S)e CoidóeGoti/fca/rit Truman vraagt grote volmachten Truman Tien milliard voor militaire maatregelen &eyen ayteóöie ap Jiatea en eCdetö De ware betekenis van Korea Noord-Koreaans offensief ingezet De maatregelen van Truman Vijf milliard voor W. Europa Nehroe houdt koppig vol Openbare aanklager vlucht Dreigende houding der socialisten Directeur: C. M v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN DE BURCHT" DONDERDAG 20 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12033 houdt niet van half werk Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 6.35 p. w-, f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 |N EEN UITERMATE belangrijke baodschap aan het Amerikaanse Con- gres heeft president Truman gisteren een reeks militaire en economi sche bevoegdheden gevraagd, die groter zijn dan een Amerikaanse presi dent behalve tijdens de beide wereldoorlogen ooit gehad heeft. De maatregelen, die hij voorstelt, zijn er niet alleen op gericht een over winning van de Verenigde Naties in Korea te verzekeren, maar ook om agressie te verhinderen in alle andere gebieden die door de commu- tisten worden bedreigd. Iruman vraagt het Congres voor militaire doeleinden tien milliard dol lar ter beschikking te stellen, hetge-n neerkomt op een verhoging van de begroting met een kwart. ,.De aanval op de republiek Korea", aldus de Amerikaanse president, „maakt het zonder enige twijfel duidelijk, dat de internationale commu nistische bweging bereid is om onafhankelijke landen gewapenderhand te veroveren. Wij moeten daarom ie mogelijkheid onder het oog zien, dat ook in andere gebieden gewapende agressie kan plaats vinden". Hij voegde er aan toe: .Via de Verenigde Naties heeft de vrije wereld duidelijk te verstaan gegeven dat tegen agressie krachtig zal worden opgetreden. Dat is de ware betekenis van Korea". FRANSE KORVET NAAR ZUED- KOREA. De Franse regering heeft besloten het korvet „La Grandière'' ter be schikking te stellen van de Verenig de Naties, in antwoord op het ver zoek om hulp in Korea te verlenen. Het korvet bevindt zich in de Indo- Chinese wateren. De* Deense minister van buiten landse zaken Rasmussen heeft Tryg- ve Lie telegrafisch medegedeeld, dat Denemarken bereid is een volledig bemande Rode Kruis-eenheid naar Korea te zenden. Zodra het Congres Woensdagmid dag kennis had genomen van de boodschap van president Truman, scheen het bereid te zijn aan de pre sident de tien milliard dollar te ver lenen, die hij nodig acht voor de be hoeften van de Amerikaanse lands verdediging. Na voorlezing van de boodschap bleek het eveneens, dat de meerder heid in het Congres bereid was, aan de president de volmachten te verle nen, die hij noodzakelijk acht voor de heroriëntering van de Ameri kaanse economie om aan de behoef ten van de "nationale veiligheid het hoofd te bieden. Gelijktijdig is het land door koop woede aangegrepen. De prijs van ka toen en koffie stijgt. De prijs van autobanden stijgt eveneens van vijf tot 13 De prijzen stijgen van stookolie en vlees. In kringen van het Witte Huis is men er echter ze ker van, dat het mogelijk zal zijn, enerzijds door het opleggen van een nieuw belastingprogram en ander zijds door het nemen van een reeks maatregelen ter beperking van het crediet de inflatiedruk tegen te gaan. Het zal lang duren In zijn Congrsboodschap, die hij in de avond voor de radio voor het Amerikaanse volk toelichtte, memo reerde Truman uitvoerig de geschie denis van de Koreaanse republiek, de Russische chicanes en de gewapende overval van Zondag 25 Juni. Een dag te voren nog rapporteer den waarnemers van de Verenigde Naties na een tocht langs de 38ste breedtegraad, dat het Zuidkoreaarise leger niet georganiseerd was voor enig offensief. Het ontbreken van tanks, vliegtuigen, zware kanonnen en voorraden bewees dat. Enkele uren na de invasie werd gerapporteerd, dat de aanval geheel onverwacht was en niet uitgelokt. Indien de Verenigde Naties hierte gen niet waren opgetreden, zou aan de hoop van de mensheid, dat deze organisatie zich zal ontwikkelen tot een instelling, die de orde op de we- rëld handhaaft, de bodem zijn inge slagen. Door het besliste en eensgezinde verweer der V.N. maakte de vront- waardiging plaats voor hoop, de angst voor krachtige vastberaden heid. Met betrekking tot de strijd in Ko rea zei de president, dat niet op een vlugge overwinning gerekend mag worden. Het verloop van de gevech ten toont aan, dat geen gemakkelijke oplossing te verwachten is. De Ver. Naties staan tegenover goed geleide en goed uitgeruste strijdkrachten, die een lange opleiding voor agressie hebben genoten. Het is duidelijk, zo zei hij verder, oat de vrije landen hun' gemeen schappelijk veiligheidsprogram moe ten versnellen. Gelijk wijzelf, aldus Truman, zullen onze bondgenoten meer economische hulpbronnen voor de defensie moeten gebruiken. Maar bovendien zullen zij meer hulp van de Ver. Staten nodig hebben. De president besloot zijn bood schap in een toon van vertrouwen: „Wij zullen de koers, die we hebben ingeslagen, moedig en met vertrou wen blijven volgen, omdat wij in onze harten de vlam van de vrijheid meedragen. Wij strijden voor vrij heid en voor vrede en, met Gods hulp, zullen wij slagen". TAEJON IN BRAND. Amerikaanse piloten hebben me degedeeld, dat het centrum van Tae- jon „brandt als de hel.*' Reservisten opgeroepen Het departement van defensie heeft gisteren bekend gemaakt, dat het leger, de marine en de lucht macht onmiddellijk een begin zullen maken met het onder de wapenen roepen van een beperkt aantal re servisten. OVER DE HELE FRONTLINIE LJeT NOORD-KOREAANSE LEGER heeft hedenmorgen bij het aanbre ken van de dag op vele punten een offensief ingezet langs een frontlijn, die dwars over het schiereiland loopt, van de Gele Zee in het Westen naar de Japanse Zee in het Oosten. Te voren hadden de Amerikanen twee verse divisies in de strijd ge worpen. In Korea bevinden zich thans drie Amerikaanse divisies. Mac- Arthur heeft er in Japan één overgehouden. DE SITUATIE VAN GISTER AVOND. De situatie aan het front in Korea was Woensdagavond, volgens de jongste Reuter-berichten, als volgt: Westelijk front: De Noord-Ko- reaanse troepen hebben, in het ka der van een grote omtrekkende be weging, Iri, 65 kilometer ten Zuid- Westen van Taejon, veroverd. Dit is het meest vooruitgeschoven punt, dat zij tot nu toe hebben weten te bezetten in deze frontsector. Centraal front: Hier voeren de Noord-Koreanen een stoot uit langs de straatweg Tsjoenjoe-Hamtsjang- Sangjoe, die dwars door de centrale frontsector en iets in Oostelijke rich doeandon-sector in Zuidelijke rich ting door te stoten, doch ook hier worden hun aanvallen afgeslagen, De> strijdkrachten der Verenigde Na ties winnen terrein in de omgeving van de kustplaats Jongdok. Ameri kaanse versterkingen stromen toe via het veertig kilometer Zuidelijker te Pohang gevestigde bruggenhoofd. HET KLEINE NICARAGUA. De Midden Amerikaanse repu bliek Nicaragua, met een bevolking van even meer dan een millioen en en nationale garde van minder dan 3.000 man, is tot op heden het enige lid van- de V. N., dat grondstrijd krachten aan generaal Mac Arthur heeft aangeboden in antwoord op ting, van het Noorden naar het Zui- het toeroep van secretarisgeneraal den loopt. De Zuid-Koreaanse ver-1 Trygve Lie. dedigers hebben de Noordelijken totf nu toe kunnen tegen houden. De CHINESE COMMUNISTEN IN tussen Hamtsjang en Andong gele-TIBET? gen plaats Jets jon verwisselde ver- schillende malen van eigenaar; zij is' Een An de Engelse taal verschij- thans in Noord-Koreaanse handen. - nend Oostenlijk front: De Noord-Ko reaanse troepen pogen in de Jong- In zijn boodschap aan het Ameri kaanse Congres heeft president Tru man de volgende maatregelen aan gekondigd, om de oorlog in Korea te winnen en Amerika sterk te maken tegen agressie, waar ook ter wereld: 1. Voor de Amerikaanse strijd krachten en voor militaire Steun aan het buitenland moeten tien milliard VOORBEREIDINGEN VOOR EER STE STEENLEGGING NED. KERK IN LONDEN. In gezelschap van haar vader zal prinses Irene zich naar Londen begeven om daar de eerste steen te leggen voor een nieuwe kerk van de Nederl. Her vormde Gemeente te Londen. Deze plechtigheid zal hebben. De nieuwe kerk komt in de plaats van de in 1940 door een Duitse land mijn vernielde Austin Friars-kerk, die het centrum was van de Neder landse Protestantse gemeenschap in Engeland. Op deze foto ziet U werklieden be- Zondag plaats zig met de voorbereidingen voor de I eerste steenlegging. dollar beschikbaar worden gesteld; 2.^ Alle wettelijke beperkingen op de omvang van de gewapende strijd krachten dienen te worden opgehe ven (haar getalssterkte mocht tot dusver de 2.005.882 man niet over treffen); 3. De minister van Defensie is reeds gemachtigd zoveel eenheden van de Nationale Garde en zoveel eenheden en manschappen van de reserve van het leger op te roepen als hij nodig acht; 4. De belastingen zullen worden verhoogd. Voorstellen daartoe zullen later worden ingediend; 5. Prijscontrole of rantsoenering is niet aan de orde,, maar de president zal niet aarzelen ook deze aan te be velen, als scherpe prijsstijgingen dit nodig zouden maken; 6. Het Congres moet een wet goed keuren, waarbij prioriteiten kunnen worden verleend, toewijzingen kun nen worden gedaan en vorderin gen kunnen worden toegepast met betrekking tot goederen, die nodig zijn voor 's lands veiligheid. Het ge bruik van materialen kan worden [beperkt en hamsteren bestreden; 7. Alle regeringsinstanties zullen haar programma's zodanig herzien, dat in elk opzicht voorrang wordt gegeven aan hetgeen onontbeerlijk is voor de defensie; 8. De regeringscredieten voor de huizenbouw zullen worden beperkt, opdat bouwmaterialen vrijkomen voor verdedigingsdoeleinden; 9. De regering dient gemachtigd te worden leningen te verstrekken en leningen te garanderen ten gunste van industrieën die voor de defensie belangrijke goederen produceren. nend blad te Calcutta, „Acamrita Bazar Patrika", brengt een bericht van zijn correspondent aan de Chi- nees-Tibetaanse grens, volgens het welk Chinese communistische troe pen over de grens getrokken zijn en de hoofdplaats van het gebied Tha- djido, Kandjei, bezet hebben. Kand- jei ligt ongeveer 1.000 km ten Noord- Oosten van Lhasa, de hoofdstad van Tibet. Voorts was een krachtige in- filtratietaktiek uitgevoerd in Noord- Tibet. In officiële kringen te Cal- cuta ontkent men iets van de ge noemde bewegingen af te weten. Ter versterking der deiensie Enige adviseurs hebben er bij pre sident Truman op aangedrongen een extra-bedrag van ongeveer 5 milliard aan het Congres te vragen voor Amerikaanse wapenzendingen naar West-Europa. Deze 5 milliard zouden bij dë 1.225 millioen moeten komen, die in dit belastingjaar voor militiare hulp aan West-Europa zijn uitge trokken. Een eerste voorwaarde voor West- Europa om nog 5 milliard dollar mi- liitaire hulp te ontvangen zal vol gens deze zegslieden zijn, dat de West-Europese volken zich ook gro tere opofferingen zullen getroosten voor hun verdediging. President Tru man heeft in zijn boodschap aan het Congres reeds aangedrongen op gro tere opofferingen der West-Europese landen. Ook heeft hij de mogelijk heid van meer militaire hulp voor West-Europa in het vooruitzicht ge steld en wel in de zinsnede, waarin hij verklaarde, dat extra hulp mis schien nodig zou zijn om de kracht te vergroten van andere vrije na ties welker veiligheid van vitaal be lang is voor die van Amerika. Het Amerikaanse Congres heeft inmiddels het 1.225 millioen dollar omvattende wetsontwerp betreffen de de buitenlandse wapenhulp goed gekeurd, onmiddellijk nadat de bood schap van de president was voorge lezen. Het Huis van Afgevaardigden keurde het wetsontwerp goed met 359 tegen 1 stem. Het wetsontwerp werd onmiddellijk naar het Witte Huis gezonden om met Truman's handtekening bekrachtigd te worden. De Senaat had het reeds eerder goed gekeurd. DE LAATSTE LOOTJES.Na een nacht van hard werken zijn leden van de Royal Engineers er gister morgen in geslaagd, de Bailey-brug over de Theems, die 315 meter lang is, te voltooien, Enige tijd geleden plonste een deel van de brug in de Theems, waardoor veel tijd ging verloren. Nehroe heeft gisteren zijn voorstel herhaald om communistisch China tot de V.N. toe te laten als een stap ter oplossing van de Koreaanse cri sis. In een nieuwe nota aan minister Acheson betoogde de premier van India, dat deze toelating (door de Sowjet-Unie geëist) géén „prijs voor agressie" zou zijn. De tweede nota van Nehroe was het antwoord op de brief van Ache son, waarin deze het idee van de hand wijst om communistisch China onmiddellijk tot de V.N. toe te laten. Kominform bijeen? Gemeld wordt, dat Togliatti, de leider der Italiaanse communistische partij (de sterkste van Europa met haar twee millioen leden), Bolzano gepasseerd is op weg naar Praag. Hij was vergezeld van een vrouwelijke secretaresse. Men neemt aan, dat hij op weg is naar de belangrijkste ver gadering der Kominform sinds de oprichting twee jaar geleden. Vonnissen gedicteerd door S.E.D. De openbare aanklager, die door de S. E. D. aangewezen was voor het op handen zijnde proces tegen de vroegere minister van financiën van Thüringen, Leonard Moog, en enke le van zijn vrienden, is naar West- Berlijn uitgeweken met medeneming van de papieren van de prosecutie. De openbare aanklager, Perscheid, verklaarde uitgeweken te zijn, „om dat het juridische stelsel in de Sow- jet-zöne niet het recht, doch slechts de doelstellingen van de (communis tische) S.E.D. dient". Uit de papieren zou blijken, aldus Perscheid op een persconferentie, dat de gerechtelijke uitspraken en vonnissen in de processen tegen „economische sabotage" niet afkom stig waren van onafhankelijke rech ters, doch gedicteerd werden door de S.E.D. Zelfs het oppergerechtshof in Oost-Duitsland werd door de partij gecontroleerd. De vonnissen waren van te voren bij het politieke bu reau van de partij bekend. HAMSTEREN CEN HAMSTERKOORTS heeft de mensen wederom aangegrepen. Van alles wordt ingeslagen uit angst voor een komende schaarste of zelfs voor een komende oorlog. Een vol komen ongemotiveerde angst, daar geen tekenen zijn, dat er een ca tastrophe dreigt. Bovendien een zeer on-sociale mentaliteit, omdat degenen die 'het betalen kunnen, een deel van de beschikbare voorraad gebruiks goederen voor zich reserveren op ge vaar af, dat straks degenen die over een minder ruime beurs beschikken, tijdelijk ervan verstoken worden. Men vergeet daarbij, dat een der gelijke hamstermentaliteit niet al leen moreel te laken is, maar 0 zelfs wettelijk ongeoorloofd is. De veroordeling van de inwoner van Zandvoort, die zich tot de niet malse boete van 500.met verbeurd verklaring van zijn ham stervoorraad veroordeeld zag, moge alle aspirant-hamsteraars er aan her inneren, dat er nog altijd een Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet bestaat welke weliswaar dateert van vóór de oorlog (1939) maar nog altijd van kracht is. Deze wet geeft aan de minister de bevoegdheid om soorten van goede ren aan te wijzen, waarvan het ver boden is zich binnen een kalender- week meer te verschaffen dan hij (of de groep personen, voor welke hij gewoon is zich die goederen te ver schaffen) daarvan gedurende een v/eek pleegt te verbruiken. Van deze bevoegdheid is inderdaad gebruik gemaakt en als goederen, welke onder dit verbod vallen, zijn aangewezen: alle levensmiddelen en alle andere artikelen voor dagelijks huishoudelijk gebruik. Zelfs is bij beschikking van 10 Mei 1940 aan een ieder verboden van bo vengenoemde goederen per dag meer te kopen, te verkopen of af te leve ren dan de koper of zij, voor wie deze gewoon is zich deze goederen te verschaffen, gedurende één dag nodig hebben. Blijkens het bovengenoemde von nis van de politierechter te Haarlem zijn deze voorschriften nog steeds van kracht en zal men goed doen, zich althans aan het essentiële ele ment van deze voorschriften te hou den, n.l. niet te hamsteren of daar aan mede te werken. In verband niet de bij velen leven de gedachte, dat er geen hamster verbod meer bestaat, dient van over heidswege een aanwijzing te wor den gegeven, welke van de vele uit voer in gs voorschriften alsnog van kracht zijn. DE PRODUCTIE VAN DE H-BOM IN DE V.S. Volgens een verklaring van de subcommissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Congres zoekt de Amerikaanse commissie voor atoom energie naar een bouwterrein voor een fabriek om waterstofbommen te maken. Het terrein zou mogelijk 80.000 II.A. beslaan. Zullen Leopold niet erkennen In het laatste stadium van het de bat in de Verenigde Kamers heeft gisteravond de socialistische partij voorzitter Buset in naam van zijn partij een onverzoenlijke houding te gen koning Leopold, na diens terug keer, aangekondigd. Buset las een verklaring van het socialistische par tijbestuur voor, die naar hij zeide daags na 's konings terugkeer over al zal worden verspreid. In deze verklaring zegt het be stuur, dat het koning Leopold niet als koning zal erkennen. Het zal alle politieke samenwerking met hem nu en in de toekomst vermijden en het zal dit verzet voortzetten tot na een troonsafstand. 'Het partijbestuur spreekt de wens uit het Belgische volk om een nieuwe koning ver enigd te zien. Buset zeide, dat deze verklaring betekent, dat de socialisten zich niet zullen neerleggen bij wat hij noem de „een partijdig besluit". Hij voeg de eraan toe, dat hij gerechtigd was te verklaren, dat de socialistische vakbonden en de socialistische coö peraties hetzelfde standpunt zullen innemen. Buset tartte de regering de route bekend te maken, waarlangs zij meent, dat de koning zijn intocht zal houden. Op dreigende toon zeide hij voorts, dat het niet voorzichtig zou zijn de koning voor de Kamers een troonrede te laten houden. „Leopold 3 zal zich niet zonder een grote poli tiemacht buiten kunnen wagen zeide Buset. Het is gemakkelijker een zware steen te dragen tot op de top van een berg dan een vriendelijkheid te ondervinden van iemand, die daar van veel drukte maakt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1