Geheime Russisch-Chinese overeenkomst Ter „bevrijding" van geheel Azië Nieuw instituut in Benelux NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING IN OUDERWETSE STIJL DINSDAG 18 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „The American China Policy Association", een in 1946 gestichte Ame rikaanse vereniging, die ernaar streeft de politiek van de „open deur" in China te bestendigen, heeft medegedeeld, te beschikken over een afschrift van een geheim verdrag tussen de Sovjet-Unie en het communistische China, waarin onder meer is bepaald, dat het Chinese rode leger een internationale communistische strijdmacht zal worden, die zal helpen bij de „bevrijding" van geheel Azië. dat was ha'ar tot nu toe nog niet ge lukt. De vereniging besloot, met het oog op de Koreaanse crisis, het do cument voor publicatie vrij te geven, waarbij zij ervan uitgaat, dat de loop der gebeurtenissen in de nabije toe komst wel zal uitwijzen of dit ge heime verdrag al dan niet in deze vorm werd gesloten. Het Amerikaanse ministerie v3h buitenlandse zaken verklaarde geen commentaar op het hiervoor ver melde te zullen geven. Het verdrag moet op 12 Februari 1950 te Moskou zijn gesloten (het dertigjarige Sovjet-RussischChi nese vedrag, waarvan een tekst te Moskou is gepubliceerd, kwam op 14 Februari d.a.v. tot stand). Een ver taling ervan werd uit China gesmok keld en vond haar weg naar ,,The American China Policy Association". Dit geheime Russisch-Chinese ver drag zou de volgende bepalingen be vatten: 1. De Sovjet-TJnie krijgt het recht troepen in China te legeren, zulks „ter bescherming van de wereldvre de"; 2. Het communistische China neemt op zich te helpen bij de „bevrijding" van Zuid-Oost-Azië, opdat geheel Azië zal worden „bevrijd". 3- Het Chinese communistische le ger zal met vier millioen man wor den uitgebreid. Het zal worden om gevormd tot een internationaal com munistisch leger, dat rechtstreeks on der het bevel van de hoogste officier van het Sovjet-Russische leger zal komen te staan. 4. De bevolking van China zal met honderd millioen worden terugge bracht, „daar China niet over vol doende hulpbronnen beschikt om zo veel mensen te kunnen voeden." 5. De Sovjet-Russische regering krijgt het recht om tenminste tach tig procent van de Chinese grond stoffen te betrekken. Deze zijn no^'g om Sovjet-Russische zware industrie uit te breiden, welke uitbreiding weer noodzakelijk is om de Chinese volks republiek te kunnen bijstaan bij de industrialisatie van haar gebied. 6. De Sovjet-Unie zal het commu nistische China een crediet van 300 millioen dollar verlenen (deze be paling kwam ook voor in de te Mos kou gepubliceerde tekst van het der tigjarige RussischChinese verdrag). ..The American China Policy Asso ciation" deelt nog mede. het afschrift van dit geheime SovjetrRussisch-Chi- nese verdrag reeds twee maanden in haar bezit te hebben- Zij had ge tracht het te doen verifiëren, doch Resolutie interparlementaire unie In een resolutie heeft de interpar lementaire unie der Benelux Maan dagavond aangedrongen op de in stelling. door de regeringen in nau we samenwerking met de parlemen ten der drie landen, van „een per manente consultatieve interparle mentaire raad". Dit lichaam, dat uit leden van de Beneluxparleirrenten zou bestaan, zou telkens moeten worden geraad pleegd, wanneer een belangrijke stap. naar nauwere economische in tegratie der drie landen wordt ge daan. De resolutie bewandelt een mid denweg tussen het voorstel van de Nederlandse afgevaardigde, jhr. van der Goes van Naters, die de instel ling van een bovennationaal Bene- lux-parlement voorzag, en de op vattingen van de Belgische en Lu xemburgse afgevaardigden, die een dergelijk orgaan „prematuur" acht ten. De vergadering van de interpar lementaire unie, die te Brussel is ge houden, is Maandag g^indigd. ZUID-SLAVTë NODIGT WAAR NEMERS UIT. Het Zuidslavische „Comité voor verdediging van de vrede" heeft een oproep gericht tot alle „vredesbewe gingen" ter wereld dus ook die achter het IJzeren Gordijn om waarnemers te zenden naar Zuid- Slavië en zijn Kominform-buren. Deze zouden moeten uitmaken, wie op de Balkan een oorlog voorbereidt. In Wenen neemt men aan, dat de ze uitnodiging de wereld in is ge stuurd op aandrang van de Zuid- Slavische regering zelf. Zij zou wil len proberen op deze wijze het ze nuwoffensief van de Kominform te gen Zuid-Slavië te doorbreken. In de resolutie, waarin de uitnodi ging is vervat, worden de geruchten, dat Zuid-Slavië zou hebben besloten militaire bases af te staan aan de Westelijke mogendheden, met ver ontwaardiging van de hand gewe- EVANGELINE BOOTH OVERLEDEN. Evangeline Booth, de vroegere leidster van het Leger des Heils, is op 84-jarige leeftijd te Harsdale (New York) overleden. Generaal Evangeline Booth was achtereenvolgens leidster in Enge land, Canada en New Foundland en Amerika en sinds 1934 generaal en opperbevelhebber van het interna tionale Leger des Heils. Zij was een dochter van de stich ter van het Leger des Heils, generaal William Booth. Generaal Evangeline Booth of „zuster Eva", zoals zij gewoonlijk werd genoemd heeft haar gehele leven voor alle verdrukte mensen ter wereld gestreden. Zij was 68, toen zij tot leidster van het Leger des Heils werd gekozen. HET AMERIKAANSE ANTWOORD OP NEHROE'S BOODSCHAP. Volgens de correspondent van de „New York Times" te Washington hebben de V. S. een nota voor Pan dit Nehroe opgesteld, waarin zij zeg gen, vrede in Korea te wensen, doch niet bereid te zijn communistisch China in de V.N. toe te laten om de ze kwestie te Lake Success te be spreken. Air Chief Marshal Sir Guy Garrod, voorzitter van de luchtvaartliga van het Britse imperium, heeft vandaag op een noenmaal van de liga critiek geoefend op de Britse regering, om dat zij de nieuwste jachtvliegtuigen naar de westelijke bondgenoten zond. terwijl de toestand van haar eigen luchtverdediging „erger dan veront rustend" was. De hulp-luchtmacht en de vrijwil lige reserve waren 75 pet. beneden de sterkte waarnaar werd gestreefd. Het kustcommando van de RAF was slechts een schaduw van het kust commando van weleer en vele van zijn toestellen waren verouderd, al dus Sir Guy. De gevechtsgroepen werden versterkt volgens een plan, dat eerst tegen het einde van het volgende jaar zou zijn uitgevoerd. Niettemin leverde Engeland de nieuwste typen gevechtsvliegtuigen in aanzienlijke getale aan zijn weste lijke bondgenoten omdat deze toe stellen niet voor de RAF gebouwd werden of omdat de RAF niet over het nodige personeel beschikte. Air Chief Marshal Garrod is op perbevelhebber van de RAF in het gebied van de Middellandse Zee en het midden Oosten geweest en plaats vervangend commandant van de ge allieerde luchtstrijdkrachten in dit gebied. Nieuwe arrestatie in de zaak-Fuchs Als vierde Amerikaanse verdach te in de zaak Fuchs is Maandag de 32-jarige fabrikant Julius Rosen berg gearresteerd, zo deelt het hoofd van de Amerikaanse recherche, Ed gar Hoover, mede. Rosenberg, die in de tweede we reldoorlog deel uitmaakte van de Amerikaanse verbindmgstroepen, wordt beschuldigd van „samenzwe ring tot het uitleveren van atoom geheimen aan - Rusland". Hoover zeide, dat Rosenberg een belangrijke schakel in het Sow jet- Russische spionnage-apparaat was. Behalve de Duitse atoomgeleerde dr. Fuchs, die onlangs door een En gels gerechtshof wegens het uitleve ren van atoomgeheimen aan Rus land tot 14 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zijn in deze zaak ook reeds de Amerikanen Harry Gold, Alfred Slack en David Greenglass gearresteerd. De vier gearresteerde Amerikanen worden allen beschuldigd van sa menwerking met Fuchs om atoom geheimen aan de Sowjet-Unie uit te leveren. Het Eerste Kamerlid, de heer P. J. Serrarens, voorzitter van de Ne derlandse delegatie op de Benelux- conferentie der interparlementaire unie te Brussel, is benoemd tot com mandeur in de orde van Leopold II. Er worden plannen ontwikkeld tot samenvoeging van het Rotter dams Philharmonisoh Orkest met het Residentie-orkest. Van de 65 leden van het Rott. orkest zouden 35 over gaan naar de Residentie en de andere naar het Brabantse orkest en het "or kest van de Ned. Opera. Gratie isverleend aan J. W. Hoff man, die bij sensentie van het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage werd veroordeeld tot de doodstraf. Deze straf is veranderd in levenslang. Tot ridder in de orde van Oran je Nassau is benoemd W. F. van Hout te Valkenswaard, voorzitter van de afd. Valkenswaard van de R.K. ta- baksbewerkersbond. De L.T.B. te Haarlem verzoekt opname van het volgende: morgen ochtend te half 12 wordt op het be drijf van J. A. Vink, Kerkweg 25 te Spaarnwoude een demonstratie ge geven van brandblaas- en schuim- blaas-apparaten (systeem Favel). ALPHEN AAN DEN RIJN Uitslagen schoolzwemwedstrijden De uitslagen van de door de Al- phense Zwemclub georganiseerde zwemwedstrijden voor de meisjes scholen luiden: 25 m. vrije slag: 1. Betsie Vergeer 23,2 sec., 2. Rietje Basie 23,7 sec., 3. Adrie Hoogendoorn 23,9 sec. 25 m. schoolslag: 1. Suze v. d. Berg 22,6 sec.. 2. Gre v. d. Leede 24,2 sec., 3. Adrie v. Gemeren 24,4 s. 25 m. rugslag: 1. Willy Kromhout 25,8 sec., 2. Rietje Basie 27 sec., 3. Suzan v. d. Berg 27,3 sec. 3 x 20 m. wisselslag estafette: 1. Oranjeschool 59 sec., 2. School Ju- lianastr. 59,2 sec., 3. School School straat 59,6 sec. 5 x 20 m. vrije slag estafette: 1. Oranjeschool 1 m. 34,6 sec.. 2. School Julianastr. 1 m. 35 sec. 3. School St. Jorisplein 1 m. 38.2 sec. Meisjes boven 14 i. 50 m. vrije slag: 1. Jans v. Schaik 41,6 sec., 2. Annie Schmal 42,2 sec., 3. Lenie Basie 48,6 sec., 50 m. schoolslag: 1. Annie Schmal 47.1 sec., 2. Annie Zuidam 49,4 sec., 3. Minie v. Wijk 50 sec. 50 m. rugslag: 1. Annie Zuidam '56,2 sec., 2. Lenie Basie 56,3 sec., 3. Jans v Schaik 57,2 sec. 3 x 50 m. wisselslag: 1. Landb.- huish.school I 4. 31.6 sec., 2. St. Jo- rispl. 4 min., 32, 8 sec., 3. Landb.- huish. school II 4 min. 59,2 sec. 5 x 50 m. vrije slag: 1. Landb.- huish. school 2 m. 42 sec., 2. St. Jo risplein 2 m. 42,2 sec. De wisselbeker voor' de beste pres taties over het geheel is gewonnen door de Oranjeschool. Kampioenschap yaterpolo, Woens dagavond speelt A.Z.C. een belang rijke wedstrijd tegen O.Z.O. I uit "Oudewater. Wint A.Z.C. deze wed strijden (tegen Maas uit Rotterdam en Bergambacht) dan behoeft zij slechts één punt binnen te halen om zich kampioen van Alphen te noe men. Openlucht zangconceft Woens dagavond geven het N.H. Zangkoor „Jubilate Deo" en het Dubbelman- nenkwartet „Euphonië" o.l.v. de hr. D. v. Vliet in de muziektent een openluchtzangconcert. Schoolreisje R.K. Scholen Een 138 tal meisjes en 112 jongens van de kath. scholen maakten gisteren in 6 auti^ussen een schoolreisje naar Scheveningen. Om 7.45 werd de vacantiedag be gonnen met een H. Mis. 8.30 startte men vanaf het Toussaintplein. De kapelaans J. v. Bommel en C. Ver heul maakten deel uit van 't gezel schap. Via Leiden ging het naar Wassenaar, waar een wandeling werd gemaakt naar Kasteel „Oud Wasse naar", het Kievitsdal en Mijendaal. In de bossen van Wassenaar werd gegeten. Van Wassenaar werd on der geleide van de Haagse verkeers politie, een service die zeer op prijs werd gesteld, de Residentie door kruist, om tenslott^ in Scheveningen te belanden. Hier "werd een wande ling gemaakt langs de boulevard. Vanaf het Plein 1813 werd weder om een kleine wandeltocht onder nomen naar het Panorama Mesdag. In speeltuin Drievliet te Rijswijk konden de kinderen zich volop ver maken. Om 6.15 ging men huis waarts, waar men om 7.30 arriveer de. Personalia Te Delft is voor werktuigkundig ingenieur geslaagd de heer W. J. v. Keulen. BODEGRAVEN Getrouwd: Pieter Wagensveld 26 jr en Gerreitje Knikker 20 jr; Jan Aart La Gro 29 jr en Amadee Louse Carla Henfling 21 jr. Overleden: Sybren Couperus 61 jr. BOSKOOP Geboren: Anna Elisabeth Maria, d. van P. Uitenbroek en. T. M. Romijn; Theodorus Joannes Maria, z. van T. A. Rodenburg en M. J. Jaspers. Ondertrouwd: C. P. Nolen en W. J. Dool; W. Th. van der Jagt en D. Groe nendijk; F. de Soet en Cl. I. Struve; G. Ramp en A. C. Ie Clercq; M Blan ken en J. W. Verweij. Overleden: Lijpje B. va nder Hoe ven 67 j.; Pieter Ravensberg 47 j. HAZERSWOUDE BUS TE WATER GERAAKT. Maandagmiddag kwam uit de richting Leiden een autobus van de firma Haussier uit Den Haag met een 20-tal passagiers er in, op weg naar Avifauna. Bij de gemeente-se cretarie, waar men bezig is met ver straten hield de chauffeur te veel rechts en kwam in den berm van de weg terecht en verloor zijn stuur. Het gevolg was dat de» autobus in de langs de Rijkstraatweg gelegen sloot terecht kwam. Er ontstond een pa niek. Een gedeelte van de passagiers moesten door middel van een touw door het noodluik van de autobus worden gehaald, terwijl de overige passagiers de bus verlieten door de gebroken ruiten. Twee van de passa giers liepen hierbij verwondingen op, die door dokter B„ die juist aan kwam rijden werden verbonden. Een hunner moest worden overge bracht naar het ziekenhuis te Lei den. De passagiers die niets man keerde zijn door een autobus van de firma Langhout naar het vogelpark Avifauna gebracht. Personalia. Mej. Gerrie v. d. Bosch slaagde te Den Haag voor het examen coupeuse. Mej. M. Wind- horst is Zaterdag te Rotterdam ge slaagd voor het examen nuttige handwerken. NIEUWKOOP Geboren: Johannes, z. van G. J. v. d. Berg en J. Lamoré; Leendert J., z. van A. F. Schuurman en J- v. d. Zwam. Overleden: Ph. van der Horst 70 j. OUDE-WETERING Personalia. Mej. A. de Jeu slaagde te Den Haag voor het examen costumière. HOOGMADE Pastoor A. J. van Schailj t De pastoor van Hoogmade, de zeer- eerw. iieer A. J. van Schaik is heden morgen plotseling overleden. De pas toor bereikte de leeftijd van 59 jaar. Pastoor Van Schaik voelde zich de laatste twee weken onwel en moest op dokters advies het bed houden, ofschoon hij in deze tijd nog een enkele maal in de kerk kwam om de H. Mis te lezen. Niets in z'n gezond' heidstoestand liet echter een spoedig einde vermoeden Omstreeks kwart voor 10 heden morgen is de pastoor buiten het bed neergevallen. Op het gerucht kwa men de huishoudsters toesnellen, die de assistent, pater Terpstra C.M. waarschuwden. Met de bijstand van enige te hulp geroepen buren is de pastoor te bed gelegd. „Ik ga ster ven" waren de enige woorden, die de pastoor in z'n laatste ogenblikken heeft gesproken. Pater Terpstra dien de het H.'Oliesel toe, dat de pastoor bij volle kennis en vol overgave ont ving. Terwijl de gebeden der Ster venden nauwelijks waren ingezet, gleed de herder zacht weg in de dood. Zo is zijn heengaan geweest als zijn leven, zach: en onopvallend. Pastoor Van Schaik was een zeer be scheiden, ernstig en wat teruggetrok ken man, die slechts één doel voor ogen had: de hem roevertrouwden de weg te wijzen naar Christus. Hij voel de zich in Hoogmade op zijn plaats en ook de parochianen wisten, dat pastoor graag bij ben was. Nadat on der pastoor Lips de financiën van de kerk gesaneerd waren, wachtte pas toor Van Schaik de taak enkele nood zakelijke voorzieningen in de sacris tie, de pastorie en het leringgebouw te treffen. Daarbij bewandelde hij de voorzichtige weg. Zijn. laatste, niet tot uitvoering gekomen, plan was nieu we klokken aan te schaffen voor de toren, die sinds de bezetting nog steeds met stomheid geslagen is. Er galmde geen doodsklok over de Heerlijkheid, toen hedenmorgen de ze goede herder haastig de Eeuwig heid binnenging, maar de mare van zijn verscheiden verspreidde zich van mond tot mond en bracht grote ver slagenheid onder de parochianen, die in pastoor Van Schaik een priester verliezen, met hart en ziel aaiv zijn parochie verknocht. Antonius Joannes v. Schaik werd geboren te Ouderkerk a. d. Amstel op 24 Febr. 1891, priester gewijd op 15 Augustus 1916 en was achtereen volgens kapelaan te Buitenveldert, Noord-Scharwoude. Langendijk, Ber- kel en Heemstede. Sinds Mei 1936 was hij pastoor te Moordrecht en sinds 10 Maart 1947 pastoor van Hoogmade. Personalia. Mej. Jeanne v- d. Ploeg, slaagde te Den Haag voor het diploma costumière. LANGERAAR Geslaagd. Mej. Dora van Rijn is te Haarlem cum laude geslaagd voor het examen kinderverzorgster en kolonieverzorgster. Tentoonstelling R.K. Landbouw- huishoudschool. Naar gewoonte is aan het einde van het leerjaar weer de tentoonstelling gehouden welke gelegenheid biedt, om kennis te ne men van hetgeen hier aan de meisjes wordt geleerd. Pastoor Halkes heeft de tentoonstelling geopend. De pas toor zeide, hoe hij ieder jaar met meer genoegen deze traditionele ten toonstelling opent, omdat het steeds duidelijker wordt van hoe groot be lang deze school is voor de parochie en de gehele omgeving. Blijvende medewerking van de ouders wordt gevraagd. De meisjes ontvangen hier vorming tot goede keukenprinsessen en ook een godsdienstige en zedelij ke opvoeding, die hen zal vormen tot degelijke katholieke meisjes. Mo ge met Gods zegen en onder be scherming van de nieuwe patrones Maria Goretti de school uitgroeien tot een belangrijk centrum in de Rijnstreek. Vervolgens knipte de pastoor het lint door waarmede de tentoonstelling geopend was. In een viertal lokalen zijn de resultaten van het onderwijs uitgestald. We zien handwerken van verschillende aard, stofversieren, verstelwerk en linge rie. In weer een andere stand kan men de verworven bekwaamheden op gebied van wassen en strijken bewonderen. Voorts geeft de tentoon stelling een beeld van het onderwijs in kinderverzorging en algemene ontwikkeling waaronder ook huis- houdboekhouden. Ook zijn vele werkstukken van het deze week ge houden examen. Ten slotte worden we graag gemaakt met verschillende heerlijkheden uit de keuken van de schooi, 't Zag er alles keurig en fijn uit. De inmaak van groente was ook niet vergeten, 't Geheel was keurig verzorgd. ZOETERWOUDE Personalia. Voor coupeuse slaag de te Den Haag mej. Jannie den Hertog. LEIDERDORP Geboren: Wilhelminci M., d. v. S. J. v. d. Stoel en M. M. Treur; Alber- dina, d. van J. v. d. Wal en P. A. Els- hof; Hendrik, z. van F.v. Reijn en N. Snel; Martien, z. van L. G. Was- senburg en M. d. Jongh; Johannes, z. van W. v. Waardhuizen en S. M. Marck. Ondertrouwd: J. D. Roeleveld 25 j. en C. P. Baars 22 j.; P. Noppe 31 j. en J. Hoogstraten 23 j.; A. Bakker 74 j. en J. M. E. d. Bruijn 65 j. Getrouwd: J. v. Hoorn en M. J. Schouls; W. C. Vegt en J. v. Poel geest; J. Ph. v. d. Bosch en J. Riet kerk; A. Cornelisse en J. M. Ouwer- kerk; J. J. d. Haas en J. Bargboer; W. Timmermans en E. Blankenstein. TER AAR Geboren: Gerritje, d. van P. Rodenburg en N. Broer; Jannetje J„ d. van G. C. T. v. d. Lip en N. J. Vuijk. Huwelijken: P. Bruné 22 jaar en P. den Dekker 19 jaar. ZWAMMERDAM Geboren: Martha Margaretha Ma ria, d. van M. C. de Wit en G. A. Mulder; Clementia Adriana There- sia ,d. van G. W. H. van Pelt en L. M. de Groot; Johannes, z. van J. Slappendel en P. van Duijn. GEMEENTERAAD ZWAMMERDAM Het voorzitterschap werd waarge nomen door de heer M. H. Poll, daar burg. Hoogenboom met ziekteveïlof is. De ingekomen stukken bevatten: bericht van goedkeuring komkaart Zwammerdam Dorp. en de rekening 1949 van de schoolartsendienst kring Bodegraven. Wordt alles voor ken nisgeving aangenomen. Dan komt de benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school aan de orde. Op de voordracht staan: mej. M. Smit. te Baarn. A. Ch. Ooïtgijsen te Utrecht en Y. A. Bosch te Zeist. De voorz. licht de voordracht, welke in overleg met de Insp. van het Lager Onderwijs in de Insp. Alphen a. d. Rijn is opgemaakt toe. Hedenmorgen zijn de betrokkenen voor proefles te Zwammerdam geweest De heer van Leeuwen vindt het vreemd, dat men zijn stem moet uitbrengen op men sen die men niet kent en waarvan men dus geen indruk heeft. Wordt met algemene stemmen be noemd mej. M. Smit. Zh.st. woïdt daarna nog besloten toe te treden tot de Bond van Politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van die-, ren. Bij de rondvraag, die ook .dit maal zeer bescheiden is informeert de heer Staal hoe het staat met de woningbouw. De voorz. zegt. dat de weth. volgende week met de archi tect der wonineen naar de prov. di rectie in Den Haag zal gaan. om de kwestie inzake „niet gunning" nader te bespreken. De heer van Wijngaardeu wijst on de verontreinigde sloot langs de -Spoorlaan. De voorz. zegt onderzoek toe. Tevens informeert hij waarom een Bodegraafs loodgieter werk voor de gemeente uitvoert terwijl er thans od Zwammerdam een loodgie ter is. De vcoïz. zegt. dat dit het af maken was van reeds gegund en ten dele reeds gemaakt werk. VOORSTELLEN AAN DE RAAD Verlichting wegen. B. en W. hebben aan de raad dezer gemeente oorgesteld om de z.g. randweg, t.w. Oranjelaan—GladiolenstraatLaan v. Rijckevorsel, van een electrische ver lichting te voorzien en hiervoor te kiezen de natrium-verlichting In hun voorstel geven zij aan dat de palen cp 35 m. afstand zullen worden ge- nlaatst z.g. zigzagsgewijze Indien ge bruik wordt gemaakt van het paal- model. zoals o.m. op de Stationsweg is geplaatst, worden de kosten voor de normale electrische verlichting geraamd op bijna f 15.000.en in- masten met een lichthoogte van 9 meter, ingericht voor natriumver- lichting, worden gebezigd worden de kosten begroot op 31.200.B. en W achten de natrium-verlichting in het belang van het verkeer zeer ge- venst en afdoende. Leggen van waterleidingbuizen. B. en W. stellen voor om in de nieuw aan te leggen straten tevens een wa terleidingbuis te leggen 4/an 6 duims grote, waarvan de kosten, exclusief het leggen van een zinker door de haven, worden begroot op een bedrag van 38.500.Indien in deze we gen een grotere buis gelegd zal moe ten worden in verband met de toe voer van water aan de gemeenten Scssenheim en Warmond zullen deze kosten hoger zijn. Straatnamen. In verband met het aangehouden punt in een der vo- rjge raadsvergaderingen hebben B. cn W. een nieuw voorstel gedaan ten aanzien van het geven van straatna men. Zij stellen de raad thans voor om de straat langs de Mallegatsloot de naam „Engelkade" en de verbin dingsstraat tussen deze kade en de J. C. de Haanstraat de „Romijnstraat" te geven, een en ander overeenkom stig het advies van het bestuur der woningbouwvereniging „het Gezins- belang". Geboren: Wilhelmina, d. van A. van der Spruit en M. van Essen; Fardinand Joannes Maria, z. van S. H. Vink en H. A. Oostdam; Jacob, z. van G. R. Tromp en T. van Essen. Getrouwd: P. G. de Klerk te Noordwijkerhout'en M. G. v .d. Hulst; G. J. van Leeuwen te Alkemade en H. C. v. d. Salm. Overleden: A. M. van der Weijden 86 j., weduwe van J. v. d. Hulst; J. A. Groen in 't Woud 46 j., echtg. van A. M. Rooij akkers. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS WARMER Aanvankelijk over het alge meen veel, later echter geleide lijk afnemende bewolking. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-westelijke wind. Iets warmer. Van verscheidene kanten maakt men ons attent op een bericht in de Nieuwe Leidse Courant, getiteld: „Roomse missie-actie in Leiden en Omgeving. Weer zo'n geheimzin nige prijsvraag!" Het betreft de aanlokkelijke prijs vraag van pater Meuwese voor het beschavingswerk in Nieuw-Guinea. Dominee Van Ieperen te Katwijk heeft tegen meedoen aan deze actie gewaarschuwd in de Hervormde Kerkbode van Katwijk-aan-Zee en de „Nieuwe Leidse", blijkbaar eveneens hevig verontrust, nam deze waar schuwing vet gedrukt over. Het bericht is zo opvallend, dat niemand .dus ook wij niet het over het hoofd konden zien. Wij de den echter net alsof", om des lie ven vxedes wille. Nu echter van ver schillende zijden onze mening wordt gevraagd. kunnen wij niet anders dan onze teleurstelling uitspreken over de opgewonden toon in het (overgenomen) bericht. Uitdrukkin gen als: „voor de zoveelste maal te doen met de geraffineerde methode van Roomse zijde om ons, Protestan ten, ons geld voor Roomse doelein den uit de zak te kloppen" en „Alleen het woordje „pater" licht een tip van de geheimzinnige sluier op", zijn specimina van de oud-reformatori sche stijl, waarvan we, nu allerwege „gesprekken" worden geopend, ver lost mogen worden. „Men heeft eenvoudig niet in de gaten, dat Rome een prijsvraag ge bruikt voor de Roomse missie" staat in de N- L. Crt. te lezen. Dit komt ons nogal onnozel vot Verander de naam van pater Meu wese in het loterij-psospectus door „dominee Van leperen" en wij zijn er zeker van, dat ieder Ka.holiek zou weten, waar hij aan toe was. NOORD WÏTKERHOUT Personalia. Voor lingerienaaien rijn geslaagd: Riet Warmerdam, Cor Zwaan, Nel Oostdam, Cilia Kokkel koren, Riet v. d. Berg. Nel Warmer dam, Sietske Knoppert, Nel Duiven voorde, Gré v. d. Holst, Bep Brama. Voor ht diploma H.B.S. B slaag de te Haarlem A de Vroomen en voor het diploma Gymnasium A, G Verdegaal. VOORSCHOTEN Instelling comm. v. bijstand v. openb. werken.- De heer Sciirama stelde bij de behandeling van de bedrijfs- en de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1950 namens de R.K. raadsfractie voor, over te gaan tot het benoemen van een commissie van openbare werken. De voorz. deelde toen mede. dat het college zich daaromtrent nader zou beraden. Na ampel overleg is het col lege tot de conclusie gekomen, dat het inderdaad aanbeveling verdient ook voor de overige takken vyi dienst de dienst van openbare werken de reinigingsdienst en het grond- en woningbedrijf, een com missie van bijstand in het leven te roepen. Alleen raadsleden kunnen in een dergelijke commissie zitting hebben. De leden worden door de Raad be noemd met dien verstande, dat één der leden van het college van B. en W. als voorzitter optreedt. Een com missie van bijstand Jieeft nimmer enige zelfstandige bestuursbevoegd heid. De taak- evenwel bestaat niet uit het geven van adviezen over za ken door B. en W. aan haar voorge legd, maar zij kan ook eigener be weging een advies geven of een voor stel doen. De werkkring van de com missie wordt geregeld in een plaat selijke verordening, welke aan de Ged. St. moet worden meegedeeld. In de komende raadsvergadering zal dan de Raad het voorstel van B. en W.: a) moeten besluiten tot in stelling van een commissie van bij stand voor de1 dienst van openbare werken, de reinigingsdienst, het grondbedrijf en het woningbedrijf (te noemen commissie voor openbare werken); b) de hierbij behorende ontwerp-verordening vast te stellen; c) over te gaan tot benoeming van drie leden en drie plaatsvervangende leden; d) Gedeputeerde Staten te ad viseren het presentiegeld voor de le ien vast te stellen op 3.50 per lid en per zitting. Geboren: Elisabeth Frederieke van G. van der Zwaan en J. Groe nendijk; Harmina Rosa d. van C. D. van Oosten en A. G. Santbrink; Eli sabeth Bernardina Anna d. van P. A. F. Kneijber en M. A. Lamboo. Ondertrouwd: Leonardus Janssen 24 j. en Maria Johanna de Langen 2< j.; Hendrik Kleinendorst 23 j. en Anna van Weizen 19 j.; Jan Noort 29 j. te Katwijk, en Johanna Clazina Langeveld 25 j. VOORHOUT Geboren: Wilhelmus C., z. van L. Th. Ruigrok en A. M. v. d. Geer; •Maria A. W., d. van P. v. d. Berg en M. E. Keer§emaker; Petronella A. M., d. van P. J. v. d. Hulst en H. M. v. d. Voorn; Petronalla C., d. van G. Wolvers en M. G. v .d. Zon; Pe trus C. A. M., z. van L. J. v. Emme rik en H. M .A. v. d. Bosch; Martina M., d. van C. H. Koster en A. W. v. d. Lans; Petrus A. H., z. van L. G. v. Zanten en J. H. Hoogervorst. Ondertrouwd: L. G. van Kuyen 29 j en W. J. Over de vest 34 j.; J. M Plug 30 j. en C. P. Diemei 30 j.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2