Koningin en Prins in Gelder land met geestdrift onthaald Een regerings-loflied op de K.L.M. M adeótiufjeó Maatschappij voor het bouwen van poliklinieken DINSDAG 11 JULI 1950 DE LEIDSE COURAT* T TWEEDE BLAD PAGINA 1 Veel gejuich, bloemen en vlaggen - en ter afwisselingpolitieke poppenkast Het tweedaagse bezoek van het Koninklijk Paar aan Gelderland begon gisteren te Wageningen. Op de weg naar Arnhem stonden hoogleraren voor de hogeschool in toga en voor de studentensocië teit Ceres enige honderden studen ten. Aan de grens van de gemeente voor Oranje Nassau-oord bood een verpleegster orchideeën aan de Ko ningin aan. Een prachtige tocht langs de grote verbindingsweg naar Arnhem volg de, de Veluwezoom in volle zomer tooi en soms kilometers lang wui vende schooljeugd achter oranje lin ten, meisjes in rokjes van rood, wit, blauw en oranje en enthousiaste be volkingen. In Renkum een kort oponthoud, de burgemeester, gemeenteraad en padvinders begroetten Koningin en Prins. Het prachtige versierde Arn hem. dat onder vlaggen schuil ging, bereidde het Koninklijk Paar een geesdriftige ontvangst. Bij de Kema begroeten burgemeester Matser en de hoofdcomissaris de Landsvrouwe en haar Gemaal, waarna Elsje Kla ver en Klazina van der Horst, doch tertjes van omgekomen illegale wer kers, bloemen overhandigden. Daar verlieten de hoge gasten en hun ge volg de auto's om plaats te nemen in open rijtuigen. Arnhem feest. Langzaam reden de rijtuigen langs de rivier waar Arnhemse vereni gingen met hun vaandels waren op gesteld. Bij de Oude Kraan konden de ouden van dagen het Vorstelijk paar zien en twee hunner mochten op het Nieuwe Plein bloemen schen ken. In de gesloten binnenstad stonden de verkoopstertjes en de winkeliers van Parijs in Arnhem achter de kraampjes, zodat de ho ge bezoekers een goede indruk konden krijgen van de feestelijke veranderingen van de winkelstra ten in deze weken. Op het Land van de Markt werd het comité van Parijs in Arnhem in de gelegen heid gesteld om geschenken aan te bieden. Na een erewacht van de marchausse uit het depót Apeldoorn te hebben geïnspecteerd, werd het stadhuis bereikt. Op de stoep boden Cecilia Matser een dochtertje van de burgemeester en Cornelia M. J. Holleman, wier vader tot de in de Meidagen van 1940 gesneuvelde Arnhemmers be hoorde, bloemen aan. Een groot aan tal schoolkinderen bracht voor het bordes een zanghulde. De stoet ver trok daarna naar de oprit van de brug over de Rijn waar de Kon int gin en de Prins een krans legden bij het monument voor de gevalle nen, dat omgeven was door de Ne derlandse, Britse, Poolse en Cana dese vlag. Buitengewoon groot was de be langstelling voor de middagrijtoer. Eerst ging het langs Sacré Coeiir en Bronbeek. Bij Sacré Coeur waren de ouden van dagen opgesteld en daar begonnen de rijën van de jeugd tot aan Bronbeek toe. Voor Bronbeek de invaliden van Arnhem en de bewoners van dit tehuis voor oud-Indische militai ren. In Bronbeek tekende de Ko ningin, traditie bij een Koninklijk bezoek, het register. De tocht werd voortgezet met een bezoek aan de KONINKLIJK BEZOEK AAN GEL DERLAND. Het tweedaags bezoek van H.M. de Koningin Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard aan Gelderland is hedenmorgen begonnen met een kort bezoek aan Wageningen. Ver schillende jeugdgroepen vormden voor het stadhuis het Wageningse Wapen, een rad met 12 spaken, welk schouwspel door de vorstelijke per sonen, staande op het bordes vol be langstelling werd volkswijken van Klarendal, waar een prachtige Oranjestemming heerste. Bij het kinderziekenhuis werden bloemen aangeboden. De Akkerstraat en omgeving stonden vervolgens op het programma. Voor al de Akkerstraat had heel veel werk van de versiering gemaakt. De twee en tachtigjarige mevrouw Van Ingen was de uitverkorene om de Koningin een bloemstuk te mogen overhandigen. Toen kwam de Mijlpaaltentoon stelling aan de beurt waar het pa viljoen Onze Staat het ontvangst centrum van het provinciaal bestuur was, want het provinciehuis bestaat nog slechts op papier. Een buitengewoon feestelijk en kleurrijk schouwspel bood daarna de Sonsbeekweide. Meer dan 120- muziekcorpsen brachten de Hoge Gasten een muzikale hulde. Na deze in elk opzicht grootse muzikale hulde werd via de Zijpen- daalseweg naar het kasteel Zijpen- daal gereden, waar de bevelhebber van het tweede'militaire gewest een ontvangst had garrangeerd. Het ge zelschap begaf zich vervolgens naar het paviljoen Durven en Kunnen. De heer Clarence Hunter, het hoofd van de Eca-missie in ons land, leid de de Hoge Gasten rond en gaf een uiteenzetting van de betekenis van de hulp van Marshall voor Neder land. Poppenkast. In een kleine open tent werd hier een politieke poppenkast voorstelling geboden. Heel eenvou dig op de kale banken, met Jan Klaasen en Katrijn, een Gelderse boer, een burgemeester en een huis baas als hoofdpersonen in „het dorp van Europa." Het gegeven behan delde met ernst en luim het thema 'n Beetje tocht - kou of vocht, is niet het ergste. Als ge Uw bloed maar zuiver hou |t. En dat kan! Met Kruschen Salts. Onzuiver bloed is één van de g p- niepigste oorzaken van Uw Rheurr ö- tische pijnen- Als de bloedzuiveren je organen met de jaren wat verslf f>- pen en niet meer die jeugdi re kracht ontwikkelen, gaan afvalstof fen in het bioed zich vastzetten in hoeken en gaatjes. Door dat te voor komen tast ge Uw Rheumatische pij nen bij de ooisprong aan. Begin daar om zo gauw mogelijk de bloedzuive rende Kruschenkuur. Geen prettiger kuur dan juist Kruschen iedere morgen de kleine dosis. De resultaten voelt ge al gauw. Uw pijnen ver dwijnen en die stramheid maakt plaats voor dat prettig en veerkrach tig jeugdig gevoel. van de Marshall-hulp. De welvaarts eend, die voor 1940 de gouden eie ren legde, is „gevlogen". Hoe krijgt men haar wederom? De dollars van Uncle Sam zijn welkom, maar de eend komt daardoor alleen niet te rug. Katrijn weet niet hoe haar huur te betalen. De huisbaas geniet de belangstelling van overheid en van overheidsvoorlichting, maar hij heeft toch ook niet veel hoop, dat het verder zal komen. Tot slot ko men allen tot de overtuiging, dat al leen docxr eendrachtige samenwer king in het „dorp Europa" mis schien weer iets van de oude wel vaart terug zal keren;.. Dit korte, aardige spel heeft Ko ningin en Prins een ogenblik van welkome spanning en afleiding ge bracht. We zagen de Koningin spontaan en hartelijk lachen en de Prins niet minder. Het was ongeveer kwart voor zes toen de terugrit naar het huis van de Commissaris der Koningin werd begonnen, thans langs de singels. In de Ernst Casimirlaan bracht de Arnhemse jeugd een vaandelhulde. Het diner werd ge bruikt ten huize van de Commis- s. Avonds woonden de Koningin de Prins een gala-avond in de schouwburg bij en tot slot werd de fantastische feestverlichting van Arnhem in ogenschouw genomen. Met behoud van zelfstandigheid, wordt samenwerking overwogen Na de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de tegemoetkoming aan de N.V. Kon. Luchtvaart Maatschap pij voor geleden verliezen, is het volgende ontleend: Wat betreft de plannen tot samen werking met buitenlandse maat schappijen wordt medegedeeld, dat op de eerste plaats gedacht wordt de banden met de Belgische Sabena en waarschijnlijk ook de Zwitserse Swissair, nauwer te maken. Bedoel de ontwikkeling, welke van de zijde der regering ook gaarne wordt ge zien, betreft het door een -combina tie op commercieel, technisch en operationeel gebied vergroten van de efficiency van de activiteit van iede- le deelnemer, verlaging van de kos ten en verhoging van de omzet. Het de bedoeling, dat de deelnemers aan een dergelijke combinatie prin cipieel hun zelfstandigheid behou den. De resultaten, welke de combi natie kan bereiken en dus de voor delen voor elke deelnemer, zullen uHeraard beter zijn naarmate elke deelnemer individueel krachtiger is. Door de te kiezen opzet, waarvah behoud van zelfstandigheid van iede re deelnemer een element is, zullen eventuele subsidies, door de regerin gen verstrekt, niet afvloeien naar buitenlandse partners. De vele andere leden, die vroegen cm een uiteenzetting van de rede nen, waarom de Nederlandse volks gemeenschap zulk een groot belang zou hebben bij de KLM, mogen er ii\ de eerste plaats aan herinnex-d worden, dat de regeringen van vele landen, zowel grotere als kleinere, de ontwikkeling van de nationale burgerluchtvaart krachtig bevorde ren, waarbij zij direct of indirect steun verlenen aan haar luchtvaart ondernemingen. In overeenstemming met de tradi tie van ons volk, hetwelk getoond heeft bij uitstek geschikt te zijn voor het verrichten van diensten in het internationale verkeer, is het streven naar het bereiken en behouden van een plaats van betekenis in het we- reldluchtverkeer, uitgaande boven de omvang, welke men in verband met de grootte van het land zou ver wachten, alleszins gerechtvaardigd. Voor de voorbereiding, stimulering en uitbreiding van de export en de intrnationale handel van ons land wordt een intensief gebruik gemaakt van de diensten van de KLM. Omgekeerd trekt een goed bekend staande luchtvaartonderneming op zich zelf reeds verkeer van buiten landers naar het land, waartoe de onderneming behoort. Daarnaast mag niet uit het oog •worden verloren, dat de KLM op bij zondere wijze een nationaal element over de gehele wereld uitdraagt Ne derland heaft door de KLM in een zeer groot gedeelte van de wereld meer bekendheid verworven, het geen de economische betrekkingen van ons land slechts ten goede kan komen. Voorts biedt de KLM in Ne derland aan ongeveer 8.000 personen werkgelegenheid en plaatst zij daar naast opdrachten en bestellingen bij het Nederlandse bedrijfsleven. Ten slotte is, mede door de intensieve en omvangrijke exploitatie van interna tionale lijnen door de KLM, Neder land een knooppunt van luchtlijnen geworden. Afschrijving van vliegend materiaal Het afschrijvingssysteem voor het vliegend materieel is door het be stuur der KLM in overleg met de ministeries van verkeer en water staat en van financiën in die zin vastgesteld, dat de levensduur van het nieuwere materieel (Lockheed- constellations, DC-6 en Convair) op 5 jaar werd bepaald, met als afschrij vingsbasis de aanschaffingsprijzen in dollars. Afschrijving op basis van de vervangingswaarde vindt dus niet plaats. Van enkele buitenlandse maat schappijen is bekend, dat deze het moderne materieel afschrijven op basis van ten hoogste 7 jaar. Andere daarentegen schrijven, evenals de KLM, af op basis van 5 jaar. De KLM prefereert haar afschrijvingssysteem van 5 jaar te handhaven. Immers, op grond van de thans beschikbare ge gevens omtrent de ontwikkeling en de toepassing van de straalmotoren moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat binnen 3 jaar een niet onbelangrijk deel van de thans gemiddeld ruim 2 jaar oude vloot uit vrijgekomen afschrijvingen moet kunnen worden vervangen. Dat de nadelige gevolgen, welke voor de KLM zijn voortgevloeid uit de moeilijkheden op de Amsterdam- Djakartalijn, per saldo voor een be drag van 28.200.000 hebben bijge dragen tot het totale verlies van de KLM in 1949, kan als volgt worden toegelicht. Indien men bedenkt, dat, zoals hierboven is gesteld, bij een normale uitvoering van de Amster- dam-Djakartaverbinding de omzet in 1949 63.300.000 zou hebben bedra gen en hiervan blijkens het rapport inzake de financiële positie van de KLM in 1949 ten gevolge van de bij zondere omstandigheden een aan zienlijk deel niet is kunnen worden verwerkelijkt, terwijl op de kosten niet noemenswaardig kon worden be spaard, omdat het apparaat van de KLM naar het inzicht van de rege ring in stand diende te worden ge houden, meent de minister, dat de gevolgde methode van berekening, welke in bijzonderheden is toege licht in een rapport, alleszins aan vaardbaar is. Met betrekking tot de vraag hoe de resultaten zullen zijn als de con junctuur zich in dalende lijn be weegt, kan worden opgemerkt, dat in kringen van luchtvaartdeskundigen vrijwel unaniem de mening heerst, dat de luchtvaart als bedrijfstak zich in een zodanig stadium van ontwik keling bevindt, dat zij nog niet of nauwelijks conjunctuurgevoelig is. Het zou zeer ernstige bezwaren op leveren, de KLM tot een staatsbedrijf te maken. De administratieve gebon denheid, welke daarvoor geldt, is riet met het oog op een dynamisch bedrijf als dat van een luchtvaart- enderneming opgesteld en is onver enigbaar met het tempo, hetwelk bij het exploiteren daarvan moet wor den toegepast. De vorm van staats bedrijf zou de KLM ongeschikt ma ken om te werken op een wereld markt en zou haar positie in het bui tenland, in het bijzonder in de sa menwerking met buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, zeer bemoei lijken. Millioenen dames VOORTREKKERS AAN HET BOUWEN Met een zinvolle eerste spade heeft de burgemeester van Heeze gister avond een begin gemaakt met de bouw van een arbeiderswoning, die 2000 katholieke voortrekkers uit België, Nederland en Luxemburg in Heeze zullen voltoóien. Als deze duizenden Benelux-voortrekkers op 9 Augustus het 25 hectaren grote „triadekamp", bevolken, staat het bakstenen huis al meer dan een me ter boven de grond. Dit is het begin van een echt te gebeuren sprookje van naastenliefde, dat bij de sluiting van de triade (dat is drie: België, Nederland, Luxemburg) op 16 Au gustus werkelijkheid wordt. Op die dag, zullen de 2000 voortrekkers aan oen groot kampvuur, samen met de bevolking van Heeze. de nieuwe en gemeubileerde arbeiderswoning on der dé meest gebrekkig behuisden van ihet gastvrije Oost-Brabantse dorpje verloten. „Volkskr." BOUW VAN GOEDKOPE VACANTIEHUIZEN OVERWOGEN. Nederland heeft dringend behoefte aan vacantiehuizen voor volwassenen, die noodgedwongen slechts een be perkt bedrag voor hun recreatie be schikbaar hebben. De A.N.W.B. heeft thans, uitgaan de van de gedachte, dat experimen ten met betrekking tot de planning van dit soort verblijven van parti culiere zijde nauwelijks te verwach ten zijn en ook de overheid aan dit onderwerp tot heden geen aandacht besteedde, het initiatief genomen tot het doen uitwerken van een gedetail leerd rapport, waarin alle aspecten van dit vraagstuk verwerkt zullen worden. Aan het Bouwcentrum te Rotter dam is opdracht gegeven tot het ma ken van een volledige studie van dit probleem. De A.N.W.B. hoopt hiermede bij te dragen tot oplossing van de sociale zijde van het vraagstuk der vacantie- besteding in ons land. Ook het Mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting, alsmede Bedrijfshoreca hebben aan het Bouwcentrum een fi- nanciëel bijdrage voor de kosten van deze studie toegezegd, zodat dank zij deze financiële bijdragen van drie zijden de resultaten dezer studie nog dit jaar verwacht kunnen worden. Alle geïnteresseerden, zowel parti culieren als organisaties en officiële instanties, zullen t.z.t. in de gelegen heid worden gesteld, van deze stu die kennis te nemen. DUDOK BOUWT CULTUREEL CENTURM IN HILVERSUM. Behoudens goedkeuring van de ge meenteraad, zal de bekende architect W. M. Dudok in het plantsoen tegen over zijn eigen stichting het befaam de raadhuis, een cultureel centrum bouwen. Teneinde de aandacht van dat raadhuis zo min mogelijk af te leiden, zal het culturele centrum in paviljoenstijl worden opgetrokken. Hoge gevels zal men dus niet te zien krijgen, zelfs niet van de concertzaal, die voor 800 personen is ontworpen; deze zaal zal namelijk voor een deel ondergronds worden gebouwd. Bij de concertzaal zal een open foyer aan sluiten. Een belangrijk deel van de bestem ming is voor het Goois museum. Er langs heen zal een wandelgang wor den aangelegd, die uitmondt in een tentoonstellingszaal. Het gehele project zal een uitgave vergen van ongeveer twee millioen gulden. Doch alreeds wanneer twee ton Pij elkaar is, durft de stichtings commissie het aan, met de bouw te beginnen. Men heeft weliswaar overwogen, dit culturele centrum elders dan te genover het Raadhuis te vestigen, opdat er ruimte zou blijven voor of ficiële plechtigheden in de open lucht,, maar volgens de autoriteiter. heeft men geen geschikt terrein el ders kunnen vinden. Bovendien acht men de aangewezen plaats geschikt in verband met de nabijheid van ra dio- en andere culturele inrichtingen. EEN KIELPAKJE KUNT U ZELF MAKEN Een pakje met een colbertjasje staat altijd erg netjes. Voor de klein tjes echter zullen we toch maar lie ver een kielpakje maken. Dit pakje kan heel goed van twee verschillen de stoffen worden gemaakt. Voor de blouse kunnen we katoen of dunne wollen stof gebruiken. Het broekje vraagt stevige stof, anders zijn onze bengels er zo weer door en dat is zonde van ons werk. Wanneer u de naaibeschrijving aandachtig leest, zal het maken van dit pakje, ook voor iemand die niet heel han dig is, geen moeilijkheden opleve ren. De blouse; voorpand: bij de schouder de plooitjes instikken. Aan de linkerzijde van het split je een een stuk aanzetten voor de knoop jes. Het belegstukje op de rechter kant van het split je stikken. Rugpand: zij- en schoudemaden van voor- en rugpand sluiten. Mouw; naad sluiten. Boven- en onderkant inhalen. Het manchetje aan de mouw stikken. De mouw in het armsgat zetten. Kraagje: met de goede kanten op elkaar stikken. Aan de hals openla ten. Het kraagje omkeren en plat rijgen. De onderkant van de goede kant van de blouse stikken, dan aan de binnenkant ovemaaien. De ceintuur dubbel stikken en op een potlood zonder punt omkeren. De zoom op de goede lengte afwerken. Het broekje; voorpand: de zakken van het broekje worden aangestikt vóór de zijnaden worden gesloten. Middenvoor wordt aan de rechter kant een stukje gezet voor de slui ting. Hierop zet men de knopen. De linkerzijde krijgt een dubbel tegen- beleg voor de knoopsgaten. Achterpand: de naad van midden achter en de zijnaden dichtstikken. Daarna de middennaad sluiten. De pijpjes op de goede lengte af zomen. Klaargeknipte patronen van dit model kunt u onder no. P 4774 be stellen bij de redactie van ons blad in de maten 24 jaar, 46 jaar en 68 jaar h ƒ1.in postzegels of per postwissel. Vergeet u niet nummer en maat op te geven? RUITEN IS TROEF Geruite stof is nog steeds modern. Het is, of de stoffenfabrikanten hun best doen, elkaar met fraaie kleuren combinaties te overtreffen en er zijn tegenwoordig zó veel verschillende ruiten, dat het moeilijk is, een keus te maken. Het prettige van -geruite stof is, dat door de verschillende manieren waarop de ruiten zijn verwerkt, zulke aardige effecten worden ver kregen, dat iedere garnering over bodig wordt. Het model, dat wij voor u lieten tekenen, heeft een ingezet vestje, waarvoor de ruiten schuin werden geknipt evenals de middenbaan van voor- en achterkant van de rok. De kleine klepjes aan beide kanten van de middenvoorbaan zijn los op gezet. Er kunnen natuurlijk wan neer u dit prettiger vindt zakjes in worden gemaakt, doch doe dat al leen, als u niet de gewoonte heeft „van alles en nog wat"' in die zak ken te stoppen. De rok valt veel mooieri wanneer er geen zak in zit. De mouwen van de japon ztfn een voudig en aansluitend. Indien u dit aardiger vindt, kunt u op de mou wen nog een manchetje zetten. Klaargeknipte patronen van dit model kunt u onder no. P 4897 be stellen bij de redactie van ons blad in de maten 40, 42, 44 en 46, a ƒ1.15 in postzegels (uitsluitend lage waar den) of per postwisel. Vergeet u vooral niet, bij de be stelling nummer en leeftijd te ver melden? Eh dan hebben we ook wel eens een aanvrage gekregen van ie mand, die geen adres opgaf Oprichtingskapitaal 272 millioen Sedert de salarisgrens voor ver plichtverzekerden verhoogd is tot 4500 gulden, waardoor wederom een verschuiving plaats had van particu lier verzorgde patiënten naar de zie kenfondspraktijk, is de behoefte aan poliklinieken nog weer toegenomen. De aandacht in medische kringen is daardoor nog weer extra gevallen op het bestaande tekort aan accom modatie. Grote plannen zijn opgezet om daarin verbetering te brengen. - is namelijk in oprichting de „Ne derlandse Mij. ter bevordering van het oprichten en in stand houden van moderne poliklinieken in Ne derland". De enige medewerking, die van de overheid wordt gevraagd is het beschikbaar stelen van ge schikte terreinen. Hierover zijn reeds enkele onderhandelingen gaan de. aldus deelt het N.v.d.D. mede. In deze gebouwen zal gelegenheid zijn om op afdoende wijze medische hulp te verschaffen en de medicus zal er datgene vinden wat voor hem van node is. De vereiste omvangrij ke geldbedragen worden geheel door particulieren bijeengebracht. Dit deelt de N.V. „Hellingman" (Mij. voor onroerende goederen) mede. Tezamen met deze te Amsterdam gevestigde Naamloze Vennootschap wil dr. J. Leopold Siemens, voorzit ter van de Landelijke Specialisten Vereniging, het gestelde doel ver wezenlijken. Het kapitaal zal in eerste instantie 2.500.000 bedragen waarvan voorlopig een bedrag van een half millioen is volgestort. Commissarissen zullen zijn mr. A. M. Benders, notaris te Amsterdam, dr. J. de Bloeme, chirurg, dr. B. K. Boom, specialist, dr. A. H. W. Ha- cke, voorzitter van het Staatstoe zicht op de Ziekenfondsen en de heer J. E. M. Kramers, commission- nair in effecten. De directie wordt door „Hellingman" N.V. gevoerd. Dr. Leopold Siemens zal als medisch ge delegeerde optreden. Het ligt in de bedoeling dat de gebouwen, wat accommodatie en in richting betreft, aan de hoogste ei sen zullen voldoen. Zo zal aandacht worden besteed aan de afmetingen van bepaalde behandelkamers, b.v. die van oogartsen, aan bijzondere voorzieningen voor de chirurg, aan laboratoria, kleedkamers en wacht ruimten. De aan de inrichtingen te stellen eisen kunnen plaatselijk verschillen. De gebouwen zullen echter niet aan de gestelde verwachtingen kunnen voldoen, indien niet het juiste con tact wordt verkregen tussen de Maat schappij en de medische wereld, meer speciaal de gebruikende dok toren. Het is dan ook daarom, dat behalve de medici, die als commis saris zullen worden benoemd in de statuten de figuur is opgenomen van een of meer medische gedelegeerden die regelmatig adviserend zullen op treden. Vooral de medische adviezen zowel vóór de totstandkoming als bij het gebruik van polikliniekgebou wen, worden voor de instelling van het grootste belang geacht. De nieuwe instelling zal de te ver krijgen gebouwen in eigendom hou den en het onderhoud er van voe ren. De gebruikmakende medici maken voor de door hen gewenste behandelruimten een huurovereen komst met de Maatschappij, die daarbij service zal geven als verlich ting, telefoon, verwarming, het voortdurend rein houden van be handel- en wachtruimten, concierge, toezicht, enz. Ook zal in vele gevallen bij de opzet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat een vaste verpleegster er een woning kan vin den.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6