De facto-vredesverdragen met Oost-Duitsland Nu a,l Kerst-pakketten 3{wte Q^t\ Lening f 400.000 goedqekeurd voor stichtingskosten 160 huizen DINSDAG 11 )ULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Handelsverdragen met grensbepalingen Terwijl de aandacht van de wereld op het oorlogsgebeuren in Korea is gericht, heeft de Sovjet-Russische diplomatie bijna ongemerkt een be langrijke zet op het politieke schaakbord aan de Westelijke grens van de Sovjet-Unie gedaan Zoals heel de wereld weet is de hoofdoorzaak voor de onontwarbare politieke knoop 'in West-JSuropa de onmogelijkheid, om een einde te maken aan de permanente oorlogstoestand, die in feite nog steeds blijft voortduren tussen Duitsland en de Westelijke democratiën Moskou, dat deze toestand aldus bewust laat voortduren, heeft echter nu kans gezien, de meest pijnlijke gevolgen uit deze onzekere situatie voor zijn eigen belangengebied langs de Oostelijke grenzen van Duitsland practisch op te heffen. De rondreis van een Oost-Duitse delegatie onder leiding van Walter Ulbricht langs de hoofdsteden ^er Oost-Europese satellietstaten, had niet meer en niet minder ten doel, dan tussen Duitsland en zijn „volks- democratische" buurlanden een vre- desverdag te doen sluiten. Teneinde niet volgens de letter in strijd te komen met de verplichting, die Moskou in Yalta en later in Pots dam heeft aangegaan jegens zijn Westelijke geallieerden, om geen se- peraat-vrede met Duitsland te slui ten, is dit nieuwe vredes-instrument in de vorm gekleed van afzonderlij ke „handels"-verdragen tussen Oost Duitsland en de betrokken Sovjet- Russische satellietstaten, waarbij evenwel een breed gedeelte ook openlijk wordt ingeruimd aan de erkenning der wederzijdse (nieuwe) grenzen en zelfs aan de verplichting tot wederzijdse steun. Met andere woorden: het zijn ,,de facto" vredes verdragen, die volgens een van te voren door Moskou vastgesteld pro gramma binnen enkele dagen en zelfs maar uren werden geaccep teerd en getekend. Het Sovjet-Duitse parlement, dat officieël nog steeds de naam draagt van „Provisorische Deutsche Volkö- Karnmer", is Woensdag 28 Juni in haar 17de plenaire zitting bijeenge komen. teneinde deze nieuwe toe stand op plechtige wijze, zij het dan ook in voorzichtig gevormde en be dekte termen, te bekrachtigen. Zij, die van deze bijeenkomst der Volks- kammer een bijzondere sensatie verwachtten, kwamen echter bedro gen uit, tenzij de sensatie zou moe ten worden gezocht in hetgeen niet werd gezegd. De S.E.D. was immers van plan geweest bij deze gelegenheid vragen te stellen aangaande de oorlogshan delingen in Korea. Op verlangen van de Sovjet-Russische ambassa deur Poesjkin moest elke bespreking van dit onderwerp achterwege blij ven. Poesjkin was in gezelschap van ambassaderaad Arkadiëw zelf ver schenen en volgde de vergadering van zijn loge uit van het begin tot het einde. Ook de overige Sovjet- Russische autoriteiten van Berlijn waren aanwezig, alsmede de diplo matieke vertegenwoordigers van Soviet-China, Polen, Roemenië, Bul garije Hongarijë en Tsjechoslowa- ki.ië. De plaatsvervangende Minister- President en leider van het Politbu ro Walter Ulbricht bracht verslag uit over de politieke en economische verdragen, die hij aan het hoofd van de Duitse „vredes"-delegatie in de laatste weken met Polen, Tsjecho slowakiië en Hongarijë heeft geslo ten, Walter Ulbricht noemde deze verdragen het „beslissende keerpunt in de betrekkingen tussen de Vrije Duitse Republiek en haar Oostelijke en Zuidelijke buren". Voor het eerst immers had hier weer een Duitse regering in volle vrijheid bilaterale vriendschapspacten kunnen sluiten. Vooral wees Ulbricht hierbij op het De missies hebben reeds lang der gelijke maatregelen geëist. Zo heeft de Congolese Bisschopsconferentie van 1945 zich met een soortgelijk voorstel tot de regering gewend. De reden, waarom men niet eerder dan nu tot deze stap heeft durven over gaan, ligt in het feit, dat bepaalde regeringskringen bevreesd waren reeds eeuwenlang ingewortelde ge bruiken door beperkende maatrege len tegen te gaan. De practische uitwerking van de nieuwe wet zal grotendeels afhan gen van de wijze, waarop de plaat selijke overheden de voorschriften handhaven. Daar de jongere genera tie echter definitief afscheid heeft genomen van de polygamie, omdat zij deze niet in overeenstemming acht met haar verworven bescha ving, kan worden verwacht, dat over het algemeen de wet goed zal wor den nageleefd. De nieuwe wet zal zonder twijfel zeer veel bijdragen tot de geestelij- zwarte jas. feit, dat deze verdragen ook voor zagen in wederkerige hulpverlening De President van de Volkskammer, Dieokihann, dankte Walter Ulbricht en de overige leden van de Duitse vredes"-delegatie uit naam van het „gehele Duitse volk". Aan het slot tekende de minister van buitenlandse zaken Dertinger voor zjjn enthousiast gehoor het beeld van het nieuwe Duitsland, dat binnenkort weer herenigd, een vre delievend en geacht deel zou uitma ken van de gemeenschap der waar lijk democratische volkeren. De le den van het Oost-Duitse parlement, die de diepere zin van de woorden van hun Minister van Buitenlandse Zaken maar wat goed bleken te be grijpen, onderstreepten dit betoog nog door het aannemen van een motie, waarin aan de grote leider Stalin de dank voor dit alles werd vertolkt van het gehele Duitse volk. TEGEN DE POLYGAMIE IN BELGISCHE CONGO. Zojuist is in de Belgische Congo een wet uitgevaardigd, die met gang van 1 Januari 1951 de polyga mie in de gehele Belgische Congo verbiedt. Ook de reeds bestaande polygame huwelijken worden door deze wet getroffen, zodat mannen met meer dan een vrouw zich slechts in bepaalde gebieden mogen ophou-1 nis van het Grieks en Hebreeuws of den. zelfs van de theoretiche missiologie. CHINESE SEMINARISTEN MOETEN VAK LEREN. De seminaristen in het huidige China moeten er op rekenen, dat hun priesterleven zeer moeilijk zal zijn. Zij moeten een vak leren of zich een beroep eigen maken, opdat zij, een maal priester, in een „productieve staat" worden aanvaard. Aldus waar schuwde een bisschop van Zuid- China. Hij drong er bij de studenten op aan te studeren voor arts in tropi sche ziekten, voor ingenieur, voor koperslager, voor smid, timmerman of welk beroep of vak ook, als het maar een vak of beroep is, dat door het huidige regiem wordt gewaar deerd. Ondanks het feit, dat ook St. Pau- lus handarbeid verrichtte om in eigen levensonderhoud te voorzien, klinkt het toch niet erg traditioneel of orthodox. Maar het kan gebeuren, zo verklaarde de bisschop, dat hand arbeid meer bijdraagt tot het levens onderhoud en meer geschikt is om zich als lid van de gemeenschap een bestaan te verzekeren, dan de ken- HET EINDE VAN EEN STOUTMOEDIGE ONDERNEMING. Paul Muller, een 63-jarige Duitse chemicus, die verleden jaar Novem ber met zijn 18-jarige dochter Aga in een zeilboot van 16 voet uit Hamburg vertrok „om vrede en veiligheid" in Zuid-Amerika te vinden, is 3 Juli overleden. Vader en dochter werden ettelijke keren door voorbijgaande schepen in zware stormen gered op hun tocht van Duitsland naar Ier land en vandaar via de Golf van Biscaye langs de Spaanse kust naar de Westkust van Afrika. Een correspondent van Reuter heeft thans uit de mond van Aga vernomen hoe het de Mullers de laat ste weken is vergaan. Zij verlieten op 14 Juni Freetown (Sierra Leone). Dertien dagen later werd de oude Muller ziek. De zee, die tot dusver betrekkelijk rustig gebleven was, werd onstuimiger en veranderde ge leidelijk in een kokende schuimmas- sa. De boot van de Mullers, de „Ber lijn", was de ondergang nabij. Toen op 2 Juli de zee gekalmeerd was lie ten zij het anker vallen voor de kust van Liberia. De oude Muller" vocht in de kajuit tegen de dood. Er kwa men negers aan boord, die „een handje wilden helpen". Toen zij ech ter zagen, hoe de oude Muller er aan toe was, drongen zij Aga opzij en na men bezit van dekens, voedselvoor raden, brandstof e.d. Daar zij vrees de, dat zij later terug zouden' komen, sneed Aga het ankertouw door zij was niet in staat het anker alleen te lichten en wendde de steven weer naar zee. Paul Muller stierf gedu rende de nacht. Aga zette de boot halverwege de kust van Liberia aan het strand en trachtte het lijk van haar vader aan land te brengen. Zij bleek hiertoe niet meer in $taat. Aga ging vervolgens te voet door het woeste land, wemelend van wiïde dieren, op zoek naar hulp. Zij was blootsvoets. Zes uur later bereikte zij het plaatsje Buchanan. Haar voeten waren gekerfd door scherpe stenen en struikgewas. Een reddingboot borg het lijk van Paul Muller en hetgeen er van zijn bezittingen over was. Aga bevindt zich thans in Monro via en vraagt zich af wat zij nu zal beginnen. Met het s.s. Japara worden om streeks 27 Juli 1950 naar Nieuw- Guinea verzonden: 6400 Niwin- Kerstpakketten, waarvan 2000 be stemd voor de in Nieuw-Guinea ge plaatste militairen van land- en luchtmacht, alsmede van de Kon. Marine en 4400 bestemd voor de burgerpioniers, welke thans in N.- Guinea een nieuw bestaan opbou wen. Deze burgerpioniers worden beschouwd als te werken onder na genoeg dezelfde primitieve omstan digheden als de militairen en vallen derhalve eveneens onder de doel stelling van de Niwin. De inhoud van elk pakket is: 2 blikjes O.K. sigaretten van 50 stuks, 2 rollen pepermunt, 1 doos, inhouden de 12 chocoladerepen. 1 blik kaas, 1 blik roggebrood, 1 staaf scheerzeep. 1 pakje scheermesjes. 1 tube tand pasta, 1 tandenborstel, 1 stuk toilet zeep. De Kerstpakketten zullen worden verdeeld over de volgende posten: Hollandia (plm. 2000 stuks): Seroei jplm. 30 st,): Manokwari (plm 2000 st.);; Inanwatan (plm. 10 st.); Wis selmeren (plm. 10 st.): Sarni (plm. 60 st.);; Biak (plm. 95 st.); Sorong (plm. 50 st.); Fak-Fak (plm 15 st.); Merauke (plm. 1000 st.). BENOEMINGEN VAN DE MISSIONARISSEN VAN MILL HILL De volgende Nederlanders werden op 9 Juli door de Algemene Overste van Mill Hill benoemd voor de Mis sie of een der Huizen in Europa: Pref. v. Sarawak: W. Michielsen (Amsterdam); Bisdom Rawalpindi: J. Klaver (Wijde Wormer) en K. Heideman (Hoorn); Vic. v. d. Boven Nijl (Oeganda): W. v. Leeuwqik (Ha-, zerswoude), F. v. d. Hurk (Amster dam) en Broeder l^avo de -Zeeuw (Amsterdam); Vic. v. Basankusu (Belg. Congo): J. Hanrath (Hille- gom), J. Kroon (Volendam), M. Pau lisse (Rotterdam) en de Broeder Ga briel v. d. Eerden (Amsterdam); Philippijnen: P. Hornman (Loon op Zand) en J. Tielen (Zevenbergen) Bisdom Buea (Kameroen): J. Boe- kema (Workunr) en M. v. d. Werff (Hoogezand); Bisdom Nellore (Z. India): H. Kaskens (Diemen), H. Vollenberg (Hees) en Broeder Cy- prianus Kropman (Andelst); Vic. v. Kisumu (Kenya): J. Spierings (Am sterdam) en J. Leyen (Akersloot); Vic. v. Kampala (Oeganda): W. v. d. Nes (Purmerend) en J. Slot (IJssel- stein). Mill Hill: Broeders Patrick Beers (Zwaagdijk) en Vitalis Koppers (Haarl.liede-Spaarnwoude)Fresh- field: A. Bijvoet (N-fZ Schermer); Roosendaal: J. v. Bleisem (Koog a. d. Zaan) en Broeder Isodore Lan- ters (Didam); Tilburg: G. Heins (Utrecht), J. Bouma. M.O. (Joure) en H. Janssen (Baarlo); Hoorn: W. de Wijs (Standaardbuiten), S. v. d Hoorn (Lisse), J. Tiisen, M.O. (Soe rendonk) en Broeder Wilfrid Ver hoef (Utrecht): Haelen: P. v. Gestel (Tilburg), H. Hermans (Helden) Mertens (Weert) en J. Stumpel (Hoorn): Fresford: S. Ponjé (Berg- haren); Vrijland: H. Hegge (Rector) (Kloosterburen) en Th. Lefeber Proc. (Lisse); Oosterbeek: N. Bee rendonk Proc. (Fijnaart) en Broe der Herbert Sanders (Enschede>; Hogere Studies: Cambridge: W. Dek ker (Hoorn). VEILIG VERKEER. 't Verkeer passeert U veilig, want Uw rode achterlichtje brandt! 3e „TECHNOMOBIEL" VAN DE A.N.W.B. Maar wat is een technomobiel? Hedenmorgen heeft de A.N.W.B. ijn technomobiel in gebruik geno men. Deze blauwe controle-auto's, uit gerust met de opvallende, grote snel heidsmeter op het wagendek, zijn reeds lang op straten en wegen een vertrouwde verschijning geworden. De technomobiel is te beschouwen als een verplaatsbaar autotechnisch laboratorium, voorzien van een keur van instrumenten, waarmede de toe stand van elke willekeurige auto, aan de hand van een bepaald schema, in betrekkelijk korte tijd nauwkeurig kan worden vastgesteld. ~~a een minutieus onderzoek, waarbij alle onderdelen van de be treffende wagen worden getest, ver strekt de technomobiele dienst een rapport, waarin de resultaten van het onderzoek omschreven zijn en waar in wordt aangegeven, welke voorzie ningen onmiddellijk dienen te v den getroffen en welke eventueel nog enige uitstel gedogen. De „beman ning" van de technomobiel repareert dus niet ,maar geeft slechts aan wel ke reparaties dienen te geschieden, Vanzelfsprekend is een dergelijke controle van groot belang zowel voor verkeersveiligheid als ook voor een economisch gebruik van de wa gen, daar bij een dergelijk onderzoek vaak euvels worden geconstateerd, welke dan nog gering zijn doch die gemakkelijk tot kostbare en tijdro vende beschadigdingen kunnen lei den. De A.N.W.B. adviseert zijrt leden dan ook een dergelijke controle steeds iedere 10.000 kilometer te doen herhalen. Daar het aantal keuringsaanvragen zeer sterk is gestegen, kon met het reeds in bedrijf zijnde materiaal niet meer worden volstaan en moest de A.N.W.B. overgaan to^ inrichting van een 2e technomobiel. Sinds de start van deze service in Maart 1948 werden ongeveer een 3 000 keuringen verricht. Nu er reeds 3 techonombielen in gebruik zijn hoopt men in 1950 een jaartotaal van 2 000 keuringen te kunnen bereiken. Het belang van deze dienst wordt wel duidelijk gedemonstreerd door het feit, dat bij de controles verschil lende malen fouten aan de rem-in- stallaties werden ontdekt, welke ge makkelijk tot noodlottige gevolgen aanleiding hadden kunnen geven. AARDAPPEL ALS POSTZAK Een 14-jarige postzegelliefhebber uit Hooghalen (D.), Johan Nusselder, kreeg een brief uit Nilanova de- Gaja bij Valandaris (Portugal) als ant woord op een briefje dat hij weken geleden op bijzondere wijze ver zond. Zijn vader exporteert aardap pels en Johan was op het idee ge komen een briefje in een van deze piepers te verstoppen met het ver zoek aan de toekomstige eter van deze aardappel, om hem terug te schrijven. Zijn buitenlandse postzegel heeft Johan nu, maar zal hij voor verdere correspondentie met zijn Portugese vriend nu geen postzegels op de aardappels plakken? (N.v.d.D.) S.D.'ER TOT 20 JAAR VEROORDEELD De bijzondere strafkamer te Maas tricht veroordeelde de voormalige SD'er, de 39-jarige J. Grootjans uit Heerlen, tot 20 jaar gevangenisstraf en verlies van de burgerrechten voor het leven. De officier van Justitie had tijdens de zitting de doodstraf geëist. G. werd o.m. schuldig bevon den aan het doodschieten van twee illegale werkers. G. werd na de bevrijding naar Duitsland overgebracht, waar hij in 1946 werd vrijgelaten. In 1949 werd hij aan Nederland uitgeleverd. MESTERU VOOR 1000 VARKENS GEOPEND. Gistermiddag werd te Workum (Fr.) de grootste varkensmesterij in ons land geopend. Dit bedrijf, waar van de eigenaar de heer W. Bootma is, is ingericht voor het houden van 1000 varkens, welke al naar de soort in verschillende afdelingen worden ondergebracht. Het gebouwencom plex, dat een oppervlakte van 10 x 63 meter heeft, is bijna geheel van beton^ opgetrokken en de inrichting is zo "geconstrueerd, dat met slechts weinig" arbeidskrachten de voeding en het schoonhouden en dergelijke kan geschieden. REUZENZWAM VAN 5 KILO. De heer Bos, een bekend zeemos- n kruidenzoeker uit Kortenhoef, ontdekte, toen hij met zijn auto van Rotterdam huiswaarts reed, in een weiland nabij Gouda een reuzen zwam. Als natuurvorser ging hij op verder onderzoek uit en de speling der natuur bleek een uitzonderlijk groot exemplaar van de Bovista Gi- gentea, de reuzen Bovista. De mid dellijn van deze paddenstoel bedroeg ruim een halve meter, het gewicht ruim vijf kilogram. De heer Bos heeft de reuzenzwam mee naar zijn wo ning genomen, waar zij grote be langstelling trekt. BEURS: STIL. Van de vaste en geanimeerde stem ming op Vrijdag jl. was gisteren wei nig overgebleven. De markt opende stil en nauwelijks prijshoudend. De or ders waren weer schaars en de om zet zal wel weer beneden een mil- lioen nominaal voor aandelen ge bleven zijn, zulks in tegenstelling tot Vrijdag, toen dit bedrag werd over schreden. Uiteraard was de verhoogde divi denduitkering der Rubber cultuur maatschappij „Amsterdam" (9 Dro- cent) een prettige verrassing voor de beurs De aandelen stegen met 3 punten tot 125^, maar tot een be hoorlijke uitbreiding van de hardel kwam het niet. De kwestie in Korea is voorlopig een blijvende domper voor de beurs. De meeste interna tionale industriepapieren konden zlch vrijwel handhaven, Unilever was echter een punt lager Op de Sc.oetp- ^•aartmarkt kwamen slechts een paar tapenoteringen tot stand. Deli werd ex 10 procent dividend (6 pro- BINNENLAND. Op het kermisterrein aan het Vreeburg inrUtrecht is een 23-jarig meisje uit'een auto-scooter gevallen. Met een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding moest ze naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het 2-jarig zoontje van de heer IJ. te Alkmaar is in een onbewaakt ogenblik in een teil met heet water gevallen. Het ventje is in het Sint Elisabeth Ziekenhuis aan de brand wonden overleden. Te Opende (Gr.) is de 72-jarige rustend landbouwer H. Geerts van de zoldertrap gevallen en met het hoofd op de rand van een kist te recht gekomen. Hij overleed direct De Haagse gemeenteraad heeft gistermiddag in afwijking van het voorstel van B. en W. besloten uit de taxiverordening de z.g. gedwon gen concentratie te lichten. De 132 lectuurhuisjes die de Ni- Xvin enkele jaren geleden in diverse gemeenten in Nederland plaatste, zijn gisteren overgedragen aan het Ned. Rode Kruis. Deze overdracht geschiedde bij contract, maar ter symbolische verzegeling bood jhr, mr. P. Th. Six, directeur van de Ni- win, aan de heer A. van Emden, di recteur van het Ned Rode Kruis een miniatuur lectuurhuisje aan. Het stoffelijk overschot van de 26-jarige kantoorbediende B. van G. uit Den Haag, die Zondag bij het zwemmen in zee te Scheveningen is verdronken, is gisteravond omstreeks 8 uur even bezuiden de vuurtoren aangespoeld. cent en 4 procent interim"- verhan deld. In afwachting van een gunstige koers ex dividend waren Vrijdag jl. enkele stukjes gekocht. De openings- prijs was echter precies tien punten lager dan de slotnotering van Vrij dag. Voor het overige was ook de animo voor cultuuraandelen uiterst gei'ing. In de koersen kwam slechts weinig wijziging, HVA was echter een punt lager. De belangstelling voor beleggings papieren is de laatste weken niet grcoc Op de Amerikaanse sector vie len de koersen, gezien de flauwere stemming te New York Vrijdag ji. nie+ tegen. GEMEENTERAAD VOORSCHOTEN WEERSVERWACHTING (Geldig tot morgenavond). WEINIG VERANDERING. Wisjelende bewolking met plaat selijk enkele buien, matige af en toe krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Gisteravond kwam de Raad bijeen in een spoedeisende openbare verga dering ter behandeling van een voor stel van B. en W inzake het aangaan van een geldlening van f 400.000. tot dekking van de stichtingskosten van 106 woningen in het plan „Klein Langenhorst". Bij de behandeling kwam de heer van der Hulst weer cp de provisie van 1/8 Deze vond spr. wel wat hoog. Maar toen de voorz. verklaarde dat dit percentage Hoor de hogere instanties was goed gekeurd en dat dit het geldende per centage was, waar niet van afgewe ken wordt kon de heer van der Hulst rret het voorstel instemmen. Verdere bemerkingen werden niet gemaakt en het voorstel werd met algehele stemmen aanvaardt. Door bemiddeling van het Ban- k'erskantoor Staal en Co. N.V te 'p-Gravenhage zal dan per 1 Aug. a.s. een geldlening gesloten worden ad 400.090 met een looptijd van 50 jaar. Rente 3]4 Koers: pari. Rondvraag De heer van der Hulst brengt de verlichting aan de overweg „De Vink" ter sprake. Het komt daar meermalen voor. dat de auto's op de vluchtheuvel rijden. Hij vraagt daar tegen maatregelen te nemen. De voorz zegt echter toe, dat het aan brengen van de nieuwe verlichting aan de Rijndijk afhangt van de leve ring van kabel. Zodra deze gearri veerd is, zal de verlichting in orde zijn. Hopelijk voor het najaar. Moch ten er echter nog tussentijdse maat regelen nodig zijn, dan zullen die genomen worden. Dit zal echter worden bezien. De heer Fortanier informeert naar een speelterrein voor de jeugd van de Papelaan, Wijngaardenlaan voor wat daar tussen in ligt. Reeds twee speelterreinen zijn tot stand ge komen en verder vraagt hij of B. W niet eens willen uitzien naar een geschikt terrein, want genoemde buurt is verstoken van een weide. Mevr. Romein vindt dat dit het werk moet zijn van een buurtvereni ging. Voorz,: Inderdaad heeft d« buurtvereniging „Recht door Recht" ook al eens een dergelijk verzoek gedaan. Het zal worden bezien. De heer Lamboo vraagt maatrege len te nemen inzake de vieze sloot, die zich bevindt nabij de Bloklaan Marinekamp. Hiervan zal nota wor den genomen, aldus de voorz. De uitgestelde schoolsportdag. De schoolsportdag, die eind Juni halfverwege bëeindigd is door stro mende regen, zal zijn vervolg vinden op a.s. Donderdagmiddag. Dan be ginnen om half drie de finales drie kamp, waarna de estafette naar het gemeentehuis gelopen wordt. Daar zal om ongeveer half vier door burg. C. J. v. d. Hoeven de prijsuitreiking geschieden. De wedstrijden van de jongens vinden weer plaats op het Rouwkoopterrein, terwijl de meis jes op het VVLV-terrein spelen. Woensdagmiddag om kwart voor vier spelen de voetbalelftallen van de openbare en de Hervormde school om de tweede plaats in de competitie op het Rouwkoopterrein. Personalia. Gerarda Kokshoorn en Annie Mathot slaagden te Leiden voor het diploma costuumnaaien. Aanrijding. De manufacturier P. uit Voorschoten kwam gistermiddag tegen half vijf op de Rijndijk met zijn luxe-auto in aanraking met de fiets van de wachtmeester le klasse T. J. O-, die daardoor kwam te val len. O. werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd voor onderzoek. Het bleek, dat hij een lichte hersenschudding en enkele schrammen had opgelopen. De schuld vraag is in onderzoek, maar het zal wel weer een van de vier O.'s zijn, die hier de hoofdschuldige is. HILLEGOM Omleiding van het verkeer. —Met het opbreken van de tramrails is men thans tot bij de St. Josephkerk ge komen en gaat jnen aan de Hoofd straat verder in noordelijke richting. Tijdens de werkzaamheden zal het verkeer in de drukke winkelstraat voor het snelverkeer geheel worden afgesloten. Alle verkeer van voer tuigen zal dan over de Van den En delaan worden geleid. De autobussen van Maarse en Kroon zullen niet meer op het Hout plein parkeren, doch nabij het Raad huis. De autobussen van de N.Z.H.T.- Mij zullen tijdelijk beide richtingen van af de halte Van den Endelaan vertrekken en daar stoppen. Personalia. Voor opleiding lin gerie slaagden A. Jansen; C. van Beek; C. Buekens; R. Hoogenwerf; G. Jansen; D. Kamp; A. van de Mey F. Pieters; P. Ruigrok; M. Rusman; P. Seysener; C. Walraven; J Was senaar; B. Weijers en J. Zonneveld. Voor lingerie: A. Warmerdam en C. Weijers. Voor costumière: G. v. d. Aart. Voor machineschrijven: I. Groot; N. van Tol; H. van Drunick; D. Ekkerman; W. v. d. Burg; C. v. Vliet; J. de Groot en A. v. Dongen. DE ZILK Met fiets en groente te water Het elfjarig meisje S. Z. zou per fiets wat groente brengen naar de getrouwde zus aan de Beeklaan. Bij het overste-ken van de weg botste ze tegen een steen, verloor de macht over het stuur en reed in de Beek. Met veel moeite kon 'n broer, die in de nabijheid werkte, z'n zusje red den. Later werden fiets en groente opgevist. Bloembollenpelstcrs Ambtena ren van de Arbeidsinspectie hebben tegen verschillende bloembollen- kwekers alhier proces verbaal opge maakt wegens overtreding der ar beidswetgeving: arbeidslijst en re gister ontbraken, alsmede voor on gehuwde vrouwen beneden 18 jaar de vereiste op het Gemeentehuis te verkrijgen arbeidskaart. LISSE DE JONGERENMIDDAG TE LISSE. Wat Tijdspiegelaar er van zei. Mr. J. Derks, een van de sprekers lig, zo alleen maar bedacht op ple ziertjes. Dan heeft de jeugd van te genwoordig wel een zonderling idee van wat plezier is. Zij zat daar gis teren, ongeveer duizend in getal, op eengepakt in een ondraaglijke hitte. Twee eminente sprekers zijn spre kers ooit niet eminent? hadden tot taak, die jeugd warm te maken. Wij hebben met één van die sprekers 'n kort onderhoud mogen hebben, vlak vóór de vergadering. „Ik zal ze zo warm moeten maken", zei hij, „dat ze er koud van worden". Toen hij sprak, had hij het zó warm, dat de jeugd hbt idee kreeg, dat zij het nog fris had. Zij juichte de spreker, toen hij klaar was, warm toe. „Hebt u het erg warm?" vroegen wij de spre ker vol meegevoel. „Och", zei hij, „zo'n warm enthousiasme is weer zo verfrissend". Aanbesteding. Door het archi tectenbureau PaardekooperBarn- hoorn is namens het R.K. schoolbe stuur par. St. Agatha te Lisse aanbe steed het bouwen van een nieuwfe R.K. Ulo-school aan de Oranjelaan. De laagste inschrijver was: gebrs. Ransdorp, Lisse met 69.621; de hoogste: Hes uit Pancras met f 88.000. De begroting was geraamd op 69.585. LEIDSCHENDAM Geslaagd voor verkeersvlieger Nadat hij vorig jaar rseds geslaagd was voor het theoretisch gedeelte van het examen voor vliegbrevet B, heeft de heer H. v. d. Plas gisteren met succes de voorgeschreven vlieg- vaardigheidsproeven afgelegd. Hij heeft hierdoor bevoegdheid gekre gen tot het besturen van alle ver keersvliegtuigen. NOORDWITK ONTIJDIG EINDE VAN REIS OM DE WERELD. Gisterenmiddag te ongeveer half drie verkeerde het Zweedtee jacht „Ogyabe" voor de Noordwijkse kust in gevaar en is ongeveer 4 Km. ten Noorden van onze plaats te 4 uur op het strand geslagen. Het met 5-op- varenden zeiljacht was Zondag te IJ muiden uitgevaren om via Sche veningen over te steken naar Enge land, alwaar nog 2 personen zouden worden opgenomen om vandaar uit een tocht om de wereld te ma'ken. Zondagnacht werd het jacht over vallen door een zware windhoos en werd uit zijn koers geslagen en moest het scheepje voor anker. Toen tegen de ochtend ook de ankertros brak, heeft de uitgeputte beman ning nog uren tegen de vrij stevi ge Zuidwesten wind geworsteld om het jacht weer op zee te brengen, hetwelk hen echter door de grote vermoeienis niet mocht gelukken, zodat het scheepje bij Noordwijk in de richting Zandvoort steeds dich ter naar het strand gedreven werd. Tenslotte gelukte het de strandagent de Vries door middel van een lijn verbinding met het jacht te ver krijgen, waarna de totaal uitgeputte bemanning van boord kon worden gehaald en ondergebracht bij de heer v. Be-elen „Seinpost." Heden morgen verkeerden de vijf opva renden weer in goede welstand, zo dat dit angstige avontuur voor hen goed is afgelopen. Geboren Johannes B. z. van A. N. Wijnobel en A. v. d. Luijt, Hen drik L., z. van H. W. Langeveld en A. v. d. Putten, Abraham P. z. van P. Bolle en G. v. Beelen, Jo hanna J. d. van J. v. d. Niet en L. Korbee, Maria C. J. d. van A. Broeders en Ch. C. de Groot, Alida A. H. d. van W. Plug en J. Vegt, Roelefine d. van A. v. d. Niet en N. v. d. Haak, Maria A. K. d. van J. G. H. Caspers en M. M. v. d. Putten, Maria J. A. d. van L. Groenewoud en A. J. J. Commandeur. Ondertrouwd: B. C. Schulte en A. M. J. Ree'kers, M. v. d. Linden en Ch Bloem. Overleden: J. Schelvis 81 jaar. OEGSTGEEST Personalia. Leny Stuifzand en Maria v. d. Voort slaagden te Leiden voor het diploma costuumnaaien. ZOETERMEER Jeugdsportdag. De mars, welke de sportvereniging D- W. O. aanstaan de Zaterdag door het dorp zal hou den, is een onderdeel van een groots opgezette jeugdsportdag, door de R-K. Jeugdbeweging ter plaatse ge organiseerd. Aan de optocht nemen deel de gidsen de kabouters, de gym nastiekvereniging, de junioren van D. W. O., de ontwikkelingsclub en voorts alle verkenners, welpen etc. Voordat met de mars wordt begon nen hebben op het sportterrein aan de Voorweg reeds verscheidene spe len plaats gevonden De deelnemers voor doelschtppen, hardlopen, hoog- en Verspringen worden om 3 uur nl. reeds op het terrein verwacht. De overige deelnemers aan de optocht moeten om 6 30 uur op het sportveld aanwezig zijn. De samenstelling van de stoet is als volgt: voorop de mu ziek van de verkenners van de Sint Franciscusgroep te Leiden, vervol gens het bestuur, de vlaggendragers, de kabouters en gidsen, de welpen, de junioren-dames, senioren-dames, ontwikkelingsclub junioren en senio ren D.W.O. Gedefileerd wordt langs de pastorie, waar aanwezig zullen zijn de heren geestelijken, het kerk en het stichtingsbestuur Ook Zondag aanstaande is er sport. Er worden op het sportveld o.m. wedstrijden ge houden in hardlopen, hoogspringen verspringen, voetbal en handbal. Na tuurlijk zijn er een aantal prijzen be schikbaar gesteld. Zij worden uitge reikt bij de sluiting van de dag. De prijzen van de loting voor op de jongerenmiddag te Lisse, in zij nkwaliteit van „tijdspiegelaar," gaf in het dagblad „De Tijd" het volgende relaas over genoemde bij eenkomst Warme vergadering. Er was gisteren 'n middag-vergadering uit geschreven voor de jeugd. De jeugd van tegenwoordig heet zo onverschil- Jeugdbeweging worden eveneens b"

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2