3)e &2id6e(Soutemt MacArthur's uiterste terugtochtlinie PARIJS I I 72.50 Spoedbesprekingen van generaals te Tokio 2C.C0C SHèfiótpiicfUigen naciig Amerikanen moeten terugtrekken Aardbeving eiste 270 doden Oostenrijk kan wachten Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN -DE BURCHT" DINSDAG 11 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12025 Noord-Koreaanse overmacht dringt Amerikanen terug Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., I 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 |N WASHINGTON verwacht men, dat generaal MacArthur binnenkort officieel een uiterste terugtocht-linie zal aankondigen, waarop de Amerikanen zullen terugvallen en stand houden. De communiqué's, die melding maken van tijdwinst geboekt bij het uitvoeren van vertragings acties, waarbij de vijand zware verliezen worden toegebracht, schijnen deze bekendmaking voor te bereiden, meldt Reuter. De stafchefs van het Amerikaanse leger en de luchtmacht de generaals Lawton Collins en Hoyt Vandenberg, zijn gisteravond uit Washington naar Tokio vertrokken, om spoedbeepre kingen met MacArthur te voeren en uit de eerste hand te vernemen, hoe MacArthur op de beste manier steun kan ontvangen van het ministerie van Defensie bij de operaties. De ge neraals zullen niet lang in Tokio vertoeven. Het ministerie van Defensie kondigde aan, dat er binnen de kortst mogelijke tijd 20.000 dienstplichtigen nodig zullen zijn voor het leger, om dat er thans geen andere weg openstaat om het tekort aan manschap pen aan te vullen. Intussen berichten de aanmeldingsbureaux een zo grote toeloop van vrijwilligers, als sinds het einde van de tweede we reldoorlog niet in voorgekomen. Voor de poorten van Taejon Noord-Koreaanse pantsertroepen staan thans voor de poorten van Tae jon, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, die blijkbaar als een Ame rikaanse vesting in de Westelijke sector van de Zuidelijke defensie linie dient te worden beschouwd. Communistische versterkingen stro men toe naar de bres, die drie Noord- Koreaanse pantserdivisies in het front hebben geslagen. De toestand in de midden-sector, waar de Zuid- Koreanen alleen verbitterde tegen stand bieden tegen communistische aanvallen ,is evenmin rooskleurig. Generaal MacArthur meldt, dat het weerstandsvermogen van de Zuid- Koreaanse troepen aanzienlijk verbe terd schijnt te zijn, na de reorganisa tie van 't leger door brigade-generaal Church. De Verenigde Staten beschikken thans over voldoende troepen en ma teriaal om de communistische opmars te vertragen, hoewel een keer in de krijgskans nog niet onmiddellijk ver wacht mag worden. Militaire autori teiten waarschuwen tegen een te groot optimisme als gevolg van de reeds succesvolle luchtaanvallen. De toestand wordt beschreven als een langdurige strijd, waarin het tactisch manoeuvreren het belangrijkste ele ment vormt. Generaal MacArthur voert een vertragende actie, die neer komt op een woekeren met de be schikbare terreindiepte om tijd te winnen. Weinigen schijnen te besef fen, dat 't tijd kost om troepen te le geren en te verplaatsen. Hiervoor zijn veel mensen en veel vervoers middelen nodig, aldus een militaire woordvoerder. De situatie aan het front is zeer bewegelijk en vaste li nies zijn nog niet gevormd. De Noord-Koreanen trekken nog steeds voorbereidingen voor een gro te omsingelende beweging en nadat de kustweg aan de Oostkust weer vrijgemaakt is, neemt de bedreiging van Taegon en de aanvoerhaven Poe- san weer toe. Generaal Stratemeyer, comman dant van de Amerikaanse luchtstrijd krachten verklaarde, dat hij bevel gegeven had tot een permanent.bom bardement, dag en nacht, op de Noord-Koreaanse troepen en verbin dingen. De generaal was van mening, dat straaljagers hun waarde in de strijd bewezen hadden en elke op dracht konden volvoeren. Hij zeide: „Onze tegenstander is goed georga niseerd, goed uitgerust, goed geleid en alles wijst er op, dat hij gedacht heeft Zuid-Korea in een ruk onder de voet te kunnen lopen". JEUGDHERBERG TE VLISSINGEN BINNENKORT GEREED. De ver bouwing van een gedeelte van de Willem Il-kazerne te Vlissingen is thans zover gereed, dat zij binnen- MISSIONARISSEN MOETEN OP POST BLIJVEN. Het Vaticaan heeft alle missiona rissen in Korea opgedragen op hun post te blijven. Dit geldt ook voor de apostolische delegaat, mgr. Patrick Byrne, die Amerikaan is en zijn resi dentie in Seoel heeft. VERTEGENWOORDIGER VAN PEKING TE PHYONGYANG. Volgens radio Phyongyang heeft de regering van Peking een gevol machtigd ambassadeur naar Phyon gyang gezonden. Deze vertegenwoor diger van het communistische China, wiens naam niet is bekendgemaakt, en wiens missie geheim is, zou Zon dagochtend in de Noord-Koreaanse hoofdstad zijn aangekomen. NAAR EEN VREDES VERDRAG MET JAPAN De Verenigde Staten zijn voorne mens zo spoedig mógelijk besprekin gen te openen over een vredesver drag met Japan, waarbij dit land verzocht zal worden de V.S. „mili taire rechten op lange termijn" te verlenen, bericht de „New York Ti mes" uit Washington. Generaal MacArthur en de hoof den van de Amerikaanse ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie schijnen het voor het eerst in vele maanden tamelijk eens te zijn over de militaire bepalingen van een der gelijk verdrag. Noord-Koreanen forceren trontlinie r\E NOORD-KOREAANSE troepen voerden Dinsdag over de hoofdweg naar Taedjon, de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad, een krachtige frontale aanval uit. De Amerikaanse troepen, die zowel in getalsterkte als wat betreft het aantal tanks, waarover zij konden beschikken, de minde ren waren en die zich tegenover de gehele derde Noord-Koreaanse divi sie zagen gesteld, moesten, na de gehele nacht en vroege ochtend een zware strijd te hebben geleverd, terug trekken, Tegenover elke Ame rikaan stonden vijf Noord-Koreanen, terwijl op elke Amerikaanse tank de de Noordelijken er vier hadden. Een in de frontlinie opgestelde Ameri kaanse eenheid leed bij de terugtocht zware verliezen, daar de enige weg, waarlangs terug kon worden getrokken, onder een moorddadig Noord- Koreaans vuur van geweren en ma chinegeweren stond. Dinsdag, later op de ochtend, stre den de Amerikanen een zware strijd om Tsjotsjiwon, een zeer belangrijk knooppunt van wegen en spoorwe gen, dat ongeveer veertig kilometer ten Noorden van Taedjon is gelegen, in handen te houden. Ten Noord-Oosten van deze voor naamste frontlinie en op een afstand van ongeveer tachtig kilometer ten Geheime zenders in België Regering had ze zelt verkocht Tien mensen die met geheime zen ders hebben gewerkt, zijn door het kantongerecht te Turnhout veroor deeld tot geldboeten en gevangenis straffen van acht tot vijftien dagen. Zij gebruikten hun zenders om pro paganda te maken in de konings kwestie. Bij de overtollige vooriaden van het Amerikaanse leger, die na de be- kort als jeugdherberg in gebruik kan I vr«ding Bel«ië werden verkocht, worden genomen. I PORTEFEUILLE VAN JUSTITIE OVERGEDRAGEN. Op het depar tement van Justitie heeft minister mr. J. H. van Maarseveen hedenmor gen de portefeuille van Justitie, welke hij heeft beheerd sinds het heengaan van minister mr. Th. R. J. Wijers, overgedragen aan minis ter mr. A. A. M. Struycken, die Za terdag door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk als minister van Justitie beëedigd is. Links mr. van Maarseveen; rechts minister Struy cken. bevond zich ook een aantal draag bare radiozenders. De talrijke radio amateurs, die vooral Vlaanderen telt, lieten zich de gelegenheid niet ont gaan én al spoedig werd de Belgi sche aether onveilig gemaakt door deze geheime zenders, die een zend- vermogen hebben van 25 tot 50 km. Zij waren zeer populair bij het pu bliek, vooral in de Kempen, en ve len maakten gebruik van de moge lijkheid om voor de prijs van 5 frank een geliefde gramofoonplaat te laten draaien. Hoewel het houden van een gehei me zender in België bij de wet is verboden, kneep de justitie aanvan kelijk een oogje toe. Zij vond het blijkbaar nogal wreed, de gebruikers van de door de regering op de markt gebrachte Amerikaanse toestellen plotseling gerechtelijk te vervolgen. Alles ging dan ook goed voor de geheime zenders tot aan de vooravond van de volksraadpleging over de te rugkeer van koning Leopold. De par ticuliere zenders veranderden toen plotseling vrijwel alle in felle propa gandisten voor of tegen de koning, waarbij vooral van linkse zijde geen blad voor de mond werd genomen. De justitie achtte toen blykbaar het ogenblik gekomen om een ein de te maken aan het optreden van de geheime zenders en dagenlang re den de peilwagens van de Rijkswacht rond om de radio-amateurs in te re kenen. MEVR. BAELS BEGRAVEN. Madame Henri Baels, koning Leo pold's schoonmoeder, is Maandag in alle stilte op het kerkhof van Osten- de begraven. Koning Leopold en zijn echtgenote hadden kransen gezonden. Walter Baels, een der twee zoons van de overledene, was niet bij de be grafenis aanwezig. Hij wordt sedert Vrijdag in een gevangenis in Gent I vastgehouden wegens een desertie kwestie. Noord-Oosten van Taedjon, zijn Zuid-Koreaanse troepen opgesteld, die een linie, lopende over Tsijtsjon, Oemsong en Tsjoengjoe, bezet hou den. Deze Zuid-Koreaanse strijd krachten vallen thans, tengevolge van de zeer krachtige druk, die door de tweede en vijftiende Noord-Ko reaanse divisies op hen wordt uitge oefend, terug. Ongeveer veertig kilometer meer Oostwaarts is de Noord-Koreaanse vijfde divisie in een strijd gewik keld met de Zuid-Koreaanse troepen te Kadae-Ri, dat circa 15 kilometer ten Noorden van de strategisch be langrijke stad Tanjang is gelegen. In- 1 dien de Noord-Koreanen er in zou den slagen Oemsong, Tsjoenjoe en Tanjang te veroveren, zouden zij de van vitaal belang zijnde en Oost- West lopende spoorweg, die deze drie steden verbindt, beheersen. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in het Verre Oos ten heeft medegedeeld, dat Maandag drie „Yak 15"-straalgevechtsvliegtui- gen in actie waren. Men meent, dat dit de eerste maal is, dat de Noord- Koreanen gebruik maken van straal- gevechtsvliegtuigen. Gedurende de laatste dagen hadden de Amerikaan se vliegtuigen gemeld in de lucht geen tegenstand te hebben ontmoet. De bevoorrading van de vooruitge schoven Amerikaanse troepen werd Dinsdag steeds moeilijker. De vol gaten zittende Zuid-Koreaanse we gen, die als gevolg van de slagre gens van de natte moesson, boven dien nog tot modderpoelen zijn ge worden, worden nog extra omge woeld door de zware voertuigen, die zich naar de frontlinie bewegen. Een verslaggever, die juist van een be zoek aan het front was teruggekeerd, verklaarde, aat langs bepaalde we gen de bermen bezaaid waren met Amerikaanse vrachtauto's en jeeps, die van de modderige wegen waren afgegleden. Dinsdag werd Ray Richards, cor respondent in Korea van de dagbla den der Amerikaanse Hearts-groep als vermist opgegeven. Richards is Maandagochtend voor het laatst aan het front gezien. UITBREIDING AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN VERWACHT. Welingelichte Amerikaanse sena toren verklaarden heden te Wash ington een opvoering van de geza menlijke sterkte der Amekiaanse strijdkrachten met honderd duizend man te verwachten, als een eerste stap om een beslissende overwinning in Korea mogelijk te maken. De hui dige sterkte bedraagt 1.370.000 man. De kosten van deze uitbreiding be dragen in eerste instantie 350 mil- lioen dollar. Heden zullen de hoogste Ameri kaanse militairen, onder leiding van general Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stachefs, voor de senaatscommissie voor de strijd krachten verschijnen. Men verwacht, dat zij tegenover de commissie zullen uiteen zetten waarom het zo lang heeft geduurd om zoveel zwaar oorlogsmateriaal en manschappen naar Korea te ver voeren als nodig is om de Zuid waartse opmars der Noord-Koreaan se troepen tot staan te brengen. ZEEHOND ALS HUISDIER. Dezer dagen spoelde op het strand te Vlissingen een jonge zeehond aan. Mevr. J. Sissingh, wonende aan de houlevard, heeft zich over het dier ontfermd. Op gezette tijden duikt de zeehond met haar in de golven, en blijkbaar stelt het dier zijn nieuwe opvoeding op prijs, want met mevr. S. verlaat hij het water en keert „naar huis" terug. Bij de vijf aardbevingen, welke ge durende het weekeinde het Noorden en midden van Columbia hebben ge teisterd, zijn volgens de laatste op gaven 270 mensen om het leven ge komen. Het aantal personen, dat gewond of dakloos is geworden, wordt ge raamd op 17.000. Van de zeven getroffen plaatsen zijn er twee vrijwel weggevaagd. Functionarissen van het ministerie van Volksgezondheid, die toezicht houden op de hulpverlening in het geteisterde gebied, melden de vol gende bijzonderheden: In Arboledas, dat een bevolking van ongeveer 20.000 zielen telde, is niets overeind gebleven. Ook Cucu- tilla, dat 14.000 inwoners telde, moet vrijwel geheel verwoest zijn. De der de plaats, die zeer zwaar getroffen is, is Salazar. Na de aardbevingen werkte de electriciteitsvoorziening niet meer, wat de paniek nog vergrootte. De totale schade zou ongeveer 3 millioen dollar bedragen. Opnieuw verdaging De plaatsvervangers van de Grote Vier, die zich bezighouden met de opstelling van het Oostenrijkse vre desverdrag, zijn ook op hun bijeen komst van gisteren te Londen niet verder gekomen dan het vaststellen van <£e datum voor de volgende ver gadering, die 7 September zal wor den gehouden.. Geoge Zaroebin, de Russische am bassadeur, die op het laatste ogen blik had laten weten, dat hij de bij eenkomst zou bijwonen, verklaarde, dat er geen enkele garantie bestaat, dat het Oostenrijkse vredesverdrag niet op dezelfde wijze zal worden ..geschonden" als de bepalingen over Triëst in het Italiaanse vredesver drag. Hij las een verklaring over Triëst voor, die vrijwel gelijk was aan de nota's, die Rusland Zaterdag aan de Westelijke Drie heeft gezon den. De Britse, Franse en Amerikaan se afgevaardigden ontkenden de Rus sische beschuldigingen, die zij het nieuwste argument noemden in de lange reeks, dat de sluiting van het Oostenrijkse vredesverdrag moet vertragen. LIE GEEFT VREDESPOGINGEN NIET OP. „De secretaris-generaal is niet van plan zijn vredespogingen, zoals neer gelegd in zijn 20-jarenprogram voor het veroveren van de vrede door de V.N., op te geven", aldus zei giste ren een woordvoerder van het secre tariaat van de V.N. tegenover de pers. De woordvoerder zei nog: „Integen deel, na het herstel van de vrede in Korea door de V.N., zal de taak van de V.N. als wereldorganisatie voor verzoening en bemiddeling zwaarder zijn dan ooit tevoren. De Koreaanse crisis heeft geen wijziging gebracht in Lie's houding met betrekking tot de Chinese vertegenwoordiging in de V.N. Lie zal de opneming van de regering van Peking als de verte genwoordiging van het Chinese volk slechts gunstig zijn, indien zij de in het Handvest neergelegde verplich tingen nakomt". CANADEES VAN HARTE WAN zijn bezoek aan Canada terug- gekeerd, heeft mgr. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roer mond, enige indtukken weergegeven en aan een verslaggever van de „Ga zet van Limburg" verklaard: „Standsverschillen kent men in Canada vrilwel niet. Iedereen doet handenarbeid, ook de intellectueel. De studenten verdienen tijdens hun vacantie, die drie maanden duurt, zo hun studiegeld. De seminaris ten maken op deze regel geen uit zondering." Benijdenswaardig land dat Canada! denkt menigeen, die meer waardering heeft voor de flinke en royale opvattingen van een groeiend en zich nog vormend volk als de Canadezen dan voor de nogal benepen opgezette hokjes en schot jes van het Nederlandse volk. Hokjes en schotjes, wélke bovendien vaak lukraak zijn geplaatst. Er is aan die standsverschil-hokjes in Nederland zo naarstig getimmerd en er is zo op gehamerd, dat het overbodig is te bet-ogen, dat er inder daad standsverschillen zijn. Zij zijn m ons land echter overdreven hoog opgetrokken. Wanneer men achter een bepaald schotje is opgevoed en daarna onbevangen in contact treedt met andere standen, zal men tot de soms verbazingwekkende ontdek king komen, dat dit standsverschil dikwijls niet anders is dan een min of meer geld verdienen of meer of min ontwikkeld zijn, maar dat geld en ontwikkeling niet vermogen een wig te drijven in de waardering en hoogachting voor elkaar als mens. Geld-bezit kan iemand verheffen in de ogen van zijn mede-burgers, ont wikkeling nog veel meer. Toch leert de ervaring, dat deze beide voor waarden aan het wezenlijke van de n\ens niet rkken. Alle mensen zijn gelijk (ofschoon elkeen verschilt van aard en karakter) Men' haast zióh gewoonlijk deze uitspraak aldus te amenderen: alle mensen zijn gelijk voor God. Alsof dit- amendement een beperking inhield van de alge mene broederschap! Veel meer is het' er de beklemtoning van en legt het de grond van de algemene ge lijkheid bloot. Indien God alle men sen als gelijk beschouwt, is het on christelijk er een verwaterd uitvloei sel van de Marxistische klassenstrijd, de maatschappelijke verschillen zo hoog op te schroeven, dat het de schijn wekt alsof deze maatschap pelijke standsverschillen tot een we zenlijk standsverschil zijn ontaard. Wie diep doordrongen is van de gelijkheid van alle mensen zal, bij een redelijke aanvaarding of mis schien berusting in maatschappelijk standsverschil, zich geestelijk: Cana dees voelen, en wij zijn overtuigd, dat veel, zeer goed bedoeld, z.g. „maat schappelijk werk" een rijker vrucht zou dragen, indien men als uitgangs punt nam de volkomen gelijkheid van alle mersen ..Voor God" haast men zich eraan toe te voegen. Maar v/ij antwoorden daar met nog groter haast overheen: Is iedereen ge lijk voor God, dan is iedereen ook gelijk voor de mensen onderling. Dat de coadjutor van Roermond dit prijzenswaardig gebrek aan stands verschil in Canada volgens het inter view oorzakelijk verbindt met han denarbeid. verdient een nadere be lichting. 31 JULI, 1 EN 2 AUG. Aanmelding nog mogelijk „De Sleutelstad", Breestraat 123 NED. KATH. REISVER. LeiderDaroel Islam gesneuveld De leider van de fanatieke bewe ging Daroel Islam, Kartosoewirjo, zou gisteren bij een gewapende botsing tussen aanhangers van de Daroel Is lam en eenheden van het Indonesi sche' leg.er volgens Nederlandse be richten gedood zijn. De botsing vond kort geleden plaats in het bergachtige gedeelte van West- Java. Twee gevangenen hebben ver klaard, dat Kartosoèwirjo aan het ge vecht deelnam, gekleed in een grijze regenmantel en volgens een mede deling van een luitenant der APRIS bevond zich een aldus gekleed per soon onder de gesneuvelden, die ech ter de volgende dag reeds door de Daroel Islam bleken te zijn wegge haald. Dit werd geconstateerd door een patrouille, die de plaats van het gevecht heeft afgezocht en daarbij opnieuw in botsing kwam met een bende van de Daroel Islam, waar van ditmaal 5 man sneuvelden. Ka'i'ieitj.e. Niets kan verborgen worden behalve dat, wat niet bestaat.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1