Hoofdpijn Snelheidsrecords van Assen sneuvelden en Italianen zegevierden Louise Brough drievoudig Wimbledori-kampioene Contactbijeenkamst dioc. bestuur N.K.S. Njord en Van Mesdag in finale van Henley geslagen MAANDAG 10 JULI 1950 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Dat was het resultaat van de Jubileum-T.T. A LLE ENGELSE CRACKS binnen enkele ronden uit de met zoveel spanning tegemoet geziene race der 500 cc klasse, dat was de bittere teleurstelling voor de naar schatting weer ongeveer 10.000 toeschouwers, die zich langs het ruim 16 km. lange Drentse circuit hadden geschaard voor de T.T.. die thans 25 jaar oud is en dus werd aangeduid als jubi- leum-T.T.. Ook in de 350 cc klasse ontbrak de spanning van verleden jaar, nu ditmaal Bob Froster de concurrentie mistte van Freddie Fith, die hem verleden jaar juist voor de eindstreep wist te slaan. Dit maal was Forster heer en meester en de veelbelovende 27 jaar oude Norton- rijder Geoffry Duke moest genoegen nemen met de tweede plaats, ruim een halve minuut achter de Velocetterijder. Alleen in ,de kleine klasse, waar de 125 cc machientjes van de Italianen de fabelachtige snelheid haalden van 120 km. per uur, was enige spanning, omdat aan de kop Leoni de wereldkampioen Ruffo geen duimbreed toegaf en de beide rij ders tot de finish toe bijna steeds naast elkaar reden. Zo was tenslotte bij het opmaken van de balans een te kort aan spanning dat echter werd gecompenseerd door de grote snelheden in alle drie klassen behaald. Alle oude ronde-records werden namelijk gebroken. Maseretti won de zware klasse Aanvankelijk was de strijd uiterst boeiend in de hoge liter klasse, waar de drie gillende viercylinder Gilera's van Pagani, Bandixola en Masetti sa men aan de kop lagen met de Nor- tonrjjders Duke en Lockett en bo vendien met de AJS-rijder Lesly Graham. Drie ronden lang stoof dit zestal in wisselende volgorde als kop groep over het circuit, dicht op de hielen gezeten door Forster alsmede nog twee Nortonrijders n.L Daniell en Dale. Toen begon echter iii de vier de ronde de misère met de Dunlop- banden. Binnen enkele ronden la gen de drie Italianen onbedreigd aan de kop, omdat Graham en Duke we gens bandenpech moesten opgeven en gelijktijdig iedere overige concurren tie .bestaande uit Daniell en Forster eveneens wegviel. Zij allen werden het slachtoffer van hun Dunlopban- den. die niet bestand bleken te zijn (juist zoals in België) tegen de hoge snelheden. Voor de AJS reed bovendien nog Frend, maar die moest opgeven door een defect aan zijn motor en dus was de fabrieksploeg van AJS geheel uit de baan. Daniell. Lockett en Duke van de Nortonequipe moesten wer keloos toezien hoe alleen nog Dale de strijd volhield op de vierde plaats, maar Joe Graig, de manager van de Nortonploeg, riep ook zijn laatste troef uit de baan, omdat hij geen ri sico meer wilde lopen. Daarmede was de strijd ten gunste van de Italianen beslist, die onbe dreigd met zijn drieën aan de kop lagen .De vierde plaats werd toen dankbaar ingenomen door de Austra- liën Hinton, die op zijn eigen Norton aan de race deelnam. Dank zij het feit, dat Bandirola's Gilera tegen het einde wat stroef ging lopen, slaagde hij er zowaar nog in een bres te slaan in de Italiaanse veste. De Australiër eindigde n.l. op de der de plaats tussen de drie Italianen in. Ver achter hem volgde zijn landge noot Mc Pherson, die nota bene in de eerste ronde op de achttiende plaats lag. Van de 35 renners, die in deze zware klasse van start gingen, viel echter de helft uit. zodat de Australiër voor een goed deel daar aan zijn opmars tot de vijfe plaats te danken had. Wat de Nederlanders aangaat, ook hun liep het in de strijd niet mee. Knijnenburg kreeg juist als in de 350 cc motorpech en een zelfde lot was Drikus Veer beschoren. Lous van Rijswijk was dientgevolge de enige Nederlander, die deze zware 297.65 km. lange race beëindigde en hij mag trots zijn over zijn prestatie, want hij bezette in dit sterke veld van fa- brieksrijders op zijn eigen Triumph de elfde plaats. Op het lange rechte stuk weg bij Hoohalen werden offi cieus de tijden opgenomen van de renners en daarbij werden de vol gende topsnelheden afgedrukt: Pa gani, Duke en Armstrong ieder op verschillende motoren (Gilera, Nor ton en M.V.) bereikten daar een snelheid van ongeveer 193 km. per uur. De uitslagen van de race in de 500 cc klasse over 297.65 km. luidt: 1. Masetti (It.) met Gilera 2 uur 00 minuten 43.2 sec., gem. snelheid 147.93 km. per uur; 2. Pagani (It.) met Gilera 2.01.16 (147.28 km/h); 3. Hinton (Austr.) met Norton 2.03.01,1 (145.17 km/h); 4. Bandirola (It.) met Gilera 2.04.30.9 (143.42 km/h); 5. Mc Pherson (Austr.) met AJS 2.07.16 (140.33 km/h). Op een ronde: 6. Jen sen (N. Zeel.) met AJS; 7 Heath (G. B.) met Norton; 8. Moule (G.-B.) met Norton; 9. Armstrong (Ierl.) met M.V.; 10. Swarbrick (N. Zeel.) met Norton; 11. van Rijswijk (Ned.) met Triumph. De snelste ronde werd afgelegd door Bandirola in 6 minuten 26.9 sec. gemiddelde 153.86. Dit is het hoogste gemiddelde dat ooit op het circuit van Assen is bereikt. Bob Forster winnaar 350 cc Bob Forster behaalde een waarlijk magistrale zege die hem dichter bij het wereldkmapioenschap heeft ge bracht, omdat hij nu reeds zijn twee de zege in deze klasse heeft geboekt. Van stond af aan nam hij een flin ke voorsprong op alle andere rijders, waarbij vooral Duke een slechte start had. Vele ronden lang vochten Duke op Norton, Lomas op Velocette en Leslie Graham op AJS om de tweede plaats. De jeugdige Nortoncrack won deze strijd tenslotte, maar slaagde er niet in, in te lopen op de leidende Forster. In de dertiende ronde viel Graham, de grootste troef van de AJS-fabriek, wegens motorpech uit. Onze landgenoten konden uiter aard in deze strijd met hun eigen machine^ weinig uitrichten. Achter eenvolgens vielen Knijnenburg (AJS). Poel,(Velocette) en van Rijs wijk) Velocette) uit. En het was ten slotte Lo Simons met Velocette, die er het beste afbracht. Hij eindigde op de dertiende plaats. De tweede Ne derlander was Roosjen (AJS), die op de 20ste plaats eindigde, evenals Lo Simons met een ronde achterstand, en de derde en laatste was Pellikaan met AJS, die beslag legde op de 24ste plaats. Op het rechte eind bij Hooghalen zijn door de organisatie officieus de tijden opgenomen van de snelste ren ners. Daarbij bleek, dat Bob Forster op zijn Velocette een gemiddelde uursnelheid behaalde van 176 km. Geoffry Duke bleef met zijn gemid delde snelheid van 168 kin. op dit stuk van het circuit nog beneden de topsnelheid van Graham en Lomas, zodat men daaruit mag afleiden, dat hij de strijd om de tweede plaats, dank zij zijn betere bochtenwerk, heeft gewonnen van concurrenten op snellere motoren. De uitslag: 1. Bob Forster (Gr.-Br.) op Velocette 1 uur 44 min. 23.7 sec., gemidd. uursnelheid 142.55 km.; 2. Geoffry Duke (Gr.-Br.) op Norton 1.44.56,1 (141.83 km.); 3. Lomas (Gr.- Br.) op Velocette 1.46.00.3 (140.40 km.): 4. Lockett (Gr.-Br.) op Norton 1.46.59.9 (139.08 km.); 5. Armstrong (Ierl.) op Velocette 1.47.16 8 (138.73 km.); 6. Hinton (Austr.) op Norton 1.47.17.— (138.71 km.): 7. Dale (Gr.- Br.) op Norton 1.47.22.2 (138.56 km.); 8. Frend (Gr.-Br.) op AJS 1.48.21.7 (137.35 km.); 9. Salt (Gr.-Br.) op Ve locette 1.48.43.4 (136.88 km.). Op een ronde: 11 t/m 15. Thomas (Gr.-Br.) op Velocette, Briggs (Gr.-Br.) op Norton, Lo Simons (Nederland) op Velocette, Hollming (Finl.) op Velo cette en Pherson (Austr.) op AJS. 20. Roosjen (Nederland) op AJS en 24. Pellikaan (Nederl.) op AJS. De snelste ronde van de 350 cc klasse werd gemaakt door Bob For ster (Gr.-Br.) op Velocette in de tijd van 6 min. 5 sec., wat een gemiddel de uursnelheid betekent van 144.84 km. Rutio eerste in 125 cc De bekende Italiaanse renner Leoni was misschien wel verstandig, dat hij in de 350 cc uitviel, hij had daarin tegen de snelle Engelse machine toch weinig kans en had, zoals een uur la ter bleek, al zijn krachten nodig in de kleine 125 cc klasse, waar hij als een der weinige Italianen van start ging op een particuliere machine. Op brieksploeg van Mondial uitkwam.De- ronde de leiding, op de voet gevolgd door Bruno Ruffo, die voor de fa brieksploeg van Mndial uitkwam. De ze wereldkampioen uit de 250 cc klas se slaagde erin gelijk te komen met Leoni en een prachtige strijd volgde, die tot de finish toe voortduurde. Beurtelings namen de beide Italianen de kop, maar na de 5e ronde stond Ruffo deze niet meer af. Wat Leoni ook probeerde, hij slaagde er hoog stens in naast Ruffo te komen, die hem geen bandlengte meer toegaf. Tenslotte vlogen de beide craks met 0.1 sec. verschil door de finish maar Ruffo, de fabrieksrijder, als eerste. Aanvankelijk leverde Ambrosini op zijn Morini nog felle strijd om de derde plaats, maar hij kreeg pech met zijn motor en viel tenslotte ver terug. Toen was het Matucci, van de zelfde fabrieksploeg, die zijn plaats overnam. De fabrieksploeg van de M.V. stel de ernstig teleur. Er waren vier nieu we machines, terwijl, twee 2-taktmo- toren van verleden jaar werden bere den door onze landgenoten Zijlaard en Veening. Zij brachten er weinig van terecht en eindigden als laat- sten. Van de overige vier Italianen bezette Benasede de vijfde plaats. De anderen vielen uit. Zo werd dan fei telijk de mooiste prestatie van de Nederlanders geleverd door Lager - wey op Sparta, die gedurende alle ze ven ronden een felle strijd moest le veren tegen de twee Eysinkrijders Heineman en Dick Renooy. Onze landgenoten konden op geen 'Plotseling opkomende of lang aan-j houdende hoofdpijnen zijn een ware j stukken na tegen de snelle Italiaan se machines op, hetgeen trouwens wel verwacht werd. De uitslag luidt: 1. Ruffo (It.) met Mondial 57 mina 27.2 sec. (gemiddel de snelheid 120.87 km/h); 2. Leoni (It.) met Mondial 57.27.3 (120.86 km/h); 3. Matucci (It.) met Morini 59.23.8 (116.93 km/h); 4. Braga (It.) met Mondial 1 uur 03 min. 15.7 sec. (109.79 km/h); 5. Benasedo (It.) met M.V. 1.05.54.8 (105.14 km/h). Op een ronde: 6. Lagerwey (Ned.) met Spar ta; 7. Heineman (Ned.) met Eysink); 8. Renooy (Ned.) met Eysink): 9. Ambrosini (It.) met Morini; 10. Van Zutphen (Ned.) met Eysink. De snelste ronde werd afgelegd door Ruffo in 8 min. 07.2 sec. Een gemiddelde snelheid van 122.18 km/h. OLYMPISCHE SPELEN HELSINKI NODIGT ELK LAND UIT De president van het Fins Olym pisch Comité, Erik vnn Frenkcell, heeft meegedeeld, dat Helsinki van plan is, elk land, met inbegrip van Rusland, beide delen van Duitsland en Japan, uit te nodigen deel te ne men aan de Olympische spelen van 1952 „Wij hopen werkelijk de jeugd van de gehele wereld te Helsinki verenigd te zien, zonder onderscheid van taal, ras of politieke overtui ging", verklaarde de heer von Fren- ckell. Hij vervolgde: „Wij hebben het internationaal olympisch comité toe stemming gevraagd om aan alle lan den, zonder uitzondering, uitnodi gingen te mogen sturen en het co mité heeft besloten, dat wij hiertoe in principe het recht hebben. Elk land zal echter aan de olympische bepalingen moeten voldoen", aldus de heer von Frenckell. AUTOMOBILISME OP 23 JULI TWEE RACES Ofschoon naar de mening van de KN.A.C. ook oningewijden wel zou den begrijpen, dat de titel Grote Prijs van Nederland niet wordt ge- jcven aan een wedstrijd voor 500 cm3-renwagentjes, blijkt nochtans hier en daar de mening te hebben postgevat als zou de vermelding „In ternationale 500 cm3-race" onderaan op de propaganda-affiche voor de Grote Prijs van Nederland een na dere omschrijving zijn van laatstbe doeld evenement. Ter voorkoming van verder misverstand moge er daarom op worden gewezen, dat het hier in feite om twee verschillende races gaat en aan de Grote Prijs van Nederland uitsluitend wordt deelge nomen door het zwaarste en snelste materiaal uit de internationale race wereld. Voor de derde maal won zij de damesiinale I OUISE BROUGH is de grote Wimbledon kampioene van dit jaar. Op de laatste dag van de kampioenschappen won zij maar liefst drie ti tels. Hiervoor moest zij in totaal 9 sets spelen met tezamen 89 games, want geen enkele wedstrijd eindigde met straight sets. Na de drie sets-overwinning op haar landgenote mevr. Hargaret Du- pont, won zij met deze het damesdub belspel n\et 64. 57, 61 van Doris Hart en Shirley Fry en tenslotte ze gevierde zij met de Zuid-Afrikaan Sturgess in de finale van het Ge mengd Dubbelspel met 119, 16, 64 over de Amerikaans-Australi sche combinatie Patricia Todd en Brown. In het damesdubbelspel tegen Doris Hart en Shirley Fry was de zege eigenlijk geen ogenblik in gevaar. Hoewel het jongere paar er na hard vechten in slaagde de tweede set met 75 te winnen kwamen Louise Brough en Margaret Dupont daarna zo sterk opzetten met zulk onweer staanbaar serveren, volleren en plaat sen, dat binnen een kwartier tijds de partij ten einde was. De strijd tussen Louis Brough en Margaret Dupont-Osborne in de fi nale voor de damestitel was niet zo scherp en langdurig als het vorig jaar. toen Louise Brough twee uur nodig had om haar vriendin en part ner in het dubbelspel te overwinnen. Het opmerkelijke van deze eindstrijd was, dat beide dames het in de aan val zochten, telkenmale werd de ba seline verlaten en het net opgezocht, waar Louise Brough dodelijk volleer de in tegenstelling met haar tegen standster, die slechts enkele ,win- DE TT-RACES TE ASSEN. Foto links: De Engelsman Bob Foster, winnaar in de race in de 350 cc klas se, raast met zijn machine door de oocht. Foto rechts: De Italiaan Bruno Ruffo, dje de race in de 125 cc klas se won, gevolgd door zijn landge noot Gianni Leoni, die tweede werd, jagen naar de finish tijdens de laat ste ronde. In het midden de Italiaan Umberto Masetti, winnaar van de race in de 500 cc-klasse met zijn landgenoot Pagani, die tweede werd, in de bloemen, na afloop van de race. ners" scoorde en tenslotte het hoofd moest buigen voor de prachtige con trole, welke Louise Brough over haar slagen had. Na een gemakkelijke eer ste set (61) kreeg Louise Brough in de tweede een inzinking, waardoor haar tegenstandster snel kon uitlo pen. Tenslotte liet de titelhoudster de set lopen. In de beslissende set kwa men er zovele rake smashes en keu rige vollies van het racket van de Wimbledon-kampioene, dat Marga ret Du Pont moest capituleren, voor al ook, toen de ballen langs de zij lijnen keurig werden geplaatst en met een vaart, welke Magaret Du- pont te machtig was. Zo won Louise Brough voor de derde achtereenvol gende maal het enkelspel van Wim bledon, welke slechts overtroffen is door Suzanne Lenglen, die in de ja ren 19191923 de titel zonder onder breking won. Van 19271929 won Helen Wills eveneens driemaal de titel. Bromwich en Quist, acht maal Aus tralische kampioen in het heren dubbelspel, behaalden na een weinig spectaculaire doch wel spannende partij de titel met een 75, 36, 63. 36, 62 overwinning op hun jonge landgenoten Brown en Sidwell. Brown en Sidwell speelden bevangen en maakten veel fouten, die steeds meedogenloos werden afgestraft door Bromwich en Quist, van wie Quist reeds 15 jaar geleden tezamen met Jack Crawford Wimbledon-winnaar in het herendubbelspel werd. De finale in het Gemengd Dubbel spel tussen het Amerikaans-Zuidafri- kaanse paar Louise Brough en Stur gess en de Amerikaans-Australische combinatie Patricia Todd en Geoff Brown bracht het volgepakte centre court in vervoering. Louise Brough en Sturgess volden elkaar prachtig aan met een bijna volmaakte techniek en fraaie stijl werd het soms over rompelende tegenspel van het paar ToddBrown na een opwindende strijd bedwongen. Nadat de eerste set na vele sensaties met 119 door Brough en Sturgess werd gewonnen verslapten zij in de tweede, waarvan Patricia Todd en Brown dankbaar gebruik maakten door met 61 de set in de wacht te slepen. Wat niemand eigenlijk meer verwachtte gebeurde in de beslissende set: Louise Brough en Sturgess herstelden zich volkomen en met 64 wonnen zij de set, de partij en de titel. Ook in 1948 behaalde Miss Brough de drie titels. In 1949 won zij er twee: het enkelspel en het dames dubbelspel. Het dames dubbelspel werd gewon nen door Louise Brough en Margaret Dupont Osborne (V.S.), die in de eindstrijd over haar landgenoten Shirley Fry en Doris Hart zegevier den met 64 57 61. Wat tot heden is bereikt in de Ned. Kath. Sportbond In Huize Vijverduin te Bloemen- daal werd gisteren een contactbij eenkomst gehouden van het Dioce saan Voetbalbestuur van de Neder landse Katholieke Sportbond met de adviseurs en de besturen van de acht districten van het Diocees. Deze vergadering was voorname lijk belegd om van gedachten te wisselen en de problemen, welke zich in verschillende afdelingen voordoen, te bespreken. De heer Mr. v. d. Grinten, voor zitter van het Nationaal Bestuur van de N.K.S. en van de Zuidelijke lste klasse „Brabantia' heeit een cause rie gehouden over het onderwerp „Wat is tot heden in de N.K.S. be reikt en hoe zal de verdere ontwik keling zijn." De heer Van Turnhout, die deze bijeenkomst leidde, sneed eerst de kwestie aan van de Jeugdleiders- cursussen. De afgelopen winter is ge bleken, dat vele districten moeilijk heden hebben ondervonden bij het organiseren van deze cursussen. Ten aanzien van dit onderwerp zeide pastoor v. d. Lugt, Nationaal geestelijk adviseur, dat onze levens beschouwing op ieder gebied tot uiting komt. Vooral voor de junioren, in de periode van vorming zijn, is het een gebiedende eis, dat zij ka tholiek worden opgevoed en hun lei ders voor hun taak berekend zijn om de principiële en ideële belangen te behartigen. Gecombineerde cursus sen zijn daarom, aldus pastoor v. d. Lugt, onaanvaardbaar. Niet alleen wanneer het paedagogische gedeel ten betreft, doch ook wanneer tech niek en paedogogie m elkaar verwe ven zijn, moeten de desbetreffende cursussen specifiek katholiek zijn. Alleen voor het zuiver technisch ge deelte bestaat geen bezwaar dit ge combineerd te doen. Ook zal ge tracht worden ten aanzien van de kosten dezer cursussen t.z.t. finan ciële gelijkstelling te krijgen. Een vergelijking dienaangaande werd ge maakt met het onderwijs wat ook gelijkelijk gesubsidieerd wordt. Door de afgevaardigden van het District Leiden werden maatregelen ievraagd tegen die verenigingen, die in gebreke blijven hun contributie te betalen. Blijkens het antwoord, dat pas toor v. d. Lugt hierop gaf, is het District Leiden, practisch het enige distrct dat met wanbetaling te ma ker heeft.. Strenge maatiegelen, wel ke tot het uiterste kunnen komen in het ontnemen van het praedicaat R.K., zullen uiteindelijk tegen deze verenigingen worden genomen. Uit de causerie van mr. A. v. d. Grinten stippen wij aan, dat de vor- mingstaak een speciale taak is der veienigingen zelf, waarvoor de N. K S. bijdraagt door het bevorderen van weekends, jeugdleiderscursussen, enz. Reeds is de N.K.S. met haar 174000 leden een machtig lichaam gewor den. Daarom is het noodzakelijk tot een Katholieke Sportschool te ko men. De bedrijfs- en beroepssport had den mede de belangstelling van mr. v. d. Grinten en hij wees er op, dat uit verschillende feiten inderdaad blijkt, dat fusie een niet genoeg te betreuren stap is geweest. Nemen wij alleen maar, wat vooral in het Zuiden veel gebeurde, de vele over schrijvingen van voor de oorlog van prominente voetballers naar de neu trale verenigingen. Betreffende de N.K.S., zei spreker verder, dat wij met onze Katholieke levensbeschou wing aan de sport een andere func tie toekennen dan anderen. Voor het bewaren van onze godsdienstig-ze- delijke belangen is en blijft de N.K. S. eei» onmisbaar instituut. Ook over het professionalisme gaf spreker een explicatie, waarin de Nationale voorzitter der N.K.S. broodwinning voor de desbetreffende speler zag en vermaak voor de massa. Veelal zal professionalisme een premie op de onsportiviteit blijken te zijn, waar om spreker dit ook van Kath. stand punt bekeken, afkeurde. Uit de gehouden debatten bleek duidelijk, dat deze bijeenkomst van grote waarde is geweest. Vele moei lijkheden konden worden besproken en over verschillende problemen van gedachten worden gewisseld. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP Te Sao Paulo werd in de eindron de van het tournooi om het wereld kampioenschap voetbal de wedstrijd SpanjeUruguay gespeeld. De wed strijd eindigde in een gelijk spel: 2—2. De wedstrijd BraziliëZweden, voor de eindronde van het toumooi om het wereldkampioenschap te Rio de Janeiro gespeeld, eindigde in een 71 overwinning voor de Zuid- Amerikanen. WHTTTAKER NAAR ITALIë? Na zijn terugkeer uit Rio heeft Tom Whittaker, manager van Arse nal, meegedeeld, dat hij binnenkort een aanbieding verwachtte van de Italiaanse voetbalbond, die wenst, dat hij zich met de training van de Azuren Squaddra zal belasten. Whittaker zeide verder, dat hij niet rechtstreeks met de Italia nen in contact was geweest. Maar hij wist, dat de Italiaanse voetbal bond sir Stanley Rous, secretaris generaal van de F. A., ervan op de hoogte zou worden gesteld. PROMOTIE RES. 3e KLASSE. L.F.C. 3—Alphia 2 5—1. Door deze uitslag staat LFC 3 met Lisse 2 in punten gelijk. Een beslissingswed strijd zal moeten uitmaken wie er uiteindelijk zal promoveren. De stand is: gesp. gew. gel. v.t.pnt. L.F.C. 4 2 2 9—3 6 Lisse 4 2 2 8—4 6 Alphia 4—4 5—15 0 SERIEWEDSTRIJDEN L.D.W.S. U.V.S.-combinatieA.S.C. 60. Een sterke U.V.S.-combinatie kon A. S.C. met flinke score de baas blij ven, maar de cijfers zijn sterk geflat teerd. Bij rust had U.V.S. reeds een 40 voorsprong, in'hoofdzaak door uiterst zwak verdedigen van A.S.C., vooral ter linkerzijde. De blauw- witte-verdediging, waarin Tonny Kantebeen opviel, was goed gesloten. U.V.S. scoorde na rust nog tweemaal en won dus met 60, en komt thans in de volgende ronde tegen Lugdu- A.s. Dinsdag speelt Rijnsb. Boys te gen L.D.W.S. Alphen speelde tc Lynden. Ten bate van de kankerbestrijding speel- êde een elftal van Alphen tegen een versterkt Lynden aldaar. Er was veel publiek. Alphen verloor deze ont moeting met 21. G.D.S. Het tweede elftal zette de nederlaagwedstrijden Zondag voort met de wedstrijd tegen Nieu- werkerk II, GDS won met 31. De junioren r.amen deel aan het juniorm-tournooi hetwelk door Esto te Bodegraven werd georganiseerd, onder auspiciën van de N.K.S. Hier bij wist GDS A in de finale Unio A een 30 nederlaag toe te brengen, en daarmede beslag te leggen op de eerste prijs en tevens op de door de NKS uitgeloofde wisselbeker. De fi nale voor B ging eveneens tegen Unio B. Hier trok Unio met 30 aan het langste eind, zodat GDS de twee de prijs bemachtigde. In de finale Diamond sculls werd van Mesdag, de in Dublin studeren de Nederlander, geslagen door de Engelsman Rowe met drie lengten in een tijd van 9 min. 11 sec. Onmiddellijk na de start nam de Engelsman een kleine voorsprong en reeds op een kwart mijl lag hij ruim op van Mesdag voor. Halverwege be droeg het verschil reeds drie leng ten. Van Mesdag, die duidelijk de terugslag toonde van de geweldige inspanning, welke hij in de halve fi nale nodig had gehad om Neumeier te slaan, vocht verbeten terug. Hij liet zich niet verder terugwijzen en bij het passeren van de finish lag Rowe nog steeds drie lengten voor. Njord werd in de finale van de Grand Challenge cup met 1XA lengte door de acht van de Harvard Univer siteit (V.S.) geslagen. De tijd van 'Harvard was 7 min. 23 sec. Njord startte in een hoger tempo dsn de acht van de Harvard univer siteit (5 x 44 tegen 40 slagen) en de Leidenaren konden de leiding ne men. Na een halve mijl had Harvard de achterstand ingehaald, boord aan boord roeiden de ploegen waarbij de Amerikanen enkele centimeters voorsprong verkregen. Langzaam maar zeker voerde Harvard het tem po op, waarbij Njord stug verdedig de en verscheidene pogingen deed het verloren terrein, hoe gering ook, te herwinnen. Toen de voorsprong van de Amerikanen een lengte be droeg, ging de acht over tot een slag van grotere lengte, ^eker als men van de overwinning was. Het ver schil bij de finish bedroeg tenslotte VA lengte. De tijd van Harvard was 7 min. 23 sec. Harvard won voor de derde keer de Grand Challenge cup. In 1914 en 1939 won deze acht ook de prijs en mocht die vijf jaren bewaren wegens het uitbreken van de oorlog. Van de tien prijzen van Henley gingen er dit jaar vijf naar het bui tenland, hetgeen men in de Engelse roeiwereld min of meer als een ca tastrophe beschouwt. De buitenlandse winnaars van 1950 zijn: Achten Grand Challenge Cup: Harvard (V. S.). Twee met stuurman Silver Go blets: Rosa en van Antwerpen (Bel gië). Double scull: Parsner en Larsen (Denemarken). Yjertjes voor de Stewards cup: Hellerup Roklub (Denemarken). Achten Thames cup: Kent School 'Ver. St.).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5