Ruim 2000 katholieke jongeren te Lisse bijeen De strijd in Korea De politieke toestand in Indonesië Lager Onderwijs na het 12e jaar Sprong naar de bewustwording van het geloof K 59e Man Maandag 10 juli 1950 de leidse courant eerste blad pagina 2 AMERIKAANS BATALJON BREEKT DOOR OMSINGELING. Het bataljon van de Amerikaanse infanterie, dat naar gemeld werd in de nacht van 8 op 9 Juli bij Tsjonan overvallen en omsingeld werd, is door de eerste Noord-Koreaanse di visie heen gebroken, aldus maakt het hoofdkwartier van MacArthur bekend. Het bataljon heeft zich „in goede conditite" weer bij de andere onderdelen van het regiment aange sloten. De krachtsverhouding tussen de Noord-Koreaanse divisie en het bataljon was als ló 1, aldus deze bekendmaking. EEN NIEUWE AMERIKAANSE TACTIEK. De Amerikaanse luchtmacht heeft Zondag melding gemaakt van de eer ste officiële bekendmaking, dab thans ook in Rusland vervaardigde toestel len van het type Yak-9 door de Noord-Koreaanse strijdkrachten ge bruikt worden, de Yak-9 is een nieu were en snellere versie van de Yak-3. Dit laatste toestel- werd voordien bij óe meeste luchtaanvallen der Noord- Koreanen gebruikt. A.F.P. meldt uit Tokio, dat vol gens berichten uit welingelichte bron de Amerikaanse luchtmacht een nieu we tactiek schijnt toe te passen voor de vernieling van vijandelijke pant serwagens. In plaats van de tanks eenvoudig met bommen te bestoken, waarbij de kans op voltreffers niet erg groot is, zouden de Amerikanen rond hun doelwitten bommen werpen gevuld met benzine, verdicht tot een soort gelei, waardoor de tanks met een vuurgordel omgeven worden. Deze nieuwe methode zou reeds goe de resultaten hebben opgeleverd en sedert het begin van de operaties zouden op deze wijze reeds 60 tot 100 Noord-Koreaanse tanks buiten ge vecht zijn gesteld. Volgens Reuter heeft het Noord- Koreaanse hoofdkwartier Zondag melding gemaakt van de gevangen neming van 60 Amerikaanse officie ren en manschappen en het neer schieten van 12 vliegtuigen, w.o bommenwerpers van het type B-29. Volgens een nieuwe communiqué van de Noord-Koreaanse opperbevel hebber hebben eenheden van het Noord-Koreaanse leger 8 Juli de stad Tsjintsjchon en omringende dorpen veroverd. Bij deze strijd vielen mili tairen en materiaal in hun handen. De Amerikanen zijn bezig met het evacueren van de Koreaanse bevol king uit gebieden, waar mogelijk ge vechten geleverd zullen worden. MACARTHUR OPPERBELHEBBER DER V.N. President Truman heeft generaal Douglas MacArthur benoemd tot op perbevelhebber der V.N. in de strijd op Korea. Hij heeft tevens MacAr thur opdracht gegeven de vlag der V.N. te voeren. In een verklaring van het Witte Huis zegt president Truman, dat de biede opdraphten gegeven zijn in overeenstemming met de Vrijdag aangenomen resolutie van de Veilig heidsraad, welke de V.S. machtigt een verenigd commando in Korea te ves tigen, een opperbevelhebber te be noemen en de vlag der v.N. te ge bruiken. LEGERBERICHT VAN MACARTHUR. Op het hoofdkwartier is verder meegedeeld, dat 71 Noord-Koreaanse tanks zijn vernield en 49 bescha digd zijn sinds het begin van de oor log op 25 Juni. De luchtmacht in het Verre Oosten had in die tijd 20 toe stellen verloren. In dit cijfer waren niet begrepen vijf Sky masters en een Australische Mustang, die als vermist zijn opgegeven. 26 Ameri kanen waren tot dusver gesneuveld. 41 vijandelijke vliegtuigen waren vernield, evenals 272 vrachtwagens en 14 locomotieven. Voorts werden 183 vrachtauto's en 10 locomotieven beschadigd. AARDBEVING IN COLUMBIA Zaterdagavond heeft een aardbe ving een dorp in het Noorden van de provincie Santander gedeeltelijk verwoest. Acht personen kwamen om het leven. In Bogota zelf werden drie lichte schokken waargenomen. Men vermoedt, dat het epicentrum van de beving bij Cucuta lag. Uit deze plaats, die vlak bij de Venezo laanse grens is gelegen, werd be richt, dat 21 krachtige schokken zich voorgedaan hebben. DE VERDWENEN FRANSE ONTDEKKINGSREIZIGER. Ir. H. Hermans van de Sarakreek- goudvelden heeft te Paramaribo te rugkerend uit het binnenland, voor de Franse autoriteiten bagage van de verdwenen Franse ontdekkings reiziger Maufrais meegebracht. Vol gens mededelingen van de heer Her mans hebben Indianen twee weken geleden Maufrais' laatste kamp ge vonden. Uit diens dagboek blijkt, dat Maufrais dit kamp twee maanden ge leden heeft verlaten om te trachten, een 35 km. verderop gelegen politie post te bereiken. Hij is daar even wel niet aangekomen. Hij had onder weg veel voedingsmiddelen verloren bij een ongeval waarbij zijn bootje is gezonken. De Ojanna-Indianen ver onderstellen, dat Maufrais het slachtoffer is geworden van de in het wilde levende Wajariekoeli-In- dianen. Korea doet zich gelden De verhouding tussen de regerin gen van de R.I.S. en van de Repu bliek Indonesië in verband met de vorming van de eenheidsstaat laat nog steeds te wensen over, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. van zeer goed inge lichte zijde. Nadat in de kabinets vergadering van jl. Dinsdag, toen geen oplossing van de hangende kwesties mogelijk was gebleken, de ministerraad in arren moede maar besloot, deze kwesties voor te leggen aan de beide parlementen rees on middellijk de moeilijkheid hoe de procedure zou zijn, indien beide par lementen tot verschillende uitspra ken zouden komen. Hierin was niet voorzien en de kans leek groot, dat inderdaad het werkcomité van het KNIP en het parlement van de RIS tot uiteenlopende inzichten zouden komen. De belangrijkste van de onbeslist gebleven vraagstukken waren ten eerste de vraag, of Djakarta dan wel Djogja de hoofdstad zal worden van de eenheidsstaat en ten tweede, of de Senaat van de R.I.S. mede zal moeten beraadslagen over de nieuwe voorlopige constitutie, die door de gemengde commissie is opgesteld, ja dan neen; Djogja was hier tegen. Een derde vraagstuk, dat niet tot oplossing kon worden gebracht, is de positie van de vice-president van de eenheidsstaat. Djogja blijft vasthou den aan het. standpunt, dat de vice- president, welke functie men wil re serveren voor Moh. Hatta, niet tevens minister-president kan zijn. Ten vierde is er nog de kwestie, of er in de eenheidsstaat al dan niet een senaat zal zijn.. Men wil nog een laatste poging wagen om op rege ringsniveau tot een oplossing te ko men en aan het gehele kabinet der republiek Indonesië is een uitnodi ging gezonden om op 14 Juli opnieuw bijeen te komen. De oorlog in Korea heeft een merk bare invloed op de voorbereidingen voor het vormen van het nieuwe ka binet. Bij de regering der R.I.S. valt een zekere angst te constateren voor de onzichtbare binnenlandse commu nistische vijand. Hoorde men enkele weken geleden nog stemmen om een kabinet te vor men, dat ook de uiterst linkse groe pen bevatte, na het begin van de oor log in Korea wordt de opvatting al gemeen, dat het nieuwe kabinet dui delijk anti-communistisch moet zijn in deze zin, dat alle illegale commu nistische acties binnenslands openlijk dienen te worden bestreden. De vraag is slechts, of de politici die deze opvatting zijn toegedaan er in zullen slagen, hun onderlinge se cundaire verschillen op zij te zetten, teneinde deze binnenlandse politiek strak door te voeren. Intussen zal men hierbij grote steun ondervinden van de sultan van Djogja die, min of meer verborgen, doch radicaal, werkt aan de interne zuivering van het militaire apparaat van communistische elementen Zijn doortastende pogingen tot verhoging van de binnenlandse veiligheid, die. naar waarnemers menen, de laatste tijd zichtbare resultaten hebben op geleverd, staan hiermede in direct verband. Zes jaar lager onderwijs moet on voldoende worden geacht, het alge meen vormend onderwijs behoort tot de zestienjarige leeftijd te worden voortgezet. Zo is het oordeel van de commissie, die in opdracht van de overheid nagaat in hoeverre coördi natie van en samenwerking tussen nijverheidsonderwijs en lager onder wijs mogelijk is. De heer P. Evers, voorzitter van het paedagogisch centrum der N.O.V,. heeft dit meegedweeld op het bijzon der congres van de nijverheidsonder- wijs-groep van de Nederlandse on derwijzersvereniging, dat te Utrecht is gehouden. Er zal een nieuw schooltype moeten worden ge vormd, de v.g.l.o.-school in gewij zigde vorm, die in verbinding dient te staan met het n.l. voor meisjes, het n.o. voor jongens en de school voor de agrarische sector. In de omgebouwde v.g.l.o-school moeten alle kinderen na het zesde II moeten alle kinderen na het zesde 1. zonderd het betrekkelijk kleine per centage dat naar u.l.o. of voorberei dend hoger onderwijs overgaat. Besprekingen met de vertegen woordigers van de verschillende schooltypen hebben tot een zekere coördinatie geleid. Het wetenschap pelijk experiment, om de verschil lende schooltypen te doen uitmon den in een (nieuw) schooltype, be hoort een behoorlijke kans te krij gen. dit is ook de wens van de over heid. De voorbereidende klassen voor de ontwikkeling van het lager technisch onderwijs ziet de heer Evers als een onderdeel van het experiment. Er is een grote commissie ingesteld uit de verschillende groepen om te komen tot de beste algemene vorming van de kinderen van 12 tot 16 jaar. VEILIG VERKEER. U moet 't verkeer geen last aandoen. Ook op de weg: Houdt Uw fatsoen! NED. RODE KRUIS. Op de alg. ledenvergadering van het Ned. Rode Kruis bleek uit het jaaroverzicht, dat het Ned. Rode Kruis thans een half millioen leden telt. In het afgelopen jaar werd in 3000 gevallen eerste hulp verleend aan de burgerbevolking. Het aantal helpers en helpsters voor hulp aan de burgerbevolking is toegenomen. Eveneens groeide het aantal rode kruis colonnes in ons land. Wat de bloedtranfusiedienst betreft werd medegedeeld, dat 42.300 bloedgevers zijn ingechreven. De moedermelk- centrale zamelde 4.000 liter melk in. Deze hoeveelheid is nog voor uit breiding vatbaar. Verder is een „gentleman agree ment" in voorbereiding met het Oranje Kruis, 's Middags werd op de markt een oefening gehouden tengevolge van een veronderstelde explosie van een munitie opslag plaats in het zuidwestelijke deel van Arnhem. Hier zijn op grootscheepse wijze de onderscheidene hulpverle ningsacties gedemonstreerd. BEHOUD VERZEKERD VAN 25 MOLENS. De Regering, in het bijzonder de ministeries Van Verkeer en Water staat en van Defensie, zullen trachten 25 molens in de Neder- en Overvaart en in de Alblasserwaard te behou den. Dit werd Zaterdag medegedeeld op de jaarvergadering van het insti tuut „Stad en Landschap van Zuid- Holland" en van de stichting „Het Zuid-Hollands Landschap". Besloten werd bij het gemeentebestuur van Leiden stappen te ondernemen om het besluit de Mare te dempen, on gedaan te krijgen. EEN DAG SCHEVENINGEN. Tientallen kinderen zoek; een zwemmer verdronken? Duizenden Hagenaars hebben Zon dag aan het Scheveningse strand van zon en zee genoten. Politie, red dingsbrigade en E.H.B.O.-posten hadden daardoor een drukke dag. De E.H.B.O.-posten in Kijkduin, het stille strandden het Noorderstrand behandelden 86 gevallen. Op het stil le strand waren 96 kinderen hun ouders kwijt; op de boulevard waren het er zelfs 98. De Haagse reddingsbrigade heeft een jongen van 10 jaar uit het water ATHOLIEKE JONGEREN uit alle plaatsen van de Bollenstreek kwa men gisterenmiddag in het Hobaho-gebouw te Lisse btfeen, om ter gelegenheid van het Heilig Jaar op bijzondere wijze getuigdfiis af te leg gen van hun trouw aan de kerk en meer nog, om zich te verdiepen in de betekenis van het geloof voor hun leven. De enthousiaste organisatoren hadden rekening gehouden met een opkomst van 2000 personen en deze schatting bleek ondanks het prachtige weer, dat een uitstapje naar bos of strand wel erg aanlokkelijk maakte, aan de lage kant. Want toen alle genodigden, onder wie de vicaris generaal mgr. N. L. A. Ammerlaan, als vertegenwoordiger van mgr. J. P. Huibers, deken J. P. A. Brinkman van Noordwijk, loco-burgemeester J. W. A. Lefeber van Lisse en vele geeste- lilken, waren ontvangen, was er geen enkele zitplaats meer vrij, terwijl er buiten nog een flinke mensenmassa stond te dringen om binnen te komen. ceren, vestigde mr. Derks de aandacht op de persoonlijkheid van Pius XII. Als kardinaal-diplomaat was hij een gesloten figuur, maar zodra hij tot Paus gekozen was, vond er en metha- morphose plaats. Hij had van het eerste ogenblik af een drang in zich, de mensen te tonen, dat hij zich wilde geven. Zijn redevoeringen worden met de grootst mogelijke toe wijding voorbereid en toen Z. H. op medisch advies rust moest nemen, weigerde hij audiënties af te zeggen. Mensen, die naar Rome gaan, maken zich vooraf een beeld van hetgeen hun te wachten staat en de H. Vader doet al het mogelijke, om aan deze voorstelling te beantwoorden, opdat men iets moois in zich zal meedra gen, wat voor het gehele leven is. In verband met deze volledige overgave, memoreerde spr. de verbranding van vlas tijdens de pauskroning. Dit geschiedt drie maal achtereen op een schaal, die naar de paus wordt opgehe ven, terwijl men de woorden spreekt; „Heilige Vader, zo ver gaat de glorie der wereld". Tel kens bij het opflikkeren van de vlam, aldus mr Derks, was het gelaat van de paus te zien. En dit gelaat toonde geen spoor van genoegen, om de hoge uitverkie zing, maar alleen het besef van de verantwoordelijkheid - om te zijn de dienaar van de dienaren Gods. Laten wij hierin een aan sporing vinden, aldus besloot spr., om onze taak als jonge ka tholieken te vervullen met volle overgave en zonder ons zelf te zoeken. Christus moet in ons leven Na een kort welkomstwoord door kapelaan C. N. M. Hammann, ge bigd door het gezamenlijk zingen van „Hoort zegt het voort", voerde mr. Jan Derks als eerste van de twee sprekers het woord. Hij had tot on derwerp gekozen „Rome en wij". In Rome, aldus spr voelt men z:ch niet in het buitenland, omdat deze plaats de zetel is van onze ge meenschappelijke Vader, de Paus, en van onze gemeenschappelijke Moe der, de Kerk. Na een aantal aardige voorvallen verteld te hebben, die wij in verband met ruimtegebrek niet kunnen publi- gered. Gisteravond werd zij nog eens gealarmeerd, toen enkele men sen ongeveer 700 m. uit de kust een zwemmer in nood meenden te zien. De mannen van de brigade peddelden er met hun kano's in volle vaart naar toe. De drenkeling bleek een grote bal te zijn, waarop twee meeuwen zaten. Waarschijnlijk is er echter toch nog een slachtoffer te betreuren. De 26-jarige kantoorbediende B. van G. uit Den Haag, die zich gistermiddag ongeveer 400 m. uit de kust had ge waagd, is niet meer naar het strand teruggekeerd. Het stoffelijk over schot is echter nog niet geborgen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmiddag ontdekte een van de tien kinderen van de landbou wer Van de Heuvel, die een boer derij aan de Hoefse weg te Hoog land (Utrecht) bewoont, dat in een van de drie hooibergen brand was ontstaan. De brandweer van Hoogland moest machteloos toezien, omdat de.motor spuit defect was. Ook de brandweer van Hooglanderveen, inmiddels ge alarmeerd, kon geen assistentie ver lenen, omdat de totale lengte van de slangen niet voldoende was om het water, dat zich op een afstand van 500 meter bevond, te bereiken. De boerderij, eigendom van het St. Pie- ter en Blokland-gasthuis te Amers foort, de bouwschuur en de drie hooibergen brandden geheel af. Van de inboedel kon maar weinig behou den blijven. De landbouw-werktui- gen en -machines en de aanwezige varkens konden worden gered. De schade wordt geraamd op circa 100.000. STUK KIES VAN EEN MAMMOUTH GEVONDEN. Zaterdagmorgen werd door ar beiders van de grindgraverij der ge meente Putten, die hun werkzaam heden verrichtten bij de Solse berg, gelegen in de omgeving van Garde ren, een stuk van een kies gevonden. Het stuk kies bleek te hebben toe behoord aan een mammouth, een voorwereldlijke olifant. Een oud heidkundige achtte de vondst onge veer 5000 jaar oud te zijn. Hij ver moedde dat de mammouth afkom<=+: was uit Scandinavië en dat hij hier in de ijstijd gekomen was. Voor jaren werd hier eveneens een stuk van zulk een kies gevonden. „WIJ EN DEZE TIJD" Na een korte pauze, waarin „Cani- te Tuba", die dez# bijeenkomst op luisterde, voor een muzikaal inter mezzo zorgde, sprak pater P. Wesse- lmg over „Wij en deze tijd". Allereerst vestigde spr. er de aan dacht op, dat hij met dit „wij" geen massa bedoeld, maar ieder persoon- iij'k. Nergens zijn aanwijzingen te vmden, dat de jeugd zich aan het ma terialisme begint te onttrekken. In tegendeel! 't Geloofsleven gaat sterk achteruit en er zijn veel gevallen, waarin men alleen zijn verplichtin gen nakomt ter wille van het milieu, maar innerlijk reeds afvallig is of nog aan de Kerk verbonden met een draadje zo dun als een illusie. Wij doen mee aan het moderne leven, maar oefenen er geen invloed op uit. 75 van het bioscoopbezoekend publiek is katholiek, maar wij onder gaan de invloed van de film en om gekeerd gebeurt er practisch niets. En met deze trieste werkelijkheid staan wij in het H. Jaar, waarvan in paus Pius XII de gedachte leeft, dat het een jaar van terugkeer zal zijn. Velen onder ons geloven dit niet Wij denken te veel, dat iets derge lijks afhankelijk is van Stalin of Truman. De terugkeer is echter af hankelijk van ons. Wij kunnen alle krachten niet rich ten op idealen als „iets bijzonders worden" in deze wereld. Het belang rijkste wordt hierdoor vaak verdron gen: Christus moet in ons leven. Men zegt te gemakkelijk: „Ik kan niet bidden". Er zijn in dit leven dingen, die we zelf moeten ontdek ken, waarnaar we moeten zoeken. Een ander kan het niet zeggen. Je moet je bezinnen op het geloof. Als de H. Mis je niets zegt, studeer er dan over, en als je niet kunt bidden, zoek dan een boek op, waarin over dit onderwerp geschreven is. Het geloofsbewustzijn werkt met schokken. Soms worden wij ineens getroffen door een woord, een ge beurtenis, door iets, wat ons nooit meer loslaat. Maar wij moeten iets doen. Wie in het duister is, moet trachten het licht te vinden en als wij tot God spreken, zal Hij ons helpen. Laat deze middag een aanleiding voor ons worden om de sprong te wagen naar de bewustwording van ens geloof. Laten wij ons werpen in het organisatieleven eu met initia tieven voor de dag komen, maar la ten wij bovenal onze kracht zoeken in de H. Eucharistie. SLOT VAN DE BIJEENKOMST Aan het slot van de bijeenkomst getuigde mgr. Ammerlaan blij ver rast te zijn geweest door deze gewel dige opkomst. Na de harde waarhe den, die pater Wesseling naar voren had gebracht, wilde spr. in deze geest voortgaande nog wijzen op het - gebrek aan edelmoedigheid onder de jongeren, waaraan z.i. de achteruit gang in priesterroepingen te wijten is. In ons diocees kampen wij met grote moeilijkheden. De toename van ce bevolking eist nieuwe kerken en nieuwe priesters. Het aantal roepin gen wordt, zoals gezegd, minder, maar ook is de jeugd niet geneigd de aalmoezen op te brengen, die no dig zijn voor onderhoud en uitbrei ding van onze kerken en instellin gen. Spr. deed het voorstel, dat de jongens voor de stenen en de meisjes voor de paramenten zouden zorgen voor de nieuw te bouwen kerken in Noordwijk en Lisse (vermoedelijk volgend jaar. Na een dankwoord van kapelaan Hammann trokken alle deelnemers vervolgens in optocht, met muziek voorop, naar de St. Agatha-kerk, waar deze jongerenmiddag besloten werd met een plechtig Lof. Tijdens de bijeenkomst werden te legrammen met aanhankelijkheids betuigingen verzonden aan Z. E. Joh. Kard. de Jong en H. M. Koningin Juliana. haagsche schouw Pater P. Eken S.M.M. 40 jaar priester Onder grote belangstelling vierde prfter P. Eken S.M.M. gisteren in de parochie van Maria Middelares van Alle Genaden te Voorschoten zijn 40- jarig priesterfeest. Pater Eken heeft 22 jaar in verschillende missiegebie den der paters Montfortanen ge werkt, o.a. in Haïti en Mozambique. Om gezondheidsredenen moest hij daarna terugkeren naar Holland, waar hij evenwel nog een activiteit aan de dag legde en nog legt! die iedereen verbaast. Als opvolger van pater Jongen werd hij in 1940 rector en overste aan de Haagsche Schouw, welke functie hij slechts één jaar vervulde en in 1941 overgaf aan pater Jos. M. Bonsel. Pater Eken bleef in Voorschoten gestationneerd en maakte zich daarna verdienste lijk met assistentiewerk. Over al deze activiteiten sprak pas toor P. Braak uit Sassenheim tij dens de feestpredicatie, onder de plechtige H. Mis, die de jubilaris gistermorgen om tien uur opdroeg. Na uitgeweid te hebben over de waarde en betekenis van het pries terschap in het algemeen, ging spr. nader in op de persoon van pater Eken en zijn taai Westfries door zettingsvermogen in dienst van de zaak van God. En dit, terwijl de dokter pater Eken het werken heeft verboden. Hij zal echter blijven werken, zolang zijn levensavond duurt! De jubilaris werd bij het opdra gen van de H, Mis geassisteerd door pastoor C. Holthuizen als presbyter assistens, pater A. v. Zwieten als diaken en pater J. v. Cuyk als sub diaken. Het zangkoor voerde de twee stemmige mis voor mannenkoor van Perosi uit. Twee broers, een zuster en nog enige familieleden van pater Eken waren op deze feestdag aanwezig en te zamen met de paters van het huis werd de verdere dag gezellig door gebracht. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 6.) Hempel lag reeds op de knieën naast de dode en onderzocht beide handen met de scherpste oplettend heid. Onmiddellijk daarop toonde hij triomfantelijk een klein stukje stof 't waren eigenlijk maar dra den... Had ik het niet gedacht? Frag menten van een grijze Engelse stof, van de soort die in Manchester wordt gemaakt. De man in 't grijs! riepen Bolz- mann en Helprich als uit één mond. Ja... maar het helpt ons niet veel. Duizenden personen dragen deze stof... Op dat ogenblik trad Brauner, die reeds een ogenblik tevoren de ka mer had verlaten, om in de omtrek van 't huis naar voetsporen te gaan zoeken, weer binnen. Wel, hebt u iets gevonden? vroeg Bolzmann. Brauner knikte. In de vochtige grond achter het huis zijn duidelijk de sporen zichtbaar van een man, die zich verwijderde van het huis. Een na gel in de hak steekt een weinig uit en geeft daarvoor aan het spoor een bijzonder kenteken. Zo is 't mij gelukt, aan de voorkant hetzelfde spoor te ontdekken. Daar leidt het van de Grunauer-weg naar het huis. Veel is er echter niet meer aan te zien, want midderwijl hebben daar al heel wat mensen gelopen. Dus moet de dader langs voren zijn gekomen, en langs achter het huis verlaten hebben... Misschien ook sporen van vilten overschoe- een bemerkt? Ja, maar -enkel bij één venster. Ik maak daaruit op, dat de dader ze op die plaats heeft aangetrok ken, om zijn bewegingen op het muurtje onhoorbaar te maken. Wijs ons de sporen eens aan! De heren verlieten de kamer en begaven zich naar het terrein ach ter 't huis. Daar zagen ze inderdaad zeer duidelijk sporen van een grote mannsschoen en ook 't spoor van een nagel in de hak. De sporen werden gemeten, en bedekt met enige ledige kisten, die men onder een afdak vond; zo bleef alles behoorlijk bewaard voor1 de gipsafgietsels, die men later wilde nemen. Terwijl vervolgens 't parket 't ge bouw sloot, om zich naar Grunau te begeven, waar vrouw Stojan en vtouw Branders scherp onder vraagd zouden worden, had Silias Hempel plaats genomen op de bank vóór het huis en rookte, in diep ge peins verzonken, de ene sigaret na de ander. Bolzmann, die wist, dat de detec- tieve gewoon was, veel te roken wanneer hij over een bijzonder in gewikkelde zaak nadacht, bekeek hem een ogenblik glimlachend en kwam eindelijk op hem toe. Wel, mijnheer Hempel, vroeg hij, hebt u neg kans op nieuwe ontdekkingen! Hempel's blauwe felle ogen staarden in de verte. Ingewikkeld probleem, mom pelde hij. Wij hebben er met TWEE te doen... Met twee? met twee daders? Of het twee daders zijn, weet ik niet. In ieder geval zijn er 's avonds, toen de moord werd ge pleegd, twee mannen - m huis ge weest. Ik moet natuurlijk weer vra gen, waaruit u dat opmaakt. Uit de sporen, dat spreekt van 'zelf! De man met de vilten schoe nen kan niet dezelfde zijn, die zich langs de achterdeur uit de voeten heeft gemaakt. Ik heb de sporen nauwkeurig gemeten. Hij, die vilten schoenen droeg, heeft een fijne, elegante voet; de ander een brede, plompe. Misschien heeft één van de twee eenvoudig voor de ander op de uitkijk gestaan. Wat ervan zij, de zaak komt mij zeer inge wikkeld voor. Wat vrouw Branders betreft, die moet natuurlijk in vrij heid worden gesteld; die sukkel heeft niets uit te staan met de zaak Bent u daarvan overtuigd? Ten volle... Wat wij tot dus verre zijn te weten gekomen komt in 't kort hierop neer; Mevrouw Walker was anders, dan waarvoor ze wilde doorgaan. Zij werd, zonder op een overval bedacht te zijn, met een ploertendoder vermoord door iemand, die zij goed kende. Die iemand behoort tot een hogere stand. De moordenaar fingeerde diefstal, om de wezenlijke aanlei ding tot de misdaad te verdoezelen. In de loop van de avond ontving de weduwe bezoek van een vreem deling. Zijn voetsporen hebben wij, en in geval hij-zelf de dader en niet enkel de aanstoker is, ook eni ge draden van zijn kleren. Dat is alles. Negentiende van hetgeen wij" zouden moeten weten, ontbreekt ons nog... Wij zullen ons best doen om er achter te komen. Ik reken daarbij allereerst op u, mijnheer Hempel. U hebt ons wederom zulke door slaande bewijzen van uw crimina- listische scherpzinnigheid gegeven, dat ik volkomen gerust de zaak aan overlaat. Ik-zelf moet vandaag weer terug naar de stad. Blijf hier en ga voort met uw onderzoek: Ik zal ginds van mijn kant het moge lijke doen. Brauner zal u helpen... Dank u commissaris. Moetik de zaak in handen nemen, dan in ieder geval alléén; ik heb geen lust om weer eens voor anderen de kas tanjes uit 't vuur te halen. Neem Brauner gerust mee en houd zelf de handen thuis. Mijnhheer Hempel!I! Staan er te veel koks bij het vuur, dan komt er te veel zout in de soep en deze soep lijkt me nog al subtiel... U weet, dat ik enkel uit liefhebberij 't vak beoefen en dat ik niet op gratificaties uit ben. Gelukt het mij, de moordenaar van de weduwe Walker te ontdekken, dan beschouw ik het succes als een kant der overheden heeft geen waarde voor mij... Wilt u nu op de voorwaarde die ik stel, de zaak aan mij overlaten, dan zal ik mijn uiter ste best doen, want de zaak interes seert mij zeer. Willen anderen mij hun medewerking opdringen, dan moogt u heel de affaire aan Brauner toevertrouwen. -U is een zonderling mens, Hempel, zei de commissaris met een gemaakt lachje. Maar wilt u abso luut zelfstandig werken, vooruit dan maar! Gaat u nu mee, om het verhoor bij te wonen? Dat spreekt van zelf. De heren stapten in, en reden naar Grunau. De woning van de vermoorde weduwe werd, nadat het lijk naar 't dodenhuisje was over gebracht, door het gerecht officieel gesloten en Silas Hempel kreeg de sleutel. Het vermogen van de onge lukkige nam de commissaris mee, om het voorlopig op de griffie der rechtbank te deponeren. In geval zich geen erfgenamen aanmeldden, zou de rijke nalatenschap aan de staatskas ten goede komen. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2