S)e ftzicbeSoti/ïci/ttt Pogingen om $le Amerikanen te omsingelen Koreahier weer niet best Noord Koreanen blijven oprukken Zeifió. fraedcm watdt Oedieiyd Aanvalskracht der N. Koreanen onderschat Benelux in practijk Sovjetnota Triëst over Zorgen over Ambonese K.N.I.L.-Militairen De volkspolitie loopt weg Pléven aanvaardt opdracht Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 10 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12024 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 \7ERSTERKTE NOORDKOREAANSE TROEPEN zétten hun opmars Zuidwaarts voort en ontplooien zich in de richting: van de tijdelijke Zuidelijke hoofdstad Taejon in een poging om de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse vooruitgeschoven defensie-linies te omsingelen, aldus een legerbericht uit het hoofdkwartier van generaal MacArthur. Vijandelijke concentraties van troepen, tanks en uitrustigen en de aan komst van een nieuwe divisie uit het Noorden wijzen er op, dat de vijand een grootscheeps omvattende beweging voorbereidt. Ondanks het verlies van veertig tanks door aanvallen van de luchtmacht in het ge bied van Tsjonan, is de kracht van het communistische offensief in deze sector niet verzwakt. Een vijandelijke colonne, die in Midden-Korea oprukt, werd bij Tjint- sjon opgehouden, nadat deze stad bij een tegenaanval was heroverd. Een sterke colonne, die langs de Oostkust oprukte, werd tijdelijk tot staan gebracht, nadat de kustweg tussen Kangnoeng enSamtsjok door scheeps geschut op verscheidene plaatsen werd vernield. Deze colonne, waar van een voorhoede Oetsjin heeft veroverd, vormt een bedreiging voor de voornaamste Amerikaanse aanvoerhaven Poesan in het uiterste Zuiden. Gebrek aan pantserwagens De communisten concentreren hun aanval in de richting van Taejon, dat de toegangspoort vormt tot Zuidoost- Kor ea en voeren verder naar het Oosten een tweede aanval uit. die alle Amerikaanse troepen ten Noor den van deze stad dreigt af te snij den. De infanterie, die tegenover een overweldigende overmacht staat, le vert verbitterde achterhoede-gevech ten. De Zuid-Koreanen hebben tot taak de omtrekkende beweging naar het Westen of te slaan. De enige na tuurlijke defensie-linie ten Noorden van Taejon vormt de Koem-rivier. De Amerikanen, die nog steeds kampen met een gebrek aan gevechtswagens en tanks, kunnen in het gunstigste geval een vertraging van de rode op mars bewerken, totdat er voldoende manschappen en pantserwagens zijn aangevoerd, om een tegenaanval mo gelijk te maken. Voortdurende komen versterkingen aan, maar het bevoorraden kan niet met grote transportvliegtuigen ge schieden. Grote vliegvelden ontbre ken in het bergachtige Zuiden, de smalle wegen zijn herschapen in modderpoelen door de aanhoudende regens en voor een afdoende vervoer per trein zijn er te weinig locomo tieven. Een Amerikaanse bataljon, dat vo rige week ten Noorden van Tsjonan werd afgesneden, bevindt zich nog steeds achter de vijandelijke linies. Een tegenaanval om het te ontzetten faalde. De luchtmacht heeft giste ren door het heldere weer begunstigd met honderd toestellen zware aan vallen op troepenconcentraties, ver bindingslijnen, havens en militaire in stallaties ondernomen. De vloot be schoot de kustweg aan de Oostkust over een lengte van 145 kilometer en bewerkte rotsverschuivingen, waardoor de Noordelijke opmars ver traagd werd. De communistische luchtmacht, die 50 a 60 uren uit de lucht was ge weest, heeft haar aanvallen hervat. Zij is versterkt met Yak-toestellen van een nieuw en sneller type en lichte bommenwerpers, welke laatste een bombardement in het uiterste Zuiden ondernamen. In Zuid-Korea is thans de staat van beleg afgekon digd. Laagvliegende Amerikaanse superforten, begeleid door jagers, stelden zes tanks en bijna een geheel communistische bataljon in West- Korea buiten gevecht. Drie en der tig Amerikanen, die vorige week ten Zuiden van Soewon met hun artille rie werden afgesneden zijn veilig binnen de nieuwe linies gekomen. Amerikaanse tanks zijn nog niet in actie geweest en een grootscheepse slag tussen Amerikaanse troepen e$ de Noord-Koreanen heeft nog niet plaats gehad. Een klein aantal ge vechtswagens neemt wel aail de strijd deel. In Poesan lossen allerhahde sche pen, die bij honderden tussen Japan en Zuid-Korea heen en weer varen, manschappen, geschut en pantser wagens in een koortsachtig tèmpo. In de Verenigde Staten hebben eenheden van het zesde leger, waar van het hoofdkwartier zich in San Francisco bevindt, opdracht ontvan gen zich gereed te houden voor ver trek naar het Verre Oosten. Eenhe den luchtdoelartillerie van het twee de, derde' en vierde leger vallen ook onder deze order. Het vliegdekschip Boxer (27000 ton) is uit San Diego (Californië) vertrokken, naar men vermoedt om Mustangjagers aan boord te nemen en de „Bandoeng Strait (13000 ton) komt van Pearl Harbour naar San Diego om naar verluidt marine-vliegtuigen in te laden. Het hoofdkwartier van MacArthur, die thans tot opperbevelhebber der Verenigde Naties is benoemd door president Truman, schat de Ameri kaanse verliezen op 249 man, onder wie 192 vermisten. Naar raming zijn in totaal een zestigtal rode tanks vernietigd. De communistische strijd krachten worden geschat op 15 divi sies van 6000 man elk vermeerderd met een onbekend aantal hulptroe pen. De Noord-Koreanen beweren, dat meer dan 300.000 vrijwilligers zich voor het leger hebben gemeld. Overvloedig en uitstekend materiaal HET WORDT WEL DUIDELIJK, dat de toestand op Korea ernstig is. Er is groot gevaar, dat de vooruitgeschoven Amerikaanse troepen door een overmachtige vijand worden overweldigd, welke over meer dan 60.000 man en over ongeveer 150 zware tanks beschikt. Gevreesd wordt, dat de Amerikanen niet voldoende gebruik hebben gemaakt van de alarmerende rapporten van de Zuid-Koreaanse geheime dienst. Deze rapporten blijken zeer juist te zijn geweest. Een andere tegenvaller is dat het moreel van de Noord-Koreaanse troepen niet heeft geleden onder de aanwezigheid van Amerikaanse sol daten. De tanks van de Noord-Koreanen zijn talrijker en beter dan was verwacht. Verder bleven vele bruggen, die opgeblazen hadden moeten worden, onbeschadigd. Andere konden gemakkelijk worden hersteld. Over het algemeen kan worden gezegd dat het materieel van de Noord- Koreanen beter is dan wat de Amerikanen nu bezitten. En de commu nisten gebruiken hun wapens uitstekend. Een stortvloed van Noord-Ko reaanse infanterie, .ondersteund door tankcolonnes brak dit weekeinde door de Amerikaanse linie. De communis tische soldaten worden zeer effec tief ondersteund door zogenaamde vluchtelingen in de gewone witte boerenkleding, die in werkelijkheid MARIA-PROCESSIE TROK DOOR I het Wonderbeeld van O.L. Vrouw DE STRATEN VAN DEN BOSCH. van den Bosch, gedragen door Eerw. Fraters en gevolgd door de Bisschop, Zondagmiddag trok door den Bosch Z.H.Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts de jaarlijkse Maria Processie ter en andere kerkelijke hoogwaardig ere van Maria, de schutsvrouwe der heidsbekleders. Op de achtergrond stad. Het hoogtepunt van de stoet: I de toren van de Basiliek van St. Jan. AMERIKAANSE LUCHTMACHT BRENGT TROEPEN EN MATE RIAAL NAAR KOREA. Op een Amerikaanse vliegtuigbasis in Japan wachten Amerikaanse troepen met hun uitrusting, vrachtwagens en ma teriaal om met transportvliegtuigen naar Korea te worden vervoerd. zagen zij, dat de Noord-Koreanen de gewonde man vermoordden met kogels uit een machinegeweer. Uit de berichten uit Noord-Korea blijkt dat niet alleen de regerings ambtenaren, kapitalisten en politie mannen worden geëxecuteerd, maar dat de communisten in de pas ver overde steden van de overwinning gebruik maken om hun persoonlijke tegenstanders te laten doden. LEGERBERICHT VAN MACARTHUR. Noord-Koreaanse convooien be- weg^i zich bumper aan bumper langs de grote verkeersweg tussen Tsjonan, het spoorwegknooppunt, dat Zaterdag door de Noordelijken veroverd werd, en de Zuid-Koreaan- se tijdelijke hoofdstad Taedjon, zo deelt het hoofdkwartier van gene raal Macarthur mede. Volgens mel dingen zijn vier Noordelijke divisies bij deze actie betrokken. Twee an dere divisies opereren in de Weste lijke corridor, die van Wondjoe naar Tsjoengdjoe, 80 K.M. ten N.O. van Taedjon, loopt, Amerikaanse vliegtuigen hebben bruggen te Wondjoe, Osan en Samts- jok bestookt. De enig overgebleven brug over de Han bij Seoel is ook vernield, aldus het legerbericht. Politiereserve voor Japan Generaal MacArthur heeft Japan gemachtigd een nationale politiere serve van 75.000 man te vormen en het personeel van de maritieme vei ligheidsraad met 8.000 man uit te breiden. Tot heden telde de politie 125.000 en de kustwacht 10.000"man schappen. De 75.000 man van de politie-reser- ve zullen in Tokio en in de grote centra worden gestationneerd. Zij zullen uiterst mobiel zijn. De aan werving en opleiding van de nieuwe politieagenten zal over drie maan den voltooid zijn. Het aantal pa trouilleschepen ter beschikking van de scheepvaartpolitie wordt van 300 cp 800 gebradht. Zaterdag zijn als uitvloeisel van de Benelux-diouaneovereenkomst de Belgische en Nederlandse douanepos ten tussen St. Pieter-Maastricht en Petit Lanaye samengevoegd. Even voorbij het vroegere Belgische douanekantoor is een eerjvoudig ge bouw in gebruik genomen, waarin de administratie en controle door de douanediensten van beide landen worden verricht. vaak leden van de communistische ondergrondse zijn. Zij schieten plot seling op soldaten of bespionneren de Amerikaanse stellingen. Een sergeant vertelde:, „Je ziet een boer lopen met een hooivork en als je je omdraait krijg je een kogel in je rug". De Amerikaanse soldaten hebben zware en felbewogen dagen achter de rug. De moeilijkheden begonnen Vrij dagavond om ongeveer zeven uur. Een bataljon van de Amerikaanse in fanterie had zich ingegraven ten Noorden van Tsjonan, dat aanvanke lijk al was prijsgegeven. Toen werden ze teruggedreven tot deze stad.'De mannen wierpen barricaden op in de smalle modderige straatjes tussen de kleine huisjes. Zaterdagochtend kwamen de com munisten opnieuw opzetten. Gedu rende de nacht was een Noord-Ko- reaanste tank zonder veel moeite af gezakt langs de spoorweglijn. Een groot aantal infanteristen volgde de tank. Andere tanks stelden .zich op ten Noorden van de stad. Toen het licht begon te worden openden dei1 communisten van alle kanten het vuur. Drie tanks reden zonder veel omhaal de hoofdstraat binnen. Ame rikaanse jeeps, vrachtwagens en ma chinewagens werden in brand ge schoten. De tank, die 's nachts was doorgedrongen,kwam uit het Zuiden opzetten en zette zijn 70 mm kanon op de huizen en Amerikaanse barri cades. Sommige Amerikaanse soldaten probeerden met hun bazooka's een einde te maken aan het leven van de tanks, maar de bazooka's hebben niet veel kunnen uitrichten tegen de enorme monsters. Tenslotte wist Ge rald Troccola, een soldaat eerste klas uit Denbury (Conn.) een tank buiten gevecht te stellen. Later volgden er nog twee. Enkele uren nadat de aan val was begonnen, waren de Ameri kanen overweldigd. Zij moesten ma ken dat zij wegkwamen, met wapens of zonder wapens, met hun kamera den of zonder. Niemand heeft enig idee hoeveel slachtoffers er zijn ge vallen. De meesten van de gewonden, die nog lopen konden, werden gered. De zwaar gewonden konden niet ont snappen. Een Amerikaanse soldaat, die niet mer lopen kon, werd door zijn vrien den in het midden van de straat ge zet en met zakken ondersteund om hem overeind te houden. Nu kon hij tenminste zijn handen in de hoogte houden als de vijand arriveerde. Dat was alles wat zijn vrienden voor hem konden doen. Toen dezen wegreden Nog altijd een onopgeloste kwestie NU DE DATUM der beëindiging van de reorganisatie van het KNIL namelijk 26 Juli, snel nadert, maakt men zich in Nederlandse krin gen in Indonesië wel enigszins bezorgd over de vraag, of de reorgani satie inderdaad voor dat tijdstip zal kunnen worden voltooid, zo meldt de speciale correspondent van het A. N.P. Het probleem wordt voorname lijk gevormd door die Ambonese leden van het KNIL, die niet overgaan naar de APRIS, doch van het KNIL uit, waarin zij zich thans nog bevin den, moeten worden gedemobiliseerd en naar Ambon moeten worden te ruggebracht. Zolang de kwestie met de Zuid-Molukken nog niet is op gelost, kunnen zij niet naar huis terugkeren en er zijn geen vooruitzich ten, dat de kwestie met de Zuid-Molukken voor 26 Juli inderdaad zal zijn beëindigd. Van de zijde der RIS is voorgesteld, n deze demobilisanten voorlopig ontwapend is doorgaogskampen on der te brengen, waar zij op repa triëring naar Ambon kunnen wach ten, doch de Nederlandse legerleiding acht zulks onmogelijk. De moeilijk heid is namelijk om deze demobili santen zonder tegenstrubbeling te ontwapenen, daar hun ontwapening zonder oppositie alleen maar moge lijk is, indien zij tevens naar huis kunnen terugkeren. Aan Nederlandse zijde realiseert men zich, dat een uitstel van het ein de der reorganisatie tot na 26 Juli grote moeilijkheden met zich zal brengen, aangezien de Sultan van Djokja min of meer zijn persoonlijk prestige heeft ingezet om de zaak inderdaad te beëindigen. Naar een oplossing voor het dilemma wordt Angst voor Korea Door de Koreaanse oorlog is het aantal deserteurs uit de gelederen van de Oostduitse communistische volkspolitie toegenomen, aldus ver zekeren Amerikaanse autoriteiten. In de eerste week van Juli hebben nl. 35 man een toevlucht in West- Berlijn gezocht. Dat is meer dan de helft van het aantal deserteurs in de hele maand Juni. De politiebeambten schijnen bevreesd te zijn, dat zij naar Korea gezonden zullen worden ter versterking van de communistische troepen aldaar. nog gezocht, doch tot heden is zij nog niet gevonden. In het Oostelijk deel van de Archi pel concentreren de Indonesiërs troe pen en marinestrijdkrachten, kenne lijk met het doel een uitgebreide amphibische actie te ondernemen te gen het. eiland Ambon, meldt A.P. uit Djakarta. Militaire operaties te gen de Ambonezen zouden binnen een paar weken verwacht worden. Verkiezingen in Sleeswijk-Holstein Socialisten leden nederlaag Uit de officiële voorlopige schat ting van de uitslag der parlements verkiezingen in Sleeswijk-Holstein blijkt, dat de huidige sociaal-demo cratische regering van Kurt Schu macher de nederlaag heeft geleden en het blok van gematigde rechtse partijen, bestaande uit de Christelijk Democratische partij van dr. Kon rad Adenauer en zijn twee coalitiepar tijen, de Vrije Democraten (libera len) en de gematigd nationalistische Duitse partij, een beslissende over winning heeft behaald. Het blok der gematigde rechtse partijen verkreeg 31 van de 69 ze tels. Dit is de tweede overwinning in dit jaar van Adenauers partij in sa menwerking met de beide andere coalitiepartijen. Drie weken geleden behaalde dit blok een aanzienlijke winst in Noord-Rijnland-Westfalen. Bezettingstroepen weg! De Sowjet-Unie heeft een Ameri kaans-Engels-Franse nota over Triëst van 15 Juni j.l. van de hand gewe zen en de Westelijke mogendheden er opnieuw van beschuldigd, dat zij de bepalingen van het Italiaanse vre desverdrag aangaande Triëst, niet willen uitvoeren. Het Kremlin handhaaft zijn stand punt, kenbaar gemaakt in een nota van 20 April. De Sowjet-Unie stelde toen zes eisen, waaronder de hoe lan ger hoe doorzichtiger wordende om de bezettingstroepen terug te trekken uit het gebied, dat „op onwettige wij ze als een Amerikaans-Engelse mari nebasis ingericht is". Aan de grenzen van Joegoslavië Provocerende manoeuvres Radio-Belgrado heeft Zondag be richten aangehaald uit het orgaan van het Joegoslavische leger „Na- rodna Armija" volksleger vol gens welke Bulgarije, Hongarije en Roemenië manoeuvres begonnen wa ren van „provocerende en agressieve aard" aan de grenzen van Joego slavië. In de uitzending van radio-Bel grado wordt gewaagd van „recente Bulgaarse nachtelijke aanvallen op Joegoslavische grensposten het wegvoeren van de Joegoslavische minderheid uit het Hongaars-Joego- slavische grensgebied naar het bin nenland, Roemeense maatregelen te gen Joegoslaven en het vertoon van in Rusland vervaardigde tanks en pantserwagens langs de Joegoslavi- Frans vliegtuig neergestort TWINTIG DODEN De Franse DC-3 „Aigle Azur" op weg van Parijs naar Dakar met 30 inzittenden is gisteren vlak na de start uit Casablanca brandend neer gestort. Twintig personen, onder wie de gehele bemanning kwamen om het leven en negen passagiers wer den zwaar gewond. Brandende wrakstukken kwamen terecht op een nederzetting van Ma rokkaanse boeren, die in hun tenten van geitenvellen werden verrast. Niemand van hen werd gewond. De Franse crisis René Pléven (radicaal gezind) heeft de functie van aangewezen premier aanvaard. President Auriol had hem Vrijdag verzocht overleg te plegen met het oog op de vorming van een regering. Pléven, die minis ter van defensie was in het kabinet- Queuille, zal Dinsdag voor de Na tionale Vergadering verschijnen voor de stemming over de investituur. In politieke kringen wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat Plé ven deze stemming zal winnen, In dat geval is hij voornemens een coa litiekabinet te vormen van socialis ten, volksrepublikeinen, radicalen, zijn eigen radicaal-gezinde groep en gematigden. De deelneming der volksrepublikeinen aan een regering wordt zo goed als zeker geacht. De socialisten, die besloten hebben vóór Pléven te stemmen als aangewezen premier, hebben wat deelneming aan een regering betreft nog geen be slissing genomen. Tussen Pléven en de socialisten is overeenstemming bereikt over de kwestie der verho ging van de ambtenarensalarissen, die de regering-Bidault twee weken geleden ten val bracht, en ook over de kwestie van hogere pensioenen voor oud-gedienden. Men moet nog tot een accoord komen over het wet telijke minimumloon, dat de socia listen tot 16.000 per maand voor Pa rijs wensen te zien verhoogd. WEER WATER IN WEST-BERLIJN. De waterleidingen van West-Ber- lijn vervoeren sinds Zaterdagavond weer water, nadat de Sowjetrussen de toevoer vorige week Maandag we gens een betalingsgeschil hadden stopgezet. Besprekingen tussen Oost en West hebben tot een voorlopig resultaat in deze kwestie geleid. /(ciWeftje, Och, dat mijn jeugd slechts voor één dag terugkwam, opdat ik haar kon vertellen, wat de wentelende I jaren van mij hebben gemaakt.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1