Russische plannen in Oost en West Voortgang te Parijs Guiliano wilde op de film Spreiding van fabrieken Een doorgewinterde ontdekkingsreiziger Vijf jaar lang op een vulkaan Raad werkt een uitgebreide agenda af Verscherpte maatregelen het spijbelen tegen ZATERDAG 8 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een weinig opwekkend perspectiet FVE BERLIJNSE correspondent van de „Nieuwe Rotterdamse Courant" hangt wel een somber beeld op van de Russische plannen. Op grond van gesprekken, welke hij gehad heeft met Russische politici, geeft hij een samenvatting van wat voor de naaste toekomst de Sovjet-Unie zich als politieke lijn voorstelt. Daarbij houde men echter voor ogen, dat het niet de gewoonte van het Kremlin is zijn plannen bekend te maken, ook liiet aan de eigen politici en officieren, die daarover vrijelijk zouden praten. Het relaas is echter in zoverre wel interessant, als het een in zicht geeft van de gedachten, welke er zoal leven onder de Russen. de Sovjet-Unie en „zulks niet alleen in het geval van Korea", zoals men volgens de correspondent in Russische kringen beoogt. De Russische berekening gaat er naar uit in de komende tien maan den in Oost-Azië zoveel strijdtonelen op te richten dat de Ver. Staten te gen wil en dank steeds meer van hun reserves moeten gebruiken. En dan zou vroeg of laat de dag moeten ko men, dat de voorziening van Europa min of meer ernstig gaat lijden. De 'Sovjet-Unie gaat uit van de mening dat zij een jaar voorsprong heeft op de Atlantische Unie, vooral doordat zij nu ook het geheim van de atoombom bezit. Deze voorsprong behoudende, zal zij waar mogelijk in Azië brandpunten scheppen, waaraan zij zelf niet deelneemt, doch waarin de Verenigde Staten zullen worden verwikkeld. Amerika zal steeds meer van zijn reserves moeten gebruiken, opdat het zoveel doenlijk wordt ondermijnd bij de concentratie pp een oorlog met de Sovjet-Unie en zodat het in Europa weinig meer kan bieden dan zijn propaganda. Een Duits leger kan ook niet meer helpen. Bovendien kan men in een paar jaar geen effectief leger uit de grond stampen. Dan is voor de Sovjet-Unie de weg in Euro pa zo goed als vrij. Intussen zal men er naar streven de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren om de verrassing des te groter te doen zijn. Op het ogen blik aldus de correspondent is er in ons werelddeel nog geen ge vaar. Van het voorjaar 1951 af doet men er echter goed aan dag en nacht met een gewapend conflict rekening te houden. Het grote Russische strategische plan zou, indien Korea valt, op het volgende zijn gebaseerd. Nu China communistisch is, heeft men de ba sis voor bezetting van geheel Azië. China heeft tijd gehad om zijn leger r.ieuw bloed te geven. Formosa. Ti bet, Indochina, de Philippijnen, Siam, Indonesië zouden de volgende doel stellingen zijn. De Sovjet-Unie zal daarbij zelf niet ingrijpen. Dit is een zaak van de Chinese volksrepubliek; moreel en militair neemt China de plaats in van Het Schuman-plan De conferentie der zes mogendhe den over het plan tot samensmelting van de steenkool- en staalindustrie maakt uitstekend voortgang, aldus heeft de voornaamste Franse afge vaardigde Jean Monnet verklaard. „Over verschillende clausules van het ontwerpverdrag inzake de hoge auto riteit is reeds overeenstemming be reikt. Eén hiervan handelt over de inlichtingen, die de hoge autoriteit van de regeringen of industrieën der deelnemende landen zou mogen vra gen", aldus Monnet. Ook boekte men vooruitgang in de kwestie, waarom Nederland verzocht, namelijk dat de hoge autoriteit op de een of andere wijze verantwoor ding schuldig zou moeten zijn aan een lichaam, dat niet de parlemen ten maar de regeringen vertegen woordigt. Dat werd zijn ongeluk De Siciliaanse bandietenleider Giuliano is eigenlijk een slachtoffer van zijn ij delheid geworden, meldt de Romeinse correspondent van „Trouw",. De carbinieri, die hem op het spoor waren, hadden zich bij de boeren in het laatste operatiegebied van Giuliano voorgedaan als film operateurs, die de ongekroonde ko ning van het eiland gaarne eens voor de lens hadden. Giuliano heeft in dit kwistig doorgegeven aas gebeten en liet weten, dat hij in de nacht van 4 op 5 Juli in de buurt van Castelve- trano zou zijn. In plaats van de len zen van filmtoestellen werd het vuur op hem geopend, Met machinege weer en revolver trachtte hij zich te verdedigen, waarna hy in een huis vluchtte. Hij was toen al zo zwaar gewond, dat hij zich stervende aan de politie overgaf. Giuliano vroeg in zijn laatste ogenblikken om water, waarop een der carbinieri dit tracht te te krijgen. Deze moest echter een deur van een nabijgelegen woning inslaan, omdat de gehele buurt haar huizen gebarricadeerd had. Oogge tuigen hebben medegedeeld, dat Giuliano zijn befaamde briljanten ring droeg en de gouden koppel plaat aan zijn riem. De mare van zijn dood deed grote groepen samenstro men. Naar wij vernemen, zal van de dode een masker worden afgenomen ten behoeve van het museum voor de misdaad in Palermo. Het blijkt, dat de bandietenleider het plan had met een vliegtuig naar Noord-Afri- ka te vertrekken. De droeve balans van Giuliano's activiteit bedraagt naar schatting honderdvijftig moorden, waardoor tachtig carbinieri, twee en twintig agenten, acht soldaten en veertig burgers omkwamen. Van zyn volge lingen werden er achttien gedood, vijf en vyftig gewond en honderd zestig gevangen genomen. Zeven en veertig meldden zich bij de politie. Vijf worden nog gezocht. Kolonel Lucca, wiens opsporings methode thans bekroond is, is be vorderd tot generaal. Premier de Gasperi meent, dat aan het banditis me op Sicilië een einde is gekomen. •He atoomwapens In een rapport van 31 Maart, dat nu eerst is bekend gemaakt, ver klaart de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, dat de spreiding en uitbreiding van fabrieken voor de fabricage van atoomwapens en de onderdelen daarvan voltooid is. De commissie voor de atoomenergie en het ministerie van Defensie be reiden een proef met atoomwapens van een nieuw type op het eiland Eniwetok voor, waar in 1948 gehei me proeven werden gehouden. Een speciale groep is samengesteld voor dit nieuwe plan, dat ook in het ge heim zal worden uitgevoerd. DE PRODUCTIE VAN ATOOM BOMMEN. Men verwacht dat president Tru man vandaag het Congres om cre- dieten ten belope van 390 millioen dollar zal ^verzoeken, teneinde de productie van atoombommen en de proefnemingen met het oog op de vervaardiging van een. krachtiger waterstofbom te bespoedigen, aldus verneemt men in kringen die in con tact staan met de commissie voor de atoomenergie. Vermist in de rimboe De familie van de 23-jarige Franse ontdekkingsreiziger-journalist, Ray mond Maufrais, die, zoals gisteren be richt werd, vermist wordt, deelde mede: „Wij hebben de moed niet op gegeven. Raymond was een man met een enorme vastbeslotenheid en ijze ren moed". Maufrais, ondanks zijn jeugdige leeftijd een doorgewinterd ontdek kingsreiziger, had vele gevaarlijke tochten door de rimboe gemaakt en was de eerste Europeaan, die twee maal in het verboden gebied van de Chavantes-Indianen doordrong. Tot tweemaal toe heeft hij zich een weg gebaand door de „groene hel" op de Matto Grosso, het uitgebreide gebied met dichte rimboe van Centraal Bra zilië, waar de Engelse ontdekkings reiziger kolonel Fawcett jaren gele den verdween en de Franse ontdek-» kingsreizigers Fuseni en Barbosa hun dood tegemoet gingen. Toen hij 19 was werd hij benoemd tot buitenlands waarnemer bij de Braziliaanse regeringsmissie in het gebied van de Chavantes. Maufrais rekende er op. dat hij gedurende 150 dagen een pad door de rimboe moest maken van gemid deld 3 km. per dag. Eenmaal in het binnenland gekomen, wilde hij 8 maanden met de primitieve stammen leven, hun gebruiken bestuderen en het eerste anthropologische werk schrijven over de nederzettingen van de Toemoek-Hoemac-stammen, waar van vele niet bekend zijn. Hij ging op tocht met een soort byl, 25 kg. barage en als enig gezel schap een hond. OPHEFFING VAN REIZIGERS- DIENSTEN OP SPOORWEG TRAJECTEN De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft thans gunstig beslist op het verzoek van de Ned. Spoor wegen orrf de reizigersdienst te mo gen staken tussen 's-Hertogenbosch en Lage Zwaluwe, Boxtel en Uden, Boxmeer en Heerlen-Haenrade en tussen Apeldoorn en Dieren/Does burg. Van 1 Augustus a.s. af zal dientengevolge op deie baanvakken geen reizigerstreinen en geen ver engende of aanvullende N.S. auto busdiensten meer rijden. Het reizi- gersvervoer zal met ingang van ge noemde datum geheel worden ver zorgd door de streekvervoerders, te weten 's-BosohLage Zwaluwe door de Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten (B.B.A.), Boxtel Boxmeer door de B.B.A. en de Zuid ooster, HeerlenHaenrade door de Internationale Autobus Onderneming de I.A.O. en Apeldoorn-Dieren/Does- burg door de Veluwse Autobus Dien sten (V.A.D.). DE AUTO OP SLOT EN TOCH NIET VEILIG In Amsterdam zijn weer verschei dene diefstallen uit personenauto's, die geparkeerd stonden, gepleegd. Uit een auto in de Nieuwe Doelen straat werden ontvreemd: een col- bertcostuum, een pantalon, een he- renvest en een roleiflexcamera voor een waarde van 475 gulden. Uit een auto in de Kinderdijkstraat twee reisdekens ter waarde van 05 gulden. Na verbreking van een ruit werden uit een auto in de Paulus Potterstraat weggenomen twee damesregenjas sen, een herenregenjas en twee bad handdoeken. Achter het kantoor van de Kon. Maatschappij „De Sdhelde", te Vlis- singen, heeft men in een oude schuil kelder een geheime dichtgemetselde bergplaats ontdekt, die boordevol zat met zware explosieve stoffen. De stoffen waren verpakt in kisten en op iedere kist waren etiketten aan gebracht, waarop werd aangegeven, waarvoor, in geval van ontruiming van Vlissingen door de Duitsers, deze explosieven moesten dienen. Het complete personeel van „De Schelde" heeft ongeveer vijf jaar in de onmiddellijke nabijheid van efen vulkaan geleefd. Er werd nog een tweede geheime bergplaats, die eveneens dichtgemet seld was, ontdekt. Maar toen deze open werd gebroken bleek zij slechts zand te bevatten. De explosieven, die een gezamenlijk gewicht hadden van meer dan 1200 kilogram, zijn inmid dels door de mijn opruimingsdienst weggehaald. GEMEENTERAAD NIEUWKOOP Per 16 Juli is benoemd tot com mies ter secretarie de heer E. E. P. Mauman uit Hontenisse. B. en W. van Wassenaar deelden mede, dat uit het rapport van de accountant Koers te Haarlem bleek, dat de in 1948 en 1949 geleden verliezen van N.V. Kuyfs Vuilbedrijf ruimschoots uit de gemeente liquidatiewinst kun nen worden gedekt. Het accoun tantskantoor zal de zaak rechtstreeks met Wassenaar trachten af te wer ken. Met het oog op de vele gegronde klachten met betrekking tot het brandgevaar van de rietopslagplaats van de fa. de Pater en Zoon hebben B. en W. een onderhoud gehad met de heer de Pater. Er zal getracht worden het opslagterrein naar achte ren te verplaatsen. De exploitatierekening van de vleeskeuringsdienst over 1949 wees een nadelig slot aan van 4.321.76; ten laste van de gemeente komt een bedrag van 539.41. De drinkwaterleiding „De Elf ge meenten" zal zo spoedig mogelijk een ambtswoning voor haar fitter, de heer Huisman, laten bouwen. De aanvrager voor 2000 woningen, waaronder die volgens het „plan- Alkemade", waarvan Nieuwkoop er ook 25 zou krijgen, staan op een wachtlijst. Aan de heer L. Capel kon vergun ning worden verleend om zijn pak huis tot woning te verbouwen. Het officiële afscheid van de heren Groenendijk en Overvliet, resp. als secretaris en ontvanger wordt we gens ziekte van de heer Groenendijk uitgesteld. De voorz. feliciteerde wethouder Splinter met' zijn herstel. Hierna wordt in de vacature van gemeente-ontvanger benoemd de heer C. C. J. v. Vliet met 10 stem men en 1 onthouding. Twee aanvragen betreffende te gemoetkoming in de kosten van ver voer van leerplichtige kinderen, die op meer dan 4 km. afstand woonach tig zijn van de school die zij bezoe ken, werden ingewilligd. De los- en laadsteigers. In de raadsvergadering van 20 De cember 1949 werd in beginsel beslo ten tot het doen maken van twee los- en laadsteigers in het Zuideinde. Een aan de noord-oostelijke zijde van het Meijepad en een voor het huis van de wed. Twaalf hoven. Over het laatste was toen geen overeenstem ming. Na rijp beraad en na van ver schillende zijden inlichtingen te heb ben ingewonnen, stellen B. en W. thans voor de tweede los- en laad plaats te maken tegenover de garage van de heer Adr. Blijleven. Deze plek heeft nog het voordeel, dat het verkeer daar over voldoende ruimte beschikt om uit te wijken. Het voor stel neemt de raad aan, en gaat De burgemeester van Parijs, Pierre de Gaulle zal Zaterdag 15 Juli en volgende dagen een bezoek brengen aan Amsterdam en den Haag. Te zijner ere zullen Maandag avond de gebouwen langs de Hofvij ver feestelijk verlicht worden. De R-I.S. heeft in Nederland een order geplaatst voor een bebake- ningsvaartuig ter waarde van onge veer drie en een kwart mililoen gul den. Op verdenking ,van het ver- preiden en in voorréad hebben van {lornografische lectuur heeft de po- itie te Maastricht vier arrestaties verricht. Het gaat hier om een groep mensen, die geruime tijd dergelijke lectuur en zeer verwerpelijke foto's bij „vaste afnemers" thuis liet be zorgen. Bij een ruzie met zijn schoonva der loste de 27-jarige naaimachine monteur W. M. uit Rotterdam enige schoten uit een revolver; de schoon vader kreeg een kogel in het dijbeen en de hem vergezellende buurman kreeg vier of vijf schoten in de buik. Aan de gemeente Hengelo is een extra bouwvolume van 134 wo ningen toegewezen, welke speciaal bedoeld zijn om de industrie te hel pen bij het werven van personeel. Een moskee zal binnenkort aan de Oostduinlaan te den Haag verrij zen. Het zal de eerste moskee in ons land zijn. Een felle bliksemstraal ver blindde twee elkaar passerende auto bestuurders op de Rijksweg bij Ar- cen (L.).) Het gevolg was, dat de auto's in botsing kwamen en zwaar gehavend werden. Door een uitslaande brand in de suikerwerkenfabriek van A. Kooien te Helmond brandde de fabriek bijna geheel uit. Een groot gdeelte van de voorraad suikerwerken en machines ging verloren De schade wordt ge schat op plusminus f 20.000. In bijna alle dorpen eo buurt schappen op de Noord-West-Veluwe zijn thans colorado-kevers gesigna leerd. De larven worden bij duizen den vernietigd. Enkele aardappelvel den zyn door de veelvraten leeg ge vreten en geven een troosteloos beeld te zien. De controle wordt nu verscherpt. Bij een aanrijding door een tram van lijn 14 is de 81-jarige K. de B. uit de Seinpoststraat te Den Haag aangereden en dodelijk gewond. Ongeveer 30 luchtballons zullen op 2 September a.s. in Amsterdam cpstijgen voor een wedstrijd, waar van de baten ten goede komen aan de kankerbestrijding. eveneens accoord met een wijziging in de politie-verordening, die moet worden aangebracht in verband met het aanleggen van de los- en laad steigers. De rang van keurmeester zal wor den onderverdeeld in de rangen van „hulpkeurmeester" en hulpkeur meester le klasse" met bezoldigin gen van resp. 2760 en 3335, Verder wil men de vergoeding aan de hulpkeurmeesters voor het ge bruik van een eigen motorrijwiel, met ingang van 1 November 1949 brengen op 800.per jaar. De raad gaat hiermede accoord. Subsidie kraamcentrum. Het verzoek van het Kraamcen trum „Zuid-Holland Noord-Oost", om een subsidie van 0.05 per woner per jaar, werd na lange be raadslaging ingewilligd. In hun prae- advies zeggen B. en W. dat de nood zaak van een subsidie niet is te mis kennen. B. en W. vinden echter een moeilijkheid hierin, dat, toen het werkgebied alleen Nieuwkoop en haar naaste omgeving omvatte, de instelling zonder gemeentelijke bij dragen financieel gezond was, en nu, nu het werkgebied is uitgebreid men geen sluitende begroting meer kan krijgen. Met het oog op de on zekere toekomst van de gemeentelij ke financiën, stellen B. en W. voor op het verzoek afwijzend te beschik ken. De heer Stoppelenburg (Gem. bel.) wijst op de grote voordelen van het kraamcentrum. De heer E. H. van Dam (K.V.P.) voelt wel voor subsidie, maar gaat het er enkel om, om „groot" te doen, dan kan hij zich met B. en W. verenigen. De voorz. kan zich niet altijd ver enigen met centralisatie op alle mo gelijk gebied. De moeders van grote gezinnen missen hun dienstmeisjes met dat al. vindt de heer Verhaar Het raadslid Bloos (C.H.) is het daarmee niet eens en beweert, dat de meeste meisjes worden opgeëist door fabrieken en kantoren. De heer E. H. van Dam kent een paar geval len waar vanwege het kraamcentrum werd geholpen. Hij beveelt subsidië ring aan. Verder vindt de voorzitter nog dat de uitslag van de hangende kwestie omtrent het huis in de polder met bovenstaande samenhangt. De heer Stoppelenberg is het daarmee niet eens. Weth. van Tienhoven is niet tegen subsidie, maar zegt, dat er in de toe komst bezuinigd zal moeten worden. De heer Stoppelenburg zegt, dat bijna alle andere gemeenten, die tot het centrum behoren de subsidie wel verlenen. De voorzitter wil het wel eens onderzoeken. De heer Klein wil de subsidie voor een jaar vaststellen en dan daarna de zaak weer eens bezien. Het raadslid Bloos gaat accoord met bezuinigen, maar niet op het ge bied van de volksgezondheid. Ten slotte besloot de raad voor het jaar 1950 de subsidie van 0.05 per in woner te verstrekken. (Slot volgt). ALPHEN AAN DEN RITN ZIJ GAVEN HUN BLOED! Terwijl Vrijdagavond in de tent achter het IJsclubgebouw honder den de derde Laura-rit „uitfeestten" met muziek en dans, gaven in het Nutsgebouw byna tweehonderd per sonen hun halve liter bloed voor de bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis. Deze avond waren het hoofdzakelijk mensen afkomstig uit de nabuurgemeenten Zevenhoven, Nieuwveen en Ter Aar. Tevoren wa ren twee avonden gegeven voor de Alphenaren. Toen meldden zich 331 personen. TER AAR Personalia. Tot 2e machinist by de brandweer is benoemd de heer Jac. G. Kusters. Aanbesteding. Bij de aanbeste ding van ambtswoning voor de bur gemeester en 4 arbeiderswoningen was de laagste inschrijver fa. A. Kwakkenbos en Zn, Nieuwkoop met totaal 86.000. De hoogste was Gebrs. Akerboom Rijpwetering met 113.348. Morgen za: de eerw. heer Wim van Leeuwen uit de handen van Zijne Eminentie kardinaal Griffin in de kapel van het St. Joseph-College te Mill-Kill, Engeland de H. Priester wijding ontvangen. De wijdeling begon zijn studie in 1938 aan het missiehuis van Mill-Hill te Hoorn en heeft zijn studie de laat ste jaren in Engeland voltooid. Zondag 16 Juli a.s. hoopt de neo mist om 10 uur zijn eerste H. Mis op te dragep. in de parochiekerk van de H.H. Engelbewaarders. Sinds 12 jaar is zulk een gebeurte nis in deze parochie niet meer voor genomen, zodat het aan belangstel ling zeker niet zal ontbreken. Feestavond teruggekeerde mili tairen. Morgen gaat Kath. Thuis front haar militairen, teruggekeerd uit Indonesië, 'n feestavond aanbie den in het R. K. Gymnastieklokaal. Mej. Cia van Boort zal er optreden met haar poppen. OUDE-WETERING GOUDEN ZANGERSJUBILEUM J. H. VESSEUR- HAZERSWOUDE (Dorp) PRIESTERWIJDING VAN DE EERW. HEER W- v. LEEUWEN. Op 1 Juni was het vijftig jaar ge leden, dat de heer J. H. Vesseur, lid werd van het zangkoor der parochie kerk „St. Jacobus de Meerdere". Door omstandigheden, zoals diverse kerkelijke feesten, moest de viering van dit mooie jubileum uitgesteld worden tot Zondag 9 Juli a.s. heer Vesseur, welke 70 jaar oud is. is altijd een actief lid geweest. Vol toe wijding voor de eredienst, was zijn stem behoudens op de Zondagen, ook veelal in de gezongen H. Missen op werkdagen te horen. Ruim veertig jaren is hij dirigent geweest van het koor en het zullen maar zeer Weinig repetities geweest zijn. die door hem niet bezocht werden. Het is dan ook een van de meest verdienstelijke le den van hei zangkoor geweest en ook op heden mag hij nog als een voorbeeld gesteld worden voor vele jongeren. Zondag om 10 uur zal dan ook tot zijn intentie de Hoogmis uit dank baarheid worden opgedragen. Na tuurlijk zullen velen in de kerk aan wezig zijn. en zal het de gouden ju bilaris deze dag zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken. WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). WARMER. Wisselend bewolkt en bijna overal droog weer. Zwakke, tot matige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuid-West en Zuid-Oost. Hogere temperaturen. ALKEMADE Personalia. De wachtmeester le klasse J. J. H. Callaars is benoemd tot postcommandant te Oude-Wete- ring op 1 Juli 1950. De wachtmeester le klasse F. X. A. van Swaaij te Reewijk is benoemd m.i.v. 1 Juli tot postcommandant te Kaag. BOSKOOP EINDEXAMENS RIJKSTUINBOUW SCHOOL TE BOSKOOP. Het diploma met aantekening voor de achter hun namen aangegeven ta len behaalden A. L. Everaars (E.) te Amersfoort, E. Leersnijder te Am stelveen, J. Hooft (E.), Th. M. D. Lagerwey, H. C. Oliemans (F., E.), C. B. Schölvink (E.), Ch. J. Tjaden en H. Vecht (E.) te Amsterdam, W. Holzscherer (E.) te Arnhem, J. H. van Griethuysen (E.) te Bennekom, R. Bulk (F., D., E.), D. M. van Gel deren (F., D., E.), J. C. Heemrood, A. H. Rijhiner (E.) en F. H. W. Wil denberg (F. D., E.) te Boskoop, W. H. Waanders (F., D., E.) te Breda, B. H. Bouwmeester ,D., E.) te Brum- men, A. F. de Roy van Zuy den wijn te Bussum, P. L. de Klerk (E.) te Delft, L. van Saarloos (F, D., E.) te Din- teloord, G. Kraak te Drachten, W. J. F. d Jong te Dubbeldam, R. J. C. J. Sonnen (D., E.) te Echt, H. E. Bis schop, H. M. H. Belwijn (0.), J. L. Bruggeman, J. B. Gude, A. F. de Lange, A. P. van Loon (F., E.), J. P. N. Metzelaar, J. P. van Niel, E. W. Schoenzetter. H. J. P. Stortenbeker en A. A. J. Timmers te 's-Gravenha- ge, F. H. J. Damen (D., E.) te Haar lem. G. H. Lanting te Hillegom, W. F. G. Keiren (D., E.) te Lottum (L.), H. Lammers (F., D., E.), A. G. Nee- leman (E.) en A. L. Vielvoye (E.) te Rotterdam, M. H. Karsen (E.) te Rijswijk (Z.-H.), D. S. Dijkeman te Stiens, G. W. H. Faassen te Tegelen, E. B. Bals (F., D., E.) te Utrecht, W. G. C. Krause (E.) te Voorburg, J. Reitsm (F., D., E.) te Vught, G. den Hoed en J. L. Koch (E.) te Zeist. Geslaagd 48 leerlingen. Afgewezen 8 leerlingen. Cursus tuinaanleg. le klasse: méj. A. G. Brandes te Amsterdam, J. d'Huyvetter te Brasschaat (België), P. J. Brouwer te Hoogland, A. P. van Loon te Rotterdam. 2e klasse: C.- P. M. van Empelen te Heemstede, J. W. v. d. Meeren te Die ren, J. H. Roeterink te Winterswijk. Allen bevorderd. NTHUWVREN Tocht ouden van dagen. Dit jaar ging de reis niet naar Oud-Valken veen, maar naar Amersfoort, Apel doorn, Ede Zeist en Utrecht, 's Mor gens was er grote bedrijvigheid in de Kerkstraat, waar de ouden van da gen zich bij de touringcar en de vijf tien luxe wagens, welke met chauf feur gratis beschikbaar waren ge steld, verzamelden. Weliswaar zag de lucht er zeer somber uit, maar dat kon toch de vreugde en het enthousiasme van de ouden van dagen niet smoren. Via Hilversum ging de route naar Amers foort, Zeist en Utrecht, waar een be zoek werd gebracht aan de Pyramide van Austerlitz. In Apeldoorn bracht men bezoek aan het Prins Bernhard- dal. Via Utrecht, Woerden werd nog even halt gehouden bij het Vogel park Avifauna in Alphen aan den Rijn, waar de Chr. Muziekver. „Cres cendo" haar opwachting maakte om de uitgaanders weer hartelijk wel kom te heten. Wapperende vlaggen, marsmuziek en een grote belangstel ling ,was de wijze, waarop de bur gerij uiting gaf aan haar vreugde en voldoening. GEMEENTERAAD VOORHOUT Bij de aanvang der vergadering deelde weth. v. d. Nouland mede, dat wat betreft het terugtrekken van het bouwvolume der 6 woningen, en do praatjes- welke er toen gingen, hem na nauwkeurig onderzoek is gebleken dat de geruchten absoluut onwaar zijn. Hierna ging men in geheime zit ting en .werd de vergadering eerst om bij half IC heorpend. Het voorstel tot onderhandse aan besteding van de uitbreiding van het pompstation werd nu, nadat in de vorige vergadering de stemmen hier over staakten, aangenomen. De navolgende verordening als be doeld in artikel 30 der Leerplichtwet werd na enige discussie vastgesteld. De ambtenaren der politie worden gemachtigd een kind, hetwelk zij gedurende de schooltijden zonder ge leide of zwervend op de openbare weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot wiens leerlin gen het kind behoort, tenzij dit kind aantoont, dat het in verband met het bepaalde in artikel 12 of 16 der Leer plichtwet geoorloofd de school ver zuimd, ofwel dat het niet op niet meer leerplichtig is. Besloten werd aan het bestuur der R.K. Jongensschool medewerking te verlenen voor het aanschaffen van nieuwe boeken voor het geven van onderwijs in de vakken lezen en Godsdienst. Een voorstel om aan J. A. Uljee hét woonhuis Mgr. Broerestï. 19, en aan H. A. Klaar het woonhuis Mgr. Broerestraat 17 te verkopen ontlok te nog al enige scherpe discussies.* De leden Nijssen en v. d. Lans von den de verkoopprijs veel te laag. Het i?d Lindeboom vond de prijs te hoog, terwijl het lid Spierenburg liever helemaal niet wilde verkopen. Het lid v. d. Ploeg was zeer verbaasd en kon zelfs niet begrijpen hoe B. en W. zelf aan de inhoud van hun grae-ad- vies konden geloven. Na verdediging door de voorz. en weth. v. d. Nouland werd het voor stel tenslotte toch aangenomen. De leden Spierenburg en Jansze konden hun stem niet geven aan het voorstel om aan de Oranjevereniging voor 2 dagen de speelweide te ver pachten ten einde een kermis te or ganiseren. Evenals verleden jaar zal aan het personeel der gemeente een gratifi catie worden verleend. Aan F. Jonker zal 299 m2 en aan P J. v. d. Hulst 283 m2 grond aan de Herenstraat worden verpacht. Een aangevraagde subsidie voor de vereniging Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen te Leiden werd afgewezen. Ook een verzoek om subsidie van de Tuchtunie werd afgewezen. Met alléén de stemmen van de le den v. d. Ploeg en Spierenburg te gen, werd een voorstel om aan de beide Thuisfronten géén subsidie te gven, aangenomen. De heer H. v. d. Lans is aangesteld sis bode-incasseerder in vaste dienst op een salaris van 2500.per jaar.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2