3)e £eidóe(Boti/fca/nt Versterking van de Amerikaanse strijdkrachten Truman laat het er niet bij zitten JVu aak tan(l& aaa*c Jiatea Nieuwe credieten voor Atoomwapens Een Koreaanse wig Grote slag aan de Koem verwacht Verenigd commando door Veiligheidsraad ingesteld Rond koning Leopold Surinaams kabinet afgetreden Vervalste documenten POLITIEK KEGELSPEL Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN .DE BURCHT" ZATERDAG 8 JULI 1950 41ste JAARGANG V No. 12023 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.! 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 F\E AMERIKAANSE REGERING beeft gisteravond bevel gegeven tot het oproepen van nieuwe lichtin gen om de strijdkrachten op de sterk te te brengen, welke voor de oorlog in Korea noodzakelijk is. De drie gewapende diensten hebben de bevoegdheid ontvangen om het tot nog toe vastgestelde maximum van de begroting voor het militair personeel te overschrijden. De omvang der drie diensten zal worden uitgebreid. Voorts heeft president Truman gisteren het Congres verzocht om 360 millioen dollar beschikbaar te stellen ter bespoediging van de ontwikke ling van atoombommen en het verhaasten van de proefnemingen met de waterstofbom. Gisteren werd ook een drastische inkrimping van Amerikaanse mili taire transportvluchten over de Atlantische Oceaan bekendgemaakt. Men gelooft, dat deze beperking verband houdt met een mogelijke over dracht van Amerikaanse militaire transportvliegtuigen naar het ge bied van.de pacific. Een woordvoerder van het Amerikaanse hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat Amerikaanse tanks in Korea zijn aangekomen. Van een vooruitgeschoven Amerikaanse post meldt Ass. Press, dat een Amerikaanse tegenaanval, die 16 km. diep in het door de communis ten bezette gebied was doorgedrongen, Vrijdag laat werd teruggesla gen, toen de Noord-Koreaanse infanterie een plotselinge overval op een Amerikaanse patrouille deed. De Am erikanen, die Noordwaarts optrokken om enig gebied, dat Donderdag ver loren gegaan was te herwinnen, wer den teruggedreven. Er vielen enkele gewonden. De communisten lieten een Ame rikaanse eenheid door een stad trek ken en openden toen het vuur met machinegeweren. Toen de duisternis begon te vallen, slaagden de commu nisten er in een wig tussen twee Amerikaanse eenheden te drijven. Deze wig werd onmiddellijk door Amerikaanse artillerie onder vuur genomen. In het communiqué van het hoofd kwartier van generaal MacAruthur, dat gisteravond werd uitgegeven, wordt gezegd, dat Noord-Koreaanse troepen met een omsingelende bewe ging van de 3de en 4de divisie in Zuidelijke richting bleven opdringen, totdat him frontlijn reikte van een punt ten Noorden van Tsjonan, Noordoostelijk van Magoeng en 40 km. ten Oosten van Pyongtaek, tot Tsjangjoe, 65 km. ten Oosten van Pjongtaek en van daar algemeen Oos telijk tot de Oostkust. Van het Westen naar hét Oosten rukken de Noord-Koreaanse eerste, derde en vierde divisie vóór de an dere troepen op. De Noord-Koreaan se vijfde divisie is doorgedrongen ten Zuiden en Westen van Wanjoe, ter wijl enkele legeronderdelen in Wes telijke richting naar Anson trekken. Ook zijn bewegingen waargenomen van vijandelijke troepen, die ten Zuiden van Koemyangjan en Ansong oprukten. Uit het gebied van de Oostkust zijn berichten binnengekomen over guerilla-activiteit. Alles schijnt er op te wijzen, dat de eerste grote slag tussen de Ame rikaanse troepen en de Noord-Ko reaanse pantsercolonnes langs de ri vier de Koem (Koengang) zal plaats hebben, op de linkeroever waarvan de Amerikanen de laatste hand heb ben gelegd aan hun verdedigings stellingen. De rivier de Koem vormt een soort van sikkel, waarin Taesjon omsloten ligt. Het uiterste punt van deze sik kel ligt ten Noorden van Taesjon, op ongeveer 120 km. ten Zuiden van Seoel en 160 km. bezuiden de 38e breedtegraad. Het bevindt zich half weg de 38e breedtegraad en de uiter ste Zuidkust van Korea. Het schijnt, dat de Noord-Korea- nen drie pantserdivisies hebben in gezet in de wig die zij eergisteren ten Zuiden van Doe won in de Zuidelijke verdedingsstellingen hebben gedre ven. Deze divisies hebben hun op mars op de weg SoewonTaesjon voortgezet en Donderdagavond Sjo- nan, op een afstand van 30 km. van de river Koem, bezet. Volgens te Tokio ontvangen be richten zouden de Amerikanen reeds de bruggen over deze rivier hebben opgeblazen ten einde de Noord-Ko reaanse tanks voor deze verdedi gingslinie op te houden, wat tevens de veronderstelling doet veld win nen, dat de voornaamste Amerikaan- eenheden die tot dusver boven de Noordelijke oever van de rivier zijn ingezet, reeds hun stellingen aan de overzijde hebben betrokken. Volgens Amerikaanse schattingen zouden de Noord-Koreaanse strijd krachten ongeveer 15 divisies, met een totale getalsterkte van 75.000 a .000 man, omvatten. Al die divisies zouden zich op dit ogenblik reeds ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevinden en de Noord-Koreaanse troepen zouden derhalve driemaal zo talrijk zijn als de Amerikanen. Als men evenwel rekening houdt met de Zuid-Koreaanse troepen, die op dit ogenblik gehergroepeerd wórden, kan men voorspellen, dat de Noord-Ko- reanen het voordeel van hun getal sterkte zullen verloren hebben, wan neer de grote slag wordt geleverd, welke nu wordt voorbereid. Volgens de jongste berichten zou den de Noord-Koreanen een vierde van de ingezette tanks hebben ver loren. Daarentegen hebben de Amerika nen tot nog toe slechts kleine eenhe den in de slag geworpen, met als enig doel de vijandelijke opmars te remmen en de hoofdmacht hunner strijdkrachten in de mogelijkheid te stellen, zich achter een sterke verde digingslinie te verschansen. Naar het schijnt is men thans klaar met die verschansingswerken, want de van Zuid-Koreaanse zijde komende be richten zijn optimistischer van toon dan de laatste dagen het geval was. POLITIERESERVE VOOR JAPAN. Generaal MacArthur heeft Japan indaag gemachtigd een nationale politiereserve van 75.000 man te vor men en het personeel van de mari tieme veiligheidsraad met 8.000 man uit te breiden. AMERIKAANSE TROEPEN OP KOREA Zwaar vermoeide infan teristen der Amerikaanse strijd krachten aan het front op Zuid-Ko- rea nemen een hoog nodige rust. Een van hen heeft zijn pijnlijke voet van kous en schoen ontdaan. Een ander ligt languit op de grond te slapen. MacArthur opperbevelhebber der V. Naties SCHILDERIJEN EN ANTIQUI TEITEN UIT NALATENSCHAP VAN HAN VAN MEEGEREN ZUL LEN WORDEN VERKOCHT Bin nen kort zullen in het pand Keizers gracht 321 te Amsterdam schilderijen en antiquiteiten uit de nalatenschap van Han van Meegeren door de ma kelaarsfirma P. Brand in veiling worden gebracht. Ook het -huis zal worden verkocht. Een hoekje van Van Meegeren's werkkamer. Behalve schilder was hij een verwoed verzamelaar van antiek. Op een tafel in Gothische stijl uit de 17e eeuw een verzame ling tin, rechts een Gothische bak- stoel. Aan de wand van Meegeren's „Meisje met kruik" en een repro van de „Emmaüsgangers". In het midden een 17de eeuws beeld „Ma ria op de maansikkel". r\E VEILIGHEIDSRAAD heeft gis ■^onthoudingen, en vanzelfsprekend geerde, een Frans-Engelse resolutie raad gevraagd wordt de Ver. Staten noemen over alle geallieerde strijd lenen. Van stemming onthielden zich mede is voor het eerst een verenigd neerde strijdkrachten van Staten-le deze benoeming generaal MacArthur practijk geworden was, rechtskracht de Amerikaanse regering zonder uit In de resolutie wordt gezegd, dat i de Veiligheidsraad, na te hebben ge constateerd, dat de gewapende aan- val op de republiek Zuid-Korea door Noord-Korea een schending van de vrede inhoudt en na te hebben aan bevolen, dat de leden van de V.N. de republiek Zuid-Korea die steun ver lenen, welke nodig zal zijn om de ge wapende aanval terug te slaan en de internationale vrede en veilig heid in het gebied te herstellen, de prompte en krachtige steun verwel komt, die regeringen en volken van de V.N. hebben gegeven aan zijn re solutie van 25 en 27 Juni. De Veiligheidsraad beveelt aan, dat alle leden, die strijdkrachten en an- Zijn zwager gearresteerd Behalve door de loop der politieke gebeurtenissen in België is de figuur van koning Leopold ook door familie omstandigheden weer sterk op de oorgrohd gekomen. Een der secretarissen van koning eopold, Willy Weemaes, heeft gis- .-ren te Brussel bekendgemaakt, dat rinses de Réthy, de gemalin van de :oning, in het begin van het volgend sar een baby verwacht. De prinses de Réthy, voor haar hu- .velijk Lilian Baels, schonk de koning haar eerste kind, prins Alexander, in 1942. Gistermiddag is plotseling de moe der van de prinses, mevrouw Baels, overleden. De prinses is dus niet bij het sterfbed aanwezig geweest en zal ook de begrafenis niet kunnen bij wonen. Voorts is Walter Baels, de 4Q-jari- ge broer van de prinses van Réthy, gisteren door de Belgische mare chaussee aan de Frans-Belgische grens gearresteerd, toen hij zich naar zijn vaderland begaf om aanwezig te zijn bij de begrafenis van zijn moe der. Naar verluidt is hij inmiddels reeds weer vrijgelaten, daar de militiare autoriteiten ervan afgezien hebben, maatregelen te treffen tegen de circa 2000 Belgen, die zich in Mei 1940 aan hetzelfde feit schuldig maakten. teravond met 7 stemmen voor, bij 3 afwezigheid van de Sovjet-gedele- aangenomen, waarin de Veiligheids- te verzoeken een bevelhebber te be- krachten, die Zuid-Korea hulp ver- Indiaë Egypte en Joego-Slavië. Hier- commando ingesteld voor gecombi- den der V.N. Het is duidelijk, dat geldt, waardoor, wat reeds in Korea gekregen heeft. Verwacht wordt, dat stel MacArthur zal aanwijzen. dere hulp verschaffen, dergelijke strijdkrachten en andere hulp be schikbaar stellen aan een verenigd commando, onder leiding van de V. S. De Veiligheidsraad verzoekt de V.S. de bevelhebber van dergelijke strijdkrachten aan te wijzen en mach tigt het verenigd commando naar goeddunken gebruik te maken van de vlag der V.N. bij operaties tegen de Noord-Koreaanse strijdkrachten, naast de vlaggen van de verschillen de deelnemende landen. Tenslotte verzoekt de resolutie de V.S., de Veiligheidsraad rapporten te doen toekomen over het verloop van de actie onder het verenigd com mando. De regeringsraad kabinet) van Suriname heeft bij de gouverneur ontslag ingediend. De reden is, dat deze partij zijn getreden. Ook acht de Nationale Partij Suriname, uit deze partij znij getreden. Ook acht van de dertien fractieleiders van de N.P.S., in de Staten hebben als par tijlid bedankt. De uittreding uit de partij was weer een gevolg van het feit, dat het partijbestuur een motie van wantrouwen tegen de landsminis- ter van gezondheid, Lou Lichtveld (de bekende romanschrijver Albert Helman) had aanvaard en deze motie met passering der Staten, in partij vergaderingen liet aannemen. Deze motie, die ook in de Staten is inge diend, werd daar inmiddels met 13 tegen 7 stemmen verworpen. De verklaring van het partijbestuur der N.P.S. dat door zijn handelwijze de volkswil tot uiting wordt gebracht, wordt door de regeringsraad strijdig met het Surinaamse staatsrecht ge noemd. Premier De Miranda heeft verklaard, dat de regeringsraad in zijn geheel achter de heer Lichtveld stond. In de motie tegen de landsmi- nister werd gesproken vari wantoe standen bij de geneeskundige dienst. De Vereniging van Geneesheren in Suriname heeft de partij gekozen van de heer Lichtveld en verklaard, dat zij niet aan de indruk ontkomt dat persoonlijke motieven hier de leidraad hebben gevormd. H. VADER NAAR GASTEL- GANDOLFO Naar alle waarschijnlijkheid zal de H. Vader in de loop van de volgen de week naar Zijn zomerverblijf in Castelgandolfo vertrekken. In de kringen van Vaticaanstad houdt men voor zeker, dat Z.H. de Paus minstens tweemaal per week naar Rome zal terugkeren, teneinde op de Woensdagen en de Zaterdagen de algemene audiënties te verlenen aan de pelgrims. Tevens verwacht men in dezelfde kringen, dat de H. Vader gedurende de eerste twee weken van Zijn ver blijf in Castelgandolfo geen bijzon dere of speciale audiënties zal ver lenen. In het proces- Mindszenty Binnenkort zal de „New York He rald Tribune" een artikelenserie pu bliceren van de hand van Laszo en Hanna Sulner, twee Hongaarse ex perts op het gebied van handschrif ten, over de vervalsingen, die de Hongaarse politie heeft gepleegd bij de voorbereidingen van het proces tegen Kardinaal Mindszenty. Ofschoon reeds bij het begin van het proces in de wereldpers het ver moeden werd geuit, dat de bij de behandeling van de zaak tegen Kar dinaal Mindszenty overgelegde do cumenten vervalst zouden kunnen zijn, werden deze vermoedens na de vlucht van het echtpaar Sulmer uit Boedapest nadrukkelijk bevestigd. Béide vluchtelingen verklaarden namelijk bij hun aankomst in We nen, dat zij de documenten, die als belastend materiaal voor Kardinaal Mindszenty bij het proces waren overgelegd, onder dwang van de po litie zelf hadden vervaardigd. De „New York Herald Tribune1' bericht thans, dat zij in het bezit is van een microfilm van de vervalsin gen, die door laszo Sulner zelf voor zijn vlucht is vervaardigd en die het overtuigend bewijs geeft van de juistheid van zijn beweringen. Het blad liet, om absoluut zeker ervan te zijn, dat de onthullingen niet op fantasie berusten, zowel voor als achter het IJzeren Gordijn een on derzoek instellen. Uit dit onderzoek bleek, dat het echtjaar Sulner in derdaad in dienst van de Hongaarse politie is geweest en dat beiden een zeer goede naam hadden op het ge bied van de handschriftkunde. De Amerikaanse regering is voornemens het verzameldê bewijsmateriaal van laszo en Hanna Sulner aan het In ternationaal Hof van Justitie over te dragen. PLéVEN FORMATEUR IN PARIJS. René Pléven, de minister van De fensie in de demissionnaire regering, heeft de opdracht aanvaard tot het vormen van een nieuwe Franse re gering. Guy Mollet had de opdracht teruggegeven, „daar de radicale par tij geweigerd heeft deel te nemen aan een gemeenschappelijke bijeenkomst met de andere partijen van de meer derheid". HET IS EEN TRIEST beeld, dat de wereld laat zien, wanneer wij op het ogenblik onze ogen richten naar het Oosten. In het verre Korea ont hullen de tanks en de zwaar ge wapende manschappen van Ruslands atellietstaat het ware gelaat van de vrlksdemocratische vredesengel en heel de Westerse wereld ziet met spanning naar de afloop der Ameri- ktanse pogingen om deze engel te- iug te drijven in het Sovjet-paradijs, waar hij thuis hoort. Maar wanneer wij te veel turen naar het verre Oosten, v§p- 0 geten wij te zien naar ons eigen Westen. Ook hier blijkt de toestand niet veel fraaier te zijn dan daar in het Oosten. Neen, er wordt hier niet gevochten en de Sov jet-vredesengel heeft voorlopig nog weinig kans, maar het innerlijke uit hollingsproces vreet nog altijd door. De symptomen daarvan tonen zich wederom duidelijk in Frankrijk, waar men het geliefkoosde spelletje v-eer speelt van kegelen met minis- tcrs. Dat is op het ogenblik een uiterst gevaarlijk spelletje. Het is weliswaar geen spelen met vuur zoals in Korea, maar het is des te gevaarlijker naar mate het er meer onschuldig uitziet Bet lijkt een klucht, waar men slechts om lachen kan, als men leest, hoe de heer Queüille de ene dag zijn opdracht moest opgeven wegens de tegenstand der socialisten en de vol gende dag opnieuw als kabinetsfor mateur opduikt, nu met de steun \an de socialisten. Vlak daarop krijgt by het vertrouwen van de Assem- blée, maar als hij zijn kabinet de volgende dag laat zien, wordt hij weggestemd. Zo gaat het met de ene regering na de andere in Frankrijk. Queuille's kabinet was het dertiende na de bevrijding. Frankrijk lijkt een onbestuurbaar land te zijn gewor den; het is onmachtig een regering te produceren, die doen kan wat van een regering verlangd wordt, n.l. re geren, En dat in een tijd als deze. Nu eenheid van handelen en samen- werking broodnodig zijn; nu 't Fran se plan-Schuman te Parijs wordt ge wogen op z'n bruikbaarheid; nu de Koreaanse brandstichterij zo duide lijk toont, wat er gebeuren gaat als de tegenpartij niet weet wat hij wil; nu regering en volk krachtig aan eengesloten dienen te staan om zich te kunnen verzetten tegen de agres sie. Een onbestuurbaar Frankrijk valt vroeger of later ten prooi aan de dictatuur of aan de burgeroorlog. Wat er nu gebeurt is een bespotting van de democratie, wat des te ge vaarlijker is naarmate de democratie harder moet vechten voor haar be staan. 117AAR GING HET eigenlijk om, vraagt men zich af. De socialis ten wensten hogere lonen voor de ambtenaren, doch de premier Bidault wilde daartoe niet overgaan, omdat hij anders uitgaven zou moeten doen. welke het budget te boven gingen. Daar de regering-Bidault niet anders leven kon dan bij de gratie van de socialisten (die zelf niet in het kabi net vertegenwoordigd waren) was het duidelijk, dat Bidault met deze weigering zijn eigen politieke dood vonnis ondertekende Hij werd dan ook omver gekegeld. Maar de vraag was toen: wat nu? Onder de druk van de alarmerende berichten uit Korea hebben de socialisten wat wa ter in hun wijn gedaan en zo kon Queuille een nieuw kabinet vormen. Maar toen hij zijn regering aan het parlement voorstelde, bleek men be zwaar te hebben tegen één der mi nisters in het nieuwe kabinet, n.l. Paul Reynaud, die de socialisten be schouwden als de exponent van de grote zakenwereld. Daarom werd het kind met het waswater weggegooid en ging ook het kabinet-Queuille de weg van alle Franse ministeries. Zo zit Frankrijk weer in een im passe. Er zal straks wel weer iets voor de dag moeten komen, dat meer weg heeft van een groep koorddan sers dan van een regeringscollege, tenzij men besluit tot de grote stap: vervroegde verkiezingen. Misschien dat dit helpen zal, al verwachten wij er n'iet veel van. Intussen popelt de wereld van on geduld, wanneer dat spel van partij politiek nu eens eindelijk ophoudt. Frankrijk was juist bezig, de leiding van West-Europa in handen te ne men, terwijl Engeland zich meer en meer van Europa schijnt te willen distanciëren. Hoe zullen de landen van West-Europa tot een krachtige eenheid uitgroeien, als de leider het voorbeeld geeft van krachteloosheid en onenigheid? DE „EVERTSEN" NAAR KOREA. Hr. Ms. torpedoboot jager „Evert- sen" is gistermorgen om half vijf Ne derlandse tijd (12 uur 's middags plaatselijke tijd) uit Soerabaja naar de Koreaanse wateren vertrokken om aan de strijd deel te nemen. KoAïettj,e... Een wijs man is hij, die zich niet schaamt om van zijn ondergeschik ten iets te leren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1