Laura-rijders hartelijk verwelkomd door vele autoriteiten tDetcle CUphen&e 3tyuriei~iiie>cdaatyA£ Intocht van natte deelnemers |p]een ecAtfèeóte&fke'dvaHJb fZ)e Man DINSDAG 4 JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een bordes vol autoriteiten tijdens de opening. Achter de microfoon: de heer B. Knaapen. Rechts van hem burgemeester Ed. C. Witschey en mr. L. A. Kesper. Geheel op de voorgrond de heer Reinalda. (Foto's: „De Leidse Courant') (Van onze „fietsende redacteur") A LPHEN, MAANDAGAVOND. Wel, we zijn dan weer in Alphen aan den Rijn! De derde L.A.U.R.A.-rit staat vöor de deur. En met de plechtigheden, die er nu eenmaal bij horen, is de rij wiel-vier daagse offi ciéél geopend. Dat gebeurde Maandagavond vóór het Raadhuis. Maar voordat het zover was, had zich al heel wat afgespeeld. Want stelt U voor: Maandagmiddag, toen we nauwelijks het bericht geschreven had den: „De Bilt voorspelt tamelijk gunstig weer" en wij vol optimisme de tocht tegemoet zagen, kwam er een onweersbui uit de lucht vallen, die iedere Laura-rijder met stomheid sloeg. Moeten we dflar door heen? Het werd ons bang om het hart, we waren nog niet ééns van huis ver trokken! Het water werd met bakken tegelijk uit de hemel gesmeten. En een ogenblikje kwam zelfs het minderwaardige idee in ons op, om maar thuis te blijven! Optimistische kampeerders Maar komaan, een Laura-rijder is op dat gebied wel iets gewend. Daar om zij het met de moed der wan hoop startten we in de richting Alphen. Toen we om vijf uur het IJsculb- terrein betraden, waar wederom een grote tent staat opgesteld om de deelnemers te ontvangen, hadden de meeste rijders zich al aangemeld, na een druipend-natte aankomst. Maar weet U hoe wij Laura-rijders, zo'n bui opvatten? „Wat er vandaag valt, kan morgen niet vallen!" En zo waren we ondanks alles toch optimistisch gestemd. Wie zou dat trouwens niet zijn, als bij zoveel oude vrienden en Laura-mak- kers weer terug ziet? Achter elkaar kwamen zij binnen, met de Laura- speld al op de borst. En de hartelijk ste uitroepen waren niet van de lucht. Het was inmiddels droog gewor den en levendig werden de weers verwachtingen besproken. Ondertus sen stonden de heren Knaapen en Gastelaars alsmaar handen te schud den, terwijl zij iedereen de deel nemerskaarten en andere paparas sen uitreikten. Optimisten in tenten. Met iets van medelijden in ons hart zijn we een kijkje gaan nemen achter op het terrein, waar een stel sur-optimisten in tenten kampeerde. Een Frans echtpaar, dat per tandem uit Frankrijk kwam fietsen. U had madame et monsieur Dupont eens moeten horen over hun eerste Hol landse indrukken! „Magnifique!" Er staan maar liefst zeven tenten op het terrein, de meeste bevolkt met Amsterdammers, die in de open lucht zelf hun potje koken. Nog steeds kwamen er deelnemers binnen. We zagen de Rotterdamse en Zaandamse politie-mannen weer terug, deze keer versterkt met een ploeg van tien Amsterdamse agen- ten. Ondertussen werd op het St. Jo- risplein de auto-scooter opgebouwd. Er komen nog enige kermis-attrac- ties bij en zo zal er straks een fees telijke stemming heersen. Officiële opening. Het was inmidels half acht gewor den en een duizendkoppige menigte verzamelde zich voor het Raadhuis. Uit de hall kwam een indrukwek kende stoet van autoriteiten naar buiten. We zagen mr. L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, de heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in Utrecht, de burgemeester de Ranitz, Schok king en Witschey, van Utrecht, Den Haag en Alphen, mr. Ruys en de heer J. Bonn, vertegenwoordigers van de burgemeesters van Amster dam en Rotterdam. Voorts natuur lijk het Laura-bestuur. In de straffe avondwind wapperden de vlaggen der vijf Laura-steden. De muziek vereniging „Arti", versterkt met tambours van „Triomp" uit Bode graven, stond langs de kant opge steld. De voorzitter, de heer B. Knaa pen, verwelkomde de Laura-rijders, in het bijzonder de buitenlandse deelnemers, die hij in het Frans en Engels toesprak. „Sport verheft de geest". Mr. Kesper vond het een vreugde zoveel Laura-enthousiasten te mo gen begroeten, vooral zij, die al eer der de Laura-tocht meemaakten en met hun terugkomst hun vertrou wen in de Laura bevestigden. „Sport staalt de spieren", aldus de commis saris. „Maar dat is niet voldoende. EVEN PER FIETS. Het Franse echtpaar Dupont, dat op een prachtige tandem rijdt en in een schitterende tent logeert, vertelde ons hoe zij de tocht uit Frankrijk naar Neder land hebben gemaakt. „Och, de treinreis is nogal duur en we hadden de tijd. Laat ons maar even per fiets gaan." Tja, voor zulke mensen moet de L.A.U. R.A. een peuleschilletje zijn! Sport verheft ook de geest en de Laura kan daar veel toe bijdragen". Met deze woorden verklaarde mr. Kesper de 3e Laura-rit voor geopend. Ook burgemeester Ed. Witschey voerde het woord en achtte het een voorrecht tot zoveel autoriteiten het woord te mogen richten. Spr. hoopte het volgend jaar ook de collegae uit de omliggende plaatsen te mogen begroeten en was zeer verheugd over de aanwezigheid van zijn voor ganger, mr. F. M. A. Schokking, thans burgemeester van Den Haag. „Onbekend maakt onbemind", al dus de burgemeester. „Hoe kan men van z'n land houden, als men het niet kent? Door de Laura kunnen de rijders ons land leren kennen en zij zullen er trots op gaan Nederlanders te zijn, wanneer zij ons prachtige land, met z'n mooie polders en gro te steden, te zien krijgen". Spr. wen ste het actieve tfestuur geluk met de derde verjaardag van de Laura en hoopte dat de vierdaagse nog vele jaren mag blijven voortbestaan. Een driewerf hoera, voor de autoriteiten, de organisatoren en het mooie weer(!) besloot het officiële gedeelte. Vermelding verdient nog de plech tigheid der vlaghijsing. Bij het spe len der Volksliederen van België, Frankrijk, Engeland en Nederland, gingen de vlaggen omhoog. Een groep kaboutertjes, onder lei ding van mevr. Herbig, zorgde voor een aardig slot, door op het grasga zon de letters L.A.U.R.A. te vormen. Daarna verspreidde de massa zich weer. En op dat ogenblik vielen de eerste regendruppels! En nu is het avond. Straks gaan we naar bed een der vele gast vrije bedden van Alphen! en staan Dinsmorgen om half zes op. Zou het droog zijn? Een brandende vraag. Maar weer of geen weer, de Laura begint! En vol goede moed vangen we de eerste route aan, van 124 kilometer, een kwart van de 500 die we in 4 dagen moeten verslinden. ROUTE VAN WOENSDAG. De route van Woensdag (126 k.m.) loopt over Alphen, Ter Aar, Nieuwveen, Vrouwenakker, Uit hoorn, Nes a. d. Amstel, Ouderkerk, Nieuwer Amstel, Amsterdam, Die- men, Weesperkarspel, Bussum, Hil versum, Vreeland, Loenersloot, Vin- keveen, Mijdrecht, Uithoorn, Vrou wenakker, Alphen. DINSDAGMORGEN. Hedenmorgen tussen 6.30 en 7.00 uur zijn de deelnemers gestart in de richting Leiden. Via Voorschoten, waar de afzetting door de politie keurig verzorgd was en de Deyl, werd naar Marlot gereden, waar de in groepjes rijdende deelnemers el kaar opwachtten om gezamenlijk Den Haag binnen te trekken. Met de haagse politie voorop werd langs het huis van de burgemeester gedefi leerd. Mr. F. M. A. Schokking, oud- burgemeester van Alphen aan den Rijn stond met zijn echtgenote op het trottoir en zwaaide de rijders enthousiast toe. In vlot tempo werd de tocht voortgezet naar Katwijk aan Zee, waar de meeste deelnemers reeds om half 11 aankwamen. Op dit punt is bijna de helft van het aantal kilometers verreden. Amsterdamse deelnemers(sters) kamperen in tenten op het IJscIubter- rein en koken buiten hun eigen potje op een primus. WANDELSPORT RUIM 7000 DEELNEMERS AAN DE VIERDAAGSE 1950. Belgische parachutisten zullen per valscherm landen. Hoewel de inschrijving voor de Vierdaagse afstandsmarsen, welke van 25 t/m 28 Juli te Nijmeegn wor den gehouden, op 1 Juli werd geslo ten, is het nog niet mogelijk het juiste aantal deelnemers te noemen. Wel staat vast, dat de 7000 is over schreden. Meer dan ooit zullen de marsen dit jaar een internationaal karakter dragen. Immers behalve het grote contingent uit eigen land komen de tippelaars uit: België, Luxemburg. Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Denemarken en Zwe den. België stuurt 3 militaire detache menten, Luxemburg en Frankrijk elk 1, terwijl ook Engeland ditmaal met 2 militaire detachementen naar de stad aan de Waal komt. Zwitserland, Denemarken en Zweden worden door burger-groe pen vertegenwoordigd. Ook uit Frankrijk en Engeland komen bur gers. De Belgische militaire ploeg voor de Vierdaagse bestaat uit parachutis ten, commando's en interventietroe pen, in totaal 90 man. Van hen zullen de 25 parachutisten daags voor de aanvang van de Vier daagse, n.l. in de namiddag van de 24e Juli, per valscherm in de omge ving van Nijmegen landen. VOETBAL DE BRAZILIAANSE VOETBALLERS WORDEN GOED BETAALD. De Braziliaanse voetballers zullen de man 200 pd. st, ontvangen voor el ke wedstrijd, welke zij in de eind ronde van het töurnooi om de Jules Rimet-beker spelen. Winnen ze de beker dan wacht hun bovendien een presentje van 500 pd. st., zodat, wan neer alles naar wens verloopt, dit wereldkampioenschap iedere Brazi liaanse speler ongeveer 2000 pd.St. zal opleveren, de reeds ontvangen emolumenten meegerekend. Het gemeentebestuur van Rio de Janeiro vindt dit evenwel nog niet voldoende en houdt zich bezig met de vraag, op welke wijze het de ploeg wel zou kunnen belonen indien het wereldkampioenschap wordt be haald. En diverse handelszaken, gro te firma's en warenhuizen denken ook al over passende geschenken. Brazilië is kennelijk een land, waar de prof. voetballers het goed hebben. ITALIë WIL MEER ZWEDEN IMPORTEREN. Het spel van de Zweedse voor- waartsen Skoglund en Palmer heeft zoveel indruk gemaakt op de te Rio de Janeiro rondneuzende 'Italiaanse scouts, dat het alleen van henzelf af hangt of ze het volgend seizoen in Italië zullen uitkomen. Naar ver luidt heeft de Torina F. C. hun ver zocht hun eigen condities bekend te maken en het is waarschijnlijk, dat van Italiaanse zijde opnieuw contact zal worden gezocht, zodra ze in hun land zijn teruggekeerd. f2.- fier Uier fledPrcuujt Uw tvitUoelier. KATHOLIEKE KORFBAL VERENIGING TE LEIDEN OPGERICHT. Na maanden lange inspanning is te Leiden een Katholieke Korfbalver eniging opgericht onder de naam van „Crescendo". Het werd toch eindelijk weer eens tijd, dat deze mooie ge mengde winter-en zomersport onder onze Katholieke sportmensen wordt beoefend. Want Leiden met zijn vele sporten staat, wat korfbal aangaat, wel ver achter. Door enige jonge krachten werd er een club gevormd, die snel groeide. Na de erkenning van de Leidse Korfbalbond straks een feit zal zijn, wordt er een grote cam pagne op touw gezet. Het bestuur, bestaande uit 3 jonge krachten en 2e geroutineerde spelers, j heeft veel vertrouwen in de toe- komst. R.K. jongens en meisjes boven de 116 jaren, laat deze mooie sport niet bij jullie voorbij gaan!! (vooral voor heren een sport bij uitstek!). Onder leiding van de heer J. v. Klarenbosch (een oud Fluks-lid) wordt de trainingsavond goed, zelfs zeer goed bezocht. Het veld van Cres cendo is voorlopig de Speelweide van de Professorenwijk (gelegen bij de Sitterlaan). Elke Dinsdagavond van 7.15 u. tot 9.30 u. is er training. Verdere inlichtingen bij het Secre tariaat: mej. L. Steenbergen, v. Speykstraat 52, Leiden. De L.K.B. organiseert deze zomer weer haar Zomeravond-competitie, waaraan ook Crescendo zal deelne men. De eerste wedstrijd heeft Vrij dagavond j.l. plaats gevonden. De te genstander was „de Demping". Doordat Crescendo met 2 invallers moest uitkomen, was de Demping in deze ontmoeting sterk favoriet. Maar door slecht schieten bleef het voorlopig 00. Door een klein foutje in de verdediging werd het toch nog 10 voor de Demping, maar bij de aanval wilde het eerst niet vlotten. Langzamerhand echter kwam toch tot uiting, dat de routine van de speeltuinbewoners toch de doorslag gaf. De eindstand werd 40. Deze wedstrijd was het aanzien ten volle waard. En de toekomst voor Crescendo ziet er, wat het vertoonde spel aangaat, niet somber uit. LAWNTENNIS DE WIMBLEDONKAMPIOEN- SCHAPPEN. Door de hevige plasregens konden pas laat in de middag de Wimbledon- kampioenschappen worden voortge zet. Larsen (V.S.) leidde met 108 22 tegen Sedgman en Patty (V.S.) met 64 52 tegen zijn landgenoot Tal- bert in de kwart finales van het herenenkelspel, toen het weer begon te regenen en verder spelen onmo gelijk was. MOTORSPORT ARTIE BELL. De doktoren van het ziekenhuis te Verviers, waar de Engelse coureur Artie Bell na het ongeluk te Francor- champs is opgenomen, hebben ver klaard, dat zijn toestand zeer verbe terd is en dat hij niet meer in levens gevaar verkeert. Artie Bell heeft enkele minuten met zijn vrouw kunnen spreken, die gistermorgen was overgekomen. ATHLETIEK POLSHOOG 4.56 M. Tijdens internationale wedstrijden in Tampere, Midden Finland, heeft de Amerikaan Bob Richards bij het polsstokhoogspringen 4.56 meter ge haald, de beste prestatie van het jaar voor Europa in dit nummer. Ka- taja (Finland) en Smith (V.S.) brachten het tot 4.15 meter. SCHIETEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Van de uitslagen der jubileumwed strijden van de Kon. Ver. van Ned. Scherpschutters, te Rotterdam voort gezet, noemen we: Hoofdklasse detachementen: 1. Gem. politie (Wassenaar) 221 p., 2. Rijkspolitie (Amsterdam) 197 p. Erecorps geweer: 1. Gemeente-po- litie (Wassenaar) 137 p. Corps Pistool: 1. R. E. A P.. (Den Haag) 237 p., 2. Inspecteurs Her mandad (R'dam). 233 p., 3. Kon. Schietver. (R'dam) 230 p„ 4. Rijks politie (A'dam) 208 p., 5. W. P. S. S. (Wassenaar) 207 p. Erecorps pistool: 1. R. E. A. P. (Den Haag) 141 p., 2. W. P. S. S. V. (Was senaar) 137 p. WATERPOLO NATIONAAL „ZIJL"—TOURNOOI. Het waterpolo-tournooi van de Zijl bracht drie verenigingen in het wa ter voor de 1ste en vier voor de 2e afdeling. GZC won in de 1ste afdeling, ter wijl de Bredase club Surea, dat in de competitie tegen LZC speelt, win naar werd in de 2de afdeling. De uitslagen zijn: lste afdeling: GZCRZC 30, RZCUZSC 3—3. GZC—UZSC 4—2. 2de afdeling: DWTVZV 4—2, Su reade Zijl 32, DWTde Zijl 2 0. Surea—VZV 2—1, VZV—de Zijl 36, DWTSurea L—1 (Surea wint na strafw.). POSTDUIVEN „De Zwaluw (Voorschoten). Wedvlucht vanaf Pont St. Maxcence. Afstand 348,12 km.; eerste duif ge constateerd 13.18.26, snelheid 898,76 m. per minuut, laatste prijsw. duif 14.12.43, snelheid 784.87 m. Uitslag: Fr. Hendriks 1, 4. 5. 7, 9, 11, 25, 29; H. Schoo 2. 17, 39; J. P. v. d. Assem 3, 20, 31, 38; V. L. Pierlot 6, 16. 34; C. J. v. d. Wal 8, 23; K. I. Waasdorp 10, M. Th. v. Berne 12; J. Caspers 13, 14; H. H. J. v. Klaveren 15. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelsipel. 0.50 Voor de vrouw. 9.00 pram. 10.00 „Kinderen en mensen," causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw, 11.00 Gram. 12.00 Orgel spel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram., 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole-orkest en soliste. 13.50 Gram 14.00 „Gesproken portret." 14.15 Kamerorkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Jeugdhoorspel. 15.40 Verbond voor veilig verkeer en de politie. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kwartet. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Actualiteiten.. 18.30 Dansmuziek. 19.00 „Raad die in de wind gesla gen wordt," causerie. 19.05 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politie commentaar. 20.15 „Beatrice di tenda," opera. 21.20 „De keizer is een dief," hoorspel. 22.15 Trio. 22.45 Populair-weten - schappeliike causerie. 23.00 Nieuws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer ber. 8.15 Gewijlde muziek. 8.45 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.20 Gram. 11.30 Amusementsmuziek. 12.00 Gram. qwmep mededelingen. 12.33 Pro menadeorkest. qemoo nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Strijkkwar tet. 14.15 Gram. 14.40 Dubbelman- nenkwartet. 15.00 Strijkorkest. 15.30 Lichte muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Gram 17.15 Kamermuziek. 18.00 Capellakoor. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gemengd koor en solist. 20.50 Causerie over maat schappelijk werk. 21.10 Residentie orkest, lcoor en solisten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. IN HET GRIJS Door A. HRUSCHKA. (Nadruk verboden). 1) I. De avond breidde schier onmerk baar zijn sluier over de aarde. De verweerde torens vatn het kasteel Grauenegg prijkten in zachte goud glans, terwijl het in de brede val lei en in 't park rond het oude slot reeds begon te schemeren. Ook het flinke, eenzaam glegen huis der we duwe Walker was reeds door de avondschaduwen omhuld. Zeer oude beuken kelfden hun kruinen zo dicht over dat huis, dat zelfs bij volle dag de zonnenstralen niet ge makkelijk hun weg vonden naar de vochtige, met mos bedekte grond, die het gebouw met zijn groene ven sterluiken aan drie kanten omsloot. Aan de vóórzijde liep een weg, die van het op een half uur afstand ge legen dorp Grunau naar de woning der weduwe leidde en van daar, steeds klimmend in Noord-Ooste lijke richting, naar het kasteel, dat ongeveer een kwartier verder gele gen was. 't was op de avond van de 14e Augustus, dat een reeds bedaagde, armoedig geklede vrouw» van het dorp ging naar de weduwe Walker, bij wie ze elke Zaterdag, wanneer zij thuis met haar eigen bezigheden gereed was, het grove werk ging verrichten. Op ongeveer vijf honderd stap pen van 't huis met de groene ven sterluiken stond de schamele* hut van een dagloonster, met name Sto- jan. Ook zij was weduwe en leefde alleen met haar negenjarig doch tertje Ida, dat op het ogenblik ziek was. Toen de werkvrouw de hut voor bijkwam, stond vrouw Stojan vóór de deur en groette haar vriende lijk. Goeden avond, vrouw Bran ders. Ik dacht niet, dat je vanavond zou komen. Waarom niet? 't Is toch Zater dag. Ja, maar ik zag je gisteravond hier voorbijgaan en daoht, dat je misschien je werk een dag vroeger wilde doen. De werkvrouw kleurde en keek een ogenblik verlegen vóór zich uit. Toen schudde zij 't hoofd en zeide: Neen, ik kwam gisteren met een ander doel; maar ik héb me vrouw Walker niet gesproken, 'zij had bezoek. Ik zag licht door de re ten van de vensters en hoorde haar met iemand spreken. Toen ben ik maar teruggekeerd naar huis... Zo, zo,.. Weet je wie de bezoe ker was? Ik heb hem hier in de buurt nooit gezien. Hoe zou ik dat weten? Ik-zelf heb hem niet eens te zien gekregen. Was het een deftig iemand? Nu, dat kan ik zo maar niet zeggen. Hij kwam hier voorbij, juist toen ik de was ophing, en vroeg naar 't huis van de weduwe Walker. Ik wees hem natuurlijk terecht. Hij had grijs haar en was ook helemaal in 't grijs gekleed. Och, 't kan me ook eigenlijk weinig schelen, wie het was. Van mevrouw Walker kom ik het zeker ook niet te weten, want die zegt geen woord als zij 't kan vermij den.. Hoe is 't met Ida? Nog altijd hetzelfde. De dok ter zegt, dat 't voornamelijk bloed armoede is en dat we geduld moe ten hebben. Gistermorgen is Gravin van Grauenegg weer gekomen en heeft me een fles wijn voor de klei ne gebracht. Dat is wezenlijk iets buitenge woons voor haar! Ik geloof niet, dat de gravin veel behoefte aan wel doen heeft. Ik zou durven wedden, dat de armen hier in de omtrek al len tesaam nog geen tien gulden van haar gekregen hebben. Het is een geluk, dat de jonge graaf Herbert in dat opzicht niet op zijn moeder lijkt. Wanneer die eenmaal het ma- j ornaat overneemt, zullen er betere tijden voor ons komen... Maar, ik verbabbel hier mijn tijd. Mevrouw Walker wacht mij zeker al een half uur. Tot 'ziens, vrouw Stojan. Goede avond, en werk niet te hard De dagloonster keek vrouw Bran ders een ogenblik na, en ging ver volgens haar woning binnen. Zij stak een lampje aan en wilde juist met 'n hoop verstelwerk plaats ne men bij 't bed van haar kind, toen luid geroep op de weg haar weer naar buiten deed ijlen Vrouw Branders kwam buiten adem aangelopen en riep al van verre; Vrouw Stojan liep haar tege moet. Wat is er? Is zij ziek? Ik weet het niet. De voordeur is gesloten; ik heb wel wel tienmaal geklopt, maar kreeg geen antwoord. De twee vrouwen spoedden zioh naar het eenzaam gelegen huis met de gesloten vensterluiken. Zij is misschien uitgegaan. Waarheen dan? Zij weet toch, dat ik kom. Zij stonden weldra voor het huis, en vrouw Stojan probeerde de deur te openen. Maar 't was een stevige, zwaar-eiken deur, en de poging bleef vruchteloos. Hoe hard ze ook klopten, de slagen dreunden somber in de gang van 't huis, maar men hoorde geen ander geluid. Misschien kunnen we binnen door de achterdeur, zei vrouw Sto jan. Zij liep om 't huis heen; daar, on der de beuken, was 't reeds hele maal donker. Uit de vochtige grond steeg een modderlucht op. Geloof maar niet, waarschuwde vrouw Branders, dat we langs daar binnenkomen. Voor zover ik weet, is die deur altijd van binnen geslo ten, want mevrouw gebruikt ie nooit. Zij had gelijk: er was geen be weging in de deur te krügen. De twee vrouwen keken elkander ra deloos aan en gingen weer naar de vóórkant van 't huis. Vrouw Stojan schudde het hoofd: Zonderling! mompelde rij. Heel zonderling! Toen kwam ze plotseling op een gedachte; Misschien op reis? Ik heb ze vandaag helemaal niet gezien en anders gaat ze altijd boodschappen doen in Grunau of een wandeling maken in de omliggende bossen. Zo maar ineens op reis gegaan? Zij woont al tien jaar hier, en tien jaar heb ik bij haar gewerkt. En al dien tijd is ze niet één keer weg geweest! Och, men kan niet weten... Misschien heeft die heer haar giste ren een of ander bijzonder nieuws gebracht. Ik weet niet, of zij tevoren wel ooit bezoek heeft gekregen, en jijzelf hebt mij meer dan ééns ge zegd, dat zij alleen op de wereld stond. Dat heb ik eens van haar ge hoord. En nu is er toch iemand ge komen! Wie weet. wat voor nieuws die vreemdeling haar kwam vertel len. Vrouw Branders keek een wijle vóór zich uit, slaakte toen een zucht en zei: (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6