Kloosterstorm in Hongarije begonnen De Koningin ontplooiing van gewestelijk eigen leven Zwaar onweer boven Noord-Holland De moord op de kellner Middenstand en winkelsluiting De Brielse Maas afgedamd DINSDAG JULI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Liquidatie van kloosterorden op grote schaal Naar de correspondent te Boedapest van de „Volksboten" mededeelt, is in de nacht van Sacramentsdag de Hongaarse regering met de reeds lang voorbereide gewelddadige liquidering der Katholieke orden en con gregaties begonnen. In de afgelopen twee weken werden duizenden priesters en zusters midden in de nacht door de politieke politie wegge haald en geïnterneerd en talrijke kerken en kloosters in beslag genomen, verzegeld en met wachtposten voorzien. In bijna alle gevallen is de procedure ongeveer gelijk. Midden in de nacht rijden de auto's van de politie voor en communistische agenten overhandigen aan de religieuzen een interneringsbevel, wat ogenblikke lijk moet worden opgevolgd. In theorie hebben zij het recht om veertig kilo bagage mede te nemen, maar in feite wordt hun geen tijd gelaten om te pakken en in de meeste gevallen zijn zij niet eens in staat om de H. Eucharistie nog te redden. De internering geschiedt op het ogenblik zo, dat duizenden leden van verschillende orden mannelijke zowel als vrouwelijke religieuzen zonder onderscheid in enkele kloosters worden samengepakt. Zij mogen deze in concentratiekampen veranderde gebouwen niet verlaten. Het gebrek aan ruimte is catastro- phaal en de verpleging in ieder op zicht onvoldoende. Wat met de in beslag genomen en thans leeg staan de kloosters zal geschieden, is nog onzeker. In ieder geval staat vast, c'at de daarbij behorende kerken ge sloten blijven. Deze massa-arrestatie heeft onder de Katholieken in geheel Plongarije een grote beroering ver wekt Het gehele volk rouwt. Tot nu toe heeft de correspondent van de „Volksboten" nog de volgen de bijzonderheden vernomen: In Boedapest heeft de politieke po litie het ,Manresa"Huis", het geeste lijk centrum van de Jezuieten in be slag genomen en de paters gedepor teerd. Hetzelfde lot trof het beken de Franciscanerklooster en de pasto- die in de Martirok-utja. De ordes geestelijken van Szeged, Pécs, Ba ja, Nagykanisza, Köszeg en Szentgot- thard werden alle zonder uitzonde ring met onbekende bestemming weggevoerd. Alleen van de Jezuieten uit deze steden weet men, dat zij voorlopig in het Franciscanerklooster van Jaszberczy verblijven. In het Carmelietenklooster van Kunszent- miklos zijn meer dan 200 monniken en zusters samengepakt. Ook de kloosters van Kiskunfelegyhaza, Ma- siabisnyö en Pecel zijn in concentra tiekampen voor ordesgeestelijken veranderd. De internering van de Cisterciën- cers van Szentgotthard geschiedde cr.der bijzonder dramatische omstan digheden. In de nacht van Sacra mentsdag kwamen de vrachtauto's van de politie voor. Aan vier monni ken werd bevolen een verklaring te ondertekenen, waarin zij verklaar den tot nu toe als agenten van de U.S.A. te hebben gewerkt. Toen de vier paters aan dit verzoek niet vol deden werden zij door de politie agenten halfdood geslagen. Volgens het politiebericht werd er bij de daaropvolgende huiszoeking in de kelder verborgen munitievoorraden gevonden, wat als voorwendsel werd gebruikt om de monniken te arreste ren en weg te voeren. Het optreden van de communisten in Szenttgodhard veroorzaakte onder de bevolking een zo hevige veront waardiging, dat de arbeiders van de zijdefabriek in staking gingen om pan hun eis tot vrijlating der mon niken, opening der kerken en het toestaan der godsdienstoefeningen kracht bij te zetten. De stemming werd na enige uren zo gespannen, ciat de communisten zich tenslotte gr dwongen zagen tenminste één ka pelaan terug te sturen. Toen deze dan ook terugkwam wachtte een gro te menigte gelovigen hem op, die al len de H. Sacramenten wilden ont vangen. Om hun de verschrikkingen van een deportatie te besparen hadden ae vrouwelijke orden in vele steden hun novicen reeds enige weken ge leden uit voorzorg naar hun ouders teruggestuurd. De zusters in de hos pitalen waren door de regering zelf bij honderden ontslagen. De overge blevenen werden thans echter' plot seling door politie-auto's opgehaald en gedeporteerd. Toen in het open bare ziekenhuis van Szombathely alle zusters zouden worden gearres teerd, probeerde de communistische geneesheer-directeur tevergeefs dui delijk te maken, dat hij zonder ge schoolde krachten niet verder zou kunnen werken Het enige, dat hij r.a veel heen en weer gepraat be reikte, was dat vier operatiezusters mochten achterblijven. N aar schat ting werden tot nu toe in totaal min stens 2000 religieuzen door deze ar restaties getroffen, hetgeen ongeveer een vijfde van alle in Hongarije wer kende religieuzen uitmaakt. Van welk gehalte de vervolgers der orden zijn, blijkt reeds hieruit, dat na het vertrek van de politie uit Szeged, Köszeg, Szentgotthard alle kelken, misgewaden en waardevolle voorwerpen uit de kerken verdwe nen waren. De wens van de regering om in de door haar nagestreefde overeenkomst met het Episcopaat de verklaring op genomen te zien, dat in Hongarije geen godsdienstvervolging heerst en dat het bij de meningsverschillen slechts gaat om kleinigheden, maakt onder deze omstandigheden wel een zeer bespottelijke indruk. De redactie van de „Volksboten" stelt in aansluiting op dit bericht :eer terecht de vraag, hoe de Weste lijke machten ten opzichte van deze nieuwe, ongehoorde schending van het Hongaarse vredesverdrag zullen reageren. Niet ten onrechte wordt de slappe houding van het Westen me deverantwoordelijk gesteld voor de barbaarse houding van de regering van Boedapest. BIJ DOESBURG KOMT EEN NIEU WE VERKEERSBRUG. Ongeveer 150 meter ten Noorden van de plaats waar de huidige schipbrug van Doesburg ligt, wordt een nieu we verkeersbrug gebouwd met een lengte van 140 meter. Deze brug wordt, evenals de bruggen bij Arn hem en Deventer, van het z.g balk- type. De rijbaan krijgt een breedte van zeven meter, en de rijwielpaden, die buiten de bogen zullen lopen, worden drie meter breed. Verwacht wordt, dat de brug in 1952 voor het verkeer zal worden opengesteld. Op deze foto ziet U één der dui kers van de Mijnenopruimingsdienst, die de IJsel in de omgeving waar de nieuwe brug wordt gebouwd, meter voor meter afzoeken naar oorlogs tuig. 100 Jaar Provinciale Wet HERINNERING AAN DE IN 1940— 1945 GEVALLEN BESTUURDERS DER PROVINCIE ZUID-HOLLAND De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, heeft gisteren in de halt van liet gebouw der provincie aan het Korte Voorhout, een wandtapijt ont huld, als een blijvende herinnering aan de in de jaren 1940 tot 1945 ge vallen bestuurders en ambtenaren der provincie Zuid-Holland. Dit tapijt, tot de 'vervaardiging waarvan Gedeputeerde Staten op dracht gaven aan de Kon, Veren. Ta- pij tfabrieken te Moordrecht, zal in de toekomst een plaats krijgen in het nog te bouwen nieuwe provincie huis. Om half een hedenmiddag, het uur waarop de Staten der provinciën bijeen waren, heeft H. M. de Konin gin ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan der Provinciale Wet de volgende radiorede uitgesproken: Voorzitters en leden van de Sta ten der elf Provinciën, Heden herdenken wij het feit, dat 'honderd jaar geleden de Provinciale wet tot stand kwam. Is er reden tot herdenking omdat een wet een eeuw cud is? Herdenken wjj niet eerder :n dankbaarheid het feit, dat de ma kers van deze wet en dan noem .k in de eerste plaats Thorbecke de mogelijkheid hebben geschapen voor een vrije ontplooiing van het laven der provinciën in ons vader land? Nog bestond er in 1350 angst voor een terugkeer van de verlammende politieke verhoudingen in de repu bliek der Verenigde Provinciën. Ar tikel 6, der Provinciale Wet getuigt daarvan. Het is niet waarschijnlijk, dat men toen heeft voorzien, welke belangrijke nieuwe taken in het mo derne groeiende Nederland voor de provinciën waren weggelegd. Toen de ontwikkeling kwam, vorm de de wet geen belemmering. Inte gendeel, het provinciaal bestel bleek in staat zich bij de eisen van de nieuwe tijd aan te passen. Het ont wikkelde zich tot een bestuursorgaan dat een centrum vormt van tal van technische, culturele en sociale be moeiingen, die op gewestelijke basis hun zegenrijke werking doen gevoe len. Daarbij vormen de provinciën een brug .tussen het Rijk en de gemeen ten, uitvoerend de Rijkswetten er toeziend op de arbeid der gemeen ten, deze stimulerend en haar samen werking bevorderend. Veel technische belangen en ik denk daarbij in de eerste plaats aan de aloude Nederlandse waterschap pen maar ook aan electriciteits- oorziening, drinkwatervoorziening, treekplannen en economisch techno logische onderzoekingen, vinden in het provinciale bestuur hun verzor ger. Veel sociale en culturele arbeid wordt door de samenwerking in ge westelijke organen tot gToter bloei gebracht. Particulier initiatief overheidsbemoeiing vullen elkander daarbij aan. Gezondheidszorg, land bouw- en nijverheidsonderwijs en de muziekbeoefening ontvangen thans de warme belangstelling van de pro vinciale besturen. Deze groei heeft eerst langzaam en geleidelijk plaats gevonden. Maar toen de stroom van het gewestelijk leven gestoten was op de klippen van de oorlog, volgde in de naoor logse tijd een sterke stroomversnel ling. De oorlog bracht naast een toene mende bewustwording van het Ne derlands eigene ook een veel sterker bewustworden van de gwestelijke eigen aard. De activiteit, die deze bewustwor ding ten gevolge had, brengt op zich zelf een gezonde decentralisatie me de. Ik heb mij daarvan rekenschap kunnen geven, toen ik onmiddellijk na de oorlog de provinciën bezocht als voorzitster van Nederlands Volks herstel. De bezoeken, die mijn man en ik in d'e jongste tijd in verschillende gewesten hebben gebracht, toen wij het voorrecht hadden met velen van u kennis te maken, vormden een waardevolle ontmoeting met de ont plooiing van dit gewestelijk eigen leven. Ik verheug mü er op in dit jaar de statenleden van die provinciën te zullen ontmoeten, waar wij nog geen bezoek brachten. De ontwikkeling der provinciën is gegaan van het verlammende parti cularisme der 18e eeuw door het centralisme der 19e naar een gezond Vier personen door de bliksem gedood TAL VAN GEBOUWEN AFGEBRAND Van deze evenwichtstoestand uit zien wij haar nieuwe bloei ontlui ken. Deze betekent tevens de bloei van Nederland. Zo zie ik voor mij: Elf provinciën, ieder voor zich rijk aan mogelijkheden en verschei den naar de aard van haar inwoners vormend tezamen het ene: Neder land. Hierna heeft ook nog gesproken de Commisaris der Koningin in de provincie Drente, als oudste van H. commissarissen, mr. dr. R. H. naron de Vos van Steenwijk. De commissaris schetste o.m. hoe het College van Gedeputeerde Sta ten zich tot een belangrijk staatsor gaan heeft ontwikkeld. De practijk heeft aan de taak van dit college een ontwikkeling gegeven, die ver uit gaat buiten de grenzen, die men bij de inwerkingtreding van de provin ciale wet voor ogen heeft gehad. Ook het ambt van Commissaris der Ko ningin heeft een grote ontwikkeling ondergaan. De 48-jarige Oberkelner C. Funcke te Leeuwarden blijkt vermoord te zijn door de 26-jarige kellner D. De politie heeft de dader, die een beken tenis heeft afgelegd, gearresteerd. De zaak heeft zich als volgt toege dragen. Funcke weigerde D. de toe gang tot de bar van het café Lido aan de Tweebaksmarkt, omdat de jongeman dronken was. Dit heeft bij D. kwaad bloed gezet. Toen Funcke naar huis ging werd hij door D. opgewacht. Van woorden kwam het tot daden, waarbij de oberkellner tegen de grond werd geslagen of ge schopt. Nadat hij was opgestaan strompelde hij nog een eindje verder maar toen is hij neergevallen en overleden. Euncke, die zeer gunstig bekend stond, was secretaris-penningmeester van de pl. afd. van de Bond voor Hotel-, Café- en Restaurant-perso neel. Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft zich in verband met het wetsontwerp tot re geling van de winkelsluiting met een schrijven tot de Tweede Kamer ge richt. Hierin spreekt het er zijn ernstige ongerustheid uit, dat er z.i. volgens het huidige wetsontwerp van een be hoorlijke rusttijdregeling niet veel terecht zal komen. Het acht een slui tingsuur op 18 uur het meest ge schikte tijdstip. De noodzakelijkheid om de gemeenteraad de bevoegdheid te geven tot het stellen van een la ter sluitingsuur, zoals in art. 2 van het wetsontwerp is gesteld, achten zij ook om redenen van maatschap pelijk verkeer, overbodig en niet ge wenst. Het verzoekt de Kamer te bevor deren, dat in het wetsontwerp de halve dag sluiting imperatief wordt opgenomen, waarbij dan een keuze door het bedrijfsleven uit de Maan dagmorgen, Dinsdagmiddag of Zater dagmiddag mogelijk zal kunnen blij ven, terwijl voorts de mogelijkheid geopend dient te blijven om, in ver band met omstandigheden van plaat selijke aard zoals marktdagen, een andere verplichte ochtend- of mid dagsluiting dan de Maandag, Dinsdag of Zaterdag vast te stellen. Hierbij dient de mogelijkheid voor onthef fing van de verplichte halve dag sluiting voor sèizoenbedrijven open te blijven. Het verbond acht het wenselijk, dat de markthandel zonder uitzon dering de sluitingstijden volgt var. de winkels en de straathandel 1 uur langer gelegenheid krijgt zijn waren uit te venten. Voorts wordt het gewenst geacht, dat de mogelijkheid geopend wordt, om op verzoek van het bedrijfsle ven, tot een beschermde vacantie-re- geling te komen. De gemeenteraad zou dan onder goedkeuring van de Kroon, de bevoegdheid moeten krij gen te dien aanzien een regeling te treffen. MEVR. LOUWERS VRAAGT GRATIE. Mevr. Louwecs, de echtgenote van de in Praag op 4 Maart j. 1. tot 15 jaar dwangarbeid veroordeel ie Nederlandse zakenman, heeft een gratie-verzoek ingediend. De heer Louwers, die de Praagse vertegenwoordiger was van de A.- K. U. stond tesamen met 9 Tsjecho slo waakse burgers terecht onder beschuldiging van spionage, vei raad en economisch sabotage. CONTACT TUSSEN K.V.P. EN DUITSE POLITICI In het afgelopen weekend werden ir Den Haag besprekingen gevoerd tussen vertegenwoordigers van leiding der K.V.P. en K.V.P.-fr^cties van de Eerste en Tweede Kamer enerzijds en van de Christen Demo cratische Unie (Duitsland) ander zijds. Problemen van sóciaal-econo- mische aard, alsmede die der Euro pese samenwerking werden aan de orde gesteld, terwijl eveneens het Duitse vluchtelingenprobleem werd besproken. Het hevige onweer, dat gistermid dag en -avond boven het Westen van ons land heeft gewoed, heeft vier slachtoffers geëist. Bijzonder kwaadaardig was het hemelvuur boven Noord-Holland: in Heerhugo- waard werden twee mensen gedood; de andere twee slachtoffers vielen in De Rijp en in Uitgeest. In Zwaag- dijk werd een heel gezin door de bliksem tegen de grnod geslagen. Allen verloren gedurende enige tijd het bewustzijn. In tal van gemeenten werden boerderijen en woonhuizen door de bliksem getroffen en door het vuur vernield. In Heerhugowaard trof de blik sem omstreeks kwart over zeven de boerderij van N. Beers aan de Rus- tenburgerweg. Terwijl de brand weer met de blussing bezig was en omwonenden hielpen bij het redden van de inboedel, volgde er weer een slag. waarbij vier mensen bewuste loos tegen de grond werden gesla gen. Twee van hen kwamen al spoe dig bij, doch de twee anderen ble ven liggen. Drie uur lang werd ver geefs kunstmatige ademhaling toe gepast. De slachtoffers waren de 70- jarige J. de Vries en de 15-jarige J. Evers, beiden uit Heerhugowaard. Te Zwaagdijk sloeg de bliksem in achter de boerderij van de heer J. Wiering. Het gehele gezin werd door de luchtdruk tegen de gfond gesla gen en verloor het bewustzijn. Allen kwamen spoedig bij en hebben van deze inslag geen verdere nadelige gevolgen ondervonden. Slechts twee hooimijten achter de boerderij bran den af. Ook in Dorregeest (gemeente Uit geest) heeft het onweer een slacht offer gemaakt. De heer Nieuwen- huyzen, vader van zeven kinderen, was tegen zeven uur werkzaam in een bollenschuur, toen de schuur getroffen werd en de heer Nieu- wenhuyzen dodelijk werd geraakt. In de schuur ontstond geen brand. Voorts werd een koe dodelijk ge troffen en raakten enige hooioppers in brand. Tijdens het korte onweer, dat zich ook boven de Eilandpolder bij De Rijp ontlastte, werd de 21-jarige landarbeider P. Portegies uit De Rijp dodelijk door de bliksem ge troffen, terwijl hij zich m'et drie an dere arbeiders op het land naar de schuur begaf om te schuilen. Het slachtoffer was ongehuwd, doch kost winner voor zijn moeder. in West- In West-Friesland veroorzaakte de bliksem talrijke branden. Om kwart over zeven trof de bliksem de boer derij van de weduwe Tessel te Berk hout. De vijf bewoners konden zich in veiligheid stellen, maar de boer derij brandde geheel af. Aangewak kerd door de felle wind, sloeg het vuur over naar twee nabijgelegen woningen, resp. bewoond door twee en zeven personen. Ook hier gingen huizen en inboedels verloren. Alleen Precies kwart voor twee gister middag klonk over de Brielse Maas het geloei van scheepssirenes, van tientallen schepen: de dijk, die Oostvoorne met het eiland Rozen burg moest verbinden ,was gedicht. De gehele morgen hadden de ze ven sleepboten van de fa. Muller uit Dordrecht gezwoegd om de 60- meter lange ponton, die het laatste gat zou dichten, op de plaats te krijgen. De geweldige Phoenix-pon ton moest n. 1. aan de zeekant te gen het Zuidelijk dijkgedeelte ge legd worden, om daarna, zodra het dode tij intrad, met dit dijkhoofd als scharnierpunt langzaam naar het Noordelijk dijkhoofd te zwaa ien. De ponton werd ten slotte op haar definitieve plaats getrokken door twee drijvende kranen en een baggermolen, die in de Brielse Maas voor anker lagen. Juist op het ogenblik, dat een on weer losbarstte en de regen in stro men neerviel, ging de driekleur op de ponton omhoog en klonk het juichende koor der scheepssirenes. De afsluiting van de Brielse Maas in een onderdeel van het grote plan van Rijkswaterstaat om ons land voor verzilting te behoeden. Doordat het zeewater bij vloed steeds die per het land indringt, wordt de bo dem met zout doortrokken. met evenwicht van middelpunt zoekende I alle gevolgen van dien. Om deze en middelpunt vliedende krachten in verzilting tegen te gaan is het nood de 20ste eeuw. I zakelijk gebleken op verscheidene een koe kon worden gered. De ge troffen gezinnen zijn bij buren on dergebracht. Te Hoorn werd een klompenpak huis van de firma Bontje door de bliksem getroffen. De barakken van het stadsziekenhuis, dat aan het pak huis grenst, werden in allerijl ont ruimd. De brand kon echter spoedig worden geblust. In Andijk sloeg de bliksem in een schuur van de heer P. Dekker. Door tijdig ingrijpen van de Andijkse brandweer wist men deze schuur voor een algehele ondergang te be hoeden. Te Grosthuizen ging een hooimijt in vlammen op en in Enk- huizen werd de electrische installa tie van het Snouck van Loosen-zie- kenhuis door de bliksem getroffen en vernield. Overal raak. Ook in Alkmaar moest de brand weer actief optreden. Het korte on weer, dat zich hier ontlastte, was bij zonder hevig. Het eerste alarm werd gemaakt voor de kapitale boerderij „Overkerk" van de heer J. Muis to Heiloo. De boerderij stond reeds in lichter laaie, toen de Alkrrraarse brandweer arriveerde. Het blussings werk ondervond grote moeilijkheden doordat de boerderij vrij ver verwij derd was van het dichtsbyzijndc slootje, dat bovendien al spoedig leeggezogen was. Bij de brand ging niet alleen de gehele boerderij, doch daarmede ook de halve hooioogst verloren.' Slechts enig huisraad kon door de bewoners, die geen van allen letsel opliepen, worden gered. In een ander dorp bij Alkmaar, Bergen, was het de gloednieuwe vil la van de heer P. Krom, die door blikseminslag werd getroffen, ter wijl geen der bewoners thuis was. Buren bemerkten de brand en trachtten nog enig huisraad te red den. De villa brandde geheel af. Do familie Krom woonde er nog maar drie weken. In Kortgene op Noord-Beveland is gistermiddag een landbouwschuur van het ambacht Kortgene door dc bliksem getroffen. De schuur; waar in 200 balen kunstmest waren opge slagen, is geheel uitgebrand. De schade wordt geschat op 40.000 Ook in het Noorden Ook in het Noorden van ons land zijn Maandag enkele branden ont staan door blikseminslag. Za brand de in Vrieschelo in provincie Gro ningen de boerderij van J. Koets geheel uit. De brandweer kon tegen de vuurzee niets uitrichten. Met moeite konden de omliggende wo ningen brandvrij gehouden worden. In Eursinge bij Westerbork werd eveneens een boerderij door de blik sem getroffen. Slechts het voorhuis kon gered worden. Ook de grote hooioogst werd een prooi der vlam men. Door het onweer waren in de Noordelijke provincies talrijke tele foonstoringen. Bliksem in bovenleiding van trein geslagen. Tijdens het onweer gistermiddag, is even voor Baarn de bliksem ge slagen in de bovenleiding van de electrische trein, die vijf minuten voor drie uit Amersfoort was ver trokken. De trein geraakte onklaar en moest door een reserve locomo tief naar Amersfoort worden terug gebracht. plaatsen de brede zeearmen af te sluiten van de zee, zodat geen vloedwerking meer mogelijk is. Wat betreft de Brielse Maas is er nog een tweede voordeel: de „geampu teerd,'' zeearm wordt nu een breed zoet binnenmeer, dat zich uitst: kend zal lenen als een centrum voor watersport en een recreatie oord voor Rotterdam, dat dringend ontspanningsmogelijkheden voor z'n stadsbevolking behoeft. GIREREN MOGELIJK OP SPAARBANKBOEKJES. Het is thans, zo verneemt de „Tijd" van de zijde van de P.T.T., weer mo gelijk, om bijschrijvingen op het spaarbankboekje te gireren. De be dragen moeten dan gestort worden op nummer 200.000 van het Centraal Girokantoor. Op het stortingsdeel moet vermeld staan het postkantoor van uitgifte van het spaarbank boekje en de naam van de houder. Het spaarbankboekje behoeft voor deze bijschrijvingen niet opgezonden te worden. Wel moet het boekje, wanneer men er bedragen van wil afhalen, eerst opgezonden worden. Dit gireren op de spaarbankboek jes, dat vóór de oorlog ook bestond, is weer mogelijk geworden, nadat de nieuwe „lichting" van jongelui met Mulo-diploma op het Centrale Girokantoor geëxamineerd en aan- genomen is. RECHTER ACHT ZICH NIET BEVOEGD TOT OORDEEL OVER WOONRUIMTEKWESTIE. Op 29 Juni diende voor de Haagse Rechtbank een vordering van de oud korporaal der landmacht W. N. Hoo- genraad uit Monster tegen de burge meester van Monster inzake een woonruimtekwestie. Korporaal H. keerde terug uit In donesië en trouwde begin Mei met een meisje uit Monster. Zijn zwa ger, die kort voordien een nieuwe ge meentewoning had betrokken, stelde twee kamers voor het jonge echt paar beschikbaar. Voordien had H. vestigingsvergun ning gevraagd, die tijdens het huwe lijk nog niet was verleend. Het echt paar H. ontving in Mei een afwijzen de beschikking en kreeg bevel ontruiming. Toen aan dit bevel niet werd voldaan haalden politiemannen de eigendommen van het echtpaar uit het huis. Op 29 Juni werd in kort geding door mr. S. L. F. de Hartog gepleit, dat zowel weigering van de vergun ning als de uitzetting op last van de burgemeester in strijd met de mi nisteriële beschikking zijn, waarbij gesteld is dat aan gerepatrieerde mi litairen geen woonruimte mag wor den geweigerd. Jhr. mr. P. J. W. de Brauw, die namens de burgemeester van Mon ster optrad, verklaarde, dat in de kamers van H. geen stookgelegen- heid aanwezig was en dat het aan huurders van gemeentwoningen ver boden is veranderingen in de huizen aan te brengen. Bewoning door twee gezinnen is in deze huizen niet mo gelijk. Op die gronden verzocht mr. de Brauw de eis van korporaal H. niet ontvankelijk te verklaren. De president van de Haagse recht bank gaf heden als zijn mening te kennen, dat de beoordeling van be schikbaarheid en geschiktheid van woonruimte aan het oordeel van de rechter is onttrokken. Op die grond weigerde hij de voorziening van de vordering van korporaal H. en ver oordeelde hem in de kosten van het geding. Verboden handel in pluimvee Zware straiten Enkele weken geleden werden te Barneveld twee pluim veehandel a - ren, één uit Blokker (N.H) en één uit Voorthuizen op heterdaad be trapt bij het verhandelen van., pluimvee, ofschoon dit daar in vel band met de vogelpest ten strengste verboden was. Tevens werd tegen zes pluimveehouders, die ondanks het verbod pluimvee gekocht had den, proces-verbaal opgemaakt. Te Zutfen werd de pluimveehan delaar uit Blokker thans veroor deeld tot trwee maanden gevang- - nisstraf met bevel tot onmiddellijke in gevangenneming cn de pluimvee- handelaar uit Voorthuizen tot zes weken met een soortgelijk bevel Het in beslag genomen pluim vee- werd verbeurd verklaard. Dc pluimveehouders kregen alle c-vi week gevangenisstraf en bovendien geldboetes. SIBAJAK WACHTTE OP PATIëNT. De Sibajak van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, op weg met bijna (dertienhonderd passagiers van Indonesië naar Rotterdam, heeft ae haven van Algiers aangedaan Daaj werd een dertienjarige jon gen, die een gecompliceerde breuk in dc onderarm had opgelopen in het ziekenhuis geopereerd. De ope ratie slaagde en de Sibajak, die op haar jeugdige passagier had ge wacht, nam hem weer mee. Oor spronkelijk zou het schip 5 Juli te Rotterdam aankomen, maar het wordt nu wat later. De ontscheping van de passagiers zal Donderdag morgen om acht uur beginnen. Ook de Friesland, die na Port Said met de Siibajak in convooi heeft geva ren, komt in de nacht van Woens dag op Donderdag aan de Lloyd- kade. Ontscheping eveneens om acht uur.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5