84 Mathesianen ontvingen het einddiploma 3Caite Q,o£f „Te veel'' slecht voor gezondheid DINSDAG 4 )ULI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATH. BOND VAN WONING BOUWVERENIGINGEN Op de jaarvergadering van de Kath. Bond van Woningbouwvereni gingen in het bisdom Haarlem kwam de mening tot uiting, dat de Nationale Woningraad een „hardnek kige verdwaalde doorbraakgedachte" vertegenwoordigt. In zijn openings rede zei de heer F. Hooghiemstra uit Amsterdam, de voorzitter van de bond, dat de besturen van de ka tholieke bouwverenigingen zeker tegemoet willen komen aan de gro te# woningnood en wel willen bou wen. Zij moeten echter daarbij wa ken tegen verlaging van het woon- gerief en het woningpeil. De Haarlemse bond, aldus was te lezen in het jaarverslag van de se cretaris, steunt met kracht het werk van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting. Verheugend is het dat het K.I.V. thans erkend en inge schakeld wordt. Tijdens de gedachten wisseling be toogde de secretaris, de heer A. An- genent, wethouder van Volkshuis vesting in Haarlem, dat duplexbouw te aanvaarden is, mits zorg wordt gedragen voor een verantwoorde huisvesting. Huisvesting is alleen dan verant woord, indien het gezin in een wo ning de gelegenheid kan vinden de doelstellingen van het huwelijk on gestoord en ongehinderd na te stre ven; indien er sfeer en huiselijkheid mogelijk is. De duplexwoning i maar een noodoplossing. De verga dering besteedde ook nog aandacht aan de bouw van goedkope wonin gen in de zogenaamde sector van de verminderde bijdrage. Het Schuinau-plan Besprekingen hervat Maandagmiddag zijn de onderham delingen over de voorgestelde füsie van de Europese kolen- en staalin dustrieën te Parijs hervat. In een communiqué, dat na afloop van de besprekingen werd gepubliceerd, wordt het volgende gezegd: „De delegaties (uit Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Luxemburg en België) hebben me dedeling gedaan van het resultaat van de uitwisseling van gedachten, die zij in de afgelopen week hebben gehad met hun regeringen en met deskundigen. De onderhandelingen zullen worden voortgezet. Er zullen studiegroepen worden gevormd ter bespreking van het Franse voorstel. De delegaties zullen Dinsdagmiddag weder bijeenkomen". Reuter vernam in gewoonlijk be trouwbare kringen, dat deze studie groepen zullen zijn: (1) een juridi sche groep, die de bevoegdheden zal vaststelen van het hoge gezagsor gaan, dat de gefusioneerde bedrijven zal leiden; (2) een economische groep ter bestudering der prijzen (3) een sociale groep ter bestudering van de invloed van het plan op de bevolkingen. In kringen der Belgi sche delegatie werd vernomen, dat de Belgische onderhandelaars hun standpunt ter kennis hadden ge bracht, doch geen critiek hadden ge uit op het oorspronkelijke Franse ontwerp. De Belgische onderhande laars zijn van mening, dat het hoge gezagsorgaan zal moeten komen te staan onder een raad van ministers en niet onder een vergadering zon der macht als de adviserende ver gadering van de Raad van Europa. De leider van de Nederlandse de legatie, de heer Spierenburg, zeide, dat de Nederlanders belangstelden in de omvang van de bevoegdheid van het hoge gezagsorgaan en in het lichaam, dat daarop controle zal uit oefenen. Vah een zijde, die in nauwe relatie tot de Nederlandse delegatie staat, werd vernomen, dat Neder land een hogere mate van Europese economische eenwording in over eenstemming wenst te brengen met de bijzondere positie, die Nederland inneemt ten opzichte van het ster- linggebied. OUDE STAD IN INDIA ONTDEKT. Te Tilpat. op 15 mijl van Delhi, is een oude stad ontdekt, waarvan de bloeitijd eeuwen vóór Christus' ge boorte viel. De ontdekking van deze stad, die volgens de traditie nauw verbonden is met de oorlog van Mahabharata, wordt in archeologische kringen van het grootste belang genoemd. Te Tilpat bereikt een heuvel, die over een oppervlakte van ongeveer een halve vierkante mijl de bodem bedekt, een hoogte van 40 tot 59 voet. De opgravingen worden verricht door het ministerie van archeologie van de regering van India en wel ir twee verschillende proefsleuven langs de omtrek van de heuvel. In één van de sleuven werden ver schillende oude constructies van grote baksteen ontdekt. Op een diepte van 60 voet, gerekend van de top van de heuvel, werd water aangetroffen. Oude sporen van bewoning zijn nog niet gevonden. De opgravingen gaan door om uit te vinden, welke archeo logische rijkdom verborgen ligt be neden het thans aangetroffen grond water. DE „ORMEN FRISKE" Duitse vissers hebben Zaterdag nacht nabij het eiland Amrum in de Noordzee een lijk opgevist, dat her kend is als van één der opvarenden van het Zweedse Vikingschip „Or men Friske". De vorige week werden nog twee lijken ontdekt aan de kust van Sleeswijk-Holstein en herkend als die van opvarenden van de „Or- men Friske". Het Zweedse schip is, zoals be' kend, onlangs in een zware storm op de Noordzee vergaan. SPREIDINGSPLAN VOOR GEREPATRIEERRDEN. Door een interdepartementale commissie is een plan opgesteld, dat beoogst de uit Indonesië repa triërende burgei's en K. N. I. L.- militairen met hun gezinnen, die in Nederland niet over eigen woon ruimte beschikken, te verspreiden over geheel Nederland. Tot dusver zochten deze repatriërenden voorna melijk in het Wes ten des lands on derdak. De verdeling, die men aanvanke lijk voor dit" spreidingsplan had aangehouden, is echter door het grotere aantal repatrianten niet houdbaar gebleken. Men kon dan ook jiog geen definitief overzicht geven van het aantal gezinnen, dat iedere provincie zal moeten opne men. Bovendien heeft het ministe rie van Oorlog bepaalde wensen ten aanzien van1 de huisvesting van ge repatrieerde KNIL-militairen, die men in het algemeen zoveel moge lijk in de nabijheid van garnizoens plaatsen wil zien ondergebracht. Een dergelijk spreidingsplan zal de oplossing van het woningpro bleem voor verscheidene gemeen ten nog moeilijker maken. Om hier aan tegemoet te komen is besloten aan daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten een extra bouw volume toe te kennen. NA 75 INBRAKEN GEARRESTEERD. De 30-jarige S. uit Bussum is gearresteerd, nadat hij in de provin cies Friesland, Groningen, Drenthe. Overijsel, Gelderland en Noord-Bra bant ongeveer 75 inbraken heeft gepleegd. Te Sneek werd hij gistermorgen aan een verhoor onderworpen, waarbij hij o. a. bekende in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j. 1. in IJlst op vier plaatsen te hebben ingebroken, n. 1. in een zuivelfa briek en bij enkele handelaren. Hij ontvreemdde daar een fietsi met hulpmotor, een vulpen en enige kleine geldbedragen. De dief had de vulpen bij zich toen hij werd gearresteerd. De fiets met hulpmo- toi werd later uit de vaart opge vist. DE OORZAAK VAN DE PRESTWICKRAMP. De Raad voor de Luchtvaart heeft zijn oordeel gegeven over het ongeval met de „Nijmegen," welke 20 October 1948 bij Prest wick met 40 mensen is neergestort. Volgens de Raad is het ongeluk te wijten aan een te lang doorge zette vlucht oplage hoogte; dit te lange doorvliegen is volgens de Raad een gevolg van een te laat handelen van de gezagvoerder, de eveneens omgekomen K. D. Par- mentier, toen het grondzicht begon te ontbreken. PARATYPHUS IN ZWOLLE. In Zwolle zijn enige gevallen van •paratyphus geconstateerd. Veertien personen, o. w. drie kinderen, zijn in een ziekenhuis, opgenomen. De Volksgezondheidsdienst in Overijsel heeft alle mogelijke voorzorgen ge nomen om uitbreiding van de ziek te te voorkomen. Over de oorzaak van de ziektege vallen is nog niets bekend. Wel is de zaak van een groentehandelaar gesloten; het dochtertje van de handelaajr was n. 1. ook door de ziekte aangetast „HAAGSE HOUTEN HAM" WON SLAGERSJONGENRACE. Drie uur lang hebben gisteravond de Amsterdamse slagersjongens in een gezellig onder-onsje uitgevoch ten, wie van hen het snelste op de fiets was. Er werden hoge snelheden behaald en de Amsterdamse Bene kluivers" zoals ze zich noemden daagden hun Haagse collega's uit voor een steden wedstrijd. De hof stadjongens namen deze uitdaging aan en verschenen op het Thorbec- keplein aan de start als de Haagse „Houten hammen". Dat deze „hou ten hammen" over een behoorlijke dosis spieren beschikken, merkten de „benekluivers" al spoedig. De Amsterdammers hadden de wolf binnengehaald, want de eerste twee plaatsen met de daaraan verbonden geldprijzen waren voor de Hage naars. Na de start van de 80 deelnemers viel het peleton al spoedig in een langgerekt lint van witte jasjes uit een. Onderweg deed zich nog een val- partijtje voor, maar behalve schaaf wonden liep geen der deelnemers ernstige kwetsuren op. Deze slagersjongensrace, georga niseerd in het kader van de Amster damse sportweek, trok minder be langstelling dan die van het vorig jaar langs de oude Amsterdamse grachten, toen er twee series en een finale werden verreden. De ploegprijs, een grote zilveren beker, blijft voor een jaar in de hoofdstad, want de Amsterdammers behaalden in totaal 66 punten tegen de Hagenaars 54 pnt. STAND DER GROENTE- EN FRUITGEWASSEN IN JUNI. De plotselinge overgang van het weer in het begin van Juni was niet bevorderlijk voor een regelmatige ontwikkeling der groentegewassen. Zo traden verbrandingsverschijnse len op bij aardbeien en bloemkool. Dok bij sla en andijvie was de in vloed van deze weersgesteldheid merkbaar. Bovendien leidden de ho ge temperaturen tot een versnelde groei der producten, waardoor in be paalde gevallen (o.a. bloemkool) de markt werd overvoerd. Na deze war me periode daalde de temperatuur enigszins; terwijl ook af en toe wat regen viel. De gewassen konden zich weer voldoende herstellen, zodat de stand van de verschillende groenten thans goed kan worden genoemd. Sluitkool staat er goed voor. De verschlilende bonensoorten hebben van het warme en zonnige weer ge profiteerd en beloven eveneens een goede oogst. De oogstvooruitzichten van Augurken zijn veel gunstiger dan het vorige jaar omstreeks het zelfde tijdstip. Ook peen en uien ver tonen een bevredigende ontwikke ling. De stand van aardbeien is op vochthoudende gronden goed; op ho gere gronden komt echter droogte- schade voor. De vruchten blijven daar klein en worden noodrijp, doch desondanks mag op een goede oogst worden gerekend. De onder glas ge teelde gewassen komkommers, tomaten en meloenen ontwikke len zich in gunstige zin. Dank zij het warme weer is bij komkommers nog slechts weinig van vrucht- en bladvuur te bespeuren. Wel komt hier en daar wat spint voor. Voor de ontwikkeling van de fruitgewassen was de weersgesteld heid niet direct ongunstig. De stand van de appelen loopt op de verschillende bedrijven zeer uit een. Er kan echter een goede oogst worden verwacht. De meeste rassen hebben zodanig geruid, dat in te genstelling met het vorige jaar minder behoeft te worden gedund. Het laat zich aanzien dat, behoudens onvoorziene omstandigheden de vruchten flink zullen uitgroeien. Na de rijke bloei stelt de vruchtzetting van peren teleur, zodat slechts een matige oogst zal worden verkregen. De rassen Comtesse de Paris, Legi- pont en Triumph de Vienne vertonen wel een zeer slechte stand. De vooruitzichten voor de komen de pruimenoogst zijn bevredigend; het ras Victoria draagt rijk. Kersen lederen een goede opbrengst, hoewel de Meikers niet aan de oorspronke lijke verwachtingen heeft beant woord. Ondanks de bespuitingen wordt bij appelen en peren vrij veel schurft geconstateerd Ook meeldauw komt voor zij het in veel mindere mate. Van bet. kleinfrui4 zullen rode en witte bessen een matige oogst ge ven, terwijl de opbrengst van zwar te bessen, kruisbessen en frambo zen bevredigend zal zijn. Het onder glas geteelde fruit druiven, per ziken en pruimen ontwikkelt zich gunstig. Tracieer de kinderen BEURS STIL. Na de afbrokkelende koersbewe- ging in de afgelopen week onder in vloed van de internationale nervosi teit, die het conflict inzake Korea heeft verwekt, opende de beurs Maandag uitermate kalm. De markt is feitelijk immuun voor factoren, die in normale omstandigheden ze ker niet zouden nalaten zich in de koersen te weerspiegelen. De handel blijft van zeer geringe omvang. Daarbij komt de onzekerheid van de politieke wereldsituatie. Alles bij een was de stemming dan ook wei nig opgewekt. De mededelingen van jl. Vrijdag in de vergaderingen van de Kon. Olie en de HVA, die toch moeilijk somber genoemd konden worden, bleven zonder uitwerking. Het verslag van Philips met zijn in- H. v. Slooten tot iid van verdienste benoemd Bestuur, directeur en leraren van het Koninklijk Genootschap „Mathe sis Scientiarum Genitrix" waren gis teravond in „Den Burcht" bijeenge komen om daar aan de vele aanwe zige leerlingen, die aan het eindexa men hadden deelgenomen, de uit slag mede te delen. Ook de wethou der van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, gaf op deze avond van zijn belangstelling blijk. Vooraf vond de 165ste jaarlijkse algemene vergadering van het Ge nootschap plaats. De voorzitter, ir. M. C. de Jong deelde mede, dat de penningmeester, de heer H. van Slooten Jr., die 17 jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt, thans ge meend heeft hiervoor te moeten be danken. In zijn plaats werden candi- daat gesteld de heren R. Hilbrands en J. van Dijk, waarvan de eerste werd gekozen. Herkozen werden de heren mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt (secretaris), ir. J. G. Gaillard, ir. H. BINNENLAND. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins der Nederlanden zullen Don derdag a.s. aanwezig zijn bij de offi ciële ingebruikneming van de her stelde Coenhaven te Amsterdam en bij de daarop volgende opening van het nieuwe Houtveem. H.M. en de Prins hebben het voornemen zich aan boord van het koninklijk jacht Piet Hein naar de Coenhaven te be geven. In een donker gangetje tussen een school en een kerk in Kampen heeft de politie een skelet opgegra ven, dat vermoedelijk afkomstig is van een, in begin 1944 door de Duit sers verm'oord lid van een regiment Duitse pantsertroepen. BUITENLAND. Maandag heeft zich tussen Fuerstenfeld en Bierbaum in Stier marken een ernstig spoorwegongeluk voorgedaan; 46 personen werden ge wond, van wie 15 ernstig. J.en pas- sagierstrein kwam in botsing met wapons die gerangeerd werden. Tot dusver hebben 500 Tur ken gehoor gegeven aan een niet-of- ficiële oproep voor vrijwilligers in de strijd tegen het Noord-Koreaanse le ger. Te Washington is officieel be kend gemaakt, dat omstreeks 15 Ju li het 45.000 ton metende vliegkamp schip „Midway" en vier torpedoboot- jagers uit Norfolk (Virginia) naar de Middelandse Zee zullen vertrek ken, waar zij zich bij de zesde Ame rikaanse vloot zullen voegen. Uit Burbank (Californië) zijn 12 straalgevechtsvliegtuigen vertrokken ter versterking van de zich reeds in Alaska bevindende eskaders straal vliegtuigen. drukwekkende cijfers en beschou wingen werd voor kennisgeving aan genomen. Algemeen werd door effectenhan delaren geklaagd over de grote stilte in zaken, waardoor de Amsterdamse beurs tot een schim is geworden van haar vooroorlogse grootheid. Over de gehele linie werd iet^ beneden het slotpeil van Vrijdag geopend, om in het verdere verloop eerder nog een enkel punt in te zakken. Ook de cul tuurfondsen ontkwamen niet aan de gedrukte tendenz. Van de interna tionale cultures was Koninklijke door de arbitrage aangeboden, Philips was nauwelijks aan verandering onder hevig en Unilever zakte na een hoger openingspeil iets in. Het verslag van dit concern is zeer spoedig te ver wachten, A.K.U. kon zich slechts met moeite handhaven. Ook in de overi ge hoeken was de handel van wei nig betekenisi. Nederlandse Staats fondsen prijshoudend "a:i longatie 2l/k procent. en stil. Pro- Gemengd menu van dierlijk en plantaardig voedsel het beste Teneinde na te kunnen gaan, wel ke de invloed is, die een bepaald soort voeding op de normale gezon de mens, zowel lichamelijk als gees telijk heeft, is in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam, onder lei ding van de directeur van net Ne derlands Instituut voor de Volksvoe ding, prof. dr. B. C. P. Jansen, en de aan dit ziekenhuis verbonden me dicus dr. J. Groen, een proef geno men met 60 jongemensen (voorna melijk studenten), die uit een aan bod van 200 vrijwilligers waren ge selecteerd. De proefpersonen waren in drie groepen verdeeld en volgden drie maanden lang een speciaal dieet. De eerste groep kreeg een zeer rijkelij ke voeding, de tweede een normale en de derde geheel vegetarische, d.w.z. uitsluitend plantaardtge voe ding. Na drie maanden werd elke groep in tweeën gesplitst en kreeg dan een van de twee andere dieëten. Bij deze proef werd het choleste rol gehalte in het bloed tijdens de drie dieëten van de proefpersonen bepaald. Deze stof, die in elk dierlijk lichaam voorkomt, maar ook in het menselijk lichaam wordt gemaakt, werkt bij een te grote ophoping slag-aderverkalking in de hand. Het is gebleken deelden de me dici mede dat personen die veel vuldig maaltijden gebruiken, waarin veel dierlijk voedsel voorkomt, eer der aanleg hebben voor slag-ader verkalking, dan zij die minder dier lijk voedsel consumeren. Tijdens de oorlog was een daling te constateren van het aantal ziektegevallen van slagaderverkalking als gevolg van het verminderde gebruik van dier lijk voedsel. Ook in Indonesië en China komt deze ziekte minder voor, dan bijvoorbeeld in Amerika, waar deze ziekte meer en ook op jeugdige leeftijd optreedt. Uit de genomen proef is gebleken, dat een volkomen plantaardige voe ding het cholesterol gehalte in het bloed doet dalen en een rijkelijke voeding (veel vlees, eieren, roombo ter, volle-niet gestandaardiseerde melk en room) het cholesterol ge halte doet stijgen. Voorts kwam vast te staan, dat zij die een vegetarische voeding ge bruikten een daling van hun licha melijk en geestelijk prestatievermo gen konden constateren. Negen maanden geleden werd met deze proef, die nog niet is beëindigd, begonnen. A. Bol en ir. P. de Gruyter. Gehoord het advies van de heren A N. Zek- veld en C. J. Nieboer werd het fi nancieel verslag van de penning meester goedgekeurd. Ir. M. C. de Jong, die hierna een uitvoerig overzicht gaf van het schoolleven, dat zich nog in een bla kende welstand verheugt, deelde o.a. mede, dat aan de plannen van het bestuur om met ingang van 1 Sep tember a.s. zo mogelijk een dagcur sus te openen, geen gevolg kan wor den gegeven, aangezien de minister heeft laten weten, dat hiervoor voor het jaar 1950 nog geen gelden op de begroting kunnen worden uitgetrok ken; het plan is nog in studie. H, van Slooten lid van verdienste De voorzitter, die vervolgens met dankbaarheid herinnerde aan het vele werk, dat de heer Van Slooten Jr. in het belang van Mathesis heeft verricht, benoemde hem in aanslui ting hierop tot lid van verdienste. Spreker achtte het een verheugend verschijnsel, dat met ingang van 1 September a.s. het onderwijs in tech nisch Engels in enkele klassen als verplicht vak in het lesprogramma wordt opgenomen. De heer D. Jans sen, hoofd ener school, is bereid ge enden dit onderwijs te geven. Voorts deelde spr. mede, dat een correspondentie gaande is met de V E V., waarvan het de bedoeling is, dat leerlingen van Mathesis, die in bet bezit zijn van het diploma eind examen Elec. Vervolgcursus voor het VE.V.-examen kunnen volstaan met het technische gedeelte van het exa men „hulpmonteur". Aan het einde der cursus bezoch ten 188 leerlingen de L.N.O.-afde- ling en 308 leerlingen de U.L.N.O.- afdeling. S. v. d. Meij wint prijsvraag afd. Bouwkunde De 5-jaarlijkse prijsvraag van de afdeling Bouwkunde, indertijd moge lijk gemaakt door een door de Ver eniging Oud-leerlingen ingesteld fonds, kon ook dit jaar wederom worden uitgeschreven. Ofschoon het ingezonden werk van die aard was, dat de jury meende geen eerste prijs te moeten toekennen, kwam de in zending onder het motto „Doen", waarvan de inzender bleek te zijn de heer S. v. d. Meij te Rijnsburg, in aanmerking voor een tweede prijs. De heer v. d. Meij, die ter vergade ring aanwezig was, ontving uit ban den van de voorzitter een zilveren medaille, benevens een bedrag van 150.—. Nadat ir. De Jong vervolgens hul de had gebracht voor de toegewijde arbeid van de directeur en zijn staf van leraren, richtte hij zich nog met een kort woord tot hen, aan wie deze avond een diploma zal worden uitgereikt. Grote bewondering heb ik, aldus spreker, voor uw doorzet tingsvermogen, waaruit blijkt, dat gij ervan overtuigd zijt, dat, wil men iets bereiken, daarvoor inspanning nodig is. Te veel is in onze heden daagse samenleving de tendenz te bemerken, dat toch een ieder rechten heeft op alle mogelijke zaken, waar voor men zich vroeger terdege dien de in te spannen. Steeds zal het ech ter zo zijn, dat zij, die bereid zijn zich te geven het eerst door de maat schappen worden opgenomen. Ken- ris, aldus spr., komt u altijd van pas; vooral nu het aanbod van werkkrach ten steeds toeneemt zal meer en meer v/orden gevraagd naar uw capacitei ten. Nadat de heer Van Slooten hierna had bedankt voor de hem verleende onderscheiding, werden de diploma's uitgereikt: Geslaagd eindexamen 5e klasse A: H. Aalbersberg, A. Anneeze, W. Baan, D. Beekma, A. van den Berg, G. G. van den Berg, A. Gorthuis, H. Graafmans, E. Habraken, E. Hem men, Th. Houthof H. C. Immink, J. H. Jasperse, B. L. A. van Kesteren, T. Kuil, N. Langezaal, J. L. A. Meys, Chr. Moerer, H. J. van Nimwegen, L. Olivier, H. van Oos ten, H. Ouwerkerk, L. P. Ouwerkerk, Th. W. Pet (met lof), D. F. Schmidt, H. P. Vollmar, A. Vreeken, J. A. van wel, P. J. Rodenburg, allen Lei den, J. H. Beun, Aarden burg, Joh. Blommers, Den Haag, C. W. Capelleveen, Ede,, J. C. Dalman, Haarlem, A. van Dijk, Haarlem, L. P. Dijkgraaf, Leidschen- dam P. Huisman, Leiderdorp, Korse, Voorburg, C. J. Landman, Den Haag, H. J. Rijks, Deventer (met lof), N. van Spronsen, Den Haag P. Verdoorn,Oegstgeest, A. Verwijs, Leiderdorp, F. L. Viervey- zer, Zeist, M. Joh. A. Vink, Leider dorp, B. Visser, Den Helder, C. de Vries, Katwijk. Afgewezen 25. Geslaagd eindexamen 5e klasse B: A. Dietz Joh. Dietz, L. van Duyl, Joh. A. F. Kranenveld, D. Joh. van der Nat, A. van Riet, Joh. Witte- naar, D. Zaalberg, allen Leiden; P. Boot, Noordwijk, P. M. v. d. Klaauw, Wassenaar, D. Sierig, Scheveningen, H. Joh. Verbij, Hoogmade. Afgewezen geen. Geslaagd eindexamen Bouwkunde B2; W. Blok, Th. Hoogenbom, D. T. v. Manen, allen Leiden. Afgewezen 2. Geslaagd eindexaxmen Werktuig bouwkunde W3: J. J. den Bak, Sas- senheim, C. Hoogeveen, Koudekerk, J. M. Jung, Amsterdam, M. Th. Op dam, Zoeterwoude, J. Schelling, Noordwijk, G. Trap, Lenden, M. Was senaar, Leiden. Afgewezen 3. Geslaagd eindexamen Electrotech- niek E3: J. Brederveld, A. S. J. Flo- risson, J. Gertenaar, J. A. Th. v. Schooten, H. M. Silvester, allen Lei den; J. C. Blitterswijk, G. H. Broers, Haarlem, J. G. L. Koenen, Wasse naar, Th. W. v. Niekerk, Hazerswou- de, K. Nierop, Purmerend, Th. J. Rij- nierse, Amsterdam- Afgewezen 5. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Iets warmer. Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk uit Ooste lijke richtingen. Iets hogere temperaturen. De Mare-demping Door ongeveer 30 leden van de ge meenteraad van Leiden is 'n schrij ven gericht aan Ged. Staten van de Provincie Zuid-Holland, waarin wordt medegedeeld, dat het besluit tot demping van de Mare h.i. niet in strijd is met het algemeen belang en waarin zij Ged. Staten verzoeken het Raadsbesluit niet ter vernieti ging aan de Kroon voor te dragen. En zij er aan herinnerd, dat het betreffende Raadsbesluit genomen werd met 2214 stemmen. GEMEENTEREKENING 1948. Batig saldo 110.731.31. Uit de overgelegde gemeentereke ning 1948 blijkt, dat de gewone dienst sluit met een batig kassaldo van 751.300.24. Dit bedrag geeft echter geen in zicht in de resultaten van de gewo ne dienst, omdat hierin uiteraard niet zijn opgenomen de bedragen, welke bij het sluiten van de dienst nog wa ren te vorderen, c.q. te betalen. De werkelijke resultaten van deze dienst geven aan, dat er een batig exploitatie-saldo is van 110.731,31. Het batig slot van de kapitaaldienst bedraagt 10.500.40. EINDEXAMEN R.K. H.B.S. Voor het eindexamen afd. B zijn van de vierde en laatste groep ge slaagd: J. van Sonderen, Voorscho ten; N. Verweij, Noordwijk; H. Vree burg, Leiden; P. Waayer, Stomp- wijk; P. Wiessing, Leiden; K. Zwet sloot, Hoogmade. Afgewezen 2 candidaten. EINDEXAMEN H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen afd. B.: B. G. Asselbergs, Leidschendam, mej. Dieneke Beudeker, Leiden, R. Blöte, Voorschoten; M. Derksema, Voorschoten; C. Kooreman, Leiden; J. C. Kruyt, Leiden; mej. Ria van Leeuwen, Leiden; A. van Os, Voor schoten; mej. Else Schiphorst, Voor schoten; B. A. Struch, Oegstgeest; mej. Ans van den Toorn, Leiden; A. P. Visser, Voorschoten; M. J. Da- niëls, Oegstgeest; W. L. de Haas, Leiden; J. H. Th. Jansen, Leiden; mej. Irma Kiefer, Leiden; J. P. Ouds hoorn, Warmond; J. van Rijkom, Leiden; A. R. Tegelaar, Oegstgeest; M. W. Verver, Leiden; J. Vochteloo, Leiden; A. M. W. Vroegop, Leiden; F. de Wit, Leiden; R. Haase, Rotter dam. Afgewezen:' 9. HET NOODWEER VAN GISTEREN. Tijdens het korte, doch hevige on weer, daf zich gistermiddag boven Leiden en omgeving ontlastte, is de bliksem op twee plaatsen ingesla gen in de Parkstraat. Van het perceel Parkstraat 6A, be woond door de heer J. H. R., werd de schoorsteen getroffen en een dak raam weggeslagen. De brandweer ruimde het puin op. In het perceel Parkstraat 63 sloeg de bliksem in het radio-toestel, dat er natuurlijk niet beter op werd. Het voornaamste was evenwel, dat zich geen persoonlijke ongeluk ken voordeden. LEIDSE KAMER VAN KOOPHAN DEL GAAT FOTO-ALBUM MAKEN Bedrijven kunnen foto's inzenden De Kamer van Koophandel te Lei den heeft enige tijd geleden het plan opgevat een verzameling aan te leg gen van foto's van de bedrijven in bet district, die bij elkaar een beeld geven van het bedrijfsleven in het district Leiden. Alle goede foto's, luchtfoto's, interieuropnamen, foto's van vervaardigde artikelen, enz., zo wel recente foto's als oude opna men uit archieven, zijn welkom. De K v. K. vraagt medewerking van aJle bedrijven, om tot samenstelling van een album te komen. Het is de bedoeling dit album bij daarvoor in aanmerking komende gelegenheden ter inzage te leggen. Bedrijven kun nen de foto's, liefst voorzien van een korte beschrijving van het bedrijf inzenden. ANJERACTIE VOOR WETENSCHAP. KUNST VOLKSONTWIKKELING EN JEUGDZORG. Het Anjerdagcomité Leiden doet nogmaals een beroep op de ingeze tenen om een bijdrage te geven ten bate van het Gewestelijk Anjerfonds en het Prins Bernhardfonds Het doel van deze fondsen is instellingen te steunen op cultureel gebied met name ook op het gebied van de we tenschap. Het comité vertrouwt dan ook, dat de stad, waarin hoogleraren en andère wetenschappelijke wer kers en studenten zulk een belang rijke plaats innemen, metterdaad zal bewijzen, dat zij naar de mate van haar geldelijke krachten een sterke steun wil zijn voor het Nederlandse culturele leven. Bijdragen kunnen worden gestort of overgeschreven op postrekening 226998 van G. P. E. Weijer, Secreta ris-Penningmeester van het Anjer comité Leiden. KL-DAGKALENDER. Secr.: Jan Lievensstr. 2, Tel. 21987. Donderdag 6 Juli 20 uur Rectoraat Hooigracht 29. Bijeenkomst Organi- satie-Comissie v. d. Ver. „Katholiek Leiden".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2