3)e Cciciieöoti/fca/itt De situatie op Korea is „niet zo best" Chinese rode troepen voor Korea Korea is weer „niet zo best" „Meer waard dan de schoonste decoratie dezer wereld" LEVENDIGE ACTIES IN DE LUCHT Een leger reeds in Mandsjoerije Elf doden door kolendamp Queuille's nieuwe kabinet Amerikanen trachten doorbraak te stuiten Directeur: C. M. v. H AIMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" MAANDAG 3 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12018 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w„ f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p'. mm. Telefoontjes f 1.50 UeSideAtifo ó-ch^ijv-en Dragen van Maria's scapulier geelt bijzondere bescherming verlangen, groten en kleinen, op plechtige wijze het scapulier worde opgelegd en dat de feestdag met een Plechtig Lof worde besloten. En dat dit Ons gezamenlijk Her derlijk Schrijven op Zondag 2 Juli a.s., de feestdag van O. L. Vrouw Vi sitatie, in alle tot Onze Kerkpro vincie behorende kerken en in alle kapellen, waarover een rector is aangesteld, onder alle vastgestelde H.H. Missen, op de gebruikelijke wij ze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, de 14e Juni van het jaar O. H. 1950. f JOH. Kardinaal DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, f Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond, t J. P. HUIBERS, ■Bisschop van Haarlem, f W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop v. 's-Hertogenbo»ch. Infanterie betrekt de stellingen ïfEDENIMORGEN vroeg hebben de Noord-Koreaanse troepen, gesteund door tanks, hun opmars ten Oosten van Soewon voortgezet. De situa tie is „niet zo best", aldus is van Amerikaanse zijde meegedeeld. Twee colonnes zijn Itsjon, 55 kilometer ten Zuidoosten van Seoel gepasseerd. Zij hebb'en de tegenstand van een Zuid-Koreaans bataljon gebroken. Zij na deren nu Osan, 20 kilometer ten Zuiden van Soewon, en dreigen deze vooruitgeschoven Amerikaanse positie af te snijden. De nieuwe opmars werd voorafgegaan door een aanval van vliegtuigen met de Rode Sovjet ster op het vliegveld van Soewon. Overigens zijn de berichten van het front vrij schaars. De Amerikanen in Korea zijn blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat de berichten over de strijd en de troepenbewegingen in Korea waardevolle gegevens bevat ten voor de Noord-Koreanen. Zij hebben Zondag gedurende zeven uur alle berichten van buitenlandse correspondenten tegengehouden. Van de j kant van het leger werd geen nieuws meegedeeld. En offi.cier van het le- i ger verklaarde, dat de controle der berichten niet als censuur is bedoeld, maar slechts ten doel heeft te verhinderen, dat onbewust militaire inlich tingen aan de vijand worden verstrekt. De eerste Amerikaanse infanteristen, die per vliegtuig en per schip naar Zuid-Korea werden vervoerd, zijn Taejon gepasseerd en betrekken stel lingen langs „een zeer belangrijke hoofdweg". Tegelijkertijd voerden Superforten (B-29) een zware aanval uit op het vliegveld Yonpo in Noord-Korea, hun doelen in rookwolken gehuld achterlatend. Veertien Australische Mustangjagers zijn in actie gekomen bij het escorteren van Amerikaanse bommenwerpers. Amerikaanse straaljagers beschoten een communistische infanterie-colon- ne, die oprukt naar Itsjon, 50 km. ten Z.O. van Soel. Twee communistische legers, die trachten Soewon in een tangbeweging te omvatten, bevinden zich 16 km. ten Noorden van de ommuurde vesting. De luchtmacht voerde van Zaterdagmiddag tot Zondagmiddag 142 vluch ten uit. Amerikaanse en Engelse oorlogsbodems ontmoetten zes communistische motortorpedoboten nabij Samtsjok en Kangnoeng aan de Oostkust en bracht vijf der rode vaartuigen tot zinken. De grote legers van communistisch China worden opnieuw gegroepeerd. Het leger in Noord-China begeeft zich in de richting van Korea. Dit zijn de berichten die vandaag uit Formosa in Hongkong binnenkwamen. De troepenbewegingen van de communistische Chinese legers zouden zijn ge rapporteerd door de inlichtingsdienst van de nationalistische Chinese re gering. Het Noord-Chinese leger onder generaal Nieh yoeng Ching zou zich reeds in Mandsjoerije bevinden. Van daaruit zouden 200.000 man aan troepen elk ogenblik Noord-Korea kunnen binnenmarcheren. voerder van de Japanse regering, dat Japan, indien de Verenigde Staten daarom zouden verzoeken, bereid is vrijwilligers naar Korea te sturen, is niet gereageerd. Inmiddels hebben reeds 35 landen, meer dan de helft van de leden der Verenigde Naties, de resolutie van de Veiligheidsraad ondersteund. Vele landen overwegen welke practische steun zij kunnen geven. Siam heeft rijst voor Zuid-Korea aangeboden Volgens dezelfde nationalistische berichten zouden andere communisti sche legers zich verzamelen bij de grens van Indo-China en langs de kust tegenover Formosa. Uit Kanton werd gemeld, dat 40.000 communisti sche soldaten in Kwantoen zich ver zamelen bij de grens met Engels Hongkong. Er zouden ook nieuwe groepen Russische vliegers in Kanton zijn aangekomen. In Hongkong arri veerde de Engelse kruiser „Kenya" In deze haven liggen verder nog 4 Engelse torpedojagers. De berichten over troepenbewegin gen op het Chinese vasteland sluiten aan bij veronderstellingen, die in Londen en Washington door verant woordelijke personen zjjn gemaakt over de Russische plannen voor het geval de veldtocht van de Noord-Ko reanen een mislukking zou worden. Herhaaldelijk is de laatste dagen de mogelijkheid geopperd, dat Rusland dan Chinese troepen tegen de Ameri kanen in de strijd zal werpen. Rus land kan dan zijn krachten sparen. De aandacht en de krachtinspanning van de Amerikanen zouden dan ge richt blijven op Korea, terwijl de Russen zich op andere dingen kunnen voorbereiden. CHINEES AANBOD AFGEWEZEN. De Chinese nationalistische rege ring op Formosa heeft de Amerika nen een leger van ongeveer 33.000 man „geharde" troepen aangeboden voor de strijd in Korea. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ,onder „grote waarde ring" voor dit aanbod, echter geant woord, dat de voorbereidingen om het hoofd te bieden aan een bedrei ging van Formosa de voorrang moes ten hebben. De Amerikanen, die we: hulp van Engeland (vlooteenheden), en Australië (jagers en torpedoja gers) hebben aanvaard, willen de Chinese communisten blijkbaar geen aanleiding geven Korea binnen te trekken. Op een uitlating van een woord- Volgens het West-Berlijnse dag blad „Telegraf" zullen detachementen van de Oost-Duitse volkspolitie bin nenkort per vliegtuig naar Korea vertrekken om aan de zijde van het Noord-Koreaanse leger te strijden Hiertoe zijn meer dan 7000 politie- mannen uit alle delen van Oost Duitsland bij Berlijn samengetrok ken, aldus het blad. Het kabinet van Noord-Korea heeft de totale mobilisatie bevolen van alle mannen en vrouwen van 18 tot 26 jaar in het door de communisten be heerste gebied. MAATREGELEN VAN VEILIGHEIDSRAAD. Woensdag zal de Veiligheidsraad weer bijeenkomen, mogelijk om een voorstel in overweging te nemen om generaal MacArthur officieel te be noemen tot opperbevelhebber van al le strijdkrachten, die ten behoeve van Zuid-Korea aan de V.N. ter be schikking worden gestelc#- Tevens verwacht men dat de hemelsblauwe vlag van de V.N. die bestaat uit een wereldkaart omgeven door een krans van olijfbladen in blauw veld zal worden gevoerd door de een heden te land, ter zee en in de lucht die de resolutie van de Veiligheids raad ten uitvoer leggen. Vlaggen en mouwbanden zullen naar Korea ge- znoden worden en de tien militaire waarnemers van de N.V., die thans ondrweg zijn, zullen deze banden tij dens hun dienst te velde dragen. De Koreaanse commissie van de V.N. heeft haar hoofdkwartier weer in Korea opgeslagen en een verte genwoordiger van het Rode Kruis is onderweg om er op toe te zien, dat de strijdende partijen zich houden aan de conventie van 1949, die bepa lingen bevat omtrent „vijandelijkhe den, die geen internationaal karak ter" dragen. Het moet voor de eerste maal in de practijk blijken of deze bepaling van het Rode Kruis wordt nageleefd. ISRAëL STEUNT DF. VEILIGHEIDS RAAD. Israël heeft zijn steun toegezegd aan de actie van de Veiligheidsraad inzake Korea. Na een buitengewone kabinetszitting ten huize van presi dent Chaim Weizmann heeft het ka binet gisteren een verklaring uitge geven, waarin „agressie, waar en van welke zijde ook" wordt veroordeeld. Men verwacht terzake van deze verklaring levendige ópposit'ie in het parlement, aangezien de communis tische en de uiterst linkse „Verenigde Arbeiderspartij" juist verklaard heb ben zich te zullen verzetten tegen „elke vereenzelviging van Israël met de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Korea". DE HOUDING VAN EGYPTE. Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabische liga, verklaarde Zondag tegenover de pers, dat de af zijdigheid van Egypte in het Ko reaanse geschil de houding van alle staten-leden van de Arabische Liga weerspiegelde. TREINONGELUK IN FRANKRIJK. Naar gemeld wordt zijn 25 perso nen om het leven gekomen bij een treinongeluk in de nabijheid van Lons le Saulnier (Oost-Frankrijk), doordat de sneltrein ParijsSaint- Gervais bij een overweg op een auto bus reed. Kc-t ongeluk gebeurde he denochtend vroeg. Om een tot nu toe onbekende reden waren de spoorbo men niet gesloten. Elf mannen vonden te Consett in Engeland de dood en 26 moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, doordat in een hoogoven een lek ont stond in een leiding, die koolmo- noxyde afvoert. Een controleur, die tijdens de nachtdienst een ronde maakte door de fabriek, zag plotseling hoe de mannen in de afgesloten ruimte, waarin zij werkten, begonnen te val len, „als soldaten op een slagveld wanneer zij getroffen zijn." Ter stond schoten ander arbeiders toe en gewapend met gasmaskers betraden zij het met gas gevulde vertrek om er de mannen uit te trekken. Daar de normale bezetting van een hoogoven klein is, is het waarschijn lijk, dat de meeste slachtoffers tot de helpers behoorden. Koolmonoxy- de, een bijproduct van het smeltpro- ces, wordt gewoonlijk via buizen naar andere delen van de fabriek ge voerd. De betrokken hoogoven is thans tijdelijk buiten werking ge steld. Schuman weer aan Buiten! Zaken Henri Queuille heeft gisteren zijn kabinet gereed gekregen. Robert Schuman zal buitenlandse zaken houden en 'Paul Reynaud krijgt het ministerie voor het Verre Oosten. Het nieuwe kabinet zal binnenkort aan de president worden voorge steld. Reynaud staat bekend als resoluut voorstander van energieke samen werking met Groot-Brittannië en Amerika en als anti-communist. In politieke kringen beschouwt men zijn benoeming als een symbool naar buiten van de „vastbeslotenheid van de Franse regering om haar volle aandeel te leveren in het Atlantisch Pact en bij de steunverlening aan de V. $T. inzake Korea". Het nieuwe kabinet telt veertien radicalen of radicaal-gezinden, twaalf leden van de M. R. P. en zeven on- afhankelijken, conservatieven en rechtsen. Dinsdagnamiddag aanstaande zal het nieuwe kabinet aan de Nationale Vergadering worden voorgesteld. KoJiieUie.... Gierigheid en geloof in God kun nen nooit samenwonen in een men senhart. De Aartsbisscop en de Bisschoppen van Nederland aan de Hun toever trouwde Geestelijkheid en Gelovigen, Zaligheid in den Heer, Dierbare Gelovigen, Van 1 Juli 1950 tot 1 Juli 1951 ge denkt de Orde van de Carmel,. over de gehele wereld, dat de H. Maagd Maria vóór zeven eeuwen het scapu lier heeft geschonken aan de H. Si mon Stock, Generaal der Carmelie- ten, als een teken van Haar bijzon dere leifde. Door het scapulier te zamen met de rozenkrans ook onder de gewone gelovigen de meest ver breide uiting is geworden van de godsvrucht tot onze Hemelse Moeder en de mensheid hierdoor ontelbare 'weldaden heeft ontvangen, willen Wij bij gelegenheid van dit eeuwfeest uw bijzondere aandacht op deze de votie vestigen. Wat is de betekenis van het sca pulier? Het scapulier is eigenlijk het schouderkleed van de Carmelieten. De gewone gelovigen dragen het in een zeer verkleinde vorm, zoals wij die kennen. Toen de H. Maagd dit kleed aan de H. Simon toonde, be loofde Zij aan degenen, die het god vruchtig zou dragen, heel bijzondere gunsten. Het is dus allereerst een kleed door Maria aangewezen als een passend kleed voor Haar kinderen. Wie dat kleed aanneemt, wordt opge nomen onder de dienaren der H. Maagd,- die Haar bijzondere zijn toe gewijd. DE BETEKENIS VAN DE TOEWIJDING. Wat de toewijding is aan de H. Maagd hebben Wij u enkele jaren geleden uiteengezet, toen onze H: Vader de Paus op het einde van het jaar 1942 alle gelovigen had opgeroe pen om zich aan Maria toe te wijden. Door onze toewijding aan de H. Maagd erkennen wij, dat aan de Moe der van Onze Heer Jezus, de H. Moeder Gods de Medeverlosseres en de Middelares van alle genaden, welke Jezus Christus voor ons heeft vei'diend een geheel bijzondere eer" en verering toekomt. Wij stellen ons volle vertrouwen op Haar koninklijke macht en Haar moederlijke bescherming. Wij verklaren daarbij tevens, dat wij van onze kant ons in alles als Haar trouwe dienaren en innig-lief- hebbende kinderen willen gedragen, Haar navolgen in Hare deugden, voor zover dit mogelijk is, Haar wen sen vervullen. Haar eren en bemin nen en ook Haar door anderen doen eren en liefhebben en onder Hare leiding het Rijk van Haar Goddelijke Zoon én in onszelven én in anderen, zoveel wij kunnen, doen groeien en bloeien. Allereerst moet dus bef sca pulier, dat .wij dragen, ons dagelijks herinneren, dat wij als kinderen Gods en als kinderen van Maria moe ten leven. BIJZONDERE BESCHERMING. Op de tweede plaats is het voor ons een herinnering aan de bijzonde re bescherming, welke de H. Maagd aan het godvruchtig dragen van Haar kleed verbonden heeft. Haar bescherming strekt zich uit over geheel ons leven, maar bijzon der over het uur van ons sterven, zo als wij ook telkens aan Maria vra gen: bid voor ons, nu en in het uur van onze dood. Dat uur is het gewichtigste van ons leven. Zij heeft beloofd, dat Zij Haar kinderen zal bewaren voor het vuur der hel. Het is inderdaad onmogelijk, dat, wie dagelijks zich herinnert een kind van Maria te zijn en dagelijks tot Haar ziin toevlucht neemt, door Haar zou verlaten worden. En het is een algemeen bekende uitspraak van tal loze heiligen: Een kind van Maria kan nooit verloren gaan. Gelukkig dan degene, die dagelijks daar aan denkt en dagelijks zijn toe vlucht tot Haar neemt. Dat geschiedt door degenen, die het scapulier met godsvrucht dragen. Aan degenen, die bij het god vruchtig dragen van het scapulier nog enkele bepaalde gebeden en ver stervingen voegen, heeft de H. Maagd een spoedige verlossing uit het vagevuur beloofd. Meerdere geleerde en heilige Pau sen o.a. Paulus Benedictus IV en allen, die daarop volgden, hebben de prediking van deze beloften toege staan en ook van him kant vele voorrechten aan het dragen van het scapulier verbonden. Ook krijgen de genen, die het scapulier godvruchtig dragen, deel aan de gebeden en goe de werken, welke in de Orde van de Carmei door de kloosterlingen, pries ters, broeders en zusters, geschoeide en ongeschoeide, veelvuldig worden verricht. Dit alles, Beminde Gelovigen, is voor Ons een reden om u aan te spo ren, volgens de goede gewoonte van onze ouders en voorouders, dat sca pulier zelf te dragen en ook uw kin deren daarmede van jongsaf te sie ren. Het is het erekleed der Moeder Gods, meer waard dan de schoonste decoratie dezer wereld. Het is nog niet zo lang geleden, dat alle vrome ouders zich tot plicht rekenden hun kinderen aanstonds bij het H. Doop sel of kort daarna te doen inschrij ven in de Broederschap van het Sca pulier. In de Synoden der verschil lende bisdommen wordt er ook nu op aangedrongen, om, wanneer het sca pulier niet bij het H. Doopsel is op gelegd, het te ontvangen bij de eer ste H. Communie of bij de Plechtige Hernieuwing der Doopbeloften. Ook bestaat in., velë kerken het gebruik om op de 16e Juli of daarop volgende Zondag de gelovigen die nog niet zijn ingekleed, op hun verlangen plech tig in de Broederschap op te nemen. Wij kunnen deze goede gebruiken niet krachtig genoeg aanbevelen. Naar het K.N.P. uit Rome ver neemt, zijn de werkzaamheden van het kerkelijk proces voor de zaligver klaring van Paus Pius X thans zover gevorderd, dat op goede, gronden verwacht kan worden, dat 'de zalig verklaring van deze grote Paus nog in December van dit jaar zal kun nen geschieden. Daarmede zou dan de grote reeks van zalig- en heilig verklaringen gedurende het Heilig Jaar worden afgesloten. H. M. DE KONINGIN BIJ DE JEUGD De Ned. Jeugd Gemeenschap vier de Zaterdag te Utrecht haar vijfja rig bestaan. Na een plechtigheid in het Groot Auditorium voerden de Utrechtse Jeugdorganisaties op het Damplein een programma uit. H. M. Koningin Juliana woonde de herdenking bij. H. M. te midden van de jeugd op het Damplein. MACARTHUR AAN HET FRONT IN KOREA. Generaal Douglas MacArthur verschijnt aan het front op een mijl afstand van Seoul om persoonlijk de toestand te bestude ren. Recïits van de Generaal, Gene-* raal-Majoor Almond, chef van de staf. (Radiografisch overgebrachte foto - ANPfoto). Om nu onze dankbaarheid aan God en aan de H. Moeder des Heren te betuigen voor de grote zegeningen en dikwerf wonderbare gunsten, welke door het scapulier verkregen zijn en om de devotie tot de H. Maagd door het steeds dragen van het scapulier zoveel mogelijk te bevorderen, schrij ven Wij voor, dat op Zondag 16 Juli in alle kerken en kapellen het Feest van Onze Lieve Vrouw van de Berg Carmel plechtig worde gevierd en dat op die dag de H. Mis van dat feest als geprivilegiëerde H. Mis plechtig gezongen worde. Verder be velen Wij aan, dat door voorberei dende oefeningen de betekenis en de grote voorrechten van het scapulier nog nader worden uiteengezet, dat op die dag of in de dagen der voor bereiding aan alle gelovigen, die dit

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1