3)e fori* JócSoti/fccmt De tegenstand der Zuid-Koreanen gebroken Amerika landt troepen op Korea Panische angst voor de tanks President Truman neemt nieuwe besluiten Vrije wereld helpt Mc Arthur Brand in Korea Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAAKIN OPGENOMEN „DE BURCHT" ZATERDAG 1 JULI 1950 41ste JAARGANG No. 12017 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AMERIKAANS HOOFDKWARTIER BIJNA OVERROMPELD "^/OLGENS EEN HEDENMORGEN uit Taejon, tegenwoordige zetel van de Zuid-Koreaanse rege ring, ontvangen radio-telefonisch bericht is de weerstand van het Zuid-Koreaanse leger volkomen gebroken. Amerikaanse troepen, die krachtens een gisteren genomen besluit ^van president Tru man aan de strijd zullen deelnemen, zijn hedenmorgen in het uiterste Zuiden van Korea aan land gegaan en per trein naar het Noorden vertrokken. Het Amerikaanse hoofdkwartier is Vrijdagavond ternauwernood aan een Noord-Koreaanse tangbeweging ontsnapt; het is thans in Taejon gevestigd. Soewon, waar het hoofdkwartier eerst was geves tigd, moest in allerijl verlaten worden, toen de Zuid- Koreanen wegvluchtten. Aanvankelijk overwoog generaal Church nog, te trachten het vliegveld van Soewon te blijven ver dedigen maar zag ten slotte in dat dat niet mogelijk was. Hij gaf opdracht tot onmiddellijke evacuatie. Volgens een bericht van de Columbia Broadcasting Company is Soewon (op 35 kilometer ten Zuiden van Seoel) in de vroege morgen van heden in handen der rode troepen gevallen. Opperbevelhebber wilde harikiri plegeu In de nabijheid van Sobbinggo, op ongeveer tien kilometer ten Oosten van Seoel, brachten de communisten in de vroege morgen van Vrijdag op enorme vlotten tanks naar de zuidelijke oever van de Han. De zuidelijke troepen boden heftige tegenstand aan de infanterie-aanval die het over zetten van de tanks voorafging, maar zodra de eerste tanks verschenen vluchtten de Zuid-Koreanen in paniek. Hun opperbevelhebber gene- raal-majoor Tsjei bong dock was zó ontdaan, dat men hem met moeite van harakiri weerhield. De oude bevelhebberis door de jongere Tsjag Kwon vervangen. Een uur na de doorbraak raasden auto's volgepakt met Zuid-Koreaan se soldaten, door Soewon. In hun paniek konden zij niets anders uitbren gen dan: „tanks! tanks!" Anderen gingen te voet over de rode kleiwegen van Zuid-Korea, steeds naar het zuiden. Zij hielden geen halt bij de Amerikaanse voorpost, maar trokken voort in zuidelijke richting. Diezelfde soldaten hadden geduren de twee dagen op moedige wijze weer stand geboden aan de Han. Zij be hielden hun posities ondanks de he vige aanvallen van de infanterie die aan de overzetting van de tanks voor afging. Maar toen de eerste grote Russische tanks hun geschutsmonden op de zuidelijke oever van de Han vertoonden, vluchtten zij. Zij hadden zo'n haast dat verschillenden van hen hun helmen en wapenen weggooiden om sneller te kunnen lopen. Ook op de Westelijke flank waren de hardnekkige troepen der volksde mocratie tot de aanval overgegaan. Zij heroverden het vliegveld Kim- pon, dat zij Vrijdag tijdelijk hadden moeten prijsgeven en zwenkten ook vandaar, onder hevig vuur van Ame rikaanse jagers, naar het Zuiden. Zuid-Koreaanse eenheden die in de nacht in Seoel waren doorgedrongen werden verdreven. Het geheele noor delijke leger werd bevangen door het elan waarmee de bemanning der ge vechtswagens in het centrum oprukte. DE AMERIKANEN TEGENOVER DE KOREANEN. Na de ineenstorting van de Zuid- Koreaanse troepen, die niet in staat waren zich te herstellen van de schok van de bliksemoorlog der Noordelij ken, komen de Noord-Koreaanse strijdkrachten en de naar Korea overgebrachte Amerikaanse troepen tegenover elkander te staan. Onder de laatstgenoemden zijn vele vetera nen uit de strijd tegen Japan. Waarnemers, die Vrijdag de terug tocht van het Zuid-Koreaanse leger vanaf de Zuidelijke oever van de Han hebben gadegeslagen, deelden mede dat, toen Noord-Koreaanse 35 ton wegende tanks erin waren ge slaagd over de Han te komen, de te genstand der Zuidelijken, wier kracht en moreelreeds was gebro ken door uren lange hevige beschie ting door de Noord-Koreaanse artil lerie, „volkomen ophield". A.F.P. meldt nog uit Tokio, dat Amerikaanse valschermtroepen boven Zuid-Korea zijn neergelaten, die on middellijk in actie zijn gegaan. Deze troepen zouden ten Westen en ten Zuid-Oosten van Seoel met de Noord- Koreaanse strijdkrachten in gevecht zijn. Ook zouden zij zijn ingezet in de streek van Poesan, in het Zuid- Oosten van Korea, waar in de afge lopen nacht Noord-Koreaanse troe pen ongeveer 45 kilometer ten Noord- Oosten van deze stad zijn geland. Vernomen wordt, dat de Britse oor logsschepen, die meehelpen om de resolutie van de Veiligheidsraad t.a. v. Korea ten uitvoer te leggen, reeds tot actie zijn overgegaan. Het is niet bekend, waar dit geschiedde. EEN PAAR PLAATSEN BLEVEN LEEG. De leider van de delegatie der Verenigde Staten bij de Veilig heidsraad, Warren G. Austin (rechts), las in een speciale zitting de boodschap van president Truman voor, waarin Noord-Korea wordt be schuldigd van vredesbreuk, en waarin alle leden van de Verenigde Naties worden opgewekt Zuid-Korea te helpen bij het afslaan van de ge wapende aanval. Slechts een paar plaatsen, en wel die der Sovjet-gedelegeerden, bleven tijdens deze belangrijke bijeenkomst leeg. In het midden de Engelse af gevaardigde, Sir Terence Shone. Katsoe Okazaki, secretaris-gene raal van de Japanse regering-Osjida deelde persvertegenwoordigers Za terdagochtend mede, dat Japan, in dien de Verenigde Staten daarom zouden verzoeken, bereid is vrijwil ligers naar het strijdtoneel in Ko rea te zenden. Landingstroepen en vlootblokkade DRESIDENT TRUMAN heeft generaal Mac Arthur gemachtigd Ameri kaanse landstrijdkrachten op Korea in het veld te brengen, de lucht macht militaire operaties in Noord-Kor a te doen ondernemen en bevel gegeven een vlootblokkade in te stellen langs de gehele Koreaanse kust. Eenheden van het landleger zijn reeds onderweg naar het schiereiland. Alle legeronderdelen in 't Verre Oosten zijn gealarmeerd. De president riep zijn kabinet, stafchefs, autoritei ten van de Veiligheidsraad en de hoogste leiders van het Congres op het Witte Huis bijeen, alvorens zijn besluiten bekend te maken, die „in overeenstemming zijn met het ver zoek om steun aan de Koreaanse republiek door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties". Het eerste bataljon van de Ameri kaanse 24e divisie infanterie wordt per vliegtuig naar Poesan in Zuid- Korea overgebracht. Vandaar zullen de manschappen in allerijl per trein naar het front worden overgebracht. Brigade-generaal John Church, op perbevelhebber in Zuid-Korea zei, dat de taak van dit eerste bataljon zou bestaan in het houden van stra tegisch belnagrijke bruggen, 40 tot 50 kilometer ten Noorden van Taejon. De Amerikaanse Senaat heeft met 66 tegen 0 stemmen het programma voor de wapenlevering aan de met de V.S. verbonden landen goedge keurd. Met deze wapenleveranties is een bedrag van 1.222.500.000 dol lar gemoeid, waarvan 16 millioen dollar voor Zuid-Korea en de Phi- lippijnen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, waar met het oog op de internatio nale spanning een snelle behande ling verwacht wordt. beslissing heeft vernomen. Volgens een Aneta-bericht uit Dja karta is geen enkel besluit genomen om verandering te brengen in het repatriëringsschema. Dit heeft gene ral Buurman van Vreede gisteren verklaard. AMERIKAANSE WAARDERING VOOR NEDERLANDSE HOUDING. De bekendmaking, dat de Neder landse regering het zenden van sche pen van de Nederlandse marine naar Korea overweegt om de strijdkrach ten van andere leden van de V.N. ter verdediging van Zuid-Korea te steu nen, is in Amerikaanse regerings kringen met grote waardering ont vangen, zo meldde Aneta's diploma tieke correspondent Vrijdag uit Washington. Functionarissen van het State Department verklaarden, dat zij het „een schitterend blijk van solidariteit en van bezorgdheid van Nederlandse zijde voor gezag en or de" achtten „Wij juichen dit toe", zo zeiden zij. „Het Nederlandse be sluit was een blijk van vastbesloten heid van de zijde van het Nederland se volk om het besluit van de Vei- digheidsraad mede te steunen". Zij voegden er aan toe, ook de mede deling toe te juichen, dat de Neder landse regering nauw overleg pleeg de met Indonesië en haar deelgeno ten in de Benelux over maatregelen, welke in verband met de situatie op Korea waren vereist. DE BLOKKADE VAN KOREA. Marinefunctionarissen te Washing ton verklaarden Vrijdag, dat schepen van de Sowjet-Unie communistisch China en andere landen, die het be sluit van de V.N. om Zuid-Korea te steunen, niet goedkeuren, betrokken zullen worden bij de blokkade van Korea, waartoe president Truman Vrijdag opdracht gaf. Men voegde er aan toe, dat de Britse vlootstrijd- krachten en die van andere mede werkende leden van de V.N., df Amerikaanse marine zouden assiste ren bij de ten uitvoerlegging der blokkade. Een functionaris sprak de me ning uit, dat de marinestrijdkrach ten van de landen, die de blokkade zouden uitvoeren, niet zouden aar zelen om duikboten in de Koreaan se wateren te vernietigen, die zich niet zouden identificeren. Land na land zendt of zegt steun toe aan generaal MacArthur, die weldra aan het hoofd zal komen te satan .van een grote internationale macht, bestaande uit zee-, lucht- en landstrij dkr achten. De Veiligheidsraad, die gister avond opnieuw zonder Sowjet-afge- vaardigde bijeenkwam om de ont wikkeling van de toestand te bespre ken, heeft toezeggingen van steun ontvangen aan de aangevallen repu bliek van minstens 15 van de 59 le den der V.N., waaronder vier van de vijf grote mogendheden. In Japan moet voldoende scheeps- ruimte aanwezig zijn, o.m. twaalf landingsvaartuigen, die elk duizend man over de 200 km. brede zeestraat, die Zuid-Korea en Japan scheidt, kunnen brengen. Canada heeft drie torpedobootjagers naar het Verre Oosten gedirigeerd, Australië heeft twee torpedobootjagers en een lucht eskader in Japan beschikbaar ge steld, terwijl de Engelse vloot, die tien schepen telt, in actie gekomen is. De Verenigde Staten zonden een nieuwe vlooteenheid van tien sche pen naar de Hawaii-eilanden, en twee Nieuw-Zeelandse fregatten stomen op naar Japan. Het Indonesische persagentschap Antara beweert, in Nederlandse kringen te Djakarta te hebben ver nomen dat een der drie Nederlandse torpedojagers, die zich in de Indone sische wateren bevinden, naar Korea zal worden gezonden. Bij informatie te Den Haag deel de men ons mede, dat hiervan bij de marinestaf nog niets bekend is. De besprekingen bewegen zich kenne lijk nog op diplomatiek niveau, al dus onze zegsman, getuige het feit, dat de marinestaf nog geen enkele JOEGO-SLAVIë HEFT REISBEPERKINGEN OP. Joego-SIarvië heeft de reisbeper kingen opgeheven voor buitenland se ingezetenen en toeristen, be halve voor onderdanen van de Ko minformlanden. In politieke kringen is men van oordeel, dat het desbetreffende be sluit er op duidt, dat de Joegosla vische regering niet bevreesd is voor een invasie „ondanks de recente door de Kominform uitgelokte pro vocaties aan de grenzen en het voorbeeld van Korea.'' BELGISCHE REGERING KRIJGT MEERDERHEID. De Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft met 108- (C. V. P.) tegen 100 stemmen (so cialisten, liberalen en communisten) bij één onthouding (de liberaal La Hiaye) haar vertrouwen uitgespro ken in de nieuwe homogeen-Ka tholieke regering. Aanstaande Donderdag zullen Kamer en Senaat thans in vere nigde vergadering bijeen komen om de wet op het regentschap op te heffen. Aangenomen wordt, dat de debatten hierover twee dagen in beslag zullen nemen. Koning Leo pold zou dan reeds volgende week Zaterdag of Zondag naar België kunnen terugkeren. Benelux-vacuum Stilzwijgende voortzetting De Benelux-voorunie is Vrijdag te middernacht afgelopen, en geen enkel nieuw handels- of finan cieel accoord, tussen de Belgisch- Luxemburgse Unie en Nederland is voorbereid. Vernomen wordt, dat de Belgi sche regering enkele dagen geleden haar ambassade in Den Haag op dracht heeft gegeven de Nederland se regering voor te stellen de vóór unie voor de duur van twee a drie maanden te verlengen. Tot nu toe is men te Brussel nog niet op de hoogte van de Nederlandse reactie dienaangaande. Men is evenwel van oordeel, dat zelfs zonder uitdruk kelijk aocoord de handelsbetrek king tussen de beide gebieden tot nader order zullen worden voortge zet, zoals voorheen. Verder is men van mening, dat de Europese be talingsunie, die men eerlang hoopt tot stand te zien komen, terugwer kende ikracht zal hebben tot 1 Juli 1950. NEDERLANDERS WINNEN LAND. Sinds enige weken is men bezig met de aanleg van de meerdijk van de Oosterpolder op drie plaatsen in het IJselmeer, n.l. ten Zuiden van het Keteldiep, ten Westen van het Keteldiep en in de omgeving van de toekomstige hoofdstad van de pol der. Het zal zeven jaar duren voor de Oosterpolder is drooggelegd. Zes jaren zijn nodig om dit gebied, groot 50.000 ha. in te dijken, en één jaar voor de drooglegging. Met baggermolens wordt een ge deelte van de slappe lagen, waaruit het bovendeel van de IJselmeerbo- dem bestaat, ter plaatse van de toe komstige dijk weggebaggerd, en door zand vervangen. (Boven). Een overzicht van de opslagplaat sen aan de Schokkerhaven, waar 12.000.000 kilo steen en 700.000 bos sen rijshout en andere materialen in de loop der jaren zijn verzameld. De huisjes langs het water zijn slechts stapels rijshout. (Onder). Laat Uw leven gelijk zijn aan edelsteen, dat weinig plaats inneemt, maar veel waard is. r\E KEUZE van een onderwerp, dat hier besproken zal worden als het kenmerkende van de week, is indaag niet moeilijk. Het is Korea, dat de publieke be langstelling beheerst en wel zó vol komen, dat opeens niemand meer oor heeft voor het Schuman-plan en zijn kansen, nu de Britse Labourrege- ring de goedkeuring van het parle ment heeft verkregen op haar gere serveerde houding en het nieuwe Franse kabinet van Queuille nog to nen moet, welke kracht er van haar uitgaat. Niemand bekommert 0 zich meer om de a s. terug keer van de Belgische ko ning en zelfs de onafhankelijkheids strijd van Ambon heeft z'n belang stelling verloren. Aller ogen zijn gericht op dat kleine vergeten uit steeksel aan de Oostkust van het grote Aziatische werelddeel. De meest directe belangstelling richt zich natuurlijk op de vraag, of de Zuid-Koreanen het zullen hou den. De berichten van het front, wel ke ons vandaag bereiken, zijn tame lijk alarmerend; zij spreken van een volkomen instorting van het Zuid- Koreaanse leger. In panische angst voor de (Russische) tanks van de Noord-Koreanen vluchten zij hals over kop en van een georganiseerd verzet schijnt weinig meer over te zijn. Tegenover een dergelijke situa tie heeft president Truman het be sluit genomen om nu ook Ameri kaanse landstrijdkrachten in te scha kelen. Blijkbaar had McArthur daar reeds rekening mee gehouden, want op uiterst snelle wijze is het besluit reeds uitgevoerd. Vanmorgen vroeg zijn de eerste landingstroepen aan wal gegaan op het Zuidelijkste punt van Korea en andere troepen worden per vliegtuig aangevoerd. De overige democratische landen, die de actie van de Veiligheidsraad metterdaad steunen, kunnen niet zo snel ingrijpen, doch hun schepen en vliegtuigen zijn toch ook reeds on derweg. Met spanning ziet de we reld toe, of deze wedloop met de tijd door de Amerikanen zal worden gewonnen of door de snel doortas tende Noord-Koreanen. En wat zal er gebeuren, als de Noord-Koreanen er inderdaad in slagen om geheel Zuid-Korea onder de voet te lopen? Zal men dan doorzetten en niet rus ten totdat de aanvallers weer uit het land verdreven zijn? In ieder geval heeft Amerika nu A gezegd en kan het omwille van zijn prestige niet nalaten om ook B te zeggen en misschien zelfs wel C en D, terwijl de Veiligheidsraad z'n biezen wel kan pakken, als hij niet met alle kracht doorzet. Men heeft nu eenmaal besloten om zich te ver zetten tegen de agressie en zal zich daarom niet mogen neerleggen bij 'n eventueel voorlopig succes van de ze overval, die door Dean Acheson de meest cynische daad van agressie genoemd is, welke de wereld ooit ge zien heeft. •yERWIJL MEN DUS het ene oog gericht blijft houden op Wash ington, kijkt men met het andere oog tersluiks naar Moskou, om te zien, hoe dat er op reageert. Waren er aanvankelijk angstige naturen, die vreesden dat de Russi sche beer nu onmiddellijk zou los breken en als een razende de derde wereldoorlog zou gaan ontketenen, thans blijkt al meer en meer, dat het Kremlin ook deze keer het hoofd koel weet te houden. Stalin is geen Hitier. De tactiek van Moskou is, nu hier, dan daar het koude front af te tasten op zoek naar een zwakke plek. In Tsjecho-Slowijke had het succes, in Berlijn had het geen succes. Op Ko rea meende het, dat de tijd nu wel rijp zou zijn, maar de krachtige re actie van Washington en de ople vende wilskracht van de Veiligheids raad had het niet verwacht. Verrast haast de Sovjet-regering zich, om zich door het gebruikelijke achter deurtje terug te trekken. Het spelletje wordt thans weer meesterlijk gespeeld. Alsof er geen vuiltje aan de hand is, vraagt Ame- ka aan Rusland of het z'n invloed wil aanwenden om Noord-Korea tot de orde te roepen "en richt de Veilig heidsraad aan Moskou het verzoek om het besluit van de Raad te steu nen, waarop het Kremlin ant woordt, dat het geval-Korea een bin nenlandse aangelegenheid is, waarin het buitenland zich z.i. niet behoort te mengen. Bovendien is Zuid-Korea begonnen, zodat de Zuid-Koreanen de verantwoordelijkheid dragen. Het besluit van de Raad is onwettig en als andere landen in het conflict wil len interveniëren is dat een onrecht matige daad van agressie hunner zijds, waarin Rusland hen niet zal volgen. Aldus weet het Kremlin met de hem eigen flair bakzeil te halen. Daarmee is de kous echter nog niet af. Wel wordt er door bereikt, dat de brandhaard gelocaliseerd blijft, zoals indertijd in Spanje ge beurde, toen men net deed alsof nie mand snapte, dat de Duitse en Ita liaanse „vrijwiligers" regelrechte Duitse en Italiaanse troepen waren en dat de „rode Spanjaarden" via Frankrijk rechtstreeks uit het bui tenland waren geimporteerd. Maar zelfs als de Koreaanse brand veilig zal zijn geblust, blijft de men taliteit van Moskou dezelfde. Het zal nieuwe zwakke plekken aftasten en het zal zaak zijn, er voor te zor gen, dat het geen zwakke plekken meer vindt. Enige van onze vredes- 'dealen zullen daarvoor moeten sneuvelen, hetgeen verkieslijker is dan het sneuvelen der vrijheid.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1