Leidse Gemeenteraad keurt het Merenplan goed Slechts drie leden stemden tegen Huurverhoging voorlopig niet meer dan 15 pet. DAMPO Eerste Kamer Straaljager verongelukt DONDERDAG 29 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nadere verklaring van de burgemeester inzake Mare-plan De Raad. van Leiden kwam gister avond te 8 uur in vergadering bij een. Na opening der vergadering hield de voorzitter de volgende toe spraak: Het is mij gebleken, dat mijn me dedeling inzake de voorgestelde ver nietiging van het Raadsbesluit tot demping van de Mare enige verwar ring heeft gewekt, daar de leden hierop niet waren voorbereid; daar om wil ik gaarne duidelijk de mo tieven uiteenzetten, die mij tot de wijze van handelen hebben geleid. Ieder zal begrijpen, dat een derge lijk belangrijk besluit, voor de uit voering waarvan slechts 24 uur is gelaten, van te voren dient te wor den overwogen en voorbereid. H^t voor en tegen van de demping was vóór de Raadsvergadering in alle op zichten gewikt en gewogen en be houdens het aanvoeren van nieuwe argumenten in de openbare discus sie welke trouwens niet te berde zijn gebracht was mijn zienswijze voor het geval, dat de Raad tot demping zou besluiten, bepaald. Om de Raad echter gelegenheid te geven tot volkomen vrije gedachten- wisseling, zoals in onze d emocratie past, heb ik opzettelijk nagelaten hem van de mogelijkheid tot vernie tiging op de hoogte te stellen of daar van te doen blijken. Ik wilde juist voorkomen, dat de leden door een dergelijke mededeling, welke als een dreigement kon worden opgevat, vóór de stemming zouden worden beïnvloed. Ook de Wethouders heb ik met opzet niet ingelicht over mijn voor nemen, ten einde aan hen volledige vrijheid van snreken en handelen te laten en tevens hen in geen enkel opzicht te betrekken in de verant woordelijkheid voor het door mij te nemen besluit. Dit was mijnerzijds zeker geenszins bedoeld als een ge brek aan onderling vertrouwen en ik vertrouw, dat mijn standpunt in deze wordt begrepen. Door een en ander was liet niet te vermijden, dat de mededeling van mijn voornemen tot toepassing van art. 76 der gemeentewet een verras sing zou zijn. Uit dit oogpunt ware het wellicht aannemelijker geweest, indien ik op de dag na de Raadsver gadering mijn besluit aan het Colle ge van Burgemeester en Wethouders had medegedeeld en aan de Raad hiervan schriftelijk had kennis gege ven. Ik heb echter gemeend de voor keur te moeten geven aan een on middellijke mondelinge verklaring aan de Raad, hetgeen mij eerlijker toescheen en naar buiten geen onze kerheid liet. Overigens acht ik het de plicht van de Burgemeester, om in een derge lijke^ aangelegenheid, waar, naar zijn mening, in strijd met het openbaar belang wordt besloten, zelf een ver nietiging aan te vragen en zich niet later te scharen achter een mogelijk voorstel tot vernietiging van andere zijde. Naar ik hoop, zal deze uiteenzet ting thans mijn handelwijze voldoen de duidelijk hebben gemaakt. De heer D. J. van Dijk (P.v.d.A.) verklaarde de houding van de bur gemeester te kunnen begrijpen, doch achtte zich verplicht namens zijn fractie te verklaren,'dat zij het feit, dat de burgemeester gemeend heeft het raadsbesluit ter vernietiging te moeten voordragen, toch blijft be treuren. De heer Woudstra (Prot.) sloot zich hierbij aan. De heer Vos (V.V.D.) zeide er zich niet bij aan te sluiten: Art. 76 van de Gemeentewet laat het aan het in zicht van de burgemeester over het toe te passen. Het oordeel, of het genomen besluit in strijd is met het algemeen belang behoort uitsluitend aan de burgemeester. Besloten werd tot algehele sloping van de molen „De Stier" en tot bouw van een gebouwtje voor „Ge meentewerken op het opslag-terrein aan de Hoge Morsweg. Eveneens werd besloten tot straat- aanleg en tot aankoop van grond in de Kikkerpolder. De Winkelsluitings verordening werd gewijzigd in de zin, als reeds gepubliceerd. Hierna ging de Raad gedurende 2 uur in geheime zitting. Na herope ning der vergadering te half 11 was aan de orde het Leidse Merenplan. HET LEIDSE MERENPLAN De heer Schüller (Arb.) vroeg in lichtingen omtrent de brief van het Warmondse gemeentebestuur. De heer A. van Dijk (K.V.P.) heeft zich los gemaakt van de gewoonte, dit plan uitsluitend van Leids stand punt te bezien. Spr. heeft zich op Nederlands standpunt gesteld bij zijn bestudering van het voor en tegen van dit plan. Gaarne brengt spr. hulde aan de dienst van de Gemeen tewerken voor de uitwerking van dit plan. Spr. ging de punten uit het prae-advies na. Heeft Leiden echter 5 millioen kub. M. zand in de eerst volgende 10 jaar nodig? Spr. meent van niet, als iets minder wordt op gehoogd. Spr. wijst op Se verschillende ge bieden in de omgeving, waar zand te halen is zonder aanranding van cul tuurgrond. Na die 10 jaar is er nog zand in het Wassenaarse duin en de hoge gronden bij Haarlem. Dat de kostprijzen van zand daarbij aan merkelijk hoger zouden worden, be twijfelt spr. ten sterkste. Voor- en nadeel Het voordeel bedraagt voor de ge meente 1 millioen per jaar, maar spr. denkt aan de nadelen. Is het te behalen voordeel niet van invloed op de finantiele verhouding tussen Rijk en Gemeente. Groot bezwaar heeft spr. tegen een gemeentelijk bedrijf van zandwin- ring, al zij het in de vorm van een N.V. Wat de verschillende instemmin gen betreft van overheidsorganen, nergens heeft spr. gelezen van in stemming door Warmond en door de polder. Ook niet door de jonge boeren, die om grond zitten te sprin gen Waarom is alles zo in het ge heim gegaan? Spr. ontkent op gezag van landbouwdeskundigen, dat de te verdel ven grond van minder kwali teit zou zijn. Het is niet nodig cul tuurgrond te vernietigen, integen deel door zandwinning kan in de Duinstreek cultuurgrond worden ge wonnen. Laten we trachten, die ho ge gronden in bezit te krijgen en daar nieuwe wooncentra te stichten voor Leidenaars. Waarom zou Lei den volgens een nationaal plan niet eens buiten zijn eigen grenzen mogen treden? Aanvaarding van dit plan betekent een lange strijd tegen het platteland en zijn bewoners. Daarom kan spr. met dit plan niet meegaan. Water in land en land in water De heer Van Iterson bracht warme hulde aan de kundige ontwerpers van het plan. Ondanks de vele argu menten is spr. nog niet geheel over tuigd. Het is inpolderen aan de ene kant en tot water vergraven aan de andere kant. Volgens spr. zou het Rijk moeten ingrijpen en een zand- distributie voor de zandhongerende steden moeten instellen. Spr vraagt, of het niet mogelijk is het boezem- peil rond Leiden te verlagen, om zo doende op de benodigde hoeveelheid zand uit te sparen? Is het betoog van ir. Vergouwen op zijn mérites onder zocht? Is het mogelijk de daarin aan gegeven gronden te onteigenen? Bewondering voor stout moedigheid De heer D. J. van Dijk (Arb.) uit zijn grote bewondering voor de stoutmoedigheid van dit plan. Het economische voordeel, dat hier ge boekt wordt, is veel groter dan kan worden uitgedrukt in cijfers. Het voordeel komt immers ten goede aan de huurders en de bouwers van hui zen. Ware er een andere wijze van zandwinning geweest, dan zou deze de voorkeur verdienen, maar spr. is overtuigd van de noodzaak van het zuig-plan door de instemming der aanvankelijk niet ertoe genegen an dere overheids-organen en de agra rische commissie. Verlies van cul tuurgrond is te betreuren, maar men moet dit geval niet overdrijven: 68 h.a. gaan verloren, terwijl duizenden h.a. in de Zuiderzee worden gewon nen. De gemeenteraad is op de eer ste plaats geroepen het Leids belang te dienen. Men behoeft daarbij de randgemeenten niet te vergeten en spr. verheugt het, dat de gemeente Warmond in de heer A. van Dijk zulk een kampioen heeft gevonden. Spr. zal voor dit plan stemmen. Is zand elders te vinden? De heer Lombert (K.V.P.) was aarzelend. Spr. heeft ernstige be zwaren n.l. het verlies van 100 h.a. cultuurgrond, dat in 't geheel niet opweegt tegen de te openen recrea tieve mogelijkheden. Al is er echter veel zand in de omgeving van Lei den, Leiden heeft er niet veel aan als het er geen beslag op kan leg gen. Spr. vroeg nadere inlichtingen over de zandwinning uit Kager- en Braassemermeer. Is het geoorloofd, als het verschil in prijs slechts 1.50 per m3 bedraagt volgens de in de pers gegeven cijfers, cultuurgrond te offeren? Ook omtrent die prijzen vroeg spr. informatie. Wat de Warmondse brief betreft, het komt spr. voor, dat inderdaad ten opzichte van die gemeente niet elegant is gehandeld. In de open brief zegt de gemeente Warmond echter niet welke bezwaren zij heeft Tegen De heer Vos (V.V.D.) kan persoon lijk zijn stem niet aan dit voorstel geven Spr. twijfelt aan de juistheid van de van verschillende zijden op gegeven prijzen. Spr. betwijfelt ook, of het nodig is de grond zo zwaar op te hogen. Bij spr. wegen heel sterk de door de heer A. van Dijk aange voerde argumenten, vooral het ver lies van cultuurgrond. Verzet onder voorwaarde De heer Knol (Prot.) vraagt zich af, of men bij grote economische vraagstukken alleen het belang der gemeente Leiden in 't oog mag hou den? Spr. meent van niet. Als spr. niet de zekerheid krijgt, dat de grond toch weg zou gaan, zou spr. zich tegen dat voorstel moeten ver zetten. Te veel melk. De heer Frohwein (V.V.D betuigt zijn erkentelijkheid voor de degelijke wijze, waarop ir. Lem deze zaak heeft voorbereid. Het vernietigen van cultuurgrond moet zoveel moge lijk worden tegengegaan. Spr. be twijfelt echter, of het nationaal in komen door het verdwijnen van dit stukje cultuurgrond wordt aangetast, aangezien er te veel melk geprodu ceerd wordt in Nederland en de wei- de-gronden in ons land bovendien veel intenser kunnen worden be nut. Spr. gispt de ontijdige publica tie in de „Leidse Courant" van gege vens met de kaartjes, waarvan de Warmondse boeren zeer veel wijzer zijn geworden en daardoor grote schade aan de gemeente Leiden is berokkend. Kan de wethouder zeg gen, hoe groot deze schade is? Naar de Bollenstreek! De heer Knetsch (Prot.) zag grote mogelijkheden in het afzanden van hoge gronden in de Bollenstreek. Vroeger kon wel het zand vervoerd worden uit de Bollenstreek, waar om nu niet? Afwachten. De heer Van Weizen (comm.) toon de eveneens waardering voor het werk, dat door de technische dienst is verricht. Hoezeer de huidige eco nomische structuur ook ertoe over helt om op de goedkoopste wijze zand te verkrijgen, mag daarbij het ver lies van cultuurgrond niet uit het oog worden verloren. Spr. wacht een nadere uiteenzetting af. De heer Questroo (Prot.) infor meerde, of tegen de zandput in de Roomburgerpolder ook zulk een ac tie is gevoerd? Niet stiekem. Wethouder Jongeleen besprak eerst of Leiden „stiekem" geweest is t. a. v de naburige gemeente. Aan dergelijke belangrijke projecten kan echter niet altijd openbaarheid v/ordetn gegeven De weg van dit plan is lang en vaak ontmoedigend geweest. Het besluit, dat vanavond moet worden genomen, is van beslissend belang voor de woningbouw. Telkens weer lijdt de gemeente Leiden schade door ontij dige publicaties; het gemeente-perso neel heeft nu de strengste instructies dienaangaande gekregen. Goed bedoeld. Het was het voornemen, overleg te plegen met Warmond, doch hoge re instanties rieden dit af en zegden toe zich met dit overleg te zullen belasten. Vóór de ontijdige publica tie in het bekende boekje der Provin cie over de recreatie in Zuid-Holland, droeg Warmond echter reeds kennis van de plannen. Vóór dat boekje verscheen, werd door een bekend in gezetene van Warmond aan de ont werper gevrragd: „Hoe staat het met je plan?" Laten we niet zo naief zijn. De heer A van Dijk, heeft hoofd zakelijk geput uit de artikelen van ir. Vergouwen. Spr. wijst er echter op. dat bij een vergelijking tussen de artikelen van deze heer in de Leidse Courant van Januari en zijn jongste publicaties ir. de pers, er een aanmer kelijke teruggang in de opgave van zand-winplaatsen is te bespeuren. Afzanding van gronden in Noord- wiikerhout zou een afvloeiing veroor zaken van het water der Amster damse waterleiding Prov. Staten hebben alle door ir. Vergouwen des tijds in de Leidse Courant opgegeven winplaatsen laten onderzoeken. Het zand behoorr óf tot de duinen, die in het belang van de waterwinning behouden moeten blijven óf het ligt op onbereikbare plaatsen. De door ir. Vergouwen opgegeven cijfers voor vervoer van de Veluwe gelden per ton en niet per kubieke meter, waar door de opgegeven Drijs met 60 pet. dient te worden verhoogd. De heer Lombert: „Dan moet het nog niet geregend hebben!" Spr meent, dat de heer A. van Dijk de Leidse belangen wel heel sterk heeft verwaarloosd. Dit plan is voor Leiden absoluut noodzakelijk. Verlaging van het polderpeil is niet mogelijk; dan zou de waterberging aanzienlijk moeten verwijd en de bemaling versterkt worden, wat zeer grote kosten mee zou brengen. Zdj zou ook zeer nadelig zijn voor de volksgezondheid. Uitzuigen van de Kagermeer doet vrees ontstaan voor toeneming van de kwel en is ook nadelig voor de watersport. Het door een der sprekers aanbe volen zandzuigen uit zee is niet zo eenvoudig; anders was dit moeilijke polder-plan niet uitgewerkt. Zand zuigen uit zee heeft grote bezwaren. Het is nog de grote vraag, of het wel mogelijk is, dat Katwijk een zeehaven zal krijgen. Bestudeerd wordt, of het uitdiepen eifde aanleg van pieren geen afbrokkelen van de duinenrij ten gevolge zal hebben. Het gaat bij dit meren-plan niet om de winst; het gaat erom, of Lei den in de toekomst millioenen meer of minder voor zijn woningbouw moet uitgeven. Wie heeft er één woord gezegd over het zandzuigen in de Roomburgerpolder en op andere plaatsen in de naaste omgeving ten dienste van de Rijksweg en de spoor wegen? Maar nu het een Leids be lang betreft, komen de bezwaren los. Leiden echter zit met zijn opper vlakte in een keurslijf. Het kan niet anders handelen. Niet con amore. Bij de replieken zei de heer Kort- mann (K.V.P.) met belangstelling en waardering tc hebben geluisterd naar het zeer objectieve betoog van de wethouder. Hoewel hij in 't algemeen tegenstander is van vernietiging van cultuurgrond, zal spr. met dit voor stel meegaan, niet con amore, maar omdat we niet anders kunnen en de gemeente in een impasse zou raken. Nachtelijk voorstel. De heer A. van Dijk diende, na een uitvoerige inleiding, een voorstel in, dat B. en W. een nieuw plan voor zandwinning zonder vernietiging van cultuurgrond zullen uitwerken en daarbij overleg zullen plegen met de hogere organen. Wethouder Jongeleen ried aanne ming van dit voorstel ten sterkste af. Het voorstel-A. van Dijk werd ver worpen met 3 tegen stemmen. Vóór stemden de heren Vos, A. van Dijk en Knetsch Grondaankopen. Tot slot dienden B. en W. het voorstel in over te gaan tot aankoop van: De percelen weiland, bos en water in de Zwanenburgerpolder te War mond. in totaal groot 26.25.64 h.a., voor 100.000. De percelen weiland, bos en water in de Zwanenburgerpolder te War mond, groot 15.06.20 h.a., waarbij in begrepen de boerderij met stallen enz., ondergrond, erf enz., aan de Dorpsstraat te Warmond, in totaal 00.11.03 h.a., en de vordering op de pachter van de boerderij, A. J. P. Overes, na 1 Juni groot ƒ1.050, te zamen voor 65.000. De percelen weiland en bos in de Broek- en Simontjespolder te War mond. groot 13.95.10 h.a., voor f 37.000. Voorts werd nog voorgesteld aan te kopen de percelen weiland, bos, tuin en water, benevens huis, schuur en erf in de Kleine Cronensteinse- of Knotterpolder te Zoeterwoude, in to taal groot 32.81.99 h.a., voor 175.000 Het voorstel van B- en W. werd daarna aangenomen, met aantekening dat de drie bovengenoemde leden er tegen waren Wethouder Jongeleen dankte de technische staf en in 't bijzonder ir. Lem voor het enorme werk, dat is gepresteerd. Hierna sluiting te kwart over 1 Tweede Kamer kist zou kosten. De minister heeft zijn stellingen niet bewezen. De re gering moet met de Kamer gemeen overleg voeren op zakelijke argu menten, die door de Kamer te be oordelen zijn. De heer Romme zeide het te betreuren, dat deze weg niet is gevolgd. Uit het achterwege laten der zakelijke argumenten zou men z.i. moeten concluderen, dat de zaak nog niet rijp is en dat nog geen be slissing lean worden genomen, voor dat er een debat is geweest over de lonen en prijzen en de budgetpolltiek der regering. O.m. vroeg hij of de minister doelde op intrekking van het ontwerp toen hij het amende ment-Van Vliet onaanvaardbaar ver klaarde. Hij veronderstelde, dat dit betekenis was van 's ministers verklaring, doch hij achtte het bene den de maat van onze tijd een kabi net op z'n motief te laten vallen. Thans heeft de Kamer onvoldoende kennis van zaken om te beslissen of een percentage van 15 billijk is. Zij moet over deze zaak op bekwame termijn kunnen beslissen en daarom vroeg hij of de regering zich er bij kan neerleggen, dat als thans het wetsontwerp wordt afgehandeld het percentage aan de orde kan komen bij het compensatiedebat. De MINISTER gaf te kennen, dat het de vraag blijft of in het najaar aan een nieuwe loonronde is te ont komen. Blijkt de noodzakelijkheid daarvan, dan is dat z.i. een ernstige zaak. Zoals de ontwikkeling zich nu laat aanzien is het niet verantwoord verder te gaan dan 15 Eind No- ember, begin December is er pas een duidelijk overzicht. De regering bedoelde niet de portefeuillekwestie te stellen. Bij aanvaarding van het amendement- Van Vliet zou zij zich nader moeten beraden. De door de heer Romme aangegeven oplossing is voor de regering aanvaardbaar. „Er is geen bezwaar tegen te overwegen of een hóger percentage mogelijk is, maar ik zie het nu niet", zeide de Minister, die nog te kennen gaf, dat hij 20 gerechtvaardigd zou vin den, als de omstandigheden het toe- iaten. Z.i. mag van de huiseigenaren verwacht worden, dat zij oog hebben voor de moeilijke omstandigheden. De heer VAN VLIET (K.V.P.) trok hierop zijn amendement in. De vergadering is verdaagd tot hedenmiddag een uur. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gistermiddag bij de aanvang der vergadering naar aanleiding van een Dinsdag gestelde vraag medege deeld, dat de regering op dit ogen blik niet voornemens is mededelin gen te doen in verband met de oor- iog in Korea. De heer DE GROOT (C.P.N.) sprak zijn teleurstelling daarover uit. Het is mogelijk, zeide hij, dat wij aan de vooravond van een derde wereldoorlog staan en onder deze omstandigheden is het uiterst ge wenst een verklaring der regering te horen en de Kamer gelegenheid te geven zich uit te spreken. Daarna werd de behandeling van de Huurwet voortgezet. Voor het zo ver was is er echter nog vijf kwar tier nader overleg met de commissie van rapporteurs over de ingediende amendementen geweest. Bij de replieken diende de heer Van Vliet (K.V.P.) een motie in, waarin de regering wordt uitgeno digd over het compensatievraagstuk tijdig voor 1 Januari 1951 in nader overleg met de Kamer te treden. De heer STAPELKAMP (A.R.) bleef betwijfelen of de daling der onderhoudskosten gelijke tred zal houden met de daling der bouwkos ten. De heer TEN HAGEN (Arb.) was het grotendeels met het betoog van de minister eens. De huurverhoging van 15 is z.i. niet aan de krappe kant, maar ruim voldoende voor een behoorlijk rendement. Ten aanzien van de compensaties achtte hij een positieve toezegging nodig en daar om steunde hij de motie van Vliet. De heer GORTZAK (C.P.N.) dien de een motie in, waarin er bij de re gering op wordt aangedrongen de werkgevers te verplichten tot een verdere loonsverhoging van 5 Voorts diende hij een motie in, be ogende de verdere behandeling van de Huurwet op te schorten tot na de behandeling van de wetsontwerpen tot herziening van verschillende be lastingen. De heer VAN DER FELTZ (C.H.) ichtte het argument van de minis ter dat de bouwkosten dalende zijn een betrekkelijk argument. Hij wilde weten of de huurverhoging een eer ste begin is en of er later een nadere regeling komt. Minister In 'T VELD handhaafde zijn mening, dat de woningbouwver enigingen de huurverhoging nodig hebben voor een redelijk onderhoud. In verband met een opmerking van de heer Van der Feltz zeide hij te :ullen overwegen het opnemen van strafsancties ter bescherming der huurders. Over de kwestie van na dere compensaties viel z.i. thans niets te zeggen. Tegen de motie-Van Vliet zeide de minister geen bezwaar te hebben. Voorts gaf hy te kennen, dat hij niet kon inzien, of aanhou ding van het ontwerp tot na de be handeling der belastingontwerpen enig nut heeft. Motie-Van Vliet aangenomen De motie-Gortzak om de verdere behandeling op te schorten werd hierna verworpen met 63 tegen 5 stemmen, die der C.P.N. De motie- Van Vliet werd z. h. s. aangenomen. De motie-Gortzak in zake verdere loonsverhoging werd verworpen met 65 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. Hierna kwamen de amendementen aan de orde Enige er van werden in getrokken als gevolg van het nader beraad. Enige andere nam de minis ter over, o.a. een van de heren Ten Hagen en Schilthuis (Arb.), waar door woonschepen en woonwagens onder gebouwd onroerend goed zul len worden gerekend. Van de heer Van Vliet (K.V.P.) was er een amendement beogende de huurverhoging te stellen op 20 in plaats van op 15 De heer ROMME (K.V.P.) merkte op, dat de regering de Kamer in het duister laat hoe een ruimere com pensatie zou moeten worden gevon den en hoeveel deze aan de schat- De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurd. Voor het zover was heeft minister Rutten nog een aantal mededelingen gedaan over zaken, die bij behandeling van zijn begroting ter sprake waren ge komen. De minister verklaarde in de eerste plaats dat de Staten-Generaal bin nenkort een nota zullen ontvangen over de voorziening in technisch on derwijs in verband met de industria lisatie. Er worden onder meer moge lijkheden in aangegeven voor de op richting van nieuwe scholen. Hij deelde verder mede, dat de in dologie, nu de studie voor Indisch ambtenaar weinig zin meer heefft, wordt omgebogen tot een algemene tropenstudie. De beurzen voor Indo nesische studenten worden voorlopig gehandhaafd. „Export van intellect" naar nieuwe gebieden, nu de moge lijkheden voor Nederlandse academi ci in Indonesië veel kleiner zijn ge worden, maakt een voorwerp van studie uit. Centralisatie van de gasvoorziening De commissie- van Ilerson, die het vraagstuk van de centralisatie op het gebied der gasvoorziening heeft be studeerd, is met haar rapport gereed gekomen.» Zij komt tot de conclusie, dat een ingrijpende wijziging van de openbare gasvoorziening, zowel wat de productie als wat de distributie betreft, noodzakelijk is. De commissie beveelt voor de ver- wezelijking der productie-reorganisa tie de volgende middelen aan. a) Uitbreiding van het bestaande kolen- veredelingsbedrijf in Limburg en herstel van dat in Zeeuws-Vlaan- deren. b) Stichting van een kolenverede- lingsbedrijf aan het Noord zeek a naai en productie-concentratie in het ge bied van de Maasmond. c) concentratie der productie in enkele gasfabrieken in het Noorden en Oosten des lands, zolang hier niet op andere wijze (bijvoorbeeld met aardgas) in de behoefte aan gas kan worden voorzien. d) oprichting van 1 of meer gas- transportmaatschappijen voor de aanleg en het beheer van de hoge- druk gastransportnetten. Bij strandpaal zes op het eiland Schiermonnikoog is Woensdagmid dag een straaljager van het type Meteor V, afkomstig van de vlieg basis Leeuwarden, brandend in zee gestort. Het vliegtuig nam deel aan schietoefeningen. Volgens ooggetui gen sprong het toestel uit elkaar op het moment, dat het in het water te recht kwam. De reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij, de „Johan de Wit", voer onmiddellijk uit. Na korte tijd ontdekte de bemanning het wrak van het verongelukte toestel. Van de pi loot, de 25-jarige reserve 2e-luite- nant-vlieger G., M. G. Noyons, uit Eindhoven, vond men echter geen spoor. Vliegtuigen zochten de zee ten Noorden van de eilanden af, maar ontdekten alleen enkele wrakstuk- I ken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5