125 gerepatrieerden in gewest Leiden zoeken werk Het bouwvolume verhoogd tot 4 woningen Leidse ouden van dagen maakten een autotocht DONDERDAG 29 JUNI 1950 IJE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Militairen moeten weer aan de slag! „Het is prettig te kunnen consta teren'', schrijft de heer H. Hazelhoff, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden, aan de werkge vers van het Gewest, „dat de weder opneming van gedemobiliseerden in het arbeidsproces bevredigend ver loopt". In het Gewest Leiden liggcri de cijfers even gunstig als over het gehele land. Een globaal beeld over het hele land komt uit in de volgende cijfers. Tussen 1 Jan. en 15 Mei 1950 repa trieerden 40.000 militairen. Op 1 Jan. 1.1. stonden bij de Arbeidsbureaux ongeveer 3600 militairen ingeschre ven en op 15 Mei was dat aantal 4.000. Een stijging dus van 400, ter wijl er in die tijd, zie boven, 40.000 teruggekomen zijn. Maar dit gunstige verloop mag geen aanleiding zijn om de activi teiten in dit opzicht te verminderen. Er moeten de nog komende mili tairen meegerekend nog 40.000 gerepatrieerden geplaatst worden. De laatste loodjes wegens het zwaarst. En daarom doet het Gewestelijk Ar beidsbureau te Leiden een drin gend beroep op alle werkgevers in het Gewest, aandacht te blijven be steden aan het probleem van de de mobilisatie. Het Is al onophoudelijk en ln alle toonaarden gezegd maar we moe ten er op blijven hameren dat al len, die in Nederland achter bleven, de morele verplichting hebben om de terugkerende jongens te steunen in hun pogingen, om weer in het maat schappelijk verkeer te worden opge- Hel heeft geen zin om over even tuele nadelen te spreken. Want het is reeds iedereen bekend, dat wie drie jaar of langer in de Oost geweest is, over ht-t algemeen geen meerdere vakkennis heeft opgedaan. Eerder is zijn kennis verminderd. Wel is de soldaat ouder geworden en zal hij in vele gevallen meer moeten verdienen, althans evenveel als voor dat hij vertrok Maar al deze facto ren spreken pas op de tweede plaats. Vooraan staat, dat zij geholpen moe ten worden, ook al kost dat offers. Zij brachten immers zelf een veel groter offer. Politieke motieven kun nen ook buiten beschouwing blijven. Men kan licht zeggen, dat er in In donesië andere en betere resultaten verwacht werden. Maar de jongens deden hun plicht! Zij mogen ver wachten. dat na hun terugkeer ook GOUDEN DOCTORATEN. Op Donderdag 6 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Rijksuniversiteit te Leiden promo veerde tot doctor in de Ned. Letteren de heer C. G N Vooys geboren te Gouda, oud-hoogleraar te Utrecht en wonende te Utrecht- Op Vrijdag 7 Juli a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat aan de Rijks universiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de Nëd. Letteren de heer D. C. Tinbergen, geboren te 's-Gravenhage en wonende aldaar. LEIDbE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal-exa men Ned. Recht de dames W. J. den Hertog te 's-Gravenhage, J. L. v. d. Linden te Dordrecht. het Vaderland zijn plicht zal ver staan! 125 in gewest Leiden In het gewest Leiden was het aantal ingeschreven werkloze gede mobiliseerden per 1 Mei 1950 125. Tussen 1 en 15 Mei werden er 68 nieuwen ingeschreven, in totaal dus 193. Het Arbeidsbureau bemiddelde in, of voerde af naar de Rijkswerk plaats 59 gevallen (31%) zodat er op 15 Mei nog 134 gerepatrieerden stonden ingeschreven, waarvan er 125 werkloos waren (98 korter dan twee maanden, 3 langer dan 6 maan den) Aanbod van arbeids krachten Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden waren op 19 Juni 1.1. be schikbaar: Kantoorbedienden: Opleiding Mu lo of H.B.S. met en zonder praktijk. Reel, ontwerper (aankomend). Te- kenschool 4 jr. (met getuigschrift) Middenstandsdiploma. Wil even tueel worden geplaatst als winkel bediende, vertegenwoordiger of in hotelbranche. Etaleur reek schilder. Heeft 3 jaar practijk. Jurist In Indië werkzaam geweest als officier-commissaris bij de Krijgsraad. Chemicus, dipl. H.B.S B, 7 maan den privaat-college T.H.S. Heeft 8 maanden praktijk. L.l.-verkoper. Heeft 4 jaar practijk als kleermaker. Advies Beroepskeu ze-advies Centrum te Ede: Geschikt verkoper textiel branche. Verder zijn beschikbaar: een brood- en een banketbakker (met ervaring), enige mach. bankwer kers, een electricien, en een electr. lasser (alien met Rijkwerkplaats op leiding) een aantal chauffeurs en los se krachten, een all round schipper (bekend met motoren een lederbe werker, een tandtechnicus (met er varing) en een houtwerfknecht, die gaarne bij de binnenvaart geplaatst wil worden. (Znjetdag, Op 1 Juli a.s. zal, evenals vo rige jaren is geschied, door het Anjercomité Leiden een inza melingsactie worden gevoerd ten bate van het Geweestelijk An jerfonds en het Prins Bernhard- fonds, waarvan de Anjerfondsen onderdelen zijn. Het doel van deze fondsen is instellingen te steunen op cultureel gebied, met name op het gebied van de kunst, de volksontwikkeling en de jeugdzorg. Ook Leidse culturele vereni gingen kunnen eventueel van de steun van deze fondsen profite ren. Ik doe hierbij een warm be roep op de vrijgevigheid der in gezetenen om de actie van het comité te doen slagen. Het hier boven aangegeven doel van de fondsen tot versterking waar van de inzamelingsactie zal die nen, is een ruime gave alleszins waard. Jhr. Mr. F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester van Leiden. Wegens verduistering en vals heid in geschrifte is in den Haag de 32-jarige W. A. G. aangehouden, kas sier bij een middel-grote bank in den Haag. Bij interne controle is ge bleken dat G. door valse boekingen e.d in betrekkelijk korte tijd ƒ4.800 hoeft verduisterd. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Veldmaarschalk Montgomery is gisteren op het vliegveld Valken burg aangekomen voor het gebrui kelijke contact met militaire autori teiten. De schrijfster Annie Salomons is ter gelegenheid van haar 65ste verjaardag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Zuster M. F. L Siebers, voor zitster van de Ned. R.K. Bond van Ziekenverplegenden, is bij het neer leggen van haar werk in dienst van cio Prov. Federatie „Commissie voor Moeder en Kind" gehuldigd en heeft de onderscheiding „Pro Ecclesia of Pontifice" ontvangen. Prinses Wilhelmina heeft de Na- t'enale Velddag van het Leger des Heils bijgewoond, welke velddag ge houden werd in de bossen van het Kon domein „Soestdijk" te Baarn. Tot dusverre is gebleken, dat de gemeente-secretaris van Geldrop, A. C B.. als secretaris van het Burger lijk Armbestuur sedert 18 Juni 1937 voor een totaal van 37.000.heeft gefraudeerd. De 39-jarige P. van Brakel, die aan de tweede spoorbrug over De Waal bij Zalt-Bommel werkte, heeft een klap van een losgeschoten takel ^ekregen. Hij kwam van de in aan bouw zijnde brug in het gras terecht is enkele uren later overleden. Hij laat een jonge vrouw met 5 kin eren achter. De tentoonstelling „Met Prins Parnhard op reis" is gisteren te Utrecht ppooend. R.K. V.V. „D.OC.O.S." hield jaarvergadering Na de opening met gebed door de G.A., pater v. Gent, nam de voor zitter, de heer v. Schie, het woord en besprak allereerst het overlijden van het erelid en oud-penningmees ter. de heer Mol. Spr. schetste zijn vele nauwkeurige werkzaamheden en hoe hij door zijn taai volhouden van Docos had gemaakt wat het nu was. De heer Mol begon zijn func tie als penningmeester met een schuld van f 14.000.Deze schuld heeft hij voor Docos geheel wegge werkt en daarom was hij de man die gezorgd heeft, dat Docos kon blij ven bestaan. Op Zondag 9 Juli wordt om 10 u. in de Leonarduskerk een H. Mis opgedragen voor zijn ziele- rust. Spr. vroeg allen daar zoveel mogelijk aanwezig te willen zijn. Na een kort gebed sloot de heer v. Schie dit gedeelte van zijn toespraak. Hierna werd het afgelopen jaar nog eens onder de loupe genomen en spr. merkte daarbij op. dat er dit jaar bij Docos een flinke vooruit gang gekomen was. zowel in kwali teit als kwantiteit. Ook was de geest in de vereniging goed gebleven. Het voldoende aantal goede jun.- en adsp.-leiders verheugde spr. temeer omdat het aantal jnn.en adsp. nog steeds steigend is, wat bleek uit het verslag van de secretaris. Ook uit het verslag van de penningmeester bleek, dat Docos een gezonde ver eniging was. De verkiezing vande aftredende voorzitter en andere bestuursleden bracht geen moeilijkheden en zij werden met algemene stemmen her kozen. De verkiezing van de elftalcommis sie bracht echter wel enige moeilijk heden met zich mee en besloten werd deze verkiezing één maand uit te stellen. De G.A., pater v. Gent, nam hier na het woord en zei te weten, dat allen in Docos met goede voornemens bezield waren. Hij spoorde allen aan, voort te gaan op de goede weg en door hun voorbeeld en sportiviteit de naam van de R.K.V.V. „DOCOS" hoog te houden. Met een kort ge bed werd deze 14de jaarvergadering gesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren. Wilhelmina Johanna, d. van J. W. Langeveld en A- W. de Keuning; Bernardus Cornelis, zoon van B. C. Baienburg en H J. Keiler; Jacomina Jantje, d. van A. F Strijk en A. Mulder. Maria Agatha, d- van T. W. J. Cattin en A Welagen; Louis Constant Frederik. z. van F. R. Böht- lingk en E. L Blankenberg; Willem, z, van W Noordervliet en P. Tege laar. Overleden: H J. Zeventer wed. van Veeren 39 j.; A. van Egmond wedn. 85 jaar; P. H. Montfoort wedn. 84 jaar; B. II. Koolloos, man 47 jaar. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN District Leiden viert feest te Wassenaar. Op 4 Juli a.s wordt het eerste lustrum der gidsenbeweging in Ne derland herdacht. Op Zondag 2 Juli wordt deze herdenking ingezet met een samenkomst van alle pionier sters. kabouters met leidsters uit het district Leiden, te Wassenaar, voor een gezamenlijke viering. De lustrum- snreuk luidt: „Geen dine en is so fijn. als weldoen ende blide sijn". A.Z.C. wint ook in Oudewater. De Alphense Zwem en Poloclub heeft ook de wedstrijd in Oudewater tegen OZV voor de competitie van de derde klasse gewonnen met 17. Cijfers die ook al. gezien het spel van de ploeg, beloften inhouden voor de tweede helft van de competitie. AZC heeft nu de leiding in deze afdeling. BODEGRAVEN Personalia. Voor het doctoraal examen in de theologie slaagde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen de weleerw. pater Germano van der Meer C.P. BOSKOOP Kermisweek. Hoewel de oud- Boskoopse gewoonte om in de ker misweek dit is de week waarin 1 Juli valt zijn jaarrekeningen bij de brug te voldoen niet meer zo strikt gehandhaafd wordt als vroeger toch is het tijdens de kermisweek op het dorp een gezellige boel. Wie niet solvent is blijft uit de buurt en komt dan inderdaad niet „over de brug" Het werk ligt zo goed als stil. zodat er een vacantiestemming heerst. Vroeger kan dan nog vermaak gezocht worden in diverse kermis vermakelijkheden, doch deze zijn te genwoordig „taboe". Nu trachten meerdere verenigingen door uitvoe ringen e.d. wat vertier te, brengen. Zo geeft de R.K. Toneelver. „St. Willibrordus" Donderdag 29 Juni haar kermis-uitvoering met de opvoe ring van het blijspel „Telefoon voor meneer", terwijl he+ bal tevens zal staan in het teken van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bemhard. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Bataillon der dapperen", 18 jaar. Lido: Afgekeurd. Luxor: „River Lady", 18 jaar. Trianon: „De man op de Eiffelto- ren", 18 jaar. Rex: „De dood speelt mee", 18 jaar. UIT DE OMGEVING HILLEGOM Zilveren ambtsjubileum. Giste ren was het 25 jaar geleden, dat de heer L. de Vreeze, thans hoofd der R.K. Jongensschool der St. Joseph- parochie, zijn loopbaan bij het R.K. Onderwijs begon. Des morgens werd in de Parochie kerk een Gezongen H. Mis opgedra gen, waaronder de pastoor een kort woord richtte tot jubilaris. De leerlingen der school naderden ter H. Tafel. Van 1112 werd ten huize van de heer De Vreeze een druk bezochte receptie gehouden en werden vele cadeaux aangeboden. Des middags werden de kinderen in hotel Sistermans onthaald. De heer De Vreeze is niet alleen een uitstekend schoolhoofd en op- voeder^ doch mede een zeer be kwaam koordirecteur. Beklemd. Aan de Vossevaart drukte een chauffeur uit Lisse zich tegen z'n wagen aan, menend dat de vuilnisauto dan wel kon passeren. Hij werd echter door de auto geraakt en meegesleurd. Hij liep 'n heup fractuur op en moest per ziekenauto naar de Mariastichting worden ver voerd. Personalia. Voor het diploma H.B.S. A slaagde mej. Corrie van Bemmel, leerlinge van het Trini- teitslyceum te Haarlem. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Geslaagd is te Alk maar voor laborante Mej. Jeanne van Paridon. NOORD WIJKERHÜUT Aanbesteding. De directie van de P.T.T. heeft aanbesteed het bou wen van een automatische telefoon centrale naast het postkantoor alhier met inbegrip van het verwijderen van de ter plaatse door de Duitsers gebouwde betonnen bunker. De laag ste inschrijver was Fa. J. W. v. d. Klugt en Zn., Noordwijkerhout met 19.855.de hoogste Geerst. Voor burg, met 22.450. NOORDWIJKERHOUT Ongeval door onvoorzichligheid. Gisteren in de namiddag stak een inwoonster van Heemstede bij de Ruigenhoek de weg over zonder voldoende uit te kijken. Toen zij bijna aan de overkant was, werd zij gegrepen door een vrachtauto. Met ernstige verwondingen moest het slachtoffer naar het ziekenhuis worden overgebracht. OEGSTGEEST - Geboren: Christina B., d. van P. A. Glasbergen en B Peursum; Maya R. A-, d. van J. C. Mulder en C. H. Wolkers- Johannus A. B., z. van G. J- M. de Wolf en J. L. Diekman; Cornelius G. Gz. van Th. J. J. J. van Beek en C. M. van den Oord; Anna M.. d. van A Dirkse en J. E. M. van der Poel; Sylvia W. M, d. van M. J. van 't Noorder.de en W. J. van Beek. Overleden- C. van Putten weduwe van J. A. Hoffman 85 jaar; Judith de Jong wed van S. Hartogs 78 jaar; Hilligje Huisingh wed. van G. Salo mons 75 jaar. Ondertrouwd: C. de Ruiter en A. E. Heeren; J. Vondeling en F. Jansen; D. Heemskerk en Schouten; J. Schip pers en A. Roesteen; W. L. Pameijer en C D. de Ferrante; A. Samsom en D- Herruer; C. van Andel en A. C. de Bruijn. Getrouwd. W. H. van der Meer en B- G. Edelaar; H. J. van den Klip en M. A. Vos GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK MIDDELBARE MEISJESSCHOOL HUIZE „BIJDORP" VOORSCHOTEN Aan de R.K. Middelbare School voor Meisjes, Huize „Bijdorp" Voor schoten zijn geslaagd voor het eind examen 19 candidaten: Iny Allart, Alphen a. d. Rijn, Henny van Beu- kering, Leiden, Loekie Blonk, Leid- schendam, Ria Bots, Leiden, Nel Droste, Leiden, Mia van Erp, Leeu warden, Thea Fles, Leiden, Olly Ha- geman. Den Haag, Ineke Hoogeveen, Den Haag, Elly Kersiëns. Delft, Riet van der Meer, Alkmaar,, Willy Pley, Leiden, Vera Rammeloo, Voorburg, José Steffens, Bombay, Ineke van der Togt, Den Haag, Jacqueline Ver gouwen. Voorhout, Netty de Vroo- men. Warmond, Coleta van Woensel, Rotterdam, Dieneke van Woensel, Rotterdam. Tot Vakonderwijzeres nuttige handwerken is benoemd mej. L. de Mooy te Rijnsburg. Het bouwvolume voor 1950 is verhoogd tot 4 woningen. Op het verzoek van het bestuur van het Kraamcentrum te Alphen a. d. Rijn om subsidie werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Gunstig werd beschikt op het ver zoek van de heer C. J Kraan om te gemoetkoming in de aan het school bezoek van zyn dochter verbonden vervoerkosten. Het bestuur der Ned. Herv. School krijgt op zijn verzoek f 570.— voorschot voor het jaar 1950 in verband met de vergoeding van het vakonderwijs in de nuttige hand werken. Een deel van het gemeente- personeel zal de gratificatie ad 2 pet. van de jaarwedde worden toegekend. Vervolgens moest de rekening van de gem. dienst voor Maatschappelijke zorg worden goedgekeurd. De ont vangsten en uitgaven beliepen een bedrag van 4137.68. De gemeentelij ke subsidie bedroeg 3350.waar van 282.door ondersteunden werd terugbetaald. De rekening van het verpleeghuis sloot met een batig slot van 2479.36. De heer Smit pleitte voor verbete ringen in het verpleeghuis o.a. radio aansluitingen. Burg. Verheul antwoordt hierop, dat bereids enige verbeteringen zijn aangebracht, doch dat alles niet te gelijk kan. Nieuwe vloerbedekking is er gekomen en mede daardoor is de toestand veel verbeterd. De heer Geerlof rapporteert na mens de commissie tot nazien van de rekening van het waterleidingsbe drijf in gunstige zin Er is een winst gemaakt van ruim 850.waarvan 25 pet. wordt overgebracht op de serve, die thans f 7323.88 bedraagt. De oude meterkwestie komt weer aan de orde. doch het blijkt voorlopig onmogelijk elk huis van een meter te voorzien. Het uitbreidingsplan, ge wijzigd in verband met de toekomsti ge bouw van een verenigingsge bouw, wordt vastgesteld. De gemeen tebegroting van 1949 moet worden gewijzigd. De post, die de grootste verandering doet ontstaan is die van de restauratie van de dokterswoning Dezé post moet met ruim ƒ2100. worden verhoogd tot een bedrag van 13.109.52. Ook de begrotingsdienst 1950 wordt gewijzigd en dan komt de rondvraag, waarvan alleen de heer Smit gebruik maakt. Wederom vestigt hij de aandacht op de slechte toestand van de bestrating in de Ho- gewaard. Dit heeft zeker de aan- Hnrbt W" B en W. Ze hebben het getroffen, de ouden van dagen uit Leiden, die Dins dag een autotochtje maakten! Het weer, de hele morgen somber en dreigend, klaarde tegen één uur wat op en gedurende de reis kwam er zelfs nu cn dan een bleek zonne straaltje door het wolkendek gluren! Maar zelfs al zou het geregend heb ben, was de tocht een succes gewor den. Zó vrolijk was de stemming en zó opgewekt het hele gezelschap. Er waren maar liefst ruim 300 deelne mers (sters). die om half twee op de Burggravenlaan startten, met 50 per sonenauto's en vier bussen. Met twee motor-ordonnancen van de Rijkspolitie voorop ging het in kalm tempo naar Noordwijk, dwars door het duinlandschap. Nadat de niet corsages getooide dames en he ren de stad achter zich hadden en dus niet meer zo behoefden te zwaaien naar mensen langs de straat, konden de dames zich aan hun fles je eau de cologne wijden en de he ren aan hun sigaren. In Noordwijk werd over de Boule vard gereden, zodat men de zee kon zien. Veel badgasten waren er niet, althans niet in hel water, 't Was trouwens veel te koud! Hier was het verste punt bereikt en keerde de stoet terug in de rich ting Leiden. Maar de auto's lieten de Sleutelstad links liggen en reden GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer ge meente (Afdeling Algemene Zaken) voor een ieder ter inzage ligt de door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 27 Maart 1950 vastgestelde Ver ordening, houdende vrijziging van de verordening van 11 November 1897, (Gem. blad no. 12) op de Wateren in de gemeente Leiden. Deze wijziging treedt op 1 Juli as. in werking. Burgemeester en weth. voorn., fSinte Ma%g.xiet,) Gelooft U er ook aan? Wie is er niet overtuigd van de zes weken regen, die ons te wachten staan als het regent op Sint Margriet? Wie i\£emt er niet niet een bang hart zijn vacantie in deze tijd, als de heilige van de 20 Juli een boze bui had? De Bilt misschien? Wat zegt de Bilt over dit vraag stuk van de boerenregels voor het weer? Men mag ze niet klakkeloos aanvaarden, maar evenmin zonder nader onderzoek verwerpen. Soms blijkt wel degelijk een goede waar neming de grondslag van' de regels te vormen. Zo is het zeker, en ook zeer wel verklaarbaar, dat er in de maand Mei opvallende invallen van koude kunnen plaats hebben, maar ze zijn niet aan bepaalde vaste dagen ge bonden en kunnen ook wel eens ge heel uitblijven. Dit jaar waren de da gen der IJsheiligen juist warm, doch werd het een week later koud. Tre den ze op een zo ongelukkig tijdstip in dat de hele vruchtenoogst verlo ren gaat. dan maakt dit een diepe in druk die lang in de herinnering blijft hangen en jarenlang steun ver leent aan het geloof in de IJsheili gen. Hoe staat het met de opvattingen van de meteorologen over tfe beteke nis die Sint Margriet heeft voor de weersgesteldheid in de zes weken na de 20ste Juli? „Nog nooit", schrijft van Everdin- gen, die het vraagstuk enkele jaren geleden bestudeerd heeft, „zijn er na 20 Juli 42 natte of 42 droge dagen ge volgd. Maar nemen we het niet zo letterlijk dan kan alleen een statis tiek uitmaken of op een natte 20ste Juli meer regen volgt dan op een droge". Hij geeft dan het volgende tabelletjes. 20 Juli droog (21 jaar) 26 dagen droog, 16 nat, totaal 107 mm., nat (9 jaar) 25 dagen droog, 17 nat, totaal 95 mm. De 20ste Juli is in verreweg de meeste gevallen (21 tegen 9) droog, maar de daarop volgende 42 dagen trekken zich hier niets van aan; ja, op een natte Sinte Margriet volgt zelfs wat minder regen! Maar, merkt Van Everdingen op, onafgebroken regendagen maken meer indruk dan losse regendagen. Wil de regel misschien zeggen dat we moeten letten op reeksen van re gendagen? Hoeveel geheel natte of geheel droge weken volgen er op Sint Margriet? En hij vindt dan: 20 Juli droog 0,7 weken droog, 1.1 weken nat. 20 Juli nat 0.4 weken droog, 1.4 weken nat. En hierin komt nu een nogal dui delijk verschil ten gunste van de volksregel voor de dag. Na een natte 20ste Juli is de kans oo geheel dro ge weken tweemaal kleiner, die op geheel natte weken 30 pet. groter dan na een droge 20ste Juli. De gegeven cijfers houden tegelijk een verklaring in van deze boeren regels. Het is niet zozeer deze éne dag die doorslaggevend is. Men zal wel hetzelfde resultaat vinden voor ieder van de dagen b.v. van 1822 Juli. Maar regent het, dan schijnt dit karakter ook in Augustus gehand haafd te blijven, hoewel, blijkens de cijfers van de tweede tabel slechts in geringe mate; immers, van de zes weken vallen er 0.7 bepaald droog uit en is de overmaat van gemengd door naar Wassenaar, waar de uit spanning Meyendel het doel was. Verschilende firma's hadden lekker nijen beschikbaar getseld en de rei zigers lieten zich de krentenbollen goed smaken na zo'n enerverende tocht. De heren rookten er een si gaartje bij en het was er een vro lijke boel onder de groene bomen, waar de oranje limonade rijkelijk vloeide (in glazen natuurlijk). De heer B. de Koning, voorzitter van het Comité en aanvoerder van het gezelschap, stak een klein speech je af en»was verheugd over de grote belangstelling voor deze tocht, veel groter dan voor de oorlog. „Het geslacht schijnt sterker te worden en ook ouder, want de gemiddelde leef tijd van de deelnemers ligt nu ho ger dan vroeger". Er waren zelfs deelnemers boven de 90 jaar! Ook dr. C. R. Zijerveld hield een toespraakje, wijdbeens staande op twee wankele tuinstoeltjes. „Tien jaar is het geleden, vertelde de dok ter, „dat het comité voor het laatst zo'n rit kon organiseeren". Hij deed een beroep op de autobezitters, om ook volgende week weer medewer king te verlenen. Want het aantal liefhebbers was dit jaar zó groot, dat gisteren slechts de helft mee kon rij den. Dank werd gebracht aan allen, die op een of andere wijze aan deze tocht hebben meegewerkt. Een spe ciaal applausje voor de motor-politie. „We keken vroeger, toen we een jaar of tien waren, heel anders tegen de politie op", zei dr. Zijerveld, die blijkbaar wel eens een ruit heeft in gegooid Met een spontaan „Lang zullen ze leven" kwam het einde van dit op onthoud. Het klokje van gehoorzaam heid sloeg en iedereen zocht z'n auto weer op. Maar niet voordat ook de heer B. Bekkering, oud-wachter van de Schrijversbrug, ook even op de stoel geklommen was en 'n lied ten beste gaf. waarvan iedereen het re frein meezong. In de beste stemming werd Leiden weer bereikt, ,,'t Was een schitte rende tocht", zei een oude opoe. En zij sprak uit, wat alle anderen dach ten! Het beste compliment voor al len, die deze tocht tot een succes maakten! Berichten reeds geplaatst in een onzer vorige oplagen. MONGOMERY IN NEDERLAND. Veldmaarschalk Montgomery is heden omstreeks het middaguur op het vliegveld Valkenburg aangeko men voor het gebruikelijke contact met militaire autoriteiten. DEBARKATIE „ORANJE" EN „DORSETSHIRE" Hedenmorgen om acht uur begon in Amsterdam de debarkatie van de 550 passagiers, die met de „Dor setshire" uit Indonesië in ons land aankwamen. Twee uur later, om tien uur, wer den, eveneens in Amsterdam, de ruim 800 passagiers van het M, S.- „Oranje" gedebarkeerd. Onder deze 800 passagiers bevonden zich on geveer 100 K. N. I. L. militairen met hun gezinnen. SCHEEPSBERICHTEN GENERAL W. C. LANGFITT (tr.) DjakartaA'dam 29 Juni te Aden. MARKTBERICHTEN GOUDA, 29 Juni. Kaas. Aanvoer 268 partijen le soort 1.982.10, 2e soort 1 901 97. extra zware 2-31 per kg. Handel matig. NOORDWIJKERHOUT, 28 Juni. „De Eendracht". Aardbeien per slof 1.501.85, blauwschokkers 44 cent, krombekken 40 cent, doppers 23—23 cent en tuinbonen 10—15 cent per kg. TER AAR, 28 Juni. Groente. Kassnijbonen 9 3013.50, idem B. 8.00—^8.90, stek 2.805.80, stam- princessen 8.409.70, kassnijbonen 5.50, natuursnijbonen 5peulen 2.204.80, idem B 1.00—12.90, doppers 1.902 70, idem 1.10—1,70 kapdoppers 1.302.80, blauwschok kers 2203.30, krombekdoppers 3.20, tuinbonen 7395 cent alles per 10 kg. tomaten A 8595 cent, idem C 6090 cent, idem CC 3540 cent, krul 1535 cent. gescheurd 15 cent. andijvie 59 cent, waspeen 9 13 cent, idem stek 3 cent. prei 5 cent rabarber 46 i ?nt, nieuwe aardap pelen 1418 cent, idem kriel 78 cent, postelein 60 cent, spitskool 7 cent, ales per kg.; sla 22.40 per 100 stuks, bloemkool IA 1823 cent, idem 1 1210 cent, idem 2 813 ct„ idem stek 45 cent, komkommers 1 1013 cent, idem 2 89 cent, idem 2 24 cent, alles per stuk, bospeen 9 12 cent, Selderie 12 cent, boskio- ten 611 cent. peterselie 2 cent, bos uien 36 cent alles per bos, aard beien 3238 cent, idem gevl. 1729 cent per doosje, per slof 1.301.85, Framboosaardbeien 10 cent per doos je, Augurken D 1 45 cent, idem E 25 cent. R'veen, 28 Juni. Bloemen. Col- vilUe 8—43, Esther Read 621, An- glaia 712, Lathyrus 617, Scabiosa 1042, Lelies 2080, Liatris 4065, Hortensia 4050, Anjers 918, Gla diolen 8090 ct. Groenten. Aardbeien 0.13 0. 2, Frambozenaardbeien 0.160.29 per y, pond. Kropsla 203.30, Bos peen 817. Bloemkool 819, Bos uien 1016, Boskroten 23, per 100, Peulen 1.606.20, Capucijners 1.30 2.70, Schokkers 2.803.80, Doperw ten 1.402.55. Kassnijbonen I 10 12.50, id. II 7.50—8.50, id. stek 4— 6.50, Dubb. Stambonen 1010.50 p. 10 kg., Augurken grof 12.25, id. bom- 8 75. id. stinnpd 6 50 ner ?5 V.".

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3