Invasie op Ambon aangekondigd Parlement wat rumoerig Sterkte van Ned. luchtmacht is onvoldoende Min. van Justitie benoemd Nieuwe KLM-lijn Jaarvergadering »De Hyacinth« PONDERDAG 2» JUNI 1950 1JE LE1USE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 7 T>E REGERING VAN DE RIS heeft een volledig plan de campagne op- gesteld voor de invasie en onderwerping van de thans twee maan den oude en „opstandige" Republiek de Zuid-Molukken, aldus verneemt Reuter uit „betrouwbare Indonesische brond". Het plan zal echter dan pas in werking worden gesteld, wanneer een laatste vredesmissie, bestaande uit van Ambon stammende politici, die niet in de regering zitten, zou falen. Verder heeft de Indonesische rege ring volgens A.P. besloten tot gewapende actie over te gaan tegen de Daroel Islam. en troepenconcentraties te bombar deren. ACTIE TEGEN DAROEL ISLAM. Officieel is heden verder meege deeld, dat de Indonesische regering zal trachten „de orde te herstellen" in de gebieden, die door de Daroel Islam „onveilig worden gemaakt". Naar men weet, is de Daroel Is lam voornamelijk actief op West- Java. Kapitein Westerling heeft uit de kringen van deze Mohammedaan se beweging destijds vele aanhangers gerecruteerd. Er werd, volgens A. P. te Djakar ta de nadruk op gelegd, dat de re gering alleen van plan is op te tre den tegen de „terroristische praktij ken van de beweging en niet tegen haar ideologie". Eerst echter nog een laatste vredesmissie Wat Ambon betreft zullen de ze ven federale politieke leiders, die de vredesmissie uitmaken, welke ter elfder ure nog zal trachten het ge schil tussen de RIS en de republiek der Zuid-Molukken op te lossen, nog deze week per vliegtuig en schip naar Ambon vertrekken. De delegatie vertrekt met volle dige goedkeuring van de RIS-rege- ring, maar zal de „gevaarlijke reis geheel op eigen risico ondernemen." Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat er onder de 15.000 man op Cele bes, die nu onder commando staan van de hoogste Indonesische militair kolonel Kawilaring, 3000 Ambonne- zen zijn voornamelijk voormalige manschappen van het KNIL. Vroegere Nederlandse „Mitcheli"- bommenwerpers, die nu alle mi litaire vliegvelden in Indonesië aan de RIS zijn overgedragen in In donesische handen zijn, zouden de landingen van de federale troepen steunen, door Ambonnese kazernes Belgische regeringsverklaring Minister-president Duvieusart heeft gisteren het Belgische parle ment zijn regeringsprogram voorge legd. In de verklaring wordt aange kondigd, dat de katholieke regering koning Leopold langs grondwettelij ke weg op de troon zal terugbrengen. Daarna is zij bereid besprekingen te openen over een regeling van kwes ties betreffende opvolging van de koning. De voorlezing van de regerings verklaring werd herhaaldelijk door de socialistische volksvertegenwoor digers met uitroepen onderbroken. Ten slotte verzocht de voorzitter Van Cauwelaert de socialistische fractieleider Bohy zijn partijgenoten tot de orde te roepen. Na de voor lezing werd besloten de debatten tot Donderdag uit te stellen. Minister Eyskens heeft de regeringsverkla ring in de Senaat in het Nederlands voorgelezen. PRAAG EN DE COLORADO KEVERS! Tsjecho-Slowakije heeft gisteren, evenals eerder Oost-Duitsland, de Westelijke mogendheden beschul digd van het uitwerpen van colora dokevers uit de lucht ter vernieti ging van de aardappeloogst in Tsje cho-Slowakije. In een officiële be kendmaking wordt verklaard, dat in voorafgaande jaren de kever slechts sporadisch werd aangetroffen, maar dat hij dit jaar plotseling en overal in alle districten langs de Westelij ke bezettingszones van Duitsland was verschenen. Volgens de procla matie zijn de insecten op kunstma tige wijze en met opzet in grote hoe veelheden door de „Westerse impe rialisten met medewerking van hun agenten" in Tsjecho-Slowakije ver spreid. GROOTSTE HOUTVEEM VAN WEST-EUROPA VOOR TROPISCH HOUT. Kortgeleden werd aan de Hemweg. even buiten Amsterdam, een nieuw houtveem voor tropisch hardhout, met de afmetingen 100 meter lang, 150 meter breed en 23 meter hoog het grootste van West- Europa, in gebruik genomen. Deze foto toont U het nieuwe houtveem van de lucht uit. Het wa ter vóór het veem wordt uitsluitend gebruikt voor zeeschepen, terwijl de binnenschepen achter het houtveem aanleggen. Luchtopname ANP.-Foto Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom een Kruschen- kuur. Wonderlijk die aansporen de werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloed zuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun na tuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies, verrichten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzet ten en daarmee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regelma tig! En... hoe eerder hoe beter... Gistermiddag heeft minister S- L. Mansholt zich te Barneveld laten voorlichten omtrent het onheil, dat de pseudo-vogelpest aldaar gesticht heeft. In totaal werden 41 bedrijven besmet verklaard, waarvan 32 000 kippen vernietigd werden. De eige naren krijgen de slachtwaarde ver goed, wat bij elkaar naar schatting zo ongeveer 150.000 zal zijn. Re kent men, dat alle kippen legkippen waren, dan hebben de pluimveehou ders tezamen toch nog wel een strop van circa een half millioen. Jaarlijks worden 27.000 jongelui onder de wapenen geroepen De Regering, aldus de nota over het defensiebeleid, blijft vasthouden aan een dienstplicht-leger met een kern van beroepskader. De Regering wenst het militie-stelsel te handha ven. De stelling, als zou volstaan kunnen worden met legers van zeer beperkte mankracht, voorzien van allermodernste bewapening en grote gevechtskracht, wordt 'nog niet be wezen geacht. Gedacht wordt aan lichtingen van 27.000 man per jaar die gedurende zes jaar tot de troe pen te velde zullen behoren en daarna naar de territoriale troepen zullen overgaan. Gestreefd wordt naar een verde ling van thans geoefende manschap pen over beide categorieën van de Landmacht. De voornaamste taak der territoriale troepen zal het op treden tegen luchtlandingstroepen zijn. In 1951 zal een regiment in- fanterie-wielrijders, behorende tot de territoriale troepen, worden op gericht. Voor de Landmacht zal de oefen tijd van twaalf maanden en langer moeten worden gehandhaafd. Hier door ontstane persoonlijke lasten zullen voorshands in het algemeen niet verlicht kunnen worden. Om technische en financiële redenen zal bij Luchtstrijdkrachten a;i Marine de nadruk sterk op het beroepsper- soneel moeten worden gelegd. Het plan van de luchtverdediging van Nederland als onderdeel van de West-Europese verdediging omyat de opbouw van een aantal squa drons dagjagers en nachtjagers, een alarmeringsapparaat met radarsta tions, een luchtwachtdienst en tele foonverbindingen. Voor rechtstreek se bewaking en verdediging van vliegvelden zullen bataljons lucht vaarttroepen worden gevormd, voorts zullen luchteenheden voor transport, artillerie-verkenning en fotografie worden gevormd. De operationale gevechtssqua drons voor luchtverdediging en tac tische luchtmacht zullen met de or ganen voor alarmering worden sa mengevoegd in eenluchtverdedi gingscommando. Verbetering van ge bouwen, startbanen en inrichtingen voor oorlogsgebruik zijn op vlieg velden noodzakelijk. De vredessterkte der Luchtmacht van 900 man zal beperkt moeten toenemen bij het vorderen der plan nen. De opleiding van vliegers heeft niet voldoende capaciteit, waarin is voorzien door buitenlandse oplei dingen. Overwogen wordt de opleiding voor de regimenten lichte luchtdoel artillerie aanzienlijk te brengen be neden de maximale wettelijke duur, die voor middelbare luchtdoelartil lerie en zoeklichten echter niet Per soneel der Nationale Reserve zal voor een deel de lichte luchtdoel artillerie bedienen, voor een deel ook zorgen voor herstel en handha ven van inwendige orde en rust. Verwacht kan worden, dat de Ne derlandse vliegtuigindustrie op nog groter schaal dan thans bij de pro ductie van gevechtsvliegtuigen zal worden ingeschakeld. De sterkte van Nederlands Zee macht zal in 1955 ongeveer als volgt zijn: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escorteurs, 4 onder zeeboten, 48 mijnenvegers en onge veer 1-00 vliegtuigen. De bewapening van de koopvaardijvloot zal dan voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn gevorderd. Deskundige controle op burgerlijk geldbeheer Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot re geling van de controle op het gelde lijk beheer en de boekhouding van de ontvanger, enz. (wijziging Ge meentewet en Armenwet). Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: Artikel 209 van de gemeentewet draagt aan burgemeester en wethou ders op het opnemen van de boeken en kas van de gemeente-ontvanger. Reeds voor de jongste oorlog zijn herhaaldelijk stemmen opgegaan om in de Gemeentewet controle door een deskundige verplicht voor te schrij ven. Daarin wordt thans in het ont werp voorzien. Tot nu toe ontbreekt in de Armen wet een regeling omtrent de contro le op het geldelijk beheer en de boekhouding der hiermede belaste functionarissen van burgerlijke en gemengde instellingen van welda digheid. Wel passen reeds verschil lende gemeentebesturen een goede controle op de financiële administra tie dezer instellingen toe en hebben Gedep. Staten van sommige pro vinciën er bij de gemeentebesturen in hun geweest op aangedrongen, in de betreffende reglementen voor schriften omtrent deze controle op te. nemen, doch een algemene of af doende regeling is hiermede niet verkregen. Voorgesteld wordt daarom in de Armenwet soortgelijke voorschriften op te nemen als ten aanzien van het geldelijk beheer en de boekhouding van de gemeente wordt gedaan. Mr. A. A.M. Struyken te Breda De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij koninklijk besluit van 28 Juni met ingang van 10 Juli benoemd is tot minister van Justitie mr. A. A. M. Struycken, advocaat en procureur en wethouder van de gemeente Breda. Mr. A. A. M. Struycken werd op 27 December 1906 te Breda geboren. Hij studeerde rechten te Nijmegen en deed op 29 Januari 1932 zijn docto- raal-examen. Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Breda en werd in 1935 lid van de gemeenteraad voor de Kath. Staatspartij. In 1937 werd hij fractie-voorzitter voor deze partij in de Raad. In 1938 werd de nieuwe minister te Breda benoemd tot wethouder der bedrijven en in hetzelfde jaar werd hij lid van Provinciale Staten van Noord-Brabant. In 1941 bedankte hij als zodanig als protest tegen door de bezetter geno men maatregelen. In 1941 kreeg hij de leiding van de sociale dienst van N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie fte Breda, met opdracht voor deze onderneming een sociale ontwikkeling voor te berei den, gebaseerd op de na-oorlogse structuur. Van 4 Mei 1942 tot December 1942 zat mr. Struycken als gijzelaar te St. Michielsgestel. Na de bevrijding van Breda werd hij in November 1944 wethouder van Financiën en Bedrij ven en was daarbij speciaal belast met de zorg voor de vluchtelingen en evacué's. Mr. Struycken bekleedt voorts de volgende maatschappelijke functies: voorzitter Wit-Gele Kruis Breda, voorzitter Dioc. Maatschappelijk Co mité, voorzitter adviescommissie Ge westelijk Arbeidsbureau, bestuurs lid van het Landelijk Cenrtum voor Staatkundige vormden, voorzitter van de stichting „Vrienden van het Brabants Orkest", voorzitter van de St. Adelbertsvereniging in het dio cees Breda, secretaris van de afde ling Breda van de Alg. Kath. Werk geversvereniging in het Diocees Breda". De nieuwe minister is de zoon van dr. A. J. L. Struycken, lid van de Koninklijke Academie voor Weten-1 schappen en ere-doctor van de Leid- j se Universiteit, arts te Breda. i Aardgas aangeboord j in Gramsbergen HET BROMT.... De Nederlandse Aardolie Maat schappij is Zaterdag j.l. te Gramsber gen, waar men reeds geruime tijd bezig was met een proefboring, be gonnen met een productieproef. Gis termiddag werd in deze boring aard gas aangetoond, vooralsnog in be perkte hoeveelheden, zo deelt de maatschappij mee. De juiste omvang van de productie van deze put zal eerst over enige tijd kunnen worden Men meldt ons, dat het gas met een zware bromtoon naar boven komt. Uitveilingheidsoverwegin- gen is het aangestoken. Aardgas is namelijk zwaar, blijft laag hangen en kan daardoor gevaar opleveren voor de omgeving. Men laat de put openstaan om de hoeveelheid gas en de druk te meten. Men weet namelijk nog niet wat „de put zal doen". DE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD BUEEN. De Sociaal-Economische Raad is gisteren voor de tweede maal in een niet-openbare vergadering bijeen ge weest. De Raad heeft uit zijn mid den het dagelijks bestuur gekozen, waarvan deel uitmaken prof. F. de Vries, voorzitter, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. B. C. Slo- temaker, prof. dr. J. A. Veraart en ir. H. Vos, allen aangewezen door de overheid en voorts de heren mr. H. Asser (hofodgroep verzekerings), A. C. de Bruyn (Ned. Kath. Arbeiders beweging), C. van den Heuveling (Ned. Chr. Boeren- en tuindersbond), Th. S. J. Hooy (Ned. Kath. Midden standsbond). N. Oosterhuis (N.V.V.), M. Rupprt (C.N.V.), T. J. Twijnstra (Verbond Nederlandse Werkgevers) E. A. Vermeulen (N.V.V.). De heren Twijnstra en Oosterhuis zullen de functie van ondervoorzitter vervul len in de S.E.R. De benoeming van een algemeen secretaris werd aangehouden tot de volgende vergadering. Tot secretaris werd benoemd dr. C. H. Schouten. Het secretariaat van de S. E. R. zal tot nader aankondiging gevestigd zijn op het adres Emmapark 1, Den Haag. Op 21 Juli a s. zal de S.E.R. voor het eerst in openbare vergade ring bijeenkomen in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten Gene raal. Minister-president dr. W. Drees en een aantal hoge autoriteiten zullen worden uitgenodigd deze eerste open bare vergadering bij te wonen. WIJZIGING ARBEIDSWET 1919 Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919 en een wetsontwerp tot wijziging van de Veiligheidswet 1934. Aan de me morie vgn antwoord op deze ontwer pen is het volgende ontleend: De bepalingen van het arbeidsbe sluit 1920, dat berust op het bepaalde in artikel 10 der Arbeidswet 1919, hebben nagenoeg alle de bescher ming van jeugdige personen of vrou wen ten doel. Wordt het ontwerp wet,, dan zal een mogelijkheid tot on middellijk optreden geopend zijn in die gevallen, waarin ten gevolge van het overtreden van de voorschriften ernstig gevaar voor deze jeugdige personen of vrouwen aanwezig is. Naast het openen van een moge lijkheid tot onmiddellijk optreden in geval van gevaar beoogt het ont werp de mogelijkheid te scheppen om, in geval van ernstige overtre ding van de bepalingen nopens werk- en rusttijden, te voorkomen, dat een met de wet strijdige toe*- stand blijft voortduren. Linea recta naar Nieuw Guinea De K.L.M. en de regering hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe luchtlijn tussen Nederland en Nieuw-Guinea, die zonder tus senlanding in Djakarta zal worden gevlogen. Voorlopig is eenmaal in de veertien dagen een vlucht in charter geprojecteerd. Hoewel de route nog niet geheel vast staat meent men, dat de nieuwe lijn be gin Juli in gebruik kan worden ge nomen. Op de route zullen hoofdzakelijk emigranten worden vervoerd, voor wie de reis met het vliegtuig goed koper is dan met de boot, die er ruim twee maanden over doet. LISSE Gisteravond hield de vereniging „De Hyacinth" haar jaarvergade ring in „De Nachtegaal" te Lisse. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer W. M. Driehui zen mede, dat de vooruitzichten voor de hyacinthenkwekers gunstig zijn, echter moeten de kwekers de uiterste zorg blijven besteden voor een gezond product. De omzet in 1949 bedroeg 10 mil lioen hyacinthen rjier, dan in 1948; in 1949 was de omzet 60 millioen stuks, het record bedroeg in 1938, in totaal 75 millioen hyacinthen. Vervolgens noemde de voorzitter het van groot belang om een ver standige prijzenpolitiek te voeren en de kwaliteit steeds op een hoger niveau te brengen, dit zal de omzet belangrijk vergroten. Na de heren Stofmeel van de Plantenziektenkundige Dienst en dr- Beyer van het Laboratorum te Lisse verwelkomd te hebben, bracht de waarnemend secretaris de heer H. J. van der Laan het jaarverslag uit, waaraan we o.a. het volgende ontlenen: Het is in de geschiedenis van de veréniging „De Hyacinth" nog nooit zo rustig geweest als in 1949. Dit laat zich gemakkelijk verklaren, omdat „De Hyacinth" een technische orga nisatie is, wat niet zeggen wil, dat zij geen economische betekenjsjheeft. Dit hebben de jaren van vóór 1948 wel bewezen. Doordat sinds 1949 het „Maatregelen" heeft opgehouden is nog slechts overgebleven een appa raat voor registratie en toezicht op de buitenlandse afzet. Het aantal aangeslotenen bij de keuringsdienst, is in 1949 geleidelijk toegenomen en gestegen tot 506 be drijven. Gekeurd werd met een oogst van 397 H.A. tegen 361 H.A. in het voorgaande jaar; een vermeerdering dus van 36 H A. Sinds 1945 betekent dit, dat de controleurs méér te keu ren hadden een oogst van 125 H.A. De heer F. Limburg, directeur van de keuringsdienst bracht vervolgens het keuringsverslag over 1949 uit, waarin hy de kwekers adviseerde om zeer waakzaam te blijven ter bestrij ding van de verschillende ziekten. Het is van groot belang, dat de ken nis steeds opgevoerd wordt en in dit verband wees de heer v. Limburg op het loffelijk streven van de Unie van Landarbeidersbonden te Sassen- beim, die met steun van de afdeling van Bloembollencultuur en de keu ringsdienst, door een demonstratie in het voorjaar voor ieder toegan kelijk, de kennis van de ziektebeel den levendig 'houdt en tracht te vermeerderen Van de selectiekeuring waren van een drietal bedrijven enige soorten onder speciale keuring ter verkrij ging van een certificaat voor groe ne partijen. Het rapport eindigde met de wens, dat alle kwekers gezamenlijk zullen medewerken om door intensieve ar beid de kwaliteit van het product op te voeren. Hierna deelde de voorzitter mede, dat evenals vorig jaar ook nu weer van iedere 100 R,R. 2 mand krasbo- dems moet worden ingeleverd. Hier omtrent werd nog geruime tijd gedis cussieerd. Al het mogelijke zal in het werk worden gesteld, om tegen te gaan. dat ondeugdelijke bollen in de handel komen; er zelfs enige stemmen op om nog iets meer in te leveren, doch dit vond geen algemene bijval. In een eerstvolgende bestuurs vergadering zal het bestuur deze zaak nog eens bekijken. Uit het financiële verslag bleek, dat de ontvangsten over 1949 waren 25.233.46 en de uitgaven 20.715 70. derhalve een batig saldo van 4517.76 De begroting over 1950 bedraagt 25.000.—. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de voorzitter W. M. Drie huizen en de heer Braam: gekozen v/erden Jac. Nieuwenhuis Lisse en Nic. Roozen Mzn. Heemstede. Op een vraag van de heer J. W. A. Lefeber over het aantal hol- en snijbollen werd medegedeeld, dat in 1949 20 H.A. hiervan was geregis treerd, in 1948 17 H.A.. het aantal was dit jaar te velde, staat, is nog niet officieel bekend. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur), AANVANKELIJK WARM Aanvankelijk weinig bewol king en in de ochtend snelle stij ging van temperatuur bij zwak ke tot matige Zuidelijke wind. Later van het Westen uit toene mende bewolking met kans op enkele verspreide buien tydens het binnendringen van koelere lucht. Dertig gezinnen te Ede komen op straat Enige opschudding is te Ede ver oorzaakt, doordat dertig gezinnen wonende aan de Infanterie- en Artil lerielaan, per aangetekend schrijven Dinsdag jl. de mededeling ontvin gen, dat zij zorgen moeten voor 31 Juli a.s. hun woningen ontruimd te hebben. Bij in gebreke blijven wor den gerechtelijke maatregelen in uit zicht gesteld. Deze aanzegging was afkomstig van de inspectie der domeinen en re gistratie te Nijmegen, in dezen han delend in opdracht van de eerst aanwezend ingenieur der Genie te Arnhem, die hem op zijn beurt op order van het Departement van Oor log uitvoerde. De - woningen, waarom het hier gaat, zijn nml. militaire woningen, die voor de oorlog voor het meren deel onbewoond waren en die men toen gaarne aan burgergezinnen verhuurde. Het garnizoen Ede on dergaat echter een sterke uitbrei ding en naar raming zullen binnen zeer afzienbare tijd 300 militaire ge zinnen aan woonruimte geholpen moeten worden. Dit verklaart, waar om bovenbedoelde gezinnen thans de door hen bewoonde percelen zul len moeten ontruimen. De verplichte opzeggingstermijn (1 maand) is in acht genomen, terwijl ook de resp. huurcontracten de bepaling bevat ten, dat de door burgers bewoonde militaire huizen zo nodig ontruimd moeten worden. Het gevolg van een en ander is evenwel, dat de gemeentelijke huis- vestingsdienst zich plotseling ge plaatst ziet voor een vrijwel hope loze taak. Dertig gezinnen moeten binnen een maand tijds onderdak gebracht worden en dat. terwijl ver over de duizend gegadigden op de wachtlijst staan voor een woning. Wel kreeg Ede onlangs een toe wijzing voor 100 nieuwe woningen, doch van die huizen moet de eerste steen nog gelegd worden. 20 TON GRAAN GESTOLEN De recherche van de Rotterdamse rivierpolitie heeft een einde gemaakt aan een fraude waarbij een graan- silobedrijf voor ongeveer 20 ton graan is benadeeld. Enkele wegers van het bedrijf en binnenschippers hebben vermoedelijk reeds van einde 1949 af geknoeid met het gewicht van de ladingen. Twee wegers en drie schippers zijn gearresteerd. Het on derzoek naar verdere medeplichti gen strekt zich over het gehele land uit. Doordat de wegers een groot over wicht gaven hielden de schippers bij het lossen een deel van de lading over. Dit overschot verkochten zij voor eigen rekening en de opbrengst werd tussen de deelnemers verdeeld. Uit Tandjong Priqk zijn dezer dagen weer enkele troepenschepen naar Nederland vertrokken, waarop zich echter vrijwel geen gesloten onderdelen bevinden. Op 11 Juni vertrok de Atlantis met aan boord hoofdzaak militairen van het K. N. I. L. Op 19 Juni be gon de „General W. C. Langfitt" de reis naar Nederland met behalve individuele militairen ruim 209 man L. S. K., en de 41e zelfst. brigade verbindingsafdeling. Op 22 Juni is de „General Muyr" uit Priok naar Nederland vertrok ken. Drie schepen naderen thans de vaderlandse kust. De „General Harry Taylor" wordt tegen het eind van deze week in Amsterdam, de „Goya" omstreeks Juli eveneens te Amsterdam en de „Kota Inten" omstreeks 5 Juli te Rotterdam ver wacht. BEURS VASTE STEMMING.. Het besluit van de regering te Washington om Zuid Korea militaire hulp te verschaffen, werd op de Amsterdamse effectenbeurs gunstig beoordeeld. De kwestie in het Oos ten beinvloedt de beurs echter nauwelijks. De fluctuaties blijven beperkt en ook de omzetten ver schillen niets met die der vorige week. Na een prijshoudende opening trokken de koersen iets aan en de meeste fondsen sloten op het hoog ste punt van de dag, waarbij win sten van rond twee punten geen zeldzaamheid waren. Voor zover waarneembaar was de affaire iets groter dan Dinsdag, toen in aande len slechts voor f. 947.000 is omge zet. Alle internationale industrie aandelen sloten ongeveer twee pun ten hoger. Ook op de scheepvaartmarkt heerste iets meer activiteit, hetgeen gepaard ging met kleine voordelige verschillen. De cultuuraandelen ble ven verwaarloosd, maar wisten zich goed te handhaven en werden enigs zins meegetrokken door de algeme ne maikttenldens. Staatsfondsen uiterst stil en overwegend iets la ger. Dat er voor de Amerikaanse waar den iets meer belangstelling bestaat, kwam gisteren duidelijk naar voren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2