3)e &2idóe6oti/*ci/iit Engeland stelt z'n vloot beschikbaar Moskou verklaart alles onwettig £etióg.e<ziade iteun den. demaacathcde tanden MC ARTHUR PERSOONLIJK NAAR KOREA Omdat het er zelf niet bij was Symbolische steun van Nederland De situatie aan het gevechtsfront Vriendschap te Berlijn Toch Queuille STERKER DAN DE LEER Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN" WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 29 JUNI 1950 51ste JAARGANG No. 12015 Mc. Arthur kon er geen wijs meer uit worden Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ENGELSE MARINESTRIJDKRACHTEN in de Japanse wateren zijn onmiddellijk ter beschikking gesteld van generaal MacArthur ter ondersteuning van de Amerikaanse actie in Zuid-Korea, deelde premier Attlee onder gejuich in het Lagerhuis mede. Het Engelse Gemenebest zal zich bera den over mogelijke hulpverlening, heeft Canada bekendgemaakt. Alle 21 Latijns-Amerikaanse re publieken steunen de besluiten van de Verenigde Naties tot hulpverlening krachtig. Ook de Australische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat schepen van de Australische marine in de Japanse wateren ter beschikking van de V.N. zijn gesteld via de V.S. Generaal Douglas McArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, is per vliegtuig uit Tokio naar Zuid-Korea vertrokken. De generaal verklaarde, dat hij zich geen duidelijk beeld van de situatie aan het front kon vormen uit de verwarde berichten uit Zuid-Korea. Het Söwjet-Russische persagentschap Tass heeft thans het antwoord van de Sowjet-Russische regering op de resolutie van de Veiligheidsraad in zake Korea gepubliceerd. Hierin wordt verklaard, dat de oproep van de Veiligheidsraad tot steunverlening aan de Zuid-Koreaanse repu bliek „onwettig" is. De bewuste resolutie werd aangenomen met zes stemmen, waarbij nog de stem van de Chinese nationalistische gedelegeerde Tsjiang Ting Foe, „die geen wettig recht heeft om China te vertegenwoordigen". Vervol gens wordt in de verklaring gezegd, dat in overeenstemming met het Handvest van de V.N., de Veiligheidsraad besluiten moet nemen met een meerderheid van zeven stemmen, waaronder die van de vjjf permanen te leden, t.w. de V.S., Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en China. Toen het genoemde besluit genomen werd, waren twee permanente le den van de Veiligheidsraad, de Sowjet-Unie en China, niet aanwezig. Volgens het Handvest kan de Veiligheidsraad een beslissing t.a.v. belang rijke kwesties slechts met eenstemmigheid van alle vyf permanente le den nemen. De Russische verklaring concludeert derhalve, dat het volmaakt duidelijk is, dat het onderhavige besluit van de Veiligheidsraad omtrent de Ko reaanse kwestie „geen rechtsgeldigheid bezit". In buitenlandse diplomatieke en journalistieke kringen te Moskou verklaarde men Woensdagavond, dat de Sowjet-Unie niet onverschillig kon blijven tegenover dè nieuwe toe stand, die is ontstaan door de Ame rikaanse actie in China en Korea, welke in Moskou „directe agressie" wordt genoemd. Ervaren waarnemers zijn echter voor het merendeel van mening, dat Rusland niet van plan is in een oor log verwikkeld te raken en waar schijnlijk zodanig zal handelen, dat een derde wereldoorlog zal worden vermeden. Te Washington is men van mening, dat president Truman en Dean Ache- son zeer zorgvuldig handelen om het de Sowj et-Russische leiders mogelijk te maken om zonder verlies van prestige de oorlog in Korea tot een einde te brengen. AMERIKAANSE VEILIGHEIDSMAATREGELEN. De Amerikaanse vloot heeft met het oog op de gespannen toestand in Korea de veiligheidsmaatregelen aan de Westkust van Amerika versterkt. De hoofdkwartieren van de marine KOREAANSE VLUCHTELINGEN IN ZUID-JAPAN AANGEKOMEN. Met vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht kwamen vluch telingen uit Zuid-Korea op de lucht haven Itazuki in Zuid-Japan aan. ANP. Radiografisch overge brachte foto. DE OORLOG IN ZUID-KOREA Overigensgeen verklaring Nederland is in principe bereid aan Zuid-Korea hulp te verlenen, zoals in de resolutie van de Veilig heidsraad gevraagd wordt, aldus heeft A.P. van bevoegde zijde ver nomen. Deze hulp zal echter slechts een symbolisch karakter kunnen dragen en waarschijnlijk uit niet meer bestaan dan een paar kanon neerboten uit Indonesië. De voorzitter van de Tweede Ka mer, dr. Kortenhorst, heeft gister middag bekend gemaakt, dat de re gering niet van plan is een verkla ring af te leggen in verband met de oorlog op Korea. Om een dergelijke verklaring was Dinsdag gevraagd door de communist De Groot. De heer De Groot vond de verkla ring van de voorzitter zeer teleur stellend. Hij was er speciaal voor naar Den Haag gekomen. De Kamer liet het betoog van de heer De Groot zonder enige reactie over zich heen gaan. LONDEN ZONDER VLEES. De Britse regering heeft gisteren de hulp van militairen ingeroepen, om vlees te vervoeren. Ongeveer duizend chauffeurs van auto's voor vleestransport zijn namelijk in sta king gegaan, omdat zij het tegen woordige minimumloon van 53.50 per week te laag achten. Zij eisen 8.50 per week meer. In veel Londense slagerijen was geen vlees te koop. Een gedeelte van het vleesrantsoen zal de volgende slechts in de vorm van ingeblikt vlees beschikbaar zijn. Men heeft eerst de hulp van de militairen inge roepen, toen de stakers hadden ge weigerd om te onderhandelen met de secretaris-generaal van de vak bond van transportarbeiders. Hij had er bij de stakers op aangedrongen het werk te hervatten. te San Diego, San Francisco, Seattle en Pearl Harbour hebben bezoeken aan de vlootstations verboden of sterk beperkt. Burgers mogen Pearl Harbour en andere vlootgebieden der Hawaii-eilanden alleen voor zaken bezoeken. Pogingen om de bres te dichten Terwijl de Westelijke wereld de hulp verlening aan het overvallen Zuid- Korea organiseert, voeren de strijdkrachten van deze staat een vertwij felde strijd om de communistische opmars te vertragen. Nadat zij Seoel en net 25 km. Zuidelijker gelegen vliegveld Kimpo hebben moeten prijsge ven, trachten hun geteisterde divisies een nieuwe weerstandslijn in te ne men op 30 km. ten Zuiden van de hoofdstad. Zij ondervinden daarbij reeds daadwerkelijke steun van Amerikaanse raketbommenwerpers en jagers, terwijl een detachement Amerikaanse genietroepen is aangekomen om een hoofdkwartier te velde in te richten. Het radio-station Seoel, heeft thans een communistisch programma. De stad is geheel in vijandelijke handen, terwijl ook het schiereiland Ong Jin aan het Westelijke front geheel door de regeringstroepen is ontruifnd. De voornaamste vliegbasis van de Zuid-Koreaanse en Amerikaanse luchtmacht, Soewon, 20 km. ten Zui den van Seoel, ligt onder vuur en gistermiddag zijn er maatregelen ge troffen om terug te trekken op de meest nabijliggende basis, 75 km. verder naar het Zuiden. De eerste 24 uur van de Amerikaanse interventie in de lucht en ter zee heeft geen be lemmering kunnen zijn voor de op mars van de Noord-Koreanen naar het Zuiden. De Noord-Koreanen beweren in hun legerbericht, dat hun commando troepen Ooetsjin, dat op de 38e breed tegraad ligt, hebben veroverd. Oetsjin is het centrum van het Zuid- Koreaanse kolenbekken en de electri- citeitscentralen aldaar voorzien het grootste gedeelte van Zuid-Korea van electriciteit. Eveneens volgens het Noord-Ko- reaanse communiqué zou in de sector ten Noordwesten van Seoel een ge heel regiment der Zuidelijken zich hebben overgegeven. De Zuid-Ko- reanen zouden in dit gebied en op het schiereiland Ongjin in totaal 8000 man kan doden, gewonden en gevan genen hebben verloren, evenals een grote hoeveelheid krjjgsmaterieel. Het Amerikaanse hoofdkwartier zegt, dat lichte bommenwerpers bo ven dit gebied hebben gepatrouil leerd, maar wegens het laaghangende wolkendek geen bommen hebben ge worpen. GUERILLA IN ACTIE. De voortdurende aanwezigheid in de lucht van Amerikaanse vliegtui gen heeft een zeer gunstig effect ge had op het moreel der vermoeide Zuid-Koreaanse troepen. Deze man nen waren de eerste dagen van de strijd geheel zonder dekking tegen luchtaanvallen geweest, daar de Zui delijken vrijwel geen vliegtuigen en in het geheel geen luchtdoel-artille rie hebben. Wel worden de Zuid-Koreanen, die zich ten Zuiden van de rivier de Han hergroeperen, ernstig belemmerd door in die streek opererende com munistische guerilla's, vooral tussen Soewon en Taegoe; in deze laatste plaats is de regering, nu gevestigd. „WEINIG HOOP" ZEGT RHEE. President Syngman Rhee heeft te Taedjon verklaard, dat er „weinig hoop" is, tenzij de Amerikanen zwa re kanonnen naar het front zenden. De Noord-Koreanen zijn met tanks de Han overgestoken en de Zuid-Ko reanen worden van de oever terugge slagen, aldus Syngman Rhee. De ge vechtslinie ligt thans ongeveer 12 kilometer ten Noorden van Soewon. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van MacArthur heeft de 20ste groep der Amerikaanse luchtmacht het vliegveld Kimpo ge bombardeerd en alle belangrijke doe len met goed gevolg geraakt. Alle bommenwerpers keerden op hun ba sis terug. De piloot van een Ameri kaans straalvliegtuig schoot een Noord-Koreaans gevechtsvliegtuig in een gevecht boven Soewon neer, al dus de bekendmaking. John Foster Dulles, de republikein se adviseur van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, heeft bij aankomst te Burbank (Cali- fornië) op de terugweg uit het Verre Oosten naar Washington verklaard, dat de toestand in Korea „zeer ern stig" is. „Ik had deze bijzondere ontwikke ling in dit bijzondere tijdsgewricht niet verwacht", aldus Foster Dulles. KERK EN STAAT IN HONGARIJE Te Boedapest is bekendgemaakt, dat onderhandelingen over een ver drag tussen de Kerk en de staat in Hongarije zijn geopend tussen lei ders van de regering en de Katho lieke Kerk. Zij zullen ook de vol gende week voortduren. Z.K.H. PRINS BERNHARD, viert heden zijn 3Pste verjaardag. Russen en Britten worden het eens De Britse autoriteiten hebben gis teravond bekend gemaakt, dat zij tot een overeenkomst met de Russen zijn gekomen, waardoor er naar alle waarschijnlijkheid een einde zal ko men aan de moeilijkheden in de Berlijnse binnenscheepvaart. De Britse verkeersexperts hebben uiterst vriendschappelijke besprekingen met de Russen gevoerd. De Russen waren van mening, dat er geen en kele reden was, om het verkeer per schip in Berlijn moeilijkheden in de weg te leggen. De Franse crisis Nadat Queuille de opdracht tot in formatie had teruggeven, is giste ren aan de afgetreden minister-pre sident Georges Bidault verzocht een nieuwe Franse regering te vormen. Bidault, die de opdracht in beraad gehouden had, deelde echter later op de dag aan president Auriol mee, dat hij de opdracht niet kon aan vaarden. Hij is nu reeds de vierde politicus, die tevergeefs pogingen in het werk heeft gesteld om een nieu we regering te vormen. Nu is Henri Queuille opnieuw aan bod gekomen; hij heeft de opdracht aanvaard. Dinsdag moest hij zijn eerste poging opgegeven, daar de so cialisten niet bereid waren met hem samen te werken. Zij schijnen in middels van houding veranderd te zijn. Gisteravond verklaarde Queuille, dat hij zou trachten „alle partijen van de republikeinse meerderheid te hergroeperen". Hij zal Vrijdag in de Nationale Vergadering verschijnen om een vertrouwensvotum voor zichzelf en zijn program te vragen, om daarna eer. lijst van ministers aan de presi dent voor te leggen. Daar de socialisten hem thans hun steun hebben toegezegd, is het zeker, dat hij een vertrouwensvotum van de Nationale Vergadering zal krij gen. NU DE ACTIE ter verdediging van de democratische vrijheid aan de gang is op het Aziatische schier eiland Korea, komt de vraag naar vo ren, of de Russische regering gelijk heeft met haar bewering, dat deze actie eigenlijk onwettig is. Moskou poneert de stelling, dat het besluit van de Veiligheidsraad elke rechts kracht mist, omdat het Handvest voorschrijft, dat voor elk besluit van belang eensgezindheid moet bestaan tussen de vijf permanente 0 leden van de Raad, te weten: Amerika, Engeland, Frank rijk, de Sovjet-Unie en China. De Sovjet-Unie was niet aanwezig, Chi na was wel aanwe.zig, doch de Chi nese gedelegeerde vertegenwoordig de het nationalistische China, dat zich nog slechts op Formosa hand haaft, en niet het communistische China, zodat volgens Russische ziens wijze ook China niet aanwezig was. Blijkens de woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken stelt Engeland zich op het standpunt, dat de practijk een wijzi ging in het voorschrift van het Hand vest heeft gebracht. Er zou zich n.l. in de practijk der Verenigde Naties een ook door de Sovjet-Unie goedge keurde werkwijze hebben ontwik keld, waarbij de geldigheid van een resolutie wordt erkend, wanneer er in feite niet is tegengestemd of geen veto werd uitgebracht. Deze werk wijze zou sinds een jaar ingang heb ben gevonden. Het is mogelijk, dat men op deze wijze een juridisch bevredigende ver klaring kan geven, maar voor ons heeft deze kwestie generlei waarde. In het aangezicht van zulk een agressieve oorlogsdaad, waarvan iedereen de achtergrond kent, kan noch mag iemand zich laten weer houden door een dode letter, door een voorschrift, dat door de aanklager is Moskou zelf herhaaldelijk is gesabo teerd. Wie zou willen beweren, dat het blussen van een gevaarlijke brand onrechtmatig zou zijn geweest, indien men geen verlof had gevraagd om de sleutel van het brandspuiten huisje te halen, omdat de enige man. die volgens de voorschriften daartoe verlof had kunnen geven, de veldwachter, niet te vinden was. Het gezonde verstand geeft hierop ant woord. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zeide giste ren op een persconferentie, dat de „Noord-Koreaanse invasie de meest cynische en brutale ongeprovoceerde aanval is, die uitgevoerd kan wor den". De ontwikkeling in de Koreaanse oorlog vormde een toetssteen voor het al dan niet voortbestaan der or ganisatie van de Verenigde Naties. Inderdaad, indien de Veiligheids raad thans niet had ingegrepen, zou zij als nutteloos moeten zijn wegge worpen. Nu hij zijn bruikbaarheid echter heeft bewezen, is het wel tra gisch, dat de prijs daarvoor vermoe delijk zal zijn: een breuk met de lan den, die onder communistisch regiem leven. Waardoor de U.N.O. dus zou ophouden een wereldomvattende or- ganiatie te zijn, zoals zij in opzet is geweest. Het leven is echter sterker dan de leer. AARDSCHOKKEN IN ZUID FRANKRIJK. In verscheidene Zuid-Franse ste den is Woensdagavond een hevige aardschok waargenomen. Te Beziers en te Perpignan gingen de kerkklokken aan het luiden en te Narbonne, Sete, Montpellier en Car- cassone kwamen plafonds naar. be neden en vielen ruiten kapot. De schade kan nog niet worden be- i paald. DE VERDEDIGERS VAN ZUID- KOREA. Deze foto toont U Zuid- Koreanen in 1948, met het enige wa pen, dat hun in die tijd was toege staan te dragen: de speer. Pas nadat Korea's onafhankelijkheid was er kend, konden de Zuid-Koreanen zich in het gebruik van vuurwape nen oefenen. Ko-'i'ie.ttje... Wie in een huis van glas1 woont, moet anderen niet met stenen gooien. I

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1