Stijgende invloed van de beweging eist meer ontwikkeling Gemeenteraad van Leiden De kansen voor emigratie naar Australië WOENSDAG 28 JUNI 195P DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 KATWIJK Geboren: Neeltje d. van J. van Duyvenbode en T. Guyt. Margaretha d. van J. Kloos en R. v. Wingerden. Gerardina d. van G. van Delft en J. Brusee. Nelly d. van J. P. Bekker en G. Gillebaart. Henriëtte d. van K. Rohol en J. M. Rijff- Cornelia d. van A. Kraayenoord en W. J. Meijvogel. Jacob z. van A. van Rijn en G. van Duyn. Jacob z. van H. van Duyn en M. Zuyderduyn. Getrouwd: J. C. Ouwehand en P. v. d. Plas. H. van der Does en T. Guyt; J. Arnoldus en A. C. v. Duijn C. v. d. Plas en E. Dijkdrenth. J. v. d. Plas en A. C, van Leeuwen. Ondertrouwd: H. J. Haasnoot en D. A. Schoneveld; G. A. J. Vink en E. M. Wijsman. C. Guyt. en A. Haas- floot. Overleden: L. van der Plas 94 j. NOORD WIJK Geboren: Arie z. van J. P. v. d. Berg en N. van Duin; Leendert z. van E.Zappeij en C. v. Roon; Corne lia d. van Th. Verloop en H. v. d. Niet; Catharina J. A. M. d. van J. B. H. N. Peeters en C. A. M. Broek hof; Huberta H. M. d. van H. G. van Gent en A. C. de Groot; Rolandus J. W. M. z. van A. L. M. Steenvoorden en C. M. Smit; Arie z. van M. Am- meraal en C. Kraaijenoord; Renè V., z, van J. Passchier en C. Duijndam. Ondertrouwd: L. Baan en C. Spaanderman. Getrouwd: C. de Mildt en C. Hoogstraten. Overleden: Af ra W. Vink 42 j.; W. Onderwater 88 j.; C. C. van Berkel 36 j. geh. met P. F. Ruigrok. SASSENHEIM Geboren: A. van Asselt en H. M. Vissers, z. C. Wilbrink en A. van Tol, z. M. F. de Zwart en Th. M. v. d. Nieuwendijk, d. Ondertrouwd: W-. P. Heydt, 50 j en G. Slump, 46 j. P- G. Wiersma, 26 i. en H. M. van Zonneveld 25 j. Getrouwd: H. W. van Saase, 30 j. en C. P. M. Koot 24 j. A. van Kla veren, 37 j. en A. E. Verdoes, 25 j. Overleden: J. GoudsmitHerzber- ger, 87 j. E. J. Speelman, 87 j. VOORSCHOTEN UITBREIDING R.K. JONGENS SCHOOL. Het R.K. kerk- en schoolbestuur heeft het gemeentebestuur verzocht om overeenkomstig de artikelen 72 e.v. der lageronderwijswet 1920, de benodigde gelden te willen beschik baar stellen voor uitbreiding van de R.K. Jongensschool aan de Leidse- weg. Het R.K. kerk- en schoolbe stuur acht de bijbouw van een vijftal lokalen aan het uit 6 lokalen be staande schoolgebouw noodzakelijk, zulks in verband met een te ver wachten gestadige groei van het leerlingen-aantal. De noodzakelijkheid hiervan treedt des te meer op de voorgrond, daar door de jongensschool reeds thans één lokaal van de R.K. meisjesschool aan de Elslaan in gebruik is. Met September a.s. zal dit wel moeten worden ontruimd. De minister van O., K. W. zal alvorens met de uitbreiding zal kun nen worden aangevangen, het beno digde bouwvolume moeten toeken nen. In verband met het bovenstaande komt het B. en W. wenselijk voor, dat eerst t.z.t., nadat het beschik baar gestelde bouwvolume bekend is, het aantal van de bij te bouwen schoollokalen zal worden bepaald. Aangezien de normale eisen te stellen aan het geven van l.o. door een uitbreiding van bovenbedoeld schoolgebouw niet zullen worden overschreden en er ook geen wette lijke weigeringsgronden aanwezig zijn, geven B. en W. in overweging medewerking te veerlenen door vast stelling van het conceptbesluit. Gemeenteraad. Vrijdagavond 30 Juni a.s. half acht komt de Raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt 13 punten o.a.. voorstel van B. en W. tot het verle nen van medewerking voor de uit breiding van de R.K. Jongensschool. Verder nog een voorstel om 5300 beschikbaar te stellen voor aanleg van een voetpad langs de Hofweg en een gedeelte van de Leidseweg. Concert „Benvenuto". Ter gele genheid van de verjaardag van Z.K. H. Prins Bernhard geeft het harmo niegezelschap „Benvenuto" Donder dagavond om 8 uur in de Voorstraat een concert. Zal het nu mogelijk zijn, om rustig dit concert te beluis teren? Het programma vermeldt de navolgende nummers: „Wilhelmus" en vervolgens De Broederband, mars, W. H. Scholten; „Fierial Ouverture", P. B. Bisselink; Vaandelwals, Valse de Concert, P. B. Bisselink; Mignon- nette, ouverture, J. Bouman; Gouden Herfstouverture, A. Meijns; La fille du marin, wals, J. Ivanovici; La Re connaissance, fantasie v. Benoodt; Oost West Marsch, S. P. v. Leeuwen en Manoeuver Marsch, P. A. Stens. Geboren: Maria Christine, d. van Th. W. Giesen en J. H. Verholt. Wilhelmina Hendrika Maria, d. v. A. C. van Paridon en H. C. Hoek. Albertus Maria, z. v. J. F. M. Stei- nebach en M. A. J. Nederlof. Anne Marius Ceciel, z. v. D. A. Anker en J. C. van der Meer. Elisabeth Cor nelia, d. v. P. J. Karremans en C. T. van Haastrecht. Frederik Alex ander, z. v. P. J. F. Dwarshuis en J. Wijlacker. Marianne Johanna Frie- derika, d. v. G. C. Kneijber en G. Stradinger. Cornelia Piettronella Francoise, d. v. J. M. Boon en F. M. de Ruijter. Wilhelmina Elisabeth Clementina Maria, d. v. J. G. Gus- senhoven en W. C. M. A. Hollink. Gehuwd: J. H. M. Akkermans en C. M. J. van der Peet. Overleden: A. van Schie, 69 jaar., wed. van A. A. Toussaint. WARMOND Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt Donderdag a.s. des n.m. acht uur in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan Th. Leenen. Voorstel tot het verle nen van een subsidie in de kosten van het herstel der molens in de Laker en Kogjespolder. Benoeming van een sportcommissie als commis sie van advies voor B. en W. met be trekking tot de zaken het nieuwe sportveld betreffende. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor dekking van een eventueel te kort voortvloeiende uit de ter gelegen heid van de Kaagweek 1950 te hou den winkelweek in deze gemeente. Collecte. Zaterdag 1 Juli zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het Steun fonds der vereniging tot beharti ging der belangen van T.B.C.-patiën- ten in Nederland. Marsconcert. Donderdagavond om 8 uur geeft de Harmonie „St. Matthias" een marsconcert in de_ mu ziektent. Daarna is er een muzikale rondgang door het dorp. ZOETERMEER Geboren: Maaike Willempje, d. v. J. Waardenburg en A. Versloot; Ag nes Gemma Maria, d. van A. Th. Janmaat en C. M. J. Duivesteijn; Ja cobus, z. van H. van Elleswijk en A. Kinkel. Ondertrouwd: G. de Bruin 31 jr. en H. Janson 22 jr. J. Koek 44 jr. en J. H. Vonk 37 jr. Getrouwd: G. van Leeuwen 39 jr. en A. Zonderop 26 jr. C. W. Smits 25 jr. en C. M. E. den Elzen 23 jr. Zomervergadering van de Leidse K.A.B. Causerie en lichtbeelden over Rome Omdat er Maandagavond nu niet be paald een zomer-temperatuur heer ste, was het niet te verwonderen, dat de opkomst goed was, veel beter dan men op de jaarlijkse zomerver gadering van de K.A.B., afd Lei den, gewend is. De voorzitter, de heer J. A. M. van Oyen, verheugde zich daarover en verbond aan zijn welkomstwoord een beschouwing over zaken, die voor de K.A.B. be langrijk waren. Daar was eerst de verheugende groei van de K.A.B. in Nederland, die per 1 Jan. 1.1.. 301.543 leden telde, Bovendien heeft de R.K. Bond van Onderofficieren zich per 1 Juni 1.1. bij de K.A.B. aangesloten, zodat het aantal weer belangrijk is geste gen is. Met het aantal, aldus de voorzit ter, stijgen ook de macht en invloed van de K.A.B. Zó zelfs, dat er men sen zijn, die bevreesd worden en dit duidelijk laten blijken. Dat. is niet nodig. Bondsvoorzitter A. C. de Bruyn heeft onlangs nog duidelijk verklaard, dat'niemand bang behoeft te zijn voor de macht van de K.A.B., omdat zij, ook in het verleden, haar macht nooit verkeerd gebruikt heeft. Onder leiding van verantwoordelij ke leiders is het steeds goed gegaan en net zal goed blijven gaan! Paus Pius XII en Kardinaal de Jong heb ben beiden verklaard, dat de Kath. Kerk in Nederland zich gelukkig mag prijzen met de steun van zo'n K.A.B.! Duidelijker verklaring is niet mogelijk. Stijgende werkloosheid. Het tweede punt, dat aller belang stelling momenteel waard is, achtte de heer van Oyen de steeds stijgen de werkloosheid. Het aantal werke lozen is weliswaar nog niet veront rustend, maar uiterste aandacht is toch noodzakelijk. Voor onze steeds wassende bevolking moet steeds meer werk gevonden worden. Voor al voor de ongeschoolden is dit moei lijk. Als de werkgelegenheid ver mindert, is er voor hen geen plaats meer, zoals in de jaren na de oorlog al duidelijk gebleken is. Laat dit een waarschuwing zijn voor alle ouders! Laten zij toch hun kinderen gelegenheid geven een vak te leren. De mogelijkheden daartoe zijn er en worden in de nabije toe komst nog aanmerkelijk uitgebreid De ouders dienen hun verantwoor delijkheid te beseffen en geen kans voorbij laten gaan, om het aantal ongeschoolden te verminderen. Ontwikkeling is nodig. De invloed van de K.A.B., waar over de voorzitter in de aanvang sprak, meende hij te zien verminde ren, wanneer met het stijgende aan tal de ontwikkeling van de leden geen gelijke tred ftoudt. Er moeten steeds weer verse krachten zijn, om opengevallen plaatsen in de bestu ren e.d. in te nemen. Daarvoor is het nodig tijdig een studie aan te van gen. Een prachtige gelegenheid wordt de leden hierbij geboden in de z.g.n. Gewestelijke Kaderschool, die hoogstwaarschijnlijk begin Sep tember in Leiden gaat beginnen, in dien er genoeg aanmeldingen bin nen zijn. De aanmeldingstermijn eindigt op 15 Juli a.s. Wij schreven reeds eerder en zeer uitvoerig over deze school, die twee maal per week twee avonduren vraagt, voor het zeer lage bedrag van 0.25 per week. Daar komt nog tien gulden bij voor boeken, doch verschillende Vakbonden hebben zich reeds beraden en zijn bereid het boekengeld althans gedeeltelijk te vergoeden. Hoe het ook zij, het geld mag voor niemand een beletsel zijn. Iedereen, die aan deze cursus wil deelnemen, moet de gelegenheid krijgen. Desnoods zal de K.A.B. er zelf een mouw aanpassen. Kinderuitzending. Voorts werd medegedeeld, dat de K.A.B.-kalender 1951 binnenkort ver krijgbaar zal zijn voor 0.90 eh dat er 96 kinderen van leden zijn aange geven voor de kinder-vacantie-uit- zending. Getracht zal worden voor allen 'n plaats te vinden in Nieuw- veen, Nieuwkoop, enz. De K.A.B.- reisclub gaat op 27 Juli met 60 man naar Arnhem. Na dit uitvoerige inleidingswoord nam de heer van Oyen afscheid, om in de Gemeenteraad de Mare te gaan dempen. Hij gaf de leiding van de vergadering over aan de vice-voor- zitter, de heer P. B. H. Oostdam. Deze besprak uitvoerig de Rome reis 1951 van de K.A.B., waarvoor een spaar- en loot-systeem is uitge dacht. Men spaart per week één of twee kwartjes, om een kans van 1 op 40 of 1 op 20 te hebben. Iedere spaarder heeft dus een kans. Naar Rome! Over wat de gelukkige spaarders in Rome zullen zien en beleven, sprak de heer A. Duindam. En hij deed het goed, al zij hij geen „zeer eerwaarde" te zijn en geen „zeer ge leerde" voor z'n naam te hebben. Dit ter verontschuldiging van het feit, dat de heer Duindam inviel voor pa ter dr. Calasanctius, O.F.M. Cap., die deze lezing zou houden, doch verhin derd was. Op het witte doek verschenen be kende en onbekende beelden uit het onvolprezen Rome. En weer hoorden we het verhaal, de enthousiaste ge tuigenis van iemand, die mocht zien en beleven, wat verreweg de mees ten slechts via pers en radio hebben vernomen. Een verhaal, dat we in dit jaar al zo vaak gehoord hebben, tel kens hetzelfde en toch weer anders, steeds weer boeiend door de persoon lijke en dus verschillende vi sie, die deze vertellende pelgrim op dit alles heeft. Weer stonden we voor de machtige koepel van de St. Pieter, NIEUWE VOORSTELLEN. In de raadsvergadering van Woens dagavond komen aan de orde: Voor stel inzake het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de bouw van een gebouwtje voor de Dienst der Gemeentewerken, op het gemeentelijk opslagterrein aan de Hoge Mors weg. Voorstel inzage het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de straataanleg in verband met de bouw van 51 Mon tagewoningen systeem M. T. H., op terreinen nabij de Burggravenlaan en de .Goejestiaat (totaal f. 137.000.) Voorstel inzake het 'beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de straataanleg in verband met de bouw van 54 woningen en 5 winkel woningen, systeem „Krabo" en 57 woningen met verminderde bijdra ge op terreinen aan en nabij de La ge Morsweg en inzake het beschik baarstellen van grond nabij de Lage Morsweg* aan de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit (totaal 142.100). Voorstel inzake het beschikbaar stelen van gelden ten behoeve van de straataanleg op een terrein, gele gen in de Rodenburgerpolder, ten Zuid-oosten van de Burggravenlaan, nabij de Van den Brandelerkade (72.225). AANKOOP GROND SPORT- EN SPEELVELDEN. Aan de gemeente zijn te koop aan geboden de in de Kikkerpolder tus sen de Maredijk en de Haarlemmer trekvaart, gelegen percelen weiland met enig bijkomend water, een ge deelte weg en een watermolen, teza men groot 21.09.35 ha., voor de prijs van 0.50 per M.2. Een gedeelte van het te koop aangeboden gebied ter totale grootte van 9087 M.2, is begre pen in het plan tot onteigening van gronden in verband met de uitvoe- op de Engelenbrug, voor de St. Jan van Lateranen, voor de beeldhouw werken, schilderijen, fresco's, mo- zaieken en andere kunstschatten win Rome. Weer zagen we de Paus, zich oprichtend, om de millioenen pel grims te zegenen, met een gebaar en in een houding, zó heilig, dat men iets gaat voelen van wat zij, die het hebben meegemaakt, gevoeld moeten hebben. We hoorden weer van de ontroerende audiëntie, de Pausmis op Paasmorgen en de zegen Urbi et Orbi aan een menigte van meer dan 500.000 mensen. De ademloze stilte, waarmede dit alles werd aanhoord zal voor de heer Duindam het beste bewijs ge weest zijn, hoezeer men van zijn cau serie en beelden heeft genoten. De heer Oostdam zei het trouwens in onverbloemde woorden. Na een korte rondvraag werd de bijeenkomst gesloten en werden de aanwezigen uitgeleide gedaan met piano-muziek van de heer Jan Gor dijn, die deze avond opluisterde. PATER BOOMS 70 JAAR. Pater Booms wordt, naar eigen zeggen, morgen 70 jaar. Indien de officiële documenten deze bewering niet waarmerkten niemand, die het zou willen geloven! In het getal der sterken opgenomen, is patej* Booms sterk en levenslustig en doet met toewijding het werk van een ionge kapelaan. Met blijmoedige toewijding. De blijmoedigheid een woord, dat is samengesteld uit blijdschap en uit levensmoed is de karaktertrek van deze Franciscaanse priester, .Gaudium magnum res severa grote vreugde is een ernstige zaak" Een grote, maar diep-gewortelde blij moedigheid. stelt pater Booms in staat zon te brengen aan de ziekbed den en in de benauwd-wonende huisgezinnen, zon in de kinderhar ten, welke door hem worden inge leid in de Christelijke leer, zon in de zwaar-vergaderenle verenigingsbe sturen, waarvan hij adviseur is. De tredgang der jaren voor ve len zo verslappend vermocht zijn vurigheid en ijver niet te blussen. Als pater Booms preekt, hangt het auditorium „aan zijn lippen", omdat hij wat hij in overweging langdu rig en zorgvuldig heeft voorbereid in eenvoudige, klare taal, onder steund en benadrukt door vele ge sticulaties, weet voor te dragen. Ook zijn belangstelling voor het moderne leven -- in 't bijzonder wat betreft dp theoioeie is die van een ionge man. die zich nog in moet wer ken. Pater Booms 70 jaar niet in ge zegende ouderdom, maar in gezegen de jeugr! CHR. H. B. S. LEIDEN. Eindexamens. Geslaagd voor het eindexamen A (Lit. Econ. afd.): J. H. Broere, E. Chaudron, P. W. Dexel, M. J. Gou- driaan, A. C. de Graaf, J. Hage- meyer, C. Jansen, L. Karens, J. Roos, I B. W. Rotteveel, M. O. de Ruyter de Wildt, A. v. d. Schee, G. Schouten, W. v. d. Tang, W. P. de Vries. Afge- I wezen geen. BACH-CONCERT Gedurende de zomer worden in de Pieterskerk zoals men weet or gelconcerten gegeven door Leo Mens. Ditmaal werkten met hem het Leids a Capellakoor mede onder lei ding van Iskar Aribo; Bram van Luyn, bariton, als solist en leden van het Toonkunstorkest hadden een begeleidende functie. De ruimte van de Pieterskerk is voortreffelijk klin kend, wanneer zij geheel vol is. Hoe wel de belangstelling bevredigend was, is er van geheel vol toch geen sprake en is het voor koorzang moei lijk uit te maken, waar de juiste op stelling moet zijn, in het midden schip of opzij de achter het spreek gestoelte. Het is een uitstekend ge laagd concert en de samenstelling van het programma bood zo'n keur- collectie uit de mooie werken van Bach, dat men van begin tot eind belangstellend moest luisteren, zo'n mooi geheel was er. Door zorgvuldig gekozen registratie werd de struc tuur van de orgelwerken geaccen tueerd en Leo Mens, bijzonder gedis poneerd kon zijn spel vrij ontplooien. Eerst was 't dan „Prélude en fuga- moll" in mooi lijnenspel, waarna het koor de concerterende taak over nam in een stijlvol gezongen Koraal „Schmücke dich, o liebe Seele". De dirigent, mede zijn koor, is goed thuis in a cappella zang, de toon is mooi en beschaafd, de voordracht eenvoudig en waar. De organist vulde ian met een Koraalbewerking over „Schmücke dich, o liebe Seele" met mooie cantus firmus. De koraalbe werking „Herr Christ" voor koor en urkest was heel mooi en interesseer- voortdurend. Het orkest, eerst wat schuchter en niet volkomen ge lijk, speelde zich in en kweet zich goed van z'n taak. De „Pastorale" speelde de organist, stemmingsvol en met veel fantasie. Na het a cappella gezongen Koraal „Wachet auf" volg de de gelijknamige koraalbewerking voor orgel, die zo ongelooflijk mooi is en wij brengen lof aan dirigent, koor en organist. Nu voegde zich de bassolist Bram van Luyn bij het koor en 't orkest in de Cantate „Der Frie- ae sei mit dir", warm vertolkt en met uitgewogen stemvoering. Daar van der Luyn een uitgesproken ba riton is, lag de baspartij hem niet zeer gunstig, zodat een juist oordeel niet te geven is. In gedeelten in ho gere ligging viel sympathiek getim- breerd geluid te waarderen. De in teressante Kantate is rijk aan afwis seling. Het koor zong bescheiden en welluidend. De articulatie kan, coorsnee, wat veerkrachtiger zijn. Het orkest met de soloviool door de heer Akkerman speelde gemouve- menteerd. Het „Andante uit Sonate 3" voor 2 klavieren en pedaal kreeg van Leo Mens één fraaie klankkleur. Koor en orkest handhaafden zich best in het motet „Lobet den Herrn, alle Heiden". Vrome blijdschap leg de Bach in de coloraturen in het fijne contrapunt. Respect voor de vertol king en de vraag; Is de opstelling aldus gunstig? Een voortreffelijk en groots slot gaf de organist in Toccata en fuga D-moll. J. Kortmann. MIJ. DER NEDERLANDSE LETTERKUNDE De auteur van het bekroond sonnet Naar wij vernemen is het bestuur van de Maatschappij der Nederland se Letterkunde te Leiden thans in gelicht omtrent de auteui, die zich achter het pseudoniem W. M Frede riks verscholen heeft, va.i wie 20- als leeds eerder gemeld het onder de naam van W. M. Frederiks inge zonden sonnet op 28 Mei j.l. werd bekroond. Het is mejuffrouw Wally Holzhaus te Amsterdam, een onbekende, die het sonnet heeft opgedragen aan de nagedachtenis van haar vader, aan wiens voorletters zij haar pseudo niem heeft ontleend. Mejuffrouw Holshaus heeft zich wel met de litteratuur beziggehou den, zij schreef enkele verzen, een toneelstuk en werkte met proza aan tijdschriften mede. Zij is dertig jaar oud. ring van het Spoorwegplan. De te koop aangeboden percelen zijn vol gens het uitberidingsplan 1933 in hoofdzaak bestemd voor sport- en speelvelden en uitbreiding van de Leidse Hout. Het bezit van de te koop aangeboden gronden is dan ook voor de gemeente van belang. WONINGBOUW AAN DE DE MEY VAN STREEFKERK STRAAT. De Stichting „Algemeen Bouw fonds der Stichting Pelita", te 's-Gra- venhage, heeft verzocht van de ge meente te mogen kopen een perceel bouwterein, gelegen aan de De Mey van Streefkerkstraat teneinde op de ze gronden 12 woningen w.o. 4 du- plex-woningen, te bouwen, ten be hoeve van gerepatrieerden uit Indo nesië. De prijs bedraagt 12.per M.2 (zonder ophoging van het ter rein). WINKELSLUITING EN VENT VERGUNNINGEN. Door de Leidse Vereniging van Si garenwinkeliers is verzocht om wij ziging van de Verordening op de Winkelsluiting, in die zin, dat het voor deze winkeliers verboden zal zijn hun sigarenwinkel voor het pu bliek geopend te hebben op Dins dag na 13 uur. De afdeling Leiden van de Nederlandse Organisatie van Opticiens en de Kring Rijnland van Juweliers en Goud- en Zilversmeden hebben verzocht om invoering van een verplichte sluiting van hun ju- weliers^inkels op Maandag voor 13 uur. B. en W. zijn van oordeel, dat deze verzoeken behoren te worden inge willigd, wijl zij zijn gedaan in over eenstemming met de wens van een grote meerderheid der betrokken winkeliers. Hierover is de Leidse Midden standscentrale gehoord, die een gun stig advies heeft uitgebracht. Bovendien zal op verzoek v. d. kring Leiden van de Ned. A.K. Kruide- niersbond ontheffing worden ver leend van het verbod tot het voor het publiek geopend hebben van win kels in kruidenierswaren e.d. op de Dinsdagen voor St. Nicolaas en Kerstmis. Voorts is de wenselijkheid geble ken, dat B. en W. de bevoegdheid verkrijgen om vergunning te verle nen voor het venten enz. met gerin ge eetwaren nabij de toegangen van ziekenhuizen na winkelsluitingstijd. Er bestaat bij B. en W. geen bezwaar tegen, dat deze bevoegdheid wordt uitgebreid tot het venten enz. met bloemen, onder gelijke omstandighe den. Tenslotte achten B. en W. het wen selijk, dat de verkoop van levend vis- aas ten behoeve van de vissport op Zondag tot 9 uur mogelijk wordt ge maakt. Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden De grote zaal van „De Burcht" was tot dé laatste plaats bezet, toen de dir. van het Gew. Arb. Bur, de heer Hazelhoff, gisteravond om 8 uur de voorlichtingsavond betreffende emi gratie naar Australië opende. In een kort openingswoord deelde de heer Hazelhoff mede. dat de spre ker. de heer H. v. Luyk, bij uitstek deskundig mocht worden geacht, daar deze, sinds kort teruggekeerd uit Australië, persoonlijk de heersende toestanden en mogelijkheden voor de Ned. emigranten aldaar in ogen schouw heeft kunnen nemen. De heer H. L'uyk, Hoofd Afd. Emi gratie Rijks Arb. Bur belichtte hier na eerst emigratie in het algemeen en betoogde, dat dit een kwestie is, welke het gehele gezin betreft en dus ook in dit verband behandeld dient te worden. Speciaal over Australië sprekend, schetste spr. na een kort woord te hebben gewijd aan de aard en het klimaat van dit land de mogelijkheden en moeilijkheden al daar voor de Ned. emigrant. Op uiterst boeiende en vaak gees tige wijze behandelde spr. de diverse sociale en economische vraagstukken. Alhoewel hij de diverse moeilijk heden misschien een weinig simplis tisch voorstelde, zal voor degenen, die ernstige emigratieplannen koes teren .deze avond zeer verhelderend zijn geweest. Primair stelde spreker de kennis der Engelse taal, daar men zonder de nodige vaardigheid op dit gebied, niet volledig opgenomen zal worden en de eerste tijd. die voor ve len ongetwijfeld de zwaarste zal zijn, een out-sider zal blijken. Australië biedt, volgens spr., de meeste kans aan arbeiders in de land bouw, veeteelt en industrie De land bouw is echter meer gemechaniseerd dan in Nederland, zodoende wordt er van landarbeiders ook technische vaardigheid vereist. Spr. achtte het raadzaam hiermede rekening te hou den. De industrie, welke in Austra lië in opkomst is en welke in de toe komst op grote schaal uitgebreid zal worden, vraagt ook veel werkkrach ten. In deze drie genoemde beroepen kan men, volgens spr., een paar da gen na aankomst reeds geplaatst worden, daar er gemiddeld 200.000 aanvragen voor arbeiders in deze branches zijn. De sociale voorzieningen moet ze ker zo goed geacht worden, als in Ne derland. Het loop varieert van 8 tot 10 pound per week; dit is gelijk te stellen met 80.tot 100.De duurte van levensonderhoud is niet noemenswaardig hoger dan in Ne derland. mits men zich aanpast aan de levenswijze der Australiërs. Spr. had ervaren, dat dit voor de door snede Ned. in Australië geen bezwaar opleverde. Hoger geprijsd dan in Ne derland zijn de producten, afkomstig van de industrie, daar deze meestal geïmporteerd moeten worden. Ook heeft Australië te kampen met het huisvestingsprobleem, terwijl de huurprijzen hoger zijn dan hier. Spr. besloot met een kort woord over het onderwijs in Australië. De overheid betaalt het openbaar onderwijs, ter wijl het bijz. onderwijs geen subsidie ontvangt. Spr. verklaarde echter, dat de kosten voor het bijz. onderwijs dermate laag zijn, dat deze geen be letsel vormen, om kinderen bijz. on derwijs te laten volgen. Hierna sprak mr. O. A. Gobius, ds. der Herv. Kerk, die verklaarde, dat de geestelijkheid, zowel van R.K. als van Prot. zijde, alles in het werk stelt ,om de emigranten in Australië geestelijk te steunen. In de pauze, welke nu volgde, kre gen de aanwezigen gelegenheid schriftelijk vragen te stellen. Voordat de heer H. v. Luyk overging tot het beantwoorden der vragen, werd eerst een korte film over Australië vertoond. Wij mogen misschien op merken, dat deze film, in technicolor uitgevoerd, wel een min of meer ge flatteerd beeld over Australië weer gaf; de vele prachtige gebouwen en nypermoderne inrichtingen zullen hoogstwaarschijnlijk slechts in het bereik van een zeer gering aantal emigranten komen liggen. Na deze filmische uitweiding, be antwoordde de heer Luyk de binnen gekomen vragen. Naast vele vragen van technische aard, waren er ook enkele, die het probleem der emigra tie direct raakten. In principe erkent Australië geen buitenlands diploma; men zal in een vak of branche van onder af moeten beginnen, ten einde de nodige be voegdheid te verwerven. De administratieve beroepen heb ben weing of geen kans, terwijl ook de kans op een overheidsbetrekking als zeer gering moet worden be schouwd. De heer Hazelhoff sloot de avond met een woord van dank aan de spre ker. Het Gew. Arb. Bur, hoopt binnen afzienbare tijd nog een avond te kun nen organiseren, daar de belangstel ling voor deze avond dermate groot ia geweest, dat verschillenden te leurgesteld moesten worden. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 28 Juni Kaas. Aan voer 329 partijen. Ie soort: 197205; 2e soort: 188195; zware 220. Han del matig. ROELOFARENDSVEEN. 27 Juni. Groente. Aardbeien 0.150.26, Framboosaardbeien ƒ0.180.29 p. Yi pond. Kropsla 23.Bloem kool 817.Bospeen 813.p. 100. Peulen 1.603.20, Doperwten 1.802.90, Capucijners 1.302.50, Blauwschokkers ƒ3.404.20, Kassnij- bonen ƒ9.5011.50, idem stek 5 6.50, Dubb. Stambonen ƒ1.p. 10 kg. TER AAR, 27 Juni- Groente. Kas- snijbonen 9.5010.50. idem B 8.50, idem stek 3.604.80. Stampricessen ƒ8.609.20, Stamsnijbonen ƒ4.80, Peulen 2.105.80, idem B 1.60 2.Doppers 2.102.70, idem B ƒ1.101.60, Blauwschokkers ƒ1.90 3.30, Cap.doppers 22.40, idem B 1.201.80, Krombekdoppers 3.20, Witte Capcijners 3.10, Tuinbonen 0.68—0.95, alles per 10 Kg. Sla 2— 2.10 per 100 stuks, Waspeen 0.11 per Kg. Laatste Berichten KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIESLAND. Naar wij vernemen zijn H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. de Prins voornemens eind September een of ficieel bezoek te brengen aan de pro vincie Friesland. CORRY VONK ONDERSCHEIDEN MET OOST-AZIë-VERZETSTER. De Koningin heeft Corry Vonk de onderscheiding „De Oost-Azië Ver- zetster" verleend. Wim Kan en Corry Vonk zijn het tweede echtpaar (Wim Kan kreeg deze verzetster begin Fe bruari van dit jaar), dat deze on derscheiding ontving. De strijd in Korea SEOEL GEVALLEN? Volgens radio Seoel, dat zich thans blijkbaar in communistische handen bevindt, is de Noord-Koreaanse mi nister van justitie, Rhee Yotsj, be noemd tot waarnemend voorzitter van de volkscommissie van Seoel om de leiding te nemen van het stads bestuur. Indonesië zal op geen enkele wijze in de internationale ontwikkelingen, die het gevolg zouden kunnen zijn van de oorlog tussen Zuid- en Noord- Korea, tussenbeide komen, aldus heeft de Indonesische minister van voorlichting, MJononutu. op vragen van journalisten geantwoord. De minister voegde hieraan toe: „de regering zal niettemin met de meeste aandacht de ontwikkeling van de toe stand volgen. DE FRANSE REGERINGSCRISIS. Na Queuille en Pleven heeft thans ook Renné Mayer (radicaal), minister van justitie in de Zaterdag gevallen regering-Bidault, president Auriols verzoek, te trachten een nieuwe re gering te vormen, van de hand ge- wezen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3