óe Leiöse spooRweq wenken maken neeös qoeöe vonöeninqen v leder katholiek gezin moet lid zijn van de Mevr. van Essen exposeert schilderijen in de N.W.B. „Oud Leiden" dringt aan om Mare niet te dempen! öuistene situatie woRöt stnaks helóep Tunnelplan aan Rijnsburgerweg begonnen ZATERDAG 24 JUNI 1950DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD PAGINA i In de polder verrijst een dijk. Over een lengte van ruim 300 meter is Broekweg een begin gemaakt met het aanleggen van de hoge spoorbaan. BROEKPOLDER-TUNNEL IS GEREED OP QEZETTE TIJDEN plegen wij U iets te vertellen over de stand der werkzaamheden betreffende de Leidse Spoorwegplannen. En aange zien het al ruim drie maanden gele den is, dat wij dit voor het laatst de den, wordt vandaag de schijnwerper weer eens op dit millioenenplan ge richt. Met man en macht wordt er aan gewerkt en steedl verandert de situatie. Maar omdat er totnutoe meer werd afgebroken dan opge bouwd althans voor zover men dat kan bekijken is het geheel nog niet overzichtelijk en kunnen de meeste Leidenaars er zich nog geen idee van vormen hoe de uiteindelijke aanblik zal zijn. Welnu, hierin zal spoedig verandering komen! Als wij op onze zwerftocht eerst even mee mogen nemen naar de polder, gaan We de Haarlemmertrek vaart langs, tot aan de spoorweg overgang. Ten noorden daarvan ver rijst momenteel een hoge dijk, die de toekomstige spoorbaan worden zal. Over een lengte van ruim 300 meter is deze hoge baan reeds aan gelegd, in de 'richting Broekpolder. Niet minder dan 90.000 kubieke me ter zand werd per auto aangevoérd, afkomstig uit de duinen van Katwijk en Noordwijkerhout. Nog even dieper de polder ingaan de, komen we bij de Broekweg, waarvan de tunnel (of: tunneltje, zo ge wilt, want er is slechts één koker van 4.50 meter breedte) thans gereed is. De wegomlegging doet geen dienst meer; het verkeer gaat reeds onder de tunnel door. Maar zolang de trei nen niet over de verhoogde baan rij den, heeft dit tunneltje nog weinig nut, omdat het verkeer toch steeds voor de gesloten bomen moet wach tenToch mogen we er blij om zijn, want hiermede is de eerste der zeven tunnels gereed gekomen! De tweede tunnel. De tweede tunnel, waaraan thans wordt gewerkt, is die bij het Station. Aan de zijde van de Stationsweg is de onderbouw al enige tijd klaar. Aan de andere kant is men dezer dagen begonnen met het heien van maar liefst 580 betonnen palen, va riërend in lengte van 14 tot 19.5 me ter. Heel handig worden deze palen, opgeslagen op het terrein naast de Kamer van Koophandel en het Schutterveld, ter bestemder plaatse aangevoerd, n.l. onder de huidige verlegde'spoorbaan door! In deze tijdelijke baan zijn twee brug getjes gelegd, zodat het transport niet over de gebruikelijke spoorweg overgang behoeft te geschieden. Wanneer ook dit tweede deel, aan de zijde van de Rijnsburgerweg, ge reed is, kan aan de bovenbouw be- gonen worden. Dan rest nog slechts de middenmoot, waar de treinen thans door rijden en waaraan niet eerder begonnen kan worden, dan wanneer de verhoogde baan klaar is in begin 1952 en de treinen over het westelijk tunnelstuk rijden kun nen. Pas wanneer ook deze midden moot klaar is, kan de verfoeide over gang aan de Rijnsburgerweg opgehe ven worden, hoewel natuurlijk de feitelijke overweg al eerder uit de dienst-komt en het verkeer nog tij delijk onder het hulpviaduct in deze overweg moet doorrijden. tussen de Haarlemmertrekvaart en (Foto's: „De Leidse Courant')' Grote chaos. Op en voor het oude Stationsplein heerst thans een grote chaos. Tram rails worden over en weer gelegd in voor leken onbegrijpelijke richtin gen. Lantaarnpalen worden links en rechts geplaatst, het straatdek opge broken en elders aangebracht. Dit zijn de voorbereidende werkzaamhe- Over enige weken zal de situatie heel wat duidelijker worden. Dan verrijst midden op de Stationsweg een hoge schutting, die precies de plaats zal aangeven waar het nieuwe Stationsgebouw komt te staan. Maar daarvóór moet eerst de weg worden omgelgd en een nieuw stationsplein worden gemaakt. De trams worden evenals het overige verkeer over het terrein van het voormalige „Zomerzorg" geleid en komen met een bochtje weer bij de overgang terecht. De gemeente beijvert zich deze ne telige situatie zo spoedig mogelijk op te heffen. U moet dus maar niet al te hard mopperen, wanneer het passe ren vandaag aan de dag een beetje lastig is De tramsporen, die thans worden aangelegd, zijn grotendeels defini tief en zullen dus blijven liggen in het nieuwe plan. Alleen de bocht over het terrein van „Zomerzorg" komt nog iets meer naar het noor den, zodat de sporen dan uitkomen bij de tunnel. Ook aan de andere zijde van de Stationsweg, dus in de richting van de huidige nood-perrons, zijn en worden tramrails gelegd. Deze gaan in de richting van wat eens het tram emplacement zal worden. Aan die kant, waar voorheen het N.Z.H.V.M.- wachthokje en de bloemenkiosk ston den, is een noodweg aangelegd, waarover men het verkeer, komend uit Oegstgeest, thans wordt geleid. Deze is echter slechts tijdelijk en zal weer opgeheven worden, wanneer het voorplein gereed is. Nog even geduld dus; straks kunt u precies zien waar het nieuwe sta tion komt. Veel vraagtekens zullen dan geen vraagtekens meer zijn! Palen, palen en nog eens palen! Grote stapels betonnen heipalen liggen te wachten op het terrein naast de Kamer van Koophandel. Niet minder dan 580 van dergelijke reuzen moeten in het tunneldeel aan de Rijns burgerweg geheid worden. Ook in Leiden Dit is „Boer Biet En als U de „Bietenbouwers" kent, weet U ook wie hij is. Als deze man z'n pet af zet, pijp weglegt, rode zakdoek los knoopt, blauwe kiel aan de kapstok hangt en natuurlijk iets anders aan trekt ,dan is het Ger de Roos. Die kent U vanzelfsprekend ook. Want wie heeft er nu nog nooit naar de „Band Zonder Naam" van de K.R.O. geluisterd? Dat zullen er in Nederland maar heel weinig zijn. De „Drie Marke- tensters" zijn bekend in iedere stad, in elk dorp en in het kleinste ge huchtje! Zij zingen met de „Drie Musketiers" in bijna ieder program ma van de Band. Niemand, daar zijn we zeker van, zou dit ensemble willen missen. En toch bestaat dat gevaar Nu ja, U moet niet direct denken, dat een twee drie de K.R.O. verdwij nen gaat en de Band Zonder Naam wordt opgeheven. Zover is het nog niet, En zover zal het waarschijnlijk niet komen ook. Maar toch is er een gevaar. Dat ligt in de wijze, waarop men van plan is het z.g.n. „Radio- vraagstuk" op te lossen. Wij willen daar nu geen ellen-lange verhalen over vertellen; men heeft het reeds vaak genoeg kunnen lezen. En het is voor iedereen natuurlijk al duide lijk genoeg, dat de katholieken van Nederland hun eigen met zoveel K.R.O. willen Maar dan moet onze K.R O. sterk staan, nog steviger veel steviger! dan thans. En daarom is het no dig, dat ieder katholiek gezin lid is of wordt van de K.R.O., door zich te abonneren op de K.R.O!-gids. Zeer vele katholieke gezinnen in Leiden deden dit reeds jaren gele den. Anderen treden momenteel de rijen van de K.R.O. binnen. Maar er blijven er ook aan de kant staan. Die moeten ook lid worden! Hoe meer leden, hoe sterker de K.R.O., hoe meer kans we hebben onze eigen Omroep te behouden als een zelf standige organisatie, zonder te ver gevoerde bemoeiingen van de Staat. Om ook de laatsten en dat zijn er meer dan U wellicht denkt! die aan de kant staan, te overtuigen van het nut abonné te zijn op de K.R.O.- gids, zijn er propagandisten nodig. Dat kan in Leiden iedereen worden, die iets over heeft voor de Katho lieke Radio Omroep en zich aan meldt bij Boekhandel „De Sleutel stad", Breestraat 123, Leiden. Nade re instructies volgen dan vanzelf. Reeds verschillende propagandis ten gaven zich op. En met tientallen tegelijk stromen de nieuwe abon- né's binnen. Maar er moeten er nog meer komen opdat ieder aan de kant staand katholiek gezin bewerkt kan worden, MELDT U DUS AAN! DE LEIDSE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Van verschillende zijden bereik ten ons de laatste tijd vragen over de Leidse Processie naar Kevelaer, mede in verband met de eventuele mogelijkheid, om dit jaar weer een processie te organiseren. Het bestuur van de Leidse af de ling is echter door overlijden en be danken bijna geheel verdwenen. Be sprekingen zijn momenteel gaande, om weer enige opleving te brengen. Van een reis naar Kevelaer kan ech ter dit jaar nog geen sprake zijn, ook al niet, omdat de kosten zeer h liggen en er vele moeilijkheden zijn verbonden aan het verkrijgen van visa enz. De contributie wordt nog steeds normaal opgehaald. De afdeling be staat dus nog wel. T.z.t. hopen wij nadere mededelingen te kunnen doen. „Er zijn tegenwoordig geweldig veel tentoonstellingen in het land. Hoe komt dat?", vroeg wethouder J. C.. van Schaik zich gisteravond af in de N.W.B., toen hij de tentoon stelling opende van schilderijen en tekeningen, die schilderes Giselle van Essen-Kuster er tot 6 Juli ex poseert. Spr.. had daar een eigen visie op, die aan critiek onderhevig kan zijn, en meende terug te moeten gaan tot de maanden na de bevrijding, toen iedereen in een feestroes verkeerde, die tenslotte uitliep in een uitgaans- manie. Men is niet ineens zo vrese lijk kunstzinnig geworden, noch wordt er direct in de portemonnaie getast om de huizen met werkelijke kunstproducten te verfraaien. Maar men wil aan het uitgaan toch een zeker cachet geven en het bezoeken van tentoonstellingen is tot de „bon ton" gaan behoren. De reactie hier op zal wel eens komen! Toch meende de wethouder het initiatief van de N.W.B. toe te moe ten juichen, omdat op deze wijze de kunst dichter tot de mensen ge bracht wordt. Men gaat niet zo ge makkelijk de poort van een museum binnen, minder gemakkelijk althans De bouwput aan de Rijnsburgerweg, waar het tweede deel van de tunnel tussen Stationsweg en Rijnsburgerweg komt. Men ziet de koppen der ge heide palen nog boven de grond uitsteken. Zand uit het water. Ondertuósen vindt ook de baanop- hoging tussen de Lager Morschweg overgang en het Station gestadige voortgang. Reeds 30.000 kubieke me ter zand werd uit het Galgewater gezogen, om de spoorbaan op te ho gen. Twee belangen worden hier mede tegelijkertijd gediend. De baan wordt opgehoogd met materiaal, dat niets kost, behalve het opzuigen, en bovendien wordt het Galgewater be hoorlijk uitgediept. Zo staat het dus momenteel met de Spoorwegwerken. Veel is er al gedaan. Veel meer nog moet er ge beuren. Maar iedere dag gaat het- werk voort, al ziet men dat niet steeds Toch ontdekt men regelma tig nieuwe schakels in de lange, zeer lange keten, die oude en toekomsti ge situatie aan elkaar verbindt. Zo zal omstreeks half Juli waarschijn lijk de slopershamer dreunen boven de twee huizen in het Terweepark, die plaats moeten maken voor het grote plan. Het goederen-vervoer is thans geheel verplaatst naar de in middels gereed gekomen loods aan de Haagweg. En als bovendien binnen kort de situatie aan het Stationsplan zich duidelijk begint af te tekenen, zullen we eindelijk kunnen zeggen: Daar komt ons nieuwe station en zó zal het worden! „Smeekschrift" aan de Gemeenteraad Gealarmeerd door artikejen in de dagbladen, over het eventueel dempen van de Lange Mare, heeft het bestuur van de vereniging „Oud Leiden" zich ijlings beraden over eventuele stappen, om dem ping tegen te gaan. Gisteravond werd tijdens een bestuursvergadering besloten het volgende schrijven tot de Gemeenteraad te richten: Aan de Raad der Gemeente Leiden. Het bestuur van de Vereniging „Oud-Leiden", met verontrusting uit de bladen kennis genomen hebbende van de wederom dreigende demping van de Mare, veroorlooft zich bij dezen, evenals dit 27 jaar geleden ge schiedde, wederom een waarschuwend woord tot de Raad der Gemeente Leiden te richten, ter voorkoming van bedoelde demping. Naast aesthetische argumenten, waarop dezerzijds niet nader behoeft te worden ingegaan, meent ons bestuur tevens de nadruk te moeten leggen op het historisch karakter van deze gracht. Juist op het punt immers, waar de beide Rijnarmen weer bij elkaar komen en mitsdien ook de Oude Burcht verrees, mondt tevens de Mare in de Rijn uit. Deze Mare, welke in feite hetzelfde water is als de Leede (waar onze stad haar naam aan ontleent) is de typische historische verbinding te water tussen Leiden en de ten Noorden der stad gelegen meren. Reeds in 1923 liet prof. Huizinga, naar aanleiding van de toenmaals aan hangige demping, zijn waarschuwende stem horen, dat de structuur ener stad als zodanig uitermate veel voor haar schoonheid betekent. Door de Mare te dempen zou Leiden, de stad aan de Leede, haar naam verloochenen. Ook voor het vreemdelingenverkeer zou de demping van deze gracht een gevoelige klap betekenen. Juist wanneer de meeste vreemdelingen het Stadhuis ten Zuiden van de Rijn hebben bezichtigd plegen zij zich via de Mare met zijn prachtige Marekerk naar de Lakenhal te begeven. Een troosteloze aanblik van een al dan niet gevuld parkeerterrein zal zonder twijfel een weinig aantrekkelijke herinnering bij onze gasten achterlaten. Hoewel de ontworpen Marebrug met zijn hoge bovenbouw, welke onge twijfeld de aanblik van de Marekerk in ernstige mate zal schaden, een onmiskenbaar bezwaar oplevert, meent ons bestuur op dit onderdeel te moeten zwichten en zijn grote ingenomenheid te mogen uitspreken, dat de meerderheid van het college van Burgemeester en Wethouders thans beseft, welke historische, aesthetische en ook practische belangen op het spel staan. Derhalve moge ons Bestuur met de meeste nadruk Uw Vergadering in overweging geven het advies van B. en W. te aanvaarden. Het Bestuur van de Vereniging „Oud-Leiden". dan over de drempel van een boek handel. De opvoeding der mensen in kunstzinnige sfeer is buitengewoon noodzakelijk. Een huis, zonder kunstzin ingericht, is kil.. Men kan de kunst in het leven niet missen. En het is een mooie taak de mensen te leren hoe zij hun huis aantrekke lijk kunnen maken. Dat geldt ook voor de stad en voor het gehele le ven. Daarom is het prettig, dat der gelijke tentoonstellingen als deze zo dicht bij de bevolking staan, aldus de wethouder. Kleurige composities. Of de bevolking ook zo dicht bij het werk zal staan, dat hier tentoon gesteld is, blijft voor ons een open vraag. Zeker, het is knap werk, dat mevr. van Essen heeft gemaakt, maar te weinig conventioneel om in brede kring gewaardeerd te worden. Er zijn vijftien schilderijen knap omlijst met keurig bloemsier- werk van Bloemen Kriest die al le in de laatste drie jaar in Indone sië zijn gemaakt en enigszins een verandering in haar stijd betekenen. Haar compositie is nog kleuriger ge worden, losser van toon en wat non chalanter, met behoud van haar ty pische vlak-indeling. Een van haar eerste Indonesische stukken „Passar Vrouw" (8), is een fijn, in rustige kleuren gehouden HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrijt v.ci. Drift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 portret, tegen een achtergrond van schotels met vruchten. De overige stukken zijn kleuriger van toon, hoewel nooit schreeuwend, en fris van compositie. De manier waarop de schilderes haar kleuren tegen el kaar legt, valt direct op en men wordt er zó door geboeid, dat de be langstelling voor de feitelijke voor stelling eigenlijk op de achtergrond wordt gedrongen. Het sterkst spreekt "in dit opzicht het „Tropisch landschap" (10), een lawine van kleuren. Minder wellicht de „Oude Chinees" (9), een expres sieve kop, vol van in berusting ge dragen leed. Het voert ons te ver om alles te noemen. Slechts nog een en kel woord over haar fijne kinder kopje en verschillende vrouwenfi guren, die mooier worden naarmate men er langer naar kijkt. Een serie potloodtekeningen completeert de ze bezienswaardige expositie, In de Schijnwerper den voor het nieuwe Stationsplein, dat zich tot aan de Haverzaklaan zal uitstrekken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 8