„De Kaag" en de Kaagweek gaan jubileren De ronde van Frankrijk: Om de Leidse athletiektitels (2nze Samrubriek VRIJDAG 23 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Ir. J. C. VAN HOOLWERFF, oprichter van „De Kaag", stichter van „De Kaag week", die gedurende 35 jaar het Kaagschip bestuurde. verwacht het bestuur ditmaal een record aantal inschrijvingen, het geen wil zeggen, dat het weer meer dan vol zal worden op deze Kaag- Vanwege het veertig- en dertigjarig bestaan ^yNDER DE ZEILEVENEMENTEN, welke telken jare in zo overvloedi ge mate in ons waterrijk land worden gehouden, heeft de Konink lijke Zeil-, Roei- en Motorsportvereniging „De Kaag" steeds 'n zeer be langrijke plaats ingenomen en een zeilseizoen zonder Kaagweek is voor een echte wedstrijdzeiler bijn^ ondenkbaar geworden Maar dan zal men ook zeker de Kaagweek van dit jaar, welke gehouden zal worden van 21 tot en met 25 Juli a. s.,vast niet willen missen, want het Kaag festijn van dit jaar zal in het teken staan van twee jubilea: het veertig jarig bestaan van de vereniging en het houden van de dertigste Kaag week. Een veelbelovend Kaag-festijn van 21-25 Juli Daarmede 'is de geschiedenis van ibeide reeds getekend: de vereniging werd opgericht in 1910, de Kaag week echter zag haar ontstaan niet in 1920, doch reeds in 1918. Door de oorlogsjaren zijn evenwel enkele Kaagweken overgeslagen en de 30- ste staat thans voor de deur. En aangezien de 25-ste Kaagweek in 1943 evenmin kon worden gehou den, meende het bestuur er goed aan te doen beide jubilea dit jaar in een feestelijke omlijsting te herdenken. De heer ir. J. C. van Hoolwerff, die in 1910 het initiatief nam tot de oprichting van de vereniging, was in 1918 ook de organisator van de eerste Kaagweek en het feit, dat zij sindsdien jaarlijks honderden en duizenden zeilers naar de Kager- plassen kon trekken, wijst er wel op, dat het initiatief van de heer van Hoolwerff, die gedurende 35- jaar zijn vereniging heeft mogen bestuuren als voorzitter en dan als voorzitter, die, vakman als hij is op zeilersgebied, technisch en tactisch de touwtjes in handen had zonder dat men aan zijn autoriteit kon raken, goed was, wijl hij het Kaagschip steeds in juiste koers heeft weten te varen, zodat men thans nog onomwonden iruag ver klaren, dat het Kaagsohip nog zeilt op zijn kompas. Temeer valt het daarom te betreuren, dat de heer van Hoolwerff, die zeker de pio nier van de zeilsport in ons land mag worden genoemd, wegens ziek te zeer waarschijnlijk niet in staat zal zijn dit duibbel Kaag-jubileum mede te vieren en ongetwijfeld zul- ler veler gedadhten in deze jubile- um-Kaagweek uitgaan naar de man, die aan zo talloos velen in een gro te reeks van jaren het groot genot van de watersport en van de zeil sport, het groot genot ook van bui ten-zijn in de heerlijke, vrije na tuur op het water heeft leren ken nen en doen genieten. Wij hopen hierop en op de histo rie van de Kaag-vereniging en van de Kaagweek in een volgend artikel nog nader terug te komen. De komende Kaagweek. Voor heden willen we volstaan met een en ander mede te delen over de dertigste, de jubileum- Kaagweek van dit jaair, w;ant hoe wel een dertig-bestaan geen eigen lijk jubileum is, door het feit, dat het zilveren Kaagweek-jubileum door de oorlog niet gevierd kon worden, mag aan dit zesde lustrum wel meerdere aandacht worden ge schonken. Een programma van feestelijkhe den rond dit dubbel jubileum - wij wezen er reeds eerder in korte trek ken op - werd door het volijverige bestuur, ontworpen en we twijfelen er niet aan of, gelijk bij het zilve ren jubileum der vereniging in 1925, zullen ook thans duizenden watersportliefhebbers uit het gehe le land zich opmaken voor dit zei lersfestijn bij uitnemendheid en zij zullen na afloop ervan ervaren, dat dit wedstrijd-seizoen zonder deelna me aan de Kaagweek toch eigenlijk geen goed seizoen genoemd zou kunnen worden. Het programma der wedstrijden opent op de eerste dag met de ge bruikelijke onderlinge zeil- en mo torbootwedstrijden De eerste be staan natuurlijk weer uit de tradi tionele eenmanswedstrijden, waar aan ditmaal zal kunnen worden deelgenomen in de Valkenklasse, Regenboogklasse, Drakenklasse, 16- M2. Eenheidsfelasse en Paanpusklas- se. Daarnaast zijn er wedstijden voor dames in de Regenboog- en Pampusklasse, waarbij de jachten door dames moeten gestuurd wor den. Vervolgens is er een vossenjacht voor 12 M2. Klasse en Vrijbuiter klasse en een afstandswedstrijd voor toer jachten op de Kagerplas- sen, terwijl er behendigheidswed strijden zijn in Olymipiajollen-, 12- Voetsjollen- en de Jeugdklasse. Het programma der zeilwedstrijden be vat tenslotte een 12 Voetsjollenwed- strijd voor oud-wadstrij dzeilersspe ciaal oud-jollenzeilers, boven de 45- .jaar, die desnoods zoveel mogelijk een 12 voetsjol ter beschikking kunnen krijgen. De motorbootwedstrijden begin nen dit jaar met „Wie wint de pot" een ganzebordspel voor motorbo ten.... ook de watersportliefhebbers zijn vindingrijk! Dan zijn er de ge bruikelijke wedstrijden in het ring steken, oen ballonnen jacht en be hendigheidswedstrijden, alle open gesteld voor alle typen motorboten. De vier andere dagen van de Kaagweek zijn bestemd voor de na tionale en teamwedstrijden, bene vens de Holland-Friesland Regen boogwedstrijd. De Friezen, als steeds trouwe bezoekers van de Kaagweek, zullen ook dit jaar natuurlijk niet ontbreken en reeds hebben zij toe gezegd in et een goed team de strijd om de Holland-Frieslandbeker weer te zullen aanbinden. week. De strijd in de Regenboog klasse zal feller zijn dan ooit, want als speciale hoofdprijs is ditmaal te winnen een zilveren beker, welke is aangeboden door Z. K. H. Prins Bern hard. Het programma der feestelijk heden. Gelijk te doen gebruikelijk zal het bestuur op dit dubbel jubileum recipieren. Dit zal geschieden des middags na afloop der wedstrijden op de eerste dag. Daarom worden de teamrwedstrij den in de vijf hier boven genoemde klassen niet op de eerste vier dagen doch op de laat ste vier gehouden. Na de receptie van het bestuur, welke zal worden gehouden in de feesttent, is er een diner voor genodigden in de grote zaal van de sociëteit. Het terrein rond de sociëteit zal tevens worden geillumineerd, terwijl de bezitters van jachten en woonschepen en de bewoners van de zomerhuisjes langs de oever eveneens worden uitgeno digd voor een feestverlichting te willen zorgdragen, hetgeen aan het geheel meerdere luister zal bijzet ten. Die illuminaties zullen iedere avond worden ontstoken. Op Maandagavond zal een gon delvaart worden gehouden vanaf de jachthaven te Warmond tot over de Kagerplassen, terwijl tijdens de rondvaart van de voor anker lig gende jachten Bengaals vuur zal worden ontstoken, hetgeen ongetwij feld een fantastisch effect zal ma ken. Na afloop van de gondelvaart er vuurwerk in de Lakerpolder, dat, indien het weer tenminste mee werkt een fantastische aanblik in de wijde verten zal te zien geven. Een fontein op het water zal voor nog meer water zorgen... Alle deelnemers aan de wedstrij den, gondelvaart- en illuminatie- wedstrijden zullen een herinnerings plaquette ontvangen, -want van de versieringen en verlichtingen door particulieren worden wedstrijden gemaakt, zodat het geheel wel iets belooft. Tenslotte vermelden we nu reeds, dat er ter gelegenheid van deze jubileum-Kaagweek een fotowed strijd is uitgeschreven, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. Samenstelling Nederlandse ploeg TYE NEDERLANDSE PLOEG VOO R DE RONDE VAN FRANKRIJK is thans definitief als -\folgt samengesteld: (Namen der renners in al- phabetische volgorde): Jefke Janssen (Elsloo); Henk de Hoog (Borger- hout); Wim de Ruiter (Rotterdam); Gerrit Voorting (Haarlem); Frans Vos (Den Boschf^ Wout Wagtmans (Breda). Als reserves zijn aangewezen, eveneens in alphabetische volgorde: Gerrit v. Beek (Oostzaan), Henk Faanhof (Amsterdam) en J. Schofen- makers (Eindhoven). ploeg in aanmerking genomen. Hoofdzakelijk met 'de bedoeling om voor de Nederlandse ploeg een aan tal vlakke -etappes te winnen. De twee redenen, waarom Janssen werd geprefereerd, zijn: le. men hoopt met deze ploeg een goede plaats in het klassement der B-ploegen te be halen, iets waartoe de mogelijkheid zeer groot is mits men erin slaagt zo veel mogelijk renners in Parijs te brengen. Daar ik, noch de ploeglei ding, voldoende zekerheid hebben, dat Faanhof het zover zou brengen, werd het beter geacht in zijn plaats een renner te kiezen van wie men deze garantie vrijwel zeker heeft. Op de tweede plaats achtte de ploeg leiding het bezwaarlijk om het even wicht oud-jong in deze ploeg te zeer naar het jongere gedeelte te verleg gen, omdat de onervarenheid van het jongere gedeelte mogelijk te grote moeilijkheden, voor de leiding zou kunnen opleveren. Volgens de plannen zal deze ploeg Maandagmiddag 10 Juli om 13 uur 45 van het Gare du Midi te Brus sel naar Parijs vertrekken. De selectionneur van de Neder landse ploeg, de heer Ru de Grood, heeft de volgende toelichting ver strekt: Het vorig jaar heb ik ge tracht een ploeg samen te stellen in de geest van de thans gekozenen, n.l. drie oudere en drie jongere renners. Om bekende redenen ben ik toen niet geslaagd. Dit jaar is een poging gedaan een dergelijke ploeg te vor men, doch namen van andere ren ners dan de gekozenen, te weten van Est en Schulte werden genoemd. Met beide renners zijn besprekingen gevoerd. Van Est, die aanvankelijk in prin cipe had toegestemd de Ronde van Frankrijk te rijden, zag na zijn over winning in de rit BordeauxParijs grotere financiële mogelijkheden in de contracten, die hem naar aanlei ding van deze zege werden aange boden. Hij zag af van de Tour de France ondanks aandringen Van vele zijden. Zelfs een laatste telegram mocht niet het gewenste resultaat hebben. Ook met Schulte zijn onder handelingen gevoerd, doch deze ren ner verklaarde zich physiek niet meer in staat de Ronde van Frank rijk te rijden, hoewel hij over de voor hem uiteraard financiële be zwaren wenste heen te stappen. Als jongeren zijn gekozen Vos, Voor ting en Wagtmans. De keuze van Vos was na de Ronde van Nederland welhaast opgelegd. Nu hij echter het risico op zich genomen heeft te star ten in het criterium van de Dauphi- ne zal zijn prestatie in deze wed strijd in het oog worden gehouden, in verband met een eventueel star ten in de Ronde van Frankrijk. Hij is dan ook de enige renner, die zijn contract nog niet heeft ondertekend. Zou hij in het vermelde criterium mislukken dan is het niet te ver wonderen, dat hij niet zal rijden, omdat hij anders met een verkeerde geestesgesteldheid de Tour de Fran ce zou beginnen. In zijn plaats zal dan een andere jonge renner worden gekozen, die niet noodzakelijk tot de aangewezen reserves behoeft te be horen. De keuze van Voorting is voor na Valkenburg geen commentaar. Op verzoek van mij is hij prof ge worden, uitsluitend met het doel in de Ronde van Frankrijk te kunnen starten. De verwachtingen omtrent zijn prestaties mogen zeer redelijk genoemd worden. De keuze von Voorting is voor namelijk gebaseerd op zijn grote kwaliteiten in de bergen, terwijl hij ook in de vlakke etappes een uitste kende kracht kan zijn. Hij dient zich echter moreel op de ronde in te stel len. De keuze van de anderen behoeft geen nadere toelichting. De Ruiter en de Hoog hebben het vorig jaar een ongelukkige maar vrij goede ronde gereden, terwijl Janssen, die zich dit jaar speciaal op de tour heeft voorbereid, mij en de ploeg leiding daarom zo gewenst voor kwam, omdat men in hem een ren ner heeft, die van geen opgeven, weet en bovendien over een enorme ervaring beschikt, welke' van Parijs tot Parijs loopt. Een ogenblik nog is In de persoonlijke wedstrijden de naam van Faanhof als lid van de Swiftcombicatie. De gehouden trainrngsrit over een afstand van 40 km. had de volgende uitslag: 1. J. Vermeulen (B) 1.3.42; 2. J. Slinger land (B), 3. T. Laken (C). Bert Ra dius, A. Vermeulen, T, Buurman en v. Geluk gaven op. A.s. Zondag is er training: A-klas se 100 km, B 60 km en C 40 km. NEGENDE RONDE VAN ALPHEN. Zaterdag 8 Juli wordt de negende Wielerronde van Alphen a. d. Rijn verreden. Het parcours is om het raadhuis. Deelname opengesteld voor profs, amateurs en nieuwelin gen. Sprint voor profs over 1 ronde, klassements-wedstrijd over 10 ron den. Wedstrijd voor amateurs over 100 km., voor nieuwelingen over 40 km. Behalve door de vier bekende profs André de Korver, Tour de France renner (A'dam), Jac. de Groot, (oud-Alphenaar) thans te Leiden, C. Bijl de sterke Hagenaar en G. Loos, de bekende wegrenner uit Rotterdam (4 steden ontmoe ting) hebben nog ingeschreven: Tonny Hofland, winnaar van de ron den van Beverwijk, Alkmaar, Hoorn en 2e van de Leidse ronde, Kas Kleefstra, Adri Voorberg, winnaar ronde van Den Bosch en van Ooster- parklaan (Amsterdam), Ed. Koe mans, 2e van de ronde van Midden- Beemster en winnaar van Wormer- veer, F, Petri, winnaar van de ronde van Amsterdam-Z., L. de Booij (A'dam) winnaar van de ronde van Leeuwarden, de Alphenaar Bout hoorn, die met succes deelnam aan de ronde van Leiden, allen renners van formaat. Onder de 80 amateurs bevinden zich o.a. Vreeswijk (Al phen) en H. J. Vermeulen (Ter Aar) en onder de 85 nieuwelingen o.a. de Alphenaar Thomassen. Ter voorkoming van ongelukken (te Roosendaal laatst zelfs met do delijk gevolg) wordt het publiek nu reeds aangeraden zich niet op de rijbaan te begeven als de wedstrijd aan de gang is. Negen of tien? Tijdens een wedstrijd tussen de Zuid-Slavische club Metallac en een locale ploeg werd een van de Zuid-Slaven van het veld gestuurd, omdat hij zich ver zette tegen het nemen van een vrije schop door de Denen. Een andere Zuid-Slaaf, die prompt op de scheidsrechter was toege lopen, diens handen had gevat en diepe buigingen had ge maakt, wat deze official niet „nam", werd wegens beledi ging eveneens naar de kleedka mer verwezen. De wedstrijd werd voortgezet met negen Zuid-Slaven. Dat dacht tenminste de scheidsrech ter, totdat hij een minuut voor het einde meende een bekend gezicht te zien, tellen ging en tot tien kwam. Een van'de zoif- daars was tersluiks het veld weer opgekomen en had braaf en zo onopvalllend mogelijk zijn partij verder meegeblazen.. Tenslotte wonnen de gasten met 43. CRICKET NEDERLANDSE CRICKETBOND. Eerste klasse: ACCHermes DVS; Excelsior—VOC; HCC I—Haarlem; PWQuick (N.); Rood en Wit HCC II; SpartaKampong; VRA HBS. Tweede Klasse C: Haarlem II Rood en Wit II; LCCVUC; Quick (H.)—CVHW. PAARDENSPORT. Indien de gemeenteraad van Den Haag hiervoor toestemming geeft zul len Donderdag 13 Juli en Dinsdag 22 Augustus a.s. op de Strandweg te Scheveningen, op het gedeelte tus sen het parkeer terrein en de Pala- cestraat, kortebaan-draverijen wor den gehouden, georganiseerd doof de Ned. Draf- en Rensport en de Exploi tatie-maatschappij Scheveningen. Aan deze draverijen, waarbij een totali- sator zal functionneren, zullen de beste dravers van Nederland deelne men. Op beide loopbanen zal over een lengte van 425 meter een zand laag worden aangebracht. B. en W. van Den Haag hebben de raad inoverweging gegeven gunstig op het ingeniende verzoek te be schikken. Zaterdag en Zondag 24 en 25 Juni zullen weer hoogtijdagen worden van het Leidse athletiekseizoen 1950. Dan worden nl. op de sintelbaan van de Leidse Hout de Léidse Athletiek Kampioenschappen gehouden, wed strijden, waarvoor steeds een zeer grote belangstelling bestaat. En dit jaar is dat niet anders. Alle verenigingen, die ressorteren onder de Leidse Athletiek Commsisie, heb' ben een flinke inschrijving ingezon den, zodat wij de sterkte atifleten van de damesverenigingen „De Ba taven" „Blauw Zwart", „Brunhilde" „Nieuw Brunhilde" en „Sportief" en van de heren verenigingen „De Bata- veeri'', „Blauw Zwart", „Donar", „Holland" en .,W. I. K." aan de start zullen zien verschijnen in een spor tieve strijd om de hoogste athletiek- eer van Leiden. Er wordt een bijna volledig athle- tiekprogramma verwerkt, zodat er inderdaad twee dagen nodig zijn, om alles af te werken Zowel voor Zater dag als voor Zondag is er een aan trekkelijk programma vastgesteld. Uiteraard zullen de meeste beslis singen op Zondag vallen, want dan vinden de meeste finales van de loop nummers plaats. Het heeft geen zin, uit te weiden over de namen van de talloze deel neemsters en deelnemers. De sterk ste Leidse athleten hebben inge schreven en op bijna ieder nummer zal de kampioen(e) van het vorige jaar zijn of haar titel verdedigen. De inschrijving op de damesnum mers is zeer uitgebreid. Dit is in iets mindere mate het geval bij de meis jes A, B. en C. De namen der deel neemsters garanderen echter, een uiterst interessant verloop van de strijd om de Leidse titels. En vanzelfsprekend ontbreken ook VOETBAL HET CONGRES VAN DE FIFA. In het dorpje Quitandinha. 80 kilo meter van Ria in de bergen gelegen op 700 meter hoogte, is in tegen woordigheid van afgevaardigden van 34 laden het congres van de FIFA geopend door de Fransman Jules Ri- met, president van de Federatie. Ni caragua, Iran en het Saargebied werden tot het lidmaatschap toege laten, en later zal de toelating van Duitsland en Japan aan de orde wor den gesteld, waarbij bewogen debat ten worden verwacht. Japan heeft verzoek rechtstreeks aan de FIFA gericht, en Duitsland door be middeling van Zwitserland Van een zijde, die nauw contact heeft met het bestuur, wöidt verno men, dat voorgesteld zal worden de status quo te handhaven. Dit zou der halve betekenen dat geen van beide landen tot het volwaardig lidmaat- ip wordt toegelaten, maar dat jeugteams van de FIFA-ieden uit mogen komen tegen de jeugdploegen van Japan en Duitsland. Nader wordt gemeld, dat het con gres besloten heeft Duitsland toe te laten tot het lidmaatschap van de F. I.F.A. De kwestie van de toelating van Japan werd voor een nader on derzoek terug verwezen naar de des betreffende commissie. Van der Meer leidt EngelandChili. De Zondag te spelen wedstrijd En gelandChili zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer. De landen wedstrijd Denemarken Noorwegen te Kopenhagen is door de gastheren met 40 gewonnen. KON. NED. VOETBALBOND. Om het kampioenschap van Neder land: Ajax—Limburgia; Heerenveen -Blauw Wit. Finale K.N.V3.-beker: Haarlem -PSV (terr. Feijenoord 24 Juni). Promotie Vierde Klasse: Cromvliet -FSV Pretoria; BEC—DSO. KORFBAL KON. NED. KORFBALBOND. Om het kampioenschap van Neder land: RigtersbleekHet Zuiden; Het ZuidenRigtersbleek; Westerkwar tier—PSV. VOLLEYBAL TOURNOOI „DE PROFESSORENWIJK". Men verzocht ons mede te delen, dat het volleybal-tournooi van „De Professorenwijk" morgenmiddag niet te half drie, doch te kwart over twee aanvangt. de heren op het appèl. Ook hier is de inschrijving van de juniores iets minder, hetgeen dikwijls veroor zaakt wordt doordat de deelnemers, die het vorige jaar nog aan de ju nior-nummers deelnamen, thans se nior zijn geworden. Op Zaterdag 24 Juni beginnen de wedstrijden des midags om half drie en op Zondag 25 Juni om één uur. De organisatie is in handen van de Leidse Athletiek Commissie. Het lijdt geen twijfel, of de Leidse Athletiek Kampioenschappen 1950 zullen weer een bijdrage leveren voor een sportieve samenwerking tussen de verschillende Leidse atle tiekverenigingen. WATERPOLO L.Z.C.—ZWIP 4—3. Voor de K.N.Z.B. speelden gister avond in de Zweminrichting „Poel meer" deze ploegen een enthousiaste wedstrijd, met een kleine overwin ning voor onze stadgenoten. L.Z.C, verscheen met een invaller voor Tegelaar, was vooral in 't be gin veel gevaarlijker dan hun te genstanders, maar miste het nodige verband om tot doelpunten te ko men. Later ging het iets beter en toen ook de talrijke aanvallen se rieuzer werden afgewerkt, slaagden Lut en Visser er in L.Z.C. een 20 voorsprong te bezorgen. Wanneer dan een L.Z.C.-speler het water moet verlaten, maakt Zwip nog voor rust 21. Ook in de tweede helft was het meeste initiatief aan L.Z.C.'s kant, maar jammer genoeg brachten even- vele overtredingen steeds spelers buiten de lijnen. H. v, d. Heijden zorgde voor 31 en met zes tegen zeven had Zwip moeite de achter stand te verkleinen (32). Weer werd het door J. Visser 4—2, maar opnieuw zagen wij een L.Z.C. spe ler „verdwijnen" en het werd 43.' Zondag 9 Juli zal in het zwembad van het Zuiderpark te Den Haag een nationaal waterpolo-tournooi worden gehouden, waaraan zal wor den deelgenomen door de hoofdklas sers heren: Zian, Haarlem, G. Z. C. en de Robben en verder bonds- en kringzeventallen, o-m. uit Leiden, Delft, Rotterdam en Amsterdam, to taal 24 zeventallen. Dit tournooi wordt georganiseerd door de Haagse zwem- en poloverenigingen Vitesse en ZIOS Onze Problemen. Voor onze ladderbeklimmers ge ven wij deze week eens een lichte serie; het ligt in de bedoeling om dit gedurende de zomermaanden va ker te doen. Wij moeten nogmaels een beroep doen op onze problemisten tot het inzenden van vraagstukken. Onder no. 95 een niet moeilijk, doch aardig slagprobleem van onze trouwe medewerker v. d. Kamp. Het verdienstelijke van dit vraagstuk is wel, dat de winststand bereikt wordt zonder dat er een damslag aan te pas komt. Wedstrijd-Probleem noa 95. Auteur: H. v. d. Kamp, Lisse. le publicatie. Zwart 10 schijven op: 8, 9, 17, 19, 21/23, 27, 30 en 32. Wit 10 schijven op: 25, 26, 33, 34, 38, 39. 42/44 en. 49. Vervolgens een vraagstuk van de bekende problemist, de heer S. v. Duijn. Een vraagstuk dat ook niet veel moeilijkheden bij het oplossen zal opleveren. Wedstrijd-Probleem no .96. Auteur: S. v. Duijn, Warmond. le publicatie. Zwart 11 schijven op: 2, 6, 8 12, 14, 16, 17, 21, 30, 32 en 37. Wit 11 schijven op: 23, 24, 26, 31, 35, 39, 40, 42. 43, 45 en 48. Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne inge wacht tot uiterlijk Vrijdagavond 7 Juli a.s., aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. no. 89/90. No. 89. Wit wint door: 37—31 48 43, 27—22, 22x4, 4x48, 35—30 en 48x5. No. 90. Wit wint door: 4742 44 39, 48—43, 33x22, 29x27, 22x11. Lijst Ladder. (Stand bijgew. t/m. pr. 90). Deelnemers Punten 1. Th. de Zwart, Sassenheim 148 2. C. Th. Egberts Cz., Ter-Aar 140 3. C. P. Zuiderduin, Noord- wijk aan Zee 140 4. S. v. Duijn, Warmond 89 5. Th. Leliveld, A'veen 86 6. G. Rijsdam, Leiden 86 7. P. v. d. Kwartel, Leiden 82 9. W. Krom, Sassenheim 71 9. J. W. de Rooij, Warmond 71 10. F. C. Bakker, Voorschoten 65 11. H. v. d. Kamp, Lisse 65 12. J. A. J. Wortman, EPwoude 55 13. N. C. Groen in 't Woud, Langefaar 48 14. A. C. v. Vliet, Vinkeveen 46 15. M. J. v .d. Kwartel, Leiden 31 16. L. Koster, Vinkeveen 14 17. C. Portengen, Vinkeveen 4 Oplossingen pr. Beginners 1/3. Zie rubriek van 26 Mei j.L) Goede oplossingen ontvangen van Th. de Zwart, A. C. v. Vliet, L. Kos ter en C. Portengen. Uit de Partij. Onderstaande stand, welke is voor gekomen in een partij, is het naspelen en het bestuderen ruimschoots waard. Stand in cijfers: Zwart: 4, 6, 9, 11/17, 19, 22 en 24. Wit: 25, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 38/41 43 en 48. Wit had als laatste zet 3430 ge speeld. Door de dreiging 2823 is Zwart's zettenkeus nu beperkt. In de party volgde er 2429, 33x24, 22x42, 48x37 met voordeel voor Wit, daar Zwart door de kettingstelling een groter aantal moeilijk actief te maken schijven heeft dan Wit. Het beste zou uit de cijferstand- stelling geweest zijn 1213, immers de manoeuvre 2823, 18x29. 3934, faalt door 16 of 1721, 34x23, 19x39, 30x8 of 10, 2126 enz. met voordeel voor Zwart. Na 1218 kan daarom beter 4034 volgen, doch daarna is geen definitief voordeel voor Wit aan te tonen. Of ziet een der lezers er kans toe? Interessante mogelijkheden ont staan, indien Zwart in bovenstaande stand 13—18 speelt. Wit antwoordt dan met 4842, hetgeen 16—21 belet wegens 2823, 18x29 (gedw.) 4034, 29x40, 35x44. 24x35, 31—27 enz. met schijfwinst. En zet Zwart i.p v. 16—21 voort met 4034, 2429? (zie ook A) 34x23, 18x29, 33x24, 22x44 24—20, 15x24, 4339, 44x33, 38x7, dan ver krijgt Wit schijf winst. A. In deze variant schijnt Zwart zich echter door i.p.v. 2429 te ver volgen met 49 te kunnen redden. Er dreigt dan 2429, hetgeen slechts gecoupeerd kan worden door 3127, 22x31, 36x27, waarna Zwart echter 1823 speelt met ongeveer gelijk spel, of door 3429, waarna echter 1621 wel speelbaar is, omdat 29x20, 15x24, 2823, 18x29, 39—34, 29x40, 35x44, 24x35, 3127 niets oplevert wegens 22x31, 36x18, 13x22 met ge lijk spel. Ook de volgende variant vanuit de beginstelling dient vermeld te wor den: 13—18, 48—42, 4—10? 40—34, 19—23 (of?) 30x19, 23x32, 38x27, 14x23, 34—29, 23x34, 39x30, waarna Wit by de volgende zet 3024 speelt en in enkele zetten schfjfwinst af dwingt, daar 1721 verhinderd wordt -door 42—37 enz. Een partijge deelte met zeer interessante moge lijkheden, waaruit, vooral voor onze beginnende damspelers, veel valt te leren. Eindspel. Dat één tegen vier, of één schijf en én dam, tegen drie schijven en één dam, altijd direct gewonnen is, bewijst wel onderstaand stukje. Zwart: schijf op 6 en dam op 23. Wit: schijven op 16, 21, 44 en dam 22. In bovenstaande stand werd re mise gegeven. Enige voorbeelden: Wit 22—17, 23—1; 44—40, 1x45; 16— 11, 4550 remise. 2e voorveeld: 26 21 ,23—12; 22—17, 12—34 remise. Nog zijn vele mogelijkheden, maar o.i. houdt deze stand remise. SCHAKEN NEDERLAND—ZUID-SLAVIë. Te Utrecht is de wedstrijd begon nen tussen een Nederlands tiental en dat van Zuid-Slavië. De uitslagen luiden: Dr. EuweGligoric yy, Prins •Pirc afgebroken. CortleverTrifu- novic yy-, ScheltingaRabar 0-1; KramerFiomar afgebroken; Muh- ring- -Puc yyDonnerMilic 01; Hennebreke—Matanovic 01; Van den BergIvkov 01; ir. van SteenisNedelkovic yy. Na de eerste ronde is de stand 62 2 afgebroken partijen voor Zuid-Slavië. De Nederlandse spelers werden het eerste genoemd. De af gebroken partijen worden heden be ëindigd.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6