1 Priesters en stamhoofden van de Goudkust bezoeken Radio-stad Plan voor internat, samenwerking Kath. Thuisfront blijft nodig réso rke VRIJDAG 23 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Pet at voor hun beschavingen ontwikkeling! HILVERSUM, 22 Juni. De vijf Afrikaanse missionarissen, samen met het stamhoofd van de Goudkust, de under-king, een koop man en een beeldhouwer, hebben deze namiddag Radio-stad bezocht, alvorens hun tocht naar de zuide lijke provincies te beginnen. Welke hun indrukken waren in deze voor hen gans nieuwe omgeving, kan men Vrijdagavond horen, als voor de K. R.O.-microfoon een vraaggesprek zal worden uitgezonden. Deze zwarte priesters, maar niet niet minder de leken uit het verre missie-gebied toonden levendige be langstelling voor alles, wat in de studio viel op te merken. Wij zeiden dat tot mgr. H. J. J. van Hussen, de nieuwe nationaal directeur van de Pauselijke missiegenootschappen, die het zuidelijk groepje op zijn tocht door Nederland vergezelt. „In derdaad", zei hij, „maar dit is dan ook een volk, om welks vroomheid, beschaving en ontwikkeling men hier diep de pet kan afnemen". En het is een volk, dat niet van geest is ontbloot". Ik houd van zoetheid! maar haat de kou. Die geestigheid blijkt intussen uit de volgende dialoog, toen aan het stamhoofd Stephan Owussu, com pleet in interlock met overkleed en een goud-bezaaide groen fluwelen kroon op het hoofd, een portie ijs was aangeboden: „Ik houd van deze zoetheid, maar Ik haat de kou er van", zegt hij. Iemand uit het gezelschap raadt hem daarom aan, sléchts kleine hap jes te nemen. „Maar dan duurt het lijden zoveel langer", antwoordt hij gevat. Men gaat het studio-gebouw door en met waardigheid neemt Owussu zijn staf ter hand, waarop een ivo ren ei is bevestigd. Dat is symboliek, zoals ook de untam, het nationale kleed, iets van een symbool inhoudt. Slechts de koopman Justus Agbolissu is in Europees colbert. Dat is, ver telt hij ons, omdat hij zijn voet heeft verstuikt en dus niet de bij ""een un tam passende sandalen kan dragen. Liever vertoont hij zich daarom in modern costuum dan incorrect in on volledige dracht van zijn land. Dat stamhoofd bezocht als josgen van twaalf jaar e.en schooltje van het genootschap der Heilige Kinds heid. Hier ving zijn bekering aan en na hem volgde de, bevolking van niet minder dan vijf dorpen. Thans is hij 41 jaar en die koopman, over wie wij schreven, is tien jaar ouder, on danks hij er niet ouder uitziet dan 35, De vijf priesters van eigen stam ver telden ons van hun vertrouwen in de opleiding van inlandse geestelijk heid. Haar vorming is zeer urgent, omdat het volk, waaronder enig na tionalisme opsteekt, eigen priesters best kan gebruiken. De opleiding door priesters van Kadier en Keer is daarom een weldaad en de beteke nis is door de Kerk wel begrepen door de instelling onlangs van de hiërarchie. Lof voor Nederland. De verre gasten lieten niet na te getuigen, dat de mensen in Neder land zo hartelijk voor hen zijn. Dat bleek ook in de Ludgerus-kweek- school, waar deze mensen van de Goudkust een bezoek brachten, waar zij door de leerlingen werden ver welkomd met een negro spiritual en waar zij een geschenk onder enve loppe kregen aangeboden. In alle klaslokalen hebben zij het onderwijs korte tijd gevolgd en ervaren, hoe zeer de leerstof hier afweek van die hun land. In een treffende toespraak heeft father Tawiah, die men ook voor de radio zal kunnen horen, herinnerd aan de eenheid van de Kerk over de gehele wereld. Hij prees Nederland om de vele fraaie en doeltreffende instellingen, die het bezit ook op godsdienstig terrein. Deze inlandse priester deed een beroep op zijn ge hoor van jonge mensen, gebed en of fers te brengen voor Afrika, dat op vele gebieden nog achterstand heeft in te lopen. Zondag zal het gezelschap de mis sie-tentoonstellingen in Den Bosch en Cuyk bezoeken en Maandag op audiëntie gaan bij kardinaal De Jong. MASSALE INENTING TEGEN T. B. C. De Wereldgezondheidsraad heeft het voornemen om ongeveer 50 mil- lioen mensen tegen tuberculose in te enten met het z. g. B. C. G.-vac- cin. Hiermee hoopt men het wereld- sterftecijfer van t. b. c., dat op het ogenblik 4 y2 millioen per jaar be draagt, enigszins omlaag te kunnen brengen. Dit werd meegedeeld door dr. C. v. <L Berg, de directeur-generaal van de Internationale Volksgezond heidszaken van het ministerie van Sociale Zaken, die op de jaarverga dering van de Nederlandse Cenlxa- le Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose een overzicht gaf van de internationale maatregelen, die voro de bestrijding van deze ziekte zijn getroffen. MOTOREN VAN „ORANJE" NIET t IN ORDE. De „Oranje", het vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land", dat zich in het Oostelijk bek ken van de Middellandse Zee be vindt en omstreeks 28 Juni te Am sterdam wordt verwacht, heeft moei lijkheden met de motoren. Met het oog op de noodzakelijk te verrich ten reparaties zal één reis naar In donesië, die voor het begin Juli was geprojecteerd, moeten vervallen. De volgende afvaart is thans vastge steld op 27 Juli. De passagiers, die geboekt hadden voor de reis van be gin Juli zijn voor zover mogelijk ge plaatst op een aantal vrachtschepen. De noodzakelijke voorzieningen aan de motoren zullen vermoedelijk veertien dagen in beslag nemen. Dr. Plesman zet zijn plan uiteen Dr. A. Plesman heeft gisteren op het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag een toelichting gegeven op zijn plan voor internationale samen werking. Djt plan, aldus dr. Ples man, heeft niets te maken met plan nen als die van Schuman en Stikker, het wil de wegbereider zijb voor het zakenleven en de ondernemingen. In het verband van de internatio nale samenwerking, zoals deze in het plan vorm gegeven is, kunnen grote internationale werken ter hand wor den genomen. Zaak is, dat er moet ondernomen worden. Hoe moet het plan verwezenlijkt worden? Het zal nodig zijn, dat eerst de publieke opinie met het plan be kend is en zich daarover gunstig uit spreekt; hierna zullen de politeke figuren zich kunnen uiten. Dr. Plesman deelde mee, dat hij de gedachte, die aan het plan ten grond slag ligt, met zeer vele personen en autoriteiten uit tal van landen heeft besproken. Reeds in 1944 ontstond het. Die gesprekken en uitwisseling van gedachten hebben er toe bijge dragen het plan de huidige vorm te geven. Hij voegde er aan toe. dat het plan overal gunstig is ontvangen. Daarbij heeft hij ook met ministers van Buitenlandse Zaken en diploma ten gesproken. Het uitgangspunt is geweest om, als men ziet, dat er telkens iets mis loopt bij de bestaande procedure, iets anders te proberen. Zo wil men tot een geheel andere organisatie komen. Elke minister heeft instructies, waar- BUSDIENST OP 24 JUNI: LEIDEN: vertrek Beestenmarkt 19 uur. Vertrek Avifauna 12 uur 's nachts. Prijs 1.50. AMSTERDAM: vertrek Surinameplein 19 uur. Vertrek Avifauna 12 uur 's nachts. Prijs 2. ROTTERDAM: vertrek Delftse Poort 19 uur. Vertrek Avifauna 12 uur 's nacnts. Prijs 2.30. DEN HAAG: vertrek Staatsspoor 19 uur. Vertrek Avifauna 12 uur 's nachts. Prijs 2.30. UTRECHT: vertrek Station 19 uur. Vertrek Avifauna 12 uur 's nachts. Prijs 2-30. aan hij gebonden is. Daarop lopen be sprekingen vaak vast. Ook zijn ambt is in vele gevallen weinig stabiel. De kern van het voorstel is om in elk land een orgaan voor samenwer king in het leven te roepen en zo nodig een instantie voor de wereld, die verantwoordelijk is voor de we- reldsamenwerking. In elk land zou een directeur-generaal voor de inter nationale samenwerking moeten wor den benoemd, in rang gelijk aan een minister. Het geld der organisatie dat verkregen zou kunnen worden uit het nationaal budget moet gesto ken worden in internationale werken, die onmiddellijk of later rendabel zijn. Daardoor wordt de wereldwel vaart verhoogd. Dr. Plesman dacht hier aan grote internationale kana len, een tunnel onder het kanaal en andere. Deze internationale werken zijn van belang voor de wereldecono mie. Dr. Plesman merkte op dat dit plan bemiddelt in practische aange legenheden. Met bemoeit zich niet met de politiek. Hij bevestigde, dat hiermee ook een deel van de souve- reiniteit wordt weggenomen DE ONDERWIJZERSTSALARISSEN. Naar aanleiding van de medede ling, die de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. Rut ten, Woensdagmiddag in ^e Eerst Kamer deed over de overeenstem ming, die in de commissie-Wesselings is bereikt over de onderwijzerssala rissen, verneemt de N. Rott. Crt., dat de commissie aan deminister zal voorstellen aan die onderwijzers, die in het bezit zijn van een acte Frans, Duits, Engels, Wiskunde of Handels kennis de volledige bijslag van 10 pet. op hun salaris te gpven, ook wanneer dit de grens van 3600 gul den overschrijdt. Voorts zal de commissie voorstel len deze z.g. „ontknikking" eveneens van toepassing te verklaren op de salarisschaal van hen. die 50 jaar of ouder zijn. Aangenomen mag worden, dat, in dien de minister met deze voorstel len accoord gaat, de wijzigingen zul len gelden met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948. HALVE OVERWEGBOMEN. Bij de spoorwegovergang voor de Zevenhuizerlaan te Heilo zal begin Juli een nieuw Amerikaans systeem van overwegbomen worden aange bracht, bestaande uit halve bomen. Deze zullen electrisch op een af stand worden bediend en hebben het voordeel, dat, wanneer een auto er tussen raakt, deze toch nog kan weg komen, terwijl de op het rechter gedeelte van de rij wel aangebrach te spoorboom voldoende is om het verkeer op te houden. Vóór de bui binnen Terwyl Dinsdagmiddag de Ko ninklijke stoet door Groningen reed, zat op het vliegveld Eelde een me teoroloog bezorgd op zijn staten te turen. De zon scheen, maar Assen meldde zwaar weer, de radio kraak te en de ene onweersmelding volgde op de andere uit steeds dichterbij ge legen plaatsen. De meteoroloog kon niet alleen cij feren, maar hij had ook gezond ver stand en zo zette hij zijn berekening om in deze; conclusie, dat om zes uur een onweer zich zou ontlasten boven de open calèche en het juichende Groningen. Om kwart over zes zou de stoet aankomen bij het paleis van de Commissaris der Koningin. Hij greep de telefoon en alarmeer de de Groningse politie. Deze deed op het gebied van de moderne techniek niet onder voor de man van Eelde; per mobilofoon werd het politie-es- corte van de rijdende stoet opgeroe pen en enkele seconden later was de waarschuwing doorgegeven. De Ko ningin liet het tempo verhogen. Drie minuten over zes werd het Paleis bé- reikt. Vijf over zes barstte de bui los. Het K.N.M.I. werd gecomplimen teerd en ook verder werd van zijn diensten gebruik gemaakt, waar door ondanks dreigende wolken 's avonds de open calèche kon wor den gebruikt en de volgende dag in Winschoten een zware bui kon wor den ontlopen. KLOOSTERLING SCHILDERDE PORTRET VAN DE KONINGIN. In het gemeentehuis van Ooster hout is een portret van koningin Ju liana aangebracht. Dit portret is, in opdracht van het gemeentebestuur, geschilderd door frère Jean Marie van de St. Paulusabdij te Ooster hout. De Benedictijnen, die deze ab dij bewonen .worden nog steeds de Franse paters" genoemd, hoewel op het ogenblik de meesten van Neder landse afkomst zijn. Ook frère Jean Marie in Nederlander. Hij heeft in- der tijd een portret geschilderd van mgr. Hopmans, bisschop van Breda en heeft nu een opdracht voor een nieuw portret van de bisschop. De stichting „Katholiek Thuis front", die a.s. Zaterdag te Utrecht haar jaarvergadering houdt, zal on getwijfeld niet besluiten tot het be ëindigen van haar werkzaamheden. Ofschoón het repatriëren van de militairen uit Indonesië langzamer hand is geschied, blijft er voor Thuisfront veel te doen, met name in verband met de zielzorg voor de militairen in de toekomst. Tot dusverre kan men terugzien op een prachtige staat van dienst. Ka tholiek Thuisfront heeft namelijk mobiele militaire tehuizen ingericht, zond zestig veldharmoniums voor aalmoezeniers, boeken en tijd schriften voor de militairen en ver zorgde met succes een filmdienst. Overal heen werden boeken en tijd schriften verzonden, verder het ge- illustreerde maandblad Salvo 32.000 exemplaren en het orgaan van de stichting In 6500 exemplaren per maand. In totaal werden 49 ten toonstellingen gehouden; 31 Miskof- fers werden gesticht of aangevuld. Bovendien werden tal van kapellen ingericht, o.a. in de Kon. Militaire academie te Breda en bij de Marine te Amsterdam, Rotterdam, Loos- drecht en Volkel. Het Ereveld Menteng Poeloe te Djakarta vereist door de verander de omstandigheden veel zorg. Steun wordt verleend bij het retraitewerk ten behoeve van militairen en steun aan ontheemde militairen, die in het kamp Prinsebos te Chaam werden verzorgd. Het aantal kilo's is niet te tellen van de goederen, die naar Oost en West werden verzonden. Thans is de omschakeling van het Thuisfrontwerk in volle gang. Reeds zorgt men voor de leestafels van 43 katholieke militaire tehuizen in het vaderland en aan de militairen in Nederland wordt een weekblad ver strekt. Ter leniging van de eerste nood, die in Willemstad is ontstaan door de windhoos heeft het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis 5.000 ter beschikking van deze ge meente gesteld TELEVISIE-OMROEPSTER NAM AFSCHEID. Mejuffrouw Bep Schaefer, wier beeltenis de gelukki ge bezitters van televisietoestellen sinds Maart 1947 op hun schermpje hebben gezien, heeft in een versier de studio afscheid genomen van al haar televisie-vrienden. Zij is name lijk onlangs in het huwelijk getre den en gaat met haar man, die men hier naast haar voor de camera ziet, naar Zuid-Amerika. Soldaat verongelukte De Hagenaar J. van Hoof, soldaat in het Bossche garnizoen, is Woens dag tijdens een militaire oefening onder Drunen b$ het omslaan van een roeiboot verongelukt en om' het leven gekomen. Hij zal met militai re eer ter aarde worden besteld. NACHTOEFENINGEN VLIEGKAMP VALKENBURG Er is reeds enige malen op gewe zen, dat de leiding van het Marine vliegkamp „Valkenburg" er voort durend naar streeft de hinder, die de omwonenden ondervinden van het overvliegen der landende en startende vliegtuigen, tot een mini mum te beperken. Doch het vlieg veld is nu eenmaal tussen de be bouwde kommen van Wassenaar, Leiden, Valkenburg en Katwijk- Binnen, gelegen, zodat dit nadeel wel tot d# onvermijdelijkheden zal blijven behoren. Het opleidingssche ma van de jonge vliegers stelt zijn eisen, en wil de Marine Luchtvaart dienst aan zijn t^k kunnen blijven beantwoorden, dan zal men niet in grijpend van dit schema kunnen af wijken. Zo is het de laatste tijd noodzake lijk een aantal vliegers te bekwa men in het nachtvliegen. Tot dit doel worden nachtoefeningen ge houden, welke 's avonds om 10 uur beginnen en voortduren tot 2 uur nachts, in enkele gevallen tot 4 uur Verschillende omwonenden hebben in het laag overvliegen van de Fire flies gedurende deze uren aanlei ding gevonden om het vliegveld op bellen en daar hun beklag te doen. Naar aanleiding hiervan deelt de leiding van het vliegveld ons thans mede, dat men de rust der omwonenden nog steeds zoveel mogelijk ontziet. Met een nabij gelegen ziekenhuis is een rege ling getroffen, volgens welke de oefeningen onmiddellijk ge staakt worden, zodra het vlieg veld bericht ontvangt, dat daar een operatie verricht zal wor den. Voor zover er toch nog gevlogen moet worden tijdens de duisternis worden de omwonenden verzocht te bedenken dat hier een deel van onze strijdkrachten en zeker niet het minste deel bezig is zich te bekwamen voor een taak, die voort vloeit uit de bittere noodzaak van ons volk om pai'aat te zijn voor de verdediging van dezelfde vrijheid, waarvoor het nog niet zo lang gele den vijf jaar heeft gestreden. Ook voor de vrijheid van de omwonen den van het Marinevliegkamp Val kenburg. LEK IN NATIONAAL STEUNFONDS. Enige tijd geleden is men begon nen met een onderzoek naar het ver dwijnen van gelden uit het Nationaal Steunfonds. Dit fonds is eind 1944, na de bevrijding van het Zuiden van ons land, gevormd ten bate van de illegaliteit. Dit onderzoek zou, naar verluidt, op verzoek van het ministerie van fi nanciën geschieden door het ministe rie van oorlog. Bedragen, tot een to taal van enige millioenen, zouden r.iet verantwoord zijn, of althans niet op de wijze, welke men van een der gelijke belangrijke instelling mag verwachten. Bij dq liquidatie van het fonds zou men tot deze ontdekking zijn gekomen. Reeds maanden lang is een hoofd officier van het ministerie van oor log bezig met de behandeling van de omvangrijke administratie van het fonds. Alg. DagbL datje Sleurt en de wenshandschoenen Uit de weg! Ik moet naar de krant! Neen, ik heb geen tijd om me voor te stellen. Laat het jullie genoeg zijn dat ik schrijver ben en dat ik pas een avontuur heb meegemaakt, dat de moeite van het vertellen waard is. Dubbel en dwars! En nu heeft een meneer van die krant van jullie me gevraagd, of ik dat avon tuur eens even wilde opschrijven, zodat hij er iedere dag een stukje van in de krant kan zetten. Dan was 'er ook nog een tekenaar, die daar dan steeds een paar plaatjes bij zou maken. Nu, dat vind ik leuk, want ik heb nog nooit in de krant gestaan. Enfin, als dat allemaal goed gaat. zullen jullie geregeld mijn innemend gelaat met die forse, mannelijke trekken in de krant zien verschijnen. Leuk van die meneer, hè? Maar nu heb ik gauw een paar velletjes papier gekocht en een stuk of wat potloden, want ik moet aan de slag. Daarom heb ik geen tijd, om me voor te stellen, zie je? Maar mor gen, dan horen jullie er meer van. Het gaat over een paar handschoe nen, waarmee Maar ik zei toch, dat jullie ér morgen meer van zou den horen? Schiet op, ik heb haast! Hoe ik heet? Ik hèb geen tijd, zei ik! Ik ben een Auteur! Toen ik ge boren werd, zagen ze al direct aan m'n lange hare en m'n pijp. dat ik artist was. En, omdat iedereen dacht dat ik wel auteur dat betekent schrijver zou willen worden, noemden ze me Ootje Teur. Ik was maar klein van stuk, weet je, toen ik geboren werd. Maar nu heb ik werkelijk geen tijd meer. Want de meneer van de krant is niet makke lijk als je te laat komt. dat heb ik al gezien. Daaag! Tot ziens! Tot mor gen hoor! OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 39.) Loek lag voor zich uit te staren, met een droomerig-onverschillige blik. „Loekie, kijk' eens wie daar is?" Het hoofd op 't kussen draaide zich langzaam naar haar toe. „Gauw bengel, lach eens tegen je Moeder." Alsof ihij dat zo maar op comman do deed! Hij vertikte 't. En toen opeens grepen twee handen hem vast en hij lag ergens zó heerlijk, zó veilig, dat hij lachte en 't eerste kraaiend geluid liet horen. Tommy had z'n Moeder ontdekt. Dr. van Elten glimlachte tevreden toen hij Loek bezocht. „Als je nu maar flink eet, dan mag je volgende week een uurtje opzitten voor je verpleegster ook gezelliger." „Is Gré allang hier?" vroeg Loek. „Bijna een week. Een prettige hulp hè? Alleen mag je d'r wel eens op 't hart drukken, dat ze de jongen niet zo schandelijk verwent o, daar is ze net." „Wat hebt u aan te merken?" Gré bleef bij de deur staan. „Dat jij Loek d'r jongen in de grond bederft, 'k Zal Frits eens inlichten; wat moet dat in de toe komst worden." „Bedaar toch, schoonpapaatje, u vergeet helemaal, dat u zachtjes be hoort te spreken in een ziekenka mer." Ze ging op de rand van 't bed zitten. „Neem jij 't eens voor me op, Loek. Bestuur ik 't huishou den niet met wijs beleid?" Loek glimlachte, onbewust hoe gelukkig ze beide mensen maakte met dit eerste teken van medele- XVTL NOG EENS RENé. Met een gemengd gevoel van blijdschap en verwondering ontving Dick van Elten 't verzoek van René of hij eens bij d'r aankwam. _„'k Geloof, dat er iets aan de ra dio hapert," zei z'n Vader, die de boodschap overbracht. Nog diezelfde middag ging hij. 't Was lang geleden, sedert hij op Dennenoord geweest was. Hij trok de wenkbrauwen samen; de gedach te aan Warsage, met wien hij ge broken had, hinderde hem. „Zo, René, je radio stuk," be groette hy haar, toen Barbara de deur van de tuinkamer voor hem geopend had. Hij nam haar hand, schroomval lig, voorzichtig, als een broos, teer voorwerp. Ze lachte ondeugend. „Dat heb Tc niet gezegd, alleen of je d'r eens kwam zien," zei ze. „Aha, is 't zo laat." Hij schoof eenen stoel bij 't rustbed en kwam naast haar zitten. „Ik moet eens met je praten, Diok. Ben je al bij Loek geweest?" „Neen," even schraapte hij z'n keel, (,dat kan 'k niet. Je weet, dat. 'k altijd Han's vriend geweest ben; ondanks onze vaak verschillende levensopvatting hem altijd graag mocht maar zoals hij nu doet..." Hij zweeg, bleef in somber gepeins naar de grond staren. Z'n gedach ten gingen terug naar de vreselijke tocht, de laatste, dien hij met War sage gemaakt had. Hoe al zijn over reding nodig geweest was, om te •beletten, dat Han de machine met hen belden in de diepte liet storten. „Geloof je niet, dat 't weer in or de zal komen tussen Han en Loek?" „Hij zag op, ,,'k Vrees er voor." René zuchtte, ,,'t Is, me onbegrij pelijk! Er moet bepaald iets tussen hen zijn voorgevallen, want alleen om 't feit, dat 't ongeluk in z'n af wezigheid gebeurd is, kan hij Loek toch niet zó behandelen. Voor hij weg ging viel 't me al op, dat hij zo stil en in zich zelf gekeerd was. Heb je met hem gebroken, Dick?" „Ja. Hij was woedend, omdat ik hem de waarheid zei, maar ik kon het niet laten, 't moest me van 't hart. Daarna heb ik ontslag geno men by Highwood en kom nu de volgende maand bij de Aviolanda in Papendrecht." René gevoelde diep medelijden met haar broer, die nu ook nog z'n beste vriend verloren had. „Ik heb vandaag met je Vader over Loek gesproken," zei ze na een korte pauze, „hij heeft me al les verteld en 'k ben tot 't besluit gekomen_dat 't misschien wel goed zou zijn, als ik naar haar toeging.l" Een ipijnlijk lachje vloog over haar gelaat, toen ze z'n verwonderd gezicht zag. „Je zult wel denken: wat heeft ze aan een stumper als jij, maar „René!" viel hij heftig in de rede, zou ik over jou ooit denken als een stumper, vergeef me, dat 'k 't woord durf ui&preken. Is jouw le ven van geduldig lijden niet meer waard dan ons armzalig gepruts?" Stil Dick," ze lei zacht haar hand op z'n arm, nu overdrijf je weer, maar zie je, Loek zou tegen mij vrijuit over Han kunnen spre ken. Natuurlijk zou Barbara mee moeten, anders is 't voor Loek te Nadenkend staarde hij voor zich uit. „Maar je Moeder, René, wat zal die zeggen?" „Dat is 't ergste. Je weet heel goed, dat de band tussen Moeder en mij nooit heel sterk geweest is en toch. zie 'k er tegen op, haar dit aan te doen, temeer omdat het een afscheid voor 't leven betekent." Van Elten beet zich op de lippen. Kalm ging ze voort: Moeder zal nooit te bewegen zijn, bij Loek over de drempel te komen, wat er ook gebeurt. Toch vind ik, dat Loek hier vóór gaat. Ik zou 't me nooit verge ven, als 'k iets nagelaten had, wat haar voor geestelijke ondergang zou zou kunnen behoeden alleen jij moet me helpen." „Je Vader wil er niet van horen, jij moet hem overtuigen, dat 't noodzakelijk is." „Ik?" „I'k vind 't. volstrekt niet nood zakelijk, dat jij je voor haar opof fert," zei hij bruusk. „Dick, hoe kan je nu zo spreken?" verweet ze zacht. „Ook is er een flinke portie egoisme bij. Je weet, hoe ik van Loekk houd; de jaren, dat ze hier was, zijn de gelukkigste van m'n leven geweest en bedenk eens, als je nooit iets voor iemand hebt kunnen doen, behalve bidden, als je jarenlang werkeloos had moe ten liggen en je kreeg éénmaal de kans iemand van nut te zijn, zou je die gelegenheid dan laten voor bij gaan?" Met eerbiedige bewondering keeik hij naar 't fijn besneden gelaat, waarin de ogen als twee heldere liohten straalden. „Je hebt gelijk," sprak hij, „Ik zal m'n best doen, op voorwaarde, dat je ook eens voor mij bidt." „Alsof 'k dat allang niet deed!" Ze lachte hem dankbaar toe. Toen hij van haar afscheid nam, hield hij even haar hand in dc zijne. „Denk nooit, René," zei hij ern stig, „dat je leven nutteloos is; maar weinigen weten het zo goed te be steden als jij." (Wordt vervolg.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5