De vereniging „Oud Leiden" maakte Midzomeravond-tocht De beste Regenjas VRIJDAG 23 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA *5 ZOMER TENTOONSTELLING IN HET FOSTMUSEUM. De zomertentoonsteliing -van bet Nederlandse Postmus eum te Den Haag omvat voornamelijk buiten landse postzegeluitgiften. In groe pen bijeengebracht, spreken deze van het P. T. T.-bedrijf in al zijn schakeringen, van postcongressen en jubilea, niet alleen der P. T. T. maar ook der Union Postale Uni- versélle. Het hoogtepunt van laatstgenoem de kleurrijke reeks is ongetwijfeld het 75-jarig bestaan van de wereld postvereniging. Met de bijzondere uitgiften, die de hoogtijdagen der philatelie vertegenwoordigen, zijn de zegels als het ware een weerspie geling der verschillende P. T. T.-ad- ministraties. Bovendien biedt deze expositie vele Nederlandse gelegenheidsaf stempelingen met de originele stem- pelontwerpen. Talrijke foto's op na tionaal zowel als internationaal philatelistisch gebied verlevendigen het geheel. MIDDENSTANDSDIPLOMA NIET VOLDOEND*: Op de vergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond, te Amster dam gehouden, vroeg de voorzitter, de heer L. de Groot, zich af, of de middenstand zich blijvend zal kun nen handhaven en zich tijdig zal weten aan te passen bij de sterk ver anderde omstandigheden Het ant woord op deze vragen luidde; Weest waakzaam. De heer De Groot wees er nog op, dat de middenstands- en vakopleiding, zoals die wettelijk zijn voorgeschreven, onvoldoende zijn en alleen maar een minimale bescher ming tegen het optreden van totaal cTibevoegden bieden. „Wii moeten in de toekomst kunnen beschikken over een belangrijke groep jonge middenstanders, die na het behalen van het middenstands- en vakdipio- ma, voortgaat met studeren en zich gereed maakt om in de leiding van de middenstand een plaats in te nemen Anders gaat het mis". OPSPORING VERZOCHT. Namens de burgemeester der ge meente Eist in de Betuwe verzoekt de groepscommandant der rijkspoli tie aldaar de opsporing van Andries Hoogakker, transportarbeider, oud 76 jaar, wonende te Eist in de Vissteeg 21, die op Woensdag 21 Juni te on geveer 19.00 uur tijdens een tocht met ouden van dagen vanuit café Rutex in Utrecht is verdwenen. Tot op heden werd niets van hem ver nomen. Het signalement luidt: lang 1.75 m., flink postuur. Grote neus en oren, grijze wenkbrauwen, grijs haar, loopt enigszins gebogen met sloffen de gang. Hij is gekleed in donker - blauwgestreept costuum, grijze pet, zwarte lage schoenen, licht ge- str. overhemd met vast boord. Heeft 't type van '-n landman, spreekt enigs zins stotterend. Is lichamelijk sukke lend, geestelijk niet geheel normaal en in het bezit van een portefeuille inhoudende f 150.alsmede van een te zijnen name gestelde legitimatie bewijs melkvoorziening. Een ongeluk wordt vermoed, terwijl' ook misdrijf mogelijk is. Bij aantreffen wordt be richt verzocht op K 8809 nr. 243. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 K.R.O. 7.00 Nieuws. Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. ntfuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. mu ziek. 14.00 Koorzang. 14.20 Gram. muziek. 14.40 Fanfare orkest. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Gram. muziek. 16.30 „De schoonheid van het gregoriaans" 17.00 Voor de jeugd. 18.30 Journalis tiek weekoverzicht. 18.40 Pianospel. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram. muziek. 20.15 „Lichtba ken". 20.40 Gram. muziek. 20.43 Ge varieerd programma. 21.00 Omroep orkest en koor. 21.45 Puzzle. 21.55 Amusements muziek. 22.35 Ameri kaans commentaar. 22.45 Avondge bed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Philharmonisch orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—2.400 VARA. 7.00 Nieuws en weerberichten 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. mu ziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Gram. rtiuziek. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continuebe drijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiian muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. muziek. 14.00 Zang. 14.20 Dansmuziek. 14.50 Streekuit zending. 15.15 Gram. muziek. 15.45 Reportage. 16.00 „Van de wieg tot het graf" causerie. 16.15 Amateur uitzending. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Trio. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de bij bel". 19.45 „Passepartout", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Weense mu ziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Amusementsmuziek. 22.40 ,.De com- saris vertelt", hoorspel. 23.00 s. 23 1524.00 Gram. muziek. TOCH PLULMVEEHANDEL TE BARNEVELD Het liet zich aanzien, dat het ver bod om pluimvee te vervoeren spoe dig moeilijkheden met zich mede zou brengen, omdat de pluimvee houders met hun overtollige pluim vee bleven zitten. Vandaar dat de kring Barneveld-Scherpenzeel van de Stichting voor de lafidbouw er na de nodige, goedkeuringen is toe overgegaan op een mestbedrijf te Stroe een centrale pluimveeslacht plaats in te richten. Gisteren kon den de pluimveehouders voor het eerst het pluimvee, dat ze willen laten slachten, aangeven. De plaat selijk bureauhouder had in een uur tijds voor twee weken voldoende aanmeldingen. Voorlopig komen alleen zwaarde re soort jonge hanen in aanmerking. Per week zullen ongeveer vijfdui zend haantjes geslacht worden, m'aar de commissie van toezicht van genoemde kring is drukdoende dit aantal op te voeren. De prijzen zijn lager dan de pluimveehouders wel wensen. Dit is een gevolg van het feit, dat de haantjes niet gemest mogen worden en voor de export weinig of in het geheel niet ge vraagd worden. Het is nog niet te zeggen, wan neer ook ander soort pluimvee ge slacht kan worden. Overigens betekent een en ander, dat in zekere zin de handel hervat is, Het geslachte pluimvee wordt normaal door de poeliers gekocht, slechts moeten maatregelen tegen de uitbreiding van de pseudo-vo- gelpest in acht genomen worden. Op andere wijze is er ondertussen geen handel mogelj^k. De handela ren zijn hierdoor brodeloos en wor den van overheidswege gesteund. Waar buiten Barneveld nog handel mogelijk is, is dit sterk "belemmerd. De pseudo-vogelpest breidt zieh in de gemeente Barneveld nog steeds uit, zij het gelukkig erg langzaam. Het aantal direct besmette bedrij ven zal thans tegen de dertig lopen, juist een procent van het totale aan tal dus. MOTORRIJDER VERONGELUKT De 20-jarige J. v. d. K. uit Stou- tenburg reed vanmorgen met zijn motor op de Hessenweg aldaar in de richting Amersfoort, toen uit een zandweg een melkwagen de weg opreed, v. d. K. trachtte uit te wijken en kwam terecht in een greppel naast de weg, tengevolge waarvan hij de macht over het stuur kwijt raakte en in volle vaart tegen een telefoonpaal botste. Hij is aan zijn verwondingen kort daarop overleden. 16 PERSONEN DAKLOOS DOOR BRAND Gistermorgen om half elf is brand uitgebroken in de voormalige mare chausseekazerne te Ehschede welk gebouw sedert geruime tijd werd bewoond door drie gezinnen en een alleenwonende vrouw. De brand weer bestreed 't vuur met zes stra len en wist de brand tot de zolder verdieping te beperken. Deze brand de geheel uit. In totaal zijn 16 per sonen dakloos geworden. BRAND VERWOEST MEUBEL FABRIEK TE EDE. In de afgelopen nacht is Irand uit gebroken in de meubelfabriek van de fa. Huibers en v. Beek in de buurtschap Bekerom. gemeente Ede. Een groot deel van het bedrijf werd in as gelegd. De vuurgloed trok de aandacht van een in de omgeving wonende landbouwersvrouw. die op gestaan was om haar kinJ te gaan verzorgen. Zij alarmeerde onmiddel lijk haar huisgenoten, die trachtten met, emmers water het vuur te do ven, waarin zij niet slaagden. Inmid dels waren ook politie en brandweer gewaarschuwd. Het geluk'e de laat ste tenslotte het vuur te bedwingen en het kantoor, evenals een deel van werkplaats, te behouden. Het middelste deel van de fabriek en di verse kostbare machines gingen ver loren. Men schat de schade op 75.000.De fabriek was slechts ag verzekerd. Betreffende de vermoedelijke oor zaak, kan medegedeeld worden, dat zich gisteravond laat nog arbeiders in de fabriek bevonden. Men ver moedt, dat de brand door kortsluiting ontstaan is, omdat ook 's middags reeds een electromotor warm was gelopen. mens, vooral wanneer reeds bij het krieken van de dag, dus thans mid den in de nacht, deze dieren hun doordringend geluid laten noren, „bij open ramen alsof ze naast je bed staan te kraaien, liefst tegen el kaar in". Adressant heeft er ook bezwaar tegen, „dat dit geluid verder regel matig gedurende de dag gehoord wordt, waarbij wordt gevoegd het gekakel der kippen". Hij betoogt verder, dat het hou den van hanen niet nodig is om da gelijks van de kippen een vers eitje te krijgen en dat het houden van kippen vaak zeer onoordeelkundig geschiedt, waardoor ziekten onder ie kippen kunnen optreden. Om alle welke redenen adressant de raad verzoekt maatregelen te ne men. SERIE INBRAKEN OPGEHELDERD. Door de Tilburgse recherche is een serie inbraken -lot klaarheid ge bracht, die de laatste drie maanden in Tilburg en andere plaatsen van Noord-Brabant werden gepleegd. Een tweetal personen werd in ver band met deze inbraken aangehou den. Het waren de 31-jarige sc'heeps- kapper A. H. J. H. te Amsterdam, afkomstig uit Tilburg, en de 21-ja- rige havenventer H. E. L. W. te Haarlem. Aan de hand van de door de Tilburgse recherche verzamelde gegevens werd me<|g een onderzoek ingesteld door de politie te Boxtel, Amsterdam en Haarlem, en door de rijkspolitie van de districten Den Bosch en Breda Dit leidde tot de aanhouding van W. te Haarlem. Hij werd naar Tilburg overgebracht. De aangehoudene bekende zich aan een zevental inbraken te Til burg te hebben schuldig gemaakt, waarbij voor duizenden guldens aan stoffen, tabaksartikelen e. d. wer den gestolen. Ook in Boxtel werd in een sigarenmagazijn een inbraak gepleegd, waar de buit plm. f. 4000.- aan tabaksartikelen bedroeg. In een Zand werd eveneens voor een waar de van f. 4000.- gestolen, terwijl in Veghel bij een kleermaker voor f.- 1000.- aan stoffen buit werd ge maakt. Als vastaand mag worden aangenomen dat het tweetal nog meerdere inbraken op zijn geweten heeft. BEURS: INDISCHE BANK IN REACTIE. De vele opengebleven vakken op de noteringslijsten waren het beste bewijs, voor de ongeanimeerde ten dens, die de effectenmarlct gisteren wederom kenmerkte. De reeds zo lage dagelijkse omzet blijft verder achteruitgaan en bedroeg Woensdag slechts 890.000 gulden. Vele commis1- sionnairs zien de toestand dan ook weinig hoopvol in, zolang geen ver betering' in het zakendoen optreedt. Koersverliezen deden zich echter practisch niet voor. De.markt, en dat is het opmerkelijke van deze situatie, weet zich vrij aardig te handhaven, 'maar het publiek is tot niets te be wegen. Het publiek wil kennelijk eerst een scherper omlijnde verbete ring van de algemene toestand zien, alvorens tot nieuwe engagementen over te gaan. Na een opening op 199 liep de koers van Unilever tot 202 op. waar na het slot kwam op circa 200'/^. De overige internationale fondsen lieten weinig beweging zien Kon. Olie bleef op hel peil van eergisteren gehand haafd. Philips war iets zwakker, A.K.U. bleef goed prijshoudend. Opmerkelijk was de reactie voor aandelen Indische bank, die in het begin van de week op het dividend- voorstel waren opgelopen. De ope ning van gisteren circa 5 pet. lager op 84. waarna een herstel tot 86 volgde. Speciale oorzaken voor deze reactie waren niet te noemen. Dwars door Rijnlands mooiste polders Icoopt U bij LEUNE JAN V0SSENSTEEQ 67 BRAND IN STALENMEUBELLN- FABRIEK Hedenmorgen om half tien is brand ontstaan in de fabriek van stalen meubelen „Etesmi" gevestigd aan de Heuvel te Tilburg. Terwijl men in de spuiterij bezig was met het vernissen deed zich een ontploffing voor ten gevolge waarvan een felle uitslaan de brand ontstond. De spuitinrich- t.:ng brandde totaal uit. De eerste verdieping van het fabrieksgebouw bleef behouden. HINDERLIJKE HAAGSE HANEN. Het feit, dat de gemeente 's-Gra- venhage een ooievaar in haar wapen draagt, betekent niet, dat alle Ha genaars bijzonder gesteld zijn op ge vogelte. Dat zou men althans kunnen afleiden uit een adres, dat de Haagse gemeenteraad heeft bereikt en waar in een bewoner van de Ieplaan zijn misnoegen te kennen geeft over de aanwezigheid van kippen en hanen in stadstuinen. Met de gebruikelijke verschuldigde eerbied geeft gezegde adressant te kennen, dat het aantal personen, dat er in de stadstuintjes in zijn omgeving dusdanig pluimge dierte op na houdt, steeds toeneemt. Adressant geeft wijders te kennen, dat het houden van hanen storend werkt op de gemoedsrust van de „Eindelijk, daar hebben we een hek". Met passende gilletjes klommen de dames over wat het programma noemde een „eenvoudig hek". Het waren nog wel de oudsten van het wandelend gezelschap, die deze kunsttoer volbrachten. Ietwat mis prijzend keken zij naar hun jongere sexe-genoten, die het lagere prik keldraad prefereerden om over te stappen. Een regenjas bleef haken. Maar dat was dan ook de enige sen satie, die te beleven viel. Verder ge beurde er eerlijk gezegd: jammer! niets bijzonders. Er vielen geen he- i*en in de sloot, noch gleden er dames uit en geen der wandelaars weigerde een hek te beklimmen. Zodat deze tocht in dit opzicht een teleurstelling geworden is. Maar dan ook slechts in dit opzicht. Verder verliep alles prima, tijdens de „Mid zomeravond-tocht", die gisteravond door de Vereniging „Oud Leiden" werd georganiseerd, langs het aller mooiste gedeelte van Rijnlands Plas- sengebied. Vijf en veertig leden uit het echte hout gesneden v'ngen om kwart over zes de tocht per fiets aan, startend bij de Zijlpoort Vijf en twintig anderen waren reeds per'bus of auto vooruit gegaan en misten daarmede een verrukkelijke fietstocht door het zonovergoten polderland, waar hooioppers de wacht hielden, dromerige koeien langs de slootkant stonden en kalveren met opgeheven staarten snelle rondjes holden. Boer derijen, in de schemer van het hoog geboomte, lagen verzonken in de stil le avondrust .luisterend naar de rui sende melodie van een fikse wind door de kruinen van kastanjes en populieren. Ach ja, wie gedacht had een droomstille polder aan te treffen, ver giste zich deerlijk. Het zou trouwens niet echt geweest zijn. Wan» wanneer er door de Hollandse polders geen windje waait, is het een vergissing! Bij het vlakke land hoort nu eenmaal een Hollandse wind. die witte en grij ze wolken langs de blauwe zonbe straalde hemel jaagt. En het heeft daaraan gisteravond gelukkig niet ontbroken. Voorhands merkten de fietsers daar echter niets van, want via de Zijl gingen zij vlak vóór de wind in de richting Oud Ade. Zonsondergang Bij de jachthaven Vennemeer werden de fietsen gestald en teza men met de autorijders werd de tocht lopend vervolgd naar de rode watermolen in de Vrouwe Venne- p'older. Daarna links af, over be- koolaste paden, dwars door het land van de Zweilander polder naar de JCavte Qalj: J i, in haar laatste stuiptrek kingen, goot in overvloedige hoe veelheden vloeibaar goud over de wilde golven, die klotsend tegen de walkant beukten. In de verte onder scheidde men de contouren van senheim, zwart tegen een gouden achtergrond. De wandelaars baanden zich een weg over het smalle pad langs het water, tussen het hakhout en de wilde begroeiing. Plotseling stonden we voor een boerderij. Even onbe scheiden door een raampje gluren: in de stal stond een jonge boeren dochter kaas te maken. Dat is een kans, die geen stedeling voorbij mag laten gaan. En binnen drie tellen was dc stal vol van nieuwsgierige toeschouwers, die wel eens even precies wilden weten, hoe bij de gebr. de Haas, want daar was het, de kaas wordt gemaakt. Maar of de da mes en heren van de uiteenzetting veel onthouden zullen hebben? Voort ging het weer. Dat we in middels op Warmonds grondgebied liepen, interesseerde de wandelaars minder dan het onvergetelijke scho ne uitzicht over het water. Steeds lager zonk de zon, steeds bleker werd haar gloed. ,iZonsondengang aan het meer" vermeldde het programma. Over een half uur zouden we het schone schouwspel beleven. Maar Inmiddels, arriveerde het gezel schap aan ae Kaag-sociëteit, waar de autobusrijders, die [vooruitgelo pen waren, onder leiding van de heer E. Pelinck, reeds aan de koffie zaten. Een hartelijke begroetting van de fietsend-wandelende deelne mers, onder hoede van de heer E. Bicker Kaarten, volgde. Zó hartelijk zó gezellig, onder het genot van zó heerlijk geurende koffie en - voor de hongerigen - uitsmijters, dat de zon in het water zonk, zonder dat iemand er aandacht aan schonk. Een ondergang, die steeds weer on noemelijk schoon is. En zonder tra giek. Omdat iedere ondergang een verrijzenis inhoudt. „Zij zal herrij zen; Zij schept zichzelf en hare glo riedagen. 't Is niets te sterven, als •men 't leven houdt,'* schreef Cyriel Vèrschaege. Kwart over negen braken de wan delaars op. Weer dwars door het land pas op mevrouw, daar ligt iets van een koe over een beton nen pad naar de plaats, waar we onze fietsen hadden achtergelaten, De terugweg ging recht tegen de wind in. Maar wie van zo'n polder tocht genoten heeft als alle deelne mers, 'ziet daar niet tegenop en buigt zich lachend over het stuur. Dit tot voorbeeld aan de minder dapperen, die per autobus de Sleutelstad weer bereikten. Het was toen kwart voor tien. En geen regendruppel was uit de dreigende lucht gevallen! GEM. H.B.S. VOOR MEISJES. Geslaagd voor het Eindexamen afd. B: J. E. H. Beerstecher, Voor burg; J. Blitz, Leiden; A. Bodde Bouman, Oegstg.; M. E. Buit, Wasse naar; W. van Heusden, Leiden; M. M. Hoitink, Leiden; J. de Kemp, Lei den; P. C. T. Schenk, Oegstgeest; C. W. van der Spek, Leiden; C. J. Ver- hey van Wijk, Leiden; C. Vogelen zang, Leiden; M, J.. Zaalberg, Lei den. (Afgewezen geen). CHR. H.B.S. TE LEIDEN; Toelatings-cxamen. Voor het toelatings-examen tot de le klas van de Christelijke H.B.S. te leiden slaagden: L. Baalbergen, G. Bardelmsyer, W. Bassie, M. Berkhout, H. Binnekamp, N. Binnendijk, H Blok, N. v. d. Bos, K. Bos, J. Boter, L. Boter, P. Bui link, T. Buitink, R. Cupedo, P. Don ker, G. üorgelo, Geeske v. Diiel M. v. Driel, F. Fokkema, Obie Groene- v/oud, G. Groenewoud, F. de Groot, P. Guley, H. Harmsen, Elly den Hee- ten, H. v. i Hoeven, C Hollander, J. floltrust, Henk vd d. Horst, Al; Huls bergen, Elsje Jansen, R. Jauikse, H. Kalsbeek, F. Kedde. H. v. Klaveren 7. Korbee, J. Korndörffer, K Kort, F. Kragt, G Kühn, H. v. d Kwaak, P. Lambooy, H. v Leeuwen, Willy Lmsehoten Nelly v. d. Marei, Heu- ny Mechelse, G Minnee, J. Mokken- storm, P. Monteiro, T. Nauta. T. v: Oosten, C. Oosterom, G. Ottevanger, D. Passchier, K. Pet, J. Philippo, E. Pierhagen, R. Pieters, W. v. Pijpen, T Plomp, Annetje Puister C. de R;jk, M. Roos, Nel Rotteveei, M. v d Schilden A. Schoonbeek, D. Se vers, Martha Smit, Cornelia Stok man, A. Stolp, P. Storlenbeek, D. S'.'besma, A. v. d. Tempel Rosa Trommel, L. v. d Veen, NeJiie Ver krom, H. Vogelenzang D. v. d. Voort, F v Vreedendaal, W. Wassenaar, Geraa Wes*enrk, F ter Wert. H Zwart, H. Bu'tr. Afgewezen 18. WEERSVERWACHTING - (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJKE OPKLARINGEN Wisselend bewolkt met aan vankelijk enkele buien, later flin ke opklaringen. Meest matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. Vastboord Overhemden fl. 6.95 - II. 8.95 - fl. 1 2.90 - II. 14.90 BREESTRAAT 152, LEIDEN, TEL. 20905 LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het doctoraal exa men plantkunde de heer H. Veld kamp te Leiden; voor het doctoraal examen dierkunde de heer H. R. v. cl. Vaart te Leiden; voor het candi- daatsexamen Ned. recht de dames C J. Visser te Utrecht en mej. E. Houck te 's-Gravenhage. HULDIGING PROF. VAN DER POT Bij monde van prof. A. J. P. Tam- mes werd gistermiddag in hotel „De Doelen" te Groningen aan prof. mr. dr. C. W„ van der Pot Bzn, die we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zijn hoogleraars ambt in het staatsrecht aan de rijks universiteit te Groningen zal neer leggen, een bundel publiekrechtelij ke opstellen, bevattende bijdragen van oud-leerlingen en collega's, aan geboden. Prof. van der Pot, die, zoals bekend oud-wethouder van Leiden is, dankte geroerd voor deze hulde, welke hij en zijn vrouw zeer waarderen. Een intiem samenzijn besloot deze bijeenkomst. De bundel zal ook in de handel verkrijgbaar worden gesteld. Hedenmorgen werd op het Leidse Stadhuis aanbesteed door de archi tecten B. N. A. Bern. Buurman en ir. M. P. Schutte b- i., het bouwen van een blok van acht woningen aan de Gijselaarstraat te Leiden. Er war-en zeven inschrijvers, van laagste tot hoogste: Chr. Overdevest, Rijnsaterwoude 154.290; C- J. Strijk, Oegstgeest 157.774; Bouwbedrijf A, C. Endenburg, Gouda 158.800; Bouwbedrijf De Lange en Van der Plas, Oegstgeest 176.300; M. v. d. Bent en Zn., Wassenaar 184.800; Fa. Jac. van Riet, Leiden 186-490H. Korswagen en Zn., Leiden 188.600. VERFWERK AANBESTEED Hedenmorgen werd op het Stad huis te Leiden door Gemeentewer ken aanbesteed het verrichten van verf werk aan diverse bruggen (1) en aan de overkapping van de Lamme ren markt (2). Er waren zes inschrijvers, van laagste tot hoogste: Q. V/. A. Bleys, l eiden f 9.975 en 1.545; J. Biesma, Zeist f 10.279 en 1.975, beide 11.919; J. A Verwer, Leiden 10.230 en 1.720; Joh. Koet en Zn., Leiden 10.520 en 1.700, beide f 12.000; W. J. B. Ziegelaaj^- Leiden 11.200 en f 1.661; E. Rikken, Hil versum 11.350 en 1.780. Weggebruikers, Wanneer 't zich op uw weg bevindt. Denkt altijd om het spelend kind, Die zwarte vlek moet weg! BINNENLAND. Op het bedrijf van de landbou er K. te Ottersum (L.) is vogelpest geconstateerd. Nadat 90 dieren wa ven gestorven heeft men de rest van de kippenstapel (totaal ongeveer 200 stuks) verbrand. Door te grote snelheid is op de rijksweg EdeUtrecht in de kom van het dorp Scherpenzeel een per sonenauto, waarvan de bestuurder plotseling moest remmen, in een scherpe bocht over de kop geslagen en totaal vernield. De vier inzitten den, twee echtparen uit Amersfoort, zijn ernstig gewond. Op het land van de heer E. H. Huisman te Finstërwolde vonden ar beiders een trouwring. 21 Jaar gele den werd" deze door de eigenaar, H. Edens, verloren Hij had deze ring gemist na het binnenhalen van de oogst. Vermoedelijk is een gedeelte van het stro voor de mestbereiding gebruikt en heeft zich de ring in dit gedeelte bevonden. Het gevolg was, dat mét de mest ook de ring over het weiland werd gestrooid en dat hij mét de aardappels naar boven werd gehaald. De vierde man, betrokken bij de roofoverval op de Haagse Jockeyclub is tbans gearresteerd. Het is de 24- jarige. te Bandoeng geboren matroos van de Kon. Ned. Marine, W. H. van der W„ die in een zijstraat van de Nieuwendijk te Amsterdam werd aangehouden en die als bendeleider Soc. Medische Dienst Marine hield sportdag „Leeft mee met de jongens over zee", is altijd een oproep geweest, waarover wij ons nimmer behoefden te schamen, maar wat te doen met dezelfde jongens, die terugkeerden en door diverse oorzaken, niet aan de maatschappij konden worden terug gegeven? Men moet daarvoor eens een kijk je gaan nemen bij onze Kon. Marine, afd. Soc. Med. Dienst in het Noord einde. Wat daar in zeer korte tijd ge presteerd is, grenst bijna aan het onmogelijke! „Bewijzen", zult u zeg gen, wij zullen ze u geven, want toen na samenspraak met de commandant, de commissie voor Ontwikkeling, Sport en Ontspanning en de instruc teur, de heer J. Kuiper, gesproken werd over te houden sportdagen, kwam een programma tot stand, dat klonk als een klok en ons aantoonde, dat na moeizame arbeid deze zelfde jongens, gebroken en afgemat, nu kerels waren geworden, kerels, die het presteerden volkomen met verschillende takken van sport te kunnen meedoen en waarlijk niet op een gewone wijze, neen, getraind op diverse onderdelen en in staat een meer dan behoorlijk figuur te slaan. Daarom was het alleen jammer, dat Donderdag in de Leidse Hout het sportveld alleen omzoomd was door marinemensen en slechts enkele bur gers dit wonder met beide ogen kon den aanschouwen. De resultaten van de wedstrijden zjjn: Hoogspringen: 1. schrijver 2e kl. W. Lagerdijk 1.47)4 m.; 2. adelborst le kl. A. J. M. Grasveld 1.37)4 m- 100 m. hardlopen: 1. adelborst le kl. A. Grasveld 12.1; 2. serg. W. Son- nemans 12.2; 3. timmerman 2e kl. J. Merkelijn .13. Touwtrekken: 1. onderofficieren- ploeg. (Verkerk, Beukers, Reddering, de Jong, Kriek en Barendse). 4 maal 100 m. estafette: 1. ploeg 1 (Havers, Merkelijn, Weytenburg, Grasveld) 54.4. 2. ploeg 2 54.9. Kogelstoten: 1. schr. 2e kl. W. La gerdijk 8.87 m.; 2. monteur le kl. A. v. Leersum 8.59, 3. monteur W. Krab be 8.49. Vèrspringen: 1. schr. 2e kl. W. La gerdijk 5.21 m.; 2. monteuh W. Krabbe 5.15; 3. schr. 3e kl. A. Root- liep 5.08. Vervolgens zagen wij enkele gees tige nummers en wel: Koppelloop: (2 deelnemers met de voeten aan elkaar gebonden). Finale koppel Krabbevan Ree. Zaklopen: Finale W. Krabbe. Met nog meer bewondering zagen wij tat slot van het sportgebeuren een Singelloop over 3500 m. Niet minder dan een 30-tal lopers startten precies te half vijf en zoals het meer gaat, sneuvelden reeds dra diverse koplopers met als uiteindelijk de deelnemers aan de vijfkamp steeds in de voorste gelederen, totdat Gras veld ongeveer 400 m. voor het eind doel zich wist los te maken en als eerste over de eindstreep ging. De uitslag werd hier: 1. adelborst A. J. M. Grasveld 11.46.3; 2. serg. mar. W. Sonnemans 11.55.1; 3. ma troos 2e kl. J. H. van Diejen 11.53; 4. id. 3e kl. W. J. v. Wijk 12.04.6. De uitslag van de vijf kamp werd: 1. adelborst le kl. A. J. M. Gras- -veld 105 p., 2. schr. 2e kl. W. Lager dijk 95 p., 3. serg. mar. W. Sonnemans 60 p. De uitslagen van de overige wed strijden waren: Zwemmen: 50 m. schoolslag: 1. mar. 2e kl. K. Havers 46.6; 2. en 3. 3e kl. S. D. Duran en serg. mar. W. Sonnemans, beiden 46.8. 50 m. vrije slag: 1. ziekenverpl. le kl. R. v .d. Berg 37.1; hofmeester 3e kl. L. F. Quasters 39.7; 3. monteur le kl. A. v. Leersum 47.1. 50 m. rugslag: 1. serg. W. Sonne mans 46; 2. mar. J. W. v. Zagten 47.9. 4 maal 50 m. estafette: 1. de schrij versploeg. Schoonspringen: 1. bottelier le kl. C. Schreurs 49 p. Schennen: (vijf deellnemers): 1. monteur 3e kl. P. Heynen 4 gew. part. 2. chauffeur le kl. E. Hoogdijk 3 gew. part. Roeien: Bij deze tak van sport slaagde de ploeg van de Milk werk man Co Visser er in de eerste prijs te behalen en spotaan ging deze stuurman „over boord". (Traditie moet er zijn). Deze feestelijkheden werden be- kroond met een prijsuitreiking des avonds te acht uur in de cantine, met als slot een gezellige avond. WATERPOLO. L. Z. P. C. DE SLEUTELSTAD. Op Zaterdag 8 Juli a.s. zal de L. Z. P. C. De Sleutelstad haar jaarlijks te organiseren Nationaal Waterpolo- tournooi organiseren waar om ver schillende wisselbekers strijd zal worden geleverd. In de eerste afde ling zullen deelnemen H. V. G. B. (Haarlem) (Bekerhoudster) H. P. C. (Heemstede) en de Robben (Hilver sum). In de 2q afdeling zullen L. Z. C. (Leiden), de-Zijl (Leiden) en Bran denburg (Bilihoven) met elkaar de strijd aanbinden, in deze afdeling is de L. Z. C. bekerhoudster. Terwijl in de 3e afdeling Zwip (Den Haag; (Bekerhoudster), ZIOS (Den Haag) en de organiserende ver- enniging met elkaar uitmaken wie voor dit jaar in het bezit komt van de beker. De wedstrijden worden gehouden in de Gemeentelijke zweminrichting De Zijl, waar op 2 speelvelden zal worden gespeeld Vermeld zij voorts nog dat de resp. bekerh-oudsters reeds 2 maal deze bekers hebben gewonnen, zodat dit jaar de strijd wel uitermate hevig zal worden, immers wanneer zij er in slagen wederom beslag te leggen op deze bekers zulletn zij io defini tief bezit overgaan. In totaal zullen 9 wedstrijden worden gespeeld.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2