3iet JCatfieiicióme Ut Zweden Centrale verwarming voor gemeentehuis en R.K. school Eervol ontslag aan dr.B. Nout RECHTZAKEN WOENSDAG 21 JUNI 1950 UE LEIDSE COURANT _n^EEDEJ!LAD^PAGINA^ (Bijzondere Zweedse correspondentie) In weinige landen is de geest van de reformatie zo diep doorgedron gen als in Zweden, waar hij de gehele samenleving heeft doordrenkt. De geografische ligging hoog in het Noorden, die Ihet land zo goed als afsloot van de Katholieke landen, droeg eveneens er toe bij, dat het Katholicisme in de eeuwen van de Reformatie nauwelijks een moge lijkheid vond, zich na zijn vernietiging in Zweden weer op te richten, terwijl de economische en culturele betrekkingen de banden met de overige Protestantse landen in het Noorden steeds vaster aanknoopten. ZWEEDS ISOLEMENT THANS DOORBROKEN Pas sedert de laatste wereldoorlog schijnt het culturele isolement van Zweden te worden verbroken. Een grote massa vluchtelingen en poli tiek vervolgden, die voor een ge deelte Katholiek zijn, heeft het ver baasde Zweden een nieuw soort le venshouding getoond. Nog op 31 December van .het vorig jaar telde het land bijna 190.000 vluchtelingen op zijn grondgebied. Doch ook de hoge koers van de Zweedse valuta draagt ertoe-bij het isolement van het land te verbre ken. De Zweden trekken meer dan ooit naar het buitenland, waardoor zij in contact komen met het leven in de Katholieke landen. In de eer ste helft van 1949 verbleven alleen al 67.000 Zweden in Italië. Zij kwa men ontroerd uit het Zuiden terug en vertelden van de heerlijke Ka tholieke kerken, van de godsdiensti ge demonstraties en van het Katho lieke organisatieleven. In het voor' jaar werden 400 Zweedse touristen 'door de H. Vader in audiëntie ont- vangen. Vele Zweedse studenten lo pen college in Rome en Perugia. Uit hun rijen komen waardevolle bekeringen. De Katholieke litera tuur heeft, meest in de vorm van vertalingen van de beste Franse schrijvers, goede ingang gevonden. Ook films met Katholieke inhoud zijn na de oorlog overal in Zweden vertoond, o.a. „Het lied van Bema- dette", „Pastor Angelicus", Jongens stad'' en „Jeanne d'Arc". De Oecumenische Beweging, die destijds door aartsbisschop Nathan Söderblurrr werd gesticht, bewijst intussen, dat men in Zweden de on afgebroken stroom van godsdiensti ge indrukken, die geen rekening houden met tegenstrijdigheden en onevenwichtige beweringen, beu is geworden, tenminste op het gebied van het veelvuldig geschakeerde Protestantisme. Zo heeft men thans de bestudering van het probleem der christelijke hereniging op zich genomen en men is daarbij ook met een ernstige studie van het Katholi cisme begonnen. Tenslotte biedt de radio thans con tactmogelijkheden met het Katho lieke denken. Deze mogelijkheden bestonden vroeger niet en er wordt nu gaarne gebruik van gemaakt. De Zweedse zenders verzorgen tegen woordig meer dan vroeger Katho lieke bijeenkomsten, demonstraties enz. Zo werden bijvoorbeeld de plechtigheden van de opening der H. Deuren van de Sint Pieter bij het H. Jaar door de Zweedse radio uit gezonden. Vooroordelen tieren nog welig Toch is de massa in Zweden he den nog vol van, deels tragische deels vermakelijke vooroordelen. Een Italiaanse priester, die in Zwe den werkt, kon onlangs een Prote stants ambtgenoot niet ervan over tuigen, dat de Katholieke Kerk de grootste Christelijke godsdienstge meenschap is. Objectieve statisti sche gegevens betreffende de Katho lieke godsdienst vindt men in Zwe den zelden. Thans nog heeft het woord „katdsk" (Katholiek) voor de Zweedse volksmond dezelfde be tekenis als achterbaks, vals, eigen gereid, sectarisch. De woorden „Munk" (monnik) en „Klostret" (Klooster) verwekken ijzingwek kende gevoelens op en vervullen de volksfantasie met herinneringen aan middeleeuwse kloosterlegenden Schilderijen, waarop monniken staan afgebeeld in weinig ascetische houdingen zijn geen zeldzaamheid in de huizen van de beter gesitueer den. Een priester, die in toog loopt, wordt als iets wonderlijks bekeken en is niet zelden het voorwerp van nauwelijks verhoolde spotternijen. De vooroordelen worden in stand gehouden door de predikaties van de dominees, die ieder jaar op de Dag der Reformatie moeten Spreken over het werk van de Reformatie tegen Rome. Ook in de pers vindt men nog uitdrukkingen als: „De Katholieke godsdienst is goed voor barbaarse landen als Italië, Frank rijk en Spanje" (Vecko Journalen October '49) of: „Wij danken Lu ther, dat hij ons van het bijgeloof van Rome, dat het geweten bindt, heeft bevrijd" (Morgen Posten, 6 Mei '49). De Zweed haat iedere vorm van politieke of geestelijke slavernij. De onderwerping aan een dogma, de gedachte, het eigen geweten door anderen te laten „controleren", be tekent voor hem een geestelijke knechtschap, waarvan hij niets wil weten. Er is veel voor nodig om hem het Katholieke inzicht in deze zaken nader te brengen. Daarbij komt, dat het volk in meer dan 150 jaar noch oorlog, noch ontbering heeft gekend en het zich in een be nijdenswaardige levensstandaard verheugt. De Zweed, die gewoon is van alle gemakken van het moderne leven te genieten, begrijpt moeilijk een godsdienst, die voortdurend spreekt van onthechting en die het offer tot de basis van zijn ascese maakt De kracht van de traditie Een grote moeilijkheid voor iede re Katholieke verbreiding in Zwe den vormt verder het feit, dat het volk zijn tradities moeilijk opgeeft. De leer van Luther werd hem lang zaam en bijna onmerkbaar toege voerd, nadat het als laatste volk in Europa het Katholicisme had aan genomen. De Zweedse Kerk heeft de uiterlijke vormen der Katholieke hiërarchie bewaard. Zij kent de aartsbisschop-primaat, bisschoppen, kapittels, pastoors enz. De geestelij ken lezen de mis, dopen en kennen tal van Katholieke liturgische ge bruiken, waarbij zij evenals in de Katholieke Kerk gekleed zijn in toog, misgewaden, koormantel enz. Men heeft bijna onveranderd aan het liturgische jaar vastgehouden. Zeer vele middeleeuwse kerken be zitten nog de Katholieke beelden versiering en de altaren uit die tijd. Het Zweedse volk vindt het zeer moeilijk af te gaan van een weg, die 't 300 jaar lang betreden heeft. Steeds hebben in de laatste vijftig jaren uit het buitenland komende Protestantse gemeenschappen en secten duizenden aanhangers ge wonnen, doch slechts dank zij hun innerlijke verwantschap met de Zweedse godsdienstige opvattingen en het Zweedse Protestantisme, vooral ook dank zij het feit. dat de predikanten de Zweedse taal volko men beheersten en de gevoelswe reld alsmede de tradities van dit volk nauwkeurig kenden. De Katholieke Apostolische Vica rissen daarentegen waren gedwon gen steeds missionarissen uit het buitenland erbij te halen, hetgeen er dikwijls weer toe bijdroeg, dat men de Katholieke Kerk op kleine rende wijze als een kerk voor bui- tenlanders beschouwde. Het is voornamelijk in de steden, dat de anti-Katholieke vooroordelen langzamerhand verdwijnen. Het werk van de H. Vader voor de ge vangenen, voor de vluchtelingen en voor de vrede ontmoet in Zweden zeer veel waardering. De veroorde ling van Kardinaal Mindszenty ver wekte in Zweden een diepe af schuw. Een jonge generatie van studenten heeft zich speciaal toege legd op de studie van de middel eeuwse cultuur. Hun publicaties dragen er toe bij het scheve beeld van de Katholieke Middeleeuwen weer recht te zetten. Er bestaat in de Zweedse Protes tantse Kerk ook een ritualistische beweging. De dominee van Osby houdt openbare conferenties over het pausdom en heeft wederom een soort van biecht ingesteld. In de ka thedraal van Lund komen de Lu therse geestelijken thans geregeld bij elkaar om gekleed in koorgewa den de psalmen te'reciteren. In 1945 nodigde de universiteit van Stok- holm een pater Dominicaan uit om als examinator te fungeren bij een doctorthesis, die het realisme van de H. Thomas behandelde. In de kleine stad Ystad besloot onlangs de gemeenteraad ondanks het protest van de Protestantse geestelijken de paters Franciscanen terug te roepen naar een der oude stadskerken. Ten slotte mag nog worden geconsta teerd, dat zeer vele Protestanten de Katholieke kerken frequenteren. Wanneer men echter een beschou wing wil wijden aan het leven van de Katholieke Kerk in Zweden, dan moet men vanzelf rekening houden met de zoeven geschetste culturele achtergrond. Hoe weinig het Katholicisme is ingeburgerd "blijkt uit het feit, dat er van de 43 priesters slechts vijf van Zweedse afkomst zijn. Deze 43 priesters zijn bovendien veel te weinig in aantal om de zeer ver strooid levende Katholieken naar behoren te verzorgen. Zij wonen soms meer dan 300 km. van de dichtsbijzijnde kerk. Het is daarom zeer goed te begrijpen, dat zij daar om in groot gevaar verkeren onver schillig te worden jegens het geloof, wanneer zij niet voortdurend in contact met het kerkelijk leven kun nen blijven. Vorig jaar hebben zich 53 Zwe- den tot de Katholieke Kerk bekeerd Doch de Katholieke Kerk in Zwe den is evenals vroeger aangewezen op de belangstelling en de hulp van het buitenland. Er zijn redenen om te mogen veronderstellen, dat Zij een goede toekomst tegemoet kan gaan. Wanneer zij er echter niet in slaagt van buiten af de hulp te ver krijgen van de Katholieken, dan be staat het gevaar, dat Zij nog hon derden jaren lang zal moeten blij ven werken in eenzaamheid en hulp behoevendheid. GEMEENTERAAD BOSKOOP De heer Hage acht een ingekomen verzoek van de Bond van Ned. Over heidspersoneel beledigend voor on ze regering. De voorzitter was het hier volkomen mee eens. In ver band met het ontvangen concept besluit van Ged. St. tot regeling van de salariëring van de ontvangers der gemeenten in onze provincie, waarbij Boskoop is- ingedeeld^ in de 6e klasse, heeft de heer Mathot eni ge bezwaren tegen het voorstel van B. en W-, om evenals dit voor de secr. is gedaan, een voorstel in te dienen om ook voor de ontvanger een indeling in de 7e klasse te ver krijgen. Gezien de grote financiële verantwoordelijkheid achten B. en W. het ten volle verantwoord dit voorstel in te dienen. De voorstellen voorlopige vaststelling der ge meenterekening en tot goedkeuring van de rekening van het burg. arm bestuur, wijziging van de rekening courant-overeenkomst met de Rot terdamse Bank, beslissingen op aan vragen om een tegemoetkoming in vervoerkosten voor schoolbezoek, beslissingen op bezwaarschriften in zake straatbelasting gaan vrijwel zonder enige opmerking onder de hamer door. De rekening der ge meentebedrijven dienstjaar 1949 wordt in handen van een commis- gesteld voor onderzoek. Deze commissie zal bestaan uit de heren: Eijk, Romijn en Splinter. Bij de beslissing op de bezwaarschriften inzake de schoolgeldheffing over de jaren 1945-1946 constateert de heer v. Hage dat dit een penibele kwes tie is. Hij acht het een verzuim, dat geen voorlopige aanslagen zijn op gelegd. In verband met de gewij zigde omstandigheden zal voor ve len de basis te hoog zijn aangezien deze voor de betrokkenen is wegge vallen. Ook dit voorstel wordt dan zonder meer aanvaard. Het aan schaffen door de R.K. school van enkele schoolmeubelen wordt even eens goedgekeurd. Het gemeente- personeel zal wederom een gratifi catie van 2% ontvangen, met een maximum van 50.—. Bij het voor stel tot verhoging van de vergoe ding van het bedrag per leerling voor het bijzonder onderwijs, con stateert de heer Dool, dat de ver goeding van de huurders van het Gym. lokaal der Openbare school niet in mindering is gebracht. De weth. van Onderwijs meent, dat dit geen groot verschil zal maken. Voor een zuiver inzicht acht de heer Dool dit toch wel gewenst. Het bedrag der verhoging bedraagt f 11.000. Het voorstel inzake de verbete ring v?n de hoek van de Nieuwstr. tegenover perceel No. 5 ontlokt eni ge discussie, waaraan de heren Ma thot, Jongejan, Hage en Verbeij deelnemen. De heer Mathot acht 'n mogelijkheid van uitbreiding der werkplaats van de garagehouder al daar op de openbare weg ongewenst of zou deze bereid zjjn d. kosten te betalen? Niettemin wordt tot ver betering besloten. Fietst U in 't donker op 't platteland. Zorgt, dat Uw achterlichtje brandt! Het nieuwe Postkantoor Eindelijk zijn de plannen voor het nieuwe postkantoor in een zoda nig stadium, dat ook de verdere plannen ten opzichte van de weg ter plaatse in behandeling kunnen worden genomen. De heer Hage vraagt, waarom zoveel geld moet worden besteed voor het heien, aan gezien de Provincie bij de aanleg van de weg dit niet heeft gedaan en de weg toch goed blijft. De heer Verbeij was oorsronkelijk dezelfde mening toegedaan, doch meent nu dat het later onmogelijk zal zijn om ook nog maar één paal te slaan, in verband met de dan aanwezige ka bels der telefooncentrale. De heer Mathot is het niet eens met het ont werp bouwplan van het postkantoor Dit komt in het geheel niet overeen met de bouw aan de overzijde. B. en W. achten het niet verant woord om onder de keermuur niet te heien, terwijl zij menen dat het postkantoor zelf in deze omgeving niet zal misstaan. Verdere medede lingen kon de voorz. nog niet doen aangezien de plannen zich nog in staat van voorbereiding bevinden. Hij hoopte op zo spoedig mogelijke toestemming van Ged. Staten op dat het werk gelijktijdig zal kunnen worden uitgevoerd. Het nieuwe postkantoor, met tele fooncentrale en directeurswoning zal dus binnen afzienbare tijd ver rijzen op het terrein van voormalig" hotel Klaassen terwijl de weg ter plaatse zal worden verbreed tot 16.70 M en met een luchtbrug met het postkantoor zal worden verbon den. Op deze wijze zal de onderweg welke dan eveneens enige verbete ring zal ondergaan, gehandhaafd kunnen blijven. Voor al deze wer ken zal een bedrag van 50.000 no dig zjjn. Centrale verwarming van het Gemeentehuis. Het voorstel tot vernieuwing van de installatie voor centrale verwar ming voor het gemeentehuis, wordt door de voorz. ingeleid met de ver zuchting „Het einde van het drama" Reeds vele malen is in raadsverga deringen gesproken over de oude verwarming. Steeds maar- weer moesten reparatie's worden uitge voerd met alle nadelen van dien, en was het onderwerp der besprekin gen repareren of vernieuwen. Ten slotte hebben B. en W. het besluit genomen, dat dit zo niet langer kon voortgaan waarom het voorstel tot algehele vernieuwing nu in de raad is gebracht. Over dit voorstel ont spint zich een korte discussie welke meer over technische details gaat. De voorz. is van mening, dat het gehele werk een kwestie van ver trouwen is, aangezien geen der le den over voldoende technische ken nis beschikt om een en ander vak kundig te kunnen beoordelen. Het einde van het drama komt da ge meente dan op 22.250 te staan. Woningbouw Na de aanbesteding op 30 Mei j.l. van de 63 z.g. goedkope woningen hebben zich enige moeilijkheden voorgedaan, waardoor het nog niet tot een gunning is gekomen. Zoals wjj gisteren reeds meldden dit is voor Boskoop niet ongunstig ge weest, omdat nu 63 in plaats van 45 woningen kunnen worden gebouwd. De heer Mathót breekt een lans voor de woningbouwver. die nu maar af moeten wachten wat voor woningen zij krijgen toegewezen. De voorz. acht dit in verband met de huidige gang van zaken niet an ders mogelijk. Ook acht de heer Ma thöt deze bouwplannen aan de Ju- lianastraat niet in overeenstemming met de vorige plannen inzake z.g. villabouw ter plaatse. Gezien de woningnood acht de voorz. ook dit verantwoord. De heer Dool is dankbaar dat wij zover gevorderd zijn en hoopt, dat de nieuwe aanbesteding zo vlug mo gelijk zal plaats hebben opdat weer gebouwd zal kunnen worden. Wij moeten nu reeds weer uitzien waar wij volgend jaar zullen kunnen bou wen. De voorz. is het hier geheel mee eens. Nu worden met deze 18 woningen in het Juliana-kwartier de gaatjes aan de Noordzijde van de Ju- lianastraat gevuld, en moet nu reeds naar ander bouwterrein worden uit gezien. De benodigde grond kan op bilijke voorwaarden van de eige naren worden teruggekocht, waar echter toch nog een bedrag van bijna 19.090 mee gemoerd zal zijn. In verband met de afmetingen der woningen is het nodig gebleken de bouwverordening te wijzigen. De voorzitter leest de minimum eisen voor. welke door bevoegde instanties zulten worden goedgekeurd. Dan volgen weer enkele voorstel len voor wijziging der begrotingen i. v. m. de uit te voere i werken, da kasten hiervoor beatagen in totaal 50.000. Nog een centrale verwarming. Ook de lijdensweg van het R. K. schoolbestuur met de centrale ver warmingsinstallatie zal nu binnen kort tot het verleden behoren. Wan neer alles vlot verloopt zullen dus a.s. winter de ouderwetse kachels uit de R. K. school verdwenen zijn en plaats hebben gemaakt voor de meer moderne centrale verwarming. Dit komt de gemeente op 45-500.—. i De laatste uitgaven post, eigen lijk een ontvangst, is een gasgeldle- ning tot een bedrag van 175.000. GEMEENTERAAD NIEUWVEEN Bij de ingekomen stukken, werd even stilgestaan bij de opmerking die Ged. St. hadden gemaakt op de strafverordening voor de vuilnisop haaldienst. De voorz. voelde er wei nig voor, om elke inwoner voor ont vangst van een emmer te laten teke nen ter verkrijging van civiele rechtskracht. Spr. hoopte, dat de burgerij blij is met deze belangrijke verbetering, zodat in elk opzicht zuinig met het materiaal zal worden omgegaan, zodat bedoeld artikel der verordening kan vervallen, waarme de de raad z.h.s. accoord ging. Subsidie aanvragen. Het verzoek van het Kraamcen- trum „Woerden en Omstreken", om een jaarlijks terugkerende subsidie van vijf cents per inwoned, was vol gens het prae-advies van B. en W., in strijd met een rechtvaardige verde ling van de subsidie. De raad ging z.h.s. accoord met het voorstel van B. en W. om deze subsidie vast te stellen op 0,50 per geval, per ver- pleegdag. De voorz. vond het een vreemd ge luid van de heer Vreeken, die al, eens eerder heeft voorgesteld om toch vooral zuinig te zijn met het verstrekken van subsidies, dat hij het nu niet eens was met het voor stel van B. en W. om het verzoek van de Bedrijfsver. Noordelijk klei en veengebied, voor een prijs voor de te houden kaasdag af te wijzen, maar de heer Vreeken kreeg vol doende bijval als hij voorstander is om de kleine kaasmakers op een dergelijke wijze tot verhoging van de kwaliteit te stimuleren. Het voor stel wordt zJi.s. aangenomen. Ook het bestuur van de Chr. School zag haar verzoek om een bij drage ter verbetering van de vloer en aanschaffing van gordijnen en leermateriaal ingewilligd. De gemeentewoning werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. voor de duur van zes jaren voor de prijs van 4.50 exclussief water, verhuurd aan de heer P. Schellinger hout. Een raadsvergadering zonder wij zing van de instructie der vleeskeu ringsdienst is feitelijk niet denkbaar en met de voorgestelde wijzigingen ging de raad ook nu weer accoord. Met d^ nieuwe jaarwedderegeling, welke een kleine verhoging voor de gemeente-ontvanger impliceert, ging de raad z.h.s. accoord. Ook maakte de raad geen bezwaar tegen de uit kering van een gratificatie van 2 tot een maximum van 50,aan het gemeentepersoneel en de uitkering van 5 toeslag op de jaarwedde. Op voorstel van B. en W., werd aan Dr. B. Nout op diens verzoek, op de meest eervole wijze per 1 Augus tus a.s., ontslag verleend als gemeen te-geneesheer. De voorz. wilde vanaf-deze plaats dr. Nout hartelijk danken voor de wijze waarop hij gedurende zes en veertig jaren, deze functie heeft waargenomen. En al hadden B. en W. gemeend, dr. Nout niet zo zonder meer te laten heengaan, op uitdruk kelijk verlangen van de scheidende arts zal het toch hierbij blijven. Spr. hoopte, dat dr. Nout de rest van zijn leven veel voorspoed zal worden ge schonken. Het voorstel van B. en W. om het belastingtarief voor waakhonden van 2,op 4,en voor luxe honden op 7,te brengen onder vond tegenstand van de heer Vree ken, welke de lagere belasting voor de waakhond meer een premie vond om de hond aan de ketting te hou den, wat zelfs voor een hond een hondenleven is. Zijn voorstel om bij de belastingtarieven geen onder scheid te maken vond algemene in stemming zodat het voortaan aan het tarief niet meer te zien is of de hond luxe- of waakhond is. De beloning voor het brandweer personeel werd voor de Comman dant, ondercommandant en de brandmeester vastgesteld op resp. 150,—; 100,— enV 50,—. De beide monteurs elk 50,per jaar en het overige personeel 2,per uur, welke regeling niet van toepassing is voor oefeningen. Z.h.s. werd op voorstel van B. en W. besloten bij de provincie Drente een kasgeldlening te sluiten groot 40.000,—. Voor behandeling van het agenda punt inzake de riolering en demping van de sloot gelegen langs de Dorps straat voor de percelen bewoond door de heren Stokman en van Vliet, ging de raad in comité-generaal. Na heropening besloot de raad voor de ze werkzaamheden de plaatselijke aannemers te laten inschrijven. De zwemgelegenheid. Naar aanleiding van het verzoek van de Nieuwveense Zwemver. voor schenking van het ontvangen voor schot groot 750,een jaarlijkse bijdrage van 150,als vergoeding voor het gebruik door de schoolkin deren en 2,toeslag per gezins- en 1,per lidmaatschapskaart, werd op voorstel van de heer van Vliet besloten eersf een onderzoek te laten instellen naar de deugdelijk heid van het water door de inspectie van de Volksgezondheid. Daarna zal aandacht aan de accomodatie wor> den besteed en de suggestie van de gemeentearchitect voor een drijvend zwembad in de Amstel al dan niet in gemeente-exploitatie overwogen worden. Het adres van het comité voor ouden van dagen om een bijdrage uit de gemeentekas omdat de parti culiere inzameling reeds tot het mo gelijke opgevoerd, niet toereikend is om een uitgaansdag voor vijf en zestig oudjes te organiseren, werd zonder praeadvies van B. en W. door de Raad wel sympathiek ontvangen, doch zij kon niet verder gaan dan een garantiebedrag tot maximum 50.te stellen in geval er een te kort is. Bij de gevaarlijke hoek in de Kerkstraat zal op voorstel van de heer van Vliet een bord met het op schrift: „gevaarlijke uitrit" worden geplaatst. De heer Vreeken betreur de nogmaals de hopeloze toestand van de waterleiding en vraagt zich af of de op allerlei wijze geuitte klachten nu inderdaad door verbe tering zal worden gevolgd? De voorzitter, heeft in een desbe treffende vergadering reeds met klem op deze moeilijkheden gewe zen en er wordt inderdaad hard ge werkt om ondanks materiaal-schaar ste zo spoedig mogelijk aan deze on houdbare toestand een einde te ma ken. ALPHEN AAN DEN RIJN Lyceum. Voor het gehouden toe latingsexamen aan het Chr. Lyceum te Alphen aan den Rijn zijn geslaagd: Arnold Abbema, Hendrik J. Bax, Lia C van Eijk, allen te Gouda. Frits Baksteen, Geertruida A. Begeman, Roeland v. d. Berg, Martine C. Bontje, Jacob D. de Bruin, Jan W. Buma, Aatje M. van Dijk, Adriana v. Gemeren, Maartje Haasbeek, Cato D. J. Hogeboom, Huibrecht L. Knook, Pieter Maaskant, Jacob W. J. Pilon, Hans A. P. M. Pont, George A. v. Rijn, Ingetje M. A. Walraven. Johan na Werther, Evert Wind en Geer truida A. Zwart, allen te Alphen a. d. Rijn, Janny Bekker, Johannes L. A. Doornbos. Margaret R. Groene- veld, Cornells M. Karssen, Jan B. Kenemans, Simon Oppe. Dirk A. v. d. Poorte en Magaretha A. Vroege, allen te Bodegraven, Willem van Ber- kel te Aarlanderveen, Cornelis J. Breure, Hoofddorp, Hendrik Dekker Haarlemmermeer. Sjoerd van Driel, Martinus J. den Hallander en Maar ten P. v. d. Marei, allen te Koude kerk aan den Rijn, Pieter Hazenberg en Henry W. 't Hoen te Zwammer- dam, Hendrik Kleinhuis, Wilhelmina J. J. de Leeuw, Johan A. Loef, Aartje J H. Matze en Willem TYapman allen te Boskoop, Greta Roest te Leimui- den, Marguerite de Roos te Nieuw koop, Jan Valk te Ter Aar, Cornelis I v. d. Velden en Suzanna C. Ver heul te Waddinxveen ,Machiel v. d. Velden te Woerden, Maarten Voets te Hazerswoude. Algewezen 4. Ongeluk, dat vrij goed afliep. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur stak een 5-jarig kindje plotseling de rij weg over in de Toussaintstraat. Op dat moment passeerde er juist een vrachtauto, die gelukkig niet zo hard reed, want de kleine liep tegen de treeplank, klemde zich er aan vast en werd ongeveer 20 meter meege sleurd. Het kind liep een hoofdwond en enige schaafwonde op. De chauffeur trof geen schuld. Om kampioenschap van Alphen. Op het Alphense Boys-terrein is Dinsdagavond de wedstrijd ARC 1 Alphia 1 gespeeld om het kampioen schap van Alphen. ARC speelde deze wedstrijd op het Boys-terrein, om dat haar eigen terrein niet goed meer bespeelbaar is. Alphia bleek dit keer goed op schot inzonderheid M. Bezemer, die niet minder dan vier maal de ARC- doelman wist te4 passeren. Ook de Hertog deed dit een maal, zodatAlphia een 50 voorsprong kreeg. Van Duijn scoorde toen pas voor ARC te gen, waarna deze in de tweede helft in aanhoudende regen gespeelde wedstrijd met een 51 voor de Al- phianen eindigde. Benoeming lid schattingscommissie Grondbedrijf. Ingevolge de veror dening op het ^eheer Grondbedrijf dezer gemeente moeten door G.S. en de gemeente elk een commissielid benoemd welke de schattingen in de gemeente verrichten. Door Ged. St. is inmiddels benoemd de heer G. J. van der Stoel, Deijlerweg 49a, te Wassenaar. Thans stellen B. en W. de raad voor namens de gemeente te benoemen de heer A. van Bergen, Hoorn 89, alhier. Personalia. Tot kantoorloper bij de Water- en Lichtbedrijven is be noemd de heer J. H. Vierbergen. De heer Fr. Kempers slaagde voor het dipl. Mulo B. BOSKOOP Geboren: Klaas Dirk, z. van H. van der Wolf en A. G. de Heus; An- namarie d. van C. G. Ravensberg en M. W. van Zon; Cornelis Pier, z. van J. Veenstra en N. Plomp. Ondertrouwd: Bernardus Gerar- dus Kompeer en Maria Theresia Stolker, Hendrik Reijneveld en Hui- berdina Bak; Cornelis Koster en Margaretha Cornelia Anthonia Broekhuijse. HAZERSWOUDE (Gr.) „Maria Goretti". A.s. Zondag speelt de toneelver. „D.I.T.O." het mooie spel» „Maria Goretti". Toevallig is deze opvoering bijna op dezelfde tyd als de heiligverklaring van dit meisje. Belangstellenden kunnen na dere gegevens vinden in de adver tentie van Zaterdag a.s. LEIMUIDEN Personalia. De heer C. Zandvliet slaagde voor het diploma Mulo B. NIEUWVEEN Personalia. Mej. R. de Groot slaagde voor het dipl. Mulo B. De tweede ambtenaar van de gemeente-secretarie, de heer W. J. Eijs is geslaagd voor het Diploma Gemeente-Administratie I. NIEUWKOOP Geboren: Hennie A. W., z. van P. Gorissen en D. Lens; Jan; z. van M. A. de Jong en E. de Wit- Gehuwd: H. Koster 32 jaar en G. Blij leven 29 jaar; D. C. Versluis 23 jaar en G. C. van Leeuwen 23 jaar. HAZERSWOUDE Geboren: Everardus Joh., z. van E. Q. Pouw en A. J. van der Poel; Willebrordus J. M., z. van J. E. Mensch. en M- M. Out. Getrouwd: C. Koster en A. van Veen. TER AAR Geboren: Jacobus A., z. van Chr. v. 't Kruis en M. J. Blij leven. Ondertrouwd: J. N. v. d. Pijl 29 j. en P. A. Bosland 28 j. Gehuwd: J. van Egmond 25 j, en G. A. Bijlemeer 23 j. WOUBRUGGE Geboren: Aaltje, dochter van N. Brunt en A. Buitelaar. Ondertrouwd: Sijbe IJpma 28 j., uit Leimuiden en Johanna de Boer 19 jaar. Getrouwd: P. L. Cöhn en L. Noor- dam; G. H. Ganzevles en A. M. van der Pouw Kraan. Overleden: J. C. Koek, 40 j., echt genote van P. H. Hoogenboom; A. van der Waaij, 78 j., echtgenote van C. van den Berg; J. Molenaar 67 j., echtgenote van G. Windhorst. HAAGSE POLITIERECHTER. Gemakkelijk handeltje. De koop man P. van G en arbeider P. W. bei den uit Hillegom,' hadden een ge makkelijk handeltje opgezet. Ze to gen naar een veld met hyacinthen en sneden pl.m. 160 bloemen, die ze gingen verkopen. ,;Een ander heeft er voorgeweïkt en jullie gingen met de opbrengst schuiven", zo consta teerde de Officier, hetgeen de ver dachten niet konden ontkennen. Het rapport over de verdachte was maar zeer matig, zodat de officier twee maanden gevangenisstraf vroeg. „Ik had liever voorwaardelijk", vertelde W. hetgeen de rechter zich kon voor stellen. „Wees maar blij dat U nog op vrije voeten loopt", vond de Of ficier. Het vonnis werd conform de eis. Tegen politie verzet. In dron kenschap had de schilder P. K. te Katwijk aan Zee, zich tegen de poli tie verzet, hij moest er thans voor boeten. Maar K. ontkende het feit en er waren diverse getuigen aange rukt. om hem in zijn ontkentenis bij te staan. Maar twee politiemannen waren stevig in hun verklaringen. Op 9 December was het gebeurd en een politieman vertelde, dat hij al een eindje met verdachte op weg was naar het bureau, toen het verzet be gon. Het draaide op een complete vechtpartij uit, maar dat K- er bij was geweest, werd door verdachte en enige getuigen bestreden. In ver band met het ontkennen was trou wens de zaak al een keer aangehou den. De Officier hield zich aan de mededelingen van de politie en eis te tien dagen gevangenisstraf. Het pleidooi van de raadsman, mr. C. v. d. Marei kon bij de Politierechter geen verandering teweeg brengen, het vonnis werd conform de eis.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6