T, Het koninklijk bezoek aan Groningen resorke WOENSDAG 21 JUNI 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Koningin zag zichzelf in suiker en chocola r\UIZENDEN Groningers' hebben het koninklijk paar gistermid- dag een enthousiaste ontvangst bereid. De straten waardoor de Ko ningin en Prins Bernhard in open calèche getrokken door glanzende paarden door Groningens veste reed, waren omzoomd met geestdritige Groningers. Om precies kwart na drie stoomde de koninklijke trein het hoofdstation Groningen binnen. Op het met bloemen versierde perron maakten de burgemeester van Groningen, mr. P. Cort van der Linden, en talrijke andere autoriteiten hun opwachting. vanigst op het Academieplein waar alle Groninger studenten met fak kels stonden opgesteld. Terwijl het Koninklijk paar de Groninger Alma Mater binnenschreed werd het „Io- Vivat" gezongen .Vervolgens wer den de praeses en de ab actes van de drie erkende Groningse studen ten corpora aan het Koninklijk paar voorgesteld. Nadat het „Wilhel mus" uit honderden studenten ke len had geklonken volgde een ont vangst in de aula van de universi teit waar alle hoogleraren, lectoren, alsmede oud rectores zich hadden verzameld. Na afloop was H. M. de gast van de vrouwelijke studenten vereni ging „Magna Pete'* en Z. K. H. van de Groninger studentensociëteit „Mutua Fides." HET KONINKLIJK PAAR IN GRONINGEN. Marijke Voet en Wim Roelfsema boden H. M. een ruiker rode rozen aan. In Assen had de commissaris der koningin in de provincie Graningen, de heer C. H. Ebels, zich bij het ko ninklijk gezelschap gevoegd. Na de begroeting op het perron zong de koninklijke liedertafel „Grunc" het Wilhelmus, waarna het gezelschap zich naar buiten be gaf, waar zes duizend leden van Groningse jeugd- en sportverenigin gen de hoge bezoekers toe juichten. Voor het station stonden de rijtui gen gereed en toen begon een ware triomipftocht door de stad. Van het station af tot bijna aan het centrum van de stad stonden jeugd- en sportverenigingen opgesteld, gesto ken in fleurige uniformen, terwijl kinderen met vlaggen en groen ziwaaiend de koninklijke gasten toe zongen. Langs bevlagde straten en met groen en bloemen versierde win kelpanden ging het naar het ge bouw van „De Harmonie," waar de internationale bakkers tentoonstel ling „De Zilveren Krakeling'' werd bezocht..De Koningin liet zich waarderend uit over haar portret, dat door de directeur van de Gro ningse bakkersvaksohool, de heer J. Bakker, in suiker en chocolade was vervaardigd en in de hal van het expositiegebouw een ere-plaats- je heeft gekregen. Onder een hemel van bruine beuk, rijkelijk met van brood ver vaardigde kunstbloemen versierd, begaf het koninklijk paar zich daar- na naar de zalen van de tentoon stelling, waar een aantal binnen- en buitenlandse inzendingen werd bezichtigd. Vier meisjes boden een viertal bonbonnières met chocolade krakelingen voor de prinsesjes aan. Vervolgens reed het Koninklijk paar naar het Kon. Instituut voor doofstommen, waar men het cordon verbrak en tenslotte dicht opeen gepakt vlak tegen de calèche stond. Daarna ging men naar het gemeen temuseum en het gouvernements gebouw. Na een kranslegging bij het Huis van Bewaring passeerde de stoet het R. K. Ziekenhuis waar duizen den vlaggetjes een vrolijke groet vertolkten van vele kinderen, die even later vol spanning nog slechts aandacht hadden voor hun ballon netjes. Het leek of het weer rekening had gehouden met het programma. Nauwelijks waren Koningin en Prins afgestapt bij de woning van de Commissaris der Koningin in de Quintuslaan of een onweer brak los en deed allen in woningen en por tieken vluchten. Ontvangst op de universiteit. Des avonds was het Koninklijk paar de gast van de Groninger Uni versiteit. Spontaan was de ont- AANVULLING VAN DE VEEWET Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot aanvulling van de Veewet. Aan de memorie van toelichting hierop is het volgende ontleend. Bij het optreden van epidemische vee- en pluimveeziekten, welke snel om zich heen grijpen, is het noodza kelijk over een opsporingsapparaat te beschikken, dat 'geheel is inge steld op het verzekeren van de nale ving der voorschriften, welke niet alleen de besmette bedrijven, maar ook de handel in en het vervoer van de betrokken dieren betreffen. Een snelle opsporing kan worden bereikt door inschakeling van de centrale controle dienst bij de opsporing der in de Veewet en de Vogelziektenwet strafbaar gestelde feiten. De wenselijkheid van deze inscha keling bleek bij de bestrijding van de pseudo-vogelpest. 500 klepperaars. Het vorstelijk paar heeft vanoch tend reeds vroeg een triomftocht door Groningen gemaakt. Van het huis van de Commissaris der Ko ningin af stonden langs de gehele Heerenweg de scholieren met vlag gen, oranje en feesttrompetten. En thousiast is de Koningin toegezongen langs de gehele route, welke leidt naar het Groninger Stadhuis, waar de officiële ontvangst plaats zou vinden. Ook heeft het koninklijk paar een bezoek gebracht aan het Acade misch Ziekenhuis. Aardig was de kleppermars, wel ke hierna door vijf honderd Groning se schoolkinderen voor het raadhuis werd uitgevoerd. In de smaakvol versierde raadszaal sprak de burge meester van Groningen de hoge be zoekers toe. Mevr. Roosevelt te Oud-Vossemeer Om kwart over een gistermiddag kwam mevrouw Roosevelt vergezeld door de Amerikaanse ambassadeur, bij de Thoolse brug te Oud-Vosse meer aan. Zij werd ontvangen door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Com missaris der Koningin in Zeeland en mr. Van der Hoeven, burgemeester van Tholen. De postambtenaar van Tholen, de heer Van Elsacker, over handigde mevrouw Roosevelt een aan haar geadresseerde brief, die 's morgens op Tholen was aangeko men. Schoollanderen zongen de gas ten toe. Vervolgens ging de tocht verder naar Oud-Vossemeer, waar honderden mensen waren uitgelopen. De ont vangst geschiedde door de burge meester van Oud-Vossemeer, mr. J. J. Versluys, en de gemeenteraad. Een deputatie van Ambon over handigde mevrouw Roosevelt bloe men. Hierna bezocht zij huize Roosevelt, waar zij werd verwelkomd door de bewoners, dr. en mevrouw JekeL Mevrouw Jekel in de oude Thoolse dracht bood haar Zeeuwse „babbe laars" aan en Zeeuwse klompjes, waarna men naar het gemeentehuis ging. Hier werd mevrouw Roosevelt toe gesproken door de burgemeester van Oud-Vossemeer en de burgemeester van Schoondijke, de heer F. A. van Rosevelt. Laatstgenoemde overhandigde haar een plattegrond van Oud-Vossemeer. De burgemeester van Oud-Vosse meer overhandigde de hoge gast een Zeeuwse pop in Thoolse klederdracht, vervaardigd door de bewoonster van „Huize Roosevelt", en een fotoalbum waarin alle bezienswaardigheden en oudheden van Oud-Vossemeer waren opgenomen. Mevrouw Roosevelt dankte harte lijk voor al deze gaven. Daarna werd de koffie-maaltijd gebruikt. Ook werd de kerk nog bezocht. Onder auspiciën van de Vereniging tot bevordering van het Slagersvak onderwijs (V.S.O.) zal binnenkort te Utrecht geopend worden een proef station voor het slagersvak. Hiertoe werd besloten bij de viering van het jubileum van de slagersvakschool te Utrecht in 1948. Het proefstation, waaraan tevens een scheikundig la boratorium zal worden verbonden, zal onder het beheer van de school komen. De bedoeling van het proefsta tion is het verlenen van service aan de 4000 leden van de V.S.O., die grotendeels uit oud-leerlingen bestaan. Het station zal adviezen verstrekken ten aanzien van de inrichting van winkels en werk-; plaatsen en tevens over vleeswa ren en producten. Het proefstation zal voorts permanente controle uitoefenen op de kwaliteiten en de aangesloten slagers zullen daar door het recht krijgen een schild te voeren, waarop vermeld staat, dat hun artikelen regelmatig wor den gecontroleerd. De heer Th. Cuiper, de directeur van de slagersvakschool, vertelde, dat het niet enkel de bedoeling is hier door de vakbekwaamheid van de sla gers op te voeren, maar ook bij te dragen tot een verhoogde kwaliteit der fijne vleeswaren, die door de slagers zelf worden geproduceerd. Vooral in de laatste 20 jaar heeft deze eigen fabricage een grote vlucht genomen en zij vormt naast de vlees- houwerij nu de tweede zuil van het Nederlandse slagersbedrijf. Nederlands kippen bedreigd door Vogelpest De 10e Anjerdag In een vraaggesprek ter gelegen heid van de tiende Anjerdag heeft Prins Bernhard gisteravond voor de radio medegedeeld ,dat de inzame ling' op de komende anjerdag waar schijnlijk de laatste zal zijn, die door het Prins Bernhard fonds op deze wijze wordt georganiseerd. Er is namelijk door het P. B. F. een groot plan voor nationale fondsvor ming ontworpen, dat beoogt op mo derne wijze voldoende geldmidde len voor de vrije arbeid van ons volk bijeen te brengen. Onder vrije arbeid wordt hierbij verstaan die van de sociale zorg - met inbegrip van de volksgezondheid - en de cul turele arbeid. Voor de uitvoering van dit plan hebben het Prins Bern hard Fonds en het Koningin Juli ana Fonds, dat in 1948 gesticht is voor de sociale arbeid, besloten sa men te gaan. Op een desbetreffende vraag leg de Prins Bernhard er de nadruk op, dat de anjerdagtraditie niet verlo ren dient te gaan. Besloten is een zilveren anjerembleem in te stellen. Deze zilveren anjer zal elk jaar om streeks de verjaardag van de Prins door hemzelf worden uitgereikt aan diegenen, die zich op welke wijze ook bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cul tuur. De eerste zilveren anjers zul len in een plechtige vergadering van het bestuur op Dinsdag 27 Juni worden uitgereikt. Dit jaar zullen behalve de ge bruikelijke anjerspeldjes ook foto's van het koninklijk gezin op anjer dag worden verkocht. De gëhele an jeractie wordt plaatselijk geregeld door de plaatselijke anjercomité's. Prins Bernhard zeide te vertrou wen, dat ook nu het antwoord van het Nederlandse volk weer goed zal zijn, dat vele zich als collectant of verkoper re:|oectievelijk verkoop ster zullen opgeven, dat velen hun offer ziullen willen brengen voor onze vrije Nederlandse cultuur en zullen tonen, dat hun de geestelijke vrijheid ook nu nog wat waard is. De Prins besloot het vraaggesprek met de woorden: „Tua res agitur," het gaat om uiw aller zaak. RADIOPRIJSVRAAG OP DE 10DE ANJERDAG. In de avond van 29 Juni a-s-, de verjaardag van Prins Bernhard en de 10de anjerdag zal in het na tionale programma een radioprijs- vraag worden uitgezonden ten bate van het Prins Bernhardfonds, dat tot doel heeft de bevordering van- en steun aan de Nederlandse cultuur. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld: een Solex-motorfiets, voor elk der letters van 's Prinsen naam Bernhard. Kippen-abattoir te Barneveld Gisteren werd te Barneveld offi cieel besloten in deze gemeente met ingang van Vrijdag 23 Juni een cen trale slachtplaats voor pluimvee in te richten. Tegelijk werd bekend ge maakt, dat het met ingang van Don derdag 22 Juni verboden zal zijn op de bedrijven zelf pluimvee voor de verkoop te slachten. De betrokken pluimveehouders kunnen van laatst genoemde datum af hun overtollig pluimvee bekend maken op het bu reau van de plaatselijke bureau- houder. Dit bureau zorgt er dan voor dat de gezamenlijke plaatselijke poeliers hiervan officieel bericht krijgen. Ver volgens wordt een datum vastgesteld, waarop de pluimveehouders hun overtollig pluimvee aan de weg moe ten zetten, dat dan door een z.g. ge sloten auto van de gemeente afge haald wordt. Op deze wijze tracht men dus elk contact van het ene be drijf met het andere te vermijden. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat deze regeling uitsluitend gezond pluimvee geldt. In bespreking is nog, of ook het pluimvee van gezonde be drijven grenzend aan besmette be drijven dat tot nog toe uit voor zorg vernietigd werd geslacht kan worden voor de consumptie. Hierover werd nog geen beslissing genomen. Ondertussen breidde sedert het af gelopen weekeinde de pseudo vogel pest zich in de gemeente Barneveld niet belangrijk uit. HET OVERBRENGEN VAN STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN UIT DUITSLAND. De Minister van Oorlog heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Vermeer, betreffende het over brengen naar Nederland van de stof felijke overschotten van de tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen oorlogs- en terreurslachtoffers, het volgende geantwoord: Het is juist, dat door de Raad van Ministers in Augustus 1947 in begin sel is besloten, dat de stoffelijke overschotten van de tijdens de oor log in Duitsland omgekomen en al daar begraven Nederlandse oorlogs- en terreurslachtoffers op 's Rijks kosten naar Nederland zullen wor den teruggevoerd, indien door de nabestaanden een desbetreffend ver zoek is ingediend. De onder het ministerie van oor log ressorterende dienst van identi ficatie en berging begon destijds zijn werk in Nederland. Deze dienst be schikte over onvoldoend militair per soneel om tegelijkertijd de hem op gedragen taak in Nederland te ver vullen en het overbrengen van de stoffelijke resten van in Duitsland begraven oorlogs- en terreurslacht offers in volle omvang te kunnen verzorgen. De dienst van identificatie en ber ging heeft zijn taak in Nederland thans vrijwel kunnen voltooien; dezer dagen zal hij daarmede gereed zijn gekomen. Vorenbedoelde dienst neemt thans de uitvoering van het terugbrengen van stoffelijke overschotten uit Duitsland ter hand. Het tegelijkertijd verzorgen van zijn taak in Neder land en van die daarbuiten zou tot dusverre niet mogelijk zijn geweest, omdat daarvoor onvoldoen de militair personeel beschikbaar was. Voorbereidingen om deze arbeid in Duitsland aan te vangen, zijn reeds getroffen. Met het overbrengen van de stof felijke overschotten van Duitsland naar Nederland kan 1 Juli 1950 een begin worden gemaakt. Het betreft hier het gevolg geven aan de on geveer 3000 ingekomen verzoeken van verwanten en nabestaanden tot het overbrengen van stoffelijke over schotten van Nederlanders, die ten gevolge van oorlog en terreur in Duitsland zijn omgekomen en ver volgens aldaar werden begraven. On geveer 200 van deze verzoeken be treffen de stoffelijke overschotten van militairen. Naar de minister thans kan overzien, zal met de uit voering van een en ander naar schat ting anderhalf jaar gemoeid zijn, te tekenen van 1 Juli 1950 af. BEURS: IETS BETERE STEMMING Gisteren bleek er op de Amster damse effectenbeurs een iets betere stemming te heersen, vooral op de Indonesische markt. Waaraan viel toe te schrijven, valt moeilijk te zeggen, doch mogelijk houdt het be richt van de stijgende producties der cultuurmaatschappijen hier verband mee. Na een aarzelende opening ging het, hoewel langzaam, in boven waartse richting en het leeuwendeel der cultures sloot goed prijshoudend of met kleine winsten. Omzetten van betekenis bleven echter uit. Een deel van de Vrijdag a.s. te vei len Java tabak lag vandaag ter be zichtiging en de kwaliteit werd uit stekend genoemd. Ook de taxatie prijzen waren aan de zeer hoge kant. Van enige invloed op de Java ta baksaandelen was niets te bespeu ren. Aandelen Soekowono bleven ongenoteerd en aandelen Besoeki werden zelfs drie punten lager ge adviseerd. Tijdens het beursuur werd het di- videndvoorstel van de Nederl.-Ind. Handelsbank bekend, 5 procent, Dat dit vrij gunstig werd geacht bewees de koers. In een open hoek werd vandaag gehandeld op 87 tot 89 y2, tegen gisteren 85. Overigens had de markt een kalm, doch vrij prijshou dend verloop. AANTAL T.B.C.-GEVALLEN NOG STEEDS ZEER HOOG. Uit het jaarverslag over 1049 van de Ned. Centrale Veren, tot bestrij ding der tuberculose blijkt, dat het sterftecijfer voor de t.b.c. dat jaar 24.4 per 100.000 van de gemiddelde bevolking bedroeg. De cijfers over lt)45, 1946, 1947 en 1948 waren resp. 85.9. 46.9. 37,3 en 28,3. Het aantal sterfgevallen aan t.b.c. bedroeg in 1949 2436. De sterfte aan longtuberculose be weegt zich nog steeds in dalende lijn doch het aantal ziektegevallen is nog zeer hoog. In 1949 werden by de districtsconsultatiebureaux 17.461 (vorig jaar 17.947) nieuwe lijders aan actieve tuberculose ingeschre ven. Berekend op 100.000 van de ge middelde bevolking geeft dat het ge tal 176.9 (vorig jaar 184.7). Het verslag zegt, dat de gevolgen van dit hoge sterftecijfer voor de toekomst ernstig kunnen zijn, vooral daar vele patiënten, die besmettelijk voor hun omgeving zijn, nog dik wijls lang moeten wachten, alvorens zij in het sanatarium kunnen wor den opgenomen. De woningnood is mede van ongunstige invloed op het aantal patiënten. De rekening van baten en lasten over 1949 sluit met een totaal bedrag van 150.477.89 en een nadelig saldo van 34.883.27. CENTRALE DER „NEDERLANDSE VERBRUIKSCOÖPERATIES". In 1949 werden door de centrale der Ned. Verbruikscoöperaties vier nieuwe deelgenoten ingeschreven. Aan het einde van het jaar waren verbruik-coöperaties met te za- men circa 290.000 leden bij de cen trale oi-ganisatie aangesloten. Begon nen werd met de bouw van een nieu we meelfabriek te Rotterdam. Defi nitieve voorbereidingen werden ge troffen voor nieuwbouw ten -behoe ve van het textielbedrijf in Hengelo en van het bijkantoor te Roermond. De reeds in 1948 teruggekeerde con currentie op velerlei detailgebied nam in hét afgelopen jaar scherper vormen aan en stelde hoge eisen aan de samenwerking met de deelgeno ten. De totale geldomzet van Nederland se verbruikscoöperaties nam t. o. v. I'94i8 toe met niet minder dan f 17 millioen tot ruim 64 millioen, waarvan bijna 21 millioen of ruim 32.6 pet- eigen product. Van de to tale omzet kwam circa 50 millioen op rekening van het levensmiddelen- bedrijf, waarvan 19.7 millioen eigen productie. In de afdeling textiel werd een sterke omzetrstijging bereikt. De be drijfsresultaten bleven zeer gunstig, ondanks de cok in 1949 gevolgde prijspolitiek, die de deelgenoten in staat stelde de leden belangrijk aan wijsbare voordelen bij de textielvoor- ziening te bieden. De omzet in brand stoffen steeg met rond 25 pet. De ontwikkeling van de afdelingen huis houdelijke artikelen en schoeisels was minder bevredigend. VRIJERE HANDEL IN AARDAPPELEN. Behalve de erkende handelaren in aardappelen kunnen tot 1 Juli ook de erkende handelaren in groenten en fruit op de veilingen vroege aard appelen kopen. Deze beslissing van het bedrijfschap voor aardappelen houdt verband met de betekenis van de vroege aardappelen voor de con sumptie. Na 1 Juli zal aankoop van aard appelen op de veilingen weer uit sluitend kunnen geschieden door de handelaren in aardappelen. JEUGD GAAT ETALAGES INRICHTEN. De middenstandsbonden, die zijn verzameld in de Schiedamse midden standscentrale ,organiseren in de week van 25 Augustus tot en met 2 September een wedstrijd van uitstal kasten, die de jeugd van twaalf tot en met achttien jaar in overleg met de eigenaars van Schiedamse zaken, naar eigen smaak en inzicht zal kun nen inrichten. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 37.) XVL HET HOEKJE. Het scheen of plotseling Loek's belangstelling geheel in beslag ge nomen werd door de nieuwe wo ning. Op haar vermagerd gezicht lag 'n trek van taaie wiskracht en toen eenmaal 't hoekhuis gehuurd was, begon ze met koortsachtige ijver al les in gereedheid te brengen. lede ren dag ging ze er heen met of zon der Miep, besprak de indeling van die (vertrekken, de plaatsing der meubelen. Miep hoonde toe, deed haar best zich te interesseren, al stuitte haar héél deze comedie te gen de borst. „Waar haal je de meubelen van daan?" „Die komen morgen van Den nenoord,". besliste Loek. „Zullen ze daar geen bezwaar te gen maken?" „Waarom? Ik heb er toch recht op." De meubelen kwamen, stonden wonderlijk vreemd in deze nieuwe omgeving. Op een morgen, heel vroeg nog, uit de kerk, liep Loek naar Dennenoord. Er hing een koe le voorjaarslucht over 't park en de zon scheen vrolijk door 't jonge groen; vogeltjes tjilpten. Alles ont wakend leven. Schuw omkijkend^ als deed ze iets ongeoorloofds, ging ze 't hek in, langs de linkerkant van 't huis, naar 't tuintje. Ja, Bart had 't keurig verzorgd. Hyacinten en tulpen bloeiden; de late narcissen vertoonden knoppen en ook de darwintulpen begonnen reeds te kleuren. Loek op één knie, gebogen over dit plekje, waaraan zoveel dierba re herinneringen verbonden waren, dacht aan 't vorig jaar en tranen drupten op de grond.' O, ze had héél Dennenoord in ruil willen ge ven voor dit kleine stukje aarde. Plotseling hoorde ze een stem naast zich: „Ja, mevrouw ze doen het best, hè!" Verschrikt veerde ®e overrednd. 't Was de tuinman. Haastig streek ze langs de ogen. „Dank je wel Bart; je hebt er uitstekend voor gezorgd." „Sal nie lang meer duren, me vrouw; uwes weet wel, dat de ou we dame d'r nooit veel zin in ge had heeft en nou begon ze giste ren alweer over omspitten." „Bart, wil je me een plezier doen?" „Natuurlijk; mot uwes dat nou vragen!" „Als 't zover komt, probeer ze dan op te graven met een flinke kluit en breng ze bij mij 't Is hier maar een minuut of tien van daan, je weet wel, 't Hoekje." „O, woont uwes daar tegenwoor dig," zei de man. of hij een belang rijke ontdekking deed. „Nog niet; morgen. En als je eens in je vrije tijd naar m'n tuin wilt komen kijken." „Sal gebeuren, mevrouw. Zonder mankeren." Daar stond ze nu alleen in 't nieuiwe huis, nadat ze de voordeur achter Miep gesloten had. Ze hoor de nog de voetstappen op 't kie.zel- pad, 't sluiten van 't hekje stilte. Hier zou ze nu wachten, wachten tot hij komen zou. Want diep in haar hart leefde de hoop, neen de zekere overtuiging, dat dit moést gebeuren. Ze keek naar 't portret van Tré- sorke, dat haar toelachte; haar ogen richtten zich smekend op 't kinder gezichtje: „O, Titie, lieveling, bid voor ons, voor je arme Vader, voor mij, voor Tommy." Iets zachts streek langs haar be nen. Even schrok ze. Toen bukte ze zich. Ach ja, Blanche, die ze als haar goed recht van Miep had opge ëist. Liefkozend streelde ze het dier en drukte haar igezidht tegen 't glanzend vel. „Hou jij de vrouw maar gezel schap; jij bent ook 'n verschoppe ling!" Zaterdags kwam Bart. „Een brief van Barbara, mevrouw. Ja loers dat ze was!" Hij lachte in leedvermaak. Ze las 't moeilijk te ontcijferen schrift van de oude ziel. „Juffrouw René laat u groeten en of u eens schrijft.' O, hoe had ze René zó kunnen vergeten straks Bart iets voor haar meegeven en ook voor Barba ra. Ze hoorde 't hekje knarsen, keek om. „Hallo," riep Gre's stem. Ze sprong van de fiets. „Eerst even bij jouw aangewipt voor 'k naar Frits ging." Ze stak haar arm door die. van Loek. ,,'t Is een verrassing, zie je, eigenlijk zou 'k pas morgen komen. Kan 'k bij jou overnach ten?" „Natuurlijk." „Leuk huis, zeg." Ze keek rond in de gezellige kamer met de erker, zag 't portret van Titie. „Arme Loek," dacht ze. ,,'t Is net twee jiaar geleden, dat ik in Noordwijk bij d'r was, 'k hoop dat ze er niet aan denkt." Dan vroeg ze: „Weet je al wanneer Han thuiskomt?" „Neen, maar 'k denk wel heel gauw," tegen Gré durfde ze dit zeg gen. „O, natuurlijk gelijk met Dick: Frits schreef zoiets van de laatste Mei, geloof ik. 'k Weet niet of ik de brief bij me heb." „Kijk eens, Han is zo'n slecht schrijver." Loek's ogen volgden ongeduldig elke beweging, terwijl Gré in d?r tas rommelde. „Ja, daar is hij." Ze vouwde hem open. „Zie je wel, 29 Mei, dus Dinsdag al." ^Dinsdag," herhaalde Loek zacht en in haar ogen schitterden een blij de glans. Dinsdag kwam. Doek had dien nacht geen oog dicht gedaan en ze bleef nog wat liggen soezen, tot ze er uit moest om 't dagmeisje open te doen, 's morgens om acht uur. Na 't koffiedrinken plukte zo wat bloemen; 't moest er in de huiska mer fleurig uit zien, als hij kwaim. Terwijl ze de bloemen in 't vaasje schikte, dacht ze aan Trésorke en haar blik zocht het portret. „O, kleine lieveling, jij verlangt toch ook niets liever dan Vader hier te zien. O, bid voor me, dat 'k niet vergeefs wacht." Ze werd onrustiger naarmate de dag verstreek. In gespannen aan dacht luisterde ze naar 't klappen van 't hekje en de voorbijgaande voetstappen. Tegen 7 uur, juist toen ze even in de keuken was, werd er gebeld. „O, God, zou 't waar zijn?" fluis terde ze en snelde naar de voor deur. Miep, heel ernstig, zag plotseling de uitdrukking van blijde verwach ting plaats maken voor bittere te leurstelling. „Zo, ben je daar?" Miep kuste haar. Er schoot een brok in d'r keel. Ze kon de woor den niet over de lippen brengen: „Dick is thuis." (Wordt v.ivolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5