Jaarvergadering „St. Antonius" Veettig, jaat Vaavtmattó WOENSDAG 21 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 LISSE Lisser broek-,, Meer- en Duinpolder. In de vergadering van ingelanden van de Lisserbroek-, Meer- en Duin polder, onder voorzitterschap van de heer A. H. NSeuwenhuis, werd de re kening 1949 vastgesteld in ontvang sten met een bedrag van 5.219.24 en in uitgaven tot een bedrag van 4.123.67. Batig saldo 1.095.57. De begroting 1950 werd aangenomen met ontvangsten en uitgaven tot een be drag van 6.850.88. Met algemene stemmen werd tot bestuurslid van de polder benoemd de heer M. J. Veldhuyzen van Zan ten. R.K* Coöperatie. Het was voor de voorz., de heer Schrama, de laat ste \#ergadering, dat hij de voorzit tershamer hanteerde, omdat hij zich nie.t meer herkiesbaar stelde. 'Zijn openingswoord getuigde hier van. Hij memoreerde het overleden bestuurslid, de heer H. Th. v. Res teren ,die heel veel heeft gedaan *voor de coöperatie. Het voorzitter schap meent spr. te moeten neerleg gen wegens zijn hoge leeftijd. De omzet van dit jaar heeft het be drag van 684.000.overschreden. Het verslag der bedrijven volgde thans. Hieruit stippen wij aan dat de kruideniersafd. een omzet had van ƒ402.000.—; de bakkerij ƒ90.000.—; manufacturen 137.000.brandstof fen ƒ28.000.en het filiaal ƒ23.000. Een totale omzet van 684.000.met een netto winst van ƒ7000.na af trek van de belastingen. De heer J. Kortekaas bracht na mens de raad van toezicht verslag uit. Spr. verklaarde dat alles in goede orde was bevonden. Het regelmatig betalen van de kopers moet door een ieder worden bevorderd. Namens de leden sprak de heer Koomen de scheidende voorzitter toe, die gedurende 32 jaren zijn beste krachten aan de coöperatie heeft ge geven. Hij stelde voor de voorzitter te benoemen tot ere-voorzitter. Dit voorstel werd met alg. stemmen aangenomen. De heer Wassenaar bracht naar voren het loon van het personeel te verhogen. De voorz. zegt, dat de coöperatie volgens de rijksnormen loon uitbetaalt en dat zij hoog staan Het bestuur blijft in deze steeds ac tief. Het dividend werd bepaald voor de kruideniersafd. 5H maand 2 pet.; bakkerij vol jaar 2 pet.; verbruikers 1 pet., winkel 1 pet. en bakkerij 1 pet. Voorgesteld werd om in het najaar 2 vrouwenvergaderingen te houden. In de toekomst zal een bestuurslid worden gekozen uit Noordwijkerhout en Sassenheim en misschien uit Voorhout. De statuten zullen worden herzien en aan de vergadering voor gelegd. Het bestuur stelt voor een sociale personeelsfonds op te richten. Het overzicht van de bedrijven werd thans door de penningm. gege ven. De coöperatie heeft 33 personen in haar dienst. Het stichten van een personeelsfonds is dan ook van groot belang. Het reservefonds bedroeg ruim 77.000.Het aantal leden verbruikers bedroeg 703 en het aan tal verbruikers 250. De omzet steeg belangrijk. Tot lid van de Raad van Commis sarissen werd bij enkele candidaat- stelling gekozen de heer P. J. Ver- meij. Tot bestuursleden werden candi- daat gesteld de heren W. P. van Dijk. J. P. de Koning, herkiesbaar, A. W. J. Poele en H. P. van der Reep. Ge kozen werden de heren J. P. de Ko ning en H. van der Reep. Geboren; Henricus J. A. M. z. van J. G. Randsdorp en A. A. E. van Meijigaarden; Gij^bertus z. van H. van der Tang en A. W. Wagëma- ker; Johannes L. z. van G. F. van Resteren en E. van Dijk; Ohristina A. M. J. d. van P. S. Buts en C. A. Kleijn; Marcelis A. M. z. van A. W. v. d. Vlugt en J. M. M. Schmidt Wilhelmina J. d. van D. Schaap en C. van Blitterswijk. Ondertrouwd; Klaas de Gier, 34 jaar, met Dorothea Louise Segers, 22 jaar, beiden te Lisse. Getrouwd: A. Borst te Lisse met M. H. Philipse te Haarlemmermeer. Overleden: Josina van Zwieten, 72 jaar, wed. van W. Plomp. Vader Klaver-dag. De speeltuin- NOORDWIJKERHOUT Geboren: Wilhelmina Johanna Ma ria, d. van W. J. Meeuwenoord-Bon; Berdina Christina, d. van K. Vos-van Leenen; Elisabeth Johanna Maria, d. van Th. J. de Groot-Pijpers; Jozef Wilhelmus Hendricus, z. van J. van Bohemen-de Winter; Cornelia Cla- zina Catharina, d. van J. A. Huls bosch-van Ruiten; Petrus Gerardus Maria, z. van G. Geerlings—Goes; Johannes Reinier Adrianus, z. van G. W. v. d. SterrenWillemsen; Jo hanna Adriana Maria, d. van J. F. v. d. BergWeijers; Johanna Marti na, d. van C. BonKok; Gerardus Maria, z. van G. v. d. Ploeg-van Op- zeeland; Martinus Samuel Maria, z. van Q. J. DisseldorpBergman; Cornelis Bartholomeus Andreas, z. van H. M. A. van AlphenLa Haye; Gerardus Cornelis, z. van Th. J. van Veenvan der Zwet; Cornelis Jaco bus Johannes, z. van P. Th. van SteynBartels; Leni, d. v. D. Haas noot—van der Niet; Ida Petronella Maria, d. van P. C. van Schooten-van Stein; Adrianus Bernardus, z. van A. P. G. WittemanOostendorp; Wilhelmus Martinus Cornelis, z. van B. Broekhofv. d. Aart. Overleden: C. W. M. Lammers, 7 maanden; P. C. Bakker, m., 83 jr. echtgenoot van G. Bol; C. J. Spen- del, 87 jr. Ondertrouwd: J. v. d. Niet, 29 jr. en S. v. d. Zwart, 25 jr. J. van Vliet 28 jr. en L. Leeflang 25 jr. Gehuwd: J. Zethof en P. W. Da- men; W. C. Witeman en J. M. Th. van Haaster; P. F. Smakman en A. M. Th. Langeveld. HILLEGOM Geboren: Henricus Jonannes Alfonsus Maria z. van J. G. Rands dorp en A. A. E- van Meijgaarden. Gycbzertus z: van H. van der Tang Arbeidswet en Werktijdenbesluit onder de loupe genomen Geanimeerd jaarfeest De feestelijke jaarvergadering van de R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. An tonius" werd dit jaar een week later gehouden dan gewoonlijk, zulks in verband met het studentenlustrum, dat vorige week beëindigd werd. 't Was al ruim elf uur, toen voorz., de heer P. Feiten, de bijeen komst, welke traditie-getrouw werd gehouden in het café van de heer Rooijakkers aan de Korevaarstraat, opende met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bij zonder de Geest- Adviseur, Kap. Th. Plaat, het hoofdbestuurslid, de heer W. J. L. v. d. Bol en de heer D. Overeem van de Arbeidsinspectie. Voorts heette hij ook hartelijk wel kom de leden van de afdeling Noord- wijk en verder de dames der leden. De voorz. gaf in korte trekken een overzicht over het werk in het af gelopen jaar en wees erop, dat een belangrijk jaar te wachten staat, vooral in verband met de wet op de p. 1 o. m Nadat een gebed Was gestort voor het in het afgelopen jaar overleden lid Slijkhuis, werd het woord gege ven aan de heer D. Overeem, con troleur bij de Arbeidsinspectie. Spr. wees erop, dat er de Arbeids inspectie veel aan gelegen is, dat het personeel van koffiehuis-, res taurant en hotel weet wat de ar beidsinspectie eigenlijk inhoudt. Spr. gaf 'n kort historisch overzicht van de totstandkoming der Arbeids wetten, waarbij hij o.m. herinnerde aan het initiatief-voorstel-van Hou ten van 1874, na welker invoering de practijk feitelijk geen resultaat op leverde door het ontbreken van een Arbeidsinspectie. In 1889 werd de wet-Goeman Bor- gesius aangenomen, waarbij de ar beid voor vrouwen en kinderen werd geregeld en van welk jaar ook de Arbeidsinspectie dateert. In 1911 werd de Arbeidswet uitge breid in zoverre, dat ook de arbeid van mannen enigszins gereglemen teerd werd. doch de huidige Arbeids wet dankt haar ontstaan aan minister Aalberse in 1919 en in 1929 inge voerd. In 1947 volgde daarbij nog het z.g. Werktijdenbesluit, dat zo nodig aan gevuld of gewijzigd kan worden, zon der de Arbeidswet te veranderen. Spr. ging vervolgens de voornaam ste bepalingen der Arbeidswet na, voor zover aeze betrekking hebben op koffiehuizen en hotels en behan delde daarop meer uitvoerig de be treffende bepalingen van het Werk tijdenbesluit voor zover dit voor de aanwezigen in hun werkkring van belang was. Hierna behandelde de heer Over eem de kwestie van de controle op de naleving van de Arbeidswet in de vorm van arbeidslijst en dienstroos ters. Uitzonderingen daarop worden bijv verleend voor seizoenbedrijven. vooral aan zee, waar werkkaarten voor het personeel mogelijk zijn in de vorm van de werkkaarten voor chauffeurs. Daaraan zitten vele moeilijkheden vast. doch spr. hoopt, dat men hierbij de tegemoetkoming van de Arbeidsinspectie op prijs zal weten te stellen. Na afloop van deze causerie volg de een stevige discussie, waarbij de heer Doove erou wees dat er in Noord- wijk wantoestanden bestaan, die een bespotting zijn van de Arbeidswet, Studiefonds Kath. H.B.S. stelt beurs beschikbaar Het Studiefonds van de Kath. H. B.S. te Leiden, gesticht door oud leerlingen, tijdens reünie in Nov. 1949, heeft in de korte tijd van zijn bestaan reeds een zodanige vlucht genomen, dat per 1 Sept. a.s. een studiebeurs, dat per 1 Sept. a.s. een worden, ten einde voor een leerling of oud-leerling van de school een universitaire of daarmede overeen komende studie mogelijk te maken. Zij die hiervoor in aanmerking wen sen te komen, kunnen een schrifte lijke aanvrage bij pater directeur indienen, met vermelding van de voorgenomen studierichting en ver dere bijzonderheden, nodig voor de beoordeling. Vanzelfsprekend, dat een scher pe selectie toegepast zal worden. Al leen hij, die werkelijk begaafd is en beslist een beurs nodig heeft om te kunnen studeren, kan hiervoor in aanmerking komen, wanneer aange nomen mag worden, dat het geld aan hem goed is besteed. Het is dus nog niet zeker of een dergelijke candi- daat gevonden zal worden. De vooruitzichten zijn zelfs zó goed, dat de mogelijkheid bestaat ook met September 1951 weer een beurs be schikbaar te stellen. Dit dank zij de grote steun, die het fonds mag on dervinden van oud-leerlingen en vele anderen. Voor wie nog wenst bij te dragen voor dit sympathieke doel, zij ver meld, dat het gironummer 551754 is, ten name van het „Studiefonds Reü nie R.K. Onderwijs-stichting St. Bo- naventura te Leiden". en A. W. Wagemaker. Joannes Leo- nardus z: van G. F. van Resteren en E. v. Dijk. Christina Agnes Maria Jo hanna d. van J. S. Buts en C. A. Kleijn. Marcelis Antonius Martinus z. van A. W. v. d. Vlugt en J. M. M. Schmidt. Wilhelmina Johanna d. v. D. Schaap en C. van Blitterswijk. Ondertrouwd: Klaas de Gier 34 j. en Dorothera Louise Segers 22 j. Getrouwd: A. Borst en M. H. Philipse te Haarlemmermeer. Overleden: Josina van Zwieten 72 j. wed. van W. Plomp. omdat in byna elke zaak een arbeids lijst of dienstrooster ontbreekt, ter wijl er arbeidstijden van 90 uur per week v/orden gemaakt. De heer Overeem wees er in dit verband op. dat er is een Arbeids wet, een Arbeidsinspectie en een Po- litie-apparaat. Deze twee laatste zijn aangewezen op de controle, maar zij kunnen dit niet zonder medewer king van het personeel en de vakor ganisatie zelf. De voorzitter bracht aan het slot hartelijk dank aan de heer Overeem voor zijn inleiding, waarna in een sneltreinvaartje de agenda van de huishoudelijke zaken onder de ha mer doorging. Het finantiëel verslag gaf aan ont vangsten een bedrag van 5273.35, aan uitgaven 5248.20. De voorz. bracht de heer J M. van Asperdt een woord van dank voor zijn vele werkzaamheden als secre taris en penningmeester. Namens het hoofdbestuur bracht de heer v. d. Bol dank aan het afdelingsbestuur voor het. voortreffelijke werk in het afgelopen jaar verricht- Kapelaan Plaat, geestelijk advi seur. wees er hierna vooral de aan wezige dames op van hoe groot be lang de vergadei gen der afdeling zijn. aangezien ook deze bijeenkomst weer geleerd heeft, dat de vakbe langen besproken worden. De bestuursverkiezing had tot re- zijn einde vond. sultaat, dat de aftredende leden, de heren P. Feiten, J. M. van Asperdt en W. A. M. Bergers werden herko zen. Tenslotte sprak de heer W. v. d. Bol. bondspenningmeester, over ver schillende actuele vraagstukken. Daarbij roerde spr. o.m. het fooien stelsel aan, waarover vandaag met de Stichting van de Arbeid zal wor den geconfereerd- Enkele jaren gele den is deze kwestie ook ter sprake gekomen. Toen hebben de bondsbe- sturen voorgesteld een garantieloon van 42per week, maar dat lokte een storm can protesten bij de be langhebbenden. Maar, nu het café bezoek terugloopt, nu de stationsres tauraties door de invoering van tal van Wagons Lits in belangrijke mate in cliëntèle achteruitgaan, zouden vele kellners blij geweest kunnen zijn met het toen voorgestelde garan tieloon. Spr. vond het jammer, dat niet meerdere leden aanwezig waren om te horen hoe er over hun belan gen gesproken en hoe ervoor ge waakt wordt. Wanneer de bondsbesturen kon den spreken namens alle belangheb benden in het bedrijf zou men veel sterker staan, doch er zijn er veel te weinig georganiseerd. En dat levert tal van moeilijkheden op bij de be sprekingen, die gevoerd moeten wor den. Ten slotte wekte spr, allen op tot medewerking, want alleen daar door kan men komen tot een mens waardig bestaan. En dat is in het be lang van alle gezinnen. Hiermede was het zakelijke ge deelte van de jaarvergadering ten einde en volgde het gezellig samen zijn. dat noodgedwongen te 4 uur TWEE USWAGENS GEKOCHT VAN GELEEND GELD. Veertig jaar geleden kocht de 16- jarige J. A. Voortman twee ijswagen- tjes met geleend geld. Thans staat in de Van der Werffstraat, op num mer 19, een moderne ijsfabriek, kent iedere Leidenaar het cafetaria in de Haarlemmerstraat, ziet men overal in de stad de 32 ijswagens met de wereldbal rijden en kan men ook in Katwijk en Wassenaar een ijsje ko pen van Voortman! De snelle groei van wat eens zo klein en primitief begon, verdiende een feestelijke viering. Het heeft daaraan gisteren niet ontbroken. Want reeds 's morgens om half ne gen was men aanwezig in de fabriek, waar het 31 man tellend vaste perso neel, bij monde van de heer A. Schelvis, een glas in loodraam aan de directie aanbood. Het raad zal t. z.t. in het cafétaria geplaatst wor den. Om negen uur volgde het losse personeel, de 32 ijsventers, namens wie de heer H. van Franken een bronzen gedenkplaat aanbood, die bevestigd werd aan de buitenmuur van de fabriek. Ondertussen had de heer A. Voortman, zoon van de op richter en mede-firmant, een album aangeboden, met foto's, die de ge schiedenis van dit bedrijf weergeven. Alle personeelsleden en hun dames ontvingen een geschenk. En 's middags verdrongen zich de honderden receptiegangers in de fabriek, waar niet minder dan 200 bloemstukken getuigenis aflegden van de grote belangstelling, die men aan het jubileum van J. A. Voortman en Zoon heeft willen besteden. VAN IJS WAGENTJE TOT EEN MODERNE IJSSALON. Tegelijkertijd vierde ook de fa. J. H. A. Voortman en Zoon het veertig jarig bestaan. Ook al in de van der Werffstraat en wel op de hoek Jan Vossensteeg. Op die hoek was veer tig jaar geleden de eerste stand plaats voor een ijswagentje van de toen negentien jarige heer J. H. A. Voortman, een broer van de andere jubilaris. Dat het ook hem goed ge gaan is bewijst zijn moderne ijssa- lon wel, die thans de plaats van het ijswagentje heeft ingenomen op nummer 20. Begonnen met een klein werk plaatsje voor ijsbereiding in de Kruisstraat, groeide het bedrijf, via enige andere werkplaatsen, uit tot wat thans de moderne ijsfabriek met salon geworden is. In 1935 kwam de verbouwing tot stand. En ook van deze firma zwerven dagelijks de ijs cowagens door de stad. Wie in Voor schoten komt. kan daar aan het fi liaal ook terecht. Alsof het afgesproken werk was, kwam ook hier het personeel goed voor de dag. Namens allen bood de heer N. de Vogel een prachtig tegel tableau aan, waarop de geschiedenis van dit bedrijf is uitgebeeld. En ook hier kwamen zeer velen de jubilerende heer Voortman, se dert vele jaren reeds trouw door zijn zoon H. Voortman bijgestaan, geluk wensen. We zagen o.a. dr. K. Reits- ma, dir. van het Abattoir en de heer L. A. Mennes, dir van de Markt en Havendienst. Daarnaast vanzelfspe- kend vele zakenrelaties, vrienden en buren. Ook hier een schat van bloe men, die aan het feest bijzondere luister bijzette. SCHOOLKINDEREN VAN DE POTGIETERLAAN GINGEN UIT. Vrolijke bootreis naar speeltuin „Drievliet, in Rijswijk Begunstigd door prachtig zomer weer had gisteren het schoolreisje der 3 laagste klassen van de Potgie- terlaanschool plaats. Om half 9 wer den de kinderen aan de school ver wacht en natuurlijk was niemand te loat. Vandaai trok de vrolijke stoet van 240 kinderen, onder hoede van het volledig personeel en begeleid door belangstellende familieleden, naar de Turfmarkt, waar de boot, die hen naar de speeltuin „Drievliet" te Rijswijk zou brengen, al lag te wachten. Toen allen ingescheept wa- vertrok de boot onder luid hoera geroep der blijde schare. Al spoedig werd een aanval ge daan op de meegebrachte boterham men, waarbij de rondgediende melk heerlijk smaakte. Na 'n prettig reis je bereikte men in opgewekte stem ming het doel van de reis. Daar werd eerst 'n tweede boterhammetje opge peuzeld, terwijl een frisse dronk de dorstige kelen laafde. Veel rust hadden de jeugdige feestgangers echter niet. Daarvoor zagen de wippen, schommels en draaimolens er te aanlokkelijk uit. Al gauw zwermde 't jonge goed dan ook uit, en.... vermaakte zich kos telijk. Wat een lachtsalvo's klonken er bij de poppenkast, het buikspre ken en niet te vergeten de lachspie gels! De rondgedeelde versnaperin gen waren 'n aangename onderbre king bij 't vrolijk spelen. e dag vloog om, veel te gauw. Na nog 'n laatste boterhammetje te hebben verwerkt met een elaasje limonade werd verzamelen geblazen en de terugtocht aanvaard, die onder het genot van een verrukkelijk ijsje prettig en vlot verliep. Goed 9 uur landde de boot weer te leiden aan de Turfmarkt, waar de kinderen weer door hun ouders en familieden werden afgehaald. Of ze voldaan waren, de kleintjes? Dat zeiden de glunderende gezichtjes en de uitroepen: ,,'t Was fijn" en „vol gend jaar weer", genoeg. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Voor het candidaats-examen werk tuigkundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogegschool te Delft de heer E. H. van Leeuwen uit Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Simon z. van S. Hamer- ling en A. D. Libochant, Johanna G. d. van R. van den Heuvel en S. J. E. Schoonlingen, Gonda d. van P. G. Bouiman en A. Snoeck, Bou- dewijn z. van B. Haarland en J. G. Blansjaar, Elisabeth dr. van J. Mul der en E. Bodrij, Robert Bastiaan z. van J. W. Hufkens en K. A. Ge- buis, Antje d. van C. van der Wal en A. Vermeer, Eric A. C. z. van H. J. van Diest en W. van der Berk, Dirk z. van J. Spelt en J. Zuidam, Marijke S. d. van A. M. van Leeu wen en A. M. Leeflang. Overleden: A. Harthoorn zoon 1- dag, C. C. Harthoorn dochter 3 da- gen, E. M. van der Wouda wed. Wessendorp 64 jr.. H. J. C. Pardoen wed. Neijenhuiis 86 jr., L. Jansen man 71 jr., J. C. Faas zoon 2 maan den. Gehuwd: A. L. van Weizen jm. M. Mittelmeijer jd. J. van der Reij- den jm. A. J. de Groot jd. L. W. A. van Es jm. H. Kuipers jd. H. A. C. Wouters jm. C. M. Franse jd. Wilt U iets weten? Vraag: Wat mag een vacantiegan- ger uitvoeren naar Frankrijk, zonder invoerrechten te betalen? Antwoord: Aan rookgerei mag men meenemen 100 sigaretten, 25 si garen en 150 gram tabak. Aan le vensmiddelen mag men meenemen wat nodig is om gedurende de korte vacantie-periode voorzien te zijn. Dus van alles een kleine hoeveelheid. Preciese richtlijnen zijn hiervoor niet gegeven. De douane is trouwens ta melijk soepel met dergelijke zaken, mits duidelijk blijkt, dat men vacan- tieganger is en niet de bedoeling heeft iets te smokkelen. Vooral op te grote hoeveelheden koffie wordt scherp gelet. Men kan dus voor zich zelf uitmaken hoever men gaan wan! Vraag: Heeft een hypotheekhou der recht op het bezit van de brand- polis van het gehypotehekeerde pand? Antwoord: Ja, dat is algemeen ge bruik. Vraag: Kortste route Zoeterwoude (H.R.)Venray; hoeveel km.? Antwoord: Zoeterwoude, Alphen, Utrecht, Culemborg, Den Bosch, Berlicum, Heeswijk, Veghel Erp, Gemert, Venray; afstand 160 km. Geschenken en de Fiscus Indertijd werd een vraag gesteld wanneer men van ontvaren ge schenken inkomsten- of .oonbelas- ting moet betalen. Dit is alleen maar mogelijk, als het geschenk als loon uit een dienstbetrekking kan wor den gezien. Een mededeling van de Minister van Financiën aan de belastingdienst (resolutie d.d. 27 April 1950) geeft ons aanleiding dit onderwerp nog eens te bezien. In het Inkomsten- en Loonbclas- tingbesluit komt een bepaling voor, die als volgt luidt: „Tot het loon worden niet gere kend: Nieuwjaarsgeschenken, ver- jaardagsgesehenken en andere der gelijke geschenken, mits zij een be drag van tien gulden per geschenk niet te boven gaan." Deze bepaling is wel duidelijk. De waarde van het geschenk, dat een lid van het personeel van zijn pa troon bij dergelijke gelegenheden ontvangt hoeft niet bij zijn loon te worden geteld als het minder dan tien gulden waarde heeft of minder dan een bedrag van tien gulden is. De minister hééft nu met ingang van 1 Mei 1950 aan deze grens van tien gulden oen belangrijke uitbreiding gegeven in de gevallen wanneer de geschenken bij een jubileum, bij ver trek of bij een huwelijk worden ge geven. Geschenk bij jubileum of vertrek. Schenkt een werkgever uit waar dering voor langdurige en trouwe plichtsbetrachting een bedrag in geld aan een lid van zijn personeel bij een dienstjubileum of bij het einde van de betrekking dan wordt dit ge schenk niet als loon aangemerkt. Aan het bedrag is echter een maxi- muum gesteld, dat afhankelijk is van de in dienst bij de werkgever door gebrachte tijd. Bedraagt het ge schenk meer als dit maximum, dan wordt alleen dit meerdere als loon beschouwd. Hiervoor is de volgende tabel aan- gegeven: Belastingkwesties. Bij een diensttijd van 12X jaar is een geschonken bedrag van een vieT- de maandloon vrij. By een diensttijd van 25 jaar een half maandloon Bij een diensttyd van 40 jaar één maandloon en bij 50 jaar diensttijd 2 maanden loon. Voor werknemers die het loon per week ontvangen is van het geschon ken bedrag resp. 1 weekloon, 2 we ken loon, 4 weken loon of 8 weken loon vrij. Voorbeeld: A. heef een weekloon van f 50. Bij zijn 25-jarige dienstjubileum krijgt hU van zijn patroon 150- Door de nieuwe regeling wordt nu alleen van het meerdere dan twee weken loon ad 100.dus van ƒ50belasting geheven. Bij afscheidsgeschenken wordt de diensttijd genomen na afronding naar beneden. Voorbeeld: B. heeft-een loon van 250.per maand. Hij verlaat zijn betrekking, nadat hij 45 jaar in dienst was en ontvangt als afscheidsgeschenk een bedrag van 300. Bij een diensttijd van 40 jaar (af ronding naar beneden) wordt één maand salaris of in dit geval 250. vrijgesteld van de belasting, zodat nog 50.te belasten overblijft. Geschenk bij huwelijk. Verder is goedgevonden, dat een geldbedrag, dat ter gelegenheid van een huwelijk ten geschenke van de patroon wordt on vangen, niet als loon behoort te worden aangemerkt, indien en voorzover dit geschenk niet meer is dan een halve maand loon voor maandloners of van twee we ken voor weekgelders Het kan ook voorkomen, dat de patroon in de plaats van. of naast een geldbedrag, een geschenk in natura uitreikt, bijv, een horloge. In zo'n geval moet het totale bedrag in geld fen de waarde van het geschonken voorwerp worden genomen. Wanneer echter het geschonken voorwerp hoofdzakelijk een ideële waarde be zit. zoals het geval is bij een leg penning of bij een portret van de werknemer, behoeft met de waarde geen rekening gehouden te worden. F. D. Berichten reeds geplaatst in een onzer vorige oplagen. Overval in Den Haag J. B. is een oud SS-er. Hij heeft nog 3}^ jaar gevangenisstraf te goed. Bij de overval heeft hij een min of meer leidende rol gespeeld. R. de W„ E. H. J. en W. H. van de W zijn onlangs als burgers uit In donesië gerepatrieerd. Zij komen uit een goed milieu. Volgens het ver haal van de drie arrestanten is de overval op de jockeyclub slechts door vier man gepleegd De vierde man, W. H. van der W. is nog voortvluch- t;g. Na de overval zijn zij te voet vertrokken. Onderweg zijn ze op een late tram gesprongen. Per taxi heb ben zij zich vervolgens naar een per ceel in de Irisstraat laten brengen, waar van der W. een kamer had ge huurd. Van hun wapens is alleen het dolkmes teruggevonden. Het machine pistool, dat O. H. J. volgens zijn zeg gen in Port Said heeft gekocht het zou afkomstig zijn van Duitse dump bij El Alamein zou J. na de overval in Amsterdam hebben ver kocht De revolver zouden zij er gens in Zandvoort in het water heb ben gegooid. Vierde dader is nog voortvluchtig. De commissaris van politie, chef der centrale recherche te 's-Gravenhage verzoekt de opsporing, aanhouding envoorgeleiding van Willem Hen drik van der Werff, geboren te Ban doeng 16 November 1925. Zijn sig nalement luidt: ca". 1.80 lang, slank postuur, blond haar, draagt een khaki-overhemd, khaki-das, bruine lange broek, bruine schoenen, even tueel lichte regenjas (trenchcoat model) met bolle knopen. De Haagse politie is van mening, dat deze zaak niet tot klaarheid zou zijn gebracht, indien de recherche van Amsterdam, Haarlem en Den Haag niet zo nauw zouden hebben samengewerkt, Het meisje, A. M. van der A. is ondertussen naar haar moeder te ruggestuurd. Zij schijnt niet schuldig te zijn geweest aan de overval. DE TWEE VERSTEKELINGEN AANGEHOUDEN. Zoals wij reeds berichten waren te Algiers aan boord van het Neder landse s.s. „Eendracht" twee verste kelingen ontdekt. Bij aankomst te Rotterdam vorige week Woens dag bleek, dat zij verdwenen wa ren, hoewel de kopitein de mannen, een Belg en een Nederlander, nog in Hoek van Holland had gezien. Thans zijn zij aangehouden. De mannen waren ter hoogte van Maassluis SCHEEPSBERICHTEN ATLANTIS (burgers) 21 Juni 630 m. O. Guardafui DjakartaAmster dam: CASTELBIANOO (burgers) DjakartaAmsterdam 20 Juni 230 m. N.N.W. Perim. EMPIRE Brent (burgers) DjakartaRotterdam pas. 20 Juni Elbacape (Rode Zee); GENE- RAL C H, MTJER 20 Juni v.m. te Djakarta; GENERAL J. H. MACREA 23 Juni 14.30 verw. Hoek van Hol land van Djakarta; GENERAL W. C. LANGFITT (tr.) 17 Juni te Djakar ta; HELLENIC PRINCE (tr.) 21 Juni te Amsterdam van Djakarta; KOTA INTEN (tr. in convooi met Sibajak 21 Juni verm- 17 uur van Aden Dja kartaRotterdam: ORANJE Djakar- Amsterdam 20 Juni van Port- said: WELTEVREDEN 20 Juni 24 u. pas. Finisterre Rotterdam-Djakarta: WILLEM RUYS, Djakarta—Rotter dam 20 Juni 11 uur pas. Perim. overboord gesprongen. De Neder lander, die bij de marine diende, kon zwemmen, maar de Belg was met behulp van een zwemvest aan land gekomen. Ze wilden eesrt hun fami lie bezoeken en na hun kleren ge droogd te hebben gingen,zij per trein anar Rotterdam, 's Nachts heb ben zij daar rondgezworven en de volgende morgen zijn zij liftend ver der gegaan naar Roosendaal, waar familie van de Nederlander woonde. Daarna meldden zij zich bij de po litie. De Belg is uitgewezen. De ma rinier is opgesloten in de mariniers- kazerne aan het Toepad. Hij had vier maanden geleden bij een huise lijke twist zijn woning verlaten. Laatste Berichten Windhoos boven Willemstad N. Br. Vanmorgen tegen tienen is een windhoos over het Westelijk deel van Noord-Brabant getrokken, waar bij hier en daar aanzienlijke schade is aangericht. Volgens de tot dusver re ontvangen berichten zijn de plaatsen Dinterloord, Fijnaard en Willemstad getroffen. Volgens ooggetuigen bewoog de hoos zich als een witte streep met grote snelheid langs een donkere he mel en trok met veel geraas over het land, totdat zij zich boven het Hollands Diep in een zuil van opge stuwd water oploste. Het N.W. deel van Dintelooord werd beschadigd en vervolgens be woog de hoos zich in N.O richting met als volgend slachtoffer Willem stad. Hier was de schade groter dan in Dintelooïd De bewoners van hel stadje werden om 10 uur opgeschrikt door een gerommel in de verte, dat snel aangroeide tot een enorm la waai. Schuttingen, dakpannen wer den door de lucht geslingerd en hon derden meters verder neer gesmeten, bomen werden ontworteld en kwa men met zware klappen op de grond terecht. Vijf-en-twintig huizen wer den zwaar beschadigd, twee noodwo ningen werden geheel vernield en acht gezinnen zijn door de verwoes ting dakloos geworden. Alle am bachtslieden in de gemeente zijn opgeroepen voor herstel- en oprui mingswerkzaamheden. De dakloze gezinnen zijn in andere huizen on dergebracht. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 21 Juni. Kaas. Aanvoer 289 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.93—2.05, 2e soort 183— 1.91 en zware 2.19 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN, 20 Juni. Groente. Aardbeien 1320 cent, fram boosaardbeien 3340 cent per half pond, kropsla 22.30, bospeen ƒ8— 13. bloemkool 817 uer 100, peulen I 2.405.50. doppeulcn f 1.60^—1.75, rijsdoperwten 1.902?0, capucijners 2.202.70, blauwschokktrs f 5.30, tuinbonen 1.251.40. kassnijbonen 10.50—12.50. idem stek 5.50—6.50 per 10 kg. TER AAR, 20 Juni. Groente. Kassnij'bonen 8.9011.30, idem B 7, idem stek 4.105.80, stamprin- cessenbonen f 11.70. peulen 25.20. idem B 1.601.80. doppers 1.80 2.60, capdoppers f 2.30—270. tuinbo nen f 1.30—1-50 alles per 10 kg., sla f 2.002.90 4>er 100 stuks, bospeen 814 cent per bos. Augurken grof 10 cent per stuk. Aadbeien 2130 cent., idem gevlakt 917 cent per doosje.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3