D.V.V. krijgt speeltuin afrastering met WOENSDAG 21 JUNI 195Ó DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 De Pseudo-K.A. in Tsjecho-Slowakije De pseudo-Katholieke Actie in Tsjecho-Slowakije heeft op 10 Juni haar één-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid hiervan heeft de com munistische leiding in het Slavische Huis te Praag een bijeenkomst be legd, die drie dagen heeft geduurd. De sfeer, waarin deze bijeenkomst is gehouden, kon niet beter worden geschetst dan door de versiering van de muur achter het podium, waar het presidium had plaats genomen. Daar rees een reusachtig borstbeeld van Gottwald op, waarvan de ogen reeds zo groot waren als een man- nenhoofd. Daarnaast een kruisbeeld van normale grootte, zodat het bij Gottwald's afbeelding in het niet verzonk. De- voornaamste spreker van deze bijeenkomst was de .Slowaakse com munist Török, de secretaris-generaal van de „Katholieke Actie". Uit .zijn toespraak citeren wij het volgende: „Het is ons thans duidelijk, dat onze bisschoppen de Kerk en de grote vroomheid van ons volk wil len misbruiken om de politiek van het Vaticaan, d.w.z. de vernietiging van het opkomend socialisme in ons land. door te drijven De Katholieke Actie heeft in de re- pubiek van 1938 weliswaar een on politiek program opgesteld, doch de werkelijkheid was geheel anders: men deelde instructies uit om bin nen te dringen in de organisaties, in De kroon van St. Stetanus De Kroon van Sint Stefanus is een deel van de losprijs, die de Hongaar se regering heeft gevraagd voor de vrijlating van de Amerikaanse za kenman Vogeler. Tijdens de oorlog werd de Kroon door de Duitsers mee genomen; thans wordt ze in Wiesba den door de Amerikaanse bezettings autoriteiten bewaard. Koning Stefanus werd met deze kroon in 1001 door paus Silvester II gekroond. Zij bestaat uit twee delen: een gouden helm, die de eigenlijke kroon van koning Stefanus is ge weest, en 'n diadeem, die er later is aangehecht door koning Geza I. Het geheel is bezaaid met edelstenen. Het kruisje stond aanvankelijk recht, maar werd scheef gedrukt in 1848, toen de kroon tijdens de Maart-revo lutie verborgen werd. De Hongaren zijn zeer gehecht aan deze Heilige Kroon, die niet het be zit is van de Hongaarse koningen maar van het Hongaarse volk zelf. Sinds eeuwen is zij het symbool ge weest van Hongarije's godsdienstige en politieke verbondenheid met het christelijke Westen. De eis van de communistische regering van Boeda pest is geen uiting van Hongaarse piëteit maar een propagandistische stunt, die bedoeld is om 't prestige en de populariteit van de tegenwoor dige machthebbers bij de Hongaren te verhogen. vicaris-generaal van esztergom overleden. Het K.N.P. verneemt van zijn cor respondent te Boedapest, dat mgr. J. Drahos, vicaris-generaal van Eszter- gom, de zetel van Kardinaal Minds- zenly, op 15 Juni op een leeftijd van 66 jaar in een der ziekenhuizen van Boedapest aan een hartaanval is overleden. Mgr. Drahos was sedert de arres tatie van kardinaal Mindszcnty met het bestuur van het aartsbisdom be last. Dit bestuur vergde teveel van zijn krachten, zodat hij begin Juni instortte. Zijn arts schreef hem een iangdurige rustkuur voor. Mgr. Dra hos werd enige dagen later in een ziekenhuis opgenomen, doch reeds op 10 Juni achtten de doktoren zijn toestand hopeloos. Het aartsbisdom Esztergom zal voorlopig worden bestuurd door mgr. Gigier, pro-vicaris. Mgr. Julius Ma- tray, kanunnik van het kapittel van Esztergom. is thans belast met de leiding van het aartsbisschoppelijk secretariaat. de werkloosheid in west-duitsland. Volgens gepubliceerde officiële cij fers daalde het aantal werkelozen in West-Duitsland, dat in Februari meer dan 2 millioen bedroeg, in de eerste helft van Juni met 60.000 tot 1.608.900. Niettegenstaande het aantal werke lozen in de afgelopen 4 maanden met 400.000 is teruggelopen, was de ver mindering niet zo snel als iedereen had verwacht. De Westduitse minis ter van arbeid heeft enige tijd gele den verklaard, te verwachten, dat er aan het einde van het jaar minder dan een millioen werkelozen in Duits land zouden zijn. tumult in australisch parlement. In het Australische Huis van Af gevaardigden is tumult uitgebroken bij de strijd om de aanvaarding van het anti-communistisch wetsontwerp. Boven het rumoer uit hoorde men premier Menzies de Labour-partij er van beschuldigen, dat zij het wets ontwerp waardeloos wenst te maken. Indien het ontwerp niet een effec tieve wet zou worden zou hij (Men zies) het ontwerp geheel en al in trekken. Het tumlt bereikte zijn hoogte punt ,toen de regering weigerde het door de Labour-meerderheid in de Senaat goedgekeurde amendement te aanvaarden, volgens hetwelk de be wijslast aan de kroon zou komen en niet aan de persoon, die volgens het wetsontwerp communist wordt ge noemd. De „Melbourne Sun" verklaart, dat Menzies de leden van dc regerings fractie (liberaal-boerencoalitie) heeft medegedeeld, dat hij de gouverneur- generaal zou verzoeken beide huizen te ontbinden, indien de senaat on willig bleef. de bibliotheken en leeszalen, in de gemeenteraden, in de scholen en in het parlement! Na de bevrijding van ons land in 1945 stelde de K.A. zich in dienst van een politiek, die vijan dig stond tegenover onze staat, Daarom is tijdens het vorig jaar te Praag gehouden congres besloten de Katholieke Actie onder leiding te stellen van betrouwbare personen om er voor te waken, dat de Katho lieke Actie terwille van de politiek zou worden misbruikt". arrestatie van katholieken in hongarije. Het Hongaarse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de arrestatie bekend gemaakt van vijf Francisca ner monniken en zeven dorpelingen uit Heves, in het Noorden van het land, op beschuldiging van het or ganiseren van een demonstratie te gen de regering voor de dorpskerk. Onder de gearresteerden bevindt Sproeten? SPRUTOL zich de plaatselijke Franciscaner kloosteroverste, die er van wordt be schuldigd, dat hij in een preek de mensen heeft aangespoord tegen de regering te demonstreren. Reuters correspondent merkt hier bij op, dat dit de eerste bekendge maakte massa-arrestatie is in ver band met de Katholieke Kerk. Tot dusver zijn slechts arrestaties ge meld in op zich zelf staande geval len van priesters, die zich in hun preken „tegen de staat" hadden ver zet. In het bijzonder te Boedapest zijn de laatste tijd verschillende kloosters door de staat in beslag genomen. De kloosterlingen, die in vrachtwagens zijn weggevoerd, werden niet, zoals sommige berichten meldden, naar in terneringskampen gebracht, maar naar het paleis van de bisschop van Vac. Het paleis telt 186 kamers, die volgens de autoriteiten voor het me rendeel ongebruikt zijn en daarom best de verdreven kloosterlingen kunnen herbergen. Roemeense regering heeft vrij spel NAAR EEN NATIONALE KERK De regering van Roemenië heeft thans vrij spel. Alle diocesen zijn zonder herder en zij kan nu voort gaan op de weg naar de instelling van een Nationale Kerk, die onafhan kelijk is van Rome en weinig of niets meer te maken heeft met de Katholieke Kerk. Zij heeft daarbij de medewerking van een klein groep je afgevallen priesters met aan het hoofd de geëxcommuniceerde priester Andreas Agotha die zich voor het karretje van het communis tische machtsstreven hebben laten spannen en openlijk in hun predika ties de gelovigen aansporen met Ro me te breken. Een delegatie van deze schismatie ke priesters heeft op 26 Mei een be zoek gebracht aan Stanciu Stoian en hebben hem bij deze gelegenheid een verzoekschrift overhandigd. Dit ver zoekschrift bevatte een serie voor stellen „tot verbetering van de voor waarden voor de voltooiing van de taak der Katholieke Kerk in Roeme nië". Op de eerste plaats ging het hier om het veiligstellen van de be zoldiging en het pensioen voor de afgevallen priesters en de overdracht van de in beslag genomen kerkelijke goederen aan de schismatieken. Minister Stanciu Stoian beloofde de voorstellen in welwillende overwe ging te zullen nemen en verklaarde bovendien, dat de „Katholieke Kerk door Haar inschakeling in de com munistische staat op generlei wijze Haar dogmatische positie behoeft op te geven. Integendeel, Zij verzekert daardoor aan de gelovigen en de priesters, die zich klaar en duidelijk hebben uitgesproken tegen buiten landse inmenging in Roemeense aan gelegenheden, rust en ongestoorde vrede". Blijkens deze laatste ontwikkeling schrikken Andreas Agotha c.s. er niet voor terug om de Kerk, welker gelovigen zij door hun activiteiten poogden te verwarren, en welker eenheid zij verstoorden, bovendien nog te beroven. Nu het Roemeense episcopaat opgehouden heeft te be staan veertien prelaten zuchten in de gevangenis! is het wel ze ker, dat de regering op hun plaats De premie-verhoging ziekenfonds verzekering De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft aan de algemene zieken fondsen met betrekking tot de fi nanciering van de vrijwillige zieken fondsverzekering in het jaar 1950 een rondschrijven gericht, waarin hij hun mededeelt, dat de Ziekenfondsraad, ervan uitgaande, dat volledige dek king van het tekort van genoemde verzekering door subsidieverlenging niet mogelijk is, zich in meerderheid heeft uitgesproken voor de opvatting, dat een verhoging van de premie der vrijwillige verzekering, hoe ernstige bezwaren daartegen ook mogen be staan, de voorkeur verdient boven een drastische vermindering van de rechten der verzekerden, welke als alternatief nodig zou zijn. In deze gedachtengang dient, naar de voor zitter in het rondschrijven opmerkt, op grond van de thans bekende gege vens voor het resterende deel van het tekort van het jaar 1950 de normale premie van 0.63 tot ƒ0.80 per ver zekerde per week te worden ver hoogd, met overeenkomstige wijzi ging van alle andere premiebedra gen. Voorts wordt in het rondschrijven aan de ziekenfondsen medegedeeld, dat de minister van sociale zaken zich bij de in de ziekenfondsraad ge volgde gedachtengang heeft aange sloten en aan de Raad heeft ver zocht, zodanige maatregelen te tref fen, dat de fondsen de verhoogde premie van begin Juli af kunnen in voeren. De algemene ziekenfondsen dienen, zo wordt in het rondschrijven nog opgemerkt, bij hun beslissing over premieverhoging er rekening mede te houden, dat zij, alleen indien zij de premie met ingang van 2 Juli 1950 overeenkomstig het bovenstaande verhogen, voor subsidie voor het jaar 1950 in aanmerking kunnen ko men. Ten slotte wordt in het rondschrij ven aan de ziekenfondsen in overwe ging gegeven, in afwachting van een voor degenen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdoms voorziening genieten, en voor hun echtgenoten te treffen bijzondere voorziening de premieverhoging voor hen voorlopig niet te doen gelden. wederrechtelijk afgevallen priesters zal benoemen, teneinde daardoor de eenvoudige K/ithoLieke plattelande bevolking, die tot nu toe elke com munistische manoeuwre heeft door zien, toch nog in de dienst van de volksdemocratie te dwingen. Wederom twee Nederlandse missiebisschoppen Bij decreet van de H. Congregatie de Propaganda Fide heeft Z.H. de Paus Mgr. C. Bronsveld benoemd tot titulair-bisschop van Caralia en Apostolisch Vicaris van Tabora en Mgr. W. A. Schoemaker tot titulair- bisschop van Balbura en Apostolisch Vicaris van Purwokerto. Mgr. Bronsveld werd op 17 Fe bruari 1905 te Bussüm geboren. Hij trad in bij de Witte Paters en maak te zijn studie te Boxtel en te Car thago in Noord-Afrika. Op 29 Juni 1930 werd hij tot priester gewijd. In hetzelfde jaar vertrok Mgr. Brons veld als missionaris naar de missie van Tabora (Tanganyka), waar hij aanvankelijk werd benoemd tot pro fessor aan het klein-seminarie van Itaga en later, in 1938, tot directeur van een onderwijsinstituut. In 1945 moest Mgr. Bronsveld om gezond heidsredenen naar Nederland terug keren. In 1948 was Mgr. Bronsveld echter weer in Afrika terug en werd hij benoemd tot rector van het semi narie der Witte Paters. Zijn perfec te kennis van het Engels, het Kis- wahili en het Kinyam'wazi stelde hem in staat zeer vruchtbaar aposto- laatswerk te verrichten onder de jonge negers en vele priesterroepin gen te kweken. Mgr. W. A. Schoemaker werd op 11 Januari 1909 te Deventer gebo ren. Hij trad in bij de Congregatie van dc Missionarissen van het H. Hart. Op 10 Augustus 1933 werd hij priester gewijd te Stein. In 1934 ver trok hij naar het Apostolisch Vica riaat van Purwokerto, dat toen nog een Prefectuur was. Als missionaris deed hij veel voor de liefdadigheid onder de bevolking. Sinds 21 Ja nuari 1941 was hij Apostolisch Ad ministrator van het Apostolisch Vi cariaat van Purwokerto. gepantserde smokkelauto aangehouden bij aken. De Duitse douane fs er in ge slaagd ten Zuiden van Aken een ge pantserde smokkelauto aan te hou den. Deze auto was een Cadillac, die met uitzondering van een kijk gat voor de chauffeur geheel met pantserplaten was bedekt. De wa gen was ter hoogte van Roetgen, Zuidelijk van Aken, beladen met 1500 kilo koffie de Belgisohe-Duit- se grens overgestoken. Toen even later een ervoor rijdende personen auto, die eveneens heimelijk de grens was gepasseerd, door Duitse douaneambtenaren met geweld tot stilstand werd gebracht, reed de Cadillac door. De bestuurder stoot te naderhand op een andere douane patrouille. Hij trachtte nog wel dwars door het veld terug te keren naar België, maar driehonderd me ter voor de grens bleef hij steken. De inzittenden wisten te ontkomen. In dc auto bleek een speciale in stallatie aangebracht te zijn, welke verbonden was met twee blikken benzine. Deze installatie hadden de smokkelaars kennelijk gemaakt met de bedoeling in geval van nood de hele zaak in brand te steken ten einde alle sporen uit te wissen. Zij konden er echter wegens gebrek aan tijd geen gebruik van maken. De Duitse douane heeft geconsta teerd, dat dergelijke installaties te genwoordig vaker door smokkelaars worden aangebracht in hun auto's en wel sinds - zoals reeds eerder werd bericht - een grote internatio nale smokkelbende kon worden op gerold, dank zij het feit, dat een van haar gepantserde auto's nabij Aken in een moeras bleef steken. dief maakte ongeluk met gestolen auto. Onder Hulshorst bij Nunspeet is een zo goed als nieuwe Chrysler per sonenauto in botsing gekomen met een vrachtwagen. D^ rechterkant van de personenauto werd ingedrukt. De chauffeur van de personenauto gaf voor, de politie te willen opbellen, maar verdween toen spoorloos. Het bleek, dat de auto, eigendom van een firma in Bloemendaal, al daar de afgelopen nacht was ont vreemd, nadat de garage was open gebroken. INDONESIë'S BUITENLANDSE VERTEGENWOORDIGING. De Indonesische regering heeft he den medegedeeld, dat zij dertig mil lioen gulden voor het eind van dit jaar zal besteden aan ambassades en de vertegennwoordiging overzee. De minister van voorlichting, Mo- nonutu zeide op een persconferentie, dat de volgende ambassade te Can berra zou worden gevestigd. De kwestie van vestiging van am bassades te Moskou en Peking zou door Indonesische autoriteiten met vertegenwoordigers van respectieve lijk de Russische en de Chinese re gering worden besproken. Mononutu zeide, dat de regering spoedig een vertegenwoordiging in Spanje zou vestigen. Zij zou voorts een vertegenwoordiging in Zuid- Amerikaanse landen, waar Indone sië thans door de Nederlandse lege ring vertegenwoordigd wordt, over wegen. Maandagavond zijn twee planters vermoord op de onderneming Tjibuni nabij Bandqpg in het gebied van Pa- tuha. Volgens onbevestigde berich ten zouden ondernemingswachten bij de moord betrokken zijn, aangezien 14 van de 24 wachten verdwenen zijn. Wat lezers schrijven DEMPING MARE. Zoals gelezen zullen B. en W. de raad voorstellen om vier nieuwe bruggen te bouwen, welke een flinke som kosten er zeer weinig, mijns in ziens, het vei keer ten goede zullen komen. Het lijkt mij beter om van de Stille Rijn or.der de Hartebrug door een weg te maken, zodat de Harte brug een viaduct wordt, de Haarlem merstraat daar verbreed, daar het daar in de toekomst toch onhoud baar zal zijn. Dit wil ik even onder de aandacht van de raad brengen. Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, J. P. P. BINNENLAND. Een delegatie van de Neder landse stichting „Bloemen tolk van onze Dankbaarheid"' zal de Straats- burgse assemblée een rosarium aan bieden, dat zal worden aangelegd voor het toekomstige paleis van de Raad van Europa. Het voormalige marine-hospitaal te Hellevoetsluis is door een particu lier bedrijf aangekocht van het Rijk. De firma zai het ziekenhuis verbou wen tot een flatgebouw met zeven tien woningen. In een staalgieterij te Utrecht waren gistermorgen drie arbeiders bezig met het stellen van gietvormen. Bij het z.g. vastslaan van een der vormen schoot een beugel los, waar door een vorm omviel. Een der arbei ders kreeg het gevaarte van 1250 kg. op het linkerbeen, dat geheel werd verbrijzeld en moest worden geam puteerd. De 20-jarige ongehuwde sleper J. H. Born uit Simpelveld gleed op 8 Juni op de laadplaats van de 331-me- terverdieping der Staatsmijn Wil- helmina uit en raakte daardoor be kneld tussen twee mijnwagens. Maan dag jl. is hij aan de gevolgen van dit ongeval overleden in het ziekenhuis te Heerlen. De bosbessenstruiken op de Ve- luwe beloven over het geheel geno men, ook dit jaar een goede oogst te geven. De struiken zitten vol groe ne bessen, die laten aanzien, dat ze de droogte goed zullen doorstaan. Reeds zijn in de Putter-, Sprieler- en de Speulderbossen de blauwe bos bessen geplukt. Het 2de vrijwilligers-opleidings- centrum, gevestigd in de Elias Beeck- man-kazerne te Ede, zal op Dinsdag 27 Juni a.s. worden geopend. GEMEENTERAAD SASSENHEIM Onder de ingekomen stukken be vond zich een verzoekschrift van een aantal inwoners van dat gedeelte van de Teylingerlaan dat tot Voor hout gerekend wordt. Deze mensen willen aan Ged. St. verzoeken hen bij de gemeente Sassenheim in te lij ven, daar dit voor hen vele bezwa ren uit de weg zal ruimen. Zo zul len zij dan dichter bij school, post kantoor en raadhuis komen. De nes tor van de raad, de heer A. J. van Breda informeerde, hoe het dan met de wegen en de electriciteit zou moeten gaan. Tevens had hij gaarne gezien dat er eerst met het gemeen tebestuur van Voorhout was over legd, alvorens dit request naar Ged. St. door te zenden. Voor men de goedkeuring aan dit doorsturen ver leende, deelde de voorzitter mede, dat er al een schrijven naar B. en W. van Voorhout was gestuurd. Als gem.-geneesheer, belast met doodschouw en vaccinatie, werd na schriftelijke stemming dokter J. M. van Nes benoemd. Hij werd met alg. stemmen gekozen. De beschikbaar stelling van een wisselbeker voor de stichting Bloemlust te Lisse ging zonder meer onder de hamer door. Bloemlust had verzocht om een be ker voor de beste inzending van twintig soorten hyacinthen van de Februari-tentoonstelling. Op het terrein Sporthoff zal een kinderspeeltuin komen. Het bestuur van de buurtver. D.V.V. had B. en W. verzocht om beschikbaarstelling van een terrein, wat, om een goed toezicht mogelijk te maken, zal moe ten worden afgezet. De speeltuin moet aan drie zijden worden omge ven met harmonicagaas van onge veer anderhalve meter hoogte. De heer van Biezen wiens perceel aan de vierde zijde grenst, zal voor deze zijde moeten zorgen. Deze afraste ring zal uniform moeten zijn. De on kosten bedragen ongeveer 2525. B. en W. stelden voor om deze kos ten voor rekening van de gemeente te nemen en tevens het speelterrein voor een jaar gratis in gebruik te ge ven, mits D.V.V. de zorg op zich nam voor onderhoud van het hekwerk, en voor een eenvoudige beplanting rondom het terrein. Ook moet zij toezicht houden op de kinderen en voor vernieling waken. De heer van Breda vroeg of het in de bedoeling lag alleen de kinderen van de buurt vereniging toegang tot deze tuin te geven, De voorz. gaf hem ten ant woord, dat dit niet erg duidelijk ge formuleerd was in de desbetreffende stukken, maar dat hij dit toch alles zins billijk achtte. Het voorstel werd goedgekeurd. De N.V. Standa'ardbouw heeft me dewerking verzocht voor de aanleg van een straatverbinding tussen Concordiastraat en Bijweglaan. Aan deze nieuwe straat zullen zestien huizen van de vrije sector verrijzen. Voorstel was dan om hiervoor 12.919 beschikbaar te stellen. Uit de specificatie bleejc, dat er in deze som een bedrag voor de bouw van een brug aldaar is inbegrepen. De heer van Breda maande tot voor zichtigheid met het oog op deze brug, daar het nog lang niet zeker is, dat deze inderdaad zal komen. Het gevraagde geld werd beschikbaar gesteld. De stichting kraamcentrum Bollenstreek krijgt een geldlening van 26.500 voor de aanschaf en in richting van het hier te vestigen streekgebouw. De vaststelling van de nieuwe be- heersverordening voor bedrijven en de nieuwe legesverordening (beide voorstellen stonden nog van vorige agenda) lokte veel discussie uit. Zo was de heer J. Schrama van mèning dat de bemoeiing, door de gemeen te verleend inzake van een vergun ning voor een bouwwerk altijd on afhankelijk was van het bedrag van het bouwwerk. Hij vond het dan on billijk om voor vergunning van een bouwwerk dat een ton bedroeg meer leges te vorderen dan voor een werkje van duizend gulden. Weth. Vogelaar merkte op, dat. de kosten voor de gemeente niet ophielden met het verstrekken van de vergunning. Er was nog toezicht te houden en een werk van een ton eiste nu een maal meer naloop dan een klein werk, zodat de onkosten van de ge meente dan ook groter werden Hoe wel de voorz. het met de heer Voge laar eens was, vond de heer Schra ma dat het college de questie nog maar eens ffioest bekijken. Met elf stemmen voor en een tegen werden de verordeningen vastgesteld. Om het zwembad meer kleedhokjes te geven werd een bedrag van 800 aan de begroting gevoegd. KATWIJK AAN DEN RIJN Ouden van Dagen. De Comm. „Oude van Dagen" iheeft gisteren de ouden van dagen een buitenge woon genoegelijke middag bezorgd. Er waren niet minder dan 130 deel nemers voor deze tocht, die over Uithoorn, Bus#umHilversum naar „Valkeveen" ging waar een groot gedeelte van de middag genoegelijk is doorgebracht. De terugtocht ging over Amsterfclam-Amstelveen-Sohipi- hol. Bij aankomst in Katwijk stond de Harmonie gereed om voor een feestelijke intocht te zorgen. Het woord werd gevoerd door de voorz. de "heer H. A. v. d. Anker die zijn vreugde uitsprak over het schitte rende verJbop van de tocht, en dank bracht aan de velen in de ge meente, die bewerkt hadden dat deze jaarlijkse tocht weer kon plaats vinden. De heer J. C. Schra ma dankte namens de ouden van dagen. KATWIJK Geboren: Andries z, van M. van Rijn en I. Sierat; Cornelis M., z. van A. Koot en D. Zwanenburg; Alida, d. van D. Krijgsman en J. van Duyn; Margaretha d. van D. Parlevliet en C. Parlevliet; Dirk z. van J. W. Ge- sink en M. M. Wehnert; Cornelis z. van J. van der Bent en A. van Duyn; Cornelis, zn van C. van der Plas en J. van Duyn. Ondertrouwd: K. de Best en W. v. Houten; H. Bas en D. J. Post; C. van Rijn en G. Star; A. Uljee en R. van Dijk. Getrouwd: J. Schaap en S. van Duyvenbode; J. v. d. Meij en K. Ouwehand; J. van der Bent en A. J Hasenoot; Tj. Hoekstra en J. L. Ra- i vensbergen. j Overleden: A. van der Ven, wed. j van D. de Jong. LEIDSCHENDAM Geboren: Cornelia Wilhelmina Theodora Maria d. v. J. J. Heijne en M. J. Rotteveel. Toontje d. v. C. H. de Ruijter en Chr. Jansen. Clasina Catharina Maria d. v. S. P. Rosema en M. M. van de Wouw. Johannes Jacobus z. v. J. P. van der Kleij en C. H. Groenewegen. Cornelia Gerda d. v. G. de Jonge en C. M. van de Velde. Johannes z. v. J. P. Schmal en D. Groenevelt. Margaretha Elisa beth d. v. C. Blom en «J* Th. C. Rött ges. Apolonia Maria Margaretha d. v. N. M. van Leeuwen en J. C. de Vet. Ondertrouwd: H. H. van der Meer te Zoetermeer en M. Th. Knijnen- burg. F. van Os en A- J. Klootwijk te Den Haag. M. van Lochem en J- A. Verhagen. J. M. C. van Herwaar de te-Voorburg en J. Groeneweg. T. J. M. Kooter en C. M. van Steen. Getrouwd: A. B. P. Strubbe te Alkmaar en E. M. Zwart. J. de Ruy- ter en C. J. Schmal. J. W. Harkink en M. M. Polderman. Overleden: Antonia Johanna van Haasterecht 70 j., echtgenote van W. Th. Vader. Anna Adriana van der Helm 68 j., echtgenote van Jac. Vieveen. Maarten Boele 83 j., wedn. van J. van Dijk. Leendert Buitelaar 53 j-, fyedn. van Chr. den Blaauwen. Leendert van Mourik 83 j., wedn. v. K. van Baaien. VOORSCHOTEN Geiten werden goedgekeurd. De Voorschotense geiten "hebben een keuring goed doorstaan. Onder auspiciën van de Prov. Bond van Geitenfokver. heeft de heer S. de Jong Szn., hoofdassistent van de Rijksvee teeltconsulent de jaarlijkse geitenkeuring verricht. Het was jammer, dat het aantal ingezonden dieren, hoewel over de gehele linie goed, gering was. De bokhouder C. Verschoor kreeg een extra pluim voor zijn prima verzorging en de prijzen werden als volgt verdeeld: le prijs eenjarigen, A. Vernes; 2e prijs C. van Egmond. le prijs twee jarigen, J. v. d. Kwaak; 2e prijs H, v. d. Hoorn; 3e prijs J. van Leeu wen. le prijs driejarigen en ouder, C. van Egmond; 2e prijs C. van Dreef, le prijs Lammeren, C. van Egmond. Tenslotte ontving de heer C. van Egmond nog de prijs voor de groot ste inzending en de ibronzen medail le voor de best ingezonden geit. Geboren: Fredei'ik H- E. Th., z. van Fr. Hendriks' en E. M. Gull; Willem A., z. van R. Smit en Adr. Minderhoua; Marianne P., d. van fi de Leeuw en M- J. Bouthoorn. .Ondertrouwd: J. Bruins 2>8 jaar en P. G. Driehuijs 2/1 j.; C. P. v. d. Aar 35 jaar en Th. C. M. Nederhof 22 j. Overleden: Maria Chr- Anakker, 79 jaar; Th. F. Riswick 2 jaar; Janna P. van den Berge, 80 jaar weduwe van J. van Houten. VOORHOUT Geboren. Gerardus A-, z. van W. Borst' en H- P. Peters. Ondertrouwd: G. Lakeman 31 jaar en P. M- Hoek, 25 jaar. Getrouwd: C. v. d. Bent 30 jaar en H. v. d. Zeeuw 26 jaar; J. P. van Velzen 23 jaar en P. A- v. d. Nouland 23 jaar; D. van Vliet 27 jaar en W- A. v. d. Tang 22 jaar. ZOETERMEER d.w.o. Revue-avond. Ter gele genheid van de behaalde kampioen schappen door D.W.O. 4 en D.W.O. A. werd in het Parochiehuis een zeer geslaagde revue-avond gegeven. Toen de heer H. v. Well, die de lei ding van de avond had, de bijeen komst opende was de zaal tot de laatste plaats bezet. Het is een bui tengewoon gezellige ouderwetse D. W.O.-avond geworden. De beide elf tallen werden op pasende wijze ge huldigd door hun medeleden en de leden van de meisjes-gyrnnastiek- afdeling. In het bijzonder moet het vlotte revue-gedeelte worden ver meld, dat vooral zo goed geslaagd is door de medewerking van het op hoog peil staande ensemble van de R.K. Mandolineclub. Met grote ver wachtingen kan Zoetermeer dan ook stellig uitzien naar een uitvoerincs- avond van de gehele R.K. Mandoli neclub. De toneelstukjes waren leuk en vooral het lied dat de dochtertjes van trainer Overdam lieten horen heeft veel bijgedragen tot de 70 goe de stemming. Naar wij vernemen zal Zaterdagmiddag a.s. voor de gehele Katholieke Zoetermeerse jeugd nng een poppenkastvoorstelling worden gegeven, waarmee dan op waardige wijze deze feestviering wordt beslo ten. Prins Bernhardfonds. Vanaf he den tot en met Zaterdag worden ten behoeve van het Prins Bernhard fonds in onze gemeente ansicht kaarten verkocht, tonende een nog nimmer gepubliceerde foto van ons koninklijk gezin. De prijs der kaar ten is vastgesteld op 20 cent per stuk. WASSENAAR Koningin Wilhelminavereniging. Gisteravond werd in „Het Wapen van Wassenaar" de jaarvergadering gehouden van de Koningin Wilhelmi- navereniging. De vice-voorzitter, de heer W. J. Hoogeveen herdacht in zijn openingswoord het plotselinge heengaan van de voorzitter, de heer H. Brouwer en de vergadering nam een minuut stilte in acht. In het jaarverslag gaf de heer H. B. v. d. Kla&uw een overzicht over de feestelijkhc-den van het vorig jaar, die in alle opzichten geslaagd ge noemd mogen worden. Ook in finan cieel opzicht was 1949 voor de vereni ging een gunstig jaar. De kaspositie werd met pl.m. 750.verbeterd. Tot lid van de kascommissie werd benoemd de heer P. C. de Smit. De beide aftredende bestuursleden de heren A P. Ruygrok en H. B. v. d. Klaauw werden herkozen. In de vacature H. Brouwer werd gekozen de heer J. Konst: in de vacature ontl staan door het bedanken van de heer M. A. v. d. Wolf werd benoemd de heer J. Burgers. De feestelijkheden zullen dit jaar worden gehouden op 9 en 10 Augus tus a.s. De gemeente heeft weder om het terrein „de Brink" beschik baar gesteld. Daar zal het feestter rein worden ingericht. Uit de ver gadering werden woorden van pro test gesproken over het feit. dat de hoofden van scholen op 30 April 1.1. als organisatoren van het kinderfeest wilden optreden en daarvoor een subsidie kregen van de gemeente, terwijl de K. W. V. het 40 jaar lang zonder subsidie heeft gedaan. Reeds bij de stemming voor de bestuursfuncties was gebleken, dat er in de K. W. V. oppositie bestaat tegen de regeling, dat candidaten voor bestuursfuncties alleen door het bestuur kunnen worden gesteld en dat de voorz. door het bestuur wordt aangewezen. Bij de rondvraag werd een voorstel tot statutenwijzi ging ingediend-

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2