Onderwijs-vernieuwing, onderwerp van twee inleidingen Hongerartisten Twee hoogleraren gaven fouten weer en nieuwe wegen aan Het Leidse Merenplan zal doorgang vinden U résorke MAANDAG 19 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Arabisch pact getekend Naar het voorbeeld van het Atlan tisch Pact hebben vijf van de zeven landen der Arabische Liga zich ver bonden in een militaire, politieke en economische alliantie. Een gewa pende aanval tegen een der landen zal opgevat worden als een agressie tegen ólle. Irak heeft „om techni sche reden" niet ondertekend, maar zal dit waarschijnlijk nog deze mer doen. Woensdag zullen de vijf landen hun gemeenschappelijk antwoord bekend maken op de jongste ver- klaring van de Grote Drie, waarin de grenzen van het Midden-Oosten werden gewaarborgd tegen een mo gelijke aanvaller en waarin wapens voor defensief gebruik werden aan geboden. Wie breekt het record Bleek en uitgeput, maar met een brede glimlach ,is de Frankfortse hongerartist Willy Schmitz gisteren uit de glazen kist geklommen waar- In hij zich 53 dagen geleden heeft laten opsluiten. Sindsdien heeft hij uitsluitend geleefd op sodawater en sigaretten en is hij 72 pond afgeval len. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht om weer op krachten te komen. Schmitz be weerde, dat hij het nog langer zou hebben uitgehouden indien hij niet door berstende hoofdpijn zou zijn gekweld. In ieder geval maakt hij nu aanspraak op het wereldkam pioenschap vasten. Dit record wordt echter reeds be dreigd door zijn grote tegenstander fakir Boermah, die te Rijssel (Frank rijk) al 45v'dagen in zijn glazen kist ligt te vasten en nu van plan is „on der het glas" te blijven tot hij Schmitz' record zal hebben gebro ken. SCHIET HEM MAAR NEER! Amerikaanse straaljagers stegen Zaterdagochtend van Okinawa op om een beschadigd vliegend reuzen- fort neer te schieten. Het fort had bij een landingspo ging op het vliegveld Kadena zijn landingsgestel beschadigd. De 12 leden van de bemanning kregen daarop per radio opdracht om de automatische piloot in te schakelen en het toestel per valscherm te ver laten. Kort daarop kwamen de straalja gers aansuizen en deden het reuzen- fort in de Chinese Zee storten. DE DODENLIJST VAN BAHREIN. Volgens de laatste gegevens kwa men bij de twee vliegtuigongevallen van de Air France in de buurt van Bahrein 67 personen om het leven, terwijl 19 personen gered werden en 19 nog vermist worden. BENELUXRONDVLUCHT VOLBRACHT. Gistermiddag tegen 6 uur zijn de eerste deelnemers aan de Benelux- rondvlucht weer op het Hilversum- se vliegveld neergestreken, vanwaar ze Vrijdagmorgen in alle vroegte waren vertrokken. Het was een Pi- percub met de heren W. J. Blaisse en jhr. P. H. v. d. Wall Repelaer van Puttershoek aan boord. Spoedig daarop kwamen de mees te der Nederlandse deelnemers thuis. Gevraagd naar hun bevindingen, waren allen bijzonder enthousiast. Zij achtten de tocht zeer geslaagd. Een tweetal vliegtuigen moest uit vallen, een Nederlandis wegens een mislukte noodlanding in België en de amphibie van de Italiaanse mar kiezin Carina Negrone. Aangezien er geen persoonlijke ongelukken waren gebeurd, hebben de inzittenden van deze twee toestellen de reis verder in andere machines gemaakt, waar in nog plaats was. CHINESE JOURNALISTEN PROTESTEREN. De communistische journalisten in China hebben door middel van hun bond telegrafisch bij de Nederlandse premier, dr. W. Drees geprotesteerd tegen de uitwijzing van Tsjen Tsjang-tai, hoofdredacteur van een in Nederland verschijnend Chinees blad. Tsjen Tsjang-tai werd op 22 April aangezegd, dat hij met zijn gezin het land binnen 60 dagen moest verlaten, aldus dit bericht. In het protest-tele gram wordt gezegd: „Wij proteste ren tegen deze onwettige maatregel van de Nederlandse regering en ver zoeken haar het bevel tot uitwijzing onmiddellijk in te trekken". BENELUX NU SPOEDIG IN WERKING. In Belgische officiële kringen is verklaard, dat het tot stand komen van dit accoord, waartoe de Neder landers zeer veel hebben bijgedragen, het mogelijk zal maken ten spoedig ste de onderhandelingen voor de vol ledige verwezenlijking van de eco nomische unie der Benelux-landen tot een goed einde te brengen. Men is in Brussel van oordeel, dat het mo gelijk zal zijn de Europese betalings unie in werking te doen treden met terugwerkende kracht tot 1 Juli. De „speciale regelingen", die voor België zijn getroffen, schijnen hier uit te bestaan, dat de Belgische bij dragen tot het uniefonds verminderd zijn; dat de door België aan de an dere Europese Marshall-landen toe gekende credieten geleidelijk zullen worden afgelost en dat België Mar shall-dollars zal krijgen als compen satie voor de grote offers, die de be- talings-unie van dit land vergt. In Londen neemt men aan. dat het plan waarover in Parijs een accoord is bereikt, gebaseerd is op Ameri kaanse suggesties voor een compro mis. Deze waren, dat elk land een hoger crediet zou krijgen dan België oorspronkelijk had voorgesteld en grotere betalingen in goud dan En geland eerst wenste. Aan de speciale Belgische en Britse moeilijkheden zou met de voor het betalingsplan gere serveerde Marshall-dollars tegemoet worden gekomen. De Verenigde Staten hebben 600 millioen dollar van de Marshall-hulp voor het komende jaar beschikbaar gesteld voor het Europese betalings plan en voor andere stappen naar Europese eenheid, zoals het plan- Schuman. Als de Europese betalingsunie in werking treedt zullen het Pond en alle andere Europese munteenheden vrijelijk worden gebruikt voor alle betalingen in alle Marshall-landen, het sterlingebied en de koloniale be zittingen van de Westeuropese lan den. Men is in Londen van oordeel, dat dit een begin zou kunnen wor den voor de omwisselbaarheid van de Europese valuta in dollars. PROV. ZUIDH. VER. TOT BESTRIJDING DER T. B. C. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben aan de provinciale staten van dit gewest voorgesteld het subsidie in de algemene kosten van de provin- ciaes Zuid-Hol, Ver. tot bestrijding der tuberculose, dat tot dusver 50 pet. dier kosten bedroeg, te bepalen op 75 pet., met dien verstande, dat het subsidie een bedrag van 7500 niet te boven zal gaan. Landdag van St. Adelbert in Leiden Nadat de Landdag van „St. Adel- Kinschot, die vergezeld was van de bert;', de Ned. Yeren!&tag van R.K. wethouders St. Menken, J. C. van Intellectuelen, Zaterdagmorgen om elf uur in „In den Vergulden Turk" was geopend en de landelijke voor zitter, rar. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, de toekomstplannen had ontvouwd wat wij in onze editie van Zaterdag 1.1. nog konden melden werden de 180 deelnemers om 12 uur in de Burgerzaal van het Stad huis door het College van B. en W. ontvangen. Burgemeester jhr. mr. F. M. van OP MEDEWERKING DER HOGERE AUTORITEITEN KAN WORDEN GEREKEND Een voor de uitbreiding van de ge meente Leiden bij uitstek gewichtig vraagstuk vormt het probleem van de zandwinning voor het ophogen van bouwterreinen en voor de aanleg van straten en andere werken.. De gemeente heeft voor de boven genoemde doeleinden in de eerste 10 jaren zeer grote hoeveelheden zand nodig. Indien deze hoeveelheden van de merendeels op grote afstand van de gemeente gelegen winplaatsen moeten worden gehaald, die blijkens een ingesteld onderzoek in verband met de aldaar beschikbare hoeveel heden zand, daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen, zouden blij kens de gemaakte berekeningen de prijzen variëren van minstens ƒ3.38 per m3 bij het zuigen van zand uit zee tot ƒ7.10 per m3 bij aanvoer van de Veluwe. B. en W. tekenen hierbij aan. dat voor de aanvoer van zand uit de dichterbij de gemeente gelegen win plaatsen onder Noordwijkerhout een gemiddelde prijs van ƒ3.53Yi per m3 is berekend voor aanwezige hoeveel heden zand, die in genen dele vol doende zijn om de zandbehoefte in Leiden ook maar enigermate te dek ken. In al de gevallen, waarin de zand- prijzen bij aanvoer van een verdere afstand dan de onmiddellijke omge ving van Leiden zijn berekend, blijkt, wat duidelijk is, dat de transportkos ten van overwegende invloed op de prijsvorming zijn. Op grond daarvan is door de dienst van Gemeentewerken gezocht naar een mogelijkheid om zand te winnen in de onmiddellijke omgeving van Leiden, waardoor het mogelijk zou zijn de transportkosten tot een mini mum te beperken. Zorgvuldige on derzoekingen en voorbereidingen hebben ten slotte geleid tot het plan, hetwelk B. en W. thans, nu uit het langdurige overleg met de daarvoor in aanmerking komende instanties is komen vast te staan, dat op mede werking voor de verwezenlijking daarvan kan worden gerekend, aan de Raad kunnen voorleggen. In de loop van 1948 zijn rondom de gemeente een groot aantal borin gen verricht. Aan de hand van de re sultaten van deze boringen is vastge steld, dat in het gebied tussen de Leede en de Zijl, ten noorden van onze gemeente, en wel in de Zwan- burger polder en de Broek- en Si mon tjespolder aan een tweetal te ma ken zandputten belangrijke hoeveel heden zand kunnen worden onttrok ken, waardoor de grote behoefte aan zand voor de stadsuitbreiding van Leiden ruimschoots kan worden ge dekt. Gezien de ligging in de onmid dellijke nabijheid der stad, welke op- sp uiting althans van een groot deel der op te hogen terreinen mogelijk zal maken, zal dit zand kunnen wor den verkregen voor een prijs, welke tenminste 1.50 per m3 beneden de gemiddelde prijs van het op andere wijze verkregen zand zal liggen. De aldus bereikte besparing op de kosten van het bouwrijp maken van gronden zal de moeilijkheden, welke de finan ciering van de woningbouw in de naaste toekomst dreigen te belemme ren, naar mening van B. en W. kun nen opheffen. Bovendien zullen bij het zandzui- gen uit de desbetreffende te doorbo ren lagen hoeveelheden zwarte grond beschikbaar komen, welke naar ver wacht mag worden als teelaarde voor de plantsoenen zal kunnen worden benut. Rijk en provincie doen med$. Bij het contact, hetwelk ter zake met de Rijks- en provinciale auto riteiten is opgenomen, is reeds ter stond gebleken, dat. ook deze in het bijzonder voor de aanleg van wegen grote hoeveelheden zand nodig hebben, welke hoeveelheden naar berekening eveneens uit de bedoelde zandputten zullen kunnen worden betrokken. Het maken van de zandputten is derhalve niet al leen voor de gemeente, maar ook voor de provincie en het Rijk van zeer groot economisch belang. Dit komt o.m. uit in het standpunt, door Gedeputeerde Staten ingeno men in- hun na te noemen schrij- van van 30/31 Mei 1950. waarbij zij hun medewerking aan de verwe zenlijking der plannen toezeggen, n.l. dat bij de uitvoering samen werking uiteraard in nog nader te bepalen vorm zal bestaan tus sen de gemeente, de provincie en het Rijk. Het maken van de zandputten heeft tot noodzakelijk gevolg de vorming van meren, welke als een blijvend element in het landschap zullen moeten worden opgenomen. De vorm en ligging vvan deze meren wordt, behalve door de aan de hand van boringen geschatte opbrengst van de ter plaatse te maken zand putten, in de voornaamste plaats be paald door waterstaatkundige over wegingen, die de bescherming van de omliggende polders en van de in de nabijheid gelegen belangrijke kunstwerken als b.v. de spoorlijn LeidenHaarlem ten doel hebben. Voorts is er naar gestreefd het om de voorgaande redenen te scheppen watergebied aan de bij zijn totstand koming vanzelfsprekend opkomende functie van waterrecreatie in ver band met het nabij gelegen water- sportcentrum Warmond en de aan wezige Kagerplassen te doen beant woorden. Nadat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij schrij ven van 31 Mei/9 Juni 1949 hadden medegedeeld in beginsel bereid te zijn tot medewerking voor de ver wezenlijking van het ontworpen me renplan, bracht dit College het ad vies van de Vaste Commissie van de Prov. Stedebouwkundige Dienst ter kennis van B. en W. Blijkens het ad vies van deze commissie, waarin wordt medegedeeld, dat de Agrari sche Commissie van de .Stedebouw kundige Dienst van mening is, dat zij zich niet tegen het plan dient te verzetten, komt de Vaste Commis sie tot de conclusie, dat tegen het Leidse merenplan als object van zandwinning uit agrarisch noch uit waterstaatkundig oogpunt bezien bezwaren bestaan, althans indien een economisch verantwoorde en planologisch niet schadelijke oplos sing kan worden gevonden. Wat het economische betreft constateert de commissie, wat ook uit de door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting en de dezerzijds berekende verwachtingen kan wor den afgeleid, dat het maatschappe lijk nut van de zandwinning ruim schoots tegen het verlies van cul tuurgrond zal kunnen opwegen. Zoals uit de stukken blijkt, had de genoemde commissie in haar advies een tweetal meren ontworpen, waarvan ligging en vorm afweken van het dezerzijds gemaakte ont werp. Nader onderzoek en nader overleg hebben ten slott£ geleid tot overeenstemming. (De schetsteke- ning werd door ons reeds enige tijd geleden gepubliceerd. Red. L.Ct.). In hun brief van 30/31 Mei 1950 hebben Ged. Staten bericht, in be ginsel bereid te zijn ontheffing in gevolge der Verordening op de Ont grondingen te verlenen tot uitvoe ring van het Leidse Merenplan, voorlopig voor zoveel betreft het meest noordelijke der twee ontwor pen meren. B. en W. hebben zich bij de be oordeling van deze zaak terdege ge realiseerd, dat door het maken der zandputten een belangrijke opper vlakte cultuurgrond zal verloren gaan. Voor de bezwaren daarvan is het College niet blind. Gelet op het zeer grote economische belang voor de gemeenschap, verbonden aan de onderhavige wijze van zandwinning, zijn B. en W. van oordeel, dat in dit geval het belang der zandwinning moet praevaleren. Intussen is dit een vraag, welker beantwoording niet ligt op de weg van het gemeentebe stuur van Leiden, maar op die van Gedeputeerde Staten en de desbe- Schaik en A. J. Jongeleen, achtte het een groot genoegen het gezel schap te mogen ontvangen. Nadat spr. gewezen had op de grote plaats, die Sint Adelbertus bij de kerstening van ons land, speciaal het Kenne- merland, heeft ingenomen, wijdde hij uit over de huidige taak van de vereniging, die St. Adelbertus als schutspatroon gekozen heeft en wenste de deelnemers een succesvol le landdag toe. Baron van Voorst tot Voorst dankte de burgemeester voor de ontvangst in zijn toespraak, waar in hij nog eens duidelijk de taak van St. Adelbert heeft willen aangeven. Koffietafel. Om kwart voor een zaten de le den aan een gemeenschappelijke kof fietafel in de „Turk" aan. Ook burge meester van Kinschot en weth. St. Menken bevonden zich onder het ge zelschap, dat vele prominente figu ren telde. Wij noemen slechts mr, v. d. Grinten, staats-secretaris van Econ. Zaken, prof. dr. J. A. Veraart en vele anderen. Ook afgevaardigden van de K.V.P., R.K. Standsorganisa ties en soortgelijke verenigingen wa ren aanwezig. Onderwijs-vernieuwing. Voor dit gehoor sprak 's middags in het Oosters Instituut aan het Ra penburg prof. dr. A. M. J. F. Michels, hoogleraar te Amsterdam, over on derwijs-vernieuwing. Spr .wilde dit probleem echter niet benaderen als hoogleraar, doch als vader van negen kinderen, die dagelijks met het on derwijs in aanraking komt. Prof. Michels ging de doelstellin gen van het onderwijs na en vroeg zich af, of het onderwijs wel is aan gepast aan de kath. idealen. Daartoe ging spr. dieper in op de situatie bij het lager onderwijs, dat geen vol-^ doende gebruik maakt van de na-' tuurlijke capaciteiten van het kind met z'n creatief en beerijpend ver mogen. De leerkrachten hebben te weinig vrijheid; men moet zelfs wa ken tegen het gevaar van „een heids-scholen". Het middelbaar onderwijs achtte spr. verworden tot een verzameling van vakopleidingen, met voor ieder vak een aparte leraar. Deze staat twee uur per week voor dezelfde klas en heeft 15 klasen van 30 leer lingen. Het is onmogelijk, dat zo'n leraar z'n 450 leerlingen kan kennen en hun problemen kan begrijpen. Dit kan alleen veranderen, als de Universiteit goede leraren aflevert, maar de Universiteit acht men tegen woordig alleen maar nodig om een examen af te leggen op een zeer ge- treffende Minister. Nu ook deze au toriteiten zich op het standpunt heb ben gesteld, dat het belang der zand winning zo klemmend is, dat het verlies van een niet onaanzienlijke oppervlakte cultuurgrond daartegen niet kan opwegen, menen B. en W. met gerustheid de Raad te kunnen voorstellen in principe het onder havige, o.i. voor de gemeente Leiden zeer belangrijke plan te aanvaarden. B. en W. stellen zich voor, indien de Raad zich in beginsel met de uit voering van de plannen kan vereni gen, zich te beraden in overleg met de daarvoor in aanmerking komen de instanties, op een vorm van sa- teneinde de Raad zo menwerking, spoedig mogelijk nadere voorstellen omtrent de exploitatie en de daarin neer deze zowel aan de theorie als investeren bedragen te kunnen aan de practijk getoetst is. specialiseerd gebied. De leraren die aldus worden afgeleverd, werken het bloksysteem in de hand en worden gedwongen hun leerlingen het be antwoorden van examen-vragen in Den Haag opgesteld mogelijk te maken. Middelbaar onderwijs dient ech ter zo te zijn, (fat men de kinderen leert denken en genieten van datge ne, wat God ons te genieten heeft gegeven. En de ouders zijn ver plicht, ten opzichte van hun kinde ren en van hun opdracht: de kinde ren tot God te brengen, meer aan dacht aan het onderwijs te besteden. Intellectualisme. Prof. dr. Jos. Gielen sprak even eens over onderwijs-vernieuwing en wes op de grote vooruitgang in Ne derland in de laatste eeuw. Het Ne derlands onderwijs steekt niet slecht af bij andere landen, ook niet bij Amerika. De laatste kan van Neder land leren, zoals Nederland dat ook van Amerika kan doen. In Amerika echter wordt de begaafden meer kans gegeven dan in Nederland. In ruwe cijfers telt Nederland 6.000 be gaafden onder de 200.900 lagere school-leerlingen. Men vindt er daar van slechts 4.000 terug op de middel bare scholen en niet meer dan 2.000 op de universiteiten. Dus raken er 4.C00 werkelijk begaafden in de woestijn verdwaald. Dat kan Neder land zich niet veroorloven. Vrufcgér werd op de school al te weinig rekening gehouden met het kind-zijn. Thans worden andere me thod en gevolgd en gaat men vaak uit van belangstellings-centra, waarbij de onnatuurlijke vakindeling niet' zo strak meer wordt gevolgd. Men heeft een beter inzicht verkregen ir de puberteits-periode en de jeugdbewe ging is opgekomen als een noodzake lijke jeugdvorming, waarin de jeugd een voorlopige realisering van zijn idealen vindt. Ve grote kwaal van liet huidig on derwijs achtte prof. Gielen net in- te'le-.tualisme, waaronder niet ver staan moet worden de vorming van het intellect, maar een al te eenzij dige vorming, die andere vornen verwaarloost, die zich niet zozeer toelegt op het denkvermogen, maar op de weet-capaciteiten. Vandaar de voorkeur voor talloze examens. Maar men kan iemands kennis niet in cijfers uitdrukken Rappor ten zijn uit den boze! Hoé Het wel moet. Hoe het dan moet? Zodanig, dat de kennis zichtbare invloed op de per soonlijkheid van de drager uitoefent en bruikbaarheid verschaft aan het openbare leven. Dan moet er duide lijk een andere richting dan die van het intellectualisme worden inge slagen. Ook in dat opzicht is Amerika ons voor. Enquêtes wijzen uit, dat negen maal meer ontslag gegeven wordt om karakterfouten dan om tekorten aan kennis. Bij promotie ligt deze verhouding als 3 1. Ook i$ Neder land zal deze gedachte levnd moe ten worden. Een andere fout is, dat te weinig rekening wordt gehouden met de maatschappij, waarin het kind wordt geplaatst; vooral in het verleden heeft de school te weinig haar sociale positie beseft. Nu zijn er ook andere fouten aan te wijzen, die buiten het onderwijs liggen. De jeugd heeft ingeboet aan onder wijs-vatbaarheid en het con centratie-vermogen is sterk vermin derd. Sprekend tenslotte over de verhou ding gezin-school, moest spr. beken nen, dat de invloed van de ouders veel te gering is. En het geheel sa menvattend, achtte prof. Gielen het aanschaffen van een nieuwe metho de niet het meest essentieel. Een wer kelijk goede leerkracht kan met iedere methode veel bereiken, wan- doen. Intussen zal het na goedkeu ring door de Raad noodzakelijk zijn de voorbereidingen en onderzoekin gen voort te zetten, in verband waarmede voorlopig een crediet van 50.000.dient te worden geopend. Voor wat betreft de verwerving van de in het plan gelegen gronden zullen de nodige voorstellen, zodra mogelijk, aan de Raad worden ge daan. Discussie. Over dit alles werd in een inte ressante discussie nog lang gespro ken. Zelfs nadat het programma werd onderbroken en de deelnemers een boottocht over de Kaag maakten, zette men het gesprek voort. Met een diner in sociëteit „De Kaag" werd deze landdag gesloten. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VEL SEN 35). „Ellendig 'k mocht er maar heel even bij, maar als je gezien had, hoe ze d'r uit zag..." Haar stem brak af in een snik en met 't hoofd tegen Bas' brede schouder schreide Miep om 't leed, dat ze van 't ibegin af voorzien had en toch niet in staat geweest was af te wenden. Twee weken bleef Loek in 't ziekenhuis, twee weken waarin al le (herinneringen aan 't verleden schenen vervaagd. Toen liep Dr. van Elten eens bij Miep aan, zei dat 't beter was, haar nu langzamerhand in meer beken- omgeving te brengen, doch ver- ood uitdrukkelijk over Han of Ti tle te spreken, als ze er zelf niet over begon. ,.'t Is te veel ineens geweest," - -voelde hij. Miep verstond 't, zag hem vra gend aan. Ze wist, dat hij een huis vriend van de Warsages was, hen jarenlang gekend 'had. „Dr. van Elten, denkt u ze durfde de vraag bijna niet stellen, „denkt u, dat er werkelijk iets ern stigs tussen Loek en Han is voor gevallen?" Een zorgelijke trek gleed over z'n gelaat. „Waarschijnlijk wel. Alleen 't feit reeds, dat ze op z'n kamer ge vonden werd, terwijl hij weg was, is minstens vreemd. Een ongeopen de brief aan haar adres lag op 't bureau. Daarom dacht 'k eigenlijk, dat ze geschrokken was van z'n on verwacht vertrek, maar Barbara, die mij liet roepen, beweert, dat zij de kamr wildé sluiten, zodra Warsage vertrokken was en Loelk j toen bewusteloos vond." „Wel 'n bewijs, dat ze elkaar ge sproken hadden concludeerde Hij stond op. „Natuurlijk moeten we de onstandigheden in aanmer king nemen. Ze waren beiden hoogst zenuwachtig en Han zegt in zulke ogenblikken wel eens dingen, waar hij later spijt van heeft; daar weet ik van mee te praten." Veelbete'kend zag hij haar aan en nam met een korte groet afscheid. Loek gaf weinig blijk, dat de verandering enige indruk op haar maakte. Dagen lang lag ze stil voor zich uit te kijken. Ze schreide niet, gaf nauwelijks antwoord als haar iets gevraagd werd en schoof onverschillig de lekkere beetjes weg,, die Miep met onvermoeide zorg voor d'r klaar maakte. Angstvallig werden de kinderen uit de buurt van de ziekenkamer geweerd, bang, dat hun vrolijke stemmen Loek zouden hinderen. „Moet dat nu zo blijven, dokter?" vroeg Miep ten einde raad, toen Dr. van Elten op een middag na z'n bezoek aan de zieke bij haar in de huiskamer zat. „Neen,"zei hij ernstig, „we zullen haar tot de werkelijkheid moeten terugroepen, begint u maar eens met de kinderen." Verschrikt zag Miep hem aan. Hij begreep haar angst onmiddel- dellijklijk. „We kunnen niet gene zen. zonder pijn te doen; als we uit verkeerd medelijden te lang wach ten, kan 't wel eens te laat zijn." „Ik kan de kinderen toch niet bij haar brengen." „Neen, in geen geval. Laat ze al leen zó spelen en praten, dat ze 't hoort. Bijna zeker, dat ze er op zal reageren." Hij had juist geraden. Toen Loek den volgende morgen ontwaakte en met een afwezige blik om zich heen zag drong plot seling het geluid van kinderstem men tot haar door. Met een schok zat ze overreind, strekte de handen voor zich uit. „Titie..." kreunde ze, „o, Titie!" De stemmen hielden aan, lachten. Een huivering doortrilde haar: met een snik viel ze in de kussens terug, trok de dekens over 't hoofd, om dat lachen niet meer te horen. Even later kwam Miep boven. „Zeg, dat ze stil zijn. O, ik kan 't niet verdragen! Titie m'n lieve ling!" Haastig ging Miep naar beneden, 't Geluid verstomde, maar Loek schreidde zodra ze haar zag: „Zeg, dat 't niet waar is; dat 'k gedroomd heb! O, Miep, waarom kan ik niet denken?" „Dat komt vanzelf in orde, Loek, als je probeert rustig te zijn." „Maar Titie," kermde ze, „ik kan d'r niet missen en als Han thuis komt Plotseling brak ze de zin af en sloot kreunend de ogen. Ineens vond Miep woorden. „Loek, als je van Titie houdt, mag je haar dan wel terugwensen? Met al je liefde kan je haar toch niet zó geluikkig maken als ze nu is. Voor hoeveel lijden heeft God haar misschien gespaard." Loek zag haar aan met een blik vol bittere smart. „Maar hij, Miep, hij heeft niets meer." Een scherpe trek kwam op 't ge laat van de oudste zuster. „Hij heeft jou" wilde ze zeg gen doch de woorden kwamen haar niet over de lippen. Loek had op nieuw 't gelaat in Üe kussens ver borgen. Langzaam kwamen alle gebeur tenissen weer in Loek's geheugen terug en hiermede tevens 'n grote bezorgdheid voor de toekomst. „Is er niet een brief voor mij af gegeven?" vroeg ze Miep, toen ze voor 't eerst een paar uurtjes op mocht. „Ja vanmorgen." Aarzelend haalde Miep de brief, bleef dralend enige onnodige werkjes verrichten, terwijl Loek de enveloppe open scheurde en las; „Om onnodige scènes te vermij den, zal je deze brief, pas na mijn vertrek ontvangen. Ik wil geen ver wijten doen, maar 't zal je niet ver wonderen, dat mijn enig verlangen is, je zo spoedig mogelijk te verge ten; voortaan zal 'k alleen leven voor mijn beroep. Een officiële scheiding heeft voor geen van bei den betekenis. Door notaris Kam pers zal ik je maandelijks een be drag doen toekomen, waarvan je ruimschoots kunt leven. Moeder verlangt, dat je Dennenoord zult verlaten: je zult dus elders je In trek moeten nemen, 'k Hoop, dat onze wegen elkaar niet meer zul len kruisen. c Han Warsage. De hand, die 't papier vast hield, beefde, maar er kwam geen ge luid over de gesloten lippen. Ze vouwde de brief dicht, stak hem in de enveloppe, dan sloot ze de ogen, als om na te denken. „Wil je thee, Loek, of liever melk?" Ze zag op. Miep stond naast haar. „Vroeg je wat?" Ze herhaalde haar vraag. „Neen, dank je, niet" Zuch tend greep ze Miep's hand. „Kom eens even bij me zitten, ik moet je wat vertellen heel in vertrouwen. Zelfs Bas mag 't niet weten." Miep keek bevreemd. Ze ging naast haar zusje zitten, in spanning wat volgen zou. „Ik ga niet meer naar Dennenoord terug. Han zal voorlopig wel in Amerika blijven; je begrijpt hoe ontzettend 't voor hem was." (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2