ffioüeidam (Zfiay geopend 5 Eeuwen Sialaewtiaat Clpjenuig, SiMand Sx&twal Barneveld in zak en as U réso rke VRIJDAG 16 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT rWEEDE BLAD - PAGINA J De Koningin luidde de scheepsbel WERELDKAVEN-TENTOONS TELLING- „Rotterdam-Ahoy" is gis teren geopend. H.M. de Koningin heeft, in tegenwoordigheid van Z.K.H. prins Bernhard de scheepsbel van de, tijdens de strijd om Rot terdam in Mei 1940 vergane oorlogsbodem Hr. Ms. „Jan van Galen" ge luid ten teken, dat Ahoy" haar poor ten opende voor de bezoekers. De voorzitter van de Raad van Beheer va., de stichting tentoonstelling 1950, wethouder J. van Tilburg, hield een begroetingsrede. Wij kiezen zee, zo zeide hij, onder de zeemansroep „ahoy". Het is de roep van de herstelde en verjongde haven, die u zeggen wil: „Ik ben weer tot uw dienst, mijn .kaden wachten op uw schepen." Het is zeker mooi, wanneer in tij den van voorspoed omzetcijfers van het verkeer kunnen worden overge legd, welke die van zeer grote we reldhavens achter zich laten. Maar er is een keerzijde. Als het econo mische tij keerde, dan viel hier in Rotterdam de klap veel harder dan in de zusterhavens. Dan werd de neergang door zijn felheid sterker gevoeld dan in goede tijden de ge leidelijke opgang. Rotterdam heeft in het verleden te veel geprobeerd op één zeil te varen. Uit deze harde lessen heeft Rot terdam geleerd, dat het zijn econo mische basis moet verbreden. Het heeft leren inzien, dat voor de bloei van een havenstad, die ook onder ongunstige omstandigheden een re delijk welvaartspeil wil handhaven, een eigen industriële ondergrond onmisbaar is. Vandaar de betekenis, gehecht aan industrieën, die in grote verscheidenheid in de laatste decen nia een onmisbaar deel van het ha venaspect zijn geworden. De heer Van Tilburg wees er ten slotte op, dat de Rotterdamse bur gerij zeer zakelijk is, zodat wanneer „Rotterdam-Ahoy" zal zijn gesloten, er een grote hal, voor tal van doel einden bruikbaar, overblijft en een twaalftal schoolgebouwen, delen van machines en schepen. Na deze toespraak was het grote moment aangebroken. Onder doodse stilte luidde H.M, de bel van de „Jan van Galen". Het gelui werd overge nomen door de sirenes van de sche pen in de haven. Rotterdam-Ahoy was geopend. Na een rondwandeling over de tentoonstellingsterreinen scheepte het gezelschap zich aan de Parkka de in voor de rondvaart door de ha vens, langs de herstelde kaden. Om streeks één uur debarkeerden de Ko ningin en de Prins, om de terugtocht naar Soestdijk te aanvaarden door de stad, waar de vlaggen feestelijk wa; perden. VOOR ƒ4000 BONTMANTELS VERDUISTERD. Ter zake van verduistering heeft de Bussumse politie J. O. gearres teerd. Deze man organiseerde in het gehele land bontveilingen, verkocht de bontmantels en hield het geld in z'n eigen zak, totdat ten slotte de ge dupeerden argwaan kregen en zich in verbinding stelden met de politie. Voor zover tot nu toe bekend, heeft O. een bedrag van ruim ƒ4000 we ten te verduisteren. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonette-or- kest. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vaudevilleorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Amusements orkest. (12.30-12.33 Mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Lichte muziek. 14.20 Vrouwenkoor. 14.55 Kroniek van letteren en kun sten. 15.30 Radio-philJharmonisch orkest. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans." 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Accordeon en orgel. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianoduo. 18.50 Gram. of ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Ac tualiteiten. 19.25 Parlementair overzicht. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 'Gram. 20.15 „Lichtbaken.'' 20.40 Gram. 20.43 „Steek eens op, heren." 21.00 Gram. 21.45 „Weet u het?" 21.55 Populair concert. 22.35 Indonesisch commen taar. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Orgelspel. 8.45 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Am sterdams strijkkwartet. 12.00 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiian- muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Dansmu ziek. 14.45 Gram. 15.00 Boekbespre king. 15.15 Gram. 16.00 Van de wieg tot het graf, lezing. 16.15 Me- tropole orkest. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Zang en piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30' Bijbel lezing. 19.45 „Passepartout," cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.12 Vara-varia. 20.15 Tiro- ler muziek. 20.45 Bont program ma. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 De commissaris vertelt hoorspel. 22.45 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. «ti© «<5© VS© «*50 «C© fc*© «rf© OUD EN NIEUW DOOR ELKAAR In deze tijd om precies te zijn: van 14 Juni tot en met 15 Juli is de Kalverstraat eigenlijk de Kal ver straat niet meer, zoals wij die ken nen, als oudste en vertrouwdste win kelstraat van de hoofdstad. De Kal verstraat viert feest een dende rend feest. Zij is vijfhonderd jaar oud. En dit eeuwenlustrum brengt mee, dat men de klok enige honder den jaren heeft teruggezet. Er zijn winkels die voor hun moderne on derbouw een oude, schijnbaar ver weerde gevel hebben doen plaatsen er zijn er, die him grote spiegel ruiten eraan hebben opgeofferd en die, om maar goed in stijl te blijven, in de stijd van trap- en halsgevel tjes hun zaken hebben ommanteld, bet spiegelglas hebben verkleind tot die smalle ruitjes, die in vroeger eeuWen gebruikelijk waren. Een be kend modemagazijn is „kleerverko- per" geworden een ander noemt zich nu „koperen tindreijver", een sigarenwinkel heet „toeback slijte- reij". Ja, de Kalverstraat is de Kalver straat niet meer. We zullen er deze en komende maand anders door lo pen dan gewoon. We zullen er door de eeuwen wandelenkijkend in de lucht naar de fraaie, beschilder de tapijten, die van eeuw tot eeuw vertellen, wat in die honderd jaar het voornaamste was. Beginnen we bij de Munt, dan vertelt het eerste kleed, dat H. M. de Koningin de eed af legde we zien de Intocht der Ca nadezen we worden herinnerd aan de hongerwinter en aan de wegvoe ring der Joden; we worden bepaald bij 1940: de bezetting door de Duit sers; de kleden wijzen ons op de ver koop der paarden van de gemeente tram op 4 Jan. 1904. Het „afgaan" van de beurs in 1867 is het laatste doek, doch dan staan we al bij de poort van de volgende eeuw, die van 1850, welke poort met de beeltenis sen van mr. S. D. Vening Meiniesz en van mr. M. W. F. Treub, is vervierd. Ook deze tijd heeft zijn uitzonderlij ke gebeurtenissen gekend: het Vrij- heidsfeest op de Dam in 1795 is er een van. Och, zo bekeken is een eeuw maar kort.evenals de feest vierende straat maar een korte wan deling is. Bij het Spui zijn we al bij 1750 bij het aloude Burgerwees huis stappen we 1650 reeds binnen. De straat is zwaar van tapijten, maar als we de poort van 1550 zien, heb ben we tegelijk die van een eeuw eerder in het vizier. Dan zien we ook al de Damstadt, die met een dik aan doende poort is afgesloten.... Daar, op het midden Damterrein zijn maanden aaneen de werklieden bezig geweest om het verleden voor ons te doen herleven We stappen de „oude" poort door, de poort met z'n „klassieke" duivenhok, waarin de kunstduiven toch wel een beetje zon derling aandoen. Eenmaal binnen wanen we ons in een oude, middel eeuwse stad, met z'n eigen burge meester, met zijn schout en schepe nen met z'n schandpaal en z'n rak kers, met z'n schrijver en omroeper, zijn stadswacht en speellieden, met z'n oude stadhuis met toren. Neen, niet dat de illusie volkomen is. Naast de oude taveerne zien we moderne kermisvermakelijkheden; de oude lanteerns hangen broederlijk in de nabijheid van grote schijnwer pers. Het bordje „publieke telefoon in kiosk", dat bij de plechtige ope ning nog hing, valt wel een beetje uit de „toon". We zien een stand van VAMI-ijs, dat voor deze gelegenheid veiligh met een h is. Zelfs Ford geeft in Damstadt acte de présence. De automobielkoning heeft zich net als de anderen zoveel mogelijk aangepast en verkondigt: Hier siet Gij het verkeer In dese goede stadt Seer lang voor Henri Ford De Ford verzonnen had. De bekende Naatje van vroeger is terug gekomenNaatje Eenarm, die de volksgeest van1830 hulde bracht. Wij hebben haar feestelijk ingehaald. Dank zij Marie Hamel kan deze Nederlandse maagd nu spreken. En ze zegt rake dingen ook. Het is mogelijk, dat een historicus maar dan moet de man nog een kniesoor zijn ook van mening is, dat Damstadt geen historische waarde heeft. Dat is niet nodig ook. Dat werd niet verlangd. Het was de be doeling iets prettigs, iets bijzonders te brengen .Een feest, waar iedereen aan mee kan doen. Daarin is de Stichting „Vijf eeuwen Kalverstraat" volkomen geslaagd. VOOR DE REIS NAAR GRONIN GEN GEREED. 20 en 21 Juni a.s. zullen H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een twee daags bezoek aan de provincie Gro ningen brengen. Dit keer zullen zij niet, zoals meestal het geval is, per auto reizen, doch tot Groningen zal het Koninklijk echtpaar gebruik maken van de Koninklijke trein. Deze foto toont U het interieur van de Koninklijke trein, die in de centrale werkplaats van de Neder landse Spoorwegen voor de a.s. reis gereed staat. UITREIKING VAN ONDERSCHEIDINGEN. Maandag 19 Juni a.s. des middags te 14.00 uur zal Z. K. H. prins Bern hard namens H. M. de Koningin in de Ridderzaal te 's-Gravenhage on geveer 200 onderscheidingen uitrei ken voor daden, verricht gedurende de wereldoorlog en na 1945 in Indo nesië. De te decoreren personen behoren of hebben behoord t<?t het Roode Kruis, de verzetsbeweging in bezet Nederland, de koopvaardij, het K.N.I. L.. de koninklijke marine en de ko ninklijke landmacht. Uitgereikt zullen worden ongeveer 45 bronzen leeuwen, 80 bronzen krui sen, 25 vliegerskruisen en 55 kruisen van verdienste. Beechcrafts voor L.S.K. Vijf Beechcraft oefenvliegtoestel len van Amerikaanse herkomst zijn gisteren aangekomen op het vlieg veld Gilze-Rijen en daar afgeleverd aan de Nederlandse luchtstrijdkrach ten. Deze vijf zijn de eerste van een totaal van twintig twee-motorige Beechcrafts, welke op grond van de overeenkomsten betreffende weder zijdse militaire bijstand door de Ver enigde Staten aan Nederland zullen worden geleverd. Zij zullen dienen voor de opleiding van volledige be manningen. van bommenwerpers, pi loten, bommenrichters, boordschut ters, waarnemers en telegrafisten. Deze toestellen komen in de plaats van de verouderde Avro Ansons, welke tot nu toe bij de L.S.K. in ge bruik waren. De Beechcrafts bieden plaats aan zes of zeven mensen. Zij zijn ook in gebruik bij dè Rijksluchtvaartschool voor de opleiding van piloten voor de bugerluchtvaart. Wanneer op de vliegbasis Gilze- Rijen voldoende Beechcrafts aanwe- big zijn, zal de rest naar Valkenburg gaan, waar zij ter beschikking ko men van de transportafdeling van de L.S.K. IN CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM De opening van het Holland Festi val met een galaconcert in het Am sterdamse Concertgebouw is wel het evenement van het seizoen ge worden. Het Concertgebouw had voor deze gelegenheid een extra feestelijke aanblik gekregen. Vlaggen woeien van het gebouw en aan de zij-ingang was een rood baldakijn aangebracht, waardoor H.M. de Koningin en Z.K. H. Prins Bernhard kort voor half acht het Concertgebouw betraden- Op het frontbalcon voor de z.g. blauwe zaal had men een loge in gericht voor het Koninklijk Paar. De loge, die in rustige tinten was gehouden, was voorzien van een ge dempte verlichting. Talrijke ministers woonden het openingsconcert van het Holland Festival bij. Een paar minuten voor half acht betrad dirigent Eduard van Bei- num het podium. Precies half acht betraden de koninklijke gasten de loge. Hare Majesteit droeg een tiara in het kapsel. Het programma, dat vlot werd afgespeeld, omvatte vóór de pauze de Vierde Symphonie, de Italiaanse, van Felix Mendelssohn Bartholdy en het concert in S gr. t van Mozart, waarbij Myra Hess als soliste op trad. In de pauze ontbood H.M. de Ko ningin Eduard van Beinum in haar loge en complimenteerde hepi en het orkest met de voortreffelijke uitvoe ring. Na de pauze voerde het Concert gebouworkest Willem Pijpers' 3e Symphonie uit. Het concert werd be sloten met een Suite uit het ballet „Oiseau de Feu" van Iger Stra- winsky. Het publiek bracht de uitvoeren- Opeten beter dan almaken Nu gedurende het afgelopen week einde de pseuóo vogelpest in Barne veld zulke einstige vormen heeft aangenomen, is er te Barneveld geen sprake meer van pluimveehandel. Wel was er gisteren een groot aan tal handelaren ter markt, maar ze deden niet veel anders dan met de handen over elkaar zitten. Uit hun gesprekken bleek, dat in het overige deel van het land de pluimveehandel zeer traag is. tpmeer daar er een al gemeen vervoerverbod is, waarvan voor elk geval ontheffing gevraagd moet worden. Bovendien neemt het buitenland geen levend pluimvee meer af. De volgende prijzen ter markt wer den genoteerd: oude kippen 1 3.75 (ƒ1,201.50 per kg), oude ha nen 1.752.75, jonge hanen 0.75 ƒ1.75 (ƒ1.25—ƒ1.60 per kg.), tam me konijnen 7 1.25ƒ4, jonge hen nen geen hatdeL Het is nog niet te zeggen of te Barneveld de pseudo vogelpest ten gevolge van de strenge maatregelen tot staan is gebracht. Intussen is men gaan uitzien naar een mogelijkheid om toch het overtollige pluimvee kwijt te raken De kring Barneveld van de Stichting van de Landbouw poogt een centrale pluimvee-slachr- plaats op te richten, welke dan op een afgezonderde plaats ingericn^ zou kunnen worden. Voorts werd in deze kring "oorgesteld geen pluim vee meer te vernietigen op die be drijven, welke grenzen aan zoge naamde besmette bedrijven. Dit ge zonde pluimvee zou men dan beter op normale wijze voor de consump tie kunnen slachten. Te Barneveld werd ook reeds me nige kat of hond het slachtoffer van de strenge maatregelen. Zoals be kend, moeten deze dieren worden vastgehouden, caar ze anders onher roepelijk vorcien doodgeschoten. Barneveld, dat alleen al zo'n drie duizend pluimveebedrijven heeft, beleeft spannende dagen. Aan cri- tiek ontbreekt het niet. Deskundi gen zijn van mening, dat de vernie tiging zonder andere bestrijdings middelen onbevredigend is. Een en ander is een gevolg dat men eigen lijk de oorzaak van de ziekte niet kent, evenmin als een afdoend ge neesmiddel. den staande een ovatie voor "het ge boden muziekgenot van deze eerste avond van het Heiland Festival. HeSs had een schat van bloemen in ontvangst te nemen. Na afloop recipieerde het Amster damse gemeentebestuur in het Rijks museum, welke receptie ook door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prms Bernhard werd bijgewoond. BELLEN VOOR KONINKLIJK GEZIN. Door de directie van de klokken gieterij „Van Bergen" te Heiligerl'ée zal tijdens het bezoek van het ko ninklijk paar aan Heiligerlee op Woensdag 22 Juni a.s. naast een luid- klok voor het paleis Soestdijk ook nog aan elk der vier prinsessen een tafelbel worden aangeboden. Deze ta felbellen werden gegoten in brons en op een speciaal chemische wijze bewerkt. De versieringen van de bellen, die voor elk der prinsesjes verschillend zijn, worden naar his torische motieven ontworpen. Minder kersen dan vorig jaar Export van weinig betekeni* Er zijn dit jaar veel minder kersen dan het vorig jaar. In de Gelderse Achterhoek en in de streek langs de Gelderse IJsel schat men, dat de op brengst wel één derde minder zal zfjn dan in 1949, aldus meldt het „Alg. Dagblad". In de Betuwe ligt het iets gunstiger, omdat in deze streek de bevruchting beter is ge weest. Door de aanhoudende droogte heb ben de kersen zich de laatste weken niet kunnen „zetten". Wel zijn ze van kleur veranderd, maar zij zijn niet volledig uitgegroeid. Wanneer, de regen spoedig komt, zal dit de kersen zeer zeker nog ten goede ko men, omdat de pluk pas begonnen is. In het Oosten van het land zijn vorige week de eerste Italiaanse kersen aangevoerd ter veiling, die echter van veel mindere kwaliteit waren dan de Hollandse kersen. De verpakking daarentegen was beter, dan we in ons land gewend zijn. De export van kersen heeft op het ogenblik weinig te betekenen, omdat naar het oordeel van de te lers aan de export veel te hoge eisen worden gesteld. In de Achterhoek en in de IJsel- streek vragen de telers zich af, of de kersencultuur nog wel lonend is. Het onderhoud van de boomgaarden brengt veel kosten mee, terwijl de arbeidslonen van ervaren plukkers hoog liggen, zodat aan de kersencul tuur niet zo veel aandacht meer wordt besteed als vroeger. Volgens de telers kunnen andere fruitsoorten veel meer opbrengen. Deze moei lijkheden worden vooral in het Oos ten van ons land sterk gevoeld en vele telers zijn er dan ook reeds toe overgegaan om de kersenbomen maar te rooien. VERSTEKELINGEN OVER BOORD GESPRONGEN? In Algiers hadden een Belg en een Nederlander, die uit het vreemdelin gen legioen waren gedeserteerd, zich aan boord van een Nederlands stoomschip verstopt. Zij maakten daarop de reis naar Nederland mee. Woensdagavond kwam het schip in Rotterdam aan en toen bleek, dat de beide verstekelingen verdwenen waren. De kapitein verklaarde aan de politie, dat de mannen in Hoek van Holland nog aan boord waren, zodat vermoed wordt, dat zij op de Nieuwe Waterdeg overboord zijn ge sprongen. Verhoging ziekenfondspremie Vrijwillig-verzekerden Binnen enkele weken is een ver hoging van de ziekenfondspremie voor vrijwillig-verzekerden van 63 tot minstens 80 cent per week te ver wachten. Het departement van So ciale Zaken dringt er althans bij de ziekenfondsen op aan, deze verho ging spoedig, zelfs ingaande 1 Juli, in te voeren. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 33.) „Spreek u dan toch, wie is er ziek, René?" Hij sdhiudide 't hoofd, dwong haar zacht te gaan zitten. „Wees bedaar^, Loek, van jouw kalmte zal veel afhangen. Titie is gevallen..." „Gevallen?"' herhaalde ze, alsof ze 't niet 'begreep. „Ik vrees een lichte hersenschud ding." Kreunend sloeg ze de handen voor 't gelaat, dan vloog ze over eind: „Waar is ze, dokter?" Hij ging haar voor naar 't salon. Op de divan lag Titie, bleek, met gesloten oogjes. Madeleine stond over haar gebo gen en legde compressen op 't gloei end hoofdje. Ze keek met een blik vol innig medelijden naar Loek, die op de knieën zonk en 't slap neerhangend handje kuste. „Titie, lieveling!" Er kwam geen antwoord. Dr. van Elten lei z'n hand op Loek's schouder. „Op 't ogenblik is ze buiten kennis. Je moet de com pressen om 't kwartier verversen." Hij wenkte Madeleine. Dadelijk ging ze opzij, om plaats te maken voor Loek, die haar zelfbeheersing had herwonnen en onmiddellijk op stond. ,,'t Is beter nu voorlopig heen te gaan," wendde Dr. van Elten zich tot Madeleine en Mevrouw Warsage, die zwijgend toekeken. „Als Titie mocht bijkomen is rust 'n eerste vereiste!" Toen ze weg waren, vroeg Loek toonloos: „Dokter, moet Han...." „Hij is al gewaarschuwd." Doodsbleek zag ze hem aan. Z'n blik zei haar meer dan woorden. „O, zo'n offer kan God niet vra gen!" riep ze smartelijk. De man, wien zoveel teleurstelling en leed geleerd hadden, het hoofd te bui gen voor Gods raadsbesluiten, be greep de strijd in dit jonge hart en zweeg. De nacht kroop langzaam voort. Loek zat naast 't bedje, onafgebro ken starend naar 't bleke gezichtje op 't kussen. Tegenover haar aan 't voeteneind stond Dr. van Elten. Hij wist hoe er volgens menselijke be- rekenig bijna geen kans op genezing was en toch... zo graag had hij dit jonge leven willen behouden. Z'n onmacht kwelde hem; wat kon hij, ondanks al z'n kennis, bitter wei nig! Hij dacht aan z'n eigen vrouw, aan René en nu... Ja, hier vooral, waar 't mogelijk een breuk in twee mensenlevens kon worden, viel 't moeilijk Gods wil te aanvaarden. Een bijna onmerkbare beweging van Titie deed hem naderbij ko men. Ook Loek had 't gezien. „Lieve ling," fluisterde ze, over 't kind ge bogen. „M'n kleine Trésorke, hoor je me?" Weer even roerloos als te voren lag 't daar met de gesloten oogjes. Dr. van Elten nam 't polsje: Wat hij gevreesd had, was werkelijkheid geworden, het hartje had opgehou den te kloppen. Geen uitbarsting van (heftige smart was gevolgd, toen Loek de waarheid vernam en bijna vreemd leek de kalmte waarmee ze alles regelide, niet duldde dat iemand ar.ders dan zij zelf 't kind zou aan raken. Met eigen handen had ze haar op 't witte bedje van bloertien ge legd, waar 't nu zo vredig rustte alsof 't sluimerde. Ondanks het pro test van Mevrouw Warsage had ze doorgezet; geen bezoeken en slechts voor de intiemste kennissen werd een uitzondering gemaakt. Loek zelf week geen ogenblik van 't kind en noch Dr. van Elten, nog Miep konden haar bewegen enige uren te gaan rusten. De laatste vooral gevoelde pijnlijk .in deze da gen, hoe weinig haar troost hier baatte. Niemand kon vermoeden, welk lijden Loek's ziel martelde, als ze dadht, hoe Han van haar was heen gegaan en juist haar onmacht z'n leed te verzachten, vervulde haar hart met de bitterste kwelling. Tegen de avond stopte een auto voor 't huis. Warsage, gevolgd door Dr. van Elten en Dick, stapte uit. In Boulogne-sur-Mer Ihiad Diok 't telegram van z'n Vader ontvan gen, die hem verzocht Han op de vreselijke slag te willen voorberei den. Warsage was buiten zichzelf geweest. De mogelijkheid, dat hij z'n lieveling niet meer levend terug zou zien, maakte hem als krankzin nig. Dick liet geen tijd verloren gaan; trof onmiddellijk ide nodige toebereidselen voor de terugreis, zodat ze nog diezelfde dag konden vertrekken. Ook had hij er voor gezorgd, z'n Vader te berichten, hoe l&at ze zouden aankomen. Dr. van Elten was met de auto naar 't sta tion gegaan, om hen af te halen. In stomme smart had Warsage geluisterd, toen hem de wrede waarheid werd medegedeeld. Geen woord had bij gesproken, geen vraag gedaan, geen klacht ge uit. Eerst in de hal keerde hij zich naar Dr. van Elten: „Waarheen? Z'n stem was toonloos. Voor de oude huisvriend kon ant woorden, trad Mevrouw Warsage op haar zoon toe. „M'n arme, arme jongen!" Ze wilde hem omhelzen, doch hij duwde haar ter zijde, herhaalde nog eens z'n vraag; „Waarheen?" Dr. van Elten ging hem voor. Zo dra hij de deur opende, stond Loek, die bij 't kistje geknield lag, op. Onwillekeurig stak ze de handen naar Warsage uit, met smekend ge baar. „Han" Hij scheen haar niet te zien. Kort bevelend klonk z'n stem; „Laat me alleen." Met gebogen hoofd ging ze, ge volgd door Dr. van Elten. In de hal stond Dkik, reikte haar de hand. „Dat 'sKen harde slag, Loek." Z'n stem triroe van aandoening. Ze knikte zwijgend, niet in staat te spreken en ze was hem dankbaar, dat hij haar niet met vragen lastig viel. Mevr. Warsage, die enige ogen blikken met Dr. van Elten fluiste rend had staan praten, voegde zich bij hen en nodigde hen uit, mee naar de huiskamer te gaan, doch Loek gaf hieraan geen gehoor en haastte zich naar boven. Alles lag daar, zoals Titie het drie dagen geleden verlaten had, zelfs 't onafgespeelde belegerings- spel stond er nog met z'n rode en gele pionnen. 't Scheen of Loek nu eerst tot bezinning kwam, dat Titie hier nooit meer zou spelen, nooit het hoge stemmetje haar aandacht meer zou vragen. Dat alles was onher roepelijk vooibij. En zij stond hier alleen overbodig.. „Titie," kermde ze, „Titie." Toen vloeiden plotseling de tra nen, als een heftige niet meer te stuiten stroom. Zadht, bijna onhoorbaar trad Loek binnen. Bij 't kistje stond Han, 't hoofd op de borst, de han den tot vuisten gebald. Ze naderde zonder spreken^ doch dadelijk hief hij 't hoofd op. Ze sdhrok van de uitdrukking op z'n gelaat. O, wat had ze niet wil len geven, om z'n leed te verzach ten! En ze stond machteloos; erger, hij haatte haar. „Ga heen; wat doe je hier?" (Wordt I)

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5