Een duidelijk beeld van een omvangrijk werkterrein Hoogheemraadschap „Rijnland" NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG 15 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Tentoonstelling R.K. Vakschool, Leiden Vandaag is het een belangrijke dag voor de R. K. Vakschool aan het Gal- gev/ater, want er is daar een tentoonstelling ingericht, die op bijzonder overzichtelijke wijze vertelt van het onderwijs, dat er gegeven wordt en van de resultaten, welke worden bereikt. Als men daarbij bedenkt dat deze school momenteel 870 leerlingen telt dan is het belang van een be zoek aan deze tentoonstelling duidelijk. Van 's morgens vroeg tot 's avonds aat wordt er les gegeven aan de R.K. /akschool. Overdag zijn er drie leer- inggroepen, die verband houden met le genoten vooropleiding (lagere ichool, 2 jaar Mulo en middelbaar mderwijs). 's Middags is er nog een opleiding roor leerplichtvrnen, die in de och- ;enduren bezet zfjn, en 's avonds is ir een kook en naai cursus voor de- jenen, die overdag vei ken. Ten slotte de Mater /«ir.abilisschocl, lie eens per week 's middags rooi werkende meisjes geopend is '\Ten ziet dus, dat ei een grote va riatie in opleidingsmogelijkheden >estaat en deze variatie komt in het ;mtoi ngestelde duidelijk tot uiting. De tentoonstelling v,c?dt gehouden n drie boven elkaar liggende verdie- jingen, waarvan de bovenste het notto heeft: resultaat van naald en ïraad. Op deze afd. ligt een keur van kle- lingstukken onderverdeeld in: baby deuter. sport en spel, feest, school m na schoo'tijd- De meest gevorder- len hebben prachtige japons en man ekostuums gemaakt, maar het meer ïenvoudige werk is ook de moeite ,vaard. Meisjes van 1214 jaar wor- len in twee jaar tijd in eerste klas luisvrouwen omgetoverd. Dit blijkt lok duidelijk in de keuken, waar naast feestelijke diners voldoende alaats is ingeruimd aan heel gewo ne maaltijden. Smakelijk, voedzaam nn zo goedkoop mogelijk is hier de serste eis. Bij de eigen ontwerpen en teke ningen zijn aardige staaltjes van ter Gerardine sprak een welkomst woord tot de aanwezige ouders. Zeer verdienstelijk wedden enige zangstukjes uitgevoerd, o.a. „Einde landliche Conzertprobe" van Franz von Suppé, dat zó goed in de smaak viel, dat het aan het slot van de avond nog eens herhaald moest wor den! Als declamatie werd o.a. een fragment uit „Jozef in Dothan" van Joost van den Vondel gebracht. Bo vendien het tonèelscpel in drie be drijven met een moraaltje „De Knoe del" van Ch. Cramer, vlot gespeeld. Tenslotte het vijftalige „Goede Nacht" van Mozart. Pastoor Th. M. Beukers, die zich NED.. MIJ. VAN NIJV. EN HANDEL, DEP. LEIDEN. Mr. M. B. Vos nam afscheid. Wegens zijn be noeming tot kan tonrechter in Den Haag, heeft mr. M. B. Vos, af scheid genomen als secretaris en lid van de Ned. Mij. van Nijver heid en Handel, departement Lei den. Daartoe werd gistermiddag in „Het Gulden Vlies" een bijzon dere vergadering van het departe ment belegd. De voorzitter, de heer N. C. F. van Ginkel, memoreerde hoe mr. Vos al 34 jaar lang secretaris is geweest en naar behoren zijn functie vervulde. Het is moeilijk om over die tijd te spreken, aldus de voorzitter, want alle werkzaamheden verrichtte mr. Vos zo gewoon en normaal, dat er niets bijzonders aan was. Als herin nering aan het departement Leiden en als blijk van appreciatie bood spr de scheidende secretaris een minia tuur staanklok aan. In een sympathiek toespraakje dankte mr. Vos voor het geschenk en de huldigende woorden, tot hem ge sproken. Hij wierp een korte terug blik op het verleden van het depar tement, dat in al die jaren steeds blijk gegeven heeft van vitaliteit. Ook de heer J. B. Reijnen, secre taris van het algemeen bestuur var de Ned. Mij dankte mr. Vos voor de bewezen diensten. Tenslotte werd op voorstel van de heer Van Ginkel mr. W. de Clercq gekozen tot secretaris van het Leidse departement, als opvolger van mr. Vos. ZILVEREN MAKELAAR PH. v. d. DRIFT RECIPIEERDE. Tijdens een zeer drukke receptie in de met bloemen volgestopte boven zaal van „In den Vergulden Turk" hebben velen gistermiddag de heer Ph. v. d. Drift gelukgewenst met zijn zilveren jubileum als makelaar in onroerende goederen en hypothe ken- Collega's uit het hele land, oud pastoor R. Smitz, pater E. Spruyt O.F.M., de heer C. P. de Rooy, voorz. van de Ned. Kath. Bouwvakpatroons, afd. Leiden, de heer J. Caro, adj dir, van de Utrechtse Hypotheekbank, de heer G- van Osnabrugge, directeur van de Verz. Mij. Ned. Lloyd, broe der Tarcisius, algemeen overste van de Broeders-congregatie O. L. Vr. van Zeven Smarten, broeder Dioni- sius, algemeen econpom, broeder Walterus, overste, en broeder Ange lus, directeur van de B. N. S. te Voor hout Voqrts de heer J. G. J. Verhey, an Wijk en mr. dr. P- G. Knibbe, voorzitter en secr. van de Kamer van Koophandel te Leiden, mr. J. de Jongh. secr. van de Vakgroep Ma keiaars in onr. goederen en notaris C. J. F- Dolk, kwamen met vele deren de jutilai-is met echtgenote en kinderen hun gelukwensen aan bieden. ook onder de aanwezigen bevond, sprak na afloop de leerlingen toe ook met een moraaltje en met een „Lang zal zjj leven'' voor zuster Gerardine werd de avond besloten, smaak en durf. Helaas is het 1. o. er niet zo op ingesteld fantasie en initiatief aan te moedigen. Er wordt daar nog te veel met voorbeelden ge werkt waarvan het Nijverheidson derwijs de terugslag ondervindt. Het zou ons te ver voeren, als we over alles, wat hier ligt uitgestald zouden schrijven. Kinderverzorging, reinigingsmethoden, wassen, strijken, taken voor de leerplichtigen etc. Bijzonder aardig is de vondst, om een gedekte tafel van 1900 en 1950 naast elkaar te plaatsen. In dit op- zicivt zijn we in deze tijd op het so bere pad. Vele moeders zullen ook belangstellen in het baby-jurkje, dat reeds 76 jaar oud is. Deze tentoonstelling zal onge twijfeld een succes worden en iedereen die haar bezoekt, zal de grote sociale betekenis van de RK. Vakschool erkennen. Hier worden meisjes opgeleid, om hun kennis straks in dienst te stellen van het gezin, waar schijnlijk in eigen gezin, maar anders toch als gezinsverzorg ster. lerares ofl iets dergelijks. UITVAART BROEDER WENCESLAUS. Nadat gisteravond in de parochie kerk St. Leonardus a Portu Mauritio aan de Haagweg de Metten waren gezongen, vingen hedenmorgen te half tien de Lauden aan, waarna de gezongen H. Mis van Requiem werd opgedragen voor de zielerust van de eerw. broeder Wenceslaus O.F.M., die Maandag jl. plotseling overleed- De H- Mis werd opgedragen door de pastoor den parochie, de zeer- eerw. pater M. van der Schoot, met assistentie van de eerw. paters L. Retèl en G. Engering, kapelaans der parochie, resp. als diaken en sub diaken. Verschillende geestelijken en broe ders woonden de H. Mis bij. We merkten o.m. op em- pastoor S. Smitz, pater B. de Goede, directeur der R K. H. B. S., de paters A. Booms en E. Spruyt, kapelaans der Hartebrugpa- rochie en de zeereerw. pater P. Ne- volon Schimmel O.F.M., vlootaalmoe- zenier- Het zangkoor met assistentie van enkele paters van de H- B. S. voerde de Gregoriaanse Requiemgezangen uit. Na afloop van de H. Mis werd het stoffelijk overschot naar Katwijk aan de Rijn vervoerd, waar het op het kloosterkerkhof werd begraven. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale* als volgt gekeurd. Casino: ..Trein naar Liverpool, 18 jaar. Lido: .Beau geste", 18 jaar. Bineact 's middags voor al le leeftijden. Luxor: „Achter elke deur", 18 j. Trianon: „Cagliostro, de magiër", 18 jaar. Rex: „Paljas", 18 jaar. Onderhandelingen met Woerden inzake gemeenschappelijke belangen mislukt Gisteren werd de Verenigde ver gadering van (het hoogheemraad schap Rijnland gehouden. In de daaraan voorafgaande ver gadering van (hoofdingelanden is voor de vervulling der vacature van hoogheemraad (wegens het aan staande aftreden van de heer P. J. Heemskerk wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd) de volgen de aanbeveling opgemaakt; 1 W. M. Driehuizen te Lisse, 2 A. L. van Wijk te Stompwijk, 3 W. M. van der Salm te Zoeterwoude. Voor de va cature van den heer H. J. Laf eiber, die periodiek aftreed, werd dezelf de als nummer één weder aanbevo len; met de heren W. Timmers (2) en G. H. L. Baron van Wasse naar van Catwijck (3). De heer D. van Leeuwen te Lei den is toegelaten als hoofdingeland plaatsvervanger voor het 5e district. In de Verenigde Vergadering^ werd o. m. mededeling gedaan vanj I de mislukking der onderhandelin-^ gen met het grootwaterschap Woer den om te geraken tot een meer bevredigende regeling aangaande de gemeenschappelijke belangen ECONOMISCHE HOGESCHOOL TE ROTTERDAM. Voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen slaag den aan de Ned. Econ. Hogeschool te Rotterdam de heeren G. G. Stolk en N. S. Zondervan, beide uit Leiden. LEIDSE SPEELTUINEN GAAN PROPAGANDA'MAKEN. Ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan. Dit jaar wordt herdacht, hoe „Va der Klaren" in 1900 te Amsterdam het georganiseerde speeltuinwerk be gon. In Leiden was men toen nog niet zover- Het duurde tot 1926, voordat de eerste Leidse Speeltuinvereniging werd opgericht. Het was „Zuider kwartier", die enige jaren door drie andere verenigingen werd gevolgd. Vooral na ie bevrijding kwam het speeltuinwerk sterk opzetten. De be- vrijdingsweesten hadden de Buurt verenigingen als bezinksel. Een nog fijner bezinksel daarvan waren de Speeltuinverenigingen, waarvan Lei den er thans 12 telt, verbonden in de Leidse Bond van Speeltuinvereni gingen, die ook twee verenigingen buiten de stad overkoepelt. Twee Leidse verenigingen hebben echter nog steeds geen tuin. Toch mag de medewerking van het Leidse ge meentebestuur over het algemeen geprezen worden. Om ook in Leiden het gouden feest te vieren, wordt as. Vrijdagavond een optocht door de stad gehouden. Alle verenigingen trekken van hun tuinen naar de Kaasmarkt, waar om half acht wordt gestart voor een tocht door ds stad, langs de volgen de route: Hooigracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Breestraat. Prinsessekade, Apothekersdijk, Aalmarkt. Boter markt. Hartesteeg, Middelweg. Kaas markt. Om ongeveer 8 uur zal de stoet langs het stadhuis trekken, op het bordes waarvan burgemeester van Kinschot het défilé zal afnemen Het is de bedoeling, dat iedere ve?- eniging iets doet. bijv. in de vorm van eenvoudige praalwagens of met ders Tarcisius. algemeen overste van trekking hebben op het Speeltuin werk. Zaterdagmiddag van 2 tot 5 uur zullen in alle tuinen tuinfeesten wor den gehouden, met diverse spelen voor de jeugd. Burgemeester van Kinschot heeft toegezegd, naar het bestuur van de Bond ons mededeelde, dat hij verschillende tuinen zal be zoeken, te beginnen bij „Zuider kwartier" in de Anjelierstraat (Tuin- stadwijk). van Rijnland en Woerden. De zaak zal nu aan de provinciale besturen moeten worden voorgelegd. Ook is gesproken over de veront reiniging van de Zijl en aangrenzen de wateren, welke verontreiniging door de Leidse riolering blijkt te warden veroorzaakt. De opheffing van dit bezwaar heeft de aandacht van Rijnlands bestuur. Door de hoofdingeland voor het district Gouda c,s. werd de aandacht gevestigd op het recente vonnis van de kantonrechter te Gouda, waarbij een deel der Reeuwijkse plassen tot „openbaar water" zou zijn verklaard. Daar deze beslissing door de water schappen ongewenste gevolgen zou kunnen hebben, zal Rijnlands bestuur deze zaak in studie nemen. De rekening van het hoogheemraad schap over 1949 werd vastgesteld met twee stemmen tegen. Besloten werd het personeel op b.c. te doen doorlichten. Aan het slot der vergadering heeft c'e dijkgraaf de hoogheemraad Heemskerk, die voor het laatst als lid de vergadering bijwoonde, har telijk toegesproken en hem bedankt voor hetgeen hij in het belang van Rijnland had gedaan. ZONDAG tm JUNI x BREESTRAAT 152, LEIDEN, TEL. 20905 Nieuwe uitgaven Nu voor velen de vacantiedagen in zicht komen brengen wij gaarne enige boeken onder de aandacht van onze lezers die als ontspannende lectuur kunnen dienen. De roman Mrs. Mike (III - Breughel, A'dam) beschrijft op verkwikkende wijze het natuurleven in het hoge noorden van Canada; op spannende wijze wordt in dit woeste land een romantische liefde getekend De booswicht Carabel (III - Wereld bibliotheek, A'dam), door Fernandez, is een humoristische roman over twee dilttanten in het kwaad, die te goed blijken voor slechtheid. Beminnelijke jeugdherinneringen bracht Ernest Claes bijeen in Die schone tijd (V - Wereldbibliotheek, A'dam), een bun del kostelijke schetsen vol gezonde humor. Een eenvoudige, aantrekke lijke roman over het vrouwenverzet in 1672 schreef J. Visser-Roosendaal: Terwijl de schepen wachtten (IV - West-Friesland, Hoorn), waar in burgemeestersvrouw Geertrui en haar dochter Welmoet de sympathie ke hoofdfiguren zijn. Zeer boeiend is ook de historische roman over de Trek der Boeren in 1836. Ossenwa gens op de kim (IV-V - Pessers, Til burg) door de Vlaamse auteur Albe. Paedagogische wederwaardigheden van jonge ouders en hun eerste kin deren liggen vervat in de prettige ernstig-humoristische roman van Dr Sis Heyster: Kroniek van een gezin (IV - Nederl. Uitg. Mij, Leiden), een warm aanbevolen boek. Evert Zand- stra schreef in Volk zonder uren (III - H. P. Leopold, Den Haag) een rea listische, maar niettemin poëtische roman over het wonderlijke volk van de Kompenijsters, zoals het op 't eind vartföde 19e eeuw leefde in de veenstreek van Gorredijk. In de Ju- welenserie kwam een psychologische roman uit over het Zweedse boeren-' leven van vroeger: Ons erfdeel (II-III - Gottmer, Haarlem), maar dit met talent vertelde verhaal vraagt moreel voorbehoud. De morele gevaren van een mobilisatie vindt men in de Zweedse roman Het onweer trekt voorbij (IV - Zomer Keunirig. Wa- geningen) door Gertrud Lilja. En als laatste noemen wij nog Wacht U voor de hond (IV - Bosch Keuning, Baarn) door G. Mulder, waarin de uit Indonesië terugkerende Wouter Stal- linga in zijn dorp humoristische din gen beleeft. Idil's Persdienst (I verboden, II streng voor behouden, III gevormde lezers, IV volwassenen. IV-V rijpere jeugd, V kinderlectuur. De Ro- mense cijfers geven de toelaatbaar heid aan). Weet u wat Reclassering is; Weet u wat zij doet? Leest aandachtig de Reclasseringskrant! ALPHEN AAN OEN RI|N Ouden van dagen gingen varen. Voor de oudjes boven de 65 jaar was het vandaag feest. Ruim 350 mannen en vrouwen maakten met de „Prin ses Margriet", onder verzorging van een kleine 50-tal meisjes, die door hun welgeslaagde collecte deze dag voor de oudjes hadden mogelijk ge maakt, 'n tocht via Gouda en R'dam naar Vlaardingen. De drukte in de Rotterdamse havens trok sterk de belangstelling van de oudjes. Zij werden in de gelegenheid gesteld de Karei Doorman van nabij te bezien, terwijl er ook veel was gezien van de tentoonstelling Rotterdam Ahoy. Middels gramofoonplaten was de gehele dag voor gezellige muziek gezorgd, terwijl ook de nodige trac- tatie niet ontbrak, dank zij de offer vaardigheid van de Alphense bur gerij. Contactavond Middenstandsver. Het was een goede gedachte van de Alphense Middenstandsvereniging een contactavond te beleggen met de plaatselijke organisaties van de Al phense huisvrouwen. De grote boven zaal van Hotel Centraal bleek bijna te klein voor het grote aantal be langstellenden. De heer J. P. Bos sprak tevens een inleidend woord ever het onderwerp: „Zijn de prijzen in Alphen hoger dan in de steden". Met verschillende voorbeelden werd door spr. aangetoond, dat dit niet het geval was. De zeer vele midden- standsbedrijven bieden immers een waarborg voor verantwoorde concur rentie. Hierover ontstond daarna een prettige discussie. Door een vertegenwoordiger van de Kunstzijde-industrie werden daar na de leerzame film gedraaid over de vervaardiging van kunstzijdestof- fen. ALKEMADE Geboren: Nicolaas Quirinus Jose- phus, z. van A. J. v. d. Ploeg en E. J Disseldorp; Maria Geertruida Pe- tronella, d. van Q. W. Warmerdam en G. J. A. van der Poel; Maria Eli zabeth, d. van L. W. Straathof en C E. M. Waasdorp; Anthonius Jaco bus, z. van G. P. Vermeij en C. Went; Petrus Christianus Maria, z. van P. L. v. d. Geest en A. M. van Benten; Maria Johanna Theresia, d. van H. W. B. Bakker en C. A. Disseldorp. Gehuwd: Th .J. Hillebrand en C. Th. M. Koot; P. J .Hoogenboom en C. A. M. Meijer. Overleden. Antonius Petrus Hoo genboom 19 j.; Jacobus Waasdorp 79 Pieter Pouw 90 j. BOSKOOP Gemeenteraad. De raad dezer gemeente zal op Maandag 19 Juni a.s. 's avonds te half acht in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda bevat 21 punten, waarvan de voor naamste zijn: verbetering van de hoek van de Nieuwstraat, verbetering van de Ham in verband met de bouw van een nieuw Postkantoor, vernieu wing centrale verwarming van het gemeentehuis en de bouw van 63 woningen aan de Goudse Rijweg en het Julianakwartier. HAZERSWOUDE Door as gezakt. Toen de 17-jari ge J. B. alhier, die met zijn rijwiel ir. de Dorpsstraat reed, brak plotse ling de as van zijn voorwiel. Hij kwam hierdoor met zijn ge zicht op de straat te vallen en verwondde zich zodanig, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. WOUBRUGGE Reis ouden van dagen. Heel veel mensen hebben gisteren met een be denkelijk gezicht naar buiten geke ken en medelijden gehad met de ouden van dagen, die hun jaarlijks reisje maakten. Maar daarvoor was helemaal geen reden. Ondanks het slechte weer is het een geslaagde dag geworden. Van het oorspronkelijke opgezette plan naar Schoorl te gaan is weinig terecht gekomen. Men is in Zandvoort blijven steken, waar bur- gem. mr. H. M. v. Fenema het gezel schap onder zijn hoede nam en zo toerde op een gegeven ogenblik het hele gezelschap op de auto-racebaan te Zandvoort. Waarlijk een onge dachte gebeurtenis. Snelheidsrecords werden uit de aard der zaak niet ge broken. Maar de thermometer, die de stemming aangaf, steeg aanmerkelijk. Burgemeester van Fenema gaf een uitvoerige uiteenzetting en leidde daarna het gezelschap naar een res taurant. voor een tractatie. Na het afscheid van de burgem. van Zand voort ging men via Haarlem naar huis. waar allen zich verzamelden in hotel „Het Oude Raedthuys". Het Fanfarecorps „de Harmonie" ver zorgde hier de muzikale omlijsting en de ouden van dagen wisten nog best hun rondje te hossen. De heer Metse laar bedankte aan het eind van dit samenzijn de feestcommissie. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert op Vrijdag 16 Juni n.m. 7.45 uur. De agenda bevat om.: Ontwerp jaarwedderegeling gemeenteontvanger. Voorstel B. 'en W. tot het verlenen van een gratifica tie van 2 pet. aan het gemeenteperso- neel over 1950. Verzoek van de On- derwijs-commissie van de L.T.B. om medewerking te verlenen voor de vestiging van een lagere landbouw school. Verzoek van het bestuur H. Hartschool Zuidbuurt om gelden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van een methode voor het vak Huishoudkunde. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van onthef fing voor de bouw van een garage aan de Schenkelweg. Alsvoren tot het vormen van een reservefonds voor de woningbouw aan de Schenkelweg door de R.K. Bouwvereniging Ver zoek van de R.K. Bouwvereniging tot overdracht van de 16 goedkope woningen aan de H. Rijndijk. Vast stelling salarissen voor de administra teur van het grondbedrijf. Benoeming van een administrateur. De aanbeve ling luidt: 1. J. Cornelisse, 2. H. J. M. Sieverding. Benoeming van 3 le den van het B.A. wegens periodieke aftreding van de heren W. M. van der Salm, P. C. Paardekooper en J. Schenkeveld. K.V.P.-speldjesdag. De door de afdeling van de K.V.P. hier ter plaat se in samenwerking met de R.K. Pro- pagandaelub gehouden speldjesdag heeft het uitstekende resultaat opge leverd van ruim f 74.Hiermee hebben de Zoeterwoudse katholieke kiezers het hunne bijgedragen voor de instandhouding van de nieuwe in stelling van de II tholieke Volks partij, waar opleiding zal worden ge geven voor het waarnemen van lei dende functies. UIT DE OMGEVING H1LLEGOM 30 jaar R.K. sport. De feesten, die gehouden worden bij gelegen heid van het 30-jarig bestaan van Concordia beginnen Zaterdag met de jeugd. In Flora zal Mr. Hall de jon ge Concordianen aangenaam bezig houden. Zondag zal in de St. Marti- nus een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen, waarna het be stuur van 121 in „Flora" reci- pieert. Daarna wordt een groot sportfeest gehouden op het Concor- dia-terrein, voetbal, gym- en turn- demonstraties staan op het pro gramma. Speeltuinwerk. Zaterdagmiddag opent de speeltuniver. „Patrimo nium" het seizoen. Een kinderfeest voor 250 kinderen vangt om 2 uur aan. LISSE Personalia. Mej. A. T. E. Gulde- mond slaagde te Utrecht voor het tandarts-examen. NOORD WIIKERHOUT EERSTE GROENTENVELING IN NIEUWE GEBOUW. Op sobere wijze is gisteren de eerste groentenveiling van dit sei zoen gehouden door de Tuindersver eniging „De Eendracht", alhier. Met stille trom werd het nieuwe gebouw der Veiling nabij Piet Gijzenbrug in gebruik genomen. Het bestuur hoopt in het komende najaar dit feit een feestelijk tintje te geven gelijk met de viering van het 40-jarig bestaan. Op 27 Januari was het eigenlijk de dag. „De Eendracht" is na een be scheiden begin uitgegroeid tot een veiling, die de aanvoer van produc ten naar de eisen des tijds kan ver werken. Doel van de vereniging is en blijft door eendrachtig samen werken onder Gods zegen de belan gen van de leden in alles wat het tuindersvak betreft zoveel mogelijk te bevorderen. VOORHOUT Bollenveiling voor kerk en armen. De jaarlijkse bollenveiling, voor kerk en armen onder directie van de Hobaho en notaris ter Haar is een groot succes geworden. Er was gro te belangstelling ook van de dames, die elkaar bij het bieden nogal eens in het vaarwater zaten. Behalve bollen, waren er textiel, huishoudelijke artikelen, paling, taarten, sigaren enz. dus voor „elck wat wils". Pastoor Kramer was dan ook zeer tevreden met het totaalbedrag van 5016.en dankte allen hartelijk voor de grote medewerking en koop lust. ZOETERMEER Gunning bouw 3 middenstandswo ningen. Bij de aanbesteding voor de bouw van 4 middenstandswonin gen in het uitbreidingsplan tussen de Stationsstraat en de Delftsewal- lenwatering was de hoogste inschrij ver de heer Brandhorst met een be drag van 51.690,en laagste de heer L. Bontenbal voor 48.627, Door B. en W. is de bouw van deze woningen gegund aan de heer Bon tenbal. Berichten reeds geplaatst In een gedeelte onzer vorige oplage. MINISTER MANSHOLT OVER HET AARDAPPELMEEL. In de serre van het gebouw „De Harmmie" te Groningen opende vanochtend de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorzie- nin, de heer S.L. Mansholt, de inter nationale bakkerstentoonstelling „De Zilveren Krakeling". Over het gebruik van aardappel meel in het brood, dat de gemoede ren van de bakkers de laatste tijd danig in beroering heeft gebracht, zeide de minister, dat de overheid zeer goed begrijpt, dat de bakkers er niet sympa'hiek tegenover staan. De kwaliteit van het brood wordt door gebruik van aardappelmeel stellig niet beter, doch het is een noodzaak. 75 pet. van de producten, welke nodig zijn voor de Nederland se bakkerij, worden nog steeds ver kregen uit Marshall-schenkingen. Dit legt ons zekere verplichtingen op en daarom zal een zekere sober heid ook ir. de vervaardiging van bakkerijproducten betracht moeten worden. Zoals de toestand thans is, aldus de minister, behoeft er geen vrees le bertaan, dat het percentage aardappelmeel in het brood gedu rende dit seizoen nog verhoogd wordt. Een verlaging is echter ook uitgesloten. Wat betreft de subsi diëring van het brood zeide de mi- nistor, dat in de toekomst gehoopt fordt ook bij de bakkerij de sub sidie af te schaffen. Dit zal gepaard gaan met vérgaande consequenties, die rustig moeten worden overwo gen, juist omdat het brood zo be langrijk is voor het gezin. BINNENLAND. - Een politieman te Berkel-En- schot, die met een jachtgeweer be zig was op kraaien te schieten, heeft zichzelf doodgeschoten. Hij drong nl. met het geweer in de hand door struikgewas, waarbij een schot af ging, dat hem via een arm in de borst trof. Op een woonarkje in het Mer- wedekanaal, dat van Lemmer naar Rotterdam werd gesleept, is gister middag een man overboord geslagen en verdronken. De sleepboot maakte een onverwachte manoeuvre, waar door de sleepkabel strak werd ge trokken, die de man overboord sloeg. Het slachtoffer, afkomstig uit Vlaar dingen, was vader van drie kinde ren. BUITENLAND. Een militair vliegtuig is giste ren in West-Virginia (V.S.) neerge stort. Negen doden. Een vliegtuig van de „Air Fran ce" bracht het er beter af. Dit vlieg tuig moest op „Le Bourget" bij Pa rijs landen op één wiel, hetgeen ge lukte. Bij Valladolid is een kruitma gazijn van het Spaanse leger in de lucht gevlogen. Drie -personen wer den gedood. - Als gevolg van zware regenval zijn in Tokio 2244 huizen over stroomd. Dertien personen verdron ken. Het aantal slachtoffers van de mijnramp bij Gelsenkirchen (op 20 Mei jl.) is thans gestegen tot 78, doordat nog een der gewonden mijn werkers in het ziekenhuis is overle den. In Engeland wordt 650 millioen pond sterling per jaar aan wedden uitgegeven; dat is ongeveer de helft van hetgeen per jaar aan inkomsten belasting wordt betaald. SCHEEPSBERICHTEN GENERAL A. W. QREELY (tr.) Djakarta-Rotterdam 14 Juni r»ass. Kaap St. Vincent; GROOTE BEER, Djakarta—Amsterdam (tr.) 14 Juni pass. Algiers; HELLEN BS PRINCE (tr.) Djakarta—Amsterdam 14 Juni pass. Pantellaria; JAPARA Djakarta- Rotterdam 14 Juni in convooi Siba- jak: ORANJE DjakartaAmster dam 14 Juni pass. Socotra; PHRON- TIS BalikpapanAmsterdam 14 Juni van Belawan naar Aden; SEBAJAK (convooi KOTA INTEN) (tr.) Dja karta-Rotterdam 14 Juni van Co lombo naar Aden. SLAMAT 15 Juni te Djakarta van Tandjong Pandang; WILLEM RUYS DjakartaRotter dam 15 Juni te Colombo. MARKTBERICHTEN GOUDA, 15 Juni. Kaas. Aanvoer 319 partijen, le soort 1.932.03, 2e soort 1.881.92, extra zwaar tot 2.22. Handel matig. NOORDWIJKERHOUT, 14 Juni. Veiling „De Eendracht". Aard beien 1.101.60 per slof. Aardappe len ƒ0.23. ƒ0.15 en ƒ0.12 per kg. Aanvoer: 800 sloffen aardbeien, 2000 kg. aardappelen. ROELOFARENDSVEEN, 14 Juni. Bloemen. Campanula 8—28 ct., Pioenrozen 1437 ct., korenbloemen 312 ct., Esther Read 932 ct,, Le lies 1060 ct., Lathyrus 1220 ct., Duizendschonen 816 ct., Violieren 12—23 ct., Colvillie 10—26 ct.. Sca- biosa 3035 ct., Ixia's 1114 ct., Bruidsanjers 26 ct. Groenten. Aardbeien 0.13,0.24 p. Vx pond, Kropsla 22.30, Bloemkool 822, Bospeen 824, Peulen I 2.30 4.30, Doppeulen 22.10, Rijsdop- erwten 2.502.85, Capucijners 2.95 3.30, Blauwschokkers 4.504.60, Tuinbonen 1.752.05, Kassnijbonen 9.5013. id. stek 57.50 per 10 kg. TER AAR, 14 Juni. Groenten. Kassnijbonen 8.5012.20, idem stek 5.607.50, Stamprincessen 13 30 14.30, Peulen f 25.40, Doppers f 2.40 2.70, Kapdoppers 2.703.30, Tuin bonen 1.301.70, alles per 10 kg.; Tomaten A 0.85—1.10, idem C f 0.90 —1.—, CC 0.40—0.70, Kriel 0.30— 0.40, Andijvie 0.050.08, Rabarber 0.040.06. Nieuwe aardap. f 0.24 0 29, idem kriel 0.19, Postelein f 0.07 0.11, Waspeen ƒ0.14—0.23, Stek ƒ0.05 0.07, Selderie ƒ0.34, Spitskool ƒ0.11 —0.12, Uien ƒ0.11—0.12, Prei ƒ0.12, alles per kg. Sla f 23.70 per 100 stuks. Bloemkool IA 0.130.16, I 0.12—0.15. II/0.05—0.09, III ƒ0.02— 0.03. Komkommers I ƒ0.130.19, II ƒ0.10—0.12, III ƒ0.08—0.10, alles per stuk. Peterselie 0.04, Selderie 0.01 0.06. Bospeen ƒ0.170.21, Bospeen B ƒ0.13—0.15, stek ƒ0.11—0.12, alles per bos. Bosuien 5.407.30 per 100 bos, Aardbeien 0.180.29, idem gevl. 0.090.06 per doosje. Aardbeien ƒ1.60 per slof. Bloemen. Duizend schonen ƒ0.060.09 per bos.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3