Hoofdakte voor kwekelingen uit wetsontwerp Mevr. Roosevelt op bezoek Afsluiting van de geldzuivering categorieën niet in de D.U.W. Sommige thuis Pensioen voor bouwbedrijf Een oude traditie hersteld PONDERDAG 15 )UNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 School voor Ulo als voorportaal ouinisbaar IN DE TOELICHTING op een gisteren bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp, dat de vorming van onderwijskrachten voor het lager on derwijs regelt, wordt gezegd, dat om een genoegzaam aantal onderwijs krachten te kweken de school voor u.l.o, als voorportaal voor de kweek school niet kan worden gemist het openbaar en bijzonder kweek- schoolonderwijs. Volgens het wetsontwerp krijgt de nieuwe kweekschool een cursus van vijf leerjaren, verdeeld over drie leerkringen. De eerste en tweede leerkring bestaan elk uit twee leer jaren de derde leerkring bestaat uit een leerjaar. De eerste leerkring beoogt de al gemene vorming van de leerling, de tweede leerkrfing zijn bijzondere vorming als toekomstig onderwij zer. De derde leerkring beoogt voor al de leerling nader vertrouwd te maken met de lagere school. Na de eerste leerkring begint de eigenlijke vakstudie,, waarvoor drie jaren nO' dig zijn. Daarna kan de akte van onderwij zer worden behaald, welke tevens het recht verleent om tot hoofd ener school te worden benoemd. De te genwoordige splitsing in „akte van onderwijzer" en „akte van hoofdon derwijzer" behoort in beginsel vervallen. Alleen zij die de tweede en derde leerkring hebben doorlopen, kunnen worden geacht volledig bevoegd te zijn. Zij zijn benoembaar aan alle soorten lagere scholen en, behou dens de eis van een aantal practijk- jaren, ook zonder meer benoembaar tot hoofd ener school. Degenen, die slechts het eerste gedeelte van de vakstudie hebben volbracht, zfn slechts benoembaar tot onderwijzer aan een school voor gewoon lager onderwijs. Voor de toelating tot de eerste klasse van de kweekschool worden geen nieuwe eisen gesteld. De be staande mogel kheid om na een toe latingsexamen tot de tweede klasse te worden toegelaten is afgesne den. De toelating tot de derde klasse, d.i. de eerste klasse van de tweede leerkring staat open voor degenen, die een H.B.S., een gymnasium of een gelijkwaardige onderwijsinrich ting hebben doorlopen. De eisen voor een benoeming tot leraar aan een kweekschool zijn de zelfde welke gelden bij benoeming tot leraar aan een school voor voor bereidend hoger of middelbaar on derwijs. Het wetontwerp bêoogt tevens de financiële rechtsgelijkheid tussen HUURWET 27 JUNI AAN DE ORDE. De Tweede Kamer heeft gistermid dag besloten de huurwet in de ver gadering van 27 Juni aan de orde te stellen. WEGENWACHT VOORKOMT ERNSTIGE BOSBRAND. Aan de rijksweg Amersfoort Apeldoorn is door de A.N.W.B.-We- genwacht van de Vlekkert onder Mil- ligen het begin van een bosbrand ontdekt welke veroorzaakt was door zelfontbranding van een fosforgra- r.aat uit de bezettingstijd. Hij heeft onmiddellijk getracht de brand te blussen en na de nodige assistentie verkregen te hebben, heeft hij per motor de politie te Milligen gewaar schuwd, waardoor tijdig de Apel- doornse brandweer kon worden ge alarmeerd. Met vereende krachten is de brand geblust. Naar het oordeel van het Veluwe Bosbrandweer Co mité had hier een bosbrand kunnen ontstaan van zeer grote omvang. Door het snel en doeltreffend optreden van Wegenwacht van de Vlekkert is het vuur tot een kleine oppervlakte be perkt gebleven. De Roosevelts kwamen vau Tholen Mevr. Roosevelt zal op 19 Juli een bezoek aan ons land brengen. Zij wordt vergezeld door haar zoon, El liott Roosevelt, diens beide kinderen en haar secretaresse. Tijdens haar korte en onofficiële bezoek zal mevr. Roosevelt op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen worden door H. M. koningin Juliana en H. K. H. prinses Wilhelmina. Te vens zal zij ontvangen worden door de burgemeester van Amsterdam, en een rondvaart maken door de Am sterdamse grachten. 'De daaropvolgende dag zullen mevr. Roosevelt en haar gevolg Oud- Vossemeer op het eiland Tholen be zoeken, waar naar men aanneemt de familie Roosevelt oorspronkelijk van daan kwam. Op het eiland Tholen zal zij welkom geheten worden door de commissaris der koningin in de pro vincie Zeeland en door de burge meester van Oud-Vossemeer. Die na komelingen van de familie Roose velt. welke nog in Nederland ver blijf houden, zullen worden verzocht naar Tholen te komen, opdat mevr. Roosevelt persoonlijk met hen kan kermis maken. Op 20 Juni zal de Amerikaanse ambassadeur in zijn ambtswoning ter ere van mevr. Roosevelt een di rer aanbieden en een receptie hou den, welke door de aanwezigheid van een aantal Nederlandse ministers en partijleiders, alsmede andere hoge autoriteiten en de deken van het corps diplomatique zullen worden op geluisterd. Mevr. Roosevelt zal op 19 Juni om 1.40 namiddags met het vliegtuig uit Kopenhagen op Sèhiphol -arriveren. In de ochtend van de 21ste Juni ver trekt zij naar Brussel. KONING FREDERIK WHS VERBOLGEN Koning Frederick- van Denemar ken heeft mevrouw R 3"wvelt, de echtfcenote van de oud-prn^idenr la ten weten, dat hij haar niet zal kun- r.i n ontvangen. Volgens de „New York Herald Tribune" is de koelheid van de ko ring te wijten aan het feit, dat me vrouw Roosevelt in haar Memoires" diens houding van vc: i de oorlog heeft gecritiseerd. Hij scheen zich toen geen rekening te geven van de ernst van de internationale toestand, aldus mevr. Roosevp.1 De koning heeft n aan de ambas-, sade der Verenigde Staten laten we ten dat hij er van overtuigd is, dat mevrouw Roosevelt geen tijd zal hebben hem een - t-zoek te komen brengen in zijn zomerresidentie op Jutland, waar hij -mop tijdens haar verblijf in Denemarnsri zal bevin den. Geblokkeerde tegoeden thans omzetten Reeds lange tijd biedt de regeling inzake de afwikkeling van de geld- zuivering voor houders van geblok keerde tegoeden de mogelijkheid de ze tegoeden via een z.g. optiereke- ning op verschillende wijzen aan te wenden, voorzover zij niet dienen te worden gebruikt voor de betaling van oude belastingen, vermogens of vermogensheffing ineens. Verscheidene houders van geblok keerde tegoeden hebben echter van deze gelegenheid nog geen gebruik gemaakt. Anders houders lieten hun geblokkeerde tegoed wel met toe stemming van de ontvanger der di recte belastingen naar een optiere kening overschrijven, maar maakten geen gebruik van de verschillende aanwendingsmogelijkheden, de z. g opties, zoals bijv. inschrijving op in vesteringscertificaten of beleggings certificaten of het openen van een beleggingsrekening- - Volgens de wet afwikkeling Geld- zuivering zullen tegoeden, die op een nader deer de minister van finan ciën vast te stellen datum nog al tijd op geblokkerde rekening ge boekt staan, worden overgeboekt naar een renteloze rekening bij het agentschap van het ministerie van fi nanciën te Amsterdam, terwijl even zo tegoeden, die op een vooraf aan te kondigen datum nog op optiereke ning staan, door de banken, waar die tegoeden uitstaan, naar 's rijks schat kist worden overgeboekt ten name van de desbetreffende houders. Blijkens de zo juist verschenen 5e Uitvoeringsbeschikking wet Af wikkeling Geldzuivering (Staats blad no- K 228) zijn de hierbedoelde data vastgesteld op 21 October 1950 voor tegoeden op geblokkerde re kening en 18 November 1950 voor tegoeden op optirekening. In hun eigen belang wordt hou ders van geblokkeerde tegoeden, die dat nog niet hebben gedaan, thans dringend aangeraden, bij de bevoeg de ontvanger der directe belastingen een machtiging tot omzetting van hun geblokkeerde rekening in een optierekening aan te vragen en na dat de machtiging is verleend, zo spoedig mogelijk een keuze te ma ken uit de opties, die de regeling voor de afwikkeling der geldzuive ring biedt. Deze aanbeveling geldt ook voor degenen, op wier saldo door de in specteur der belastingen een beslag is gelegd ingevolge artikel 4d van de Beschikking Deblokkering 1945, een dergelijk beslag zal dan tevens nader in overweging worden geno men. Voor hen, die reeds eerder machti ging tot overboeking naar optiere kening hebben verzocht, doch die machtiging nog niet hebben verkre gen, bestaat thans de gelegenheid hun verzoek te herhalen, daar in vele gevallen thans aanvragen zullen kun nen worden ingewilligd, die'daarvoor tot dusver nog niet in aanmerking kwamen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat ieder, die thans machti ging tot overboeking naar optiereke ning vraagt of opnieuw vraagt, zo wel een aanvraagformulier als een daarbij behorend inlichtingenformu lier moet indienen. Beide formulie ren zijn verkrijgbaar bij de inspec ties en ontvangkantoren der belas- tingen en in bet algemeen ook by de banken. Houders van een optierekening, die hun keuze tot dusver nog niet hebben gemaakt, dienen, om moei lijkheden te voorkomen, deze keuze thans zo spoedig mogelijk te doen. Bij het kiezen van een optie kan de bank, waar het tegoed op optiereke ning wordt gehouden, behulpzaam zijn. In de 4e Uitvoeringsbeschikking wet Afwikkeling Geldzuivering (Staatsblad no K 227) is een rege ling getroffen door de tegoeden op optierekening die minder dan 500 bedragen en waarvoor tot dusver geen optie kon worden gekozen, aan gezien de houder reeds een bedrag naar beleggingsrekening had ge boekt. Ingevolge de in deze Uitvoe ringsbeschikking gegeven regelen zullen de hier bedoelde restanten vrij komen. Door enige wijzigingen in de Be schikking Deblokkering 1945- en door intrekking van de 16e Aanvullings- beschikiking Deblokkering 1945, is bereikt, dat de betalingen van het rijk op geblokkeerde rekening in het algemeen .een einde hebben geno men.' NIEUWE VOORZITTER KATHOLIEKE JEUGDRAAD. Het Hoogwaardig Episcopaat heeft als opvolger van Mr. J. M. L. Th. Cals benoemd tot voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Neder land: Mr. R. G. A. Höppener te Roermond. De nieuwbenoemde, die sedert vele jaren een leidende rol speelt in het katholieke sociale werk en de vrije jeugdvorming, was eer tijds voorzitter van de' Limburgse Jongstuaentenbond, terwijl hij ook bij het patronatenwerk een stuwen de kracht was. Na verscheidene functies in de Verkenerij vervuld te hebben, werd de heer Höppener in 1937 benoemd tot Hoofdcommissaris der Katholieke Veïkennersbeweging. Dat Mr. Höppener een brede be langstelling heeft voor de proble men betreffende de jeugd en het maatschappelijk werk, moge mede blijken uit het feit, dat hij in 1948 voor de Katholieke Volkspartij een prae-advies heeft uitgebracht over „Actieve Jeugdpolitiek" en dat hij tot de oprichters behoort van het „Katholiek Sociaal Tijdschrift", van welks redactie hij deel uitmaakt. Mr. Höppener is voorts o.m. lid van Gedeputeerde Staten van Limburg en voorzitter van het Bestuur der Katholieke School voor Maatschap pelijk Werk te Sittard. CONCERTGEBOUW-AARDE NAAR HOLLYWOOD. Van onder de vloer der grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw reikte gistermiddag Eduard van Bei- num de zangeres mevr. Faniella een schaal met aarde aan, die hij even tevoren had geschept uit de grond waar Amsterdams muziektempel op rust. Deze aarde gaat naar Holly wood, waarheen ook aarde uit een twintigtal andere landen wordt ge zonden om daar te worden vermengd met grond van Hollywood. Dit alles zal in een omhulsel bewaard worden als symbool van de culturele een heid. Op 1 Augustus a.s. zal in Holly- wood-Bowl een grote concertruim te in de open lucht een plechtig heid worden gehouden, die de cul turele eenheid der landen moet uit beelden. Regeringscommissie rapporteert HET GRONDWERK in de Dienst Uitvoering Werken is in het alge meen niet passend voor de geschoolde handarbeiders, die hun be roepsarbeid met een aanzienlijke mate van verstandelijk overleg moeten verrichten. Deze geschoolde handarbeiders zijn in de D.U.W. niet op hun plaats. Zij zullen er geestelijk worden gedrukt door het bewustzijn, dat zij tot het verrichten van hogere gekwalificeerde arbeid in staat zijn. Tot deze slotsom is een Regeringscommissie gekomen, die thans aan de minister van Sociale Zaken rapport heeft uitgebracht over haar on- derzoek in bovengenoemd 'vraagstuk. De commissie is van oordeel, dat arbeiders, die ingewikkelde arbeid verrichten, waarvoor een uitgespro ken aanleg, practische ervaring en theoretische kennis wordt vereist, niet thuis horen in de D.U.W. Zij acht daar ook niet op hun plaats, de arbeiders, die in zekere mindere ma te aan bovengenoemde eisen moeten voldoen. Ofschoon behorende tot de laatste groep, zijn echter houwers (uit de mijnen), stokers, tuinders knechten, bloembollenarbeiders, bloemistenknechten, tuinlieden, knechten uit de boom- en fruitkwe- kerij wanneer zij door werkloosheid worden getroffen volgens de com missie over 't algemeen wel geschikt voor de werkobjecten van de D.U.W. Bij haar onderzoek heeft de com missie nagegaan, of de sigarenma kers hun handvaardigheid verliezen, indien zij grondwerk verrichten. De ze mening is vaak verkondigd, maai de commissie kan haar niet onder schrijven. Zij zegt hierover: „De resultaten van een onderzoek bij de arbeidsbureaux tonen aan, dat sigarenmakers, die langere of korte re tijd op een werkobject van de D. U.W. grondwerk hebben verricht, hun beroep zonder noemenswaardi ge moeilijkheden weer kunnen uit oefenen. Dat na een min of meer langdurige tewerkstelling, in een D.U.W.-object in enkele gevallen ge durende een korte tijd een zekere her-aanpassing aan de beroepsom standigheden nodig kan zijn, is een Loonsverhoging dekt premiebetaling Met het bedrijfspensioen voor de bouwnijverheid is het zover, dan en kel nog gewacht moet worden op de ministeriële bekrachtiging vol gens de op 17 Maart 1949 aanvaar de wet betreffende de verplichte deelneming in bedrijfpensioenf on ri sen. Aldus meldt de „Volkskrant." Inderdaad zal hier, voor de be- drijfsgenoten in de hoofdbedrijven utiliteitsbouw, water en wegen bouw) straks sprake zijn van ver plichte deelneming, maar voor de bijna tweehonderdduizend werkne mers waarom het hier gaat, bete kent dit in feite géén financiële last. Het College van Rijksbemidde- iaars heeft namelijk goedgevonden, dat de door de bouwvakarbeiders op te brengen pensioenpremie van f. 1,20 per week wordt opgevangen in een gelijkwaardige loonsverho ging. De werkgevers, die met f. 1,20 per week de andere helft van de premie bijdragen, mogen die door berekenen in hun prijzen. Met de totstandkoming van dit Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid die binnen rede lijke tijd mag worden tegemoet ge zien zal het Nederlandse be drijfsleven zijn vierde bedxijfspen-'' sioen rijk zijn. In de landbouw, als mede in het groot- en het klein- metaalbedrijf kent men reeds zulk een ouderdomszorg. Voor de bouw nijverheid gaat het fonds gelden voor alle mannelijke werknemers die onder een loonregeling vallen. Dit dan voor wat betreft de zoge naamde hoofdbedrijven. De neven- bedrijven als daar zijn patroons en arbeiders in het stucadoors-, steen- houwers- eri. granitobedrijf, alsmede ook patroons en arbeiders der tim- menfefbrieken kunnen als zelfstan dige groep deelnemen in dit pensi oenfonds. Die deelneming kent ook hier verplichte binding. Treedt het bedrijf spensioen een maal in werking, dan zal een bouw vakarbeider die van jongs af in het vak gezeten heeft aanspraak kunnen maken op een pensioen van een goede 650 gulden per jaar. Hierbuiten staat dan nog de thans in pr act ijk zijnde noodverziening- Drees. Wat hiermee mettertijd zal gebeuren en in hoeverre er een al gemeen basis-pensioen voor de Ne derlandse werknemer, respectieve lijk voor de Nederlander in het algemeen komt, valt op dit moment niet te zeggen- omstandigheid, welke voor alle vak arbeiders geldt, die een bepaalde tijd aan hun beroepswerkzaamheden onttrokken zijn geweest, óók voor vakarbeiders, die tijdens hun werk loosheid niet op een D.U.W -object geplaats waren, doch bijvoorbeeld in een steunregeling waren opgeno men. Geschikte werkobjecten. De commissie heeft zich vervol gens beraden over de vraag, welke werkobjecten kunnen worden ge sticht voor de werkloze geschoolde handarbeiders, voor wie de D.U.W. een ongeschikt werkterrein is. De werkloosheid onder de vakarbeiders is op dit ogenblik nog niet buiten sporig groot, doch de economische toestand zou zich in de toekomst on gunstig kunnen ontwikkelen, waar door de werkgelegenheid zou ver minderen, De commissie is van mening, dat een afdoende oplossing van het vraagstuk van een eventuele werk loosheid besloten ligt -in de uitvoe ring en het welslagen der plannen van de Werkgelegenheidscommissie tot het uitvoeren van openbare wer ken. Door de uitvoering van deze werken zal er in de eerste plaats voor de arbeiders uit de bouw-, me taal- en electro-technische bedrijven werkgelegenheid worden geschapen, en op de tweede plaats voor hen, die werken in de bedrijven, waarin de te gebruiken materialen worden vervaardigd, bewerkt of vervoerd. Bovendien zal de aldus geschapen werkgelegenheid de koopkracht sti muleren van de daarin betrokken arbeiders, hetgeen indirect tot ge volg zal hebben, dat ook arbeiders in andere takken van industrie daarvan zullen profiteren. Behalve de uitvoering van nog en kele andere werkobjecten, die we gens gebrek aan geld anders toch niet zouden worden aangepakt, ziet de commissie verder geen mogelijk heden tot werkverruiming. De uit voering van elk ander werk in de door de Overheid gestichte werk objecten zou leiden tot een ongezon de concurrentie met het particuliere bedrijfsleven, de werkgelegenheid daar besnoeien, en dus het eventuele probleem van de werkloosheid slechts verplaatsen. OUDE GRAFSTEEN IN MIDDELHARNIS GEVONDEN. Bij het herstel van de Nederlands Hervormde kerk in Middelharnis is een zeer oude zwaar beschadigde grafsteen gevonden. Na onderzoek bleek, dat men te doen had met een steen uit het jaar 1410. In de steen zijn engelenfiguren gebeiteld. Op de vier hoeken is een stier afgebeeld. Onder de steen trof men nog een schedel aan. Men meent, dat door de vondgt van deze steen bewezen is, dat Middelharnis ouder is, dan tot nu toe verondersteld werd. Volgens deskundigen moet reeds in 1350 een nederzetting zijn gesticht op de plaats, waar nu Middelharnis ligt. Met weetêeticfït pet telefoon Draai 0 0 3 Reeds enige tijd worden proeven genomen met een nieuwe z.g. weer berichtmachine, waardoor het moge lijk is, dat per telefoon de weers verwachting van het K.N.M.I. wordt beluisterd. Deze machine bevindt zich op het telefoonkantoor te Utrecht. De abbonné's van het district 's-Gravenhage (nog niet de aangeslo tenen van het stadsnet 's-Gravenha- ge) kunnen thans ook van deze dienst gebruik maken. Door het kiezen van 003 krijgt TWEE AUTOBOTSINGEN OP MERWEDEBRUG. Op de Merwedebrug aan de Mui- derstraatweg slipte gisteravond een Renault personenauto. De wagen draaide een paar maal om zijn eigen as en tolde prompt tegen een tegen ligger op. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de Renault liep een hoofdwonde op. Een in de andere auto gezeten dame bekwam lichte verwondingen. Het ongeval veroorzaakte enige stagnatie in het autoverkeer. Bij het oprijden van de file wagens slipte wederom 'n auto en volgde het voor beeld van zijn voorganger door tegen een tegenligger op te botsen. Hierbij deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. Het gevolg van deze aanrijdingen was, dat drie auto's moesten worden weggesleept. INKRIMPENDE BELANGSTELLING TER BEURZE. Dat de terughoudendheid ten aan zien van de Indonesische fondsen, zij het niet meer in zo sterke mate als voor kort, nog niet verdwenen is, bleek gisteren opnieuw. Belangstel ling van het publiek bleef uit, de hoeken waren verlaten en wegens gebrek aan steun was het koerspeil iets lager. Zolang het vertrouwen in de Indonesische ontwikkeling bij het publiek in het algemeen niet toe neemt, blijft men ietwat huiverig voor de desbetreffende fondsen. Hier bij komen uiteraard nog de factoren, die reeds geruime tijd belemmerend op de beurshandel werken en waar in slechts van overheidswege veran dering kan worden gebracht. Toch schijnt het liquidatieproces nu wel in belangrijke mate te zijn uitgewerkt. Opmerkelijke dalingen doen zich al thans niet voor en het waren giste ren dan ook uitsluitend beurstechni- sche oorzaken, die de koersen iets omlaag drukten. De bepaald flauwe stemming van gistermorgen bleef echter niet behouden. De fluctuaties waren sporadisch en noch in Tabakken, noch in Suikers of Rubber ging iets om van beteke nis. Kon. Olie bewoog zich tussen 272H en 275^ en sloot vrijwel op het hoogste punt. AKU was iets be ter, maar Unilever nauwelijks prijs houdend. Voor Philips ontstond eni ge belangstelling; het verslag over 1949 wordt met spanning tegemoet gezien. Kennelijk heeft men daarvan goede verwachtingen. De overige hoeken boden weinig stof tot bespreking. De Scheepvaart markt lag stil, evenals Amerikanen, Indonesische credietinstellingen konden zich slechts met moeite hand haven. Nederlandse Staatsfondsen kalm prijshoudend. Prol. 2% pet. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Wisselend bewolkt. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. men verbinding met de weerbericht machine.. Het K.N.M.I. geeft hiervoor een speciaal opgemaakte weersverwach ting per telex door naar het kan toor Utrecht. Daar wordt het be richt direct door een telefonist(e) vastgelegd op de staalband van de weerberichtmachine. Het ligt in de bedoeling, dat 4 x per dag een nieuw bericht zal wor den gegeven. Het eerste bericht, dat om 6 uur wordt verstrekt, bevat de weersverwachting geldig tot de avond. Op Zondagen en gedurende het tijdvak van 1 November1 Maart zal het eerste bericht niet om 6 uur doch om 7 uur worden gege ven. Het '2e bericht wordt om 12 uur op de band vastgelegd. Dit bericht bevat allereerst de weersverwach ting geldig voor de middag, daarna de weersverwachting geldig van de avond tot de volgende avond en ten slotte, indien de lengte het toelaat, een zeer korte beschrijving van de algemene weerstoestand. De laatste beschikbare gegevens e voor deze verwachtingen zijn gebruikt, zijn die van 09.00 G.M.T. Het derde bericht, dat omstreeks 18 uur wordt verstrekt, geeft de weersverwachting van de avond tot de volgende avond, gevolgd door een iets uitgebreidere toelichting op de algemene luchtdrukverdeling. Het laatste bericht wordt gegeven om omtreeks 23 uur. Het bevat de weersverwachting vor ode volgende dag van des ochtends tot des avonds, benevens een tamelijk uitgebreid weeroverzicht. Deze indeling van de berichten moet als een voorlopige worden be schouwd. De inhoud zal zo nodig aangepast worden aan bepaalde dringende wensen die van de zijde van de gebruikers naar voren wor den gebracht. Gedurende het verwisselen van de tekst op de machine is deze voor de abonné's niet bereikbaar. Dit duurt 10 a 15 minuten. Bovendien zal de machine voorlopig van 11.30 tot 12.00 buiten dienst gesteld worden voor onderhoud .Een abinné, die geduren de deze tijden 003 kiest hoort de be- zettoon. De weersverwachting" kan aan eenige abonné's tegelijkertijd worden doorgegeven. In tegenstelling met de sprekende klok, wordt het volledige weerbe richt slechts 1 maal gegeven. Wanneer men oproept op een ogenblik, dat de machine reeds be zig is een bericht uit te zenden, hoort men' eerst het laatste deel van het lopende weerbericht. Wanneer men na afloop hiervan even wacht, wordt nog eens het gehele bericht doorge geven. De kosten bedragen die van een lokaal gesprek. De Delltse Ommegang In deze tijd van verblijdende op leving van oucle, godsdienstige tra dities. welke sedert de z.g. Hervor ming in onbruik of geheel in verval geraakten, moge met blijdschap ge wag worden gemaakt van de toene mende belangstelling voor de jaar lijkse Ommegang ter ere van Ma ria van Jesse, die a.s. Zondag we derom te Delft wordt gehouden. Het herstel van deze oude, schone traditie dateert uit het jaar 1930, toen een kleine groep Kath. Studenten, leden van „St. Virgilius", voor de eerste maal weer de bidweg hielden, teruggrijpend naar de dagen van vóór de Reformatie, toen jaarlijks, op de eerste Zondag na de feestdag van St. Odulphus, (12 Juni), de Delftse Maria-Ommegang met grote luister uittrok, in latere tijd bij jaar beurt uit de Oude Kerk of uit de St. Ursula (nu Nieuwe Kerk) op de Marta Deze processie, waarop in de Middeleeuwen een jaarmarkt volg de de alom bekende St. Odulphus- markt werd ingesteld als uiting van dank van het volk, voor een mi rakel, dat ten jare 1327 in de Oude Kerk geschiedde aan een blinde vrouw uit Den Haag, vrouwe Mach- teld, die het gezichtsvermogen her kreeg door de voorspraak van de Moeder Gods, na een smeekgebed bij de beeltenis van O. L. Vrouw van •sse. Dit jaarlijkse feest werd om de grote toeloop van het volk „de Delft- se Ommegang" genoemd. Het stond aldus ook in de Almanakken van die tijd vermeld. De vermaardheid van deze ommegang drong tot zelfs in Rome door, zodat Paus Bonifacius IX een aflaat van twee jaar verleende aan allen, die de processie met ge past eerbied volgden. Vóór 20 jaar hebben de Kath. stu denten, onder leiding van hun toen malige moderator Pater dr. Germ. Vrijimoed, O.F.M., die later ook als pastoor der St. Josephkerk, zetel van het Gilde, ter ere van Maria van Jesse, zoveel voor het herstel van deze Mar ia-devotie zou verrichten, de goede gedachte gehad, de sedert eeuwen verbroken traditie te her vatten. Deze bescheiden poging der studenten gaf de stoot tot een rijke herleving en opbloei van de door de Reformatie verstoorde traditie. Want in het sinds verlopen tijdvak is jaar na jaar het aantal Kath. mannen uit stad en gewest, dat aan de ommegang deelneemt, talrijker geworden. De kleine groep studenten groeide uit tot vele honderden mannen en jon gelingen; zelfs uit Den Haag komt nu telkenjare een grote groep Maria- vereerders in het zeer vroege mor genuur te voet naar Delft, om hier van zijn Maria-liefde en verering te getuigen. Dank zij de goede zorgen van Pastoor Vrij moed, werd de St. Josephkerk verrijkt met een kapel, toegewijd aan Maria van Jesse. Zijn huidige opvolger, Pastoor dr. Cass. Hentzen O.F.M.. deed deze kapel met artistieke schilderingen en een paar gebrandschilderde ramen verfraaien. Zo is ze thtans geworden tot een centrum van de Delftse Maria-devo- tie en een waardige zetel van het Gilde ter ere van Maria van Jesse. Naar verwacht mag worden, zullen a.s. Zondag, de dag van de Omme gang, waar duizenden, óók uit de omliggende buitenparochies, haar be zoeken en.... opgetogen zijn over deze smaakvolle en waardige omge ving voor de aloude Maria-beeltenis, die bij deze gelegenheid in een nieu we, kostbare mantel van rood brocaat zal zijn gehuld. De Stille Omgang der mannen ver trekt a.s. Zondagochtend om 5.30 uur uit de St. Hippolytuskerk .Voor straat) naar de St. Josephkerk (Burg wal), waar om 6 uur de gezongen H. Mis wordt opgedragen, waaronder toespraak en Algem. H. Communie. Des namiddags om 5.15 uur vertrekt de Stille Omgang der vrouwen, even eens uit de St. Hippolytuskerk naar de St. Joseph. Hier volgt om 6 uur het Pontificale Lof, te celebreren door Z. H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius te Den Haag, met predikatie en Sacramentsproces sie, waarbij de beeltenis van Maria van Jesse wordt meegedragen. De in tentie van de dag is: „Moge in dit H. Jaar. „jaar van de grote terug keer", door de voorspraak van Ma ria van Jesse, de afgedwaalden te rugkeren tot haar Goddelijke Zoon. DELPHENSIS.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2