S)e CcicióeSoii^cmt Amerikaanse en Nederlandse strijdkrachten Plan-Stikker aanvaardbaar Meerderheid Senaat in Belg ie weigert eraan mee te doen Het loonniveau de V.S. in Franse socialisten oneens met Labour Communisten bereiden staatsgreep voor Vliegtuig in het oerwoud Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 15 JUNI 1950 41ste JAARGANG V No. 12003 Franse en Engelse socialisten zijn het niet eens Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. tnnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Gezamenlijke luchtoeieningen J^E AMERIKAANSE EN NEDERLANDSE LUCHTMACHTEN zullen deelnemen aan geregelde gemeenschappelijke Dichtoefeningen, zo is door het Amerikaanse departement van defensie meegedeeld. „Daar een aanzienlijk deel van het Nederlandse radarnet thans gereed is en de piloten van de pasgevormde Nederlandse Meteor-straaljagers- eskaders voldoende vaardigheid hebben verworven in de tactiek van het onderscheppen van vliegtuigen, zijn geregelde oefeningen van beide luchtmachten gezamenlijk mogelijk en zullen dan ook worden gehou den'', aldus de aankondiging. De Amerikaase vliegende reuzen-' forten, die in Engeland gestation- neerd zijn, zullen de routine oefen- vluchten van en naar Helgoland over Nederlands gebied maken en zullen daar worden aangevallen door Nederlandse jagers. Filmcame ra's in de jagers en bommenwerpers zullen de resultaten van deze aan vallen registreren. Dit is de eerste proef van directe Amerikaanse samenwerking met het oefenschema van de West-Europese luchtmacht, aldus het Amerikaanse departement. Het voegde hieraan toe, dat de be tekenis van gemeenschappelijke oefening voor het in één verband brengen van de West-Europese luchtmachten moeilijk te overschat ten is. Zeep voor Engeland In officiële kringen te London verwacht men, dat Engeland het plan-Stikker voor economische in tegratie van Europa in welwillende overweging zal nem'en. Volgens waarnemers te London is het plan voor zover het de voorgestelde li beralisatie van de Europese handel betreft, volledig aanvaardbaar voor Engeland. Het denkbeeld van een Europees integratiefonds brengt vele inge wikkelde kwestiesi met betrekking tot de gevolgen van integratie van de Europese industrieën voor de öfzondeirilij ke nationale eoonotmie- ën met zich, doah men voorziet, dat de leidende beginselen van het nieuwe Nederlandse plan gunstig zullen worden beoordeeld. Van ambtelijke zijde werden de voor stellen van mr. Stikker een waar devolle bijdrage genoemd tot het denkbeeld van een actieprogram voor de duur van vier a vijf jaar, dat onlangs door Marjolin, de se cretaris-generaal is voorgesteld. MINISTERSCONFERENTIE BENELUX UITGESTELD. De Beneluxconferentie, die het einde van deze maand in Oost ende zou worden gehouden, zal on geveer een maand worden uitge steld. Dit uitstel heeft de Neder landse regering verzocht in ver band met andere buitenlandse con ferenties, die op hetzelfde tijdstip' worden gehouden, in het bijzonder ook met het oog op de conferentie overde Europese betalingsunie. De Belgische regering verzet ziéh niet tegen dit uitstel. Voor de parle mentaire debatten in België aan het einde van deze maand komt bij deze regeling nu ook meer tijd be schikbaar. „CIERVA-LUCHTPAARD" STORT TE NEER. De grootste helicopter ter wereld, het „Cierva-luchtpaard" is Dinsdagmidag in de nabijheid van Southampton neergestort. De drie inzittenden, de heren F. J. Cable, invlieger van het Ministerie van Voorzieningen, Alan Marsh, direc teur en eerste invlieger van Cierva en J. Unsworth, ingenieur bij Cier va, kwamen hierbij om het leven. Deze foto toont U de uitgebrande helicopter, bedekt met schuim van de schuimblusapparaten bij een boerderij in de omgeving van Sou thampton. Binnenkort vertrouwensvotum Woensdag zijn in België twintig katholieke senatoren benoemd. In Henegouwen en ook Vlaanderen zul len de provinciale senatoren op 19 Juni gekozen worden. Het staat ech ter vast, dat de Belgische katholie ken in de senaat een meerderheid zullen vormen, die men berekent op 91 van de 175 zetels. Voor het eind van de maand zal premier Duvieusart dus het vertrou wen van Kamér en senaat kunnen vragen. Daarna kan in een verenig de zitting een einde gemaakt worden aan de wet, die de koning verhindert te regeren. Waarschijnlijk zal de ko ningskwestie niet vóór begin Juli opgelost kunnen zijn. DE GENIE LEGT WEGEN AAN. In verband met de herverkaveling op Walcheren, is een compagnie ge nietroepen er op het ogenblik bezig wegen aan te leggen. De herverka- velingswerken omvatten een uitge breid gebied. Met de uitvoering hier van zal het cultuur-technische as pect van het eiland zeer gediend zijn. POOLSE GEZANT OMGEKOMEN. De Poolse gezant in Den Haag de heer K. Pruszinsky, is bij een ongeval in Duitsland omgekomen De gezant was per auto op weg naar Polen. Bij de Poolse legatie is bevestiging verkregen, dat hij ge dood is. De Europese betaliugsunie pR IS EEN ERNSTIGE kink in de kabel gekomen bij het nastreven van een Europese betalingsunie: de Belgische minister van buiten landse zaken, Paul van Zeeland, zal vandaag naar Parijs gaan om de O. E.E.S. op de hoogte te brengen van Beligë's weigering om onder de ge geven omstandigheden deel te nemen aan de geprojecteerde Europese betalingsunie. De moeilijkheden liggen i goudvraagstuk. Men is het week te Parijs niet eens kunnen worden over het tijdstip, waarop het goud ten tonele zou moeten verschij nen om de schulden van de Europese landen onderling te vereffenen. De gisteren te Brussel gehouden verga dering van Beneluxministers, ein digde in een impasse door Belgie's eis tot een bevoorrechte positie in de Europese betalingsunie. De kwestie is nl. dat België-de meeste Europese landen grote cre- dieten heeft verleend en op grond daarvan een speciale dispensatie eist ten opzichte van de vereffening van schulden. Deze schulden zouden via een ge meenschappelijke clearing lopen, import en export zouden zoveel mo gelijk in evenwicht worden ge bracht, uitstaande schulden gedeel telijk in goud en dollars worden ver effend. Aangezien nu de meeste West-Europese landen België geld schuldig zijn, eist België een specia le consideratie voor de bedragen der betalingen in goud. De Europese betalingsunie had Vrijdag opgericht zullen worden, nadat de Engelse tegenstand was overwonnen door het toekennen van een speciale positie aan het pond sterling. Nu is het Belgische pro bleem er weer tussen gekomen. Men hoopt hier toch nog een oplossing voor te vinden. In dë Belgische hoofdstad is mede gedeeld, dat er in het raam van de vooi'gestelde Europese betalingsunie op België een beroep zou worden gedaan om nieuwe credieten aan het buitenland te verstrekken tot een bedrag van 10 milliard francs. Bel- het gië's economische middelen, zo ver deze klaart men, zijn ten enenmale on toereikend om zodanige credieten te verstrekken en de regering is dan ook niet bereid zich hiertoe te ver binden. Atoomproductie der Sovjets Amerikaanse militaire deskundi gen zijn van mening, dat de Sowjet- Unie 23 September over 6 atoom- lbomimen zal be^hikfken, aldus schrijft 'het te New York verschij nende blad „American." Volgens de luchtvaartkundige medewerker van dit blad, George Carroll, verwach ten deze militaire deskundigen eveneens, dat de Sowj et-Unie de productie in de komende 12 maan den tot 25 zal kunnen opvoeren. „Volgens kapitein-luitenant ter zee William T. Greenhalgh, profes sor van het industrieel college der gewapende strijdkrachten, is deze schatting gebasseerd op nauwkeu rige geheime inlichtingen, onlaugs van achter het IJzeren Gordijn ver kregen,'' aldus Carroll. „In een op merkelijke rede onthulde hij tege lijkertijd voor het eerst vele feiten, die de Russen hebben getracht ver borgen te houden." Kapitein Greenhalgh zou ge zegd hebben: „De Amerikaanse mi litaire autoriteiten beschikken over inlichtingen, dat 14.000 Russen sinds 1945 aan het regiem van Stalin zij: ontkomen, onder wie zes géneraal! van het rode leger. Uit de door de1 Amerikaanse militaire autoriteiter ontvangen inlichtingen was geble^ ken, dat men ongeveer 20 millioen Russen hevig en bitter gekant acht tegen de communistische partij de regering. „Deze mensen hébben hun ware gevoelens met succes kunnen verhelen of zijn in gevan genkampen opgesloten," aldus Greenhalgh, die met nadruk zijn mening te kennen gaf, dat een gewapende oorlog noch op handen noch absoluut onvermijdbaar is. Een tam stel bandieten De onschuldige Giuliano De toeschouwers op de publieke tribune van de rechtzaal van Viter- bo (Italië) toonden zich echt te leurgesteld, toen 27 bandieten, naar men verklaart medeplicfntigen van Giuliano, in Zondagse kleren en keurig gekamd, doch aan elkaar geketend, voor de rechter versche nen. Zij hadden het aanschijn van een tamme troep, een van hen viel flauw, een ander brak in tranen uit drie kinderen te hebben, „die van honger zullen omkomen als ik niet voor 'hen kan werken," en weer een ander las een filmblad. Genoemde 27 en negen - onder wie Giuliano zelf - die verstek lie ten gaan, worden ervan beschul digd 11 boeren gedood te hebben door machinegeweervuur te rioh- ten op een menigte, welke zich ter gelegenheid van een dag van de arbeid in 1947 te Portella della Gi- nestra had verzameld. Giuliano, de bandieten-,,koning," verklaarde in een getypte brief van zes pagina's, dat hij „niet meer van plan was dan de boeren af te schrikken en plaatselijke communistische leiders te vangen." GEHEIMZINNIGE MIST BOVEN DE STILLE OCEAAN Een geheimzinnige mist heeft zich Woensdag over het Zuidwesten van de Stille Oceaan, van Hawai tot Mid- way-eiland, gelegd; over een afstand van ongeveer 3200 kilometer. Het weerkundig station van Honoloeloe heeft niet alleen toegegeven, niet te kunnen voorspellen wanneer die mist zal optrekken, doch is niet in staat de oorzaken er van aan te geven, De mist kan veroorzaakt zijn door winden, welke zand uit de Afrikaanse woestijnen meevoeren, of wel door de jongste uitbarsting van de vulcaan Manoea Loa, tenzij hij zou ontstaan zijn ingevolge een atoomcntploffing, wat door het weerkundig station evenmin als uitgesloten wordt ge acht. Het loon van de gemiddelde Ame rikaanse arbeider zal over dertig jaar twee keer zc groot zijn als thans „wanneer de productie per man en per uur met hetzelfde ge middelde blijft stijgen als in het verleden." Deze voorspelling wordt gedaan in een zeer uitvoerig rap port over de nationale politiek ge titeld „hoe kunnen fle werkelijke lonen '••Verhoogd worden," en dat werd gepubliceerd door de afdeling onderzoek en politiek van de com missie voor economische ontwikke ling (C. E. D.) van deze C. E. D. zijn vele vooraanstaande zakenlie den en financiële firma's lid. Zij is een n ietnpolitieke Amerikaarse organisatie die niet beoogst winst te maken. In de laatste vijftig jaren zijn de werkelijke uurlonen in de Ver enigde Staten, naar in het rapport wordt medegedeeld, ruim drie keer zo groot geworden. Op het ogen blik bedraagt het gemiddelde loon ongeveer 1,33 dollar per uur. In 1900 was het gemiddelde ongeveer 43 dollarcents per uur uitgedrukt in de prijzen van 1949. Dit komt neer op een loonsverhoging van on geveer 2,5 procent per man/ uur per jaar. De commissie merkt verder op, dat de toeneming van het werkelij ke inkomen in feite groter is ge weest dan alleen door de looncij- Toch geen politiek tegen Engeland ^OOIT ZAL DE FRANSE socialistische partij zich verenigen met een Europese politiek, gericht tegen Groot-Brittannië, verklaart het par tijbestuur in een te Parijs uitgegeven communiqué. Niettemin volgt er een scherpe veroordeling van het standpunt der Engelse Labourparïij ten opzichte van de politieke en economische eenheid. De partij verwijt voorts de Franse regering, dat zij door ha'ir over haast optreden mede-verantwoordelijk is voor de Engelse af: jiigheki. De Franse socialisten betreuren het, dat Labour zijn standpunt be kend gemaakt heeft voor de interna tionale socialistische confereni.1 die dit weekeinde te Londen zal w«.rden gehouden. Guy Mollet, secretaris-ge neraal van de partij zal het - ranse standpunt op de conferentie uiteen zetten. De partij kan het standpunt van Labour tegenover de nieuwe Europese idee niet delen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gezegd, dat er „diepe m'-nings- 3/erschillen" blijken te bestaan tussen Frankrijk en Engeland ever het plan- Schuman. De commissie van buitenlandse zaken van de Franse Nationale Ver gadering heeft Woensdag in een re solutie de regering om een openbaar debat over het plan-Schuman ge vraagd „voordat een definitief be sluit zal worden genomen". De resolutie, die door een socialis tisch lid was ingediend, werd met 40 tegen 2 stemmen aanvaard. fers tot uitdrukking kan worden gébracht en zij wijst daarbij op de grote vooruitgang op het gebied van krachtstroom, vervoer, produc tie en distributie en op de ontwik keling van nieuwe producten en procédé's. De bevolking beeft ook een cteel van de toeneming van het inkomen verkregen in de vorm van groter gemak, zo voegt de com missie hieraan toe. Sedert 1900 is bet gemiddelde aantal werkuren met bijna een derde verminderd. Het moet mogelijk zijn, de lonen in de toekomst even snel te doen stijgen als in het verleden. Dit zou betekenen, dat in iets minder dan dertig jaar het uurloon van de gemiddelde arbeider dubbel zo groot zou zijn, aldus de commissie. Volgens Z. Atrikaanse minister n st li ,d' Kwestie-Jeruzalem De trustschapsraad van de V.N. heeft gisteren bij stemming beslo ten de kwestie-Jeruzalem naar de Algemene Vergadering terug te zen den. Dit besluit werd met negen'tegen één stem genomen. De Raad is van oordeel, dat het niet in staat is het statuut voor in ternationalisatie van de Heilige Stad uit te voeren. Tijdens de tweede lezing van het door de Zuid-Afrikaanse regering in het Afgevaardigdenhuis ingedien de wetsontwerp, strekkende tot het buiten de wet stellen van het com munisme, verklaarde de minister van justitie, Charles Swart, dat er een onder communitische leiding staande geheime organisatie onder de Zuid-Afrikaanse inheemsen be- ;taat, die voorbereidingen treft voor autoriteiten f^en staatsgreep. De leden van deze organisatie worden opgeleid om pos ten te kunnen vervullen in de be langrijkste sectoren van het openba re leven. „Op een bepaald tijdstip, dat door een geheim teken zal worden aange geven, zal één lid tot opdracht krij gen het water te vergiftigen, een ander wordt belast met het onklaar maken van de electrische krachtsta tions en nog anderen zullen politie ke moorden moeten uitvoeren", al dus minister Swart, die verder nog verklaarde: „Wij beschikken over een lijst, afkomstig van het hoofd kwartier van de Zuid-Afrikaanse communistische partij, waaruit dui delijk blijkt, dat de communisten de vakverenigingen onder hun contro le willen krijgen. In de vakvereni gingen der beambten van gemeen teraden, onderwijzers, metaalbewer kers, wasserij-employé's, spoorweg en havenarbeiders, handelsreizigers en journalisten bevinden zich com munisten. Wij zitten in Zuid-Afrika op 'n vulkaan. Zelfs generaal Smuts de oudste staatsman van Zuid-Afri ka, die thans tegen de dood wor stelt, heeft de lugubere, in het ver borgen werkende manier van optre den van het communisme aan de kaak gesteld. Minister Swart deelde nog mede, dat het wetsontwerp voorziet in straffen tot tien jaar gevangenis straf, het ontslaan van personen uit de overheidsdienst, het in beslag ne men van eigendommen en het aan bepaalde personen ontzeggen van de toegang tot bepaalde gebieden der Unie. Hardhandig einde van demonstratie De politie heeft Woensdagavond te Kaapstad een charge uitgevoerd tegen een groep naturellen van bei derlei kunne, die buiten de parle mentsgebouw een demonstratie hield tegen de wet, die de commu nistische partij in Zuid-Afrika ver biedt. In enkele minuten had de politie een menigte van ongeveer 500 personen uit elkaar gejaagd, en kele Ipewonde demonstranten wer den naar het ziekenhuis gébradht. De demonstratie was georgani seerd door het „democratische ac tiecomité." Op de protestbijeen komst werd het woord gevoerd door twee parlementsleden, die niet- blarike bevolkingsgroepen vertegen woordigden. De voorzitter gelastte de mars af, „omdat deze tot wanordelijkheden zou kunnen leiden, en wij onze vij anden niet in de kaart willen spe len." De demonstranten echter eis ten het houden van de mars en trokken onder het roepen van: „Wij willen vrijheid" naar het par lement. Met bovengenoemd gevolg. 2de Vliegongeluk bij Bahrein Onder bijna zeilde omstandigheden Een Skymaster vsn de Air France met 45 pasagiers en een bemanning van acht is hedenmorgen vroeg bij na op dezelfde plaats, waar Dinsdag een dergelijk vliegtuig neerstortte, in de zee bij Bahrein verongelukt. Tot nu toe zijn 10 personen met in- begx-ip van de piloot gered. Bij het ongeluk van Dinsdag kwa men 45 van de 51 personen d'e zich aan boord bevonden, om b ?t leven. Beide vliegtuigen waren op ng van Saigon naar Frankrijk. Zij zijn on- de- gelijke omstandigheden neerge stort. Radio werkte nog Een éénmotorig vliegtuig is bij de grens van Ethiopië en Somaliland neergestort. Zes Amerikanen, onder wie een vrouw en een kind, zijn door dit ongeluk in de wildernis te recht gekomen, waar leeuwen en luipaarden leven. In een slechts zwak waar te nemen 'radioboodschap werd meegedeeld, dat allen in leven zijn. Reddingsploegen in speciaal ge bouwde wagens banen zich een weg door het oerwoud. Een piloot van een opsporingsvliegtuig meende het wrak van het verongelukte toestel gezien te hebben. Hij heeft voedsel en medicamenten naar beneden ge worpen. Het verongelukte vliegtuig was gecharterd voor het vervoer van personeel en goederen naar een kamp van een olie-maatschappij in de Ogaden-woestijn. Het toestel werd besturd door de piloot Horton, die er in slaagde na het ongeluk de radio in werking te stellen. De Ethiopische luchtvaartmaat schappij heeft onmiddellijk, toestel len uitgezonden, om naar het vlieg tuig te zoeken. Alle beschikbare auto's zijn gemobiliseerd. In het oer woud komt men echter slechts lang zaam vooruit. Zojuist wordt gemeld, dat de in zittenden van het neergestorte één- motorige vliegtuig door Italiaanse gevechtswagens gered zijn. Zij zijn naar Beletuen gebracht, 50 kilome ter van de plaats van de ramp, waar een vliegtuig gereed stond om hen naar Addis Abeba te brengen. GEMEENTEBESTUUR IN DE GEVANGENIS. Twee straten in het Cyperse plaatsje Limassol hebben nieuwe na men gekregen, maar pas nadat de oppositie van de burgemeester e*i de wethouders was gebroken door hun gevangenzetting. Het gemeentebestuur had gewei gerd de naamborden te laten aan brengen, omdat een der straten ge noemd was naar Sir Richmond Pal mer, die het eiland bestuurde na de ongeregeldheden van 1931. Het Brit se bestuur heeft burgemeester en wethouders voor onbepaalde tijd ge vangen gezet. De naamborden laten wegbrengen en een „gemeentelijke commissie" ingesteld, die Limassol voorlopig besturen zal. De gedachte van een wijze is meer te vertrouwen dan de overtuiging van een dwaas.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1