Een eeuw geleden Een zilveren makelaar in LeidenPh. van der Drift NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK NIEUWS UIT DE OMGEVING 3*Co'de Qotf WOENSDAG 14 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ZILVEREN JUBILEUM MEJ. A. GRÜNDEMANN. Op 15 Juni a.s. zal het vijf-en-twin tig jaren geleden zijn, dat mej. A. Gründemann de functie aanvaardde van administratice van het R.K. Arm bestuur en het R.K. Wees- en Ouden- liedenhuis. Het was de heer J. A. Bots, toen ter tijde penningmeester, die bij de toe nemende omvang van de werkzaam heden haar assistentie verzocht. Toch waren die werkzaamheden toen nog zeer bescheiden, allengs zijn deze aanzienlijk toegenomen en bo vendien zijn ze ook wel zeer van aard en karakter veranderd. Was vijf-en-twintig jaren geleden vooral de aanleiding om over te gaan tot het aanstellen van een administra trice, de verlichting die de penning meester daardoor in zijn taak zou krijgen, Thans omvat deze taak de zorg voor de gehele dagelijkse leiding waarbij ook zeer de nadruk moet worden gelegd op de sociale kant van deze taak. Zij die de afgelopen jaren gedurende lange of kortere perio den de arbeid van mej. Gründemann hebben kunnen zien en beoordelen, v/eten, dat zij in de vele gevallen, die haar werden voorgelegd en waarvan zij kennis kreeg steeds vroeg naar en overlegde over de sociaal beste en ver antwoordde oplossing. Haar kennis van feiten en omstandigheden in de loop der jaren verkregen en haar daaruit opgedane ervaring waren bij de adviezen, die zij haar regenten voorlegde een goede richtsnoer. Vooral ging ook haar zeer ter harte het lot van de jongens en meisjes, die in het huis aan de Jacobsgracht hun tehuis hadden; zij kende en kent ze allen persoonlijk niet alleen van naam, maar ook van aard en karak ter en was ook daardoor een goede en betekenisvolle hulp voor het be stuur, wanneer dit beslissingen te nemen had, zowel van algemene als van een persoonlijke aard. Veel van haar arbeid is niet naar buiten bekend geworden en kon der halve slechts gewaardeerd worden in "kleinere kring. Van die waardering willen regen ten gaarne getuigen op de a.s. jubi leumdag en zij zullen zich gaarne verenigen bij het H. Misoffer dat in de kapel van het Weeshuis zal wor den opgedragen, waarna nog eeti bij eenkomst in kleine kring zal volgen. Mochten er buiten de kring van regenten nog anderen zijn, die van de ongetwijfeld bestaande belangstel ling voor de jubil'arisse en haar werk willen getuigen, dan bestaat daarvoor gelegenheid tussen HA en 12 uur in het. R.K. Weeshuis. Jacobsgracht 1. POSTZEGEL TENTOONSTELLING. Opening a. s. Zaterdag in „De Lakenhal" te Leiden De Leidse Vereniging van Post zegelverzamelaars organiseert, zo als wij enige weken geleden reeds melden, een postzegeltentoonstel ling, ter gelegenheid van haar twee de lustrum. De tentoonstelling zal plaats hebben in de z. g' „Schotten- zaal" van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" en is geopend op Zaterdag 17 Juni van 2.30-5 uur en van 7-9 uur en op Zondag 18 Juni van 1-5 uur. De officiële opening vindt plaats op Zaterdag 17 Juni om 1.30 uur, door burgemeester Jihr. Mr. F. H. van Kinschot. Er zal ongeveer 45 m2 tentoongesteld zijn, o. a. een vrijwel geheel complete collectie Neder land, bijna de gehele Overzeese Ge biedsdelen en Indonesië. Voorts di verse inzendingen van luchtpost brieven, z. g. first-day-covers (enve loppen met „eerste dag" afstempe ling), bijzondere oorlogspoststuk ken, enz., enz. De bedoeling is pro paganda te maken voor de philate- GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Gedurende de aldaar te verrichten werkzaamheden aan het kabelnet zullen de Hooglandse Kerksteeg en de Lombardsteeg van Maandag 19 Juni af voor alle rijverkeer worden afgesloten. 4678 lie, niet voor het bemachtigen van zoveel en zo verschillend mogelij ke postzegels e. d., doch speciaal te wijzen op het grote terrein dat de philatelie bestrijkt (naast postzegels ook poststukken en wat men zoal van postzegels leren kan.) Dit is de eerste postzegeltentoonstelling van enige omvang welke in Leiden wordt gehouden. Wanneer hiervoor voldoende belangstelling blijkt te bestaan, zal getracht worden op ge zette tijden tentoonstellingen te or ganiseren. Secretaresse van de Lus trumcommissie is mevr. W. F. Kla- sens-van der Loo, Breestraat 25, al hier, die alle verdere inlichtingen wil verschaffen. EERVOL ONTSLAG Prof. Mr. Dr. C. W. v. d. POT. Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 18 September 1950 aan mr. dr. C. W. van der Pot, in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de rijksuniversiteit te Gro ningen, onder dankbetuiging voor de belangrijke, door hem in deze be trekking bewezen diensten. Prof. van der Pot is oud-wethouder van Leiden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacobus Johannes, z. van P. F. Smit en H J. H. Hoovers; Ma rianne Gerardine, d. van W. F. Beij en J. B. Breedeveld; Clazina. d. van P. Bontenbal en C. Westhoek; Ca- tharina Johanna, d. van P. Blokker en G. van dei1 Bent; Maria Elisabeth, dr. van T. Verschoor en M. E. van Noord- Uit de Nieuwe Rotterdamse Cou rant van Woensdag 12 Juni 1850; LEIDEN, 11 Junij. Gisterenavond zijn de feestelijke samenkomsten aangevangen met een reünie van oud-studenten van 18401846, in het room- en koffijhuis de Vink, al waar weder het publiek tegen be taling van entrée toegang had, en een zeer talrijk gezelschap bijeen was. Omstreeks 10 ure in den avond, kwam de liedertafel, de Avondster, in een verlicht vaartuig eene sere nade brengen aan de feestelingen, welke zeer veel genoegen gaf en met geestdrift ontvangen wex*d. Ten 12 ure werd op een vlot in den Rijn een brillant vuurwerk af gestoken, vervaardigd door de hee- ren J. van Leeuwen en Zoon, te Haarlem. Na afloop daarvan bega ven de meesten der aanwezigen zich stadwaarts, doch vonden zich in hunne feestelijke stemming zeer on aangenaam gestoord, bij hunne aan komst voor de gesloten poort, al waar de maatregelen derwijze ge nomen waren, dat ondanks de elk ogenblik aangroeijende menigte de portier, getrouw aan zijne handel wijze in gewone tijden, niet dan één persoon tegelijk, tegen betaling van het poortgeld, wilde binnenla ten Daardoor ontstond in hooge ma le van ontevredenheid, welke ligt tot ongelukken had kunnen aanlei ding geven, waren niet ter goede uur de kleine poortdeur openge drongen en aan de opeengepakte feestgenooten de gelegenheid geg- geven hunne woningen te bereiken. jCEN KOEL KANTOOR VAN TWIJE VERTREKKEN, die in de afgelopen vijf en twintig jaar slechts weinig of in het geheel niet veranderd zullen zijn. Daarin een man, die op het eerste gezicht een al even za kelijke indruk maakt. Maar niet koel. Integendeel. Achter de glazen van zijn hoornen bril tintelen twee lichtjes, die duidelijk vertellen hoe achter dit zakelijk uiterljjk een warm hart klopt. Niet alleen de zakelijke~za- kenman, maar de zakenman, die werkelijk liefde heeft voor z'n vak. Een liefde, die dadelijk tot uiting komt, wanneer men deze man spreekt over zijn werk en beroep. Het is dan ook een niet alledaags beroep- Ma kelaar in onroerende goederen en hypotheken. En de heer Ph. v. d. Drift, want hem bedoelen wij. kan daar uren over spreken. Hij deed dat tegenover ons, toen wij hem gisteren opzochten, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als makelaar, welk feest vandaag wordt gevierd o.a. met een recptie van 3 tot 5 uur in „In den Vergulden Turk" Maar als u de jubilaris vraagt: geef nu eens een definitie van uw beroep, dan moet hij een zware zucht lozen en zeggen: „Dat kan bijna niet. Ons werk is daarvoor te veelzijdig. Onze voornaamste taak is als advi- seuj op te treden voor instellingen, die geld onder hypotheek verstrek ken. Dat is het zuivere werk van de makelaar, die immers beëedigd taxateur is." En verder? De makelaar belast zich spec:aal met alles wat verband houdt met onroerend goctt voor zo ver het geen werk van architect of aannemer betreft. Hij treedt od als bemiddelaar voor mensen, die onroe rend goed willen kopen of verkoper», maar hun r.aerr (en dua hun bedoe ling!) niet genoemd willen hebben. „Soms moet men wel vier of vijf Via: achter een bepaald object aan zitten om ret te kunnen kopen „En makelaar", aldus de jubilaris, „is het centrum van vraagen aan bod. Wij hebben in Leiden en om geving enige honderden huizen in exploitatie voor anderen en er zijn in de stad maar weinig huizen, waar ik nitet in geweest ben. Ons werk is een volledige vertrouwenskwestie, omdat het vaak over tienduizenden guldens gaat. Dat ik dit vertrouwen van velen geniet, stel ik op bijzon der hoge prijs, want het is de reden van het bestaan van mijn zaak." „U heeft in uw beroep natuurlijk wel eens dingen meegemaakt, die u "Hijr zullen bijblijven?", was onze, vraag. Maar de vlieger ging niet op. „Ik heb uiteraard vaak zeer bijzon dere dingen meegemaakt, maar daar kan men moeilijk over spreken, laat staan schrijven in de courant. Het is f-n blijft een vertrouwenszaak Kijk eens hier". En hij bladert in een map roet paperassen. „Hier, in deze brief, vraagt een collega uit Den Haag om inlichtingen over een huis in Lei den. Daar moet een taxatierapport over gemaakt worden. En hier vraagt een g^der uit Haarelm de grondwaarde van een bepaalde straat. Ga zo maar verder. Een ma kelaar moet wel degelijk bouwkun dige zijn en de Landelijke Examen commissie voor Makelaars, waarvan ik deel uitmaak, houdt daar terdege rekening mee." Voor de tiende maal sedert ons on derhoudt rinkelt de telefoon. Met notaris zus, met pastoor zo, met Am sterdam, met Utrecht, met Maas tricht En ga zo maar verder. Op deze kostbare tijd willen we niet langer beslag leggen. Het was ons trouwens al lang duidelijk gewor den, dat de Arr. Rechtbank te 's-Gra- venhage op 12 Juni wel degelijk wist wat zij deed, toen een 28-jarige jongeman (veel te jong, volgens ge bruikelijke begrippen) tot makelaar werd beëedigd. Dat zij zich niet ver gist heeft, is uit deze kwarteeuw practijk wel gebleken. En zal van- Jaag wel eens duidelijk worden ge zegd. Waarover wij u morgen ver slag hopen te doen. ALPHEN AAN DEN RIJN Politie tegen Spoorwegen. Op het terrein der Chr. H. B. S. speel de de politie een voetbalwedstrijd tegen een elftal der spoorwegen. Het werd een spannende kamp waarin beide partijen elkaar niets toegaven. Bij de rust had de politie een 10 voorsprong, maar in de tweede helft bleek de spoorwegen over meer stoom te beschikken dan de politie en zo kon het gebeuren, dat het einde kwam met een 11 ge lijk spel. Hoe staat het met de nieuwe speel velden? Hoe staat het met de door de gemeente in de omgeving van het Heulkamp nieuw aan te leggen sportterreinen voor de verenigingen ARC en Alphia? Naar ons werd me degedeeld is het wachten op een 200 arbeiders uit de DUW, die momenteel werkzaam zijn in de omgeving van Schoonhoven, zodra deze daar klaar zijn zal met de grondwerkzaamhe den een aanvang worden gemaakt Intussen is de eerste groeiperiode voorbij gegaan en zullen de straks te leggen graszoden zich voor Septem ber niet zo gemakkelijk vastzetten. ALKEMADE Raadsvergadering. De Raad is op Vrijdag 16 Juni des avonds te acht uur in openbare vergadering bijeen geroepen. ter behandeling van een 14 tal agendapunten, o.a.: Voorstel tot vaststelling ener nieuwe salarisveror dening voor de ambtenaren en be ambten in dienst dezer gemeente. Voorstel tot aankoop van een per ceel water van de Veender- en Lij- kerpolder buiten de bedijking. Voor stel tot aankoop van een perceel grond ten behoeve van woningbouw te RijDwetering Voorstel beschik baarstelling van een crediet voor aanstelling van een technisch op zichter bij de dienst van publieke werken. Bespreking terugneming weg Leidennieuwe Wetering. Voor stel tot het verlenen van een eenma lige subsidie voor de inrichting van een zwemgelegenheid te Kaag. BOSKOOP Solexrijder aangereden. Het was een onfortuinlijke handeling van de heer B toen hij Dinsdagmiddag op de Zijde plotseling de weg overstak. De achter hem komende motorrijder J C., hierop niet bedacht, remde uit alle macht, doch kon niet verhinde ren, dat hij de Solexrijder raakte. Het gevolg was dat beiden kwamen te vallen. De berijders kwamen met de schrik vrij, maar de voertuigen liepen nog al enige schade op. Deze zal echter onderling worden geregeld. HAZERSWOUDE Wegverzakking. De zachte bo dem werd oorzaak dat het betonnen dek van de Provincialeweg in onze gemeente op verschillende plaatsen zodanig is verzakt, dat van provin- ciale-wege een begin moest worden gemaakt de verzakte betonnen vak- kén vanaf het Dorp tot de Hooge- veenseweg alhier te laten rijzen. Het werk werd opgedragen aan de aan nemer J. van Elshout, te Schevenin- gen. die nu bezig is het werk uit te voeren. Op verschillende plaatsen is het wegdek 8 a 10 c.m. gezakt. Reclassering. Zaterdag a.s. zal alhier een huis aan huis collecte ge houden worden ten bate van de re classering. HILLEGOM Gouden bruiloft. Gisteren vier de het echtpaar N. J. Tromp, wo nende in de Ambachtstraat zijn 50- jarig Huwelijksfeest. Des morgens werd in de St. Martinuskerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Beide feestelingen zijn nog kras. De heer Tromp is een bekende persoon lijkheid: zeer veel jaren had hij de verantwoordelijke post van overweg- wachter der Ned. Spoorwegen aan de Beeklaan alhier. Thans leeft het echtpaar van een pensioen. Zeer ve len kwamen de gouden jubilarissen compliteren en de R. K. Harmonie Crescendo bracht een serenade. KATWIJK AAN DEN RIJN K- R. V. Senioren die in aan merking willen komen voor een toe gangsbewijs i oor de Olympische Dag op Zondag 18 Juni a.s. moeten zich ten spoedigste opgeven bij de se cretaris, zodat ze a.s. Donderdag door het bestuur verloot kunnen worden. NOORDWIJK Polder „het Vinkeveld". De stemgerechtigde ingelanden van de polder „het Vinkeveld" kwamen in hotel Roya! te Noordwijk bijeen De rekening over het jaar 1949 sluit met een batig saldo van 1790.82. Daar de Vinkenlaan wederom een grote" beurt moet ondergaan wordt daarvoor een flink bedrag beschik baar gesteld. De begroting voor het jaar 1950 sluit in ontvangst en uit gaaf op ƒ3246.56. De omslag voor 1950 wordt weder om vastgesteld op f 6.25 per H.A. met een minimum van 1.per ingeland (volgens besluit van Ged. St. van de prov. Z.-Holland van 5 Juli 1949, goedgekeurd bij K.B. van September 1949 No. 7). OEGSTGEEST AFSCHEIDSAVOND KAPELAAN P. v. d. BOSCH. Na een verblijf van nog geen 2 jaar gaat kap. P. v. d. Bosch de pa rochie „Kerkwerve" verlaten. Zijn veelzijdig talent stelde hem in staat veel en goed werk te doen. Elke be weging of vereniging, waar hij gees telijk adviseur van was, had zijn volle belangsteling. De bekende pret tige manier van omgang en zijn vu rig enthousiasme stimuleerde een iede* tot werken en volhouden- Nu gaat hij ons verlaten om aan een grotere parochie zijn krachten te ge ven. Donderdagavond 9 uur is er LEIMUIDEN GEMEENTERAAD. Grondaankoop vond g.cen genade bij de raad. Van Gedep. Staten was een schrij ven ontvangen over de legesveror dening. De tarieven voor het aan vragen van buitenlandse paspoorten blijken te hoog te zijn. De raad be sloot nu deze van ƒ7.50 en ƒ5.te- rugte brengen op 5.en 3. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de kaasdagcommis sie besloot de raad om een bedrag van 15.beschikbaar te stellen voor aankoop van een medaille. Op voorstel van B. en W. besloot de raad de verordening op de heffing van bruggeld voor de bruggen te Lei- muiden en Bilderdam opnieuw vast te stellen. De voorz. merkte op. dat het wel de laatste keer geweest zal zijn, dat deze verordening is vast gesteld. De verwachtingen zijn, dat binnen 2 jaar de nieuwe verkeers weg achter het dorp om gereed zal zijn. Wanneer de weg in gebruik ge nomen wordt zal de tol vanzelf ver dwijnen. Van het bestuur van de R.K. Jongensschool was ingekomen een verzoek om gelden beschikbaar te stellen voor nieuwe schoolbanken in verband met uitbreiding van het aan tal leerlingen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad hiervoor haar medewerking te verlenen. Hierna volgde een discussie over een voor stel van B. en W. inzake aankoop van gronden langs de ringvaart. De raad achtte de kosten die uit deze koop zouden voortvloeien niet ver antwoord en verzochten een nader onderzoek, zodat dit voorstel in een volgende vergadering weer ter spra ke gebracht zal worden. De voorzit ter sloot hierna de vergadering. Grote H. Geestpolder. De verga dering van de ingelanden van ge noemde polder werd deze keer zeer slecht bezocht. De rekening dienst 1949 werd vastgesteld met de vol gende cijfers: Inkomsten: 6695.77. Uitgaven f 7879,05. Nadelig slot 1183.28. De begroting voor het jaar 1950 werd vastgesteld op ontvang sten en uitgaven van 20.326.87. .De lasten voor dit jaar zullen eveneens in 1949 bedragen f 15 per H.A. De heren J. A. Molkenlfcer. N. P. Koot en J. v. Ommering werden benoemd tot leden van de commissie belast met het nazien der rekeningen voor 1950. Als plaatsvervangers werden benoemd de heren W. Timmers, J. Keijzer en F. Hulsebosch. Het aftre dende bestuurslid, de heer L. C. v. Poelgeest werd door de vergadering herkozen. NIEUWKOOP Veilig Verkeer. Het diploma „Veilig Verkeer" zal aan 52 leerlin gen van onze scholen worden uitge reikt. Het insigne van het Verbond voor Veilig Verkeer zullen de drie besten ontvangen n. 1.: Freek de Jong Margriet dé Roos en Adriaan P.aisier. Personalia. De heer W. J- Evs slaagde gisteren te Den Haag voor het diploma Gemeenteadministratie A. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidse Reddingsbrigade gelegenheid afscheid te nemen van de vertrekkende kapelaan. Alle pa rochianen en zeker de verenigingen, waarbij kap. P. v. d. Bosch geestelijk leidsman was. worden in het paro chiehuis verwacht. Eeuwfeest van „Huize Duinzicht". Vandaag begint de huis-aan-huis- inzameling voor de feestgave aan de eerw. zusters bij het honderdjarig bestaan van „Huize Duinzicht". Voor degenen, dié geen circulaire hebben ontvangen, zij nog medegedeeld, dat men giften kan storten ten name van mej. A. E. M. Willemse, Pr. Hendrik laan 34 (hoek Terweeweg) gironum mer 551759. SASSENHEIM Eerste steenlegging St. Antotiius- school. Gisteren, op de feestdag van St. Antonius, werd de eerste steen gelegd voor de St. Antonius- school. Om 9 uur kwamen de leer lingen van de jongensschool bij de nieuwbouw bijeen. De heer F. Beckens, hoofd der school, verwel komde o.a. de pastoor, B. en W., en het schoolbestuur. Piet van der Holst, de jongste leerling was bij deze ge- 'egenheid een van de belangrijkste personen. Hij was uitverkoren om de troffel te hanteren en hoewel niet groot van figuur is. maakte hij een flinke indruk tussen de steigers en muurvlakken. De steen met inscrip tie werd naast de hoofdingang ge plaatst. Tot slot spraken de pastoor en burgemeester de beste wensen uit voor een spoedige afbouw. STOMPWIJK AFSCHEID ZR. VINCK. De zuster van het Wit-Gele Kruis neemt altijd een bijzondere plaats in door de aard van haar arbeid, vooral bij de moeders, met wie zij een nauw contact heeft bij ziekte of geboorte. Is het dan een wonder, dat. nu zr- Vinck Stompwijk ging verlaten, spon taan en met de voortvarendheid aan moeders eigen, een afscheidsavond werd aangeboden? Het comité, dat zich hiervoor bereid verklaarde, be staande uit de dames Schrader. Iiii- gersom, Gadella en v. d. Helm zagen kans binnen 3 dagen de organisatie voor elkaar te brengen. Een huis- aan-huis-collecte bracht de nodige gelden bij elkaar en het meisjeszang koor o. 1. v. de heer Kappendijk, stelde zich bereid voor muzikale op luistering. Een groot aantal moe ders waren naar „de Bles" getogen en begroetten zr. Vinck met een har telijk „Lang zal zij leven". Mej. v. d. Helm had de eer de avond te mo gen openen, waarna door de meisjes Willy van Vliet en Mientje Schrader met een passend versje een bloem stuk werd aangeboden. Mevr. Schra der bedankte de zuster voor al het goede werk, wat zij voor de zieken en baby's van Stompwijk gedaan heeft en bood een enveloppe met in houd aan. Dr. Kortmann sprak vooral zijfi waardering uit over de uitstekende samenwerking tussen de zuster en de geneesheren. De heer van Maren, se cretaris van het Wit-Gele Kruis en pastoor J. D. Sistermans. getuigden ook van hun dankbaarheid, waarna nog een aantal spreeksters volgden. Tot slot sprak zr. Vinck, ontroerd, woorden van dank voor de onder vonden hartelijkheid. VOORSCHOTEN Reclasscringscollccte- A.s. Zater dag zal een collecte gehouden wor den voor de reclassering. Sluiting Moedercursus. De moe dercursus door het Wit-Gele Kruis georganiseerd werd gisteren beëin digd in het GraalhuL. Negen midda gen lang waren een flink aantal moeders en ook vele meisjes, die spoedig hopen te trouwen hier bij een geweest, om de lessen te volgen van zr. Kampschuur. De wijkzuster zr. Pauline heeft eer van haar werk, zij als de drijvende kracht achter de schermen, al was het alleen maar om de moeders die nu eenmaal niet zo gemakkelijk uit haar gezin weg lopen, telkens weer Ibij elkaar te krijgen. Geassisteerd door enkele collega's had zij de zaal van het Graalhuis een prettig aanzien gege ven en na d? laatste les was er gezel lig samenzijn. Mevr. C. M. Peeters v. d. Bijl dankte namens de deelne mers aan de cursus zr. Kampschuur voor haar lessen. Zal oude glorie herleven. Don derdagavond half acht wordt op het V.V.L.V- terrein een handbalwed strijd gespeeld tussen een elftal van de oud-leden der K. J. M. V. en de huidige leden. De oud-leden komen in een opstelling uit. bijna gelijk aan die waarmede zij in hun tijd het sterkste elftal vormden van de jon gerenbeweging in het Bisdom Haar lem. Het zal nu moeten blijken of de „er/arenen" het tegen de vechtlust der nieuwe generatie zullen kunnen opnemer. Animo is er genoeg en het betekent boor de oud-leden tevens een reünie vanaf een gezellige tijd. WASSENAAR Personalia. Voor friet propae- deutisoh examen in de economische wetenschappen slaagden te Rotter dam H. Jongedijk, W. J. M. Kruijs- wijk en A.* H. L. Ressing. ZOETER MEER De brandweer krijgt een nieuw alarmeringssysteem. Reeds ge ruime tijd is gezocht naar een ver betering van het brandalarmerings- systeem. tot nu toe is het zo. dat de brandweer door tussenkomst van het telefoonkantoor wordt ge waarschuwd; in de toekomst zal een centrale meldingsppst worden ingericht, van waaruit een groot aantal brandweerlieden kan wor den opgeroepen. Het huidige meldingssysteem werkt niet snel genoeg voor deze tijd.In 1941 zijn pogingen in het werk gesteld om een nieuw sy steem toe te passen, maar ten ge volge van de oorloggsomstandighe- den kon geen resultaat worden be reikt. Thans echter schijnt de oplos sing gevonden te zijn. Door gebruik te maken van de bestaande telefoonverbindingen kan bij een tiental brandwachts een alarmschei worden in werking ge steld. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling deze sdhellen van uit het politiebureau te bedienen. Personalia. Voor het propae- deutisch examen in de economi sche wetenschappen slaagde te Rot terdam de heer F. G. Hoefnagel. BEURSOVERZICHT. Licht verdeelde markt. Zoals verwacht heeft de A'damse beurs Maandag een aandelenomzet van 1.000.000 niet gehaald. Het bleef bij ƒ980.000, waarmee de slapte van de markt goed werd geïllustreerd. Gisteren was hetzelfde het geval. Stimulerend nieuws is er niet geko men, zodat de opening betrekkelijk zwak was en uitermate ongeanimeerd. De hoeklieden konden de zaken kalmpjes aan doen en over de ge hele beux-s hing een matte stemming. Later trad evenwel enig herstel in, althans voor de cultuurfondsen, wa'ai-op nog altijd in sterke mate het oog is gericht. De stoot ging uit van H.V.A. die in de zeer dunne markt cp lichte vraag al spoedig 4 pet. om hoog ging. De affaire in deze hoek bleef daarbij van geringe omvang, H.V.A. liep tot 131 op. om tegen het slot een kleinigheid af te brokkelen. Rubberfondsen, die aanvankelijk ten achter waren gebleven op het inzak ken van de prijs voor het product in Singapore, verbeterden in het ver dere verloop lichtelijk: Amsterdam Rubber liep op van 126M tot 128,'Z. Certificaten Deli wisten zich even eens iets boven het vorige peil te ver heffen. Kon. Olie daarentegen kon het evenwicht moeilijk vinden. Tegen over arbitrage-aanleid van Parijs stond vraag voor Londense rekening. De notering bleef 1 a 2 procent be neden. het slo'tpeil van Maandag. Van fluctuaties kon nauwelijks gespreken worden. Philips wist zich volledig te handhaven, maar Unilever en AKU moesten een kleinigheid prijsgeven. De markt liep verder uitgespro ken traag, veel animo werd niet aan de dag gelegd en het slot kwam on geanimeerd. maar zonder dat dit aan leiding gaf tot een koersdaling. Scheepvaartaandelen goed prijshou dend. Nederlandse staatsfondsen iets in herstel. De stockdividenden Hol land Amerika lijn noteerden flVA, Aandelen 'Amstel hotel bleven op 125 ongewijzigd. Prol. pet. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opge maakt te 10 uur. Tamelijk koel. Over het algemeen veel bewol king met bijna overal enkele buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid- West en Noord-West. Tamelijk koel weer. BINNENLAND. Het lokkende water blijft slachtoffers maken. Zo is gister avond aan de Binkhorstlaan te Den Haag de 18-jarige los werkman D. V. uit de Ruysdaelstraat verdronken. Hij was met twee vrienden gaan zwemmen en verdween, zonder dat zijn makkers het zagen, plotseling in de diepte. Te Oudelonge is gistermiddag het bijna 3-jarig dochtertje van de heer A. Jacobs op de boerderij van haar vader in een sloot geraakt. Het ongeval werd eerst enige tijd nadat het gebeurd was bemerkt. Het meis je bleek toen reeds te zijn verdron ken. Met deze droogte brandt het hout als vet. Dinsdagavond is de houtopslagplaats van de fa. Krakau te Terneuzen afgebrand. Een aan zienlijke partij hout ging verloren. De burgemeester van Amster dam is weer thuis. Gistermiddag landde hij op Schiphol, tegelijk met het Nederlands elftal uit Finland. De KLM bood hem op de luchthaven een vaatje nieuwe haring en een kruikje oude klare aan. Prins Axel van Denemarken is gistermiddag per KLM-vliegtuig op Schiphol geland. Hij zal in Scheve- ningen als directeur van een Deense scheepvaart maatschappij de ko mende commerciële scheepvaartcon ferenties bijwonen. BUITENLAND. Bij de jongste aardverschuivin gen in Noord-Bengalen zijn 45 per sonen om het leven gekomen en 20 gewond. In het Noorden van West-Benga len traden Zondagavond drie rivie ren buiten hun oevers, waardoor honderden stuks vee en huisdieren werden meegesleurd en talrijke hui zen instortten. De militaire geheime dienst van Brazilië heeft een samenzwering ontdekt van de communistische par tij, die in Brazilië verboden is. Een van de leiders was te Pernambuco gearresteerd, waar naar verluidt de staatsgreep zou worden gepleegd. Volgens radio Tokio heeft de eerste walvis, die sinds 22 jaar de baai van Tokio is binnengekomen, 1 visser gedood en 7 gewond met een slag van zijn staart. SCHEEPSBERICHTEN ATLANTIS (burgers) Djakarta-Am sterdam pas. 12 Juni Enggano eil., CASTELBIANCO (bugers) Djakarta- A'dam 12 Juni 450 m. z. Ceylon, DOR SETSHIRE (burgers) Djakarta-Am sterdam 13 Juni Rode Zee dwars Portsudan, FAIRSEA (tr.) Djakarta- Rotterdam 12 Juni 170 m. ZO Mini- coy, GENERAL HARRY TAYLOR (tr.) Djakarta-Amsterdam 12 Juni 360 m. OZO IJ2 Graadskan, GROOTE BEER Djakarta-Amsterdam (tr.) 12 Juni pas. Kreta, GOYA (tr.) 12 Juni 150 m. ZO Minicoy Djakarta-Amster- dam, HELLENIC PRINCE (tr.) Dja karta-Amsterdam pas. 12 Juni'Kreta. KOTA INTEN (convooi met Sibajak) (tr.) Djakarta-Rotterdam, 12 Juni 480 m. ZO Ceylon ORANJE Djakarta -Amsterdam 12 Juni 1000 m. OZO Guardafui, WILLEM RUYS Djakar ta-Rotterdam 12 Juni 16 m. vn Bela- wan, ZUIDERKRUIS Rotterdam-Dja karta 12 Juni 180 m. ZO Minicoy. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 14 Juni. Kaas. Op de kaasmarkt waren vandaag aange voerd 355 partijen. Prijzen: 1ste soort 1.94—2.02, 2de soort 188—19 en zware 2.18 per kg. Handel matig. TER AAR, 13 Jui Groente. Peu len 25.40, Doppers 2,202.60, Cap- doppers 2.803.30, Tuinbonen 1.90 2.70, Kassnij bonen 8.7010.idem stek 5.606.20, alles per 10 kg. Was- peen 0.23, Andijvie 0.06, alles per kg. Sla 2.303.40 per 100 stuks. Aax-dbeien 0.27 per doosje. R'VEEN, 13 Juni. Groenten. Aardbeien 0.130.25 p. y. pond, Kropsla 22.10, Bloemkool 314. Peulen I 2.303.95, Doppeulen 2 2.10, Rijsdoperwten 17 202.45, Capu- ci.iners 2.853.55, l/xinbonen 2.05 2.45, Kassnijbonen 7.5010.Kas snij bonen stek 4.506.per 10 kg. TER AAR, 12 Juni. Groenten. Peulen 2.005,20, doppers 2.203.30, cap. doppers 2.503.30, tuinbonen 2.50—2.80, alles per 10 kg; kassnijbo nen 0.90—1.05, idem stek 0 500.65, stamprinsessen 1.601.85, rabarber 510 et., waspeen 2127 ct., idem stek 1516 ct., tomaten A 1.051.35, idem, C. 0.85—1.15. idem CC 0.70— 0.90, idem kriel 0.65'0.80, idem on gesorteerd 0.35.45, .spinazie 413 ct.. andijvie 512 ct., postelein 10 15 ct., prei 10 ct.. nieuwe aardappe len 35 ct., idem kriel 28 ct„ alles per kg; sla 2.00—3.70 per 100 stuks; bloemkool Ia 1420 ct., idem I 11 15 ct., idem II 810 ct., idem 3 37 cckomkommers I 1219 ct., idem III 8—13 ct., alles per stuk; selderij 45 ct., bospeen 1825 ct., idem B 1517 ct. bosrabarber 39 ct., alles per bos, aardbeien 3350 ct., idem gevlakt 1825 ct., per doosje. Bloe men: Duizendschone 3 ct. per bos: aardbeien 2.05 per slof.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3