Se uwtöenuteg.1 tui êetw yeplaueid De a.s. huurverhoging van 15 pet. DINSDAG 13 JUNI 1950 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J De „moedigen", zoals men de luchtreizigers in de jaren 19201921 noemde, die in deze periode met een K.L.M.-vliegtuig de Noordzee over staken, kregen bij het autoritje van Amsterdam naar de luchthaven Schiphol alvast een voorproef je van wat hen in de lucht te wachten stond. Het was een open wagen en daarom' verstrekte de K.L.M. aan de reizigers al direct bij het instappen te Amsterdam solide leren jassen. De vliegkapjes gingen dan in één moeite door en werden tegelijk aan getrokken. De K.L.M. ging nl. van het standpunt uit, dat een auto met dergelijk uitgedoste luchtreizigers een wel zeer spectaculaire reclame moest zijn. Daar kwam bij, dat de chauffeur de knalpot van de wagen met een tweeledig doel had en wel in de eerste plaats om de opmerk zaamheid van de voorbijgangers te trekken en ten tweede om de reizi gers alvast te wennen aan het la waai, dat zij straks in het vliegtuig te verwerken zouden krijgen. Een maal op Schiphol aangekomen, moesten een paar stevige jongens de luchtreizigers vaak naar het vlieg tuig dragen, want vooral bij slecht weer stond het veld vol plassen en het zou zeker geen goede service geweest zijn, als de K. L. M. zijn klanten daar doorheen zou hebben laten waden. Vlak voor het instappen via een keukentrapje in het open zeildoe ken vliegtuigje, moest eerst de vliegtuiguitrusting van de passagier voltooid worden. Behalve de ge noemde leren jas en vliegkap, kreeg hij nog een windbril mee. zomede een valscherm en een zwemvest. En als het 's winters erg koud was, dan bracht men bij de stationsdienst een flinke ketel water aan de kook en vulde daarmee de warmwaterstoof jes, die de voeten van de luchtreizi gers tegen al te grote koude moes ten behoeden. En dan kon de vlucht beginnen, waarbij het aan één ding allerminst ontbroken heeft, nl. aan een uitstekende air conditioning De kajuit wordt behaaglijk. Nauwelijks een jaar later was men al een flinke stap verder. De kajuitjes waren toen gesloten en dat hele gedoe met dikke leren jas sen en vliegbrillen kon verder ach terwege blijven. Hoewel hef toch altijd gewenst bleef zich voor de reis lekker in te pakken, want het kon nog gemeen koud zijn. En in 1925 was er al verwarming in de ka juit en als dat apparaat al te goed werkte en het te warm werd in het vliegtuig, dan konden de passagiers rustig de raampjes open schuiven. In die kajuitjes had men op een goede dag iets aangebracht, wat al een bijzondere vorm van service be tekende. Aan een van de wanden bevestigde men keurig gebeitste kastjes en daarin vonden een fles met fris drinkwater, een paar glaas jes en de pannetjes voor luchtziekte een plaats. Helaas heeft het eerste kastje, dat per vliegtuig de lucht in ging, slechts een kwartier geleefd. Door het gedreun van. de motor tril de het los en vielen fles, glaasies en pannetjes kletterend op de vloer. Het culinaire gedeelte van de ser vice aan boord begon voor de KLM op de AmsterdamDjakarta route. De boordwerktuigkundige had deze taak op zich genomen en zo af en toe m'oest hij zijn metertjes en aan- wijzertjes in de steek laten om een appeltje of een kopje koffie aan te bieden. De grote maaltijden werden in die dagen op de grond genuttigd. Tenslotte werd dit te druk voor de boordwerktuigkundige en trad de eerste steward in dienst.. Dat was in het jaar 1932. De eerste werkelijke steward was echter ook een b.w.k., die zich volledig aan het gastheer schap in de lucht ging wijden. Men prefereerde een b.w.k., omdat deze, zoals men dat noemde, luchtvast was. Later is hij toch weer naar zijn instrumentenbord verhuisd en thans is deze eerste steward van de KLM hoofdboordwerktuigkundige. JARIGE VIERLING IN PRIVé- ZWEMBAD. Gekleed in Bikini- badpakjes, met grote zonnehoeden op, vierde de vierling Good uit Wes- terleigh gisteren zijn verjaardag in eigen tuin. Het heerlijkst van alles vinden de meisjes, dat zij naar har telust mogen ploeteren in eigen „zwembad", dat weliswaar niet meer dan 10 cm. diep is, maar waarin de twee-jarigen toch verschrikkelijk veel plezier hebben. De stewardessen verschijnen Weer enkelen jaren later, om pre cies te zijn in 1935, zag men de ste wardessen in de K.L.M.-vliegtuigen verschijnen. Allengs bouwde men kleine keukentjes in de toestellen, die plaats boden aan eetgerei, mee genomen voedingsmiddelen, thee en koffie, warmgehouden in thermos flessen. Met die dranken in ther mosflessen heeft men aanvankelijk ook nog vreemde dingen beleefd. In de vliegtuigen, die op het Alpentra ject vlogen, klom men tot aanzien lijke hoogte, waar de lucht zeer ijl is. De passagiers werden tegen de ongemakken hiervan bescherm'd door zuurstofflessen, maar de koffie en thee ging door de geringere druk plotseling weer in de thermosflessen koken, tot grote verbazing van de stewardess. De oorlogsperiode heeft voor de burgerluchtvaart een soort vacuum betekend. En de tijd na de oorlog heeft zich gekenmerkt door een ge weldige groei van het burgerlucht vaartbedrijf in al zijn geledingen. Een van de punten, waaraan men een bijzondere aandacht is gaan be steden, is de service voor de lucht reizigers. Immers, iedere luchtvaart maatschappij probeert het zijn pas sagiers zo goed mogelijk naar de zin te maken. De K.L.M. stichtte daar voor een zgn. Civiele Dienst op Schiphol, waarvan de onderdelen stuk voor stuk belast zijn met het verzorgen van de verschillende soorten service aan luchtpassagiers. Een van deze belangrijkste onder delen is de geweldige keuken op Schiphol, waarin dagelijks grote hoeveelheden maaltijden bereid worden om daarna in bevroren toe stand meegegeven te worden aan boord van de vliegtuigen. Tijdens de vlucht kan de steward, boord- kok of stewardess deze maaltijden met behulp van de oventjes, die de verschillende vliegtuigtypen in hun kombuis bezitten, warm opdienen. Een speciale dienst stewards en stewardessen is in veel grotere om vang dan voor de oorlog in het le ven geroepen en ook de taak van deze mensen is veel omvattender geworden dan in de vooroorlogse jaren. Alleen het feit al, dat aan boord volledige lunches of diners aan 50-60 personen tijdens de vlucht gereserveerd worden, moet dit duidelijk maken. Bovendien legt de K. L. M. zich toe op het serveren van speciale maaltijden voor bepaalde bevol kingsgroepen. Zo kunnen we b. v. Israëlieten Kosher voedsel krijgen en op de lijn naar Lidda wordt dit zelfs door eèn Joodse steward gere serveerd. Ook voor Mohammeda nen bestaan desgewenst speciale maaltijden. Alle soorten dieetvoed sel, zomede voedsel voor vegetari ërs en babies behoren eveneens tot de mogelijkheden. Een van de andere afdelingen van deze Civiele Dienst is de afdeling Reisvoorbereiding en Lectuurvoor ziening. Met alle vliegtuigen gaat b. v. een koffer couranten en tijd schriften mee en bovendien ver zorgt de K. L. M., nog een eigen boordcourant, die dagelijks ver schijnt en het laatste nieuws brengt. Speelgoed voor de kinderen Voor de kinderen zijn speelgoed en spelletjes aan boord om de tijd te verdrijven. Een speciale regeling is getroffen voor reizende priesters. Op hun verzoek stelt de K. L. M. een zgn. miskoffer, een verplaats baar altaar, ter beschikking, waar mede de geestelijken op de lucht havens de mis kunnen opdragen. Het spreekt wel haast vanzelf, dat de bovenbeschreven opsomming slechts een zeer globaal beeld kan geven van hetgeen wordt gedaan om de luchtreizigers vaA dienst te zijn. Daar zijn, om nog een enkele andere voorbeelden te noemen, het korps z. g. grondstewardessen, de speciale voorzieningen voor zieken- vervoer, de autobusverbindingen in binnen- en buitenland van de lucht haven naar de nabijgelegen steden, de slaapaccomodatie aan boord van de machines en bovendien wordt door de Medische Dienst van de K. L. M. regelmatig controle uitge oefend op hygiëne in hotels en res taurants langs de verschillende rou tes. Dertig jaar geleden hielp een K. L. M.-employé de passagier in zijn zware leren jas. thans is een char mante stewardess de passagiers be hulpzaam bij het ontdoen van man tel of jas; er is wel het een en an der veranderd in de burgerlucht vaart. Modem apoótaiaat ootid oa&te aami De vrouwen van Betlianië (Van onze specia le verslaggever). J\VSIDDEN IN HET PLAN WEST aan de Marnixstraat te Amsterdam, waar een bevolkingsader van de Jordaan op uit loopt, staat het Reinildahuis. De Vrouwen van Bethanië hebben nu reeds 25 jaar lang hun apostolaat onder niet-katholieken uitgeoefend. Dit feit gaf ons aanleiding, met mejuffrouw J. Raupp eens nader te spreken over het werk van een modern-gerichte congregatie, wel ker activiteit lang niet tot de hoofd stad beperkt is gebleven en die op 22 Juni a.s. reeds dertig jaar zal be staan. En waar de Vrouwen van Be thanië volgens haar eigen zeggen na heel veel zoeken thans een vaste vorm hebben gevonden, bestond er aanleiding temeer te vernemen, in welke richting het moderne aposto- laatswerk zich heeft ontwikkeld. Het verheven doel is steeds ge- intellectuele niet-katholieken week wees t: apostolaat uit te oefenen onder ends en studiedagen kunnen volgen, J- 1 J retraiten kunnen meemaken of gele- niet-katholieken in de landen, waar de Kerk hiërarchisch is gevestigd, dat is dus vrijwel overal buiten de missiegebieden. Wijlen dr. Jac. van Ginneken had voor dat doel vrou welijke lekenkrachten uitgekozen; maar het is andersom gegaan als men in deze tijd zou verwachten: de con gregatie is uitgegroeid tot een reli gieuze gemeenschap. Daar zijn de actieven, nu reeds negentig, maar öok de contemplatieven, negen in ge. tal; de ene groep is voor het beke ringswerk, de andere voor het boete- werk. Het „verschijnsel" Kerk. Die contemplatieven dragen het habijt, maar de actieven, die overal komen waar geestelijke nood heerst, dragen wat men noemt „het burger- costuum" om aldus beter in staat te zijn de mensen in contact te brengen met „het verschijnsel Kerk". Eigen lijk is zulk een taak boven-vrouwe- lijk, want het is een mannelijk apos tolaat; toch zijn het de Vrouwen van Bethanië die dit werk volbrengen, dank zij een aangeboren tact. Innig werken zij samen met het apostolaat van de „Open deur". Van het Moederhuis in Bloemen- daal uit trekken de Vrouwen van Bethanië de vier grote steden in; maar zij hebben ook een nederzet ting in „Verbum Dei" te Leiden en een „Zonnehuis" te Bilthoven, waar genheid vinden tot logeren. Dan is er het opleidingshuis aan de Meerwijkseweg te Nijmegen, waar de novicen na hun tijdelijke gelofte drie jaar moeten studeren, de morderne stromingen als film en emigratie moeten leren kennen en worden op geleid om de nood van de mensen beter te leren begrijpen. Eerst na zes jaar practijk is toelating tot de eeuwige professie mogelijk, hetgeen wel op een beproefde roeping wijst. Ook naar Groningen? Omdat de provincie van de Vrou wen van Bethanië uit hoogstens hon derd leden bestaat en men zich daar om tot dusverre niet overal kon ves tigen, heeft men wel eens de stichting van een tweede provincie overwogen. Groningen zou een uitgelezen gebied kunnen vormen met een uitgroei naar West-Duitsland. Intussen heeft men een provincie in het verre Oostenrijk in voorberei ding; drie religieuzen vinden er reeds haar opleiding. Men is dat nieuwe werk spontaan begonnen na een aan moedigende audiëntie bij de heilige Vader. Advertentie als werfkracht. Nu en dan verschijnt er een adver tentie in niet-katholieke dagbladen, waarin de Vrouwen van Bethanië contact zoeken met niet-geloofsgeno- ten. Die advertenties pakken, want door zijn velen, die reageren. Van een groep van tachtig bijvoorbeeld '.ijn er vijftien overgegaan naar de ■Cerk en heel veel anderen komen ge regeld terug om te leren wat het christendom eigenlijk is. Elk persoon lijk contact met die mensen is over eenkomstig de catechumenaartsge- dachte, maar in moderne geest. „Wat zou nu de Katholieke Actie een mooie daad stellen", zei ons mej. Raupp, „als zij de bekeerlingen opnam in de parochie". Natuurlijk hebben ook de kinderen hulp nodig en dus verrichten de Vrouwen van Bethanië jeugdwerk in de Amsterdamse Jordaan en in Lei den, Dat geschiedt in clubverband; maar er is ook huisbezoek terwille van het levend contact. Elk jaar gaat men met de kinderen gedurende tien dagen op vacantie naar een gesticht in Limburg. En nu hebben wij de voorbereiding gevolgd voor de vie ring van het zilveren feest in het Rei nildahuis, waar de jeugd zelf een operette zal uitvoeren en gratis zal meedoen aan een fancy fair. Dit moderne werk van apostolaat gaat na dertig jaar opgewekt ver- ^Diaópota-óemincvtie te Jianityóiem Centrum voor ontheemde priesters Een van de schoonste resultaten van de Katholieke Caritas in Duits land is het Albertus Magnus College in Königstein, één uur sporen van Frankfort a. d. Main verwijderd. Dit college is een seminarie voor ge vluchte Duitse theologanten en te vens klein-seminarie met een inter naat voor de studenten. Vier jaar geleden betrokken enige priesters, leraren en de eerste leer lingen de kazerne van Königstein. Mgr. Kaller, bisschop van Ermland en z elf een vluchteling uit Oost- Duitsland, gaf zich geheel aan de op leiding van deze ontheemde priester studenten. Hij verzamelde geld in het buitenland en stelde alles in het werk voor het onderhoud en de fi nanciering van dit vluchtelingen-se minarie, voordat de bisschoppen in Duitsland dit probleem op de confe rentie te Fulda onder ogen hadden gezien. Bij de plotselinge dood van Mgr. Kaller in 1947 en na de geldsanering in Duitsland, die de bisdommen in het Westen in zeer grote financiële moeilijkheden bracht, scheen het se minarie schipbreuk te lijden, maar door het offer van talrijke Katholieke ke vluchtelingen werd Königstein gered. Ieder offerde van zijn uitke ring van 40 D.M. één D.M. voor de De sigaren en de omzetbelasting 'ndustrie is erkentelijk Het voorstel om de sigaren tijde lijk van omzetbelasting vrij te stel len, zoals dit door de minister van financiën op korte termijn aan het parlement zal worden voorgelegd, is door de Nederlandse sigarenindus- trie, zij het dan niet met groot en thousiasme, dan toch wel met een gevoel van erkentelijkheid ontvan gen. Men heeft zich in de kringen van de sigarenindustrie gerealiseerd, dat de minister onder de huidige omstandigheden niet aan het be staande accijnsschema kan tornen en dat de gedeeltelijke oplossing, die thans is gevonden, de enige maatre gel is, die op dit moment kon wor den genomen. De sigarenindustrie blijft echter op het standpunt staan aldus ver nemen wij van het secretariaat van de vakgroep Sigarenindustrie dat, wil men uiteindelijk bereiken, dat de werkgelegenheid in de industrie weer op de oude basis wordt her steld, een verlaging van de accijns in de nabije toekomst noodzakelijk zal zijn. Van de vrijstelling van om zetbelasting verwacht de industrie niettemin enig soelaas en verrui ming van de sigarenmarkt is dan ook zeer wel mogelijk. De industrie bespaart namelijk niet alleen de door haar op te brengen omzetbe lasting maar zij zal tevens in staat zijn de handelsmarges voor groot- en detailhandel te verlagen met het percentage, dat tot nu toe door grossier en winkelier aan de fiscus moest worden afgedragen. De han del komt hierdoor vanzelfsprekend niet in een nadeliger positie, omdat de netto inkomsten niet worden verminderd. Voorts zal de sigaren industrie intern haar pogingen voortzetten die maatregelen te tref fen, die tot verdere bezuinigingen kunnen leiden, waardoor men weer dichter kan komen tot het niveau, waarop de industrie zonder verlies kan doorwerken. Woningconflict te Wassenaar Oorlogsinvalide won het pleit De oorlogsinvalide Th. J. Flens heef- het pleit gewonnen. De^e man die m de Ursula-kliniek te Wasse naar wordt verpieegd en gedoemd zou zijn, zijn hele leven in een zie kenhuis door .te brengen, is gehuwd met een veipleegster uit de Ursula- j ürnek. D- or dit huwelijk zou r'e heer Flens in een eigen woning ver pleegd kunnen worden. Hij had echter geen woning en daarom vorderden B. en W. van Wassenaar een hui: vorr hem aan de Witten- burgorweg Ne N. V. Wassenaarse Bouw- en Handelmaatschappij, de eigenaresse van het huis, tekende bij Gedeou- teerde Staten tegen dit besluit pro test aan. In de toelichting van dit protest werd gezegd, dat de heer Flens waarschijnlijk de huur van het huis niet zou kunnen opbren gen en verder dat de stand van de Wittenburgerweg naar omlaag zou worden gehaald, wanneer het echt paar Flens in het huis zou trekken. Het ministerie van Oorlog heeft zioh echter garant gesteld voor de huur op voorwaarde, dat een offi cier, die juist gerepatrieerd is uit Indonesië medebewoner zou w.orden. Ondanks deze garantie weigerde de maatschappij de oorlogsinvalide als huurder te accepteren. Gedeputeerde Staten hebben thans als hun oordeel uitgesproken, dat de vordering strekt tot bevorde ring van een doelmatige woonruim te verdeling in de gemeente Wasse naar. Het protest is ongegrond ver klaard. der, onder alle rangen en standen en onder alle .eeftijden,. onder al de genen die de Kerk zoeken. Ook al ziet men in deze Vrouwen van Be thanië niet de religieuzen, omdat ze „in burger" onder de mensen ver schijnen, ze zijn het nochtans en in een prachtige gestaltenis, die menig meisje met religieuze roeping zal aantrekken. redding van het seminarie te König stein. In het begin van 1949 gaven de Duitse bisschoppen toestemming om een- philosophische en theologische faculteit in Königstein op te richten. Op 28 April 1949 werd het als Diaspora-Seminarie geopend. König stein is thans tehuis voor de toe komstige priesters onder de Duitse vluchtelingen en centrum voor de ontheemde priesters uit Oost-Duits- land, Sudeten en Silezië. De leiding over het Diaspora-Se minarie berust bij prof. dr. Kinder- mann, vroeger rector van de theolo gische faculteit aan de Duitse univer siteit te Praag. Het seminarie geeft ook het Katholieke tijdschrift van de vluchtelingen in Duitsland uit: „Königsteiner Rufe" en telt thans 170 theologanten en 230 klein-semi- naristen. K.L.M. KOOPT TWEE NIEUWE CONSTELLATIONS. Uit een overzicht, dat de KJL.M. heeft gepubliceerd over de huidige samenstelling van haar luchtvloot blijkt, dat de maatschappij 71 vlieg tuigen in permanente dienst heeft. De vloot zal bovendien in de komen de maanden nog worden uitgebreid met twee Constellations. De op Schiphol gestationneerde vloot omvat 16 Lockheed Constella tions, welke vernoemd zijn naar de belangrijkste Nederlandse steden; 7 Douglas DC-6 toestellen die de na men dragen van leden van het Ko ninklijk Huis; 12 Convair Liners met namen van beroemde Nederlandse schilders; 5 Douglas Skymasters, één Douglas DC-4 en 18 Douglas Dako ta's. Ook is nog een Auster-foto- vliegtuig op Schiphol gestationneerd. De vloot in West-Indië omvat drie Douglas DC-4's, een Skymaster en 7 Dakota's. Met de gehele vloot zou den tegelijkertijd 2870 personen ver voerd kunnen worden. Tegelijk met belastingverlaging J^AT DE HUURPRIJSPOLITIEK geleid heeft tot een eenzijdige be scherming van de huurders, waagt de regering te betwijfelen". Al dus lezen wij in de Memorie van Ant woord der regering op het rappor- teursverslag inzake de herziening van de Huurwet. Voor de vrees, dat bij de huurbescherming wel wat te uitsluitend met de belangen van de huurders rekennig is gehouden, bestaat geen aanleiding. Integendeel, steeds is gestreefd naar een evenwicht tussen belangen van huurders en van verhuurders. Het gewijzigd ontwerp moge hiervan getuigenis af leggen .aldus vervolgt de regering. Van een beduidende stijging der ver koopprijzen van onroerend goed kan intussen, ook naar de mening van de regering, niet worden gesproken. Nauwkeurige taxaties hebben uitge wezen, dat in 's-Gravenhage, waar in 1949 voor bijna f 37 millioen aan gebouwd onroerend goed in andere handen overging, een stijging van 15 pet. boven de waarde per 9 Mei 1940 aantoonbaar is. De beperking van de zeggenschap van de eigenaar over zijn onroerend goed, gelegen in de mindere vrij heid tegenover de huurder, is een in tegrerend onderdeel van de huurbe scherming en zou in geen geval kun nen worden gemist. Voor zoveel als zulks mogelijk was, is echter behalve met de belan gen der huurders naar de mening der regering zeker ook rekening ge houden met de belangen van de be zitters van onroerend goed. Daarnaast is de regering er van overtuigd, dat èn door verhogingen van vaste lasten, welke geen ver band houden met het gebruiksge- not, èn door de niet onaanzienlijke stijging der onderhoudskosten en enige stijging der administratiekos ten, de positie dezer eigenaren, eco nomisch bezien, verbetering behoeft; de thans voorgestelde algemene j huurverhoging beoogt daaraan tege- i moet te komen. De overweging, dat een betekenen de huurprijsverhoging zonder enige compensatie met name de econo misch zwakkeren onder de huurders van woningen en bedrfspanden voor een niet te dragen last zou hebben geplaatst, was oorzaak dat de rege ring haar standpunt met betrekking tot een verhoging van de huurprij zen niet kon bepalen, voordat ook omtrent de compenserende maatre gelen een oordeel was gevormd. Hierin ligt de verklaring, dat eerst thans voorstellen ter zake zijn aan hangig gemaakt. Het ligt in de bedoeling de voor gestelde huurprijsregeling en de ver laging van de Loon- ee Inkomsten belasting zo spoedig mogelijk na de aanvaarding van de desbetreffende wetontwerpen door de Staten-Gene- raal in werking te doen treden. Hoewel de regering erkent, dat de voorgestelde Huurwet, evenals de daaraan voorafgaande huurprijs- en huurbeschermingsvoorschriften, haar grondslag vindt in buitengewone omstandigheden tekort aan wo ningen en bedrijfsruimten, stijging van lonen en prijzen hebben zij er bezwaar tegen haar geldigheids duur bij voorbaat aan een bepaal de termijn te binden. Wellicht zal, naarmate de situatie zich ontspant, een aantal voorschriften, hetzij voor alle onroerend goed, hetzij voor be paalde categorieën daarvan, kunnen vervallen. Met betrekking tot de grootte van de voorgestelde huurverhoging wordt o.a. opgemerkt, dat het per centage 15 niet zonder meer uit komst is van een berekening van de gestegen exploitatiekosten van gebouwd onroerend goed. Het is mede beinvloed geworden door algemene overwegingen van loon- en prijspoli tiek en het is onder invloed daar van krap berekend. Ware het gevaar voor verstoring van de loon- en prijs politiek niet aanwezig geweest dan zou wellicht een hoger percentage zijn voorgesteld. Bij de berekening van de stijging der onderhoudskosten is uitgegaan van de gedachte, dat thans evenveel aan onderhoud zou worden gedaan als voor de oorlog het geval was. Het is evenwel duidelijk,, dat hier van geen sprake is en ook na de huurverhoging nog geen sprake zal zijn. Wat nu de onderhavige huurver hoging betreft, is de regering van oordeel, dat niet tot de daaruit voortvloeiende verhoging van lasten kan worden overgegaan, indien niet tegelijkertijd enkele maatregelen worden ingevoerd, die een verla ging van lasten met zich brengen. Als zodanig strekt in de eerste en voornaamste plaats het wetsvoorstel tot vermindering van de loon- en inkomstenbelasting. Als gevolg van de daarbij voorgestelde belasting verlaging zal voor het overgrote ge deelte van de huurders, tegenover de lastenverzwaring ingevolge de huurverhoging een verlaging van lasten komen te staan, welke vol doende compensatie biedt. Daaruit volgt, dat de in uitzicht gestelde huurverhoging zeker niet eerder in werking zal treden dan op 1 Januari 1951. FEESTWEEK IN MEPPEL GAAT NIET DOOR. Het vorige jaar werd besloten om elk jaar in Meppel een feestweek te organiseren. De vorige keer moest echter het garantie-fonds aangespro ken worden, voornamelijk omdat een grote wielerwedstrijd financieel niet uitkwam. Hoewel eerst besloten was dat dit jaar in de eerste week van Augustus wederom een feestweek georganiseerd zou worden, is men er thans toe overgegaan deze af te ge lasten, ook mede omdat het bedrag dat de gemeente beschikbaar wilde stellen, niet groot genoeg geacht werd. JACHT IN MOEILIJKHEDEN. De reddingboot Maria Blanken- heim uit Veere is gisteren uitgeva ren ter assistentie van een jacht, dat in het Krabbegat in de Ooster- schelde in moeilijkheden verkeerde. Het bleek de „Zeewolf", een uit Haarlem afkomstig jacht, te zijn. Aan boord bevonden zich de drie ge broeders van Duyn uit Haarlem. Zondag waren zij met het jacht, dat volgens de schipper van de „Maria Blankenheim," geenszins zeewaar dig is, uit IJmuiden vertrokken. Het doel van hun reis was Vlissingen. Maar Zondagavond waren de broers dermate vermoeid, dat zij probeer den de kust te bereiken. Zij zijn bij hun poging om in een haven te ko men aan de grond gelopen. Dinsdag nacht om ongeveer één uur is het jacht, dat een groot lek had, met zijn uitgeputte bemanning in de haven van Veere binnengesleept. DE NIEUWE WEEK TER BEURSE. Het was een weinig opgewekte markt, waarmee de nieuwe beurs- week gisteren inzette. De stemming was algemeen gedrukt en de handel verliep uitermate traag. Kennelijk werd er nog minder omgezet dan Vrijdag, toen de affaire slechts een kleinigheid boven de 1 millioen gul den uitkwam. De zwakke tendens sproot in eerste instantie voort uit aanbod voor Kon. Olie van Parijse zijde, waardoor deze op 276^ kwa men (Vrijdag 279) en op 277 de'markt verlieten. Anderzijds toonde men be zorgdheid voor aanbod in Kon. Olie wegens het plan om de Franse franc vrij wisselbaar te maken, waarover in September zou worden beslist. Maar ook cultures noteerden lager dan Vrijdag en dit schreef men toe ten dele aan de onrust op de Zuid- Molukken en het feit, dat Ambon wapenhulp aan Australië heeft ge vraagd. Alle toonaangevende cultu res moesten een paar punten prijs geven. Ook in het verdere verloop bleef de stemming in mineur. Grote fluc tuaties waren er niet, maar evenmin verbeteringen van belang, al werd niet overal op het laagste punt ge sloten. Van de grote industriepapie ren was Aku ruim twee procent la ger, Unilever en Philips slechts nau welijks prijshoudend. Enige binnen landse industrieën boekten koers winsten, deels als gevolg van goede jaarcijfers. Bankaandelen iets verdeeld, maar Indonesische Credietinstellingen aan de vaste kant. Amerikanen zeer kalm met een thans tot 1.12 procent inge krompen agio. De beleggingsmarkt kon de lening 1947 zich niet volledig handhaven. De markt sloot stil. Prol. 214 pet.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5