Barneveld vecht tegen de vogelpest Vliegramp in Perzische Golf Oplichting van de Ned. Bank NIEUWS UIT DE OMGEVING EEHI Wilt U iets weten? UlNSDAG 13 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA Gevaar voor de hele Veluwe De pseudo-vogelpest, die op de mestbedrijven te Barneveld was uitgebroken, heeft zioh sterk uitge breid. Als een olievlek, deelt men van officiële zijde mede. En dat of schoon het pluimvee van de aan de mestbedrijf grenzende bedrijven werd vernietigd. Nog steeds geeft men de moed niet op, maar er worden steeds nieuwe gevallen gemeld. Een aan tal daarvan is nog in onderzoek, waaronder enige uit het dorp Voorthuizen. In enkele andere ge vallen werd definitief pseudo-vo gelpest geconstateerd en tot ver nietiging van de pluimveestapel overgegaan. Er zijn thans zeer ingrijpende maatregelen afgekondigd. Alle pluimvee in een gedeelte van Bar neveld moet opgehokt worden. Honden en katten moeten worden vastgehouden, anders worden ze doodgesdhoten. Loslopend pluimvee wordt in beslag genomen en ver nietigd. Over de pseudovogelpest te Bar neveld vernemen we nog het volgen de: In de week van 28 Mei tot en met 3 Juni brak er op een groot mestbedrijf te Barneveld dorp pseu do-vogelpest uit. Ongeveer tegelij kertijd werd een ziektegeval op een mestbedrijf te Stroe gemeld. Er werd terstond een nauwkeurig onderzoek ingesteld, terwijl de nodi- ge voorzorgsmaatregelen werden genomen. Toen eenmaal vaststond, dat het de gevreesde pseudo-vogel pest was, werden de pluimveestapels van beide bedrijven vernietigd. Bij elkaar ongeveer twintigduizend kip pen. Daarop besloot men ook het pluimvee van de aangrenzende be drijven te vernietigen. Mede met het oog op het zeer warme weer vrees de men een uitbreiding zeer. Op de ze wijze hoopte men de ziekte dan ook tot staan gebracht te hebben. Aanvankelijk scheen alles goed te gaan. Tot vorige week Vrijdag nieu we ziektegevallen gemeld werden. Weldra volgden er nog meer en Maandagavond was het aantal aan meldingen reeds ver de twintig ge- Hieronder waren bedrijven in de omgeving van Voorthuizen, bedrij ven verspreid in Barneveld dorp en omgeving en bedrijven in de nabij heid van het besmette mestbedrijf. De politie nam bij de bedrijven, waarvan de besmeting vaststond de wacht en schoot vogels, die een on gewenst bezoek brachten, neer Maar toen in de loop van de dag het aan tal gevallen was blijven stijgen, be greep men dat andere maatregelen nodig waren. Daarop kwam de maatregel, dat in een deel van de gemeente Barne veld „alle pluimvee (hoenderachti- gen, eenden, ganzen en kalkoenen), honden en katten" opgehokt moes ten worden, vastgelegd- of opgeslo ten. „Indien loslopend pluimvee in bedoeld gebied aangetroffen wordt, zal zonder verdere waarschuwing en zonder dat enige schadevergoeding kan worden geëist, dit pluimvee in beslag genomen, afgemaakt en ver nietigd worden. Loslopende honden en katten worden zonder meer afge maakt." Een ernstig beroep werd gedaan op ieder om de maatregelen ten uit voer te brengen. Daarmee zou wor den bereikt, dat het ganse besmette gebied ten opzichte van de pseudo vogelpest afgezonderd wordt. Men hoopt op deze wijze, de verdere uit breiding nog te voorkomen, terwijl besmette plaatsen gemakkelijker ge desinfecteerd kunnen worden. Het is nog niet te bezien, wat de Men vreest, dat 44 personen het leven hebben verloren tengevolge van het neerstorten van een „Sky- master" van de „Air France" nabij Barein, aan de Perzische Golf. Het lomgeluk gebeurde hedenmorgen vroeg. Het toestel stortte in zee. De „Skymaster" was uit Karatsji naar Barein vertrokken. Er waren 42 passagiers aan boord en een uit acht koppen bestaande bemanning. Vijf lijken zijn geborgen. Zes overleven den zijn opgepikt. Een der overle venden is ernstig gewond. Volgens een lid van de bemanning wisten enige passagiers het toestel, toen dit in zee stortte, met een vlot te verla ten. Men meent, dat zich onder de pas sagiers een aantal ambtenaren van het Franse bestuur in Indo-China met hun vrouwen en kinderen be vond. Men meent verder, dat het grote aantal passagiers veroorzaakt werd door de vele kleine kinderen, die zich in de „Skymaster" bevon den. De bestuurder van het vliegtuig was Jan Sladek, een der bekendste vliegers van de Franse burger-lucht vaart. ONTPLOFFING IN BRITSE ONDERZEEBOOT. De Britse admiraliteit deelt mede, dat er zich heden een ontploffing heeft voorgedaan in de onderzeeboot „Trenchant". volgende maatregelen zullen zijn, omdat dit van een eventuele uitbrei ding afhangt. Overigens betekent het reeds, dat de Barneveldse pluim- veehandel, welke voor deze gemeen te van zo'n grote betekenis is, vol komen stil ligt, export inbegrepen. De eierhandel kan echter nog onge stoord verder gaan. Zou de laatste maatregel niet het gewenste gevolg hebben, dan zou dit dus betekenen, dat in een deel van Barneveld algemeen de pseudo vo gelpest gaat heersen en in dit geval zou vernietiging van het pluimvee weinig zin meer hebben, omdat dit gelijk zou staan aan een totale ver nietiging, waarmee het middel erger dan de kwaal zou zijn. Maar als de ziekte in Barneveld niet tegengehou den wordt, dan vreest men dat wel dra de hele Veluwe waar bedrijf aan bedrijf grenst, er mee te maken zal hebben. Truc oi vergissing In hoger beroep heeft gisteren mr. Fabius, procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, op nieuw 3 maanden geëist tegen de 73- jarige Amsterdammer L. J. Metz, aan wie ten laste wordt gelegd, dat hij op listige wijze de Nederlandsche Bank voor 1000 heeft opgelicht. De >verdachte ontkende iedere schuld. De verdediger vroeg vrijspraak. In April 1948 werd aan het einde van een bepaalde dag bij het opma ken van de kas in het wisselkantoor de Nederlandsche Bank aan de Herengracht te Amsterdam een be drag van 1000 vermist. Bij het con troleren van de wisselnota's, die door de cliënten worden ingevuld alvo rens zij hun geld kunnen wisselen, bleek, dat een der nota's foutief was ingevuld. Daarop stond onder de ko lom „ik lever in" 20 x 100 2000 en onder de kolom „Ik krijg" :80 x 25 1000— plus 100 x 10 1000, tezamen dus ook f 2000. Ter terechtzitting verklaarden gis termorgen vier bankbedienden, dat alle vier dit briefje door hun handen hebben laten gaan en die tot dage lijkse taak hebben de nota's te con troleren, dat zij allen over het hoofd hadden gezien, dat 80 x 25 niet 1000 is, zoals vermeld stond, doch ƒ2000.— De kassier verklaarde zich te her inneren, hoe hij de cliënt alvorens het gewisselde geld uit te betalen, routinegetrouw gevraagd had: „Wat moet u ontvangen?", de cliënt had geantwoord: „Tweeduizend gulden", waarop de kassier de man 3000 uit betaalde zonder het zelf te bemerken. Dit gaf later op de zitting de verde diger aanleiding op te merken, dat zelfs indien de verdachte de be wuste cliënt geweest was, hetgeen verdachte pertinent ontkent het Hof hem niet wegens oplichting kon veroordelen, omdat dit geen oplich ting meer kon worden genoemd, dofh niets anders was, dan grove nonchalance van de bankbedienden zelf. Er waren vele duistere punten in dit proces. In de eerste plaats was het de vraag of de cliënt met de vooropgestelde bedoeling dank zij een wisseltruc wilde proberen 1000 extra te bemachtigen, dan wel of dit een vergissing zijnerzijds is ge weest. Anderzijds bleek, dat c'l cliënt er een valse naam en adres op had geplaatst. Bijna 5 maanden later zou één van de bankbedienden hem herkend heb ben, toen hij op de Herengracht liep. Verdachte ontkende ooit in het wisselkantoor te zijn geweest. Twee handschriftkundigen, dr. C J. van Ledden Hulsebosch uit Am sterdam en L Deen uit Rotterdam, kwamen onafhankelijk van elkaar tot de conclusie, dat verdachte de wisselnota moest hebben ingevuld. Bovendien trof de politie in ver dachte's woning 40 biljetten van een rijksdaalder aan, die nog voorzien waren van een papieren bandje, zo als het wisselkantoor die om de sta peltjes plakt. Dit scheen er op te wij zen, dat verdachte dus wel het wis selkantoor had bezocht, maar hij zelf zeide, dat hij een biljet van 100 bij een winkelier had gewisseld. Wanneer en bij welke winkelier kon hij zich niet meer herinneren. Uitspraak 26 Juni a.s. JEUGDVERVOER NAAR DE ZOMERKAMPEN. Het Gewestelijk Jeugdcontact in Zuid-Holland vestigt er de aandacht op, dat jeugdgroepen, school- en sportclubs, die in aanmerking willen komen voor de coördinatiereductie op de vervoerskosten naar en van de zomerkampen of -bivaks him aan vragen op de daarvoor bestemde for mulieren tot uiterlijk 14 Juni a.s. kun nen inzenden bij de plaatselijke overkoepelende j eugdwerkinstanties in Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gra- venhage, Hoekse Waard, Leiden, Rot terdam, Schiedam of Vlaardingen. DE BOSSCHE SINT JANSMARKT. Op 21 Juni a.s. zal wederom te 's-Hertogenbosch de bekende Sint Jansmarkt worden gehouden, die niet alleen door de bevolking van de Meierij wordt bezocht, maar elk jaar ook veel vreemdelingen aan trekt. Traditie-getrouw zal het ge meentebestuur met het bestuur van het Sint Jansmarkt-comité een of ficiële rondgang over de markt ma ken. CIRCUS MULLENS GAAT WEER BEGINNEN. Toen indertijd het circus Jos Mul lens door brand geteisterd werd, heeft de landelijke rijvereniging „Meppel en Omstreken" spontaan steun verschaft tot wederoprichting van het circus. Dinsdag wordt in het Noorden de première gehouden van het herrezen circus in Meppel. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Maandagmiddag omiVreeks vijf uur is de 48-jarige P. A. Hooykaas, woonachtig in Den Haag, bij het zwemmen in de Mokbaai op Texel verdronken. De man laat een vrouw en zes kinderen aahter. Zijn echtgenote en vier kinderen waren op het strand, doch hadden van het ongeluk niets bemerkt. Vanmorgen was het stof felijk overschot nog niet gevonden. IN DE MAAS VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 18-jarige G. Bouten uit Keipen bij het baden in de Maas verdronken. Hij kon niet zwemmen en waagde zich te ver in de rivier, waarin hij plotseling ver dween. Rijkspolitie, schippers en burgers hebben de gehele middag ge dregd. Zondagavond bij het inval len van de duisternis was het slacht offer nog niet gevonden. DOOR EEN STIER GEDOOD. Een stiernleider te Matetm, Van W., die reeds tientallen jaren met de ze beesten heeft omgegaan, wilde in de Hoenwaard nabij zijn woonplaats een stier, welke onder zijn hoede stond laten drinken. Toen hij het dier naar de sloot bracht viel het hem plotseling aan. Hoewel er onmiddel lijk hulp kwam opdagen bleek het reeds te laat te zijn. De man lag do delijk getroffen op de weg. JONG OP HET DIEVENPAD Twee jongens, resp. 11 en 12 jaar oud, afkomstig uit Amsterdam-Noord hebben op klaarlichte dag ingebro ken in een woonschuit aan de Lands- meerderdijk. Ze ontvreemden daar een horloge, een streng bloedkoralen en twee toneelkijkers. Ze togen er mee naar Amsterdam, v/aar ze het horloge, ter waarde van 80.te koop aanboden voor een kwartje. Een vrouw maakte de po- litie op dit feit attent, die de jon gens arresteerde. Ze legden een vol ledige bekentenis af. Achteraf blijkt, dat zij ongeveer 6 weken geleden reeds een bakfiets hadden gestolen. WEER 6 JAAR VOOR TANTE BERTHA. De Officier van Justitie bij de Bij" zondere Strafkamer van de Amster damse Rechtbank heeft gisteren te gen de 52-jarige Rotterdamse vrouw B. M. K., bekend als tante Bertha, een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek geëist en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Tante Bertha is door de Rotter damse Kamer van het voormalige Haagse Bijzondere Hof tot zes jaar veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak naar Amster dam verwezen. Verdachte zou in de oOrlog goede ren hebben genomen van een Joodse landgenoot en verder zou zij twee Joodse gezinnen in contact hebben gebracht met een zekere De Vries, die al eerder Joden aan de Duitsers had uitgeleverd. De verdediger gaf een uitvoerig overzicht van haar ilegale werk en van de huldigingen, welke zij daar voor in ontvangst heeft genomen van de stad Rotterdam, van de Engelse luchtmaarschalk Tedder en van ge neral Eisenhower. KATWIJK Bij zonnebrand, doorzil te^, schrijnen, smetten Vraag: Hoe laat komen de troe penschepen gewoonlijk 's morgens door de sluizen van IJmuiden. Antwoord: Daar is geen vastge stelde tijd voor. Vraag: Kortste weg van Alphen naar IJmuiden. Antwoord: Alphen, Leimuiden, door de Haarlemmermeer naar Haarlem, Bloemendaal, Driehuis, IJmuiden. Vraag: Kortste weg van Warmond naar Ommen en naar Rijssen; hoe veel km? Antwoord: Het best kunt u via Rijssen naar Ommen gaan. Route: Warmond, Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Voorthuizen, Apeldoorn, Teuge, Deventer, Holten, Rijssen, afstand 170 km. Verder via Hellen- doorn en Lemele naar Ommen: 38 km. Vraag: Route van Leiden naar Kuinre over Afsluitdijk en over Utrecht, hoeveel km? En per boot? Antwoord: Leiden, Alphen, Utrecht, Amersfoort, Nijkerk, Har derwijk, Nunspeet, Elburg, Kampen, Genemuiden, Volkenhove, Blokzijl. Kuinre, afstand 190 km. Leiden, Sas- senheim, Lisse Haarlem, Alkmaar, Heerhugowaard, Nieuwe Niedorp, Middenmeer, Den Oever, Kornwerd. Bolsward, Sneek Lemmer, Kuinre; afstand 195 km. Naar wij menen be staat er over het IJsselmeer geen bootverbinding met Kuinre; de kaar ten geven daarover niets aan. Vraag: Route Alphen naar Vaals, hoeveel km? Kunnen de grenzen van België en Duitsland op bewijs Opbrengst collecte. De Zaterdag gehouden collecte voor de Stichting 19401945 bracht in Katwijk a. d. Rijn 507.op. Te Katwijk aan Zee was de opbrengst 4467. HILLEGOM Vrachtauto in brand. Door kort sluiting ontstond in een garage aan de Weeresteinstraat brand in een ■vrachtauto van de expediteur K. Men slaagde er in de wagen naar buiten te rijden, waardoor de andere in de garage aanwezige auto werd d. De brandweer bedwong met een straal het vuur. H.Z.V. In de gemeentelijke zweminrichting werd de eerste wa- terpolowedstrijd gespeeld van de zo mercompetitie Kring Haarlem. De dames kampten tegen DWT IV. Uit- ag 2-2. De HZ V-heren wonnen van AWT UI met 62. wedstrijden werden voor de eerste maal gespeeld volgens de nieuwe spelregels. DE ZILK Enkel gebroken. Bij 't touwtje springen op de speelplaats viel een der meisjes bij 'n hoge sprong neer en brak haar enkel. Een jonge redder. Een 9-jarig meisje van N., dat niet zwemmen kon, viel in een diepe vaarsloot ach ter Filtenburg. De 12-jarige Jac. v. d. B., die het ongeluk zag gebeuren, dook in 't water en redde het meisje. LISSE (de Engel). Bloembol lenveiling voor kerk en armen. Met een flinke hamerslag opende pastoor Roelvink van de pa rochie v. d. H.H. Engelbewaarders aan de Beekbrug de Bloembollenvei ling in het verenigingsgebouw ten overstaan van notaris mr. Roes. De catalogus vermeldde een 300 prachtige inzendingen. De veiling verliep in een zeldzaam geanimeerde stemming. Reeds bij de pauze was te verwachten, dat het totalbedrag van het vorig jaar, ruim 8000, overschreden zou worden. Niemand had echter verwacht, dat het totaal bedrag 11450 zou worden. NOORDWIÏK Vreemdelingenverkeer. Gister avond vergaderde V.V.V. in hotel „Zeerust". De voorz., de heer Wen ckebach herdacht in zijn openings woord het overleden bestuurslid de heer J. C. Schmidt. Met vreugde kon spr. mededelen, dat al is het op bescheiden wijze, een nieuw infor matiegebouwtje is tot stand geko men; deze standplaats is echter maar voor 5 jaar beschikbaar, zodat het gebouwtje binnen deze tijd weer verplaatst zal moeten worden. Intus sen dankte het bestuur allen die daadwerkelijk hebben medegewerkt aan deze tijdelijke oplossing en kon tevens mededelen, dat het bestuur voonemens is, als de kasmiddelen zulks toelaten een directeur-beheer der voor het Informatie bureau aan Té stellen. Nadat uit de gevoerde correspondentie nog enkele bespre kingen waren gevoerd over het ge schil met de Prov. V.V. inzake het voeren van reclame, werd overge gaan tot het jaarverslag van de se cretaris waaruit o.a. bleek dat V.V. thans 582 leden telt. Het jaarverslag der penn sloot met nadelig saldo van 2187.55, hetwelk echter ver haald kon worden op het reserve van vorige jaren. De kascommissie bracht bij monde van de heer S. de Roos verslag uit. Op verschillende uitgaven werden bemerkingen ge maakt en dienaangaande suggesties gegeven voor de toekomst. Na am pèle besprekingen, waarbij de ver gadering zich aansloot bij de op merkingen der kascommissie werd dit jaarverslag aangenomen. In de nieuwe kascommisie zullen zitting neme de heer L. J. Droogh, S. de Roos en J. Herruer. Bestuursverkiezing aftredend wa ren de heer Dr. H. J. de Graaf en F. J. E. Urlus welke zich niet herkies- baar stelden en de heer H W. v. d. Wilk, welke wel herkiesbaar was. De heer v. d. Wilk werd met 63 stemmen herkozen en gekozen den de heren L. J. Droogh (59) en A. N. Merkelbach (46). In de vaca tures van de heren J. C. Schmidt en Eigelsheim werden gekozen de he ren C. Marijt (56) en A. P Visser (44). Door de voorz. werd medede ling gedaan, dat beide laatste be stuursleden meer speciaal belast zul len worden met de afd. Huizenver huurders meer leven in te blazen en zodoende een groter contact te ver krijgen tussen deze afd. en het hoofdbestuur. NOORD WIIKERHOUT MINISTER RUTTEN ZAL OOSTENRIJKSE SCHOOL OPENEN Op 23 Juni a.s. zal de minister van O., K. en W. prof. dr. F. J. Th. Rutten de Oostenrijkse school openen. Hier bij zal de Oostenrijkse gezant aan wezig zijn. Het betreft hier de eerste Oosten rijkse school, die door de „Dutch import and export House Ltd" is ge ïmporteerd in ruil voor aardappelen en vis. De levensduur van deze ge bouwen, die buiten het bouwvolume vallen, wordt op vijftig jaar geschat. van Nederlanderschap worden en zijn voor een Solex- hulpmotor nof formaliteiten nodig? Antwoord: Alphen, Utrecht, Zalt- Bommel, Den Bosch, Boxtel, Eind hoven, Weert, Hervorst, Stevens- weert, Sittard, Heerlen, Simpelveld, Vaals; afstand 250 km. U moet vol ledig uitgerust zijn met pas en mo torrijbewijs en een belastingkaart. Voor Duitsland heeft u een pas no dig en voor België een motorrijbe wijs, want de Solex wordt in België miscchien ook in Duitsland als motorrijwiel beschouwd. Er zijn er op het ogenblik ongeveer 5 in bewerking. In tegenstelling met de z.g. Finse scholen krijgen de Oos tenrijkse een pannendak. WOENSDAG BEGINT DE VEILING IN HET NIEUWE GEBOUW Het nieuwe veilinggebouw van de tuindersvereniging „De Eendracht" alhier is thans gereed gekomen. Op de fundamenten van het vorige hou ten veilinggebouw is een stenen ge bouw verrezen. Dit betekent voor de vereniging een schitterende ver betering voor de toekomst. De outil lage van de groenten- en fruitveiling is er flink op vooruit gegaan, vooral liet klok-systeem is gemoderniseerd. A.s. Woensdagmiddag 14 Juni zal te 3 uur de eerste aardbeienveiling van dit jaar gehouden worden. De oogst van dit product belooft onvoorziene omstandigheden voorbehouden goed te zijn dit jaar. OEGSTGEEST „Buitenlust" nog steeds actief. Ditmaal was het jubileum-comité aan de beurt om van zich te doen spreken, want dit comité bood het bestuur van de woningbouwvereni ging namens de leden een gedenk steen aan. Deze steen, vervaardigd door de kunstenaar Joop van Lunte- ren en voorstellend een bloem, welks stuifmeel door vele nijvere bijen weggedragen wordt, de zon te gemoet. is aangebracht in een der gevels van het Jubileumplan, en symboliseert het werk dat door de leden der vereniging wordt verricht, en dat tot heil van de maatschappij moet strekken. Met enige korte maar hartelijke woorden onthulde de voorz. van het Jubileum-comité, de heer van Woudenberg, deze ge denksteen en bood hem het bestuur der woningbouwvereniging aan. Voorz. H. Boom dankte niet minder hartelijk, aanvaardde dit blijk van waardering met grote vreugde en beloofde te zullen blijven streven naar een goede en gezonde woning voor elke arbeider. Ook architect v. d. Heyden toonde zich zeer ingeno men met dit aandenken en prees de samenwerking en saamhorigheid in de vereniging. VOORSCHOTEN „Jozef in Dothan". In de schit terende tuin achter huize Beresteijn gaven de studenten van de paters Ca pucijnen^de eerste openluchtuitvoe ring van ..Jozef in Dothan" van Joost van den Vondel. Deze opvoering was voor genodigden. Pater directeur sprak een welkomstwoord en wenste allen een prettige avond toe. Na af loop van het spel, waarop we in de loop van deze week nader terug zul len komen, bracht de heer J. v. d. Heijden dank aan de medewerken den, R.K. E. H. B. O. De 41 geslaag den voor het .diploma E. H- B. O., die wij gisteren publiceerden, maakten deel uit van een groep van 43 perso nen. Slechts twee werden er afgewe zen. zodat 58 pet. van de deelnemers slaagde. Een fraai resultaat van de R.K. E. H. B. O. aan het eind van de eerste cursus. Eerste lustrum van de katholieke verkennerij. De verkenners vier den het feest van hun vijfjarig be staan. Na de H. Mis van 7 uur trok men op naar het landgoed Rosenburg waar na het hijsen van de vlag en het voorlezen van de wet in de open lucht werd ontbeten. De gehele dag werd op Rosenburg doorgebracht. Door de hopmannen en de vaandrigs werd een inspectietocht gehouden. De welpen en hun akela's waren ook vm de partij Na het middagmaal dat zelf werd klaargemaakt, stonden een speurtocht en een voetbalwed strijd op het programma. De welpen speelden tegen de verkenners. En zo als het meestal gaat de wedstrijd werd gewonnen door de sterkten en dat waren dit keer de feestvierende verkenners! 's Avonds werd de brandstof verza meld voor het kampvuur! De aal moezenier kapelaan Middelhoff was eveneens van de partij en zette luis ter bij aan het feest door een voor dracht over de schepping van de dieren! De heer L. C. Oosterlaan van de Jeugdraad bracht eveneens een bezoek bij de feestvierende verken ners- Geboren. Adriana Leonardus Ma ria, d. v. Laue, Adrianus Franciscus; en'v. van der Kleij. Jacoba Cornelia; Boukje Willemien. d. v. Gerritsen, Wilhelmus Cornelus en v. Huner. Gertrude; Petronella, d. v. van Rooy- en, Teunis Willem en v. Bos, Alida; Cornelia Helena Maria, d. v. Hendriks Johannes Christian us en v. van Ruij- ven, Hendrika Maria. Gehuwd: De Jonge, Jonkheer Jo hannes en Meijer Maria Afina Mar- garetha; De Gier, Herman en Groo- tendorst, Thelma. WARMOND Lekkere nieuwe haring en voor niets! De visventer K. uit Katwijk kwam met zijn motorbakfiets uit een van de dammen in het Oosteinde rij den. Te laat bemerkte hij dat een luxe auto in grote snelheid kwam aangereden. Botsing onvermijdelijk. De auto ramde de bakfiets met als gevolg, dat een bak vol met nieuwe haring in de lucht werd geslingerd en terecht kwam in de auto, die met dit mooie weer met open kap reed Bestuurder en ingezetenen zaten on der de haring. Of zij er op dat moment trek in hadden valt te betwijfelen, Geboren Hendriena Wilhelmina d. van A. Buntsma en J. v. Manen; Pieter Levinus z. van W. H Schraal en A. Berverskuis; Johanna Adriana d. van G. van Seggelen en H. J Hendriks; Anna Maria d. van Chr. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRU WARM Veranderlijke bewolking met enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk uit Westelijke richtingen Weinig verandering in tempera tuur. J. de Winter en A. C. van Tonge ren; Engelbertus Everardus Maria an E. Slingerland en C. J. v. d. Valk; Cornelia Maria d. van A .J. de Rooij en A. van Kesteren; Gerar- dus Johannes z. van J. G. Swetloot en H. Harteveld; Geertje Areke d. an J. Breedijk en B. M. Visser. Gehuwd: C. J. v. Rijn 34 j. en C. M. Wassenaar 21 j.; M. A. Groenen boom 27 j. en L. W. v. Winsen 28 j. ZOETERMEER Driemanspolder. Door stemge rechtigde Ingelanden van de Drie manspolder werd de rekening over 1949 vastgesteld in ontvangsten op f 27.473,88, in uitgaven op 16.008,06 Batig saldo: 11.467,82 De begroting voor 1950 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 551.942,55, met een omslag van 20.per H A. Voor stichting van een nieuw elec- trisch gemaal en verbetering van de watergangen volgens een plan van de Cult. Techn. Dienst werden de kosten geraamd op 419.000, waar toe een geldlening groot 210.000 zal worden aangegaan. Van het Rijk zal een subsidie van ten hoogste 209.000 worden ontvangen. Tot le den der commissie van het onder zoek der rekening 1950 werden be noemd de heren P. Bos J.A.W.zn., J. C. van Dorp en J. van der Linde en tot plaatsvervangende leden de he ren: P. van der Marei, P. N. A. van den Bosch en A .C Ammerlaan Tot voorz, van de polder werd herkozen ae heer P. Huysman die de benoe ming aannam. Tocht ouden van dagen. Het co.- rnité autotocht voor ouden van dagen ■heeft Vrijdagavond zijn ei voor 1950 uitgebroed, en hoe? De ouden van dagen kunnen tevreden zijn. De auto tocht, die zoals bekend is, op 29 de zer zal worden gehouden, heeft Al phen a. d. Rijn tot hoofddoel. Daar zal het fraaie vogelpark „Avifauna" worden bezichtigd. Heeft men vol doende genoten dan wordt de tocht voortgezet naar Meijendaal in Wasse naar. Van Wassenaar gaat men te rug naar Zoetermeer. De collecte, die de afgelopen week voor dit doel werd gehouden, bracht rond f 977.op. De voetbalwed strijd, die D.S.O. ten bate van de autotocht zal spelen, kan pas na de tocht worden gehouden. Geboren: Cornelis, z. v. A. J. Maas kant en J. A. van Haaren. Ondertrouwd: C. W. Smits 25 j, en C. J. M. E. den Elzen 23 jj, P. Westerman 36 j. en P. Burgstad 33 j. Overleden: H. 'Gouweleeuw, 85 j. weduwn. v. C. Gouweleeuw. De afwezigheid van Reddingshaak of -lijn Kan de dood van uw mede mensen zijn. Leidsa Reddingsbrigade Nieuwe uitgaven IDIL'S BOEKENNIEUWS. Er is eigenlijk maar één belangrij ke roman die de laatste maanden de aandacht van de wereld heeft ge trokken en dat is Het 25e uur (III, Pax, Den Haag) door de jonge Roe meense schrijver Virgil Cheorghiu. Dit schokkende verhaal registreert 15 jaar wereldleed en ontmenselij king zo aangrijpend, dat het als verwijt en uitdaging voor iedere critische lezer een waardevol boek is. Eveneens deprimerend is de me lancholische tragiek van Een zacht moedige (II-III, Stols, Den Haag) door Jo Eoer, in welk verhaal zich een familiedrama voltrekt. Het ro mandebuut van de Nederlandse dich ter Alfred Kossmann: De Nederlaag (II, Querido, A'dam) is weliswaar een veelbelovend debuut, maar mo reel kunnen we dit suggestieve ver haal over de Duitse arbeidskampen moeilijk aanbevelen. Critische lezers kunnen we attent maken op drie belangrijke romans en wel allereerst de satyrische ro man De dierbare (III, De Bezig Bij, A'dam) door Evelyn Waugh. In prachtige proza schrijft Waugh hier een soms lugubere satyre op een Amerikaans crematiebedrijf. Gerard van Eckeren zorgde in Klopsymfonie (III, Hollandia, Baarn) voor een boeiende Psychologische roman over een non-valeur in de maatschappij, terwijl Thomas B. Costain in Munt meester des konings (III, Sijthoff, Leiden) een spannende historische roman schreef over het 15e-eeuwse Frankrijk, speciaal over kanselier Jacques Coeur. Een in goede zin opbouwende mo derne huwelijksroman is Zijn vrouw (TV, Pas, Den Haag) door Vittore Frigerio. Het is vooral een echt volksboek over de onzekerheid van een echtscheidingsprocedure. Gaarne vragen we aandacht voor de anti- oorlogsroman Moeder (IV, 't Galjoen, A'dam) door Gerard Walschap. Het boekje is waard in alle talen te wor den vertaald. M. Wierdels-Monsma schreef een knappe roman over de Syracusaanse tyran Dionusios de Jongere, het voortreffelijke milieu schildering en plastische kracht: Het lachen van Dionusios (IV, Sijthoff, Leiden). En van de populaire schrij ver Leonhard Huizinga verschen in 2e druk een romantische reportage over de Koninklijke Shell: En zo voort (V, Van Kampen en Zn., Am sterdam). (I verboden, II streng voor behouden, III gevormde lezers, IV volwassenen, IV-V rijpere jeugd, V kinderlectuur. De Ro- mense cijfers geven de toelaatbaar heid aan).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2