Geen omzetbelasting voor sigaren Jiathaüeh Eeven op, eiland Mia& het Prins Bernhard over voorlichting Brand op Noors schip MAANDAG 12 JUNI 1950 Oh I.LIDSE COUKAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 HET MODEBEELD EN KANT. Er zijn soorten stoffen die aan het modebeeld onderhevig zijn, zoals bijv. koordfluweel, dat zich op het ogenblik in een grote populariteit mag verheugen. Kant daarentegen heeft zich door de tijden heen weten te handhaven en vooral in het voor jaar en in de zomer wordt dit vaak buitengewoon mooi en tevens kost bare materiaal veelvuldig verwerkt. Niet alleen voor blouses en hand schoenen, maar ook als garnering voor japonnen, hoeden en zelfs schoenen wordt kant gebruikt. Op de foto links boven ziet U een paarsuede handschoenen uit de col lectie van Schiaparelli, aan de polsen gegarneerd met kant. Deze kantgar nering is afneembaar, wat met het oog op de besmettelijkheid wel noodzakelijk is. Rechts boven een geklede kanten blouse met een grote, aan de pun ten omgekrulde kraag. De mouwen van deze blouse vallen tot even over de elleboog. De witte piqué japon met kanten schouderbanden, links onder, kan slechts op zeer warme dagen wórden gedragen. Ook voor de zwarte strooien hoed, eveneens met kant ge garneerd, is stralend zomerweer een eerste vereiste. En als laatste tonen wij U het met kant overspannen avondschoentje, wat zeer zeker met een avondtoilet een allercharmantste combinatie kan vormen. 1950 Foto A.N.P./ms Catechisten deden het werk Maar ze blijven even duur Het ministerie van Financiën heeft de omzetbelasting op sigaren en op de tabakken waaruit deze worden vervaardigd, voorlopig voor twee jaar opgeheven. De profijten van deze maatregel zullen de in nood ver kerende sigarenindustrie ten goede komen, maar geen verlaging van de sigarenprijs ten gevolge hebben. Minister Lieftinck verklaarde in een conferentie met de Accijns-com missie, dat de Regering in geen geval wijziging kan brengen in de accijns verhoudingen, zolang de unificatie der accijnzen in Benelux-verband nog geen feit is geworden. Nochtans was de Regering van mening, dat onmid dellijk iets moest worden gedaan om d esigarenindustrie uit de impasse te helpen. Als eerste bijdrage hiertoe heeft de Regering besloten vrijstelling te verlenen van de huidige omzetbelas ting van drie percent voor de fabri kanten, van anderhalf percent voor de grossiers en van drie percent voor de winkeliers. Verder kon de Rege ring, onafhankelijk van de Benelux- partners, niet gaan. Zodra de unificatie der accijnzen in Benelux-verband zal zijn gerati ficeerd, is minister Lieftinck bereid een herziening opnieuw onder de ogen te zien, indien de sigarenindus- ALG. VERGADERING H.K.W. BOND Zondag kwam te Amsterdam de algem. vergadering van de Ned. Kath. Bond van Adm.-, Verkopend en Verzekeringspersoneel bijeen. De bondsvoorzitter, de heer J. de Wit, sprak over de tegenwoordige positie van de leden der H.K.W. De heer Middelhuis, secretaris van het Verbondsbestuur van de K.A.B., belichtte de positie van de hoofdar beiders in het kader van de Kath arbeidersbeweging en wees in het bijzonder op de gemeenschappelijke belangen die beide groepep op maat schappelijk terrein hebben. Spr. ver klaarde, dat de Verbondsleiding ze ker open oog heeft voor de belangen van de hoofdarbeiders. Vervolgens deelde spr. mede, dat bet nog niet vaststaat, hoe zich de bedrijfstakgewijze organisatie van de vakbeweging in verband met' -de F.B.O. zal ontwikkelen, maar niette min behoren ook de hoofdarbeiders zich op de hen wachtende taak nu reeds in te stellen. Het ligt voor de hand, dat in de Soc. econ. raad bij verwezenlijking van de P.B.O plaats nemen bestuurders die in de vakbe weging een overeenkomstige taak hebben. Rector C. M. Klaver, g. a. der H.K.W. wees op enkele wondeplek- ken in de maatschappij die nog als ongezonde erfenissen van het libe ralisme, socialisme en communisme zijn aan te duiden. Na het diner maakten de honder den afgevaardigden uit alle delen van het land een rondvaart in de Amsterdamse grachten. TAFELTENNIS SLEUTELS BEKERTOURNOOI 1950 H. v. d. VOORT WINNAAR. Na een lange en warme strijd wist H. v. d. Voort beslag te leg gen op de beker en zodoende de de titel van kampioen Sleutels 1950 te verstevigen. H. v. d. Voort wrist immers ook indertijd georganiseer de sterren wedstrijd te winnen. Aan het toumooi werd deelgeno men door 30 spelers en speelsters. De eerste ronde verlig zonder noe menswaardige verrai igen. Tien spelers plaatsen zich in de win naarsronde. De resterende spelers werden ingedeeld in de z. g. verlie zersronde. Wat de winrnaarsronde Ibe treft, hier bestond poule 1 uit de rivalen G. Friedhoff, H. v. d. Voort en J. Brughouwt. H. v. d. Voort won zijn beide partijen. J. Brughouwt won alleen van G. Friedhoff waardoor Friedhoff geheel werd uitgeschakeld. Poule 2 bestond uit de spelers J. Visser, J. v. d. Stok en J. v. d. Post. J. v. d. Stok, die in de eerste ronde J. Gijbéls reeds had weten uit te schakelen pres teerde 'het eveneens om J. v. d. Post de baas te blijven. J. v. d. Post werd hierdoor voor verdere deelname uitgeschakefd. In poule 3, welke uit vier spelers bestond t. w. H. Huijing, H. Bunnif, O. Filbry en H. Franken werd de eerste verrassing geboekt door H. Franken, die Huijing in drie games de baas bleef. Filbry verloor van Bunnig en Huijing doch won van H. Franken. Zodoende werd een beslissingswedstrijd tussen Franken en Filbry noodzakelijk, die door laatst genoemde gewonnen werd. Huijing veroverden met Filbry een plaats in de volgende ronde. De 3e ronde verloor J. Visser op het laatste nippertje van Burg- houwt, Filbry delfde het onderspit tegen zijn teamgenoot H. v. d. Voort en Huijing sloeg H. Bunnig J. v. d. Stok, die in deze ronde een bye had, kwam nu - in de demifinale - tegen Huijing. Het zware effectspel van Huijing was J v. d. Stok te machtig en hij verloor. H. v. d. Voort wist voor de tweede maal de victorie te behalen in zyn partij tegen Burg- trie kan aantonen, dat zij zelf alle besparingen heeft toegepast, welke redelijkerwijze van haar onder de huidige omstandigheden kunnen worden verlangd. De sigarenafbrikanten, wier finan ciële lasten door de nieuwe maatre gel weliswaar worden verlicht, zijn nog niet onverdeeld tevreden, daar de verkoop van de duur blijvende si garen er niet door wordt gestimu leerd. In hun kringen had men gere kend op accijnsverlaging. Bovendien betekent de opheffing van de omzet belasting een vergroting van hun administratieve rompslomp. Zij moe ten voortaan hun belastingsboekhou ding splitsen, daar sigaretten en ti- bak niet, en de sigaren wèl vrij van omzetbelasting zullen zijn. Meer aandacht voor Midden-en Z. Amerika Prins Bernhard werd Zaterdag middag tot erelid van het Nederland se Contactcentrum op voorlichtings- gebied benoemd. Deze benoeming geschiedde tijdens een lunch ter ge legenheid van het eerste lustrum van dit contactcentrum. In een toespraak zeide prins Bernhard, dat hij, na zijn reis naar Midden- en Zuid-Amerika, tot de conclusie is gekomen, dat de Neder landse pers te weinig aandacht aan deze landen besteedt. Hierdoor wor den ons volk en de samenleving on voldoende gestimuleerd om de moge lijkheden, die daar voor ons liegen, aan te grijpen. Handel en industrie zuilen door weldoordachte en stelsel matige voorlichting groter belang in markten, als bijvoorbeeld die van Mexico krijgen. De publiciteit in de door hem be zochte landen is van Nederlandse zijde uit|-mate gering. Vóór, tijdefts en na zijn bezoek is wel meer aan dacht aan ons land besteed, doch van stelselmatige Nederlandse voor lichting kan men nog niet spreken. Publiciteit en voorlichting zullen tót taak hebben om opening van nieuwe handelsmogelijkheden te melden, in cultureel opzicht contac ten te leggen en ook om voorlichting over imigratie te geven. Ook vroeg prins Bernhard meer belangstelling voor Suriname. In dien daar voorlichting en hulp door middel van Nederlandse investerin gen worden gegeven, dan geloof ik in succes, zo zeide hij. Goede voorlich ting daar en hier zal in het belang van ons volk zijn. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN RECTOR VAN SPANJE Hoogmis en Tuinspel Onder grote belangstelling van de Kath. Jeugdbeweging, de K.A. en de Kath„ Kinderbescherming vierde rector H. M. van Spanje gisteren in huize „Vijverduin" te Bloemendaal zijn zilveren priesterfeest. In de de- houwt. De finale Huijing v. d. Voort werd in twee games in het voordeel van v. d. Voort beslist. Huijing behaalde zodoende de twee de prijs. In de verliezersronde was het G. Rijsdijk, die in een op be hoorlijk niveau staande finale P. de Haas wist te slaan en de eerste prijs in deze uitgebreide verliezersronde behaalde. P. de Haas ontving de 2e prijs. Soort in 't kort De Leidse Zwemver. „De Water vrienden" organiseert op Woensdag 21 Juni jeugdzwemwedsti-ijden in de Zijl, terwijl op Zaterdag 19 Aug. wederom een lange afstandswed strijd en prestatietocht in het Rijn en Schiekanaal wordt gehouden; De Benelux-wielerwedstrijd voor amateurs, een afstand van 265 km. is gewonnen door Snijders (Half weg) in 7 uur 52 min. 34 sec. Op 1 meter volgde Mangelaars (Hooger- heide). Het wielercriterium voor be roepsrenners rondom het Olympisch Stadion te Amsterdam, over een af stand van 55 km. is gewonnen door de Haarlemmer Bijster in 1 uur 10 min. 36 sec.. Fanny BlankersKoen won met 10 yards voorsprong de 220 yards te Glasgow in 25.4 sec. De 80 ya-ds hor den won zij in 1.1.5 sec haar naaste tegenstandster miss Shires, 20 yards achter zich latend. Bij de 2 km zwemwedstrijd vrije slag van ..de Robben", op de Loos- drechtse Plassen gehouden werd Ri- nus van Daatselaar eerste in 30 min 32.5 sec- Bij de dames was Geertje Wieleman in 32.30 6. Winnaars school slag waren Hans Kelder (34.4'7) en Tonny Hom v37.6,8) Te Bern verloor Zwitserland de voetbalwedstrijd tegen Zuid-Slavië met 40. Gisteren werd in Den Haag het Fruitmarkt-criterium verreden, een wedstrijd voor amateurs over 80 km De winnaar D. Dukers (Den Haag) legde deze afstand af in 3 uu~ 2 min. 49 sec.; 2. W. v. d. Voort ('s-Graven- zande); 3. P Bouthoorn (Alphen aan den Rijn); 4. J. Velthoven (Poel dijk), 5. J Petersen (Leidscben- dam). De Haarlemmer Voortfng won het Bossche veemarktcriterium voor amateurs. Hij reeds de 100 km. in 2 uur 15 min. zer dagen gereedgekomen kapel,van het huis droeg de jubilaris 's mor gens een plechtige Hoogmis op, met assistentie van pastoor Mol als pres byter assistent, rector Kraakman als diaken en rector A. Leenders als subdiaken. Rector H. Brans was ceremoniarius. De feestpredikatie werd uitgesproken door pastoor Th. v. d. Lugt uit Den Haag. De gezan gen werden uitgevoerd door de Schola Cantorum van de, par. H. Eli sabeth en Barbara uit Haarlem, on der leiding van Nol Koster. Na de druk bezochte receptie voerden de Gezellen van de Spele- wei, onder regie van Anton Sweers, in de tuin van het huis een Pink- ster-declamatorium' uit van Sylvius Berkhout, op muziek van Marius Monnikendam. In een hiernavol gend tuinspel „De Vermiste Blad zij", vol scherts en luim, werd „de mens" van Spanje ten voeten uit ge tekend. Vooral de jeugd liet zich niet onbetuigd in een grootse slot apotheose als hulde aan de diocesa ne directeur van het Manlijk Jeugd werk. DE ZIEKTE VAN H. DE GREEVE Pater W. Loop heeft Zaterdag in het Lichtbaken meegedeeld, dat in de ziekte van de Weleerwaarde Heer Henri de Greeve nog geen kentering is gekomen. Dit zei hij ans antwoord op de talloze vragen, welke hem daaromtrent zijn gesteld. De beken de radiospreker, die reeds geruime tijd lijdt aan een storing van de ze nuwen, is onder behandeling van een der bekendste Nederlandse zenuw artsen. Naar pater Loop nog meedeelde, moet Henri de Greeve nog volkomen rust houden. Het is hem niet moge lijk de talloze informaties in per soonlijk gerichte brieven te beant woorden. Wanneer er echter nieuws over het ziekte-verloop is, zullen de belangstellenden daarvan op de hoogte worden gebracht. NEGERPRIESTERS EN NEGER STAMHOOFDEN IN ONS LAND. Drie rtegerprJesters uit West-Afri ka van de Afrikaanse missie van Ca- dier en Keer en drie Afrikaanse ne gerstamhoofden. op doorreis naai Rome, vertoeven op het --genblik in ons land. Zondag droegen deze drie priesters, de fathers Kwesie Menya, Kwoku "^awiah en Couston, in Vo- lendam een plechtige H. Mis op. De drie Afi;kaanse stamhoofden, in hun veelkleurige lange schoudermantels woonaer de plechtigheid in het f.riesreikoor bij. ANSJOVIS-VISSERIJ OP DE WADDENZEE MISLUKT. De ansjovis-visserij op de Wadden zee is dit seizoen op niets uitgelo pen Met uitzondering van één dag waren de vangsten zeer gering en lang niet lonend voor de vissers De prijzen waren ten gevolge hiervan hoog; de noteringen liepen globaal van 0.40—0-70 per kg. „Trouw". DAT WAS GEEN GRAP MEER. Een agent van politie te Delft be trapte Zaterdagmorgen om ongeveer 5 uur twee studenten, die bezig wa ren vernielingen aan te richten aan de tribune, welke in in de klooster tuin van het Prinsenhof is gebouwd in verband met de komende opv. van „Elckerlyc" in het kader van het Holland Festival. Zij hadden reeds een schakelbord vernield en een schijnwerper gereed gelegd om mee te nemen. De politie beschouwt zulk een daad van vandalisme niet meer als een studentengrap en heeft de 23-jarige C. M. B. en de 26-jarige H. T. C. in arrest gesteld. GELEGENHEISSTEMPELS. Ter gele^enhe:d van <?e wereld havententoonstelling „Rotterdam", die van 15 Juni t.m. la Augustus a.s. te Rotterdam zal worden gehouden, wordt aldaar een tijdelijk bijkantoor der P.T.T gevestigd, waai gewone en aangetekende stukken tei post kun nen worden bezorgd. Deze stuk- kon zullen worden voorzien van een afcruk van een bijzonder stempel. VARA-FAMILIEFEEST. In het gemeentelijk sportpark van Hilversum .s gisteren het „Vara- familiefeest" gevierd ter gelegenheid van het 25jai'ig bestaan van deze socialistische omroep. Ruim vijfhon derd man politie was van 's ochtends zeven uur tot 's avonds half acht op de been om de naar schatting honderd duizend bezoekers in geordende stoe ten naar hel sportpark te loodsen. De politie had ook nog wat anders te doen In de Ir op van de ochtend werd ontdekt, dat aan het station en in de omgeving var. het terrein valse en tree-kaarten werd verkocht. De meer dan tachtig E.H-BO.'ers die Zondag m actie waren, hebben in 1334 gevallen op het terrein hulp moeten bieden. 186 personen werden door de warmte bevangen en 453 maal moest een verband worden ge legd. DOOR BOOT OVERVAREN. Zaterdagmiddag is in het kanaal door Zuid-Beveland ter hoogde van de z.g. postbrug tussen Kapelle en Ierseke de achttienjarige C. Meyer uit Kapelle door een boot overva ren en verdronken. De jonge man. die het kanaal was overgezwommen wilde terugkeren en trachtte de boot voor langs te passeren. Dit mislukte echter en met ontzetting zagen de talrijke baders hoe de jongen door het schip werd gegrepen. Het lichaam verdween in het kokende schroefwa- ter en zonk daarna. In Amsterdamse haven Vermoedelijk door het onachtzaam wegwerpen van een brandende siga ret heeft er in de nacht van Zater dag op Zondag aan boord van het bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam liggen de 12.000 ton metende Noorse tank schip „Skotaas" een felle en vrij lang durige brand gewoed, waarvoor de brandweer met groot materiaal in actie moest komen. De brand werd even na drie uur ontdekt in een der verblijven van de bemanning aan bakboord-zijde on der de campagne. Op het schip kwam spoedig de ge hele bemanning, hoofdzakelijk -uit Noren bestaande, in het geweer. Men poogde eerst het vuur met eigen mid delen te blussen, doch slaagde hierin niet. Toen later de brandweer met enige wagens en de drijvende spuit Janson verscheen^ woedde het vuur reeds hewig in een aantal verblijven van de bemanning, in de mess-room en in het kombuis. Behalve de grote hoeveelheden water, die het „kanon" van de Janson in de vuurhaard wierp, werden in totaal nog twintig slangen uitgelegd. Na twee-en-een half uur was de brand bedwongen. Een ma troos een Zweed liep enige brandwonden op, waarvoor hij naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. De machinekamer kreeg veel waterscdade. HOLDERT JUNIOR IN CASSATIE. Voor de bijzorfdere raad van cas satie, gepresideerd door mr. A. L. M. van Berckel, stond Zaterdag terecht H. Holdert uit Amsterdam. Hem was o.m. ten laste gelegd, dai hij in Maart 1941 in krijgsdienst was getreden bij de Waffen S.S., en dat hij van Augustus 1942 tot aan de capitulatie van Duitsland was opge treden als verantwoordelijk directeur van de N.V. drukkerij „Elsevier" te Amsterdam, exploitante van het dag blad „De Telegraaf". Requirant wordt beschuldigd dit dagblad dienstbaar te hebebn gemaakt aan de verbreiding van de nationaal-so- cialistische beginselen. Requirant is indertijd door het bij zonder gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf met aftrek. De president ging uitvoerig met requirant de mutaties na, die in de oorlogsjaren bij „De Telegraaf" wa ren geschied. De leiding van deze courant was toen volkomen in natio- naal-socialistische handen aldus de conclusie van de president. De raadsman mr. J. H. de Pont betoogde, dat het bijzondere ge rechtshof ten aanzien van de per soon van H. van vooringenomenheid blijk nad gegeven. Mr. De Pont wees vervolgens op het uitgebrachte psy chiatrische rapport, waarin verklaard wordt, dat H. het pueriel stadium niet te boven is gekomen. De procureur-fiscaal, mr. Bakho ven, meende dat requirant heel goed had kunnen begrijpen, dat de oorlog tussen Nederland en Duitsland met de capitulatie niet was geëindigd Spr. concludeerde tot verwerpen van het beroep. Uitspraak op 7 Juli. SNEEUW IN JUNI. Te Burgemeester Beinsdorp» en Barnfloir nabij ter Apel vielen Vr j- dagmidciag uit een donkere wolk plotseling enorme sneeuwvlokken waartussen zich hagelstenen bevon den, die menigeen dwongen om een snel heenkomen te zoeken. De bui duurae slechts enkele minuten en zowel sneeuw als hagel waren snel verdwenen. Dank zij de korte duur van de bui werd aan de gewassen vrijwel geen schade aangericht. ZEVENTIENDUIZEND ABONNé'S KREGEN GEEN OCHTENDBLAD. Zeventienduizend krantenlezers moesten het deze ochtend zonder het Zondagsnieuws stellen, omdat de auto van het dagblad „Trouw", die couranten naar het Noorden van ons land zou vervoeren, ongeveer ter hoogte van het paleis Soestdijk te circa vijf uur, in brand is gevlogen. De chauffeur, die toevallig omzag hij had nog niets bespeurd kwam tot de ontdekking, dat zijn lading reeds in brand stond. Tienduizend „Trouw"-lezers en zevenduizend abonné's van de Volkskrant" ble ven dientengevolge van hun och tendblad verstoken. EEN DODE BIJ VERKEERS ONGEVAL. Op de Rijksweg Amersfoort Apeldoorn onder de gemeente Stou- tenburg reed vanmorgen circa tien uur een driewielig motorrijwiel voor invaliden tegen een luxe-auto. De bestuurder van de driewieler en zijn vrouw werden op de weg geslin gerd. De 61-jarige mevrouw J. S. S. uit Rotterdam was op slag dood, haar 63-jarige echtgenoot J. S„ is in ernstige toestand naar 't ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Het ongeval zou zijn veroorzaakt doordat het motorrijwiel op een ge geven moment begon te slingeren en de luxe-auto een aanrijding niet meer kon voorkomen. Demonstreer Uw rijvaardigheid niet door anderen in gevaar te brengen, maar door beleefdheid Hieronder laten wij een gedeel te van een brief volgen, die pa ter W. van Straalen O.F.M. Cap. heeft geschreven na zijn be zoek aan het eiland Nias, dat bij Sumatra behoort. Pater van Straalen Is als missionaris in In donesië werkzaam. „Op het eiland Nias, nabij Padang), waar wij van 1938 af hadden ge werkt, werden in 1942 de beide pas toors door de Japanners weggevoerd. Er waren toen enkele honderden Ka tholieken en duizenden doopleerlin gen." „Na de nederlaag van Japan kre gen wij berichten van Nias, dat niet alleen het geloof er bewaard was ge bleven, maar dat het aantal Katho lieken zelfs was toegenomen. Het bleek echter onmogelijk het eiland te bezoeken. Maar in Januari van dit jaar kwam een nieuw, dringend verzoek om priesters. Duizenden, zo berichtte men ons, waren intussen Katholiek geworden, na onderricht en gedoopt te zijn door de catechisten. Maar zij verlangden naar de H. Mis en de Sacramenten. Nadat wij nog eens alles geprobeerd hadden, kre gen wij tenslotte de nodige papieren om te vertrekken. Een motorboot nam mij mee van Padang en zette mij na een reis van vier dagen in Zuid-Nias aan wal." „Wat keek men daar op! Jarenlang was er geen Nederlander meer gezien en de eerste was een pastoor. Het weerzien met onze mensen was blij en ontroerend. Inderdaad waren er duizenden Katholieken. Allerwege hadden ze primitieve kerkjes ge bouwd en toen het nieuws van mijn komst doordrong .kwamen er afge vaardigden overal vandaan om mij uit te nodigen naar hun streek en hun kampong. De voornaamste voor man en lekenapostel, Henricus So- hiro Dachi, en enkele anderen ver gezelden mij op een moeilijke maar prettige voetreis van Zuid naar Noord." In de hoofdplaats Gunung Sitoli wachtte ons een nieuwe verrassing: de eerste K.P.M.-er deed na acht ja ren de plaats aan en bracht pastoor Dwidjosusanta mee. die juist als ik een kijkje kwam nemen. Een Indo nesisch en een Nederlands priester tegelijkertijd! De mare hiervan ver spreidde zich snel over geheel Nias en maakte grote indruk. Nieuwe kampongs kwamen zich melden voor Katholiek onderricht." „Pastoor Dwidjosusanta bleef nog enkele dagen in Gunung Sitoli en onze groep trok weer naar het Zui den om in elk kerkje een H. Mis te gaan opdragen. Honderden kwamen voor het eerst van hun leven te biechten en ontvingen de H. Com munie met grote devotie. Het was merkwaardig, dat nu ook talrijke heidenen zich bekeerd hadden tot het Katholicisme, terwijl wij daar vroeger moeilijk mee in contact kwamen." ..Pasen vierden wij in Orahili, en al het volk, groot en klein, zong uit volle borst de „Missa de Angelis". Dat hadden ze op veel plaatsen el kaar zo geleerd. En ze waren wat trots op dat Latijn, want het was hun eigen kenmerk. Ook het Kruis teken was iets bijzonders, ze maak ten het bij vele gelegenheden, b.v. wanneer ze gingen zingen en natuur lijk ook bij het eten. Na de H. Mis begon er een zangfestijn, tot laat in de namiddag; ze9 koortjes uit ver schillende kampongs namen er aan deel. Het was een klinkende demon stratie ^an Katholiek Nias." „Toen ik na zes weken weer ver trok om verslag te gaan uitbrengen en maatregelen te treffen voor een definitieve terugkeer, moest ik be loven te zullen zorgen voor kerk klokken, harmoniums, trompetten enz., en zij zouden beginnen met het bouwen van een nieuw huis voor „Vader Pastoor". Aetherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8,00 Nieuws. 6.15 Gra- mofoonmuziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Amu sementsorkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Utrechts stedelijk orkest en solist. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30—12.33 Me dedelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Promenadeorkest en soliste. 14.00 Piano en zan g.14.30 Gramofoonmu- ziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metro- pole orkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof .17.00 Voor de kinde ren. 17.15 Felicitaties. 17.45 Amuse mentsorkest en éoliste. 18.20 Sport- uraatje. 18.30 Radio-volksuniversi teit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is lieven", causerie. 19.40 Gramofoonmuziek 19.45 Lichte mu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Radio Philharmonisch orkest en solist. 20.50 Voordracht. 21.00 Kamerorkest. 22.32 Actualiteiten. 22.40 Godsdienstige causerie en avondgebed. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Omroeporkest en solist. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Herhaling hersengymnastiek. 9.25 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Radio volksuniversiteit. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Kwintet. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekover zicht. 12.35 Tenor en orgel. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Sopraan en gi taar. 14.50 Gramofoonmuziek 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonmu ziek. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Viool en pia no. 19.30 „Paris vous pale". 19.35 „5 Eeuwen Kalverstraat", klank beeld. 20.00 Nieuws. 20.05 „Actuali teiten. 20.15 Theater-orkest. 20.45 „Tien kleine negertjes". 21.45 Strijk orkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Kamerkoor, instrumentaal en semble en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 —24 no Gramofnonmuzlek.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7