Katwijks vissersbevolking vecht voor haar haven De Sovjet-Unie en de „koude oorlog" Uw Rode Kruis MAANDAG 12 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Ze kochten even Stoomcaroussel „Jammer", oordeelden enke le inwoners van het Drentse dorp Zuidlaren, toen zij kort geleden ergens een stomcarous- sel vonden, die voorbestemd was om door slopershand te vallen. Jarenlang had het eta blissement luister bijgezet aan tal van kermissen, vaak was het daar het pièce de milieu ge weest, maar achde roem van „de s'toom" is verbleekt. Sic transit gloria mundi.... De Zuidlaarders bleven bij hun oordeel en ze „zagen er wel iets in". Ze staken de koppen bij elkaar, gooiden botje bij botje en werden voor de som ma van 2.000 eigenaars van de hele installatie. Met hulp van een plaatsgenoot die „er verstand van had" werd de zaak in de tuin van huize Entinge in elkaar gezet. Er was een as gebroken maar een machinefabriek leverde een nieuwe. Er waren honderden lampjes stuk, maar ook die wa ren wel te krijgen. Tientallen volijverige jonge Zuidlaarders hanteerden grote poetslappen en koperpoets was een artikel, dat plotseling hoog in de markt lag. De inrichting kreeg weer glans en kleur en Zaterdag werd proefgestoomd. De vol ijverige medewerkers konden naar hartelust gratis draaien en nu is „de stoom" een attractie voor de zomergasten, die Zuid laren elk jaar pleegt te ontvan gen. De initiatiefnemers hopen binnen niet al te lange tijd eige naars te zijn van een geheel „vrij" gedraaide stoomcaroussel. GEM. AANKONDIGING VISAKTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebben den, dat visakten en bewijzen tot het vissen met één hengel, voor het diensjaar 1950-1-951, ten stadhuize verkrijgbaar zijn op de hieronder aan gegeven dagen, tussen 9 en 12 en 14 tot 15 uur. Aanvraagformulieren voor visakten worden verstrekt door de portier. Belanghebbenden moeten, zo mo gelijk trouwboekje medenemen en met gepast geld betalen. De prijzen zijn thans als volgt: Grote Visakte A: J,l. Kleine visakte: 3.—. Hengelakte: 1.50. Bewijzen tot het vissen met één Jiengel 0.50- De bewijzen tot het vissen met één hengel worden uitgereikt in de hal van het stadhuis, de visakten worden uitgereikt aan de afd. Be volking c.a. loket 2. Uitreiking voor hen, wier geslachts naam begint met de letter: A B, C, D, op Donderdag 15 Juni; E F, G, H, i, J, op Vrijdag 16 Juni; K. L. M. op Maandag 19 Juni; N, O, P, Q, R op Dinsdag 20 Juni; S, T, U, V, op Woensdag 21 Juni; W, X, Y, Z op Donderdag 22 Juni. Autoralye Hedenmorgen om kwart over elf startten circa 60 autorijders voor de Autorallye. Een voor een vertrok ken zij van het Gravensteen, slechts met de mededeling waar zich de eerstvolgende controle-post bevond, die niet voor iedere deelnemer de zelfde was. Daar zouden nadere richtlijnen worden gegeven, telkens voor een stuk tegelijk. Men was vrij in het kiezen van de route, mite alle controleposten waarvan het z tal niet bekend was maar werd aangedaan. Bovendien -moest men een gemiddelde snelheid van 30 ki lometer gereden worden. Heden middag om vier uur worden de deelnemers aan het Gravensteen te rugverwacht. LEIDSE GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op tndag 26 Juni om 2 uur en de daaropvolgende vergadering op Woensdag 28 Juni a.s. om 8 uur. BURGERLIJKE STAND Geboi'en: Isaac Theodorus, z. van E. J. Gijzenij en A. Eikerbout; Hans Eric Ferdinand Comelis, z. van F. Kasteel en C. H. Biermann; Cathari- na Anita, d. van W. P. J. de Graaf en W. J. Mulder; Thijme Bastiaan, z van B. J. Huurman en G. Lucas; Abraham, z. van J. L. van Vliet en E. E. van der Tuin; Catharina Maria d. van J. H. van Loon en C. M. Op stal; Cornelia Jacoba Maria, d. van S A. van Leeuwen en A. M. L. Ver- degaal; Willem, z. van H. Hoek en B K. van Duijn; Jacobus Cornelis, z. van C. Of wegen en J. Buitelaar; Nonja, d. van J. Zwaan en A. M. van den Nouweland; Louise Geertrui- da Henriëtte Maria, d. van N. C. A. Pols en M. T. Habraken; Bouke, z. van A. J. Pracht en B. de Winter. Overleden: M. B Staal huisvr. van J de Roode 47 j.; J. C. Lens vrouw 81 j.; W. M, Eggink vrouw 45 j. HILLEGOM Zilveren Jubileum. Zaterdag vierde de heer A. Hoogeduin zijn zilveren jubileum bij de N. V. K. v. Bourgondiën en Zn. alhier, waar hij voorman is. Ten kantore van de directie werd de jubilares door een der directeuren toegesproken en gelukgewenst en dank gebracht, voor z'n ijver en plichtsbetrachting. Hem werd een enveloppe met in houd aangeboden. Ook het perso neel (huldigde de feesteling en bood 'n cadeau aan. Het feest werd ten huize van de jubilares aan de Parallelweg voortgezet. Ribben gekneusd. Een opper man, die bezig was aan 'n bouwerk aan de' Wilhelminalaan, viel van de steiger. Hij kwam met z'n rug op 'n stenen muur. De dokter con stateerde gekneusde ribben Geboren: d. van W. Meijer en C. J. Vink; z. van D. Kemp en F. van Leeuwen; zl van H. Mooij en C. Elderbroek; z. van S. L. Lieverse en T. A. J. Berkhout. Ondertrouwd; P. J. Rutten en J. E. Noordhoek; G. de Vreede en G. Griekspoor; A. W. Schouten en A. C. Brammeijer. Getrouwd: N. A. J. Booms en B. M. Bultink. NOORD WIJK Noodlottig ongeval. De 32-ja rige J. V., die Vrijdagmiddag met zijn solex op de kruisweg H. Geest- weg Wilhelminastraat in volle vaart tegen een auto op reed, is Za terdag aan tie gevolgen (hiervap overleden. Geboren: Petrus J. z. van J. H. B. Voordauw. Cornelia AJ. d. van Berbee en C, H. v. d. Zalm. Giisber- +us M. z. van P. C. W. Molenkamp en R. H. Bierman en A. Augustinus. Marcellinus P. E. z. van W. P. Augustinus en H. C. Meijer. Lena A. d van W. Barnhoorn en M. Buijs. Petrus M. M. z. van B. J. Bon en M. v. d. Broek. Margaretha W. M. d. van W. J. Stumpel en W. M. Focke-1 ma. Ondertrouwd: R. C. Monijé en Ch. Groenendijk. Getrouwd: A. v. Duin en K. v. d. Niet. J. W. Vink en A. C. M. Bos- Weggebruikers, Wanneer 't zich op uw weg bevindt Denkt altijd om het spelend kina, Die zwarte vlek moet weg! Nieuw ernstig beroep op overheid en volk Wij hebben er in het afgelopen jaar reeds eerder op gewezen: „Katwijk's vissersbevolking vecht voor zijn zee haven!" Wie beter dan de Katwijkse visser weet en beseft welke beteke nis een haven voor Katwijk als vis sersplaats te betekenen heeft? Reeds eerder heeft de Stichtingscommissie Zeehaven Katwijk" de belangstelling voor dit grote Katwijkse, neen „landelijke" vraagstuk gevraagd, maar er kan niet genoeg op gehamerd worden van hoe groot belang deze haven is. De Stichtingscommissie neemt alle middelen te baat om de aandacht te vestigen op het doel, dat zij nastreeft en zij'heeft daartoe thans een fraai verzorgd en met talrijke foto's ver lucht album het licht doen zien, door welke uitgave opnieuw een beroep wordt gedaan op de Nederlandse re gering, op het provinciaal bestuur, op het Nederlandse volk en op de Nederlandse pers om toch enig in zicht te krijgen in de moeilijke po- s tie, waarin Katwijk door het gemis aan een eigen haven verkeert. In dit album wordt gezegd, dat Katwijk het enige vissersdorp is aan de Nederlandse kust, dat zijn ver bondenheid met de zee heeft be waard. „Het is een nationaal behang", zo wordt verder gezegd, „dat deze krachtige kern van zeevarenden niet wordt verstrooid". Gememoreerd worden de conclu sies, waartoe de door Ged Staten benoemde commissie van onderzoek is gekomen en welke wij reeds eer der hebben gepubliceerd. Dat de Katwijkers een volk zijn ven ondernemingsgeest blijkt wel uit het feit, dat toen door de oorlog van de 109 schepen er no? 24 waren overgebleven, men onmiddellijk na de bevrijding weer met de bouw van nieuwe schepen is begonnen. Zo wa ren de Katwijkers in het begin van 1948 alweer met 95 schepen in de vaart. Deze schenen worden bemand dcor 1134 Katwijkers, terwijl er nog ongeveer 350 op andere schepen heb ben gemonsterd. Het Katwijkse visserijbedrijf neemt deel aan de levensmiddelen voorzie ning van het Nederlandse volk en de haringaanvoer en de besomming be droeg in het afgelopen jaar 29.81 procent van de totale aanvoer. Welke kosten het gemis van een vissershaven te Katwijk voor de Katwijkse schepen, die nu in IJmui- den moeten havenen, zijn, wordt be wezen door een optelsom van de kos ten per logger en per seizoen, hetgeen als volgt wordt uiteengezet: De logger vaart tweemaal een ka naal af van minstens 60 km. lengte, voorzien van 29 bruggen; 2 dagen vamen met 5 man; totale kosten f 600.— De vangst wordt in IJmuiden over geladen en in lichters (of per auto) naar Katwijk vervoerd; per logger cn p seizoen zijn de kosten 3000. Na elke reis' worden meer dan dui zend vissers heen en weer van IJmui den naar Katwijk vervoerd; onkos ten per logger en per seizoen 600.— De factoor (vertegenwoordiger) te IJmuiden wordt betaald met f 500.— als minimum 500.— Onkosten voor aankoop victualiën, verzuim, reistijd op werven en dok ken, enz. 1600.— Totaal per logger per seizoen 6300.— Voor de gehele Katwijkse haring- vissersvloot gaat ieder jaar ongev. f 400.000 verloren aan onnodige uit gaven. Daardoor raken de Katwij kers achterop! Door de scheiding van naven en bedrijf is Katwijk in de knel geraakt. Terecht zegt het album dan ook: wat in het rapport over de Scheveningse haven als een bedrei ging wordt gezien, is voor Katwijk harde werkelijkheid. Via Haarlem of Amsterdam moe ten de loggers de thuishaven berei ken. Door scheiding van haven en bedryf wordt Katwijk deerlijk in het nauw gedreven, aldus wordt in het propaganda-album betoogd. Bepleit wordt de haven tezamen aan te leggen met een ruim kanaal met forse strandhoofden in zee ten behoeve van de afwatering van Rijn land. Het hoogheemraadschap Rijn land heeft namelijk zowel een nieuw gemaal als een verbeterd uitmon dingskanaal nodig. De havenaanleg zou de welvaart in Katwijk aanzienlijk bevorderen. Dit zou ook, aldus de samenstellers van het album, van groot nut zijn voor het jaaflijkse vreemdelingen- bezoek. Aan de 20.000 badgasten per seizoen zou dan betere huisvesting dan tot nog toe kunnen worden ver strekt. Katwijk, zo wordt betoogd, is de goedkope gezinsbadplaats. Bij verval en armoede van dorp en be volking zou deze recreatie-gelegen heid verloren gaan. Met het voorbeeld van de te kleine haven van Scheveningen voor ogen hier worden uitbreidingsplannen voor grotere schepen beraamd dringt het stichtingscomité aan op een royale Katwijkse zeehaven, die nog geen zeven millioen gulden zou kosten. Van de ruim 300 millioen Marshall-tegenwaarden is thans voor openbare werken ruim 240 millioen toegewezen. „Zou in de laatste zestig millioen geen mogelijkheid voor de Katwijkse zeehaven schuilen?", zo vraagt men zich te Katwijk af? OEGSTGEEST KAP] 'ELAANSBENOEMING. Kapelaan P. A. van den Bosch, gaat de Willibrordus parochie ver laten in verband met zijn benoe ming aan de parochie van de H. Familie in de Kamperfoeliestraat te Den Haag. Zijn plaats zal worden ingeno men door weleerw. heer W. C. de Bot. Kapelaan de Bot werd in 1916 geboren, en in 1943 priester gewijd. Sinds 1948 was hij kapelaan aan de parochie van de H. Bartholomeus te Schoonhoven. STOMP WIJK Wit-Gde Kruis. 15 Juni a.s gaat zuster Chr M. Vink onze paro chie verlaten. Verschillende jaren heeft zij haai kennis en werkkracht ten volle gegeven, steeds bewonderd om haar vitaliteit. Storm en wind. ijs of sneeuw waven geen beletsel voor haar bezoeken. Dankbaar zullen velen haar blijven herinneren. Als haa^ opvolgster is benoemd zuster M. Nieuwenbuizen uit Nijmegen. Het bestuur vestigt er de aandacht op dat nieuwe leden zich uitsluitend dienen op te geven bij de heer C. N. Boer, penningmeester. VOORHOUT Ondertrouwd: D. van Vliet; 27 j. en W. A. v. d. Tang, 22 j. Getrouwd: C. v. Werkhoven en J. J. Hartman. VOORSCHOTEN R.K. E.H B.O. De eerste cursus van de R.K. E.H B.O. o.l.v. dr. F. J. M. Tonino, is geëindigd. Bij het exa men, dat Dr. C. R. Zijerveld uit Lei- afnam, slaagden de volgende perso nen: Dames: J. M. Balfoort, Th. E. v. d. Berg, M. T. Duivenvoorden, C. P. Duivenvoorden, A. A. C. v. d, Geest, A. J. Lamboo, M. Th. J Lin deman, Zr. Martiniana O.P., Th. Ne- derhof, C. M. Nederpelt, E. J. Oor schot, J. Oorschot, J. E. van Os, A. v. d. Post. Zr. Praxedes O.P., H. Schipper, M. T. C. Soeters, W. M. T. Soeters, Zr. Thérèse Joseph O P., M, W. Wagtendonk, M. E. T. Warmer dam, C. A. P. Warmerdam, J. G. M. v. d. Werf, Zr. Zenobia O.P., C. Zon neveld. Heren: H. J. M. van Aken, H. Bakker, L. van Bohemen, F. C. v. d. Burg, A. J. G. van Haasteren, P. J. Karremans, P. A. v. d. Krogt, P. R. van Leeuwen, A. Lippens, Joh. A. Smit, J. Siikvoort, J. A. Tilleman G. J. M. Warmerdam, A. J. Wagten donk, J. F. Wohrmann, C. N. Wohr- mann. WASSENAAR ONDERZOEK VAN BEVOLKING OP T.B.C. BEGONNEN. Zaterdag is met een korte plech tigheid in het R.K. Verenigingsge bouw het grote bevolkingsonder zoek op T.B.C. officieel begonnen. In de grote zaal van dit gebouw, waar de Fotuapparatuur opgesteld was. kwam 't comité „Opsporing T.B.C." byeen met als genodigden de burg. en mevrouw van Wijnbergen, de weth. van Moorsel, Huibregtse en v. d. Voort, de gemeentesecretaris K. van Boeyen, dr. Hubbeling van de Ge neeskundigen dienst, en nog enkele genodigden. Na een korte inleiding door de heer G. J. Hekkert, voorz. van het plaatselijk comité hield de burg. een toespraak, waarin hij na- mes het gemeentebestuur dank bracht aan de leden van het comité, aan de 327 propagandisten-huisbe zoekers en aan allen die zich be schikbaar stelden voor het admini stratieve werk, dat aan dit onder zoek moest voorafgaan. Ongeveer 80 pet.,van de ingezetenen heeft zich voor het onderzoek gemeld. Van de overigen, die zich zonder geldige re den niet opgaven, hoopte spr. dat zij zich toch naar het onderzoeklokaal zullen begeven. De heer Hekkert dankte de burge meester en verzocht hem als eerste voor het apparaat plaats te nemen. Zulks geschiedde en na de burge meester volgden de overige genodig den en de comitéleden. Vandaag is het onderzoek voor de bevolking begonnen. Geboren: Pia Monica Caecilia, d. van C. C. A. van Haren en M A. Korstjens; Josef Johannes Maria z. van C. T. Wisse en H. H. Wassenaar; Louise Maria d. van K. B. Peeters en C. P. T. Roodakker; Elsje d. van G C. de Groot en M. de Jonte. Ondertrouwd: K. Korthals en C. Sneeuw. Getrouwd: J. Link en C. M. Paar- dekooper; P. J. A. Odemare en M. A. Raaphorst; R. Koot en J. Hilgers; G. C van der Geest en H. J. J. van der Kroft;'H. Baggerman en R. Wielders. Overleden: Bertha Wilhelmina Ja- cometti 58 j., ongeh.; Johannes Ver- weij 9 mnd.; Louise Maria Susanna Jansen 70 j., echtg. van J. A. Moll. Is een „koude wapenstilstand" mogelijk j^IJ DE BESPREKINGEN der ministers van buitenlandse zaken in Londen werden tal van belangrijke problemen behandeld. Toch werd er in feite maar één enkel vraa gstuk besproken, namelijk de ver houding tussen de Sowjet-Unie en haar satellieten aan de ene kant en wat wij tegenwoordig, eigenlijk weinig accuraat, de „Westerse Wereld" noemen aan de andere kant. Alle vraagstukken, waarmee de ministers zich bezig hielden kunnen in twee punten worden samengevat: Ten eerste: hoe is het mogelijk om een eind" aan de „koude oorlog" te ma ken, al ware het slechts door middel van een „koude wapenstilstand"? En ten tweede: als dat niet mogelijk is, hoe kan men dan de „koude oor log" voeren zonder dat het Sowjet imperialisme voortgaat, nog meer vrije landen onder de voet te lopen en te annexeren en bovendien het gevaar omzeilen, dat de „koude oorlog" omslaat? WAT KAN HET WESTEN DOEN? In- dit artikel wens ik alleen de eerste vraag onder de ogen te zien. Is er werkelijk iets, dat de Westerse mogendheden kunnen doen om het einde van de koude oorlog, of ten minste een wapenstilstand tussen de zeide kampen tot stand te brengen? Zou een conferentie van de vier mo gendheden vertegenwoordigd door •de ministers van buitenlandse zaken of de hoofden der regeringen zelf mogelijk zowel als profijtelijk zijn, zou een bijzondere bijeenkomst van de Veiligheidsraad, zoals die door Trygve Lie werd voorgesteld, werke lijk de moeite waard zijn? Of zijn er andere wegen, die tot hetzelfde doel zouden kunnen voe ren? De Russen boycotten de orga nen der Verenigde Naties en er be staan nauwelijks „normale diploma tieke realites". Het enige diplomatie ke contact, dat af en toe bij officiële gelegenheden plaats vindt is al even formeel en stijf als tussen afgezan ten van oorlogvoerende legers, die elkaar onder de besherming van de witte vlag ontmoeten teneinde het een of ander te regelen. Ik ben bang, dat men niet aan de conclusie kan ontkomen, dat op het ogenblik en onder de gegeven om standigheden, een dergelijke stap dus niet het minste nut zou hebben. De Westerse regeringen zijn het er over eens, dat de deur wijd open moet blijven. Dat is gen holle phrase. Ze menen dit ook. Maar de Russen heb ben op de hun eigen wijze weer eens duidelijk te kennen gegeven, dat zij geen belangstelling hebben voor voorstellen van welke aard ook in verband met besprekingen of over eenkomsten tussen de vier mogend heden. Waarmee ze de deur mis schien wel niet gegrendeld maar in ieder geval hard dichtgeslagen heb ben. Wat de Russen bedoelen. Sinds het einde van de oorlog heb ben de Russen de gewoonte, iedere belangrijke internatonale bijeen komst met een uitvoerige propagan da aan te kondigen. De aard van deze propaganda is altijd een goede aanduiding voor de bedoelingen van de Sowjet-regering op dat ogenblik. De techniek is voor de hand lig gend: er is een bepaalde leidraad volgens welke alle propaganda wordt gevoerd. Op het ogenblik is het the ma duidelijk, namelijk, dat de Sow- j et-regering geen belangstelling heeft voor een of andere overeen komst met de drie Westerse mogend heden. De methode waarvan men al tijd gebruik maakt bestaat uit scheld partijen en beschuldigingen. Veertien dagen voordat de confe rentie in de Engelse hoofdstad be gon startte de Russische gezant in Londen, Zaroebin, zijn campagne door bij besprekingen over het vre desverdrag met Opstenrijk de Wes terse mogendheden er van te be schuldigen, dat zij de overeenkomst betreffende denazificatie en demili- tarisatie van dat land hadden ver broken. Kort daarop beweerde hij, dat de Westerse landen zich niet aan de af spraak betreffende Triëst hielden Al deze beweringen waren in het ge heel niet op hun plaats bij het voor bereidende werk, dat voor het vre- i desverdrag moet worden gedaan. Het was echter duidelijk, dat Zaroebin zijn instructies had ontvangen om te doen uitkomen, dat de Westerse ge allieerden de eens met Rusland aan gegane afspraken niet houden. Eni- ?e dagen later ging de „Prawda", het Russische communistische partijblad, ott de aanval over. En dit keer was Berlijn het onderwerp. Het. orgaan kwam met de groteske beschuldi ging, dat de geallieerden uit West- Berlijn al het metaal wegslepen, dat ze in militaire treinen uit de stad smokkelen en gebruiken om hun „voorraden van strategische grond stoffen in West-Duitsland" uit te oreiden. Maar welke wending deze beschuldigingen ook mogen nemen, de strekking blijft dezelfde: de Wes terse geallieerden houden zich me*, aar de met Rusland gemaakte af spraken. Men kan de bedoeliAg niet mis verstaan. De Sowjet-regering doet haar best om bij voorbaat haar be sluit te rechtvaardigen, iedere poging van de drie ministers van buiten landse zaken of van Trygve Lie om een eind te maken aan de koude oor log, te torpederen. Want, wat ook deze poging zou inhouden, op een gegeven moment zou het resultaat teco heon yqpwwvom-y-,pmD.uBlij toch een overeenkomt tussen de vier landen moeten worden. De Sowjet- -egering kondigt dus in feite aan, op de haar eigen indirecte en kronke lige manier, dat wat haar betreft, de koude oorlog voorlopig nog kan voortduren In zoverre is de situa- toe wel opgehelderd. Het betekent echter, dat de drie ministers van buitenlandse zaken tegen hun zin wel gedwongen waren in te zien, dat on der de huidige omstandigheden het volmaakt zinneloos is, ook maar eni- nige poging tot toenadering met Meskou te ondernemen. Dat is onge lukkig en te betreuren. Maar het zou ■nsetwijfeld nog erger zijn geweest om vol hoop aan een deur te kloppen, WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZONNIG EN DROOG. Zonnig en droog weer met meest matige wind uit Oostelij ke richtingen en iets hogere temperaturen dan vandaag. K.L.M. BEPROEFT NIEUW UITLAATSYSTEEM. Naar wij vernemen is de K.L.M. op het ogenblik bezig een nieuw uitlaatsysteem in de*practijk te toet sen. Zij is de eerste luchtvaartmaat schappij ter wereld die dit doet. Het uitlaatsysteem is door de Lockhead vliegtuigfabrieken ontwikkeld', na grondige proefnemingen. Dit systeem komt hierop neer, dat de uitlaatgassen worden verzameld in een zgn. verzamelring. Deze ring heeft een vijftal recht naar achteren gerichte straalpijpjes. Door de naar achteren stromende uitlaatgassen zal de kruissnelheid van het vliegtuig, dat uitgerust is met motoren voorzien van dit nieuwe snelheid van een dergelijk vliegtu zal kunnen worden vergroot. DE NED. ANTILLEN EN DE JAARBEURS Teneinde de handelsbetrekkingen tussen de Nederlandse Antillen en Nederland te bevorderen, heeft de Curagaose Vereniging voor de Han del het zeer gelukkige initiatief ge nomen een aantal Antilliaanse han delaren uit te nodigen tijdens de a.s. Utrechtse Najaarsbeurs, welke ge houden zal worden van 5 tot 14 September 1950, in groepsverband een bezoek aan Nederland te bren gen. In verband hiermede zal op de Jaarbeurs een speciale stand wor den ingericht, die aan de Neder landse Antillen is gewijd. De Ne derlandse exporteurs zullen hier kennis künnen nemen van de moge lijkheden, die de Antillen aan de Nederlandse handel en industrie bieden, terwijl bezoekers uit de An tillen hier zullen kunnen zien waar toe de Nederlandse export in staat is. Voorts zal op de Najaarsbeurs een speciale Antillen-Dag worden ge houden, waarvan de datum is vast gesteld op Maandag 11 September 1950. Het Jaarbeursbestuur zal de Antilliaanse gasten dan officieel ont vangen en rondleiden. Het ligt in de bedoeling van de Jaarbeurs de Antilliaanse gasten een door haar te geven officieel diner in contact te brengen met vooraanstaande personen uit Neder landse commerciële en industriële kringen, teneinde ertoe te kunnen bijdragen de handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Nederland se Antillen zoveel mogelijk te ver sterken. Geboren temidden van OORLOGSLEED en gedreven door NAASTENLIEFDE, stelt zich ten doel ook in tijd van vrede de MENSHEID TE DIENEN HET NIEUWSTE CANADESE PASSAGIERSVLIEGTUIG MET STRAALAANDRIJVING, dat bij de „Avro" (A. V. Roe-Ontaria) fabrie ken werd gebouwd, is thans bij de Canadese luchtlijnen in gebruik. Het vliegtuig, dat 50 pasagiers kan ver voeren, vliegt met een kruissnelheid van 720 km. per uur, en wordt voort gedreven door 4 Rolls-Royce Der- went straal-motoren. De lengte van het toestel is 25 meter en de span wijdte van de vleugels 30 meter. SCHEEPSBERICHTEN ALCINOUS, A'dam-Indonesië 11 Juni pass. Malta; ATLANTIS (bur gers) 11 Juni van Djakarta naar ColomboA'dam; BORNEO Djakar taA'dam pass 11 Juni Perim. FRIESLAND 10 Juni van Belawan naar Aden DjakartaR'dam; GE NERAL A. W. GREELL (Tr.) Dja kartaR'dam pass 11 Juni Kp Bon; KAMER LINGH ONNES, R'dam— Djakarta 10 Juni van Singapore naar Musirivier; ORANJE Djakarta A'dam 10 Juni van Colombo naar Suez; WILLEM RUYS Djakarta— R'dam 11 Juni v- Singapore n. Bela wan; CASTELBIANCO (burgers) DjakartaA'dam 11 Juni 670 m Z.O. Dondrahead; CHESHIRE 12 Juni 22 uur verw. Hoek van Holland van Djakarta; FAIRSEA (Tr.) Djakarta R'dam 11 Juni 140 m Z. Ceylon; GENERAL HARRY TAYLOR (Tr.), DjakartaA'dam 11 Juni 550 m Z.Z.O. Dondrehaed; GENERAL J. H. MCRAÏC, DjakartaR'dam, pass. 11 Juni Perim; JAPARAL Djakarta R'dam pass. 12 Juni 4 uur Kp Bon; KOTA INTEN (convooi Sibajak) DjakartaR'dam 11 Juni 800 m O.Z.O. Ceylon (Tr.); TOSARI 11 Ju ni 16 uur te Marseille, 12 vm. v. Marseille R'damDjakarta; ZUI DERKRUIS R'damDjakarta 11 Ju ni 280 m w Minicoy. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 12 Juni Veemarkt. Aanvoer 761 stuk; 434 vette koeien, 1 graskalf, 6 nuchtere kalveren, 31Ö varkens en 1 big. Prijzen: vette koeien 2.65—2.75, J 2.45—2.65. 2.15—2.45; varkens 156, 154, 148. Vette koeien handel traag, varkens aanvoer korter, handel vlug, prijzen iets ho ger.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3