Arnhem in 1944 door King niet verraden Kong VALSE GERUCHTEN RECHT GEZET Volkomen verrassing voor de Duitsers ^Terugkerende Militairen Het 60-jarig bestaan der Koninklijke Wel en wee in een halve eeuw De woningbouw in Nederland Fraude bij de „Sierkan'' Kent U die man? De hoogovens en het plan- Schuman ZATERDAG 10 JUNI 1950 DE I.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 I"\E ZWARE VERLIEZEN van de Britse en Poolse luchtlandingstroe- U pen in de slag om Arnhem in Sep tember 1944 mogen niet worden toe geschreven aan het verraad van een lid van de Nederlandse illegaliteit. Dit is de conclusie van een objectief overzicht, dat generaal-majoor D. A. Hilten, hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de Nederlandse gene rale staf, aan de hand van authentieke gegevens, heeft samengesteld. Onmiddellijk na het einde van de oorlog deden geruchten de ronde, dat de spion Lindemans, bijgenaamd King Kong, Arnhem zou hebben ver raden. Deze legende welke in Neder land reeds lang een verdiende dood stierf, is enige tijd geleden weer op gedoken in de Engelse pers, met name de Sunday Dispatch, waarin luitenant kolonel Pinto artikelen aan dit verhaal heeft gewijd. Deze Pinto noemt zich hoofd van de Nederland se missie voor contra-spionnage, ver bonden aan het Hoofdkwartier van de geallieerde expeditionnaire macht. General-majoor Van Hilten heeft tijdens zijn onderzoekingen talrijke besprekingen gehad met Duitse mili tairen, o.a. met de Oberst-Leutenant H. J. Giskes, hoofd van de Duitse contraspionnage in Nederland, die hem mededeling deed van de be richten, welke King Kong aan de Duitsers gaf. Zo zou King Kong op 25 Augustus 1944 medegedeeld hebben dat de ge allieerden hun voornaamste aanval zouden doen in de omgeving v. Dinant om daarna over Namen naar Eindho ven door te breken ten einde zo spoe dig mogelijk te rivierovergangen bij Nijmegen en Arnhem in handen te krijgen. Op 15 September berichtte King Kong dat de Geallieerden een grote aanval zouden beginnen met het doel Eindhoven te bezetten en verder naar het Noorden te trekken. Hij deelde ook mede. dat in Engeland pa rachutisten en luchtlandingsdivisies gereed stonden voor een onmiddellijk uit te voeren luchtoperatie. HIJ KON NIET VERRADEN. King Kong heeft Arnhem niet met name genoemd. Giskes bevestigt dit in zijn verleden jaar verschenen boek Abwehr III F, waarin hij o.a. schrijft: King Kong heeft dus Arn hem niet verraden, omdat hij het niet verraden kon. Het is verder komen vast te staan, dat de Duitsers niet tijdig pantser- troepen naar Arnhem hebben ge zonden naar aanleiding van de be richten van King Kong. Het tweede pantsercorps van de S.S. was reeds voor 15 September 1944 ten Noorden van Arnhem gelegerd om uit te rus ten. De sterkte er van stond ongeveer gelijk met die van twee regimenten. De aankomst en aanwezigheid van deze troepen werden op 14 Septem ber 1944 door de illegaliteit aan Lon den gemeld. De Duitse legerleiding verwachtte in September ook geenszins lucht- operaties van grote omvang in Ne derland. GESPREK MET RAUTER. In een gesprek van Rauter met de generaals Model en Krebs is de mo gelijkheid van een aanval uit de lucht door de geallieeroen wel be handeld, doch zowel Model als Krebs achtten die uitgesloten. Zij overwo gen, dat parachutisten met het oog op hun langdurige en kostbare oplei ding alleen zouden worden ingezet op critieke momenten en zij achtten de toestand allerminst critiek. Nijmegen en Arnhem waren nog ongeveer honderd kilometer verwij derd van de voorhoede van het tweede leger, zodat deze voorhoede de taak van de parachutisten niet tij dig zou kunnen overnemen. Voorts achtte men Montgomery te voor zichtig om zich in dolle avonturen te storten. Zij waren van oordeel, dat er geen parachitusten zouden worden ge bruikt, zo lang de Engelsen niet bij Dusseldorf over de Rijn waren. Deze hele redenering wijst er dus op, dat ook Rauter niets wist van het verraad van Lindemans, anders zou hij zeker triomfantelijk hebben gezegd: Unsre Abwehr wusste schon alles! EEN VOLKOMEN VERRASSING Voor de Duitsers was de grote aan val van de geallieerde parachutisten op Arnhem een volkomen verras sing. Model verplaatste zijn hoofdkwar tier op 15 September van Venlo naar Oosterbeek, waardoor hij midden tussen de parachutisten kwam te zit ten en overijld naar Terborgh moest verhuizen. Generaal Christiansen werd op 17 September tijdens een diner in Crailo opgeschrikt door het overweldigende aantal geallieerde vliegtuigen en snelde naar de commandopost in de grote bunker te Hilversum om alarm te maken. De generaal Reinhard, comman dant van het 88ste Duitse legercorps, was in de middag van 17 September na een verkenning in het gebied ReuselEersel op de terugweg naar zijn commandopost in Moergestel. Toen hij besefte wat er aan de hand was, verliet hij zijn auto, nam plaats op de duozitting van de hem verge zellende motorrijder en reed met grote snelheid naar zijn post, om daar de eerste maatregelen te kun nen treffen. OP THUISREIS. Met de „Groote Beer", die op 19 Juni in Amsterdam wordt verwacht, keren de volgende militairen uit Leiden en omgeving huiswaarts. Leiden: H, A. van Kempen, Oude Rijn 128; P. C. v. d. Lucht, Os- en Paardenlaan 26; G. van Ravensber- gen, v. Hogendorpetraat 21; G. J. Advokaat, Hugo de Grootkade 8; D. Vermond, Lusthoflaan 31; W. M. v. d. Krogt. Os- en Paardenlaan 7; C. L. v. d. Voort. Nieuwe Rijn 113; G J. Hendriks, Witte Singel 7; I. Noor duin, Nieuwsteeg 12a; A. B. Brou wer, Coornhertstraat 45. Leiderdorp: G. J. Dieseraad, Kerk- laan 1. Alphen aan den Rijn: J. Blok, Raad huisstraat 218; J. A. van Bruggen Leliestraat 18- Benthuizen: J. j. Voorwinden. Dorpsstraat 224; J. W. C. Staaldui nen. Dorpsstraat 213. Bodegraven: C. P. v. d. Zwaan, Wilhelminastraat 29; D. Vonk, Vij ver 5; C. v. d. Berg, De Meije 242; J. "M. Hellingerwerf. Mejje 124. Boskoop: W. W. Grootendorst, Burg. Colijnstraat 193; J. Verboom, Puttekade 9 Hazerswoude: A. J. Vogel. Rijndijk 59: H. v. d. Zwaan, Rijndijk 52. Hillegom: N. Slingerland. Stations weg 24; W. A. Bultink Wi'helmina- laan 20; J. van der Meij Brouwers- dwarsstraat 4; J. J. de Groot, Sta tion weg 140, Katwijk aan Zee: C. van Beelen Sluisweg 95; P van Duyn. Paul Kru- gerstraat 21; G. Plug, Buitenhuis- straat 17; P. v. d. Oever, Rijnmord 54; A. F, Muller. Stationstraat 1. Leimuiden; J. H. Velden, Dorps straat '130. Leidschendam: P. M. W. Roden rijs,Veenestraat 23. Lisse: G. Romijn, Meer en Heuts- straat 6. Nieuw-Vennep: C. Tameris, Ven- nepe'-straat 53. Oegstgeest: J. B. Soonius, Dorps straat 14. Rijnsburg: L. A. Dijkman, Oegst- geesterweg 3c. Rijpwetering: J. J. Vaneman, Zuid- weg 15. Sassenheim: G. Hammes, Irene- straat 15. Voorschten: Jacobse Wijngaarden laan 36. Wassenaar: W. A. Hoek, Rijks- straatwee 306; W. A Kouwenhoven. Korenlaan 17: S. J. Kleirschmidt. van Calcarlaan 5; B. J. W. Beunders. Deylerweg 11 Warmond: C G. van Win gen. Tey- lingerkade 1: E. J. M. Paardenkooper Dorpsstraat 10. Woerden: G Hadelkamp, Nassau- kade 23; W. A Hoek. Rijksstraatweg 306; W A. Kouwenhoven, Koren- laan 17. Woubrugge: J. Jongeneel, Vieram- bachtsweg 35B. Zoeterwoude: B. Th. M. Berk. Wei- poortseweg 13; C. L. Blom, Schen- kelweg 28. Plan-Plesman voor samenwerking Dr. A. Plesman, president-di recteur der K. L. M. heeft in Pa rijs een rede uitgesproken, die in Engelse vertaling uitgegeven wordt door een Nederlandse uitgeverij, waarin hij een uiteenzetting geeft van een door hem opgesteld „plan voor internationale samenwerking.' Uitgaande van het voorbeeld van de E. C. A. wil Plesman komen tot een (blijvende fnufltiteterale organisatie voor onderlinge 'hulpverlening tus sen de landen. Spr. zou in elk land voor ten minste 30 jaar een „Insti tuut voor Samenwerking" voor dit doel willen oprichten met aan het hoofd een directeur-generaal, die de rang van minister zou hebben en de ministerraden zou mogen bijwo nen. De verschillende directeuren- generaals zouden deel uit maken van een „internationale raad van samenwerking," die een eigen re glement zou opstellen. De raad zou het jaarlijkse geldaandeel der deel nemende landen vaststellen, uitge drukt in een percentage der natio nale begrotingen. Ieder land zou hiervan aftrekken wat voor dat jaar aan internationale organisaties voor andere doeleinden wordt ge geven. De raad zou uitmaken hoe de gelden zullen worden besteed. BIJ GELEGENHEID van haar zestigjarig bestaan heeft de N.V. Kon. Ned. Petroleum Maatschappij, kortweg bekend als „de Koninklijke" een fraai geïllustreerd, keurig gebonden en aantrekkelijk geschreven ge denkboek uitgegeven. Zij nam de gelegenheid van het zestigjarig be staan te baat, omdat zij, zoals allen, die in 1890 geboren zijn. wel heel erg onfortuinlijk is geweest op het stuk van jubileumviering. Toen zij n.l. haar 25-jarig bestaan had moeten vieren, zaten wij midden in de eer ste wereldoorlog en 25 jaren later, in 1940. was de tweede wereldoorlog reeds uitgebroken En wat zal het in 1965 zijn? De Koninklijke neemt thans geen risico meer en viert veiligheidshalve haar 60-jarig bestaan, want dat kan nu nog. Het gedenkboek begint met enige dividend, dat het bezit van een aan- „GENERAL J. H. Mc. RAE". Met het troepen transportschip „Ge neral J. H. Mc. Rae", dat vermoe delijk op 25 Juni a.s. te Rotterdam aankomt, keren o.a. de volgende mi litairen naar huis terug. Leiden: sergt. J. de Geer, Heren straat 127; F. A. Heuzen, Reseda straat 23; korp. J. den Holder. Haag- weg 37; korp. H. M. G- Rijebergen, v. d. Sande Bakhuizenlaan 22; J. Verlint, Herengracht 100a; J. Piket, Baatstraat 21; B. A. de Roo, School straat 6: J. Spruyt, Leuvenstraat 21; W. B. Bink. Resedastraat 11; L. Klinkhamer, Nic. Beetsstraat 20. Alphen aan den Rijn: sergt. C. v. Donk, Steekterweg 42; H. v. d. Laar, Julianastraat 39; P. J. v. d. Pol, Groeneweg 46a; P. van Arkel. Bloem straat 21; sergt. R. Duiker, Bloem- straat 31. Bodegraven: C. G. G. Hack, Noord- straat 82E; korp. D. Hamoen, Noord- zijde 107. Boskoop: H. G. Bosman, Reijers- koop 150. Hillegom: J. C. J. de Groot, Wee- resteinstraat 103; A. J. Steen voor den, v. d. Endelaan 108; J. Telkamp. Weerensteinstraat 134a; J. Vrugt. Noorder Leidsevaart 3: J. C. van Roon, Haarlemmerstraat 43. Katwijk: T van Duijn, Piet Hein- laan 58; A. v. d. Plas, Varkevisser- straat 175- Leimuiden: W. M. Zandvliet, Dorps straat 225; J. G. Brussen. Nokweg 257 Lisse: sergt. F. Schalk, Wilhelmi nastraat 43; koïp. P. J. van Waveren. Kanaalstraat 156. Noordwijk: G. Duindam, Stijn- tjes Duinstraat 13. Wassenaar: J. A. Geels, Anth Duyckstraat 4; C. J. van Limburg Stirum, Prinses Marielaan 6; O. A. 3|Smgelen:berg, Apotih, Walsdorper- laan 22. Roelof arendsveen: A- J. Straathof, Noordeinde 179. Woubrugge: P. L. van der Klauw, B 266; L. J. A. Bouwmeester, Vrou- wegeestlaan 116. Rijnsburg: A. Amersfoort, Burg. Meij boomstraat 11! A. den Heyer, Valkenburgerweg 8. Ter Aar: G. H. Borst, Langeraar A 127; W. A. Hoogervorst, Lange- raarseweg 224. Voorhout: A. H. M. Allard, Heren straat 21; W. F. Nijssen, Prinsen weg 11; P. C. A. Vester, Jac- van Beieren- weg 7. Voorschoten: N. A. Oosterveer, Veurseweg 125. Woerden: N. G. P. Stolwijk, Poel straat 5 Warmond: J. C. Winsen, Hereweg 103: J. D. W. den Dunne, Warmun- dastraat 42. Zoeterwoude: korp. C. M. Onder water. Mienir.g 11; W. P. Vreeswyk Hoogstraat 9. Zoetermeer: M. Karens, Dorps straat 2Ö0; H. Buurman, Leidsewal len 47; C- P. Arkensteijn, Dorpsstraat no. 56 grepen uit de afgelopen 60 jaar en dat is interessant genoeg om er op onze beurt enige grepen uit te doen ant deze laten zien, hoe de betrek kelijk bescheiden „Koninklijke" in de loop der jaren is uitgegroeid tot een wereldomspannende maatschap pij, een maatschappij, waarop wij toch wel trots zijn, al denken velen bij het horen van „olie" en „oliebe- iangen" misschien aan „oorlogsindus trieën" en „kapitalisme". Hoe het ook zij, het begon op 16 Juni 1890, toen Aeilko Jansz Zijlker een concessie kreeg van de vorst van Langkat en oen maatschappij op richtte met een maatschappelijk ka pitaal van 1.300.000 en met de mo rele steun van koning Willem III, die het predicaat „koninklijk" verleende. Toen daoht men er nog niet aan, dat deze maatschappij eenmaal een zo wereldomspannende werkzaamheid zou gaan verrichten, als zij later in derdaad zou doen. Doch het duurde r.iet lang of de jonge maatschappij ging haar vleugels uitslaan en reeds in 1897 werd het kapitaal vergroot tot 5.000.000. Maar de grootste vlucht nam de Koninklijke onder lei ding van Deterding. toen de maat schappij een bloei en grootheid be reikte, als geen Nederlandse ven- rootschap sinds de dagen der gou den eeuw ooit te zien heeft gegeven. Dit resultaat was mede het gevolg van de politiek van samenwerking met andere petroleummaatschappijen die in Ned. Indië werkten, vooral met de Ned. Indische Industrie en Handel-maatschappij. Het kapitaal van deze laatste maatschappij was geheel in handen van „The Shell Transport and Trading Co" te Lon den Deze firma importeerde oor spronkelijk schelpen uit het Oosten, waarmede doosjes en andere snuis terijen werden versierd, en had zo doende een schelp als handelsmerk. Door het contact met de „Shell" (schelp) is de schelp een merkteken geworden, dat thans iedereen kent, die wel eens iets met olie of benzine te maken heeft. In 1907 is de beroemde alliantie tussen de Koninklijke en de Shell tot stand gekomen, een alliantie die tot op de dag van heden de basis der Koninklijke Shell Groep is gebleven. Koninklijke en Shell bleven twee af- onderlijke maatschappijen, maar zij participeerden in de verhouding van 6040 in de nieuw opgerichte NV. De Bataafsche Petroleum Maatschap, pij. Vanaf 1907 hebben Koninklijke en Shell samengewerkt, zij hebben maatschappijen opgericht in vrijwel alle landen der wereld en zij hebben veel lief en leed met elkaar gedeeld. Ook veel leed, want de maatschap pijen hebben speciaal in de laatste wereldoorlog een zware tol moeten betaen aan Mars. Bijna alles wat de Groep in Ned. Indië, Brits Borneo en Malakka had opgebouwd voor de productie, verwerking en opslag van clie bleek na de verdwijning der Jappen verwoest te zijn In Indone sië alleen waren meer dan driedui zend oliebronnen vernield en on bruikbaar gemaakt. Maar direct na het ophouden van het oorlogsgeweld werd met nieuwe kracht aangepakt en thans getuigt het gedenkboek, dat dt Koninklijke/Shell Groep in de olie-industrie een vooraanstaande plaats heeft, dat haar naam en haar producten overal ter wereld, waar een „ijzeren gordijn" de toegang niet verhindert, met ere worden genoemd en verhandeld, dat haar schepen alle zeeën bevaren en dat zij in bijna alle olieproducerende landen een factor van betekenis is. En wat betekent dit alles voor Ne derland? Wanneer wij de werkgele genheid voor al het personeel, dat direct of indirect met de Koninklijke is verbonden, en de goodwill in het buitenland eens uitschakelen, als zijnde moeilijk te meten grootheden, en als wij ons slechts bepalen tot het deel oplevert, dan komen wij tot het voLgende verbluffende staaltje. Ver onderstel, dat er in 1890 een aan deelhouder was, die toen één aandeel had genomen, dat nooit verkocht had, doch steeds van zijn voorkeurs rechten gebruik had gemaakt om nieuwe preferente aandelen te ko pen; hij zou in de tijd van 60 jaar een winst van ruim VA millioen hebben gemaakt. (De fiscus buiten beschouwing gelaten!) Zulk een aandeelhouder is vanzelfsprekend een legendarische figuur, maar als men zich even realiseert, dat thans nog ruim de helft van alle aandelen zich in Nederlands bezit bevindt, dan kan men zich een denkbeeld maken van de enorme waarde, die door mid del van de Koninklijke aan de Ne derlandse volkshuishouding is ten goede gekomen Want al hebben u of ik geen aandeeltje (er zyn onder aan deeltjes van 1Ó0.zodat men geen kapitalist behoeft te zijn, om er een te hebben), degenen die ze wel bezit ten, hebben hun inkomen op de een of andere manier verteerd of op nieuw belegd en het geld is dus aan Nederland in z'n geheel ten goede gekomen. De dollars en ponden zijn omgezet in guldens en deze zijn op hun beurt gaan rollen onder de men sen en wie zal zeggen, waar ze, ge flitst in kwartjes en dubbeltjes, al lemaal terecht gekomen zijn. Het gedenkboek geeft nog veel meer wetenswaardigs te lezen, over de opsporing der aardolie, over de winning, d* verwerking enz. enz.: meer dan genoeg om aan te tonen, dat het 60-jarig bestaan van de Ko ninklijke waard is om gevierd te worden. Dokkum bouwde volkswoningen Het is van grote betekenis, dat d# bouwkosten met meer dan tien pro cent naar beneden zijn gegaan, waardoor voor hetzelfde geld (er wordt voor woningbouw 480 mil lioen uitgetrokken) bijna 5000 wo ningen meer gebouwd kunnen wor den. Het is sprekers streven de wo ningbouw zo hoog mogelijk op te voeren. De verkregen bezuiniging in de bouwkosten is 'het gevolg van een uiterst rationele bouw volgens een goed georganiseerd programma. Het is van het hoogste belang, dat het tempo van de woningbouw in ons land wordt bevorderd, omdat dit het vooroorlogse peil nog steeds Minister In 't Veld, die vergezeld niet heeft bereikt. Met een program- werd door de directeur-generaal van i ma van 55.000 woningen per jaar Wederopbouw dr. ir. Z. IJ. van der kunnen wij geen slakkengang in de Meer, de Commissaris der Koningin woningbouw hebben, aldus de mi- in Friesland, leden van Gedeputeer- j nister. Dit is nog niet de ideale wo- de Staten en andere autoriteiten,' i ning, waarvoor spreker een prijs- hield bij deze gelegenheid een toe- j vraag heeft uitgeschreven. Daaraan spraak, waarin hij zeide, dat de wo-J zijn wij nog niet toe met onze wo- In Dokkum opende de minister van Volkshuisvesting en Wederop bouw gistermiddag de eerste gereed gekomen volkswoningen in Neder land, die buiten het bouwvolume om zijn gebouwd. Aan Dokkum werd toestemming verleend om 54 van deze woningen op te trekken. Het eerste blok hiervan is gereed geko men en geheel voor bewoning inge richt, dank zij de activiteit van de plaatselijke middenstand. ningen, die volgens de z.g. „Bouma- stunt" worden gebouwd, in de ont wikkeling der volkswoningbouw in ons land een bijzondere plaa-ts inne men, omdat men er in geslaagd is deze woningen te bouwen met een belangrijk lagere bijdrage uit 's rijks schatkist dan tot dusverre het geval was. De enorme besparing, die hier door wordt verkregen, leidt tot ver hoging van het aantal woningen, dat gebouwd kan worden. De wo ningen, die thans in Dokkum wor den neergezet, kosten f 7.375.per woning, terwijl een half jaar gele den de prijs er van nog 8.500 zou hebben bedragen. 20 mille in eigen zak Reeds gedurende een week bevin den zich twee employés van de melkinrichting „De Sierkan" aan dey Zijlweg in Haarlem wegens verduis tering van twintig mille ten nadele van deze onderneming in arrest. Het zijn de boekhouder E. en de controleur G. Beiden hebben kans gezien om vier jaren lang regelmatig honderden guldens tegelijk te verduisteren. Het bedrog kwam uit, toen een hunner zijn geweten niet langer het zwijgen kon opleggen en het werk er bij neerlegde. Zowel G. als E. heb ben van het verduisterde geld een goed leventje geleid en zich onder andere kostbare goederen aange schaft. De politie heeft deze goede ren, welke 'n aanzienlijk bedrag ver tegenwoordigen, in beslag genomen. Beide employe's hebben hun wange drag bekend en zijn inmiddels voor de Officier van Justitie voorgeleid. Margarine-prijs op 1 Juli vrij De consumptieprijs voor margarine zal met ingang van 1 Juli aanstaan de worden vrijgelaten. Bij deze vrij lating is tevens bepaald dat de hef fing op de margarine verhoogd zal worden van 11.25 op 13.25 per 100 kilo, hetgeen op een prijsverhoging van 2 tot 3 cent per pakje zou kun nen neerkomen. Wegens concur rentiestrijd in de nog steeds voort gaande margarine-oorlog hoeft het publiek echter niet bevreesd te zijn voor een plotselinge stijging van de margarineprijs. Wel is te verwach ten, dat de prijzen van de verschil lende soorten iets verder uit elkaar zullen komen te liggen. ningbouw. Het gaat er echter niet om, om de achterstand op woning- gebied in te halen door een woning-» type te bouwen, dat aan de aller hoogste eisen voldoet. Het gaat er wel om: hoe halen wij op d'e snelste wijze het woningtekort in en bou wen wij woningen die aan redelijke eisen voldoen door een doelmatige en prettige bewoning. De „Cheshire", die met 700 burger passagiers, onder wie ruim 500 ge zinsleden van KNIL-personeel op weg is van Indonesië naar Rotter dam wordt, niet, zoals aanvankelijk werd verondersteld en bericht, op Woensdag 14 maar reeds op Dins dag 13 Juni in de morgenuren aan de kade van de Koninklijke Rotter damse Lloyd verwacht. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal de ontscheping aldaar om 8 uur aanvangen. Militairen zo wel ah gezinsleden van militairen kunnen niet worden afgehaald, maar worden door het bureau „Havenaf- voer" van de dienst kwartiermees ter-generaal met autobussen thuis gebracht, zo deelde men ons van de zijde van de K.R.L. mede Wat een boet Nederland houdt rekening met het plan Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot deelneming in het uit te breiden ka pitaal van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden, alsmede deelne ming in de financiering ener Neder landse N.V., welke zich ten doel stelt de oprichting en exploitatie van een breedbandwalserij en van een blik- fabriek, ontlenen wij het volgende: De Nederlandse regering staat op het standpunt, dat bij een eventuele internationale samenwerking in de kolen- en staalindustrie, zoals door de Franse regering is voorgesteld, met de onderhavige uitbreidingen volledig rekening zal moeten worden gehouden. In dit verband zij er, wel licht ten overvloede, op gewezen, dat deze plannen in internationaal verband zijn besproken en mede naar aanleiding van het resultaat hiervan de instemming der E.C.A.- autoriteiten hebben verkregen. Zoals bekend, heeft de Nederland se regering de Franse regering er van verwittigd, dat Nederland aan de binnenkort te Parijs aanvangen de besprekingen in zake het plan- Schuman zal deelnemen. Ook de Belgische en Luxemburgse regeringen hebben zich hiertoe reeds bereid verklaard. Het is de ministers van Economische Zaken en van Fi nanciën in het huidige stadium niet wel mogelijk enige uitspraak te doen ten aanzien van de mogelijkheid van het tot stand komen van hetgeen het plan-Schuman beoogt. Hoe de West-Europese marktsitua tie voor ijzer en staal zich zal ont wikkelen bij verwezenlijking van het plan-Schuman, valt uiteraard nog niet te zeggen. Wel mag wor den aangenomen, dat de dual-pri- cing en andere discriminerende maatregelen tot het verleden zullen behoren. Zoals de ministers reeds verschil lende malen met betrekking tot het onderhavige wetsontwerp hebben gedaan, wijzen zij er in dit verband nogmaals met klem op, dat van eni ge kunstmatige bescherming van de ijzer- en staalindustrie in het ver leden geen sprake is geweest en dat een zodanige bescherming ook voor de toekomst van de hand wordt ge wezen. HET WRAK VAN DE TWEEDE „FIREFLY". Om half twaalf gistermorgen voer het bergingsschip „Texel" van de fir ma Doeksen met het totaal ver wrongen en goeddeels versplinterde marinevliegtuig in de takels, de oude haven te Scheveningen binnen. Het stoffelijk overschot van de omgekomen korporaal-vlieger J. van Kleef, die deze „Firefly" K 84 be stuurde, is niet gevonden. Iietwat slagzij makende door de zware last aan bakboord nam de Texel ligging tegenover het haven kantoor. Een aalmoezenier en een arts van de mariiie wiaren ter plaatse. De bergingsgroep van de marine ging met duikerpakken, luchtpom pen, boeien, lijnen en kabels van boord. Nadien is onder toezicht van marineofficieren het vliegtuigwrak op een trailer gezet. De motor van de „Firefly" was reeds Donderdag door een marinevaartuig, dat het v/rak ontdekte, opgehaald en aan wal gebracht. Een der wielen is giste ren op het strand aangespoeld. Wie zal dat nu van hem hebben gedacht? Hij was toch altijd zo correct, ging gezellig met vrouw en kinderen om, was goed en zorg zaam voor zijn gezin, zorgde altijd, dat hetgeen nodig was voor het da gelijkse levensonderhoud er was, kortom hij was een prachtkerel. En nuDe schurk! Ja daar komt het: de critiek van de mensen. Zonder dat men weet, wat er precies is gebeurd, zonder dat men alle omstandigheden, wel ke tot zijn fout, tot zijn misdaad hebben geleid, kent, wordt hij ver trapt, wordt hij uitgestoten uit de maatschappij en als hij straks vrij komt, wordt hij met de vinger na gewezen en krijgt hij geen voet meer aan de grond.. Nu ja, zegt men dan, dat is zijn eigen schuld. Dan had hij maar zus of dan had hij maar zo.... Wat zoudt hebben gedaan, indien u in dié omstandigheden was gekomen? Het gaat er hier niet om alle fou ten goed te praten, alle misdaad met de mantel der liefde te bedek ken en te zeggen: goed dat is voor bij. Wat die dief, die brandstichter, die dronkaard, die oplichter enz. deed, was grotelijks verkeerd, was radicaal fout. Op die misdaad moet straf worden gesteld. Dat eist het recht. Daarom werd de misdadiger dan ook voor zijn rechter geleid en hoorde hij hoorde hij zijn vonnis uitspreken. Wat zoudt u ervan denken, In dien die man straks uit de ge vangenis komt of zijn proeftijd (bij voorwaarderlijke veroordeling) achter de rug heeft en hij is ver bitterd tegen zichzelf en tegen de maatschappij? Is dat in het belang van onze samenleving, is dat in het belang van hemzelf, van zijn vrouw, van zijn kinderen? Kijk, die straftijd^ die proeftijd moet worden benut om die mensen, die in nood verkeren, te helpen er bovenop te komen, te helpen weer een andere man, een andere vrouw te worden. Daar heeft die man, daar heeft die vrouw wat aan, daar heb ben wij als mensen in de samenle ving wat aan, daar heeft ons vader land wat-aan! Dat is nu o. a. de taak van de reclassering; de in nood verkerende man, de in nood verkerende vrouw te helpen. Die mens roept daar ook om. Kijkt u maar naar het affiche van dit jaar. Reeds als hij nog in de gevangenis zit, hijst hij de nood vlag (de witte doek) en smeekt u om hem niet alleen te laten. Om die hulp mogelijk te maken wordt elk jaar de NATIQNALE RE CLASSERING SD AG georganiseerd, waarvan de materiële resultaten bestemd zijn voor de reclasserings- arbeid te verrichten door instellin gen van alle gezinten. Dat wij staande zijn gebleven hebben wij o. a. te danken aan het feit, dat wij onder zo veel gunsti- g,r omstandigheden hebben geleefd dan zij. Laat ons die dankbaalheid dan ook tonen: niet alleen met het woord belijden maar ook met de daad bewijzen door de Nationale Reclasf ^ringscollecte eens extra goed te bedenkenu op 17 Juni. Giften kunnen ook worden ge stort op postrekening 1601150 ten name van Nationale Reclasserings- dag te 's Gravenhage.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6