Zal de Lange Mare gedempt worden? STADS-SCHOONHEID en VERKEERSPROBLEMEN zullen met elkaar in botsing komen Derde Orde 1*111101» geneest ICRo O* gaat in Leiden een grote propaganda voeren ZATERDAG 10 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Qtate plannen Gij GtuggenGauui in Heiden Vier bruggen. De Commissie denkt behalve aan vele andere zaken in dit ver band dus aan vier bruggen. Nog even repeteren: de Alkemadebrug, de Ma- rebrug, de Touwersbrug en de Nico- laasbrug. Tezamen zal hiervoor een bedrag van zes a even honderddui zend gulden nodig zijn! Vermoedelijk zal de Alkemadebrug het eerst aangepakt worden, tegelijk met het noordelijk landhoofd van de Marebrug. Ook dit zal weer ver keersmoeilijkheden geven, vooral op Vrijdagen. Daar komt nog bij, dat de Haarlemmerweg en Maredijk, we gens de Spoorwegwerken, enige tijd moeten worden afgesloten zodat er voor de Verkeerspolitie grote puzz les op te lossen zijn! Turfmarktsbrug. Zijn er daarnaast nog andere plan nen? We denken slechts aan de Turf marktsbrug, die ook niet meer aan de verkeerseisen voldoet. Wanneer eenmaal het nieuwe Station verre zen zal zijn naast de viaducten, zal over het Schuttersveld, langs molen „De Valk", een brede verkeersweg worden aangelegd. Dan moet er dus een nieuwe Turfmarktsbrug komen. En dan tenslotte nog de grote Oost-West-verbinding. Maar dan moet eerst de Veemarkt verplaatst zijn naar de Stadspolder, achter Groenoord. De Langegracht zal dan gedempt worden tot brede verkeers weg, die dwars door het gebouw van de Geneeskundige Dienst gaat, langs „Amicitia", over de in de toe komst verbrede Morschsingel en nieuwe Pesthuislaan naar het viaduct aan de Gevangenlaan Op deze wijze zal de binnenstad voor een deel van doorgaand verkeer ontlast worden. Maar voordat dit alles zover is zul len vermoedlijk nog heel wat liters water door de Rijn stromen.... R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE LEIDEN. Nieuwe aanwinsten van ontwikkelingslectuur. Ruarus Wat weet ik van psy chotechniek? Tenhaeff Het wichel roede-vraagstuk; Bazin, e.a. Sa tan; Boosten De godsdienst der Kelten; Garrigon. Lagrange Het zieleleven van den christen; Hofstra Maria Goretti; Jaarboek 1949 v. h. werkgenootschap v. Katholieke theo logen in Nederland; Janssen Het lecteuurprobleem; Mindszenty Moeder in Gods oogen; Papini Brieven van Paus Celestinus VI; Po well Het proces Jesus Christus; Spoorenberg De pauskeuze; Vroklage Alg. inleiding in de ge schiedenis der primitieven; Edel man Sociale en economische bo demkunde; Evkeren Balkenstein De wet od de bedrijfsorganisatie; v. d. Meersch Mardijck- Riemens De finantiële ontwikkeling van Ne derland; Westrate Handboekje v. voorzitters en secretarissen v. ver enigingen; de Greeff Wij en onze kinderen; Lambert-Anema Kin deren met beperkt gezichtsvermo gen: v. Tricht Rondom het gezin; v. d. Berg Electronische afstand - hesturing van modellen; Temme Tros aan de wal; Braber Achter de kromme dissel; Fine De achter grond van schaakopeningen; Vines Tennis voor iedereen; Vernède De ziekenverpleging; de Jong Antie ke welsprekendheid: Enzinck Een lied om Moeder; Beebe Acht hon derd meter onder de zeespiegel: Bel loc The path to Rome: Fahren- fort India; Gilberg De Noor delijkste dokter ter wereld; Het.tema De Nederlandse stam in Zuid- FEDERATIE LEIDEN. Gemeenschappelijk Novicen- onderricht. Op de onlangs gehouden vergade ring van de besturen van de Derde Orde, Federatie Leiden, is besloten voor het district een gemeenschappe lijk novicenonderricht in te stellen. Het is een verheugend feit, dat in de verschilende plaatsen nieuwe le den tot de communiteiten willen toetreden. Van het allergrootste belang is ech ter, dat, alvorens men tot de pro fessie wordt toegelaten, men goed omtrent de idealen van de H. Fran- ciscus en zijn bedoeling met de in stelling van de Derde Orde op de hoogte is, teneind zodoende een meer '/ruchtbaar tertiarisschap te beleven. De eerste bijeenkomst van alle postulanten en novicen zal worden gehouden Woensdag 14 Juni des avonds te acht uur in de zaal Hoog landse Kerkgracht 48 te Leiden en zal worden geleid door de zeereerw. pater E. Copray O.F.M., visitator van ons district. Behalve degenen die zich reeds hebben opgegeven worden hierbij allen uitgenodigd die wat meer wil len weten van de Derde Orde, ter wijl ook reeds geprofeste tertiarissen toegang hebben. Afrika; Smit Het eeuwige Rome; Schilfgaarde Antieke beschaving; Verberne Het koninkrijk der Ne derlanden. Gelukkig blijven er cok nog mooie van de opritten onlangs verlaagd w genoemd kunnen worden voor het gehele katholieke volksdeel. Want bij de komende verdeling der zendtijd over beide zenders aan de Neder- lande Omroepverenigingen is het voor de katholieken van eminent be lang, dat de K.R.O. de grootste, al thans één der grootsten is. Deze grootte wordt bepaald door het aan tal leden, dat een Omroepvereniging heeft. Wanneer is men nu lid van de K. R.O.? Simpel en eenvoudig: wanneer men geabonneerd is op de Katholieke Radio Gids! Hoe meer abonné's, hoe groter de K.R.O., hoe ruimer de zendtijd! De K.R.O. mag zich gelukkig prij zen in het bezit van veel meer dan 200.000 leden. Maar meer dan 500.000 katholieke gezinnen luisteren naar de radio, dus kunnen er nog 300.000 leden voor de K.R.O. gewonnen wor den. Deze winst moet het geschenk zijn van katholiek Nederland aan haar eigen Omroepvereniging! Vele katholieken, volkomen te goe der trouw overigens, menen geen Kath. Radio Gids nodig te hebben. Zij beseffen echter niet, dat zij dan ook geen lid kunnen zijn van de K.R.O. en daardoor hun broodnodige steun onthouden. Slechts met een abonnement op de Gids kimt U K.R.O.-lid worden! Dat er natuurlijk ook uitzonderin gen zijn, katholieken, die op de V.A. R.A. of A.V.R.O.-gidsen geabonneerd zijn, is vanzelfsprekend. Ook hierbij wordt vaak te goeder trouw gehan deld, omdat men niet weet welke waarde aan een abonnement gehecht wordt. Het devies moet daarom zijn: In ieder katholiek gezin een Katholieke Radio Gids in huis! ;jes over., De Marepoortsbrug, waar- m fuiid Actie in Leiden. Dit te bereiken zal niet eenvoudig zijn. Dat lukt niet met een stukje in de krant of een toespraakje door de radio. Daarvoor moeten de nog-niet- leden bewerkt worden met een per soonlijk en rustig gesprek. En dat gaat men in Leiden binnenkort be ginnen. De heer C. P. W. Schinck, Hoogewoerd 16 A, is onlangs be noemd tot K.R.O -actieleider in Lei den. Hij zal tot taak hebben te zor gen, dat ook de katholieke Leide- n^ars hun steentje (liefst een zware steenklomp!) bijdragen aan het ju bileum-geschenk. Leiden telt 1500 K.R.O.-leden, dat is minder dan de helft van het aantal katholieke ge zinnen. Er zijn dus bergen werk te verzetten! En daarvoor worden propagandis ten gevraagd. Actieve dames en he ren, liefst boven de 25 jaar, die er met z'n tweeën (dame en heer) op uit willen trekken, om leden aan te werven. Dat moeten natuurlijk men sen zijn, die hun woordje kunnen doen en heel eenvoudig iets afweten van het radio-bestel. Over dat laatste worden zij eerst in een gezellige bijeenkomst even voorgelicht, zodat zij goed zullen weten waarover het gaat. Regelmatig zullen richtlijnen omtrent de af te leggen huisbezoeken worden gege ven. Katholieke Leidenaars, die iets over hebben voor onze K.R.O., aan treden! U kunt zich als propagandist aanmelden bij Boekhandel „De Sleu telstad", Breestraat 123, Leiden. Na dere berichten volgen dan vanzelf! Viet Gtuggen maat 7CC.CÜ0 WIE HEEFT EENS OOIT GEZEGD, dat Leiden voor de ene helft uit wa ter en voor de andere helft uit bruggen bestaat? De naam van de vreem deling, die de Sleutelstad bezocht en daarbij tot deze uitspraak kwam, is ons ontschoten Het doet er trouwens niet toe, want hij overdreef een wei nig. En toch zat er eeu kern van waarheid in, want Leiden was terecht be roemd om z'n grachten en bruggen, die zulke pittoreske stadsgezichten beden. En langs deze omweg komen we eindelijk terug op de Lange Mare. Ons resten nog twee bruggetjes, waarvan u de namen waarschijnlijk niet kent: de Touwersbrug en de St. Nicolaasbrug. De laatste ligt vlak achter de Hartebrugskerk en de eer ste verbindt beide delen van de Oude Vest aan elkaar. Zij voldoen niet meer aan de eisen. Er is sedert dien al veel veranderd; het moderne verkeer stelt z'n eisen en successievelijk moesten verschillende grachten het ontgelden. Daarmee natuurlijk ook ie bruggen. En er bestaat de mogelijkheid, dat binnen af zienbare tijd in de Leidse Gemeenteraad een besluit zal worden genomen, dat tot strekking hQ-?ft weer zo'n oud grachtje te dempen en de daarbij behorende bruggen op te ruimen De Lange Mare, van Oude Vest tot St. Nicolaasbrug of Haarlemmerstraat, zou dan 't slachtoffer zijn van de mo derne verkeerseisen en de slechte toestand van haar bruggen is hiervan de directe aanleiding. Zekerheid ovei deze verdwijnine kan nog niet gege ven worden, want de zaak is momen teel in behandeling bij de Commissie van Openbare Werken, die dit geval van beide kanten zal bezien en dan met voorstellen aan de Raad zal komen. Afwachten is dus de boodschap! de Leidse bruggen, zal iedereen met ons eens zijn. Men is er aan begon nen. De Bosteibrug verkeerde in slechte staat en is geheel gerestau reerd. De Warmonderorug ivas inge zakt en werd opgevijzeld. Wel zó stevig, dat ei gegarandeerd de eerste dertig jaar niets meer aan gedaan behoeft te worden. Het zwaarste verkeer kan er ongehinderd over heen. ïïlo-o-Le, yuan u&xduf-ipxert Reeds horen we in gedachten een storm van heftige protesten opste ken. En gaarne willen wij onze stem voegen bij het verontwaardigde ge luid van hen, die de oude Sleutelstad liefhebben en haar historische schoonheid willen bewaren. Wie wel eens stilgestaan heeft op de Oude Vest en langs de Mare gekeken heeft naar de Hartebrugskerk, zal met ons weten hoe bekoorlijk dit stadsgezicht is. We moeten er niet aan denken, dat de Marekerk eens niet meer aan een riekend grachtje zal liggen, maar aan een dode, brede straat, waarvan de afmetingen vloe ken tegen de oude geveltjes. Maar dan komt het nuchtere ver stand naar boven. We kunnen niet beweren, dat de lange Mare zo'n uit stekende verbinding is van de Haar lemmerstraat naar de Haarlemmer trekvaart, een belangrijke stadsader. Bovendien hebben we al vaak mèt de Verkeerspolitie betoogd: dat er moet meer parkeerruimte in de bin nenstad komen. Om beide redenen zou de Lange Mare dus gedempt moeten worden. Doch er is nog iets anders. We schreven al, dat de slechte bruggen oorzaak zijn van deze dreigende ver andering. Nu zijn er twee mogelijkheden. Of beide bruggen door andere vervan gen. Of de Lange Mare dempen. Dit laatste kan op twee, manieren ge schieden: dempen tot en met de St. Nicolaasbrug, wat goedkoper is dan twee nieuwe bruggen bouwen, of dempen tot aan de Haarlemmer straat, wat iets duurder is dan de vervanging van beide bruggen. Maar dan is de oplossing ook radicaal. En als het ene stuk toch gedempt wordt, heeft het bitter weinig zin het restje open te laten. Uit het oogpunt van stads-schoonheid maakt het niet zo veel verschil meer. Nu de laatste brug gereed gekomen is, gaat de belangstelling van Open bare Werken in het bijzonder uit naar de brug over de Haarlemmer- Trekvaart, die haaks op de Warmon- devbrüg ligt. Reeds heeft de Gemeen teraad gelden uitgetrokken om deze brug te laten vervangen. Het bestek is klaar en half Juli zal er waar schijnlijk aan begonnen worden. Dit zal wel een verkeers-puzzle meebrengen. Het verkeer, komend van de Haarlemmer Trekvaart en de Maresingel zal over de Warmon- derbrug geleid moeten worden. Ver volgens over de Marepoortsbrug, waarvan de opritten voor deze gele genheid speciaal verlaagd werden en dan over de Veemarkt. Maar op de Vrijdagen kan deze regeling niet doorgevoerd worden. Het verkeer moet dan over de Jan Vossenbrug er Oude Vest rijden. Nog meer plannen. Nieuwe Trekvaartbrug. Dat er na de oorlog iets neen*: veel! gedaan moest wbrden aan Maar de Dienst van Gemeentewer ken kijkt reeds verder. Er zijn meer bruggen, die haar een door in het oog zijn. Om te beginnen de Alkema- Dit is de Mareorug, die ei waarschijnlijk niet al te lang meer zal liggen en vervangen wordt door een ophaalbrug. Citcu*. S,t*at6,G-utcf.e>i nat Openings-voorstelling Zo wonderlijk snel als gisteren het grote circus van Strassburger op het Schuttersveld te Leiden werd opge bouwd, zo wonderliik goed was het programma, dat gisteren tijdens de ooeningsvoorstelling werd geboden! Zelden hebben we zo'n groots, vlot. degehjk en fleurig ciréus-programma in Leiden gezien. 'De naam van Strassburger staat er reeds borg voor, dat men iets goeds te zien krijgt. Nu het circus hier in Leiden is ,ter gelegenheid van de Lustrum feesten .is het programma extra goed verzorgd .met de beste num mers .die de laatste tijd in het bui tenland werden vertoond. Wie Strassburger zegt, denkt aan oaarden. aan prachtige paarden nog wel. Ze waren er weer gisteravond, de Friese volbloed hengsten, de grap- oige ponney's, de Zeeuwse stamboe ken en de prachtige schimmels. Karei Strassburger, vitaler dan ooit, pre senteerde zestien paarden tegelijk in de piste. Mevr. Regina Strassburger gaf weer een keurig staaltje hoge school-rijden en Elly Strassburger gaf, afwisselend met haar vader, een vrijheids-dressuur, die er zijn mocht. Maar naast de paarden heeft Strassburger zijn bezoekers nog iets anders te bieden. En dan denken we allereerst aan 's wereld slimtse en handigste zakkenroller Borra, de gro te fantast, die ongelofelijke staaltjes uithaalde. Hij rolde polshorloges bij bosjes en zag ondertussen ook nog kans portefeuilles, portemonnaies, bretels en stropdassen te ontfutse^ len aan de stomverbaasde slachtof fers, die hun bezittingen tevergeefs met beide handen vasthielden! Bovendien Paolo, een wonderbaar lijke jongleur, die goochelde met bal len en ringen, Ml'Ie Cooky, het meis je, dat ondersteboven door de lucht wandelde, de twee Arvings. die op excentrieke fietsjes dolzinnige ca oriolen uithaalden; mr. Ivor met z'n vijf Tndische babv-nlifanten( die wij allesbehalve baby's zouden willen noemen!), Bario en Rario. twee kos telijke clowns met oude en nieuwe successen, en miss Valeska, die met zes Mexicaanse stieren in de piste verscheen. Daartussen Scott and Black, komische acrobaten op de grond, de twee Greco's, die adembe nemende toeren aan de tranéze ver richtten en tenslotte het orkest, dat prima begeleidde met moderne num mers. Opvallend was weer de snelheid, waarmede de nummers elkaar op volgden. De dierenr.ummers waren kort en goed en werden met wel willend applaus gewaardeerd. In verrukking kwam het publiek pas eerst toen Paolo z'n nummer ge bracht had. Borra kreeg een ovatie. Maar het grootste enthousiasme brachten de tien Wazzan te weeg met hun Abessijnse pyramiden en wervelwindsprongen. Een fatastisch nummer, spectaculair en gedurfd, met veel fantasie gepresenteerd. Een prachtig slot van het prachtige pro gramma! Karei Strassburger ln een van zijn succesnummers met vier prachtige Friese hengsten. Men li.. i-.v-Ti bijna mei vuorslellen, dat dit plekje misschien straks ver leden tijd zal zijn. De Lange Mare, gezien vanaf de Touwersbrug (Foto's: „De Leidse Courant") debrug over de Mare. Dit grappige ophaalbrugetje kan het verkeer over de Oude Singel niet meer verwer ken. Men wil daar in de niet al te ver verwijderde toekomst een vaste brug bouwen, met eenzelfde door- vaarthoogte als de komende Trek vaartbrug (1.80 meter). Vervolgens de Marebrug. Wie wel eens voor deze draaibrug moet wach ten, weet wat voor een obstakel dit is in het stadsverkeer. Er bestaan plannen om hier een ophaalbrug te bouwen, volgens hetzelfde model als de nabij liggende Jan Vossenbrug, maar dan iets breder. Ook dit plan wordt thans door de Commissie van Openbare Werken bekeken. Dit jaar zal de Katholieke Ra dio Omroep het zilveren bestaans- feest vieren. Vijf en twintig jaar lang zullen de katholieken van Nederland dan van hun eigen Omroep vele voor delen genoten hebben. Ouderen zul len zich nog herinneren met hoeveel enthousiasme in 1925 de Kath. Radio Omroep werd opgericht. Reeds toen zag men de noodzaak in van een eigen, katholiek geluid in de aether. Deze noodzaak is in de afgelopen kwart eeuw nog sterk toegenomen. Tegenstellingen hebben zich ver scherpt en in de chaos van moderne, heidense levensbeschouwingen is een ructi^ en zeker geluid voor de ka tholieken onontbeerlijk geworden. Dat een groot deel van het kath. volk dit begrepen heeft, hebben de afge lopen jaren aangetoond! Maar in de voorbije 25 jaar lag een oorlog, die zeer veel ondersteboven wierp, ook het Nederlandse Radiobe- stel. Na de bevrijding werd op ver schillende wijzen getracht voor het Radio-vraagstuk een oplossing te vin den, doch na ruim vijf jaar is dit nog steeds niet gelukt. Toch ziet het er thans naar uit, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen eindelijk de knoop zal doorhakken en een dfeinitieve vorm zal gaan geven aan de Nederlandse Radio Omroep. Vóór die datum wil de K.R.O. klaar zijn en een representatieve Omroep De controlekamer in de studio van de K. R .O.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5