1 Weth. St. Menken sprak over de P.B.O. voor Leidse A.R.K.A. .Ceidse HUTSPOT ZATERDAG 10 JUNI 1950 uti I.LIIJSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Over „De plaats van de ambtenaar in de Publiekrechtelijke Maatschap pij" werd gisteravond besproken door de heer S. Menken, Wethouder van Sociale Zaken, in een A.RK.A.- bijeenkomst, welke werd gehouden in „Het Gulden Vlies". Zeer veel ARKA-leden gaven blijk van hun belangstelling. Afge vaardigden van de ARKA-afdeling „Bloembollenstreek" en van de Leidse afdeling der K.A.B. v^aren aanwezig. De heer Joop Koevoets verleende medewerking door het ge ven van declamatie, waarbij mej. van Haasteren assisteerde met muzi kale begeleiding. Met dit laatste werd de ARKA-bijeenkomst ge opend, waarna de heer Menken, met zijn rede een aanvang nam. „Als er een man in Nederland is, die over de P.B.O. in het algemeen met het grootste gezag zou kunnen spreken, dan moest hier vanavond voor U staan, die vechtjas uit de ja ren 19181930, die dadenklokken- luider en daardoor voorwerker op dit terrein, prof. dr. Veraart. Edoch, Veraart is er niet, dus zult U het moeten doen met iemand die hier over zijn eigen gedachte heeft, ge toetst aan vele publicaties. Wij staan inderdaad op de drem pel van de nieuwe tijd. Want de P. B .O. betekent en luidt in: Bedrijfs- gemeenschap en Medezeggenschap. Bedrijfsgemeenschap, d.w.z. dat in die maatschappij, waar de mens zijn werk doet en zijn brood verdient, gaat groeien met de louter zakelij ke verhouding van werknemer tot werkgever naar de gemeenschaps verhouding. Een verhouding die het best getekend is in het verhaal van de Kathedraalbouwers, waarbij niet Om te beginnen willen we de le den van het R.K. zangkoor „Het Zonnelied" op het hart binden a.s. Maandag niet naar de repetitie te ko men, want ze zouden voor niets ko men. De heer Abr. Martijn is im mers verhinderd. De week daarop gaat de repetitie weer gewoon door. Tussen haakjes: als er nog liefheb bers zijn, om het koor te versterken,- kunnen zij zich aanmelden op de re petities, in de Kleuterschool aan de Haagweg. Nog een zangersbericht. De heren kerkzangers van Leiden worden vriendelijk verzocht hun zeer ge waardeerde medewerking te verlenen bij de plechtige Huwelijksmis, die a.s. Dinsdagmorgen in de Dek. kerk gezongen moet worden En de Kath. Reisvereniging in Leiden organiseert dit jaar jubileum leizen. Daar moet u niet te min over denken. Want de leden gaan op 31 Juli. 1 en 2 Aug. a.s. drie dagen naar Parijs per touringcar. Op dezelfde dagen gaat een andere groep naar Reims (Frankrijk) ook al per tou ringcar. We geloven dat er nog enige deelnemers bij kunnen. Inlichtingen ..De Sleutelstad", Breestraat' 123.^ Bij de Touwfabrieken vierden "gis teren de heren A. S. Straathof en J de Kier hun zilveren jubileum. De directie ontving beide jubilarissen met hun echtgenoten, temidden van de fabriekskern en chefs De heer P Kuiper sprak de jubilarissen toe en bood de zilveren V.T -medaille aan, plus de gebruikelijke envelop pen. De dames werden in de bloe metjes gezet. Deelnemers aan de K.A.B -retraite worden dringend verzocht zich te melden, in verband met de reisgele genheid, a.s. Zondag of uiterlijk Maandag bij J v. d. Weyden, Const. Huygenslaan 35 Er zijn nog enige plaatsen vrij. Vertrek Zaterdag 17 Juni om vijf uur- 's morgens. Zorg er voor op tijd aanwezig te zijn. De Leidenaars, die meedoen aan de foto-wedstrijd in. de etalages, ter gelegenheid van het Lustrumfeest, dienen te weten, dat men bij iedere winkelier, die meedoet, formulieren verkrijgbaar zijn, waarop precies staat aangegeven in welke etalages men moet zoeken naar de foto's. Daar jtaan verder de gebruiksaanwijzin gen op. Erg eenvoudig Een aardige wedstrijd. Mooie prijzen. Net iets voor de Zondag. Maar haalt u dan vanavond nog even zo'n formulier. Dat kost slechts tien cent. De op brengst daarvan is bestemd voor het Studenten-sanatorium, een sympa- ihiek doel! STADSKOK. Zondagsdienst der huisartsen. A.s. Zondag 11 Juni zal de dienst worden waargenomen door dr. Hart man. v. Leeuwen, Simons en Ver- brugge. Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst de- apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Juni 13 uur tot Zaterdag 17 Juni 8 uur waargenomen door: de Apo theek Herding en Blanken, Hoge- woerd 171, tel- 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Anotheek, Wilhelminapark no. 8 tel. 26274. gesproken werd van IK doe dit en IK doe dat, maar waarbij de grote en bezielende gedachte was: WIJ, wij-geest zal de ik-geest moeten ver vangen. De gemeenschapsgedachte zal de enige individualistische en onsociale theorieën moeten gaan vervangen. En denken wij over deze maten van egoïsme niet uitsluitend en al leen aan de zijde der werkgevers, doch schenken wij ook aandacht aan- dat egoïsme der werknemers, dat zich een gemeenschap waant, doch in feite is een colectiviteit met eng groepsbelang, aldus spr., in zijn ge degen causerie, waarop wij Maan dag nog nader willen terugkomen. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris B. H. Stumpel te Leiden: het herenhuis met erf en tuin te Oegstgeest Dui venvoordestraat 6, in bod: ƒ6.100, koper de heer J. W. Goddijn te Leiden voor 6.100. Het huis en erf te Leiden Pr. Frederikstraat 6, in bod 2.700, koper de heer P. Mei man te Leiden voor ƒ2.700. Ten overstaan van Notaris J. A. Dil te Zoeterwoude Het fabrieksge bouw met erf en schuur te Leiden aan de Roomburgerlaan in bod: 30.000, koper de heer H. J. Bonda te Rotterdam voor: 30.000. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Onko Frans, z. van P. H. E. Meijer en M. A. Schwarz; Ni- colette Sara Hendrika, d. van N. Ligtvoet en E. Demmenie; Christina Jacoba Johanna, d. van J. J. Cornet en C. van Strater; Johannes, z. van J. van Viegen en G. Hoogendoorn: Ida Wilhelmiene, d. van G. H. Gau- ger en J. Lancel; Dirk, z. van A. van Duijn en C. Klok ;Petronella Janne tje ,d. van J. J. W. van Went en W. M. Koemans; Gerardus Johannes, z. van G. M. Loos en P. J. I. Rietbroek. .Ondertrouwd- H. B. Bui.in jm. 23 j en M. J. van Putten jd. 18 j.; C. A. Disseveld jm. 24 j. en P. M. Roef stra jd. 17 j.; N. de Romijn jm. 31 j. en J. E. de Vries jd. 25 j.; C. D. van der Stel jm. 29 j. en C. J. van Steen bergen jd. 24 j.; A. Verstraaten jm. 32 j. en G. van Wezel jd. 27 j.; S. Bouwer jm. 24 j. en N. T. Peeren jd. 26 j.; G. F. Meyer jm. 30 j. en M. E. Gans jd. 28 j.: J. J. A. ter Haar jm. 24 j. en J. Pasman jd. 20 j.; J. Kokkedee jd. 20 j. en J. P. Krom hout jd. 18 j.; J. Kooien jm. 28 j. en L. Hamerling jd. 26 j.; M. Schlote- meiier jm. 20 j. en J. I. Heijmans jd. 17 j.; W. Dijkerman jm. 29 j. en S. A. Grauwmans jd. 29 j.; M. Dubbel den) an wedn. 72 j. en C. C. Olsen wed. 60 j.; J. Levie jm. 50 j. en C. Heertjes wed. 38 j.; W. J. Vreeken jm. 25 j. en M. Kikkert jd. 23 j. den daarentegen werd veel baksteen en turfsteen verwerkt. In dit opzicht is de ontwikkeling dus analoog ge weest aan die van de castella te Val kenburg a. d. Rijn, Utrecht en Vech ten. Van het castellum van één dezer perioden (welke, heeft men nog niet kunnen vaststellen, maar waarschijn lijk betreft het hier de laatste) heeft men intussen twee grachten terugge vonden. Gewoonlijk echter hadden de Romeinse castella hier een drie dubbele gracht, zodat naar de derde gracht nog gezocht moet worden om de ligging van de muur te kunnen vaststellen. Talrijk waren de vondsten aan aardewerk en dakpannen. Op grond van hun vorm, materiaal, stempels en opschriften kunnen deze geda teerd worden tussen ca. 50 en 240 j. na Chr. Op deze wijze hebben we dus tevens ook een datering voor het Romeinse castellum (of beter: castella) te Alphen a. d. Rijn. De verkeersverbetering aan de Heul. De werkzaamheden betref fende de belangrijke verkeersverbe- tering aan de Heul naderen nu met rasse schreden de voltooiing. De oude Heulbrug is deze week nu ook ge sloopt, waartoe het verkeer in beide richtingen tijdelijk is omgelegd. Het verdwijnen van dit rustieke oude bruggetje heeft wel enige weemoed verwekt. Als straks echter het ver keersplein klaar zal zijn met een vluchtheuvel in het midden zal de oude toestand spoedig vergeten zijn. Ook de straatverlichting zal hyper modern zijn en bestaan uit een aarttal IT|T nr pi.iwsTPr^ir ALPHEN AAN DEN RIJN Opgravingen uit Romeinse tijd Sedert ongeveer anderhalve week worden in het centrum van Alphen aan den Rijn, onder auspiciën van prof .dr. A. E. van Giffen, directeur \an het Biologisch-archeologisch In stituut der Groningse Rijksuniversi teit, opgravingen verricht teneinde het beeld van de Romeinse nederzet ting in tekening te brengen. Prof. van Giffen, die sedert enkele jaren doende is het verleden van Valkenburg bij Leiden te onderzoe ken en ook in Utrecht bij opgravin gen bewijzen heeft verkregen voor zijn stelling dat er aldaar Romeinse castella hebben gelegen, wil door blootlegging van de bodemlaag, o.a. in de Rijnstreek, verband leggen tus sen Valkenburg en Utrecht, n.l. be vestiging verkrijgen voor de veron derstelling, dat langs deze gehele li nie Romeinse nederzettingen en castella hebben gelegen. Bij deze pogingen wordt prof. van Giffen o.a. bijgestaan door dr. H. L. W. Nelson, leraar aan het chr. Ly ceum te Alphen aan den Rijn en be stuurslid van de Historische ver. voor Alnhen a. d. Rijn en omgeving. Dr. Nelson was bereid ons de vol gende interessante gegevens omtrent de voorlopige resultaten van deze op gravingen, voorzover ze deze ge meente betreffen, mede te delen. In de eerste plaats kwam vast te staan, dat er inderdaad een Romeins Castellum (fort) gestaan heeft op de plaats die nu het middelpunt van Al phen is. Het betreft het centrum na bij de Ned. Herv. kerk aan de Ju- lianastraat. Bij het onderzoek van een profiel van een proefsleuf is zelfs gebleken, dat wij niet moeten spre ken van één castellum, maar van minstens drie en waarschijnlijk ribg meer castella. die elkaar hier in de loop der tijden hebben opgevolgd en waarvan het éne telkens weer op de puinhopen van het vorige werd herbouwd. Enkele perioden zijn bo vendien door een duidelijke brand- laag van elkaar gescheiden. Ook heeft men kunnen vaststellen, dat in de oudste perioden de castella waarschijnlijk slechts uit aarden wallen en houten of van met leem bestreken vlechtwerk vervaardigde barakken bestond. In de latere perio- 16 meter hoge lantaarnpalen waar aan de modernste kwikdamplampen, waarvan er reeds enkele branden en die in de avond op dit punt een wel dadige lichtverspreiding geven. BOSKOOP Geboren: Johanna d. van S. G. van Dam en A. Domburg; Helena Maria, d. van M. W. van der Bas en E. Ko ning; Gerrit Jan z. van J. van den Bosch en D. Heideman. Getrouwd: Karei Gerardus van der Voorst en Margje Boom. Overleden: Jacoba Margaretha Meijer, wed. van J. C. Vermeulen 57 j.; Cornelia van der Meer, wed. van A. van der Werf, 74 j. ZOETERWOUDE Speldjesdag. De K.V.P. zal een Centraal Vormingsinstituut oprichten in het buiten „Rusthoek" te Baarn. Door middel van de met foto's ver luchte folders, die dezer dagen huis aan huis zijn bezorgd, hebben wij kennis kunnen maken met deze nieuwe instelling. Op alle katholieke kiezers wordt nu een beroep gedaan hun steentje bij te dragen voor de instandhouding van dit zo noodzakelijke en grootse werk. Aan de uitgangen der beide paro chiekerken zullen a.s. Zondag voor dit mooie doel speldjes worden ver kocht. Draagt allen dan naar vermo gen bij. R.K. MEISJESSCHOLEN behorende bij „DE VOORZIENIGHEID" - Leiden NIEUWS UIT DE OMGEVING KATWIJK Aangifte nieuwe leerlingen voor de U L.O.- en V.G.L.O.- school als ook voor de Opleidingsschool, de gewone Lagere School en de Fröbelschool. Toelatings-examen U.L.O.-school 1 2 Juni. AangifteLevendaal 54, of Hogewoerd 57, öf Finse school, Lorentzkade De haven. Dat lang niet alle Katwijkers enthousiast zijn voor ha venplannen komt meer en meer tot uiting. Niet alleen te Katwijk aan Zee doch vooral in Katwijk aan den Rijn is een flinke groep inwoners, land- en tuinbouwers, die inplaats van pro- zelfs anti-havenplan zijn. Verenigingen op tuinbouwgebied met aan het hoofd de Commissie tot behoud van tuinbouwgronden voe ren reeds enige tijd een actie in die geest. En behalve Katwijk wordt in deze actie de gehele bollenstreek be trokken, die hier ook belangen bij heeft door de dreigende verzilting. Dezer dagen is de geheele bollen streek vanaf Wassenaar tot Haarlem in die actie betroken door de direc ties van alle grote bloembollenbe- drijven te laten tekenen op een lijst van tegenstanders der havenplan nen. Unaniem is op deze lijst gete kend. NOORD WIIKERHOUT Op bezoek bij de Koningin De jubileumtocht van de 200 ou den van dagen uit ons dorp is een groot succes geworden. Om 9.15 werd de tocht begonnen,die regel recht naar Soestdijk leidde, aange zien H.M. de Koningin de toezeg ging had gedaan de oudjes aan het Paleis te verwelkomen. H.M. de Ko ningin verscheen op het bordes en aanvaardde een bloemenhulde uit naam van alle deelnemers uit han den van het echtpaar J. Broekhof en mevr. de Wed. Knoppert. Dit mo ment zullen deze drie oudjes nim- m'er vergeten. Op vriendelijke wij ze onderhield de koningin zich met hen. Hierna defileerden alle ouden van dagen gezeten in de auto's voor H.M. Tot 5 uur is men in Valkeveen ge bleven. De heer van Paridon heeft alles op de film vastgelegd, zodat wellicht later iedereen kan zien, hoe de deelnemers daar de middag hebben doorgebracht. Ruimschoots voldaan keerde men huiswaarts. Bij de Piet Gijzenbrug stonden bpide muziekverenigingen opgesteld en al zingende trok men het dorp in. Op de Steeg werd de stoet ont bonden en togen de ouden van dagen met autobestuurders en gelei ders naar de grote zaal van Café „De Zwaan", waar door de goede zorgen van de eigenaren aan lange tafels gedineerd werd. De voorz. van het comité de heer C. Geerlings sprak er zijn blijdschap over uit dat de tiende tocht zonder ongelukken is verlopen. Hierna gaf de heer Ver schoor in dichtvorm een overzicht van de vorige tochten. De burge meester, de pastoor en de voorzitter voerden vervolgens nog 'het woord. VOORSCHOTEN Schoolsportdag. De schoolsport- dag, waaraan alle lagere scholen in ons dorp deelnemen, wordt dit jaar gehouden op 23 Juni. Het program ma ziet er zeer aantrekkelijk uit. De jongens houden hun wedstrijden op het Rouwkoopterrein, de meisjes maken gebruik van het V.V.L.V.- terrein. 's Morgens om half tien beginnen de eerste wedstrijden, bestaande uit 60 m. hardlopen, verspringen en bal- werpen. Van elke school komen de drie besten uit deze driekamp tegen elkaar om voor de schoolprijs te kampen, 's Middags om 2 uur wor den de wedstrijden hervat met de finales van deze driekamp Daarna, om ongeveer 2.30 uur worden de fi nales kastiewedstrijden (meisjes) en voetbal (jongens) gespeeld. •Om 3.30 uur starten de jongens voor een estafette vanaf de Pr. Bea- trixlaan, via Kon. Julianalaan naar het Raadhuis. Om 3.40 uur starten de meisjes voor een estafette vanaf de ingang van het V.V.L.V.-terrein via het park naar de Kon. Juliana laan en Raadhuis. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zullen de estafettestokjes van de eerstaan- komenden in ontvangst genomen worden door burg. C. J. v. d. Hoe ven (jongens) en door mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jong de Leeuw (meisjes). Na afloop van deze estafette ver zamelen zich alle deelnemei's van de scholen op de binnenplaats van het gemeentehuis, waar burg. van der Hoeven om ongeveer 4 uur de prij zen zal uitreiken. Medische dienst. Gedurende dit weekeinde wordt de dienst waai-ge- nomei. door dr. M. v. d. Stoel, Veur- seweg 20. GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Speeltuin in Oostdorp wordt vermeuwd WARMOND Jongeren-avond. Edmond Nico las was wederom de gast van War mond, waar hij op de hem eigen wij ze besprak, hoe de zomer „stijlvol" gevierd kon worden, zonder dat men overdrijft in het ene of het andere. Wij moeten laten zien, dat de ont spanning, om het even welk soort, een genoegen kan zijn, zonder in een of ander exces te geraken. Een dankbaar applaus beloonde de spreker voor zijn lezing. Na de pau ze werd er gezamelijk gezongen, waarna mej. v. d. Berlcel, enkele jo- delliedjes ten gehore bracht. P. Schakenbos droeg op smakelijke wij ze een „Kikkerliefde" door God fried Bomans voor. Jaarvergadering St. Matthias. Na de voorlezing der notulen bleek, dat de ver. in het afgelopen jaar een grote activiteit heeft ontwikkeld. De finaciën bleken echter niet roos kleurig te zijn. Per 31 Maart viel een nadelig saldo te constateren van ongeveer f. 400- Op een betreffen de vraag deelde voorz. mede, dat het bestuur pogingen in het werk stelt dit tekort door bijzondere komsten te dekken. Het meent de begrotingen in de toekomst sluitend te kunnen maken, door een verho ging van de contributie der wer kende leden en donaties. Tegen de, contributie verhoging voor de wer kende leden bestond geen overwe gende bezwaren, doch de voorge stelde donatieverhoging met 20% vond van de zijde der donateurs ern stige tegenkanting. Het vooi'stel om de mogelijkheid te openen in toekomst de donatiegelden in ten hoogste 6 termijnen te mogen vol doen, deed tenslotte de balans met 2 stemmen tegen, tengunste van het bestuursvoorstel doorslaan. De door het bestuur voorgestelde alge- hele wijziging van het huishoude lijk regelment werd vervolgens na enkele wijzigingen aangenomen. Hierna werd overgegaan tot be stuursverkiezing en werden als le den van het bestuur gekozen de heren P. Smolders en H.C. Koi*- tekaas. Uit de op 31 December j. 1. goedgekeurde koninklijke statuten bleek dat de vereniging voortaan de naam zal dragen van R. K. Hamonie Zang en Toneel vereniging „St. Matthias" terwijl het verenigingst- jaar voortaan zal lopen van 1 April tot en met 31 Maart. Bij de rond vraag kreeg het bestuur o. m. ern stige klachten te horen betreffen de de toewijzing der plaatsen op de winteruitvoerirugen. De voorz. ant woordde dat het bestuur alles doet wat in vermogen ligt om dit zo goed mogelijk te regelen. Maar de hopeloze toestand van de zaalruim te stelt het Bestuur voor een zeer zware taak. Een voorstel van B. en W. om me dewerking te verlenen bij het innen van gelden voor het Bedrijfschap voor Vee en Vlees werd door de raad verworpen met 11 tegen 7 stem men. De loongrens in de regeling voor het kosteloos verstrekken van leer middelen en het verlenen van bij dragen in de vervoerskosten van en naar school werd verhoogd van f 3500.tot 4500.de heer A. J. van Bemmelen (KVP) sprak zijn waardering daarover uit. Een bedrag van 3650.werd be schikbaar gesteld voor het vernieu- v;en van de luifel boven het Raad huisbordes. Deze luifel boven de hoofdingang verkeert reeds geruime tijd in bouwvallige staat en moest ter voorkoming van instorting wor den gestut. De nieuwe luifel zal wor den aangebracht volgens een ont werp van de heer A. M. de Rouville de, Mcux. De speelterreinkwestie Aan de orde kwam vervolgens het voorstel om 9000.beschikbaar te stellen tfoor het herstel van het speelterrein in de St. Willibrordus- straat. Na de bevrijding verkeerde dit terrein in volkomen onbruikbare staat. Alle speel werktuigen, het huisje van de bewaker en de toilet- en drinkruimte bleken te zijn ver- dwenen, terwijl het terrein zelf als gevolg van het gebruik door mili tairen volkomen was vernield. In 1946 zijn enige herstelwerkzaam heden uitgevoerd. Maar door het ontbreken van bewaking en toezicht is het speelterrein weer zo goed als geheel vernield. B. en W. stonden vcor de keuze: öf de opstallen verder af te breken en het terrein te sluiten of het tei-rein weer geheel te laten inrichten en onder toezicht stellen. Tot dit laatste werd besloten. Bij het ontwerpen van de plannen is zoveel mogelijk gestreefd naar aanpassing aan de tegenwoordige opvattingen over het kinderspel. De heren A. J. van Bemmelen (KVP) en mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) vroegen hoe het stond met de plannen voor het inrichten van een speelgelegenheid op het ter rein in de Berkheistraat. Wethouder Hazenberg antwoord de, dat daarvoor nog geen definitieve plannen zijn gemaakt, nadat in een vorige vergadering een desbetref fend voorstel door de Raad, op grond van de hoge kosten, was verworpen. De heer W. Boender (P.v.d A.) suggereerde het oprichten van een speeltuinvereniging zoals die in cte grote steden bestaan te bevor deren. De wethouder antwoordde daarop dat het B. en W. aangenaam zou zijn als hier van particuliere zijde het initiatief zou worden geno men. Het, voorstel van B. en W. werd zonder verdere discussie aangeno men. Tegen het bouwen van een zestal woningen voor ouden van dagen op het terrein aan het Dominé'slaantje waren evenmin bezwaren als tegen het herbenoemen van de heer J. L. ZOETER MEER Personalia. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot adj. commies ter gemeente-secretarie de heer G. J. van der Mark uit Bussum. Per 15 Juni zal de vacature in het korps der Rijkspolitie, ontstaan door het vertrek van de wachtm. J. van der Velden, worden vervuld door wachtm. J. J. Verschoore uit Oostburg. Steen door winkelruit. Een bus van de Citosa wipte al rijdende een losliggende steen door een winkel ruit in de Dorpstraat. Behalve de ruit liepen ook enige geëtaleerde electr. artikelen schade op. F. C. v. d. Vis als lid van de huisves- tingscommissies. Nieuwe straatnamen Bij het voorstel tot het geven van namen aan de nieuwe straten tussen het huizencomplx bij het Dominé's laantje werd door de heer J. L. F. C. v. d. Vis (WD) in overweging gege ven voortaan namen te kiezen van bekende personen uit de historie van Wassenaar, terwijl de heren van Gunsteren en C. E. v. d. Berg pleit ten voor het kiezen van korte na men. De nieuwe straten zullen heten: v. Ilogendorpstraat, van Limburg Sti- rumstraat en van der Duyn van Maasdamstraat. Met het voorstel om 6300.be schikbaar te stellen voor het bestra ten van het voetpad langs de Lange Kerkdam tussen Middelweg en Rijksstraatweg ging de raad stilzwij gend accoord, alsmede met de aan koop van 21000 m2 grond van de Zanderijvaart van de Kerkstraat tot aan de Prinsenweg voor een bedrag van 48.579.75. Besloten werd tenslotte de ont eigening van gronden in Oostdorp en Kerkehoutbuurt niet door te la ten gaan in verband met de vele be zwaren die daartegen zijn inge bracht. BEDANKT VOOR HET WISSELEN. In Den Haag stapte een heer het kantoor van een brandstoffenhande- laar binnen, wie hij verzocht een biljet van honderd gulden te wisse len. Dat kon gebeuren. De kassier maakte het biljet klein en na vriendelijk bedankt te hebben, stapte meneer weer de deur uit. Vijf minuten later kwam een buurman de kassier waarschuwen, dat hij bij hem thuis een klant aan de lijn had, die een bestelling wil de doen. De klant beweerde, dat de telefoon defect was. De kassier liet daarop het kantoor alleen en ging met de buurman mee om een bestelling op te nemen. Toen hij in zijn kantoor was teruggekeerd, merkte hij dat de geldlade gefor ceerd was. Het kasgeld, ongeveer 650 gulden, was verdwenen. De kas sier had niet veel tijd nodig om in te zien dat de meneer van de hon derd gulden zijn slag geslagen had in de tijd, dat zijn compagnon hem aan 's buurmans telefoon met een bestelling aan de praat had gehou den. Deze bestelling werd opgege ven uit een telefooncel, welke te genover het kantoor staat. Donderdagavond omstreeks zeven uur heeft de 46-jarige D .J. R. te Utrecht in de Zadelstraat met enige straatstenen de etalagruit van een juwelierzaak stukgeslagen. Hij heeft drie plateaux met in totaal negen ringen uit de etalage genomen en reed daarna op zijn fiets er van door .Een verpleegster van het stads en academisch ziekenhuis hoorde het glasgerinkel en zag R. er vandoor gaan .Zij wierp haar fiets voor die van de vluchteling, maar hij kwam niet ten val. Op haar geroep „Houdt de dief" werden een spoorwegamb tenaar en zijn dochter gealarmeerd, die bij een bushalte stonden te wach ten. Zij slaagden met enige anderen erin ,de man te overmeesteren en aan de politie over te leveren. Het bleek dat de man nog twee plateaux met in totaal 6 ringen bij zich had. Het andere had hij in de-haast verlo ren; het lag op straat. De man, die verblijf hield in een logement te Utrecht, heeft in de loop van de dag de situatie bij de juwe lierswinkel opgenomen. Op 12 Juni a.s. treedt in werking de wet tot aanvulling der Ongeval lenrente. Ingevolge deze wet zullen rentes krachtens de Ongevallenwet ten toegekend naar aanleiding van verlies van arbeidsgeschiktheid van meer da n25 pet. worden verhoogd meer dan 25 pet worden verhoogd ging wordt gegeven voor ongeval len ingevolge de Zee-ongevallenwet, die plaats gehad hebben vóór 1 Ja nuari 1947. De verhogingen worden automatisch uitgekeerd. EEN HARTIG GESCHENK. Naar wij vernemen zullen de bur gemeesters van alle plaatsen in Euro pa, die in het K.L.M.-net zijn opgeno men ongeveer vijf en dertig) Hol landse nieuwe haring en Nederlandse oude jenever aangeboden krijgen. De aanbieding geschiedt door de samenwerking van de Nederlandse Bond van Haringhandelaars, een Ne derlandse distilleerderij en de K.L. M. De burgemeesters van o.a. Lon den, Dubline Brussel, Madrid, Ro me, Athene, Zuerich, Wenen, Istan bul, Stockholm en Kopenhagen krij gen een vaatje met twaalf haringen en een half kruikje oude jenever. Op 13 Juni zullen de haring en de jenever aan de K.L.M. worden over gedragen. LN NIJMEGEN GEEN GROENTE DOORGEDRAAID. Naar wij uit goede bron verna men, gingen deze week op de Nij meegse veiling alle kwaliteitsgoede ren als komkommer, rabarber en bloemkool tegen goede prijzen van de hand. Vierhonderd pot- en perk- planten blevens wegens vergevor derd seizoen onverkocht en moesten vernietigd worden. De weinige kersen deden gisteren f. 1,50 per kilo. Duitse kersen wor den volgende week verwacht er. daarna eerst de Betuwse meikersen MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 9 Juni. Groente. Bloemkool I A 1718, idem B 15.—, idem C f 10.—, bos- peen 1625, spinazie 77.10, sla 2-4.40. radijs 26.20, rabarber 7.209.80, boskroten 83.10, sla- uien 80>90 cent. Kervel 22.10, spikkelbonen 27.—, andijvie 9— 11, bosuien 4-804.90, peterselie 66.60, aardbeien per kg. 0.64 1.38, aaardappelen grote 3034, idem drielingen 3(1—34, idem kriel 25 -27. TER AAR, 10 Juni. Groente. Peulen f 2.005.00, tuinbonen 3.10 —3.90, doppers 3.203.70, kasdop- pers 3.704.10. alles per 10 kg., kassnijbonen f 1.251.55, idem stek 7595 cent, stamprincessen 2 85. tomaten A 1.351.50, idem CC 0.901.25, ongesort. 7595 cent. kriel 60 cent, spitskool 16 cent, prei 6 cent, rabarber 914 cent, postelein 47 cent, andijvie 57 cent, spina zie 68 cent, waspeen I 1319 cent, idem II 5 cent, nieuwe aardappelen 26- -29 cent kriel 21 cent alles per kg sla 2-003.70 per 100 stuks, kom kommers I 2429 cent, idem II 17 22 cent, stek 315 cent. gele kom kommers 2438 cent, bloemkool IA 1216 cent, idem I 812 cent. idem II 810 cent, stek 14 Qent alles per stuk, bospeen 821 cent, selderie 26 cent per bos. aa-dbeien 4406 cent idem klein 1927 cent p. doosje Bloemen: Duizendschoon 6 cent, Pioenen 15 cent. ROELOFARFNDSVEEN. 9 Juni. Groente Aardbeien 2648 cent per 2 ons doos. kropsla 2.002.50, bospeen 1?18. bloemkool 819, peulen I 2833 peulen-dik 21 26, doperwten 3439. kassnijbonen 140165, idem stek 6580 per 100 kg Bloemen. Colvillies 1229 cent, Duizendschoon 1123 cent, Bruids anjers 27 cent Pioenrozen 1432 cent, Violieren 1637 cent, Esther Read 1442 cent. Pyrethrum 418 cent, Margrieten 616 cent, Anemo nen 714 cent. Lathyrus 621 cent, Campanula 1436 cent, Scabiosa 1019 cent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 3