Derde burgerij-dag van het Leidse Lustrum De „Grote Drie" bijeen Leids Universiteitsfonds bestaat zestig jaar Uit het leven WsMmn aan de dud-CUumal ZATERDAG 10 JUNI 1950 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA J De derde dag van de burgerijfees ten Vrijdag was niet zo vol van programmanummers, 's Morgens vond de Veekeuring plaats en des avonds werd een éénacter-tournooi besloten. In „Het Gravensteen" na tuurlijk weer een overstelpende drukte! Circus Strassburger gaf de openingsvoorstelling op het Schut tersveld. In de café's was het weer veel te druk. Zó druk zelfs, dat om half elf gisteravond reeds het bevel gegeven moest worden niet meer te tappen. Weer verdrong een onafzienbare me nigte zich voor de ingang van de Moulin Rouge. Weer hadden de stu denten alle moeite de zaak meester te blijven. Dit ging hun gisteren minder goed af dan Donderdag, toen de feeststemming hen nog niet zo erg te pakken hadNu werd het wat al te bar. „In het veen kijkt men niet op een turfje", geldt daar blijk baar ook voor kruik en glas.... Eénacter-touro ooi Gisteravond werd het éénacter- tournooi besloten met het laatste viertal opvoeringen. „D.O.S." ging deze keer met de eer en de gouden medaille strijken. Bij degenen, die de bijzonder fraaie opvoering van Heyermans „Ahasve- tus" zagen, zal de uitspraak van de jury geen verwondering wekken. „De Speelgroep", het actieve to neelgezelschap van de Haagwegpa- rcchie, bezette de tweede plaats met een opvoering van „Russische eie ren'". Een mooie prestatie. „Ons toneel" en „Nut en Vermaak" namen deel met de stukken „De tijd, die ons gegeven is" en „Het poppen- «SF". :>De verenigingen, die 2, 3 en 4 ge klasseerd werden ontvingen een her inneringsmedaille. SEMPRE CRESCENDO KUNST NA ARBEID. „Sempre Crescendo" bood in sa menwerking met het Leidse man nenkoor „Kunst na Arbeid" een con cert aan aan de burgerij van de stad. Er waren verschillende genodigden. Eigenlijk was iedereen genodigd want de toegang was gratis. Een vriendelijke daad! Eerlijk gezegd hadden wij meer toehoorders ver wacht, maar Leiden heeft momen teel meerdere attracties. Het Grave- steen en 't Circus. De mannenzangvereniging opende de avond met „Io Vivat", in een be werking van de heer Van der Bos, de dirigent van Kunst na Arbeid, dan werd Grieg's „Landerkennung" uit gevoerd met de goed gezongen bari ton-solo door de heer Bisiot (lid van 't koor). Als rechtgeaarde Nederlan ders zongen de heren „Ons Holland" van Sweers, waarmede zij 't nodige succes hadden. Sempre onder leiding van Jaap Stotijn met de „Marche Hongroise" van Berlioz, levendige opgewekte en mooie muziek, die er altijd ingaat. Dan de wereldberoem de „Balletmuziek" uit Faust van Gounod. Algeheel toegewijd en vol élan speelde het orkest de welluiden de balletmuziek en Stotijn van zijn kant deed alles om de heren spelers te inspireren. Ook de toehoorders kregen hun beurt. Als deze de mu ziek al niet zouden begrepen heb ben, was Stotijnês mimiek half naar de zaal gericht wel zó, dat hij de lachers op z'n hand kreeg. Dit was wat veel van 't goede, want 't is muziek beoefening en geen vermakelijkheid al is 't feestconcert. Na de pauze „Rosamunde" van Schubert (eenvoudige charmante muziek en de „Kaiserwalzer" „De Commissaris der Koningin buiten de Waterlinie" bracht zoals reeds gemeld gistermorgen een bezoek aan de Leidse Veemarkt, om het vee te keuren. De „Commisaris" ontmoet er de praeses collegïï, de heer M. Heerma van Voss (geheel rechte), die blijkbaar niet zo heel erg veel gelooft van de fantastische verhalen, welke hem door de „Commissaris" verteld worden! Tussen beide in de heer G. v. d. Stoel, die het gezel schap rondleidde. (Foto: „De Leidse Courant"). HYPOTHEKiN 0en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen ^ouw-en Makelaarsbedrijl v.d. Drift UHB VöSi 29 Leiden V| Telet. 20513 Joh. Strauss, niet 't gelukkigste van de avond. Hierna aan bieding van een nieuw vaandel na mens de Leidse burgerij; een dank woord door de voorzitter van Sem pre, die souvenirs offreerde aan de dame die het vaandel aanbood en aan de voorzitter van „Kunst na Ar beid". Hierna zong het koor een Vaandelcantate van de hand van de heer van der Bos met mevrouw Be- lia BrusseKeizer, die de moeilijke altsolo zong. In samenwerking met „Sempre Crescendo" zong het koor onder leiding van Van der Bos „Am Meer" van Schubert, een arrange ment van 't bekende lied en last not least de „Alt Rhapsodic" van Brahms een kolfje naar de hand van elke goed geschoolde altzangeres, dus ook van mevrouw Brusse en ook een kolfje naar de hand van elk mannen koor dus ook van „Kunst na Arbeid", 't Orkest speelde conscentieus en droeg het zijne bij tot 't welslagen van Brahms interessant werk. Er was een dankbare stemming en men was gul met applaus. Mevrouw van der HeydenBrakel, erelid van „Kunst na Arbeid" verzorgde de kla vierbegeleiding van verschillende koorwerken en deelde in 't succes van de vereniging. Er waren mooie bloemen voor de beide dames, die medewerkten op 't feestelijk concert. J. Kortmann. loscopen Het „Collegium Civitatis Academi- cae Lugduno-Batavae Supremum", om het nu maar eens deftig te zeg gen, bood gistermiddag om vijf uur aan de rector-magnificus, prof. dr. B. A. van Groningen, en de overige professoren een borrel aan in de „Jardin du Moulin Rouge", bij het Gravensteen. Voordat de gasten arriveerden hadden de „Grote Drie" nog even gelegenheid zich een ogenblik terug te trekken op de „Place du Tertre" en met een glaasje! r- even te beraadslagen. Wat de heren te zeg gen hadden? De heer P. G. Hugenholtz, prae ses van de Lustrum-commissie 1950 (links): We zijn ontzaggelijk tevre den over het verloop van de Burgerij feesten. Het prachtige weer^ heeft daar ook toe bijgedragen. Eén ding is jammer. We hadden véél meer café's moeten bouwen, dan zou het niet zo overstelpend druk geweest (Foto: „De Leidse Courant") zijn en zouden onze gasten nog meer genoten hebben! De heer M. S. H. G. Heerma van Voss, praeses Collegii van het Leids Studenten Corps (midden): De studenten hebben zich ook uitste kend geamuseerd tijdens de burge rijfeesten. De wedstrijden zijn schit terend verlopen. We mogen tevreden zyn! De heer Ch. A. v. d. Klaauw, prae ses van de Burgerij-commissie, (rechts): Het heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen, zoals de burgers ons feest hebben willen mee vieren. De goede stemming bij deze burgerij feesten vinden wij de beste beloning voor al ons werken. Wilt U speciaal benadrukken, dat wij ont zettend dankbaar zijn voor de ont zaggelijk grote medewerking, die wij van zeer vele zijden mochten ontvangen? Trianon. „Seven sweethearts" is een geschiedenis, die zich afspeelt in New Delft, waar de inwoners af stammelingen van Nederlandse emi granten nog jaarlijks hun tulpen- feest vieren. De Amerikanen heb ben hun best gedaan, om deze film een Hollands tintje te geven, maar zij zijn hierin niet bijster geslaagd. Dit wil echter nog niet zeggen, dat het geheel niet aardig is. De beleve nissen van een journalist, die een fotoreportage komt maken van het tulpenfeest, zijn grappig en onder houdend. Hij komt terecht in een hotel, waar „Seven sweethearts" haar gasten bedienen. Niemand zal er zich dernalve over verbazen, dat de man. zijn foto's bijna vergeet en hals over kop verliefd raakt. Nu wil het toe val, dat de zeven schonen dochters zijn van deze.fde vader en deze laat ste wil het liefst zijn oudste aan de journalist koppelen, hoëwel de keu ze van diens hart anders is uitge- vall ;n. Een en ander geeft aanlei ding tot allerlei dwaze situaties, die er uiteindelijk toe leiden, dat de ze ven dochters tegelijk met hun min- naars voor de dominé verschijnen Geschikt voor alle leeftijden. Casino. Oom Willy heeft het nooit zó ver kunnen brengen, dat hij middels zijn renpaard de Derby kon winnen. De goede man sterft van verariet en armoede, hetgeen zijn nichtje zich zozeer aantrekt, dat zij kost wat het koste, een renpaard koopt. Dit eceie dier doet haar na melijk denken aan oom Willy. Hij heeft een gezegd, dat hy, wanneer hij nog eens zou terugkomen, het als paard zou zijn. De mogelijkheid hier van wordt zekerheid, maar die zeker heid brengt moeilijkheden inzake een erfenis-kwestip. Houdt zij vol, dat het renpaard oom Willy is, dan bestaat er kans, dat zij ontoereken baar wordt verklaard en zal de er fenis haar ontgaan. Kostelijke rechts zaalscènes, doorkruid met typische, fijne humor vormen naast een zeer spannende race de beste gedeelten uit deze film. Een pretentieloze,, maar aardige, vlot gemaakte film. Voor alie leeftijden. Rex heeft de „Saboteur", een film van de bekende regisseur Hitchcok, In een vliegtuigfabriek wordt iemand verdacht en achtervolgd wegens sa botage en moord. Maar de man, die alleen kans ziet zich van blaam te zuiveren als hij de werkelijk schul dige ontdekken kan, gat op zoek en komt in allerlei lugubere oorden, totdat hij de man vindt. Een film, waarin spanning zit. Voor 14 jaar en ouder. Lido. Vanaf gisteren tot a.s. Donderdag is het Lido-theater des middags cineac. Daarin wordt o.m. vertoond de reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar het Westelijk half rond. Interessante opnamen worden gegeven van het leven aan boord van de „Karei Doorman", de ontvangst op Porto Rico, Curacao, Aruba met het 5-daagse bezoek aan Venezuela Verder het bezoek aan Suriname. Brazilië, Mexico en Washington. Ook het officiële bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard aan Parijs worden in dit programma ver toond. De avond- en Zondagmiddagvoor- steling van Lido, het gewone pro gramma dus, brengt de film „Hotel Reserve" met James Mason als Pe ter Verdassy, de Oostenrijker, die in Frankrijk studeert en les geeft, om de Franse nationaliteit te verkrijgen Wanneer zijn camera verwisseld wordt met de camera van een spion, wordt hij gearresteerd, verdacht van spionnage. Hij wordt evenwel vrijge laten op voorwaarde, dat hij de man opspoort, die de camera heeft ver wisseld. Hij moet deze zoeken on der de gasten van „Hotel Reserve", waar hij zijn vacantie doorbrengt. In de film worden tien verschil lende typen hotelgasten onder de loupe genomen en direct gaat Va- dassy's verdenking naar een zekere LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Ned. recht de heren J. H. W. Lups te Velp, Tj. M. Halbertsma te Haarlem, J. V. M. Hellegers te Lana- ken (België), H. Keuzenkamp te 's-Gravenhage, C. L. van Beyma thoe Kingma te 's-Gravenhage, W. A. Spruijt te Scheveningen, en de heer H. E. Th. E. Mathon te 's-Graven hage; voor het candidaatsexamen II Geneeskunde de dames S. J. M. van Dijck te Rotterdam, F. E. Henny te 's-Gravenhage, W. K. G. Visser te Voorburg, idem de heren E. B. van Asch te R'dam, E. C. van Assen te 's-Gravenhage Th. van Giezen te Wassenaar J. F. van Dijk te R'dam, B. K. P. Griffioen te Delft, C. G. B. Hölscher te 's-Gravenhage, H. Hool- boom te Amsterdam, R. W. van den Hoven te 's-Gravenhage, R. Karto- dirdjoe te Leiden, J. R. Melema te Amsterdam, C. E. Metz te Voorburg, G. L. Honkiehong te Leiden, A. N. E. Pols te Nymegen, J. A. L. M. Sandkuyl te 's-Gravenhage, P. J. v. d. Schaar te Leiderdorp en de heer E. B. G. M. v .d. Voort te Epen; voor het Arts-examen le gedeelte H. H. Baggen te Schinveld, A. M. A. v. d. Bergh te Amersfoort, J. C. Bosma te 's-Gravenhage, D. C. Goedhart te Hummelo en de heer A. Kraaijeveld te Leiden; voor het Arts-examen 2e gedeelte A. J. Burgemeester te Oegstgeest, J. de Graeff te Leiden en de heer J. H. Meiss te Leiden; voor het doctoraalexamen II genees kunde mej. W. M. v. Alphen te Am sterdam, en de heren H. de Gruiter te Dordrecht, P. de Jong te 's-Gra venhage, C. H. Otto te Leiden. En ontving f 100.000 als jubileumgeschenk 'T'ER GELEGENHEID van het zestigjarig bestaan van het Leids Uni versiteitefonds werd hedenochtend in het Groot Auditorium van de Leidse Academie een plechtige bij eenkomst gehouden, tijdens welke dit fonds als jubileumgeschenk een bedrag van 100.000 werd aangeboden, bijeengebracht door vrienden van de academie. De jubileumrede werd uitgespro ken door prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, die welkom heette een ver tegenwoordiger van de Minister van 0„ K. en W., curatoren van de uni versiteit, de rector magnificus prof. dr. B. A. van Groningen en vele le den van de Academische Senaat. HISTORISCH OVERZICHT. Prof van Eysingt gaf een historisch overzicht over het ontstaan en de be levenissen van het fonds. In 1857 wa ren de liaatste eigendommen van de universiteit te gelde gemaakt en bij de invoering van de Hoger Onder wijswet in 1878 achtte de regering het niet langer geoorloofd, dat een universiteit eigen, door- curatoren be heerde fondsen zou bezitten. De Leid se Academie kon sedertdien dus slechts op rijksgelden steunen. De stichters van het Leids Universi teitsfonds heeft voor ogen gestaan aan de universiteit allengs terug te geven wat zij door het te gelde ma ken van haar eigendommen en mid delen had verloren, en bovendien haar in staat te stellen in vele ge vallen te voorzien, waarin de rege ring haar niet of nog niet tegemoet kon komen. Prof. mr. C. A. van der Lith, voorganger van van Vollenho ven, is de eigenlijke stichter: een be langrijke plaats nam ook de thans 90- jarige, mede bij de plechtigheid aan wezige prof. dr. J. M. van Bemmelen in. Op 20 Juni 1890 werd de stich tingsvergadering gehouden, tijdens welke er reeds 206 schenkers bleken te zijn. De Hoger Onderwijswet liet niet toe, dat het fonds hoogleraren of lectoren benoemde. Aanvankelijk werden derhalve toelagen gegeven aan gewenste privaat-docenten. e bestuursorganisatie van het fonds droeg tot 1918 een uitsluitend universitair karakter. Beheer en be schikking over de gelden lagen in handen van een commissie van uit voering, bestaande uit vijf hooglera ren, die verantwoording schuldig waren aan een curatorium. De opne ming van een student in dit curato rium, aldus spr., duidde er reeds op, dat van de aanvang af de studenten betrokken zijn bij de zaken van het fonds. Bij voortduring zijn de bestu rende colleges er op uit geweest naast oud-Leidenaren ook studenten in zo groot mogelijke getale te doen bijdragen. van de Vrouw CAUSERIE Dr. JOZEF JANSEN Gisteravond hield dr. Jozef Jans sen een causerie voor de Gilde-groep over zijn laatste reis in Egypte. Spi\ deed dit op de hem eigen wijze, d.w.z. de causerie was niet alleen leerzaam, ze was ook uitermate in teressant en boeiend. Er werden al lerlei bijzonderheden verteld over de enorme moeilijkheden, waarmee men op een 2500 km lange reis langs de Nijl te kampen heeft, reis- en verblijfmogelijkheden (of beter on mogelijkheden), over de belangwek kende ontdekkingen van de archaeo- logen enz. Het was alleen wat jam mer, dat de bescheidenheid spr. weerhield om veel van eigen weten schappelijk werk te «vermelden. De presidente, mevr. Bergers, kon dan Gok in aller naam spr. hartelijk dan ken en hem nu reeds inviteren voor een verslag van zijn volgende reis. In de pauze deelde de presidente mede, dat het bestuur gaarne voor stellen ontving over een uitstapje van de Gilde-groep in de naaste toe komst, Deze geslaagde avond werd op de gebruikelijke wijze gesloten. Heinsbergen, die een valse naam heeft opgegeven, doch deze verden king schijnt ongegrond. Eerst na vele verwikkelingen ontdekt hij de ware dader en na verschillende critieke momenten komt de film tot een cli max, waarbij Roux, de werkelijke spion, na een spannende achtervolging van een daK stort. Vadassy is dan vrij. Het voorprogramma geeft een interessante expeditietocht in Alaska, waar een expeditie uittrekt om de 20.009 voet hoge bergtop te bereiken bij een temperatuur van 40 gr. De film toont de taaie volharding van de mensen, die alleen daardoor in staat zijn hun doel te bereiken. Luxor's programma is deze week door de K. F. C. afgekeurd. Bescheiden begin groeide uit. Het aanvangskapitaal van 8.100. liet niet toe, dadelijk heel veel te doen. Er waren enkele toelagen toe gekend en subsidies voor universi taire instellingen gegeven. Naarmate het kapitaal steeg door schenkingen en legaten werd de activiteit groter. In 1898 volgde een groot legaat van de oud-Leidenaar Jacobus Sohelte- ma, waardoor het fonds in staat was de latere Amsterdamse hoogleraar Steinmetz als privaat-docent een col lege te doen geven in de sociologie. 1917 wordt een belangrijk jaar voor het fonds. In dat jaar wordt van Vollenhoven rector magnificus. Op 8 Februari gaven enige vrienden hem ter gelegenheid van zijn rectorale rede een bedrag van 20.000.om te besteden in het belang der univer siteit. Het bedrag werd door de be giftigde aan het Universiteitsfonds overgedragen. Van Vollenhoven gaf voorts de commissie van uitvoering in overweging, de gelden van het fonds niet uitsluitend te versnippe ren aan kleinigheden, maar b.v. de helft van de jaarlijkse.rente terzijde te leggen voor een groter plan. In die geest werd van Vollenhoven ook de grondlegger van de zogenaamde Rapenburgpolitiek van het L.U.F., door bij testament zijn eigen huis aan het fonds te legateren. In het kader van die politiek werd in 1937 het Rapenburgpand aangekocht, dat sindsdien als het Snouckhuis bekend heid in de Leidse universitaire we reld heeft verkregen. Onlangs kon het pand Rapenburg 6 worden aan gekocht. dat naar de stichter van het fonds thans het van der Lithhuis heet. Ook het huis van de kort voor de bevrijding zo tragisch omgekomen prof. Telders kwam in het bezit van het fonds. Onmiddellijk na het beëindigen van zijn rectoraat stimuleerde prof. van WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG. Nu en dan overdrijvende wol kenvelden maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelij ke richtingen, plaatselijk iets ho gere middagtemperaturen. Vollenhoven een hervorming van het fonds en een steeds groeiende acti viteit. Het curatorium herrees op 8 Februari 1918 als universiteitsraad, samengesteld uit een twintigtal oud- Leidenaren. Het aantal werd nog ge leidelijk uitgebreid en bedraagt thans 75. Het fonds rust daardoor op een veel bredere laag van vrienden van de academie. In 1918 was het kapi taal reeds tot over de ton gegroeid, in 1931 werd de drie ton overschre den, en thans bedraagt het ƒ670.000. Het fonds kan daar dankbaar over gestemd zijn, doch niet voldaan, want de eisen van een moderne universi teit, wier voorhoede het fonds wil zijn, stijgen sneller dan de middelen van het fonds. Het mag een wonder heten, zo vervolgde spr., dat het fonds, tij dens de bezetting ongemoeid is gela ten, uiteraard werd alles gedaan om geen aandacht te trekken en men be sloot zelfs het innen van de contribu ties stop te zetten. Waar nodig en mogelijk bleef het fonds geldelijke en sociale steun bieden. Na de bevrij ding werd het werk in volle omvang hervat en de bloei der universiteit vraagt een ongekend groot aantal bijzondere leerstoelen. Voorts wees prof. van Eysinga op de contacten me de stichting „Pro Civitate Acade mica Lugduno Batava", waaruit o.m. het Pryteneum geboren werd. Het maximale vooroorlogse aantal contri buanten van circa 2500 is tot circa 6000 opgevoerd. Zolang de academie een rijksuni versiteit blijft, goedeels beheerd door een Haags departement, dat weer afhankelijk is van begrotingsposten, zo lang blijft de functie van het fonds voor alles het zijn van een voorhoede, aldus spr. Wil de univer siteit op internationaal peil blijven, dan nemen de eisen, die zij stellen moet steeds toe. Dan dient ook het fonds kapitaalkrachtiger te worden, betgeen zeer wel mogelijk is als al le alumni en oud-alumni met een zedelijke plicht gaan voelen, gedu rende het leven te contribueren en minstens 100 te legateren. Spr. eindigde met een woord van hulde aan mej. mr. Bolk, die vele ja- len op voortreffelijke wijze voor het fonds heeft gewerkt. Met een enkel begeleidend woord bood daarna mr. K. P. van der Man- dele uit Rotterdam als voorzitter van het „Fonds der vrijheid in memo- riam prof. mr. B. M. Telders" het Leids Upiyersiteitsfonds als jubi leumgeschenk een som van 100.000 aan, waarmee het kapitaal van het fonds de driekwartmillioen is gepas seerd. Prof. van Eysinga dankte in hartelijke bewoordingen voor deze bijzondere gave en getuigde daarbij ook van een persoonlijke grote waar- dernig voor de aanbieder. WELKOM, OUD-ALUMNI, in de Sleutelstad. Welkom, Leidens oud-studenten, die vandaag zijn teruggekeerd in de stad van hun jeugd! Ge zult Leiden veranderd vinden, sedert ge dagelijks uw gang naar het Rapenburg maakte. Veranderd in z'n uiterlijk. Want het Station is gesloopt, nieuwe huizen zijn gebouwd, oude woningen verdwenen, andere straten aangelegd en bruggen verbouwd of over bodig geworden door het dempen der grachten. Veranderd ook in z'n lustrjimviering. Wellicht denkt ge terug aan uw studentenjaren vóór de oorlog, toen lustra gevierd konden worden met pracht en praal van kostbare maskerades. De tijden zijn veranderd en aan dit feest zult ge dat bemerken. Het feest behoeft er niet minder door te zijn! In tegendeel! Want dit keer hebben ook de Leidse burgers een groot aandeel in de feesten gehad. Dat is een winstpunt. Een groot winstpunt. En bovendien, geloven wij, doet het er niet zoveel aan toe, welke feesten men u voorzet. Het gaat er om weer eens in Leiden te zijn, de oude Aca demie nog eens te zien, over het Rapenburg weer eens te mogen wandelen, misschien uw hospita zo dat goede mens nog leven mocht eens opzoeken en vragen of u nog eens even in uw oude kamer mag kijken. Uit het raam ziet u de stad dan weer li\^en. Misschien een geheel ander beeld dan vroeger. Misschien ook hele maal niet veranderd. Dat ligt er aan, waar ge vroeger uw „hok had. Dit zullen voor u ongetwijfeld de grootste genoegens zijn bij deze feesten. Daarnaast wordt u een programma geboden, dat uitstekend verzorgd is. Wilt daarin zien, dat ook de huidige generatie van studenten in Leiden nog niets heeft ingeboet aan originaliteit, geest drift en werklust. Maar wat ge in Leiden ook komt doen, weest welkom. Vier da gen zult ge u weer jpng voelen tussen de studenten. Viert feest met hen. En neemt een gelukkige herinnering mee aan het Leiden van 1950. Weest welkom!

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2