S)e &2ki6£0oti/fca/iit Nutteloze plannen Guerilla tegen 't Rode Leger Ook Amerik. hulp na 1952 Westerlings uitlevering Varkensvlees naar Duitsland Boedapest stopt de radio-kiertjes De a.s. conferentie over het plan-Schuman ZATERDAG 10 JUNI 1950 41ste JAARGANG V No. 11999 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSIREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Uncle Sam helpt ook 1952 5. ^m' en ^v- 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 O EG IN DEZE WEEK heeft de se- cretaris-generaal van de UNO zijn vredesplan bekend gemaakt, het plan dat een onderwerp van bespreking heeft uitgemaakt in de verschillende hoofdstee.en, welke Trygve Lie be zocht, en ook in Moskou. Door het meer geruchtmakende nieuws van de Belgische verkiezingen en van de (geringe) absolute meerderheid, welke de C.V.P. behaalde, is het vre desplan van Lie in de verdrukking gekomen. Hetgeen op zichzelf niet zo erg jammer is, want zoals iedere oplettende lezer heeft kun nen constateren veel nieuws be vatte dat plan niet. Het heeft in de hoofdsteden der verschillende landen dan ook weinig weerklank gevonden en de verwachtingen, dat er iets van terecht zal komen ,zijn niet bepaald hoog gespannen. „Kort gezegd komt Trygve Lie's plan hierop neer, dat de vrede al leen maar gered kan worden door het organisme van de Verenigde Na ties weer in bedrijf te brengen en behoorlijk, volgens de oorspronke lijke opzet, te laten functioneren", constateert „De Tijd" en het blad vervolgt: „Ware de zaak niet zo hoogst ernstig, men zou in de verlei ding komen te constateren, dat Tryg ve Lie op grond van zijn besprekin gen in de hoofdsteden van de we reld tot de verrassende ontdekking is gekomen, dat de beste manier om een oorlog te voorkomen is, om niet met een oorlog te beginnen. Deze gedachte kan brillant zijn, zij is in ieder geval niet nieuw." Het is begrijpelijk, dat Trygve Lie het belang van de UNO naar vo ren brengt; hij zou al een slechte se cretaris-generaal zijn, als hij dat niet deed. Maar men kan nu eenmaal een defect geraakte machine niet op gang krijgen, door te constateren, dat zij weer moet gaan draaien. Wil men dat bereiken, dan moet men de fout opsporen, die het defect heeft veroorzaakt en deze zien te herstel len. En als wij trachten die oorzaak op te sporen, dan constateren wij met ontstellende duidelijkheid, dat de diepste oorzaak van alle ellende is: de onwil van de volken om de we reld door recht te laten regeren in plaats van door macht. Het is spe ciaal Rusland geweest, dat de machtsfactor in de schaal heeft ge gooid, dat met veto's zwaaide zodra een besluit genomen dreigde te wor- dne, dat niet naar z'n zin was en dat eenvoudig weg liep als de rest niet naar z'n pijpen wilde dansen. Daar tegenover de macht van het recht te stellen betekende weinig; er zat niets anders op dan het recht van de macht er tegenin te plaatsen. En zo zitten wij alweer in de impasse. Of midden in de „koude oorlog", als men die term liever wil. |"\E VRAAG is nu: wat heeft Tryg- ve Lie er toe gebracht om zijn voorstellen, die niets nieuws bevat ten, toch te publiceren? Alles wat hij voorstelt, is reeds vroeg gepro beerd en steeds mislukt. Waarom komt hij er opnieuw mee aandra gen? Het enige antwoord zou moeten zijn: omdat hij reden ziet om te ver onderstellen, dat thans wel moge lijk is wat vroeger nog niet moge lijk bleek. Met andere woorden, dat er in Moskou een kentering zou zijn te bespeuren. Nu moge Lie een bekwaam en scherpzinnig man zijn, maar voordat wij geloven aan een radicale omme keer in het Kremlin, moet er heel wat meer gebeuren. Trygve Lie stelt bijv. voor, de Vei- lighei:sraad weer op gang te bren gen. Uitstekend, maar zal men dan de vertegenwoordiger van nationalis tisch China om hals brengen? Doet men dat, ja, dan zal Moskou wel willen terugkeren, want dan heeft het zijn zin gekregen. Ma?r doet men dat niet, dan zien wij de Russen niet terugkeren. Wat heeft het dan voor nut, zo zijn wij geneigd te vragen, om opnieuw te willen vergaderen met mensen, die alleen komen als de anderen wil len capituleren. De Amerikaanse minister Acheson heeft dan ook reeds te kennen gege ven, dat hij weinig heil ziet in Lie's plan. „Wij kunnen ons niel veroorlo ven te wachten en alleen maar te ho pen dat de Russische politiek veran deren zal. We moeten de vrije we reld vastbesloten blijven versterken, orpdat dit de enige basis is waarop duurzame overeenstemming met de Sovjet-regering mogelijk is", aldus Acheson. 't Is jammer, mar er zit niets an ders op. Door Kaukasische stammen EEN SERGEANT van het Rode Leger, die naar West-Berlijn is uitge weken, heeft mededelingen gedaan over een hardnekkige guerilla- oorlog, die in de Kaukasus woedt tussen de bergbewoners en het Rode Le ger. Deze sergeant Michael Koe rats jef vertelde, dat deze guerilla wordt gevoerd door de achtergeblevenen van enkele Ingoesji-stammen, die in 1944 van de Zuidelijke Kaukasus en massa waren gedeporteerd naar Siberië. Moskou wilde hen op deze wijze straffen voor vermeende of werkelijke hulp, die zij hadden verleend bij de Duitse opmars door de Kaukasische olievelden. bevolking vanwege verraad en on gehoorzaamheid dezelfde dag nog zou worden gedeporteerd. Een deel van de bevolking heeft weten te pntsnap- pen en voert sindsdien een guerilla- oorlog tegen de Russische regerings troepen", aldus sergeant Koeratsjef. Sergeant Koeratsjef stamt uit het zelfde bergdistrict als de Russische kolonel Takojef, die al eerder naar Engeland is gevlucht. Hij is de zoon van een boer, wiens bedrijf in 1945 werd gecollectiviseerd. In dat zelfde jaar werd hij naar Duitsland gestuurd met de Russische bezettingstroepen Koeratsjef is twee weken geleden van een verlof in Rusland naar zijn standplaats Berlijn teruggekeerd. On middellijk na zijn terugkomst is hij gedeserteerd. De Britse bezettings autoriteiten hebben hem als politie ke vluchteling asyl verleend. Het dorp, waar Koeratsjef woont en v/aar hij zijn verlof heeft doorge bracht, ligt op slechts acht kilome ter van de vroegere Tsjechen-Iin- goesji-republiek, die in 1944 van de aardbodem werd weggevaagd door de massale deportatie der bewoners Koeratsjef zei, dat volgens zijn beste weten de Ingoesji nooit met de Duit sers hadden gecollaboreerd. Hij is persoonlijk getuige geweest van de deportatie der bergbewoners, die 23 Februari 1944 werd uitgevoerd. „Om zeven uur in de morgen", zo vertel de Koeratsjef, „werden de bewoners van alle Ingoesji-dorpen en neder zettingen opgeroepen deel te nemen aan een viering ter ere van het Rode Leger. Toen zij op de aangeduide punten bijeen waren, werden zij om singeld door met automatische gewe ren en mitrailleurs gewapende sol daten. Partij vertegenwoordigers maakten daarop bekend ,dat de hele PRINS CHARLES BEWONDERDE KLEURIGE PARADE. Van een muur van Clarence House af, be wonderde prins Charles de schitte rende kleurrijke parade „Trouping the Colour", die ter gelegenheid van zijn grootvader's verjaardag in Lon den werd gehouden. Vijftienhonderd man van de Schot se Garde, de Goldstream, de grena diers, de Garde van Wales en de Ierse garde trokken op de muziek van hun verenigde bands in ceremo nieel tenue met de warme berenmut sen op, voorbij de Koning. Trumati zegt thans hulp toe jöRESIDENT TRUMAN kondigde gisteren voor de eerste keer in het openbaar aan, dat Amerika na het einde van het plan-Marshall in 1952 Europa verdere economische hulp zal geven. De Amerikaanse po litiek van hulpverlening kan niet plotseling ten einde komen, zei de president. Als dit zou gebeuren zouden de gevolgen rampzalig zijn voor Europa en ook voor ons. Ons nationaal belang ligt in een gezonde we reldeconomie en dit blijft ook na 1952 het geval. Dan is het even no dig als nu een sterke economische basis voor de wereldvrede te hebben", aldus Truman. I TIJDENS HAAR BEZOEK aan ver- scheidene gemeenten in de provin cie Utrecht, Vrijdagmiddag, kreeg H. M. Koningin Juliana in Benschop, waar zij een krans legde bij het ver- zetsmonument, van een deputatie vrouwen van de R.K. boermnever- eniging een kaas aangeboden. Te vens kreeg koningin Juliana een poef met het gemeentewapen (op de achtergrond, vóór de aanbieding). Reeds vóór zijn vertrek uit Lon den na de vergadering van de Atlan tische Raad heeft Dean Acheson ver klaard, dat het einde van het plan- Marshall niet het einde van Ameri- ka's belangstelling voor Europa's economische toestand betekent. Maar gisteren somde de president op wat Amerika zal doen na 1952. Het was een lijstje van zes punten. Amerika zal meer goederen invoe ren en zo meer dollars beschikbaar stellen voor Europa. Er moeten plan nen worden gemaakt om meer dol lars in het buitenland te beleggen. Meer Amerikanen moeten hun vacan- ties in het buitenland doorbrengen De invoerrechten en andere hinder palen voor de invoer moeten worden verlaagd en uit de weg worden ge ruimd in ruil voor Europese maatre gelen van dezelfde aard. Het is no dig ruime beginselen voor de inter nationale handel te ontwikkelen, zo als zij zijn vastgelegd in het handvest van de internationale handelsorgani saties. De onontwikkelde gebieden in de koloniën moeten geholpen wor den omdat daardoor een ruimer ge bied voor de handel ontstaat. De president zei niet dat de Ame rikaanse invoerrechten onmiddellijk verlaagd moeten worden. De voor malige minister voor het leger, Gor- HO TSJI MINH VERVANGEN? De correspondent van de „Times" maakt melding van niet bevestigde berichten, volgens welke Ho Tsji Minh geen hoofd van de Viet-Minh- regerir.g meer zou zijn doch zou zijn vervangen door Dang Ksoean Khoe, een jonger persoon, die in nauw contact zou hebben gestaan met de minister van defensie van Viet Minh. Volgens aangehaalde be richten zou Ho Tsji Minh de leiding gekregen hebben van de communisti sche ceweging in gehee lZuid-Oost- Azië. Volgens „Le Monde" is Dang Ksoean Khoe een Tongkinees, veer tig jaar oud, tweemaal gearresteerd (in 1930 en 1939) en in 1941 lid ge worden van het centrale comité van de Indo-Chinese communistische party. SUPERFORT SCHOOT OP ZICHZELF. De commandant van het Woens dagavond bij de Britse Oostkust neer gestorte Amerikaanse Superfort heeft op een persconferentie ver klaard, dat zijn toestel is veronge lukt doordat het onderbrekingsme chanisme van de mitrailleurkoepels tijdens schietoefeningen weigerde. Dit mechanisme verhindert, dat de mitrailleurs vuren zodra zij op het vliegtuig zijn gericht. Als gevolg van dit defect werd de buitenste rechter motor door kogels uit de twee ma chinegeweren van de geschutkoepel vóór op de romp getroffen. Het toe stel vloog op 230 meter. „Nadat ik 70 meter had gedoken om de brandende motor te doven", aldus de commandant, „zag ik in, dat dit nutteloos was en ik gaf de be manning opdracht het toestel te ver laten". don Gray, werkt echter aan een rap port waarin volgens sommige wordt gezegd, dat onder de tegenwoordige wetten de invoerrechten niet meer verlaagd kunnen worden. Men ver wacht, dat dit rapport nieuwe wet ten tot verlaging zal voorstellen, die het volgend zittingsjaar van het Con gres zullen worden behandeld. GELUKKIG LOOS ALARM. Donderdagavond werd de bevol king van Panama door een hevige schrik bevangen, toen de plaatselijke radio haar gewoon programma on derbrak voor het doorgeven van een bericht, volgens hetwelk de Russen zo pas Duitsland hadden overweldigd. Het ging in werkelijkheid om een misplaatste grap van onbekenden, die zich toegang hadden weten te ver schaffen tot de telexmachine op de vlieghaven van Tocumen in de lo kalen van de „International Airlines Company". Deze slaagden er in een eerste boodschap, die zij zogenaamd uit Miami van een Amerikaans nieuws bureau hadden overgenomen, door te geven en volgens welke 100.000 Russen, gesteund door pantserwa gens en vliegtuigen, de demarcatie lijn waren overgetrokken. In de tweede boodschap, welke kort daarop werd doorgegeven, werd verklaard, dat president Truman krachtdadige tegenstand had bevolen. Het valse bericht zou medegedeeld zijn aan president Arnulfo Arias, die op het ogenblik in zijn zomerver blijf te Boquete met vacantie is en die zo meent men, zich reeds gereed maakte om dadelijk per speciaal vliegtuig naar de hoofdstad terug te keren, toen een tegenspraak van het nieuwsbureau uit New York werd omgeroepen. Bedoeld nieuws bureau was dooi zijn plaatselijk correspondent telegrafisch opgeroe pen en wist dadelijk de bevolking tot rust te brengen. VLIEGTUIG ONTHOOFDT MEISJE Een onbekend gebleven vliegtuig, dat laag over het strand te Cliften Beach bij Karatsji vloog, heeft een 18-jarig meisje onthoofd en twee van haar vriendinnen gewond. Vol gens ooggetuigen vloog het toestel eerst enige malen over, voordat het ongeval gebeurde. Een tweede meisje, dat door het laagvliegende vliegtuig werd ge wond, is Vrijdagavond in het zieken huis overleden. De politie te Karatsji stelt thans een onderzoek in naar de omstandig heden, waaronder een „Tiger Moth" van de Pakisanse luchtmacht, die Vrijdag een vlucht heeft gemaakt, zijn landingsgestel beschadigd heeft. Een onverwachte getuige uit Nederland! De behandeling van het door In donesië gedane verzoek om uitleve ring van kapitein Raymond Wester ling is heden door het hooggerechts hof van Singapore op verzoek van Westerling tot 21 Juni verdaagd. Westerlings advocaat, F. R. Mas- sey, vroeg om verdaging van de be handeling van het verzoek tot uitle vering om enige getuigen te kunnen voorbrengen. Aan Reuter verklaarde Massey, dat een van hen „een onver wachte getuige uit Nederland" was. Westerling had verder zijn advo caat gevraagd door middel van de Nederlandse consul te Singapore po gingen in het werk te stellen om van de Indonesische regering voor zijn vrouw en drie kinderen vergun ning te verkrijgen om Indonesië te verlaten. Massey heeft thans mede-* gedeeld, dat op dit verzoek officieel afwijzend is beschikt. PRINS BOUDEWIJN ZOU ZICH GAAN VERLOVEN Prinses Isabel, de 18-jarige dochter van de Franse kroonpretendent prins" Henri, zou zich gaan verloven met de 19-jarige zoon van koning Leopold van België, prins Boudewijn, aldus meldt de Parijse correspondent van de Londense Daily Express. Prinses Isabel studeert filosofie in Parys. Sinds de regering op advies van het bedrijfschap voor vee en vlees on langs de export naar Duitsland heeft opengesteld, werken de grote export slachterijen in Nederland op volle ren om de geslachte varkc respectabele hoevcemeden over de Oostelijke grens te helpen. De ex portcentrale van de Noord-Brabant se Christelijke Boerenbond te Eoxtel, die behalve eigen slachterijen nog 'n viertal andere abattoirs voor de drukte heeft moeten inschakelen voert per week ongeveer 300 ton aan geslachte varkens naar Duitsland. Bij Welling's exportslachteryên te Borculo werkt men al evenzeer on der hoogspanning, terwijl Zwanen berg in Oss en Limco in Weert ook met belangrijke orders zitten. In to taal zal iedere week voor bijna dui zend ton over de grens gaan. Accoord met 20 Juni Naar van officiële zijde Is verno men, hebben de regeringen van Bel gië, Nederland, Luxemburg, West- Duitsland en Italië zich alle accoord verklaard met de datum 20 Juni, welke door de Franse regering voor de opening van de besprekingen te Parijs over de steenkool- en staal- pool was voorgesteld. Het Franse kabinet heeft een klei ne permanente ministeriële commis sie benoemd, die aan het voorberei,- een van de besprekingen zal mede werken en later ter beschikking zal staan voor de behandeling van vraagstukken, die in de loop der be sprekingen, van het Franse stand punt uit bezien, zich zullen voor doen. In het gesloten IJzeren Gordijn F%E COMMUNISTISCHE regering van Hongarije heeft nieuwe maatre- gelen genomen om het land ge heel van het Westen af te sluiten, zo verneemt A.P. in diplomatieke kringen te Wenen. Twee fabrieken van radiotoestellen hebben opdracht gekregen op grote schaal volks-radio- toestellen, waarmee men alleen naar radio-Boedapest en radio-Moskou kan luisteren, te vervaardigen. De afgelopen week werden 320 ka tholieke onderwijzers geschorst en meer dan honderd van hen geïnter neerd. De bond van amateur-fotografen heeft zijn leden gewaarschuwd, dat er zware straffen zijn gesteld op het fotograferen van bruggen, fabrieken, stations, militaire gebouwen, terrei nen en inrichtingen en regeringsge bouwen. Thans kan men hiervoor zelfs tot de doodstraf veroordeeld worden. Duitse missionarissen weer aan 't werk Meer dan achtduizend Duitse mis sionarissen en zendelingen werken thans weer zijn posten in Azië en Afrika. De Katholieke Missie heeft zich, volgens mededelingen van „Die Neue Zeitung", het snelst kunnen herstellen dank zij de ondersteu ning welke zij heeft ontvangen van de te Rome gevestigde Congregatie tot Uitbreiding van het Geloof. Het aantal Duitse missionarissen beloopt thans 8000, die verdeeld zijn over een zestigtal missiposten in Afrika, Oost-Azië en de Stille Zuidzee. Hoe wel de Duitse missies daar tijdens en na de oorlog zware verliezen heb ben moeten lijden zijn de posten in de kern behouden gebleven. Slechts de missiegebieden in Abessinië, Pa lestina en Nederlands Guinea moes ten worden prijsgegeven. Waar de Duitse missionarissen het herstel werk van hun posten weer hebben kunnen opnemen dankten zij dit voor een belangrijk deel aan de medewer king van buitenlandse missies, welke als waarnemers van de belangen dei- Duitse congregaties waren opgetre den. Een van deze fabrieken is de ..Standard Electric" .voorheen een filiaal van de Amerikaanse „Interna tional Telephone and Telegraph Comp.", welk filiaal in beslag werd genomen daar het een „centrum van spionnage en sabotage" zou zijn ge weest. De Amerikaanse directeur, Robert Vogeler, werd bij die gelegen heid gearresteerd en tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Verder zijn alle vergunningen aan particulieren scholen, om Westerse talen te onderwijzen, ingetrokken. Russisch is nu de enige vreemde taal, dit in Hongarije onderwezen mag worden. De jacht op spionnen wordt steeds intensiever, wekelijks worden hon derden personen van alle rangen, standen en beroepen gearresteerd op beschuldiging van spionnage. De ministeriële commissie bestaat uit premier Georges Bidault, de mi nister van buitenlandse zaken, Ro bert Schuman, de minister van fi nanciën, Maurice Petsche, de minis ters van productie, Jean Louvel, de minister van arbeid, Paul Bacon en de minister van justitie, René Mayer. Het hoofd van de Franse delegatie ter conferentie is nog niet aangewe zen, maar het is zo goed als zeker, ciat het Jean Monnet, de geestelijke vader van het plan tot samensmel ting van de Europese zware indus trie, zal zijn. Het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied heeft Vrijdag met algemene stemmen besloten het plan-Schuman te steunen en „on voorwaardelijk zijn ervaring in dienst van de verwerkelijking ervan tc stellen". De Britse gedelegeerde in het ge zagsorgaan heeft dus eveneens zijn stem aan dit besluit gegeven. Ko-bleitje... Wie zich op zijn zonden beroemt tegenover de mens, zal door God tot schaamte gebracht worden.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1