Premieregeling voor woningbouw Pluimveehandel sterk belemmerd We liepen van het kasje naar de muur Omzetverloop in de detailhandel Over April 1950 Nog 5 pet. aardappelmeel Oude tientjes en honderdjes Verduisterende belastingconsulent VRIJDAG 9 JUNI 1950 (IE I.EIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Inwerkingtreding op nader tijdstip De minister van Wederoubouw en Volkshuisvesting heeft de premie regeling woningbouw 1950 bekend gemaakt. Zij zal op een nader te be palen tijdstip in werking treden. Zoals bekend is, treedt deze rege ling in de plaats van de financie- rtngsregeling woningbouw 1948. Evenwel zullen zij, die met finan ciële steun op grond van de finan cieringsregeling woningbouw 1947 of de financieringsregeling woning bouw 1948 bouwden, in het genot blyven van de hun bij beschikking toegekende jaarlijkse bijdragen. Zij, van wie een aanvrage om steun ingevolge de financieringsregeling woningbouw 1948 in behandeling is, maar die nog geen beschikking tot toekenning van een jaarlijkse bij drage hebben gekregen, zullen thans een premie kunnen krijgen. Een premie op grond van de nieu we premieregeling kan worden toe gekend aan natuurlijke en rechts- peisonen voor de bouw van eenge zinshuizen, maximaal groot 375 M.3 of voor de bouw van meergezinshui- zen, waarvan de woningen maximaal 325 M.3 groot mogen zijn. Hoofden van gezinnen met meer dan zes in wonende kinderen, die zich verbin den met hun gezin de aangevraagde woning te betrekken, kunnen voor eengezinshuizen met een maximale inhoud van 450 M.3 premie aanvra gen. In afwijking van het bepaalde in de financieringsregeling woning bouw 1948 kunnen thans ook de woongedeelten van woningen met bedrijfsruimte in aanmerking komen voor premie, mits het woongedeelte niet meer dan 375 M.3 voor de ge zinnen met meer dan zes inwonen de kinderen hoogstens 450 M.3 be draagt en de aanvrager de woning met zijn gezin zal bewonen. De toe te kennen premiebedragen Kolenhandelaren klagen Gistermiddag is te Nijmegen het tweedaagse congres gesloten, Ihet eerste na opheffing van de kolen- distributie - van de Nederlandse Katholieke Bond van Handelaren in brandstoffen „Sint Theobald." De bondsleiding zeide, dat het publiek niet voldoende was inge licht over de levering van goed kope kolen tegen zomerprijzen. Ve len menen de hele wintervoorraad tegen goedkoper prijs te kunnen in slaan. De waarheid is, dat de han delaren slechts een zesde van het jaarkwantum kregen toegewezen. De aanvraag was dus veel groter dan het aanbod. Men hoopt, dat de betrokken minister in deze nood toestand nog zal kunnen voorzien, juist ten behoeve van de finnanci- eel zwakkeren, aldus spreker. Uit eigen kring werd geklaagd, dat handelaren een onverstandig gebruik maken van de vrijheid in de handel, na opheffing van de kolendistributie. Sommigen verko pen onder de normale prijs. De secretaris van de bond, de heer J. v. d.. Pol, deed dat ook nog uitkomen in zijn jaarbeschouwing, daaruit bleek, dat handelaren zich niet eens houden aan de vérkoop prijzen, door het rijkskolenbureau vaicgesteld. sommigen zakken met hun prijs zo diep, dat redelijke winst er niet meer overschiet. Geen afdoend bestrijdings middel tegen de vogelpest Ofschoon het reeds een week ge leden is, dat in de gemeente Barne- vel op twee pluimveebednjven een in Barneveld dorp en een in Stroe - pseudo-vogelpest geconsta teerd werd, kwamen er tot nog toe geen nieuwe gevallen voor. Intussen kwam het vervoerver*- bod af en daar ondervindt de pluimveehandel natuurlijk erg" veel hinder van. Daar van een geregelde handel geen sprake is, lopen de prijzen uiteen. Desgevraagd verklaarde dr. Hoogland, gemeenteveearts en plaatsvervangend inspecteur bij de gezondheidsdienst voor dieren, dat niet beleend is, hoe de besmetting te Barneveld ontstaan is. Wel is het vermoeden zeer sterk, dat een groothandelaar in slachtpluimvee, waarbij het te slachten gevogelte uit alle windstreken werd aange voerd, de vogelpest op zijn bedrijf gehad heeft. Tot zijn spijt moest dr. Hoogland voorts nog opmerken, dat er helaas nog geen afdoend bestrijdingsmid del bestaat. Men heeft de overtui ging, dat de besmetting optreedt door aanraking van de kippen met elkaar of via de mest van de zieke •dieren, waarin de smetstof maan denlang gevaarlijk schijnt te blij ven. Daarom is van zo'n groot be lang, dat kippenkisten goed ont smet worden. In het buitenland heeft men er varingen opgedaan met inentingen. Dode entstof zou enige onvatbaar heid geven als het meermalen toe gediend isc Levende, maar afge zwakte entstof geeft onvatbaarheid voor het leven, doch heeft het na deel, dat zeer veel kipnen ernstig ziek^ worden of doodgaan. De eier- proQuctie wordt er ook ernstig door geschaad. Mocht de pseudo-vcgelpest een epidemisch karakter krijgen dan zou er weinig keus overblijven. D: Hoogland was echte; omtrent de v5'breiding van ue:s ziekte niet pessimistisch. Als het desinfecteren maar grondig toegepast wordt zijn vastgesteld in een schema, dat tegeiijk met de premieregeling in de staatscourant is opgenomen. Deze bedragen zijn afhankelijk van het aantal personen, waarvoor de woning geschikt is. Bij de bepaling van het aantal personen, dat de woning kan bevat ten, wordt uitgegaan van het aantal slaapvertrekken. De premiën voor woningen geschikt voor 2 t.m. 13 en meer personen, va riëren van 3000 tot 5000 voor een- gezinshuizen en woningen in meer- gezinshuizen met twee woonlagen, van 3100 tot 5200 voor woningen in roeergezir.sbuizen in drie woonla gen en van 3200 tot 5600 voor wo ningen in meersgezinshuizen met vier of meer woonlagen. Voorts kunnen nog toeslagen op de premiën worden toegekend voor fun dering en grondkosten. Evenals zu'.ks met alle van rijks wege gefina Vierde woningen het ge val is, stelt de minister de huur van de woning vast in overleg met het gemeentebestuur Bij de huurvast- stelling wordt rekening gehouden BADJASSEN BADCOSTUMES BADBROEKEN BREESTRAAT 152, LEIDEN, TEL. 20904 met een verhoging van 30 pet. bo- van het peil Mei 1940. De aanvragen om premie moeten op bij de gemeente-secretarie ver krijgbare formulieren worden ge daan, welke tegelijk met de plannen bij het gemeentebestuur moeten wor den ingcdienci. Verder is naast £eze premierege ling een .verminderde premierege ling woningbouw 1950" afgekondigd, welke eveneens op een nader te be palen tijdstip in werking zal treden Gemeenten, die bereid zijn een deel van het haar toegewezen bouw volume aan te wenden voor woning bouw met vei minderde premie, zul len dat hiervoor aan te wenden deel met 50 pet. mogen verhogen. Circus Kruis ofwel: Militair Gezag (Van onze speciale verslaggever). In elkaar getimmerd op onze Re geringshelling van Engeland en op gekomen vanuit Engeland, heeft het Militair Gezag de bevrijding van Ne derland op de voet gevolgd. Eerst heeft het geëxperimenteerd in de zuidelijke provincies en trok toen verder noordwaarts om er nu vijf jaar geleden te worden tot een ergernis van velen. Het grote publiek, dat met dit nieuwe gezag te maken kreeg, rede neerde ongeveer aldus: na de be zetter ben je nu eindelijk wees baas in eigen huis, of daar krijg je een stelletje auotriteiten over de vloer, die ieder op hun beurt zelf de baas trachten te spelen die allemaal naast elkaar schijnen te werken en gerech tigd zijn, de lakens uit te delen. Inderdaad, zo leek het menigmaal. De bevrijde burger waande zich in een doolhof, waar men zélf de weg ging van het bekende kastje naar de piuur en waar het geleek op een doodsgedrang van in militaire uitrus ting gestoken burgers met grote be voegdheden. Men trachtte zijn ziel in lijdzaamheid te Bezitten; men vul de formulieren in en stond in de rij; men oefende geduld, maar kreeg nauwelijks antwoord op vragen. Eigenlijk een boodschappen jongen. Dat Militair Gezag was eigenlijk een hoofdkwartier met filialen, met militaire commissarissen in de pro vincies en de grotere steden Zo leek het verdacht veel op een miniatuur Binnenhof, hetgeen zeker niet de be doeling mocht zijn. Want de taak van het M.G. kon niet anders zijn dan die van een helpende hand, om na melijk de Departementen in Den Haag en alle andere burgerlijke be stuursorganen in stad en dorp zo gauw mogelijk weer in het zadel te helpen. Eigenlijk was het een soort van boodschappenjongen tussen onze burgerlijke autoriteiten en de Geal lieerden; het hielp bij de distributie van levensmiddelen en had tot taak de burgerlijke bestuursinstanties te zuiveren. En dit alles diende te ge schieden in een rustige sfeer. Daar om was het M.G. er tevens verant woordelijk voor dat er geen relletjes in het pas bevrijde Nederland zou den voorkomen. Al dié opdrachten verliepen vaak ingewikkeld en de burger die toch wel iets wilde bereiken, zag toe, hoe zeer de mensen van het M.G. de be staande autoriteiten vaak in de weg tóepen of allemaal naast elkaar werk ten. Dat gaf1 aanleiding tot verwar ring of zelfs tot een beetje ruzie, wie er nu eigenlijk bevoegd was om wat te doen. Dan bleef er deze troost over, dat het driekoppige bestuurs- monster van die na-bevrijdingsmaan den slechts een zeer kort leven be schoren was en dat tenslotte de zelf gekozen bestuursleden zouden over blijven. Intussen in Nederland herrezen. Ondanks al die belemmeringen is Nederland nochtans herrezen; want hoezeer critiek op het M.G. in die dagen gerechtvaardigd was, er werk ten toch ook veel mannen aan, in vaderlandse trouw zonder eigenbaat, met verstand en beleid. Zij waren het, die in beleidskwesties niet over stag gingen, die begrepen, dat het Militair Gezag wel een eigen me ning over bepaalde bestuursaangele genheden mocht hebben, maar er verder dan ook helemaal niets over te zeggen had. Want dat was politiek en politiek werd en wordt in ons vrije land niet gemaakt door mensen in uniform, ook al hebben ze nog zoveel tijdelijke bevoegdheden in hun portefeuille ge lijk eenmaal de mensen van het M. G. Deze laatsten hebben zich dat he laas niet steeds gerealiseerd. Kwis tig zün ze omgesprongen met de Rijksgelden. vorderden huizen en auto's .toerden gans het land door en verwierven zich aldus de naam van leden van het Circus Kruis. Want de huidige generaal was hun aller be velhebber en zijn naam is aan die van het M.G. min of meer blijven hangen. Een gepeperde rekening werd gepresenteerd. Afgezien van het feit, dat ons Mili tair Gezag belangrijk werk heeft ver richt, waardoor de Geallieerden niet dieper dan nodig behoefden in te grij pen heeft dit bestuur in overgangs tijd aan het herrijzende Nederland heel veel geld gekost. Alleen reeds over het jaar was de kapitale som van 100 millioen gulden gemoeid. Toen kwam de liquidatie, welker kosten op 1.5 millioen werd geschat, en de in boekvorm geschreven ge schiedenis, zoals die officieel van 14 September 1944 tot 4 Maart 1946 heeft geduurd, doch ook reeds er voor en er na het nodige aan onze berooide schatkist heeft gekost. Zonder de bijlagen had men 650 bladzijden druks nodig voor het ont rukken van anderhalf jaar M.G. aan de ondankbare vergetelheid. Nu de werkzaamheden in de Oos terpolder een aanvang hebben geno men, geven wij in bijgaande kaart een overzicht van de huidige stand van het grootste plan om de gehele voormalige Zuiderzee droog te leg gen. In de kaart is de gehele ontwik kelingsgang aangegeven -vanaf het allereerste begin. Na de proefpol- der te Andijk volgden Wieringer- meer Afsluitdijk en N. O.-polder. Thans is een begin gemaakt met de Oosterpolder, waarna nog twee grote polders volgen. Met deze werkzaamheden is het plan van Ir. Levie, de geestelijke vader van dit project goeddeels tot uitvoering gebracht. Behalve een aanzienlijke vergroting van het landbouwereaal, zal ook hel verkeer tussen het Westen en het Oosten en Noorden van ons land aanmerke lijke verbeteringen kunnen onder gaan. Uit de overzichten, welke door het Economisch Instituut voor den Mid denstand zijn gepubliceerd met be trekking tot het omzetverloop in de detailhandel in April j.l., kan worden afgeleid, dat de omzetten in vrijwel alle branches, hoger waren dan die ir. de voorafgaande maand. Hiertoe heeft de omstandigheid, dat de Paasdagen dit jaar in April vielen, in belangrijke mate bijgedragen. Cok het feit, dat laatstgenoemde maand een Zaterdag meer tglde dan Maart j.l, is van invloed gew^t op de hoogte van de in April geboekte omzetten. Opvallend is echter het verschijn sel, dat in zeer veel branches de Aprilomzetten in 1950 lager waren d.an die in 1949. Voor een deel zal dit moeten worden toegeschreven aan de uitermate ongunstige weersom standigheden in April van het lo pende jaar. In het kruideniersbedrijf konden de in April behaalde geldomzetten niet geheel tot tevredenheid stem men. Weliswaar werd ten opzichte van de voorafgaande maand een ge ringe omzetstijging geboekt, maar toch bleven de omzetten nog 5 lager dan dip in de overeenkomstige maand van 1949 De deelnemers aan de omzetstatis- tiek voor het slagersbedrijf behaal den in April een hogere omzet dan in de voorafgaande maanden van 1950. De geldomzetten waren in deze branche gemiddeld 6 hoger dan die in Maart j.l. en 38 boven het peil van April 1949. In de detailhandel in textiel trok ken de omzetten verder aan. Ten op zichte van de voorafgaande maand werd een omzetvermeerdering be haald van 5 Ook waren de om zetten gemiddeld hoger dan die in A pril 1949. Toch was dit laatste geenszins een algemeen verschijnsel, hetgeen duidelijk hieruit blijkt, dat van de deelnemers aan de omzetsta- tistiek voor deze branche niet min der dan 41 van het totaal aantal lagere omzetten noteerde dan in de corresponderende maand van 1949. Vooral in de grote zaken was enige daling waarneembaar. De detailhandel in schoeisel onder vond in sterke mate de invloed van de ongunstige weersomstandigheden, waardoor de extra omzet in de week vcór Pasen voor een groot deel ver leren ging. De geldomzetten waren in deze branche 30 hoger dan in Maart j.l., maar konden niet de hoog te bereiken van die in April 1949. Ongunstig was het omzetverloop in April j.l. in het banketbakkersbe drijf. Wel was ook hier ten opzichte vsn Maart enige omzetstijsing waar te nemen, maar ten opzicht» van de gelijknamige maand in 1949 werd een omzetdaling geboekt van niet minder dan 18 Een overeenkomstig verschijnsel was op te merken in de detailhandel in chocolade en suikerwerken, al was in deze zaken de omzetdaling ten opzichte van April 1949 niet zo sterk. Deze bedroeg hier n.l. „slechts" 12 In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit bleven de omzetten zich ook in April in gunstige zin ont- v;ikkelen. De in deze maand geboek te omzetten waren een weinig hoger dan die in Maart en 20 hoger dan die in April van het voorafgaande jaar. De omzetstijging ten opzichte van Maart bleef in de detailhandel in zuivelproducten maar van beperkte omvang, hetgeen tot gevolg had, dat de omzetten in April j.l 8 lager bleven dan die in de overeenkom stige maand van 1949. Bij vele zxii- velhandelaren bleef de verkoop van eierenen beneden de verwachtingen. In de detailhandel in glas, aarde werk, porcelein en huishoudelijke artikelen lagen de omzetten in April j.l op eenzelfde niveau als in de voorafgaande maand en een fractie lager dan die in de corresponderende maand van 1949. Evenals by de banketbakkers be reikten de omzetten in het bakkers bedrijf niet de hoogte van die in April van het vorige jaar Toch bleef de in dit opzicht genoteerde omzet- vermindering in deze branche van beperkte omvang. Deze bedroeg na melijk 4 %p. De detailhandel in tabaksfabrika ten ondervond weinig invloed van de in April vallende Paasdagen. Er was slechts enige verschuiving waar ts nemen van de verkoop van tabak naar die van sigaren en sigaretten. De totale geldomzetten waren in April wel iets hoger dan die in Maart, j.l., maar bleven toch lager dan de omzet in de overeenkomstige maand van 949. Evenals in de voorafgaande maan den van 1950 was ook in April j.l de verkoop van sigaren geringer dan in dezelfde maand van 1949. In siga retten en tabak was ten opzichte van April 1949 nog enige omzetvermeer dering waarneembaar. De omzetbeweging in de detail handel in meubelen en aanverwante artikelen was in April j.l. gunstig te roemen, getuige de stijging van 10 t.o.v. de voorafgaande maand. De omzet was 4 hoger dan die in de gelijknamige maand van 1949. In de detailhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken trad ten opzichte van Maart van het lo pende jaar enige omzetstijging in. De extra verkoop in verband met de Paasdagen bleef echter van geringe afmetingen. De detailhandel in drogisterijarti- kejen zag de omzet ten opzichte van de voorafgaande maand met enige piocenten teruglopen. Ook waren de April-omzetten in deze branche in 1950 lager dan die in 1949. In het kappersbedrijf weken de omzetten in April weinig af van die in Maart daaraan voorafgaande. In de herensalons trad een geringe da ling in, de ontvangsten in de dames salons waren gelijk aan die in Maart en de parfumerieën-omzet vertoonde enige stijging. In alle afdelingen wa ren de omzetten hoger dan die in April 1949. De speciaalzaken in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen zagen de omzet ten opzichte van Maart met 8 teruglopen. Toch bleven in de deelnemende zaken de omzetten ge middeld hoger dan in April van het vorige jaar. Ook in het opticiënsbedrijf was de omzet in April j.l. lager dan die in Maart. De omzetdaling beliep in deze branche ruim 10 Ten opzichte van de overeenkomstige maand in 1949 was eveneens sprake van omzetver- mindering. Tot nader order Minister Mansholt heeft, overeen komstig het advies van het Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwproduc ten, besloten de bijmenging van aardappelmeel in alle broodsoorten tot nader order te handhaven op 5 procent. Het zal van de afzet van de voorraden aardappelmeel afhangen in hoeverre het bijmengingspercentage gewijzigd zal worden. De minister heeft zich bij zyn be slissing uitsluitend laten leiden door de verwachtingen ten aanzien van de afzet van het aardappelmeel. Het van bakkerszijde bijeengebracht petition nement kan op de beslissing van de minister generlei invh^d oefenen, al dus verneemt het A.N.P. van de zijde van het ministerie van Landbouw. Kunnen nog worden ingewisseld De Nederlandse Bank maakt be kend, dat zij de gelegenheid tot ver wisseling van de „opgeroepen" bank biljetten van ƒ10 en ƒ100, model 1945, bij haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen en haar corres pondentschappen weer heeft openge steld, en wel tot en met 31 Augustus 1950. Na genoemde datum zullien ge noemde biljetten nog slechts bij haar hoofdbank in Amsterdam kunnen worden verwisseld. RENTELOOS VOORSCHOT VOOR GEREPATRIEERDEN. De Regering heeft een regeling ge troffen, volgens welke aan alle uit Indonesië gerepatrieerde militairen, die na 31 December 1949 in het va derland zijn teruggekeerd of nog zullen terugkeren, renteloze voor schotten kunnen worden verleend voor de aankoop van meubelen. Volgens het dagblad „Trouw" zul len deze voorschotten, die uiteenlo pen van 1200 gulden voor een echt paar met 8 of meer kinderen, aan gevraagd kunnen worden bij de ge meentebesturen van de plaats van inwoning. De voorschotten zullen verstrekt worden wanneer de gere- patrieerden een definitieve woning is toegewezen. Voor de terugbetaling gelden zeer soepele bepalingen. „WATERMAN" BRACHT RUIM 1600 MILITAIREN TERUG. Hedenmorgen arriveerde aan de Lloydkade te Rotterdam het troepen- transportschip „Waterman", waar mee 1613 militairen uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Alvo rens de ontscheping om negen uur een aanvang nam werden de jongens toegesproken door kapitein J. C. Bührmann namens de Koningin, na mens de regering door de staatsse- crecaris van oorlog, mr. W. H. Focke- man Andreae en door luitenant-ko lonel P. H. Lach de Bere namens de inspecteur generaal van de koninklij ke landmacht, prins Bernhard. RIJKSVERKEERSINSPECTIE VERHUIST. De kantoren van de Rijksverkeers inspectie en het Bevrachtingscom missariaat zullen met ingang van 30 Juni 1950 worden verplaatst van Westplein 2 naar Heemraadssingel 221, Rotterdam. Het nieuwe telefoonnummer is 35843 (6 lijnen). De verhuizing geschiedt op 27, 28 en 29 Juni, op welke dagen de lo ketten uitsluitend voor spoedgeval len geopend zullen zijn. De Schippersbeurs blijft gevestigd in het Beursgebouw, ingang Rode Zand. Tel. 29540 en 35843. EEN TEGELTABLEAU VOOR DEN HELDER. Aan Alex Aspedslagh, kunstschil der en glazenier te Den Haag, is op dracht gegeven een groot tegeltableau te vervaardigen voor de hal van het Kon. Instituut van de Marine te Den Helder als blijvende herinnering aan hetgeen de marine deed voor ons vaderland in de jaren 19401945. Dit tegeltableau zal ongeveer half September a.s. door de Koninklijke Nederlandsche Vereniging „Onze Vloot" worden overgedragen aan de commandant van het Marine Insti tuut- NEDERL. CARITAS-MISSÏE OPGEHEVEN. Het Nederlandse Episcopaat heoft besloten, de Nederlandse Caritas Missie op te heffen. Deze nood-hulp organisatie werd opgericht in de na- oorlogstijd in verband met de uit zonderlijke noden, welke zich met name in Duitsland voordeden. Omdat de omstandigheden langza merhand gunstiger zijn geworden, zijn de meeste na-oorlogse hulporga- nicaties reeds verdwenen. De taken, die nog diénen te worden voortgezet, kunnen beter door bestaande oudere caritatieve organisaaties worden overgenomen. Ook de Caritas Missie droeg een tijdelijk karakter. Het Ne derlandse Episcopaat heeft door de hulp van de Nederlandse Caritas Mis sie in vele noden kunnen voorzien. Ook in de Noordwesthoek van Friesland, dat een centrum van fruitteeld is, zijn de fruitkwekers voorbereid op een zeer slechte oogst van rode bessen. De struiken heb ben wel behoorlyk gebloeid, maar de gahele bloeitijd was ongunstig. Het is gebleken, dat van een mis lukte oogst gesproken kan worden, de opbrengst zal lager zijn, dan in tientallen jaren het geval is ge weest. Geschrokken schipper beldeop De Rotterdamse recherche heeft de 40-jarige belastingconsulent N. S. uit Rotterdam aangehouden. Deze zou zich schuldig hebben gemaakt aan verduistering van ca. dertigduizend gulden. S. had vooral in schipperskringen vele klanten. Zo behartigde hij ook de belangen van een zekere schipper A. H. te Krimpen aan de IJsel. i. las in de krant, dat een zekere S. veroordeeld was. Deze S. was ech ter niet dezelfde als de belastingcon sulent, maai- dat kon de schipper niet weten. Hij dacht aan zijn con sulent en schrok. Daarop belde hy de belastingen op, omdat hij zyn con sulent op diens verzoek in de loop van 1949 ruim tienduizend gulden ter band had gesteld om voor hem be lasting te betalen. Bij de belastingen was echter sinds 1946 geen betaling meer voor hem gedaan. Hij stapte naar het huis van S., maar deze was niet aanwezig. De schipper kreeg argwaan en ging naar de politie, die een onderzoek naar de verblijfplaats van de man instelde. Toen bleek, dat de consulent sinds enige tijd in een hotel logeerde om „rustiger te kun nen werken". De politie vermoedt, dat nog meer schippers het slachtoffer zijn gewor den BELGISCHE ZWARE JONGEN AANGESCHOTEN. In de avond van 6 Juni heeft een patrouille van de Rijkspolitie te Eckelrade een Belg, die in een café herrie maakte, verwijderd. Toen de man de politie zei, dat hy ze aan het mes zou steken, en direct daarop met een groot geopend mes opnieuw een café wilde binnengaan, kwamen de dienstdoende politiemannen in actie en hielden de Belg aan. Deze rukte zich los en ging aan de haal, niet tegenstaande de politie hem herhaal delijk sommeerde om te blijven stil staan. Toen twee waarschuwings schoten niet hielpen, werd een wel gericht schot gelost, dat de vluchte ling in het rechterdijbeen trof. Hij werd toen gearresteerd. De Belg bleek een door de Belgi sche politie en justitie gezochte te zijn. Hij was pas uit een strafkamp gevlucht. Zijn opsporing was ver zocht want hij had nog een deel van de zeven jaar gevangenisstraf, welke hem de laatste jaren wegens diefstal len, oplichting en verboden wapen dracht waren opgelegd uit te zitten. Het was de Belg E. Chr., zonder vas te woonplaats. De man is naar het ziekenhuis in Maastricht overge- gebracht. waar operatief werd inge grepen om de kogel uit het been te verwij deren. LAGERE KOERSEN TER BEURZE. Was de stemming Woensdag nog- goed prijshoudend in een stille markt, gisteren kwam de beurs door gebrek aan affaire op een lager niveau .Het jaarverslag van de „Koninklijke", nog steeds het belangrijkste fonds ter beurze, is verschenen. Op de ef fectenbeurs was men van mening, dat dit verslag noch tot ojrtimisti- sche, noch tot pessimistische beschou wingen aanleiding gaf. Mij schreef de koersdaling dan ook voornamelijk toe aan de transactie van de beroeps- handel. De hausse der laatste dagen heeft ook de beroepshandél meege trokken, die in afwachting van een deelneming van het publiek aan de handel, reeds aakopen heeft ver richt. Nu de twee laatste dagen het publiek niets meer onderneemt, ge ven de beroepshandelaren een enkel stukje af en dit leidt in een dunne markt al spoedig tot verliezen. De ondertoon was echter niet ongunstig en de meeste verliezen bleven be perkt tot een twee punten. Olies moesten de Woensdag be haalde winst geheel prijsgeven en sloten drie punten lager op 280. Uni levers leden een even groot verlies. Philips zag zich ruim een punt ont gaan. Aandelen Vereenigde Blikfa- brieken werden vier punten lager geadviseerd, in verband met het ver laagde dividend, dat bovendien ge deeltelijk in aandelen wordt uitge keerd. DeM's openden goed prijshou dend; het bleek echter onmogelijk zich tegen de markttendenz te ver zetten. De scheepvaartaandelen volgden de dalende lijn. De Staatsfondsen- markt was wederom uiterst stil en onveranderd. Van de Amerikaanse sector valt hetzelfde te vermelden. Prolongatie 2% procent.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 7