S)e CoidóeSoti/Ya/fit Anti-tankwapens voor Europa Australië waarschuwt Soekarno Overstromingen in Perzië Meer vrijheid voor Bonn Oost- en West- Duitsland Minister Stikker over de Economische Unie Het nieuwe Belgische kabinet VRIJDAG 9 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 11995 Directeur: C. M. V. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w.f f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Russische tanks op 40.000 geschat J^AAR VERLUIDT, zijn Amerikaanse wapens, die nog op de „geheime lijst" staan, waaronder een van de „beste" Amerikaanse anti-tankka- nonnen, op weg naar landen van het Atlantisch Pact in Europa. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie behoren tot de wapens, die grotendeels voor Frankrijk bestemd zijn, bazooka's (pantservuisten) raketlanceersinrich tingen en zware, nietteruglopende kanonnen, waarmede tanks buiten gevecht gesteld kunnen worden. BINNENKORT ZAL TE AMSTER DAM de jeugdactie „ieder kind een dierenvrind", die reeds in verschei dene plaatsen in Ned. wordt gevoerd, beginnen. De bedoeling van deze campagne is de jeugd meer liefde voor het dier bij te brengen. Het komt nog te vaak voor, dat vogel nestjes worden uitgehaald en huis dieren hardhandig behandeld en ge plaagd worden. Deze foto toont U hoe de verhouding tussen kind en dier moet zijn. Blij! at van Nieuw Guinea J^E AUSTALISCHE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Spender, heeft in het parlement een verklaring afgelegd over de eisen van Indonesië ten aanzien van Nieuw-Guinea. Minister Spender zeide, dat de toe komst van Nederlands Nieuw-Guinea .niet alleen een zaak is, die Indone sië aangaat, doch potentieel van wijder strekking is. Naar onze mening, aldus de minister ,zou het geen'zaak tussen de Nederlanders en de Indo nesiërs meer zijn, wanneer de onderhandelingen tussen deze twee par tijen een loop zouden nemen, waarvan mogelijk het resultaat zou zijn een wijziging van de status van het Westelijk deel van Nieuw-Guinea. Dr. Evatt, leider der oppositie, ver klaarde in antwoord hierop, dat een verandering in deze status een be dreiging van de internationale vei ligheid zou zijn. Het is de eensge zinde wens van het Australische volk en zijn parlement, dat er in de status van Nieuw-Guinea geen wijziging zal worden gebracht, die niet de in stemming van Australië zou hebben. Spr. adviseerde stappen te doen bij Nederland en Indonesië, die er toe kunnen leiden, dat Australië zal deel nemen aan de onderhandelingen. Hij zeide, dat als een laatste mid del de Ver. Naties in deze zaak tus senbeide zouden kunnen komen. De Australische regering zou dan het geschil ten gunste van Australië kun nen zien beslecht. Indien de Melanesiërs door de In donesiërs onder de voet worden ge lopen, zou dit leiden tot een vernie tiging van het stamverband in Nieuw-Guinea, aldus Evatt. SOEKARNO HERHAALT ZIJN EIS. Pandit Nehroe, minister-president van India, en de Indonesische presi dent Soekarno hebben op de trappen van het presidentspaleis in Djakarta een menigte van 20.000 geestdriftige Indonesiërs toegesproken. Nehroe, die in het Engels een overwegend poli tieke redevoering hield, verklaarde: „Laten wij ons niet met andermans zaken bemoeien vóórdat wij onze eigen moeilijkheden uit de weg heb ben geruimd". Soekarno hield na Nehroe een hef tige toespraak, die volgens waarne mers het hoogtepunt van de bijeen komst vormde. De president van de V.S.I. herhaalde zijn eis voor an nexatie van Nederlands Nieuw-Gui nea. De strijd om Nieuw-Guineae moet voortduren, aldus Soekarno. Hij wees erop. dat dezè strijd niet zou ophouden vóórdat het Westelijk deel van Nieuw-Guinea bij de Indonesi sche natie was gevoegd. Soekarno verklaarde, dat hij het systeem van de eenheidsstaat boven het federale stelsel verkoos. Meshed, de hoofdstad van de Oost- Perzische provincie Khorassan, staat, als gevolg van overstromingen, half onder water. 36 Personen zijn verdronken, terwijl zestien anderen worden vermist. Volgens vertraagde berichten, die in de Perzische hoofdstad Teheran werden ontvangen, zijn door de overstromingen, die het gevolg wa ren van in de afgelopen week geval len stortregens, 932 huizen wegge vaagd. Op een gegeven ogenblik werd de gevangenis van Meshed door het wa ter bedreigd, waarop vijftien gevan genen een ontvluchtingspoging de den. Er ontstond een gevecht met de bewakers, waardoor drie der vluch tenden' werden gedood en anderen gewond. Sjah Mohammed Reza begaf zich per vliegtuig naar Meshed, hij schonk een bedrag ter waarde van twintigduizend pond sterling voor reddingswerkzaamheden. Het Perzische Rode Kruis heeft door het gehele land een hulpactie ingezet. ZO WAS HET IN WINNIPEG. Een luchtopname van de overstro ming te Winnipeg, ten gevolge van het wassende water in de Red River. Met vereende krachten werden zandzakken aangesleept om het wa ter te weren (links op de voor grond). Militaire deskundigen, die het aan tal tanks waarover de Sowj et-Unie en haar Oost-Europesche bondgeno ten beschikken, op ongeveer 40.000 (zware en middelzware) schatten te genover 6.000 Amerikaanse tanks, verklaarden, dat het Amerikaanse leger een plan had uitgewerkt voor de ontwikkeling vén tanks, die su perieur zouden zijn aan welke tanks ook, waarover de vijand in de toe komst zou kunnen beschikken. Van ambtelijke zijde werd tenslot te medegedeeld, dat ook middelgro te tanks, waaronder enkele gemoder niseerde typen uit de laatste oorlog naar Europa verzonden wefuën. Het Amerikaanse leger beschikte ook over een prototype van een nieuwe middelzware tank. Men was van plan dit type in de naaste toekomst in beperkte hoeveelheden te doen vervaardigen, evenals een type van een zware tank. Naar uit legerkrin- gen werd vernomen, bestaan er geen piannen om veel zware tanks te la ten fabriceren, voordat men er ze ker van zou zijn. dat de aller zwaar ste tanks met het verbeterde type ge schut en de munitie van de nieuwe Amerikaanse lichte en middelzware tanks niet buiten gevecht kunnen worden gesteld. De Westduitse regering heeft toe stemming gekregen om rechtstreeks met andere landen onderhandelin gen te voeren en internationale overeenkomsten te sluiten. Het Hoge Commissariaat houdt echter de bevoegdheid om de over eenkomsten te ratificeren of te ver werpen. Deze jongste verzachting van de geallieerde controle op de Duitse be trekkingen met het buitenland is Donderdag door het hoge commissa riaat bekend gemaakt. Joden keren naar Duitsland terug Vele teleurgestelde Joden vol gens sommige schattingen al 500 zijn illegaal van Israël naar Duits land teruggekeerd en hebben bij de Joodse organisaties in Duitsland ge klaagd, dat zij verkeerd over de mo gelijkheden in Israël waren voorge licht. Volgens Amerikaanse functiona rissen van de inlichtingendienst is thans een illegale organisatie bezig met het binnensmokkelen van Joden in Duitsland en Oostenrijk. De orga nisaties werken via Italiaanse ha vens en gebruiken dezelfde metho den als die, welke te voren de Joden in omgekeerde richting had ge bracht. Functionarissen van de interna tionale vluchtelingenorganisatie ver klaarden, dat de illegaal terugge keerde Joden voorlopig niet weer als verplaatste personen kunnen wor den ingeschreven en van de vluch telingenorganisatie geen bijzondere hulp kunnen verwachten, zoals voor hun vertrek het geval was. Sacramentsprocessie te Rome Ook de Paus was erbij Voor de eerste keer tijdens zijn regering heeft Z. H. Paus Pius XII, gezeten op een draagtroon met bal dakijn, gisteren tijdens de jaarlijkse Sacramentsprocessie het Heilig Sa crament rond het Sint Pietersplein gedragen. Driehonderdduizend men sen woonden de plechtigheid bij. De anderhalve kilometer lange proces sie bestond uit 15.000 priesters, kloos terlingen en misdienaars met bran dende kaarsen, vanen, schellen en wierookvaten. Onder het gebeier van de klokken van de Sint Pieter trok ken zij gedurende twee uur door de zuilengangen van Bernini, die het enorme plein omvatten. Veertien kardinalen en zestig bisschoppen liepen in de processie mee. Naar een betere verhouding In de tot nu toe uiterst gespannen verhouding tussen de regeringen van Oost-Duitsland en West-Duitsland schijnt thans enige wijziging te ko men. Tot dusver kan de federale re publiek van Bonn in de ogen der ro de machthebbers van Oost-Berlijn niet de minste genade vinden en werd officieel steeds met allerlei denigre rende benamingen aangeduid, waar van „Bonner Separatistenclique" en Verrüterbande von Adenauer" nog tot de meest oirbare behoorden. Thans heeft het Politburo der S.E. D. te Berlijn echter aan alle functio narissen der volksdemocratische re gering alsmede aan de gelijkgescha kelde pers de aanwijzing gegeven, dat de federale republiek van Bonn in de toekomst in alle publicaties of ficieel als een „staat" dient te wor den genoemd en dienovereenkomstig ook als een souvereine staat zou moeten worden behandeld. In de lijn van deze stilzwijgende er kenning van een bestaande toestand, die zelfs als een officieuze erken - nning de facto zou kunnen worden beschouwd, liggen ook de besprekin gen, die zojuist werden gevoerd tus sen de plaatsvervangende Oost-Duit se minister-president en leider van het Politbureau Walter Ulbricht met een West-Duitse minister Deze, de minister van Handel van het land Neder-Saksen, Gericke, heeft met de Sovjet-Duitse „leider" zelfs een over eenkomst gesloten, waarin de invoer van West-Duitse conserven over Hannover naar de landen van de Oost-Duitse „Vrije Republiek" op een voor beide partijen gunstige en be vredigende wijze" kon worden gere geld,^ zoals in het officiële commu niqué wordt gezegd. Hte communiqué voegt hier nog aan toe, dat de beide ministers het gehele complex van vraagstukken betreffende de ge meenschappelijke handelsbetrekkin gen onder het oog hebben gezien. Vele kringen te Berlijn hopen nu, dat dit accoord als een eerste stap op de weg naar een verbeterde verhouding tussen de beid eongelijksoortige de len van Duitsland kan worden be schouwd. UITBARSTING VAN DE MAUNA LOA. In zuid-west Hawaï heeft een enorme uitbarsting plaats gehad van de beroemde vulkaan Mauna Loa. De rook werd op ruim 300 km afstand waargenomen, en het water in de nabijheid van de vulkaan was heet. Een nachtopname van de gloeiende lava, die met een flinke vaart omlaag komt. Eerst politiek gelijk denken j^E NEDERLANDSE minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stik ker, heeft gisteravond in Oslo in een vergadering van Noorse eco nomen in zijn kwaliteit van politiek bemiddelaar van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (de O.E.E.S.) een belangrij ke redevoering gehouden, waarin hij een tip van de sluier heeft opge licht van het programma op korte termijn, dat binnenkort door de Ne derlandse delegatie aan de raad van de O.E.E.S. zal worden voorgelegd. Mr. Stikker zag het Nederlandse plan als een aanvulling op het pro gram van lange termijn, dat door de secretaris-generaal van de Parijse organisatie, de Fransman Marjolin, is ingediend en dat gericht is op de economische activiteit van de O.E.E.S. landen voor de komende vijf ja ren in nauwe samenwerking met de Ver. Staten en Canada. Het Nederlandse programma gaat er van uit, dat de moeilijkheid in Europa op dit ogenblik is, dat West- europese landen over een hele reeks politieke vraagstukken niet gelijk denken. Voordat met de economische een wording van Europa kan worden verder gegaan, zullen deze politieke kwesties moeten worden opgelost. In de loop van de komende besprekin gen zullen belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Evenals in de democratische lan den aan kleine minderheden niet wordt toegestaan, dat zij het tot gel ding komen van de wil van de meer derheid verhinderen, evenzo zullen de samenwerkende Europese landen hun souvereiniteitsrechten moeten opgeven en moeten toestaan, dat er in zaken van algemeen belang be slissingen worden genomen met min- Socialisten beloven meedogenlose oppositie ^POALS gisteren reeds gemeld, heeft Duvieusart een uitsluitend uit Ka tholieken bestaand Belgisch kabinet gevormd, dat gistermiddag de eed heeft afgelegd in handen van de prins regent. In een gezamenlijke openbare verklaring heeft de socialis tische fractie in het parlement het pro-Leopoldistische programma van Duvieusart aangevallen als „een on duldbaar misbruik van een zwakke meerderheid. Dit bewijst volgens hen, dat Leoopld nu alleen nog maar de koning is van een groep partij gangers. De fractie zal een meedogenloze strijd voeren op parlementair terrein. Indien koning Leopold wordt teruggeroepen, zal zij een onwrik bare oppositie zowel tegen de koning als tegen zijn partij opbouwen, aldus de verklaring. HET KABINET. Voor de eerste maal in de Belgi sche geschiedenis telt de regering meer Vlamingen dan Walen. Duvieu sart zelf is een Waal. Het nieuwe Belgische kabinet kwam des middags één uur bijeen. Naar een woordvoerder meedeelde, heeft het kabinet in deze bijeen komst de algemene politieke en eco nomische situatie in het land bespro ken. Duvieusart heeft een begrotings commissie benoemd om de begro ting 1950 door het parlement aange nomen te krijgen. Door onenigheid over de koningskwestie is de huidige begroting nooit geheel aangenomen en heeft de regering gewerkt met voorlopige toewijzingen. Normaal wordt de Belgische be groting volledig goedgekeurd voor net begin van het kalenderjaar, de behandeling in 1950 is dus zes maanden te laat. LEOPOLDS BEZOEK AAN ROME UITGESTELD. Koning Leopold, die Vrijdag als Heilige Jaarpelgrim te Rome werd vei wacht, heeft zijn bezoek tot Zon dag uitgesteld, zo wordt in Vati caanse kringen vernomen. De koning zal zes dagen te Rome blijven en met zijn echtgenote dooi de Paus in audiëntie worden ontvan gen. AMERIKAANSE COMMUNISTEN GAAN ONDERGRONDS. De directeur van de Amerikaanse staatsrecherche, Hoover, heeft het Congres meegedeeld, dat de commu nisten in Amerika ondergronds zijn begonnen te werken en geheime co des gebruiken sinds de veroordeling van de elf communistische leiders in New York. Zij trachten zich in te dringen bij de verkeersdiensten, de zware industrie, en bepaalde vrije beroepen, zei hij. ZEVENTIG JAPANNERS LEVEND BEGRAVEN. Meer dan 70 Japanse spoorwegar beiders werden vanochtend bedolven onder gesteente, dat op een spoorlijn bij Tokio stortte. Er wordt melding gemaakt van 14 doden. Meer dan 40 spoormannen worden nog verimst. Het reddingswerk is voorlopig gestaakt wegens het ge vaar van nieuwe aardverschuivin gen. Er zijn 20 man uitgegraven. Een hunner stierf later in het zie kenhuis. der dan eenstemmigheid, waarbij na tuurlijk deugdelijke garanties moe ten worden geschapen voor de recht matige belangen van elk land. Het is duidelijk dat dit geen economische of technische kwestie is, maar een uitsluitend politiek vraagstuk. De minister zeide, dat wij een aan tal politieke maatreglen nodig heb ben om ons regeringsstelsel in over eenstemming te brengen met de technische unificatie van Europa. Maar deze politieke beslissing kan alleen maar worden genomen, indien altle landen in de praktijk de gevol gen aanvaarden van de morele ver plichting, dat de lasten van de aan passing. die op nationaal niveau knoe ten plaats hebben, door allen ge meenschappelijk worden gedragen. Minister Stikker liet duidelijk uit komen, dat het Nederlands program van actie op kofte termijn dit pro bleem niet in negatieve zin wil bena deren. door bijvoorbeeld te eisen dat de benadeelde industrieën een soort schadevergoeding ontvangen. Neder land komt met een constructief plan. In die gevallen waar als gevolg van verdere integratie enkele nationale industrieën mochten worden ge schaad zullen alle deelnemende lan den de lasten daarvan dragen door bij te dragen in de modernisering van dergelijke industrieën, door in vesteringen in andere industrieën en door herscholing en herverdeling van de arbeidskrachten. Vier treinreizigers verbrand Ten minste vier personen zijn le vend verbrand, doordat drie rijtui gen van de sneltrein Birmingham Glasgow als fakkels begonnen te branden. De trein kwam tot stilstand bij Beattock, een dorpje 90 kilometer ten Zuidoosten van Glasgow. De drie wagons stonden toen in lichterlaaie. De brandweer uit Carlisle en Cars- tairs ijlde naar de brand. Het hoofdkwartier van de brand weer deelde mee- „Het vuur begon in de rijdende trein en verspreidde zich zeer snel door de wind. De rij tuigen waren van staal. De klachtof fers hadden zeer zware brandwonden opgelopen". Functionarissen van een verzeke ringsmaatschappij zochten, nadat de lijkep verwijderd waren, in de uit gebrande wagens naar kostbare ju welen, die zich in de trein zouden bevinden. Het laatste bericht luidde, dat drie kinderen en twee volwassenen tot de slachtoffers behoren. KaAlMje... Wie denkt aan de dood, zal in de- za wereld met weinig tevreden zijn.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1