If Het Nederlands elftal vloog naar Stockholm Zaterdag start van de Beneluxwegwedstrijd U résorke DONDERDAG 8 JUNI 1950 OE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Zonder Abedie per auto gegaan was Het Nederlands voetbalelftal (zon der Abe Lenstra, die reeds eerder per auto de reis naar het noorden heeft gemaakt) is gistermiddag met de PH-TEH van de K.L.M. van Schiphol vertrokken naar Stock holm, waar het hedenavond een wed strijd zal spelen tegen Zweden. Spelers en officals (de heren Kruy- ver, van der Bosch, Verlegh en Brunt) hielden de vertrekhal van het vliegveld geruime tijd in angstige spanning omdat zij toen minuten voor de officiële vertrektijd van het lijn toestel nog niet waren gearri veerd. Na hun late aankomst, ver oorzaakt door een technische ver- voersmoeilijkheid, werkten alle be trokkenen van de KLM en van de douane in de vertrekhal onder hoog spanning om het gezelschap nog tij dig te laten vertrekken. Opvallend was daarbij, dat sommige douane beambten, die toch gewend zijn om te gaan met vele belangrijke passa giers, voor de Nederlandse voetbal helden meer dan gewone belangstel ling toonden. Alle spelers, inclusief de vijf re serves waren in dit hete weer zomers gekleed en vrolijk gestemd. Hof ma, van wie de verslaggevers dachten, dat dit zijn eerste luchtreis zou zijn, sprak dit tegen en antwoordde op de vraag waarom hij niet met zijn club genoot in de auto de reis maakte, dat het door de lucht vlugger ging. Staf felen maakte grapjes met de con troleurs ,die hem zo gauw niet her- Aetherklanken 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.30 Waterstanden 9.35 Schoolra dio. 9.45 Gram .10.25 Kamerorkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Blaas- ensemble. 12.00 Angelus 12.03 Trio. 12.30 (Mededelingen. 12.33 Piano spel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropoleorke6t. 14.30 Geva rieerd programma. 15.15 Graim. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen, kinderkoor. 17.45 Amusementsorkest. 18.50 Gram. en actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zij ne van. 20.12 Septet. 20.30 „Kleren maken de man," klankbeeld. 20.50 Strijkkwartet en klarinet. 21.30 Omroeporkest, in de pauze: actuali teiten. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Trio. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA. 12.00 AVRO, 16.00 VARA. 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 10.00 „Thuis," causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Kamerkoor; 11.10 Radiofeuilleton. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.40 Voor de vrouw. 14.00 Kamerorkes ten soliste 15.00 Voordracht. 15.20 Alt en piano. 15.40 Gram. 16.00 Filmprogramma. 16.40 Voor de jeug.d. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 „Denk om de bodht." 19.15 Felicitaties. 19.30 ,;Op bezoek bij anderen," causerie. 19.50 Klankbeeld .19.55 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking 20.15 Strijktrio. 20.35 „De bedrei gingder menselijkheid in de crisis der huidigecultuur,causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf." 22.00 Buitenlands week overzicht. 52.40 „Vandaag," cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. kenden en tot wie hij Engels begon te spreken om ze te misleiden. Om enkele minuten over drie gleed het toestel het platform af. Het vliegtuig landde precies op tijd op het vlieveld Bromma. Daar hadden zich jeugdige voetbalenthou siasten van de Zweedse hoofdstad verzameld om te trachten handte keningen van de Nederlandse spe lers te bemachtigen. Te voren had den zij een gezamenlijke aanval on dernomen op Abe Lenstra, die met Otto de Vries en Ferry Triebei de reis per auto had afgelegd, na een prachtige tocht door het schitteren de Zweedse land. Met enthousiasme vertelde Lenstra van de uitgestrek te bossen, waar zij doorheen geko men waren. Links rijden (in Zwe den) vond hij heel gewoon, want iedereen doet dat toch? Maandag was het kleine gezelschap vertrok ken en Woensdagmiddag in Stock holm gearriveerd, in het geheel niet moe, ook al door het feit, dat men do vele honderden kilometers via Duitsland en Denemarken op rustige wijze had afgelegd. Ook degenen, die met het vlieg tuig waren gekomen, hadden een prettige tocht gehad. Een heerlijk fris windje verwelkomde spelers en officials op Bromma. Heel wat pret tiger temperatuur dan in Holland, meende Verlegh. En wat zeggen de Zweden van de kansen? zo vroeg elkeen. Het antwoord moest wel wat teleurstellend zijn, bladen tipten al lemaal voor Zweden, 31, ook v/el 32. Maar niettemin beschouwt men in Zweden de ontmoeting tegen het Nederlands elftal als zeer belang rijk. Want het is voor hen de vuur doop voor dat zij naar Rio vertrek ken en bovendien.er spelen niet minder dan vier debutanten in de ploeg, Samuelsson, Andersson, Skog- lund en Gaerd, De douane op Bromma was al heel gemakkelijk. Vlug werd de velé ba gage in de speciale bus geladen en binnen een kwartier had men het hotel bereikt, dat in een der buiten wijken is gelegen, een vriendelijk rustig hotel, met een prachtig park er voor. Ook bij het hotel stond de Stockholmse jeugd met boeken en potloden klaar. Maar fluks werden de spelers het hotel ingeloodst, zon der dat de jongens gelegenheid kre gen hun verzamelwoede bot te vie ren. De avond werd in rustige sfeer doorgebracht, men zocht vroeg de kamers op ten einde heden volko men uitgerust en fris de zeer moei lijke strijd, welke te wachten staat, te kunnen beginnen. NOORD. COMB.—NED. POLITIE 5—0. Een noordelijke combinatie (uit sluitend spelers uit de provincie Groningen) heeft het gehavende Ne derlandse politie elftal (de enige be kende speler was Remers (BW)) in het Be Quick-stadion te Gronin gen een gedecideerde 50 nederlaag toegebracht. NEDERL. MILITAIR ELFTAL- BELGISCH MILITAIR ELFTAL 1—4. In het kader van het internatio naal militair voetbaltournooi werd te Rotterdam de wedstrijd Neder landBelgië gespeeld. De gasten wonnen met 41 nadat de rust met 20 was ingegaan. ALPHENS ELFTAL WINT VAN HAAGS ZATERDAGMIDDAG ELFTAL. In een aardig gespeelde wedstrijd heeft het Alphens elftal gisteravond op het Alphenterrein kans gezien van de Haagse vertegenwoordigers van het K.N.V.B.-Zaterdagmiddagvoetbal met 32 te winnen. Ook nu telden de Alphenaren enkele invallers o.a. voor van Greuningen, Idenburg en Goedhart, die echter behoorlijk wer den vervangen door van Egdom, Bergshoeff en Kramer. Vooral laatst genoemde toonde zich een uitstekend doelwachter. De eerste twintig minuten ken merkten zich door een wederzijds terrein verkennen, verschillende aanvallen werden uitstekend opge zet, waarbij de Jong in het Alphen- elftal als linksbinnen eveneens weer van zich deed spreken. Na ongeveer 25 minuten spelen plaatste v. d. Lin den (ARC) de bal goed voor doel waar zijn clubgenoot van Heusden keurig kon inschieten (10). De vreugde in het Alphenkamp was ech ter van korte duur, want acht minu ten later wist de middenvoor zich vrij op te stellen en als hem het leder goed wordt toegespeeld met een onhoudbaar schot Kramer te pas seren (11). In de tweede helft denken wij Alphen direct al de leiding te zien nemen, maar de spelers zoeken het doel meestal niet op de goede plaats. Dan komen de gasten weer in de aanval, maar ook de Alphense defen sie staat nu pal. Bij een der Alphen se aanvallen wordt de bal binnen de beruchte lijnen hands gemaakt, maar de hiervoor toegestane strafschop wordt door Bos naast geschoten. Het is echter uitstel, want als v. d. Lin den na een snelle rush langs de lijn de bal weer goed voor doel plaatst is daar opnieuw van Heusden als de kippen bij om onhoudbaar ineens in te schieten 21. Korte tijd later ont staat het mooiste doelpunt van de avond, na keurig samenspel van di verse Alphense spelers waarbij de bal vanuit de eigen defensie in de voorhoede gebracht is, ziet de Jong plotseling zijn kans, snel trekt hij naar voren en onhoudbaar ver dwijnt de bal van zijn voet in het net (31). De gasten geven het ech ter nog niet op en weten nog voor het einde 32 te scoren. Spoedig is het einde daar deze aantrekke lijke wedstrijd. Na afloop verzamel den zich spelers en officals in hotel Centraal. BLOEMBOLLENSTREEK- LEID S ELFTAL 4—3 In een prettige en goed gespeelde wedstrijd heeft gisteravond op het ,.Noordwijk"-veld te Noordwijk de ontmoeting plaats gehad tussen de vertegenwoordigende elftallen van de L.V.B. „Bloembollenstreek" Leids elftal. De bollenstrekers, die vooral in de 2e helft een uitstekende partij speelden, wisten verdiend met 43 van het Leidse elftal te winnen. Docos De Docos-junioren kun nen hedenavond niet trainen; dus tot de volgende week! GYMNASTIEK GROEN WIT NIEUWS A.s. Zondag wordt er door de R.K. Sportcentrale Leiden een sportdag georganiseerd in de Leidse Hout (sportterrein). Ook de Groen Wit- adspiranten en -dames nemen hier aan deel. Zij, die de oefeningen machtig zijn, welke 29 Mei in Den Haag zijn gedemonstreerd kunnen doch moeten, 't is aller morele plicht, hieraan deelnemen. Voor Zaterdag kan, indien men haar nog niet "heeft, de deelnemers kaart worden afgehaald bij Mej. M. de Haas, Bakhuis Roseboomstraat 21 Leiden. Kan men niet deelnemen, doch wil gaarne dit grootse sport festijn meemaken, dan kan men een toegangsbewijs bij het zelfde adres en dat van Dhr. P. Meershoek, Vliet 32 te Leiden, kopen. Jongensplaat sen beneden de 16 jaar 0.15, 2e Rang ƒ0.25, le Rang f 0.50. Niet al leen gymnastiek wordt gedemon streerd, doch ook Athletiek, Hockey en Voetbal. ATHLETIEK REIFF WINT 1500 M. TE MALMö De Belg Gaston Reiff heeft gister avond te Malmö een raoe over 1500 meter gewonnen in 3 min 46.6 sec. De Fransen El Mabrouk en Han- senne werden onderscheidenlijk tweede en derde. De Zweedse kampioen Lennart Strand, die pas uit de Ver. Staten was teruggekeerd kon het tempo niet bijhouden en eindigde als voor laatste. AUTOMOBILISME Ook op 23 Juli Lilliputwagens te Zandvoort Niet alleen Zondag a.s., maar ook als voorspel van de Grote Prijs van Nederland op 23 Juli a.s. zal het publiek op het Zandvoortse cir cuit de 500 cc Lilliputwagentjes zien en horen rondknetteren, daarbij zul len niet precies dezelfde deelnemers starten. Het „veld" zal dan weer an ders zijn samengesteld. In ons land begint de nog zo jon ge „500-club" grote activiteit te ont wikkelen, doch in Engeland, het sportlievende land van knutselgrage autoliefhebbers bij uitstek, is men na de oorlog begonnen met het hou den van snelheidswedstrijden voor machientjes die nog het best als „vierwielige motorfietsen" kunnen worden getypeerd. De bedoeling was, dat deze karretjes, simpel gecon strueerd met gebruikmaking van on derdelen van bescheiden afkomst (zoals tweewielermotoren en -trans missie-organen), de sport van het racen financieel en technisch binnen het bereik zouden brengen van veel grotere kringen dan de „Select Few", die zich de aanschaf en het onder houd van een volwassen renwagen kunnen permitteren. Weldra bleken de karretjes snel genoeg om in races uit te komen, zulks dank zij hun laag gewicht, gering frontvlak, en het re latief hoge vermogen van los ver krijgbare motorrijwielr acemotoren met de cylinderinhoud, die bij onder linge afspraak, als maximum werd vastgesteld op 500 cm3. Tot dusverre is de ééncylinder J.A.P., uiteraard luchtgekoeld en bijna altijd achter de bestuurderscockpit geplaatst, de populairste krachtbron. De eerste Engelsman, die succes boekte was een zekere Cooper, die de status van amateur-constructeur verwisselde voor die van fabrikant. Hij begon de lichte wagentjes voor anderen te bouwen en werd dus za kenman. Zo zien we Zondag a.s. van de 14 deelnemers niet minder dan 7 een Cooper-wagentje berijden, de meesten met een J-A.P.-motor, een met een Norton- en een met een B.S. A.-motor. De Nederlandse „Cooper" is de rij der L. Beels geworden, die verleden jaar in Zandvoort zijn debuut maak te en die niet alleen zelf in een „Beels-JAP"-wagentje start, doch er bovendien een vervaardigde voor de Nederlander Richardson. De derde Nederlandse deelnemer, A. O. Dil- lenius, rijdt in een Cooper-JAP. Inmiddels heeft de 500 cm3-catego- rie van de Internationale Federatie van Automobielclubs (FIA) officiële erkenning gekregen, compleet met reglement (de z.g. formule 3), zodat Zondag de Lilliputwagentjs dit voor hebben op hun grote broers uit de andere klassen, dat zij in een offi ciële autorace uitkomen en de overi ge elkaar slechts bestrijden in een „wedstrijd voor sportwagens". Daar om wordt het programma dan ook met de race der Lilliputters als hoofdnummer besloten. In alle klassen mogen de wagens slechts gereden worden met als brandstof gewone handels-benzine, met hoogstens een gelijk wantum benzol er aan toegevoegd. FIANCIëLE CONSEQUENTIES VAN DE RACES TE ZANDVOORT. Wanneer enthousiaste auto-bezit ters of anderen, die Zondag a.s. de sportwagenraces in Zandvoort willen zieil, zich mochten afvragen, waarom de toegangsprijzen lang niet mals zijn, dan volgt hier het antwoord op die vraag: Ter propagering van de nieuwe „500 club", alsook met het doel de sportwagenrace populair te maken, verstrekt de K.N.A.C., als tegemoet koming in de kosten, die de eige naars hebben gemaakt bij het om bouwen van hun wagens, aan iedere rijder ƒ215 startgeld. In de klassen A, B. en C wordt voorts een eerste prijs van 350, een tweede van ƒ250, een derde van 150 en een vierde van 50 uitge loofd. In de klasse D en E wordt om 5 prijzen gereden voor een totaal bedrag, dat nog ƒ300 hoger is, dan het totaalbedrag in de eerstgenoem de 3 klassen. In iedere klasse wordt voorts voor de snelste ronde 100 beschikbaar gesteld. De eerste prijs in de Lilliputrace bedrakgt 700, de tweede 600 enz. tot de zevende van 100 om nog maar niets te zeggen over de startgelden, die betaald moeten worden aan de officiële cou reurs in deze door de FIA erkende klasse. Zonder de verdere onkosten in aanmerking te nemen, moet dus aan startgelden en prijzen reeds een bedrag van meer dan 20.000 be schikbaar worden gesteld. Het be stuur van de KNAC hoopt deze kos ten uit de opbrengst van de toegangs kaarten van het publiek en niet uit de contributie van de eigen leden te bestrijden. Hoeveel toeschouwers er Zondag zullen komen, dat is niet te schat ten. Het weer is daarbij van door slaggevende betekenis. Hoewel de tribunes niet meer dan 5000 toeschouwers kunnen bergen, gelooft men, dat langs het ruim 4 km. lange circuit meer dan 100.000 belangstellenden een goede plaats kunnen bemachtigen. 140 Amateurs nemen er aan deel Ruim 140 amateurs hebben inge schreven voor de derde jaarlijkse Beneluxwegwedstrijd, die dit jaar 268 km. lang zal zijn en waarvan ruim 50 km. zullen moeten worden afgelegd op Belgische bodem. Onder de deelnemeïs bevinden zich de vol gende 6 Belgen: Buelens en Brutin uit Brussel, Heylen, Pijl en Berlo uit Antwerpen en Daelmian uit Bree- donk. Helaas is Luxemburg niet inge gaan op het verzoek van de A.S.C. Olympia, die deze wegwedstrijd or ganiseert, om eveehs renners af te vaardigen. De start van deze uiterst zware wegwedstrijd is bepaald op Zaterdag middag a.s. om 13 uur in Breda voor café-restaurant „de Nieuwe Baro nie", vanwaar het peleton zich in zuidelijke richting naar de grens zal begeven, die bij Strijbeek wordt ge passeerd. De tocht gaat dan verder op Belgische bodem via Rijckevorsel naar Oostmalle en zo terug naar Meerle, Minderhout naar Strijbeek en Breda. Over Loon op Zand, den Bosch, Geldermalsen, Culemborg, Vreeswijk, dwars door Utrecht zul len de renners hun weg vervolgen naar Baarn en Hilversum (via Bilt- hoven en Soestdijk), vandaar naar Bussum, Weesp, Ouder-Amstel, Nieuwer-Amstel en tenslotte naar Amsterdam, waar de finish o.m. on geveer 20.15 uur bereikt zal worden op het terrein van het Olympisch Stadion, niet op de wielerbaan zelf, doch buiten de tribunes op de nieuw aangelegde asfaltweg. Onder de Nederlandse amateurs zijn nagenoeg alle sterke wegren ners zowel uit het westen als uit het zuiden van het land. Onder de laatsten bevinden zich Dekkers, Hol te, van Oers, Kuyten, Verstraeten, van Elderen, Suykerbuyk, Roks, van Nijnatten en Dielissen, de winnaar van de j.l. Zondag verreden Elfste dentocht. Uit het westen nemen o.a. deel van Breenen, Snijders, Witte- veen, Willekes, de Booy, Krever, Le- grouw, Petri, Kleefstra en Fleury. Wielercriterium voor profs. Als voorprogramma voor de finish van de Beneluxwedstrijd, waarvan de eerste renners circa 20.15 uur op het Stadionterrein worden ver wacht, organiseert de A.S.R. Olym pia Zaterdagavond om 18.30 uur een 80 km. lang wielercriterium voor be roepsrijders. Onder de 60 profs, die zich hebben laten inschrijven, bevindt zich onder meer Wim van Est, die Zondag j.L in Frankrijk de wegwedstrijd Bor deauxParijs wist te winnen. Hij zal de strijd op de buiten de catacomben van het stadion zojuist gereed geko men asfaltbaan aanbinden met La- keman, Peters, Faanhof, Bijster, Voorting ,van Beek, enz. Verzorg Uw huid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. HET DURE ZANDVOORTSE CIRCUIT. Eist de K.N.A.C. teveel? Zoals gemeld, heeft de voorzitter van de KNAC tijdens de algemene vergadering van die vereniging ge zegd, dat de stichting Touring Zand voort zulke hoge eisen gaat stellen voor het in gebruik nemen van het circuit van Zandvoort dat het nau welijks mogelijk zal zijn autoraces op dit circuit te blijven organiseren. Van de zijde van het stichtingsbe stuur wordt opgemerkt, dat deze stichting van de gemeente Zandvoort het beheer kreeg over de Burgemees ter van Alphen weg (circuit van Zandvoort) waarin de gemeente bij na 1 millioen gulden heeft geïnves teerd. Het stichtingsbestuur heeft zich bereid verklaard het circuit voor de op 11 Juni en 23 Juli a.s. te houden auto-races ter beschikking van de KNAC te stellen, mits de eventueel met deze wedstrijden te maken zuivere winst door KNAC en stichting Touring Zandvoort zal wor den gedeeld. Aangetekend wordt hierbij dat winstdeling zou ingaan nadat de KNAC alle onkosten had goedge maakt en dat de stichting haar on kosten zou moeten bestrijden uit haar eventueel aandeel in de winst. De KNAC wenste op dit aanbod niet in te gaan en de onderhandelingen zijn toen voortgezet op de door de KNAC voorgestelde basis dat de KNAC voor elke wedstrijd zou ver goeden een vast bedrag van vijfdui zend guden (een som die niet toerei kend is om de onkosten te dekken welke de stichting vóór en na elke wedstrijd moet maken) benevens een bescheiden vergoeding voor elke be talende bezoeker boven een bepaald aantal. De KNAC bood aan deze ver goeding te doen aanvangen met de 35.000ste bezoeker, maar het stich tingsbestuur handhaaft het standpunt dat deze vergoeding moet ingaan met de 30.000ste bezoeker. PAARDENSPORT COURSE TE DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden. Lotruprijs, afstand: 1900 m., prij- zendraverij voor paarden, die nog geen 300.hebben gewonnen, le afdeling: 1. Nora Major (J. van Leeuwen Jr.) tijd: 3.05.8, km. tijd: 1.38.8; 2. Liberator (J. Hof) tijd: 3.05.9, k.m. tijd: 1.37.9; 3. Nora K (L. Ensing) tijd: 3.06.2, km. tijd: 1.40.1. Toto: winnend: 6.50, plaats: ƒ1.60, ƒ2.20, ƒ1.10, gekoppeld: ƒ71.40, co- vercal: 13.70. Luganoprijs, afstand: 21.00, prij- zendraverij voor paarden, die 300. doch nog geen 1.000.hebben ge wonnen. 1. Nora Belwin (L. Ensing) tijd: 3.11, km. tijd: 1.31; 2. Miss Zelda (E. G. in 't Veen) tijd 3.12.4, km. tijd: 1.30.8; 3. Nac de Major (R. V. Wierin- gen) tijd: 3.12.5, km. tijd: 1.33.5. Toto: winnend: 3.50. plaats ƒ1.40, ƒ1.80, 1.80, gekoppeld: 12.50, coverdal: ƒ5.40. Locarnoprijs, afstand: 1540 m., En gelse-heat-prijzen draverij voor paar den, die 1.000 doch nog geen 2.500 hebben gewonnen. 1. Kentucky King (W. H. Geersen) tijd: 2.15.9. km. tijd 1.26.1; 2. Narciso G (J. Wagenaar) tijd: 2.16.2. km.tijd: 1.27.3; 3. Juweel tje (E. G. in 't Veen) tijd: 2.20, km. tijd: 1.28.6. Toto: winnend: ƒ2.20, plaató 1.40, 1.30. gekoppeld: 3.20, covercal: ƒ3.10. Loranaprijs, afstand: 2120 m., prij- zendraverii internationaal voor paar den, die 2.500 of meer hebben ge wonnen. 1. Kievit S. (M. Vergay) tijd: 2.59.4, km. tijd: 1.24.6; 2. Ken tucky's Queen B (N. Heskes) tijd. 3.01.7, km. tijd 1.27.4; 3. King Spencer (F. A .Bosveld) tijd: 3.01.8, km. tijd: 1.25. Toto: winnend: 1.90, plaats: ƒ1.70, ƒ1.90, 3.50, gekoppeld: ƒ4.30, covercal: ƒ7.60. Lotusprijs, afstand: 1900 m., prij- zendraverij voor paarden die nog geen 300.hebben gewonnen, 2e afdeling. 1. Old Dutch (F. A. Bos veld) tijd: 3.06.6, km. tijd: 1.40.3; 2. Meewtje S. (E. Kruithof) tijd: 3.07.8, km. tijd: 1.41; 3. Nettie L (J. P. F. v. d. Broek) tijd: 3.08.6, km. tijd: 1.41.4. Toto: winnend: ƒ2.60, (stal), plaats: ƒ10.80, ƒ1.60, gekoppeld: ƒ43.10, co vercal: ƒ3.40. Lucretiaprijs, afstand: 2600 m. voor paarden van 4 jaar en ouder. 1. Arienne (D. Wassenaar) tijd: 2.52.4; 2. Noordwester (J. van Yperen), 3. Taragas (J. Vóórhaar). Toto: win nend: .f5.90, plaats: ƒ2.40, ƒ3.10, ge koppeld: ƒ6.20, covercal: 2.80. Totale omzet 25.117.50. BRIDGE DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN Gisteravond werden de Europese kampioenschappen voortgezet. Bij de onderbreking leidde Enge land met 18 punten tegen Ierland, Zwedep met 25 tegen Finland, Ne derland met 11 tegen Denemarken, Frankrijk met 18 tegen België en Noorwegen met 11 tegen Italië. Bij de dames leidde Engeland met 18 punten tegen Denemarken, Fin land met 7 tegen Italië. Zweden met 10 tegen Ierland terwijl Noorwegen en Frankrijk gelijk stonden. Ook achter U rijdt het verkeer, Vergeet dat toch niet telkens weer. OORSPRONKELIJKE ROMAN DOOR MIES VAN VELSEN 27) 't Kostte haar heel wat moeite 't kind te bedaren en ze had spijt, dat ze was meegegaan. Eerst in de trein kalmeerde Titie in zover, dat ze niet meer huilde en stil op Loek's scihoot ibieef zitten. Madeleine, inwendig geërgerd over al die gevoeligheid, praatte druk met Dr. van Elten en legde Bob, die haar telkens met vragenlastig viel, 't zwijgen op. Ga by, onbeweeglijk rechtop naast Loek gezeten, keek af en toe naar Titie, die zachtjes insluimerde. Voorzich tig schoof ze opzij, toen 't kind zidh bewoog, om niet tegen haar voetjes te stoten. Loek merkte 't en knikte haar vriendelijk toe. „Kom je Zaterdagmiddag by ons spelen?" „Astublieft.'" En dan met een snelle blik op d'r moeder, die nog druk in gesprek was: „Houdt Titie veel van d'r vader?" „Ja, heel veel, kindje. Titie had al vroeg geen moeder meer, toen was Vader natuurlijk alles voor d'r." „Ik ken Tante Gaby nog wel, Ti tie niet, die zegt: kan me niets sche len, ik heb nu een andere Mammie." Ze lachte tegen Loek. Madeleine zag 't. Waarom gaf dit kind haar vertrouwen? Met geweld verdrong ze een onaangename herinnering. Dwaasheid, daar denkt een kind niet meer aan! Nu Titie op school was, had Loek veel meer tijd over en besteedde dien voornamelijk met de zorg voor René. Titie bleef nog lange tijd onder de indruk van 't vertrek van haar Vader en de eerste tijd zat Loek 's avonds geregeld bij haar bedje en vertelde verhaaltjes tot ze sliep. Eind October kwamen Elsje lo geren. „Jammer dat 'k nu op school ben, Mammie,' zei Titie. „Maar als je thuis komt zijn ze er toch." Op een morgen, toen 't drietal aan 't ontbijt zat, riep Loek vrolijk; „Jan en Els, jullie hebt een nieuw zusje Rietje. „Hè, 'k had veel liever een broer tje," zei Jan wat teleurgesteld. „Neen, hoor," vond Els, „fijn, een klein zusje. Mogen we straks gaan kijken. Tante Loek?" „Ja, vanmiddag gaan we." „Alle kleine kindiertjes komen bij Tante Miep." Trésorke trok een bedroefd gezichtje. Loek boog zich met een gelukki ge, n glimlach over 't kind. „Bid maar goed, Titie, wie weet, misschien stuurt O. L. Heer jou ook wel een broertje of een zusje." „Wat zeg je d'r van? Alweer een dochter," zei Bas, „en Miep zo goed als je 't maar wensen kunt. Stil jon gens, ja dadelijk mogen jullie zusje zien." Op de tenen stonden ze bij 't wieg je naast Bas, die hen beurtelings even optilde om te kijken. Loek kuste Miep en boog zich dan over 't rustig slapende wichtje. „Mag ik haar eventjes vasthou den, zuster?'k Zal heus erg voor zichtig zijn." Vanuit haar bed zag Miep de vochtige glans in de ogen van haar zus. „Loek....?" Ze reikte 't kindje over aan de verpleegster en lei haar vinger op de lippen. „Sst! Spreek't nog niet uit... Niet voor Han veilig thuis is." Nieuwe dagen van spanning volg de, toen 't bericht binnenkwam, dat de „Rado 8" gestart had. Voor 't eerst miste René Loek's vrolijke stem door 't huis. Geen le vendige verhalen, als ze 's avonds haar plaatsje naast de divan innam. Nooit sprak ze over haar angst, doch René wist, dat haar gedachten voortdurend bij Han waren. Op ze kere avond verraste Loek haar plot seling met een vraag. „Vloog Han ook, toen Gaby nog leefde?" „Ja, hij was al bij 't vliegcorps, toen hij haar leerde kennen. Ze was niet sterk en toen ze begon te suk kelen, nam hij op haar dringend verzoek, non actief." Loek zudhtte. Om haar zou hij 't nooit laten. Ze had zelfs 't recht niet, dit te verlangen. Hij was im mers getrouwd met 't vooropgezet te doel, z'n kind bezorgd te weten en zij had 't zo aanvaard. Alleen aan Trésorke had ze gedacht, om dat ze hem toen niet lief had als nu. Ook in New-York zag men vol verwachting naar 't resultaat van deze vliegtocht uit. De middag, dat volgens berekening 't eindpunt moest bereikt worden, waren John Highwood en Dick in zénuwachtige spanning by elkaar. Tevergeefs had Lydia hen voor 't diner geroepen; ze was ongeduldig afgescheept met de bemerking dat het geen ogenblik was om aan eten te denken. Van tijd tot tijd keek Dick op z'n horloge en raadpleegde de lijst, waarop hij zijn berekeningen had gemaakt. John zat nerveus aan z'n sigaar te trekken en keek telkens met ongeduldige blik naar het te lefoontoestel, want de voor hem bestemde telegrammen werden steeds op zijn verzoek telefonisch doorgezonden. Rrrr....ing! John sprong als geëlectriseeald overreind. Dick strekte kalm z'n arm naar het toestel en nam de te lefoon van de haak. Dodelijke stilte volgde. John staarde begerig naar Dick, als wilde hij van zijn gelaat lezen, wat de draad hem toever trouwde. Rustig lei Dick, met een glimlachje, de telefoon op de haak en gaf John een kort knikje, en „Geslaagd," zei hij eenvoudig „Kerel, je kalmte zou iemand uit z'n vel doen springen!" riep John, wiens ogen van opwinding uit zijn hoofd puilden. „Geslaagd! Hoera voor de firma! Dick, van harte gefeliciteerd met je succes!" schreeuwde hij uitgelaten, terwijl hij de deur uitsnelde, om 't even aan Lydia te vertellen. On middellijk kwam hij terug om z'n vader telefonisch ;t heuglijk nieuws mede te delen. ,,'k Heb Loek per telegram gefe liciteerd," zei Dick nog even rustig ofschoon dankbare blijdschap in z'n stem klonk. „Uitstekend 't is 't mooste suc ces, dat we tot nu toe hebben be haald. Alsde terugtocht even voor spoedig verloopt dan staat ons toestel aan de spits en zal de fa briek de eerste paar jaren het werk niet afkunnen." „Voor terugtocht heb ik helemaal geen zorg," verklaarde Diok be daard, „want dan heeft Warsage de wind in z'n voordeel." En zo was het dan ook. Ander halfuur eerder dan Dick had be rekend landde de „Rado 8" te San- Francisco. In spannende verwachting ston den duizenden belangstellenden op het vliegveld; om getuigen te zijn van de landing van het veelbespro ken vliegtuig, dat door de koene Hollander werd bestuurd. En toen in de verte een stip zichtbaar werd en men op het vliegveld per radio reeds bericht van in-aantocht-zijn had ontvangen, was het enthoesias- me der menigte onbeschrijfelijk. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1950 | | pagina 6