Televisie°pi*oeven Streekplannen en schadeloosstelling Voorstel Nederlands crediet aan Indonesië Aantrekkelijke brochure Om de margarine-prijs op het Kopje Prinses Margriet onthult haar eerste monument De brandstoffenprijzen Groenten naar Noorwegen PONDERDAG 8 JUNI 1950 DE LEIDSK COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA J Tweede Kamer Kaüierleden krijgen meer Gistermiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling van het wets ontwerp houdende voorlopige rege ling inzake het nationale plan en streekplannen voortgezet. De heer Ritmeester (WD) trok zijn Dinsdag besproken amendement op artikel 1 in. Het amendement van de heer Maenen (KVP) mede onderte kend door leden van A.R., C.H. en V.V.D. om uit artikel 6 te laten vervallen de bepaling, dat de vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan moet worden ge hoord, alvorens Gedeputeerde Sta ten overgaan tot benoeming van een vaste commissie voor de provinciale planologische dienst, werd aangeno men met 48 tegen 19 stemmen; al leen de Partij van de Arbeid stem de tegen. Dinsdag was voorts behandeld een amendement van de heer Groen (KVP), mede ondertekend door le den van A.R. en C.H., dat een nieuw lid wilde toevoegen aan het artikel 29. In dit artikel wordt o.a. bepaald, dat de minister bezwaar kan maken tegen voorgenomen werken. Het amendement-Groen wilde vastleg gen, dat onder deze werken niet zijn begrepen handelingen, die wijziging van de tot heden uitgeoefende vorm van bodemcultuur beogen, voorzover zij binnen het kader van een ratio nele bedrijfsvoering noodzakelijk zijn. Thans wijzigde de heer Groen zijn amendement in deze zin, dat de minister de bevoegdheid om bezwaar tegen voorgenomen werken te ma ken niet zal hebben als de wijzigin gen niet van ingrijpende aard zijn De heer van der Goes van Naters (Arb.) die zich Dinsdag krachtig had verzet tegen het amendement in zijn aanvankelijke vorm. verklaarde zich met het gewijzigde te kunnen ver enigen en minister In 't Veld nam j het over. Het wetsontwerp is tenslotte zon- der hoofdelijke stemming goedge keurd. Uitvoerig is vervolgens gesproken over het wetsontwerp tot nadere re geling van de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer. Sinds 3947 bedroeg deze f 6000".' Volgens de nieuwe regeling wordt ze f 7200 voor de leden, wierwoonhuis is ge lgen op een afstand van niet meer dan 10 kilometer van het Kamerge bouw; bij een afstand van meer dan 10 doch niet meer dan 75 kilometer wordt ze f 7800 en voor de overige leden f 3400. De nieuwe regeling zal terugwerkende kracht hebben to' 20 September 1949. De heer Andriessen (KVP) meen de, dat het niel^ tot het algemeen welzijn is als geschikte candidaten voor het Kamerlidmaatschap zich wegens financiële consequenties niet beschikbaar kunnen stellen. De hoogheid van het ambt eist, dat de positie van het Kamerlid daarmede in overeenstemming is. Sprekers fractie zal haar stem aan het ont werp geven. Mejuffrouw Tendeloo (Arb.) be toogde evenals de vorige spreker had gedaan, dat men de schadeloosstel ling niet als een beloning moet zien. De heer Gortzak (CPN) verklaar de zich tegen het ontwerp Hij merk te op, dat het Kamerlidmaatschap voor de meerderheid der leden een nevenfunctie is De heer Schouten (AR) achtte het vrijwel uitgesloten een regeling te treffen, welke kan bevredigen, om dat men met imponderabele factoren te doen heeft. Het ware z.i. beter ge weest het grondbedrag der schade loosstelling te handhaven op f 6000 met differentiatie naar boven voor verder af wonenden. De volksverte genwoordiging neemt naar zyn op vatting de sterkste positie in als ten aanzien der schadeloosstelling inge togenheid en gematigdheid wordt betracht. Spreker deelde mede, dat zijn zienswijze niet door al zijn po litieke vrienden wordt gedeeld. De heer Korthals (WD) betoogde o.m., dat de omvang van de arbeid is gestegen; voorts, dat de onkosten der leden zijn gestegen en ook de hoofdzaak de technische uitrusting op een ander peil te brengen, is groter geworden. Verhoging is z.i. uit een oogpunt van algemeen belang nodig. De minister van binnenlandse za ken, de heer Teulings, zeide zich er over te verheugen dit wetsontwerp te mogen verdedigen, omdat hy er van overtuigd is, dat wijziging der schadeloosstelling hoog nodig is. De rechtsgrond is allereerst hierin gele gen, dat het Nederlandse volk recht heeft op goede Kamerleden. Ook na de wijziging is het Kamerlidmaat schap financieel zo aantrekkelijk niet. Naar zijn oordeel was het niet verantwoord de schadeloosstelling der Kamerleden op hetzelfde niveau te stellen als het loon van de ge middelde arbeider. De heer Zandt (SG) verklaarde, dat zijn fractie met het oog op de financiële toestand des lands niet kon voorstemmen, al acht zij verho ging niet ongerechtvaardigd. Het wetsontwerp werd goedge keurd met 73 tegen 11 stemmen. Te gen de heren Zandt en van Dis, bei den S.G., Schouten, Roosjen, Terp stra en Verkerk, allen A.R., Gort zak, Hoogcarspel, Stokvis, Haken en Hermans, allen C.P.N. Over Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Ongetwijfeld hebben onze lezers reeds veel gelezen en gehoord over de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. Het woord en ook de letters, waarmede het begrip in moderne stijl wordt aangeduid, nl. P.B.O., zijn vrijwel gemeengoed geworden voor iedere Katholiek, die wel eens een vergadering bezocht. Maar jaals iemand er nu eens op de man af zou vragen: wat houdt die P.B.O. nu eigenlijk in? Hebt u dan uw ant woord klaar? Ongetwijfeld, de materie is vrij in gewikkeld en wat iedereen, die be lang stelt in deze moderne organisa tievorm, eigenlijk hebben moet, is: een beknopt en gemakkelijk lees baar geschriftje, waarin alles staat, wat voor een goed begrip van de P. B.O. nodig is. De Kath. Volkspartij heeft dat begrepen en wat meer zegt, zij heeft in samenwerking met de Katholieke sociale organisaties een beknopt en handig brochuurtje sa mengesteld, dat precies datgene is, wat nodig is. De beschrijving van de ingewikkelde stof is zeer populair gehouden, maar raak en juist. Er staat een zeer aantrekkelijke teke ning op de omslag en de bladzijden zijn ook verlucht met illustraties die tegelijk kunstzinnig en toelichtend zijn. Het ligt in de bedoeling door middel van deze brochure een po ging te doen om de massa van ons volk vertrouwd te maken met de gedachte van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Ook om die re den is, ondanks de zo verzorgde uit voering, de prijs uitermate laag ge houden. De afdelingen van de K.V. P. kunnen de brochure reeds voor f 0.10 per exemplaar verkopen. Moge deze handige brochure een ruime verspreiding vinden. Lening van 200 millioen Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet credietver- strekking aan Indonesië 1950. Het be treft een lening van 200 millioen gul den, tegen een rente van 3 y« pet. per jaar met een looptijd van 11 y3 jaar, gerekend van 1 Juli 1951 af. De aflossingen moeten van 1953 af in geleidelijk toenemende percentages plaats vinden. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij de beantwoording van vraag of credietverlening onder de gewijzigde omstandigheen met be trekking tot Indonesië voor Neder land economisch verantwoord is te achten, dient allereerst te worden be dacht, dat achterwege blijven van credietverlening Indonesië uiter aard zou dwingen tot maatregelen ter beperking van zijn betalingsba lanstekort. Deze beperking zou zo wel kunnen worden gezocht in een vermindering van de import, ook van Nederlandse goederen, als ten laste van de z.g. onzichtbare posten van de betalingsbalans, waartoe de bepa lingen van de financiële en economi sche overeenkomst der Ronde Tafel conferentie aan Indonesië onder be paalde omstandigheden de mogelijk heid openlaten. Noch het een, noch het ander is in het belang van Nederland te ach ten, evenmin trouwens als in dat van Indonesië. Weliswaar moet worden gerekend met een vrij constant nadelig saldo van de Indonesische betalingsbalans in de guldensfeer, in de orde van grootte van het tekort over 1950 Felle strijd verwacht De margarine zal spoedig duur der worden vanwege het feit, dat van 1 Juli af de heffing van het Landbou w-egalisatiefonds op de margarine van f. 11,25 tot f. 16,25 per 100 kg. wordt verhoogd. dus met f. 5, hetgeen neerkomt op 5 cent per kilo. Aldus meldt de par lementaire redacteur van het „Nieuws v. d. I>ag." Rpcds toen ging het om de vita minering der margarine hebben de fabrikanten gezegd, dat de daaraan verbonden kosten op den duur on mogelijk door de fabrikanten kon den worden gedragen als de maxi mumprijs niet wercl verhoogd. 'Je regering was doof voor deze betogen aldus vernemen wij in fabrikantenkringen en ondonks de moeilijke situatie zijn de fabri kanten toch overgegaan tot vita mineren. Thans zullen zij weer zwaarder worden' belast, maar de regering heeft nu het onhoudbare van de situatie ingezien en be paald, dat de margarineprijs van 1 Juli af vrij zal zijn. Deze maatre gel heeft in de fabrikantenkringen nogal verbazing gewekt omdat voor zeer kort de regering zelfs weigerde goed te keuren, dat de maximum prijs voor margarine 1 cent hoger zou worden vanwege het vitamine ren. De verwachting is thans, dat de prijzen stellig met de genoemde vijf cent zullen stijgen, zodat er op gerekend kan worden, dat na 1 Juli de margarineprijs om de 36 a 38 cent zal gaan schommelen. Te vens verwacht men een steeds fel lere concurentiestrijd, welke na tuurlijk prijsdrukkend zal werken, maar ook prijsverschillen in het leven zal roepen. Daarbij zullen ook de verschillen in kwaliteit weer een even grote rol als vroe ger gaan spelen. Dat er op den duur nog ongevitamineerde marga rine zal worden gemaakt, acht men in de fabrikanten kringen weinig Waarschijnlijk.. R.K MIDDENSTANDSBOND NAAR HEUXX). hetgeen ten nauwste samenhangt met de omvangrijke betalingsverplichtin gen van Inonesië jegens Nederland in de dienstensfeer doch dit is ge zien de structuur van de Indonesi sche economie als normaal te be schouwen. Het is voor Indonesië vol doende, indien, ondanks een gulden tekort, zijn balans weer een even wicht laat zien. Deze toestand nu zal eventuele bijzondere omstandighe den buiten beschouwing gelaten, in 1953 kunnen worden bereikt. Daarbij moet helaas vooral wor den gedacht aan de mogelijkheid dat onvoldoende bedrijfszekerheid de toeneming van de productie en daar mee van potentiële exportopbrengst zou remmen. Niet ontkend kan wor den, dat in het eerste kwartaal van 1950 zich feiten hebben voorgedaan, welke tot bezorgdheid stemmen. Af braak van het bedrijfsapparaat, ont wapenen van ondernemingswachten zonder dat op andere wijze de vei ligheid van'de ondernemingen te voren afdoende is verzekerd, opleg gen van onrechtmatige schattingen aan ondernemingen door onderge schikte militaire instanties, eigen machtig optreden van plaatselijke autoriteiten met betrekking tot uit vierregelingen e.d. tenslotte ook de smokkelhandel mogen in dit ver band met name worden genoemd. Echter dient geconstateerd te wor den, dat de regering der V.S.I. voor PRINSES MARGRIET ONTHULDE MONUMENT TE SPAARNDAM. Foto links toont een verlegen lachend prinsesje ,het moment verbeidend, waarop zij haar eerste officiële taak zal verrichten. Rechts, het moment, waarop prinses Margriet het monu ment onthult. het onduldbare van deze feiten een open oog heeft en er naar streeft aan misstanden een einde te maken. Er blijft derhalve reden om aan te nemen, dat het betalingsbalans even wicht in 1953 of althans zeer spoedig daarna zal worden bereikt. De kans, dat credietverlening ter voorziening in Indonesië's guldente kort over 1950, als gevolg van rechts- en bedrijfsonzekerheid, welke verde re Nederlandse activiteit in Indone sië onmogelijk zouden maken, slechts zou leiden tot een vermeerdering van het uiteindelijk als mis-investatie af te schrijven door Nederland in In donesië geinvesteerd vermogen, is niet zo groot, dat het risico, aan de voorgestelde lening verbonden on aanvaardbaar is. Deze credietverle ning dient overigens te worden ge zien als een bijdrage om die investa- tie, welke nog altijd een bedrag ver tegenwoordigt van 5 a 6 milliard, voor Indonesië weer rendabel en dus voor Nederland weer inkomengevend te maken. Zij is derhalve economisch verantwoord. EXAMENS BIJ spelen Een rustig examen doet U met Mljnhardt Zenuwtabletten Experiment met straalzenders De Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem organiseert op Woensdag 21 Juni a. s. een bede vaart naar Heiloo. De Paus heeft de Katholieken, die gedurende het Heiligjaar niet naar Rome kunnen, aangespoord in het eigen land ter 111 dit, teken sï?at gende jaar bl«kt het "publiek voor Ka- er de smaak van beet te hebben ge- eez n^M.^ venri 21. Cn hUD kregen' want toen waren 17 stations gezinsleden georganiseerd. nodig om de uitzendingen te verzor- Sedert een week wordt op het Kopje te Bloemendaa] door Philips- N.S.F. proefnemingen gehouden met een televisie straalzender, een appa raat dat dient om televisie-uitzendin gen te relayeren. De experimenten, die thans in een vergevorderd stadium verkeren, zijn van groot belang voor de uitbreiding van de televisie-ontvangst. Op het Bloemendaalse Kopje prijkt een z.g. parabolische antenne, verbonden met een ontvangtoestel, dat opvangt wat in Utrecht op 3 cm. golflengte wordt uitgezonden. Het Kopje staat hier voor in lijnrechte verbinding met het dak van het Utrechtse station. Beide punten moeten hoog zijn, daar de uitgezonden golven door niets mogen worden onderbroken. De straalzen der vervangt dus eigenlijk een tele foonkabel, zoals die soms bij radio reportages wordt gebruikt tussen de microfoon en de studio. Wanneer de straalzenders algemeen in gebruik zouden worden genomen ,kan men in het gehele land televisie-ontvangst mogelijk maken. OP Z'N AMERIKAANS. Wanneer dan de Nederlandse tele visie-industrie een zelfde vlucht neemt als in Amerika, kan men nog heel wat verwachten. Zelden heeft nl. in de V. S. een in dustrie zo'n snelle ontwikkeling door gemaakt als de televisie-industrie sedert de oorlog. Ofschoon de productie van televi sie-ontvangapparaten zich thans op een nog niet gekend niveau beweegt, is de industrie toch nog niet in staat om geheel aan de vraag te voldoen. Op 1 April van dit jaar waren er in de V. S. 5.343.000 onder het publiek, terwijl 104 zendstations regelmatig uitzendingen verzorgen. Geraamd wordt, dat de productie van televisie-apparaten in 1950 'n omvang zal behalen van 5.000.000 stuks en dat deze ook afzet zullen vinden. Neemt men een gemiddelde kleinhandelsprijs van 250, dan be tekent dit een totale uitgave door het publiek van 1.250 millioen, nog te vermeerderen met 10 pet. voor service e.d. of tezamen a 2.375 mil lioen. Aan het einde van de oorlog waren in de V. S. vier televisie-zendstations in bedrijf, die 's avonds bediend wer den door mensen, die overdag in de oorlogsindustrie werkzaam waren. Ontvangapparaten waren op dat mo ment nog betrekkelijk schaars, hun aantal kon niet hoger gesteld wor den dan ca. 6000. Tegen het einde van 1948 vertoon de de industrie tekenen van een lang zame groei met zes zendstations en 6500 ontvang-apparaten. In het vol gen voor een kleine 180.000 ontvan gers. De expansie in 1949 overtreft al les wat daarvoor gepresteerd werd Meer dan 2.750.000 ontvangtoestel len werden in dit jaar geproduceerd en het aantal zendstations verdub belde, zodat er thans 104 in bedrijf zijn. De nood der kerf tabakindustrie Vermindering van accijns enige uitkomst Na de sigarenindustrie heeft zich thans ook de Vakgroep Kerftabaks industrie tot de regering gewend om verlaging van de accijns. In een no ta, welke aan alle ministers en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer is gezonden, wijst men er op, dat in geen geval tot verlaging van de accijns op sigaren mag worden overgegaan zonder teglijkertijd de accijns der kerfproducten proportio neel te verlagen. Ook bij de Kerftabaksindustrie is de afzet belangrijk teruggelopen, zo deelt men mede. De Vakgroep Kerftabaksindustrie is van mening, dat deze verminde ring een gevolg is van de hoge ac cijns, die 12 maal zo groot is als in 1939. Toen kostte namelijk 1 kg kerftabak gemiddeld f 1.84 (accijns f 0.41). Thans is de prijs 12.76 (accijns 5.10), De producten zijn dus ongeveer 7 maal zo duur gewor den. Bij de sigaren- en sigarettenindus trie is de situatie anders. In 1939 kostten 1000 sigaren gemiddeld f 45.90. De prijs hiervan is 4Vz maal zo hoog geworden en bedraagt thans 194.30. Het accijnsbedrag is geste gen van f 5,70 tot f 52,20, dus tot het negenvoudige. Voor sigaretten zijn deze cijfers: prijs per 1000 stuks in 1939 gemid deld J 10.20, thans f 37,78; accijns verhoging van 5,10 tot 23,42. De sigaretten zijn dus 3Yz maal zo duur als in 1939, terwijl de accijns 4J maal zo hoog is geworden. Uit deze gegevens blijkt, dat de kerftabaksindustrie te kampen heeft met de zwaarste lasten. Bovendien is de prijs voor de goedkoopste pijp tabak 2.50 per 250 gram) op zich zelf verliesgevend, aldus de nota, en kan slechts worden volgehouden zo lang in de hogere prijsklasse vol doende wordt verkocht. DE 20.000 ERUIT. In de 510e trekking van de Staats loterij, 2e klasse, 2e lijst is de prijs van /20.000 gevallen op no. 10897. Van het Spaarndammer jongetje Koningin Juliana bracht met de prinsesjes Margriet en Maryke gis terenmiddag een bezoek aan Spaar ndam, waar prinses Margriet haar eerste officiële handeling in het openbaar zou verrichten door de ont- hulling_ van het standbeeld van de tienjarige knaap, die volgens de le gende jaren geleden Haarlem en de wijde omgeving van een overstro ming gered zou hebben. richten. Met een flinke ruk trok Margriet het doek weg en met luid applaus begroette Spaarndam de beeltenis van de Haarlemse jongen. Het beeld, dat geplaatst is op een groot marmeren voetstuk, stelt de jongen voor, terwijl hij zijn hand in de dijk steekt, en werd gemaakt door de beeldhouwster Grada Ruel. Prinses Margriet en de vier kin deren, die haar gezelschap voor die middag vormden, ontvingen ieder een doosje met versnaperingen. Een bord van Delftsblauw, dat prinses Margriet bovendien mocht ontvan gen moest haar blijvend herinneren aan haar eerste officiële handeling in het openbaar, verricht in Spaarn dam. Daarmede was het feest ten einde. De Spaarndammers zullen nog lang spreken over de dag van giste ren en daarbij zal Aaltje Smit, die met haar 96 jaren de oudste inwoon ster is van Spaarndam, ongetwijfeld het hoogste woord voeren. Want zij was het, die een hand kreeg van de koningin en met haar een praatje maakte. WAT DE LEGENDE VERHAALT Naar deze oude legende verhaalt, zou deze Haarlemse jongen door zijn moeder met een eigen gebakken brood uitgestuurd zijn naar een ar me blinde man, die twee uur gaans verder woonde. Het was reeds in de dagen van de herfst en toen de jon gen in het donker naar huis terug keerde langs de dijk, hoorde hij plot seling een vreemd geluid. Hij ging eens op onderzoek uit en merkte tot zijn schrik, dat er water door de dijk sijpelde. De knaap dacht dadelijk aan het grote onheil van een dijk doorbraak, waardoor vrijwel geheel Haarlem en de contreien onder wa ter zouden komen te staan. De jon gen stak zijn hand in het gat van de dijk en begon om hulp te roepen. Maar daar was niemand, die hem te hulp snelde en pas de volgende mor gen werd hij ontdekt. Zijn hand zat nog steeds in de dijk en doch de kleine redder was geheel verstijfd. Nimmer is er echter in enig ar chief of in oude kronieken een aan wijzing gevonden, die de waarheid van dit verhaal kunnen bevestigen en daarom heeft men het tot op he den als een athaetieve legende be schouwd. Hoe het ook zij, merkwaardig is het, dat het verhaal in het buiten land en vooral in Amerika zo'n grote opgang heeft gemaakt. En de ze belangstelling, zowel uit binnen- als buitenland, was voor de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aanleiding om ter huldiging van deze Haarlem se knaap een standbeeld in klein formaat op te richten. Daarom was Spaarndam gisteren, de dag, waarop het beeld onthuld zou worden, in een ware feeststem ming, temeer daar aan de onthul ling wel bijzondere luister zou wor den bijgezet door de aanwezigheid van de koningin en haar twee jong ste dochtertjes. De vlaggen in deze zomerse na middag vormden de enige versiering in dat landelijk dorp, maar meer was er ook niet nodig, want Spaarndam zelf, met zijn schilderachtige huisjes onder aan de dijk, is iedere dag een feestelijk gezicht. De mannen van het fanfarecorps „Crescendo" uit Spaarndam verkortten voor de tal loze belangstellenden de tijd van wachten en de 180 schoolkinderen van iedere Haarlemse school wa ren er twee vertegenwoordigd popelden van ongeduld bij het ver strijken der minuten. Verschillende vooraanstaande fi guren, onder wie oud-minister Dec kers de gedeputeerden van den Donk en Bouwman uit Noord-Hol land, en vertegenwoordigers van de ministers van Waterstaat, O. K. en W. en Economische Zaken, waren inmiddels op de Woerdersluis gear riveerd, waar het beeldje zou wor den onthuld. De Spaarndammers zelf hadden postgevat op de daken en in de dak vensters en met spanning tuurde iedereen het Spaarne af, waarover de koninklijke gasten op de „Piet Hein" zouden aankomen. Even voor vieren werd plotseling de koninklij ke standaard tegen de effen hemel lucht waargenomen en even later draaide de „Piet Hein" naar de Woerdersluis, waar voorbij het schip ankerde bij de zgn. Balk. Daar stap ten de koninklijke gasten aan wal en vergezeld van de gedeputeerde van Noord Holland, de heer Prak ken, die de Commissaris der Konin gin in die provincie vertegenwoor digde en in gezelschap ook van Haarlems burgemeester, mr. P O. F. I". Cremers, onder wiens gemeente ook Spaarndam ressorteert, gingen zij te voet naar naar de Woerder sluis, waar de Spaarndammers hun een hartelijke ontvangst bereidden. De kleine Maryke vond al dat ru moer rond haar heen kennelijk wat vreemd, maar al heel gauw stapte zij parmantig aan de hand van haar moeder mee. Prinses Margriet zocht heel bescheiden haar plaatje tussen de vier kinderen, die haar reeds stonden op te wachten en met aan dacht luisterde zij naar het verhaal van die dappere jongen, zoals oud minister Deckers in zijn hoedanig heid van voorzitter van het A.N.V.V. dat vertelde tijdens zijn toespraak tot de jeugd. Dr. Deckers stelde de moed van deze jongen aan de jeugd van Nederland ten voorbeeld en vroeg daarna aan prinses Margriet de onthullingsplechtigheid te ver- De prijs van de aardbeien Minimum 45 ct per kg. Wanneer het zonnige weer nog even aanhoudt zal de over een dag of acht beginnende aardbeienoogst zo overvloedig worden, dat de pry- zii voor de rode vruchten bijna de helft bedragen van die van 't vorig jaar. Reeds is een minimumprijs vastgesteld van 45 cent per kilo, die verhoogd zal worden met een hef fing van vier extra centen Deze hef fing dient om een fonds te stichten, waaruit tekorten voor de kwekers, die zouden kunnen ontstaan door on bruikbare restanten, kunnen worden aangezuiverd. De jamfabrieken zullen dit jaar naar alle waarschijnlijkheid slechts zeer weinig aardbeien afnemen, het geen eveneens een prijsverlagende werking voor de vruchten in de di recte handel teweeg brengt. De jam fabrikanten zitten namelijk nog prop vol met jams, die de Nederlanders tegenwoordig eigenaardig genoeg slechts zeer weinig kopen. Wèl verwachtenen de aardbeienkwekers dit jaar een vrij grote hoeveelheid vruchten aan de diepvriesfabrieken kwijt te raken. „Volkskr." Telegram der Vakcentralen De raad van vakcentralen, ge vormd door N.V.V., K.A.B., C N.V. verzond aan de minister van econo mische zaken het volgende telegram: Raad van vakcentralen, kennis geno men hebbende van berichten brand- stoffenhandel, dat onmogelijk is te voldoen aan levering tegen voor- jaars- en zomerprijzen voor gestelde termijn, vestigt aandacht op stand punt van de vakcentralen inzake lo nen en prijzen, waarbij met lage voorjaars- en zomerprijen brandstof fen is rekening gehouden; veroekt Uwe Excellentie dringend maatregelen te treffen, teneinde schade voor betrokkenen en moei lijkheden bij loonbeleid te voorko men". Een Noorse handelsdelegatie heeft besprekingen gevoerd met de Ne derlandse regering over het handels verkeer tussen beide landen in 1950. Overeengekomen is, dat Nederland een millioen kilogram groenten zal leveren en 85.000 kilo vers fruit, maar Noorwegen behoudt zich het redht voor deze contingenten te ver minderen, wanneer zijn betalingspo sitie slechter mocht worden. Behal ve groenten en fruit mogen ook 1700 ton bloembollen en -knollen in Noorwegen worden geïmporteerd.' NEDERLANDSE KATHOLIEKE SLAGERSBOND In de dezer dagen te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Ned. Kath. Slagershond werden de heren Scholtes uit Leidschendam, Schattor je uit Venlo en Lammertink uit Hengelo als hoofdbestuurders herkozen.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 5