S)e CöidóeSou^nt Winkelsluiting Terugkeer van de koning op de voorgrond Het vredesplan Lie Oder-Neisse-grens erkend Generaal Kotikof vervangen Ook een „plan SchumarT voor de landbouw? van B -29 in Noordzee gestort Behuizing van bejaarden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAAKIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DONDERDAG 8 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 11997 De gilde viert, de gilde juicht (in het Gravensteen) Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs I 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. t 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TIET BIJ DE TWEEDE KAMER ■"ingediende en gisteren gepubli ceerde ontwerp van wet tot regeling van de Winkelsluiting zal door ye- len met grote belangstelling zijn ge- lezen. Dit is een onderwerp, waarbij I wij allen min of meer betrokken zijn, op de eerste plaats natuurlijk de winkeliers en het winkelperso neel, maar ook de consument. Men zal zich herinneren, dat de regering indertijd een voor-ontwerp van wet publiceerde met de bedoe ling, dat zoveel mogelijk catego rieën winkeliers en belanghebben den hun oordeel over deze materie zouden geven. Dat is danook ge beurd. met het gevolg, dat een groot aantal tegenstrijdige adviezen is ge geven van personengroepen met uit" eenlopende belangen. Aan de rege ring was de niet gemakkelijke taak om al die adviezen en uitspraken te schiften, eventueel te coördineren en de grootste gemene deler der wensen te vinden. Hoe zij de puzzle heeft opgelost, wijst het gepubliceerde ontwerp uit. De voornaamste bepaling is onge twijfeld, dat de algemene sluitings tijd is gesteld op 6 uur des namid dags. Er waren ook andere adviezen gegeven, die een later sluitingsuur bepleitten en deze kwamen niet na me van de zijde der consumenten, speciaal van hen, die zelf tot 6 uur op kantoor of fabriek werkzaam zijn. „Hiertegenover staan echter de bezwaren, die voor de winkelier en diens bedienden aan een later slui tingstijdstip dan 18 uur zijn ver bonden" zegt de regering in haar Memorie van Toelichting. „Daarbij dient bedacht te worden, dat de consument, die na zijn werktijd nog inkopen wil doen, doorgaans vóór 18 uur nog wel in de gelegenheid zal zijn zich de goederen aan te schaffen, die hij voor zijn dagelijkse behoeften nodig heeft. Voor het aan kopen van duurzame gebruiksgoede ren heeft hij de Zaterdagmiddag. Voor de winkelier is de verkooptijd tussen 18 en 19 uur van weinig be lang, terwijl een wettelijk sluitings tijdstip van 20 uur over het alge meen als te bezwaarlijk wordt ge voeld in verband met de begeerde rusttijd." De mogelijkheid van afwijkende plaatselijke regelingen is echter opengelaten. De gemeenteraad is daartoe bevoegd, met deze beper king evenwel, dat het plaatselijke sluitingsuur niet later dan 8 uur 's avonds en op één dag in de week niet later dan op 10 uur wordt ge steld. Vooral voor buitengemeenten kan in de zomer zo'n afwijkende re geling van nut zijn. ]pBN TWEEDE ingrijpende bepa- ling is de winkelsluiting gedu rende een halve dag in de week. In grijpend, niet in deze zin, alsof het een nieuwigheid zou zijn, maar om dat nu bij Kon. Besl. geregeld gaat v/orden wat tot nu toe in verschil lende gemeenten verschillend was geregeldof niet geregeld. Onder de geldende Winkelslui tingswet zijn in talrijke gemeenten naast vrijwillige regelingen, veror deningen, gebaseerd op artikel 6 dier wet. tot stand gekomen, krach tens weljce bepaalde groepen van winkels gedurende een halve werk dag per week moeten zijn gesloten. De huisvrouw, die inkopen wil doen, vindt de ene middag de krui denierswinkel gesloten, terwijl de slagerijen of de groentewinkels open zijn, een andere dag is de toestand juist andersom. Mannen, die gere geld op reis zijn, ondervinden soort- PROF. DR. BRÜNING IN DUITS LAND TERUG. De laatste rijks kanselier van Duitsland voor het bewind van Hitler, prof. dr. H. Brü- ning, is gisheravorld na een jaren lang verblijf in Amerika, in Duits land teruggekeerd. Hij zal bij zijn zuster in München onderdak vinden. Op de vraag of hij zich weer in de politiek zal begeven, antwoordde prof. Brüning: „nein". Deze foto toont u, geheel rechts, prof. Brüning bij de grenspost Glanerbrug. gelijke moeilijkheden bij sigaren winkels en kapperszaken. Al deze bezwaren zouden zijn on dervangen, indien voor het gehele land voor alle winkels een unifor me sluitingsregeling werd vastge steld. Van de zijde zowel van de winkelier als van het winkelperso neel zijn daartegen echter doorslag gevende bezwaren aangevoerd. De thans gekozen tijdvakken zijn die, waarvoor de meeste adviezen zich hebben uitgesproken en sluiten a^n bij de praktijk van de kleinhandel. Ook hier heeft de gemeenteraad weer bevoegdheid tot het maken van aanvullende regelingen. E'EN ANDERE kwestie, welke steeds een steen des aanstoots is geweest, is de kwestie der automa ten. Op automaten is de thans nog geldende Winkelsluitingswet niet van toepassing, zodat de wet her haaldelijk ontdoken werd door een automaat voor de winkeldeur te plaat6en, die voortdurend werd bij gevuld. De thans ontworpen rege ling laat slechts vrij de verkoop door middel van automaten, die zo geplaatst zijn, dat zij niet in een winkel of één zijner besloten aan- horigheden of vandaar uit kunnen worden bijgevuld. Voor de automaten, waarmede ook na het sluitingsuur verkocht mag worden, geldt een bijvulverbod voor de tijd, dat de winkel, waarbij zij behoren voor het publiek geslo ten moet zijn, dan wel, indien zij niet bij een winkel behoren, voor de tijd van sluiting der winkels, waar in uitsluitend of in hoofdzaak de zelfde waren worden verkocht als de automaat bevat. In het belang van juiste concurrentieverhoudin gen dient met betrekking tot de be perking van het bijvullen geen on derscheid te worden gemaakt tussen door winkeliers en door anderen ge ëxploiteerde verkoopautomaten. Er zullen bij nadere bestudering van de voorgestelde regeling waar schijnlijk nog wel lacunes of onver vulde wensen gevonden kunnen worden. PAUS PIUS WIJDT ONDER GRONDS ALTAAR. Paus Pius XII heeft het gewelf onder de St. Pieter opengesteld waar na tien jaar opgravingswerk het graf van de apostel Petrus te voorschijn is geko men. De Paus betrad het gewelf door een nieuwe deur en wijdde een al taar boven de plek, waar het graf van Petrus zich bevindt. De kabiaetsformatie in België ^JEAN DUVIEUSART, minister van economische zaken in het aftreden de Belgische kabinet, is, zoals gemeld, aangewezen als kabinetsfor mateur. Een van zijn eerste stappen was de leiders der oppositie te ont vangen, Roger Motz en Max Buset, voorzitters resp. van de liberale en de socialistische partij. Hij ging hiertoe over om de oppositie ervan op de hoogte te brengen „in welke geest het nieuwe homogeen katholieke ka binet voornemens is het land te regeren". De eerste daad der nieuwe regering zal zijn na het vertrouwen van de beide kamers te hebben verworven kamer en senaat in een gemeenschappelijke zitting bijeen te roepen om een einde te maken aan het regentschap. De formateur legde er de nadruk op, dat de nieuwe regering zal han delen in de geest van de grondwet met eerbiediging van de democrati sche vrijheden. De nieuwe regering zo zeide hij nog zal haar werk zaamheden ook in de zomermaanden voortzetten. Buset heeft namens de socialisti sche partij geantwoord, dat de hou ding der socialisten ongewijzigd te gen terugkeer van de koning van België gekant blijft. In antwoord op een desbetreffen de vraag heeft Duvieusart verklaard, dat zijn kabinet geen voorwaarden zou verbinden aan de terugkeer van de koning. Hij achtte echter een la tere regeling met de oppositiepar tijen niet uitgesloten. GEMIDDELD 20 AUDIëNTIES PER DAG. Iedere dag blijkt opnieuw, dat het H. Jaar 1950 een groot succes kan worden genoemd. Het aantal pel grims, dat tot nu toe in generale audiëntie in de St. Pieter is ontvan gen, is de 600.000 overschreden. En dit ondanks het feit, dat 12 landen, die tijdens andere H. Jaren een zeer grot percentage van het aantal pel grims leveren, door een dictatoriaal bewind van een pelgrimstocht naar Rome zijn buitengesloten. In dit to taal zijn niet de personen of de groe pen van pelgrims begrepen, die in de verschillende speciale en bijzondere audiënties in de zalen van het Va- ticaan zijn ontvangen. Van 30 December 1949 tot einde April 1950 heeft de H. Vader 18 al gemene audiënties in de St. Pieter verleend, 20 groepen van pelgrims in de Zaal van de Benedicties en 65 bedevaarten in speciale audiënties ontvangen, terwijl Hij aan kleinere groepen 2108 speciale audiënties en aan 230 personen bijzondere audiën ties heeft verleend. DUITSE KINDEREN NAAR RUSLAND. Volgens berichten in de Duitse pers heeft Radio Moskou in een jeugduit zending het bericht verspreid, dat er op het ogenblik besprekingen gaande zijn met de Oost-Duitse regering om Duitse kinderen naar herstellings oorden, sanatoria en opleidingsscho len in de Sovjet-Unie te sturen. Reeds deze zomer zouden de eerste kinderen in grote getalen naar Rus land worden gebracht om daar „vol gens progressieve methoden" te wor den opgevoed. Vooral de wezen heb ben de voorkeur. Zij zullen Russische scholen bezoeken en deze ook geheel aflopen. Voor deze wezen staan volgens de zelfde uitzending vooral de oplei dingsscholen voor officieren open. Accoord tussen Warschau en Berlijn rvE REGERINGEN van Polen en Oost-Duitsland hebben in een ge- meenschappelijke verklaring bekendgemaakt, dat zij de rivieren Oder en Neisse zullen erkennen als de Duits-Poolse grens. Tevens heb ben beide Sovjet-vazalstaten een overeenkomst gesloten voor de uit breiding van de handel en de uitwis-seling van cultuur. Deze regelingen zijn getroffen tijdens besprekingen in Warschau. In Westduitse politieke kringen neemt men aan, dat deze Poolse grenscorrectie, die Duitsland berooft van één vierde van zijn grondgebied van 1937, als gevolg van „sterke Pool se druk" tot stand is gekomen. Deze gebiedsafstand zal in Oost-Duitsland ongetwijfeld sterke ontstemming wekken, aldus deze kringen. Jakob Kaiser, Westduits minister voor algemeen Duitse aangelegenhe den heeft in Bonn verklaard: „Het Duitse volk heeft Ulbricht noch de regering van de Russische zone in enig opzicht gemachtigd de Oder- Neisse-lijn bij internationale overeen komst als permanente DuitsPoolse grens aan te wijzen. Een beslissing hieroveT kan alleen vallen in het kader van een vredesverdrag. Alle andere verklaringen en overeenkom sten zijn van nul en gener waarde" In Londen is officieel verklaard, dat Engeland de Oder-Neisse-lijn niet als Pools-Duitse grens zal erkennen. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat de „zo genaamde democratische republiek Oost-Duitsland niet 't recht heeft voormalig Duits gebied of enig an der gebied af te staan". Het officiële Britse standpunt is, dat de Oder- Neisse-lijn nooit als definitief is aan vaard. In Potsdam is in 1945 over eengekomen de lijn te beschouwen als voorlopige grens. Stalin heeft nog in 1947 verklaard, dat pas na tot standkoming van een vredesverdrag met Duitsland de Pools-Duitse grens definitief zou moeten worden vast- eesteld. Een burger in zijn plaats Naar een officiële Russische woord voerder Woensdagavond heeft mede gedeeld, is generaal-majoor Alexan der Kotikof van zijn functie als Sow- jet-commandant van Berlijn onthe ven. Hij zal door Sergei Alexjevitsj Dengin worden vervangen. De woordvoerder verklaarde verder, dat ook de vertegenwoordigers van de Sowjet-Russisclv controlecommissie in drie Oost-Duitse provincies van hun functie zijn ontheven en naar de Sowjet-Unie zullen terugkeren. Westelijke waarnemers achten het veelbetekend, dat de nieuwe Russi sche commandant een burger is. Het zou naar hun mening de eerste stap kunnen zijn naar een algehele „de- militarisatie" van de Russische be stuurscommissie. lijsten opstellen van landbouwpro ducten, die door beide landen kun nen worden uitgewisseld. Tijdens de bijeenkomst te Parijs zullen de lijs ten vergeleken worden. Daarna zul len zij naar de regeringen worden gezonden, die dan besprekingen zul len voeren over een nieuwe Frans- Duitse handelsovereenkomst. Frans en Duitse boeren op één markt pRANSE EN DUITSE gedelegeerden naar het congres van de inter- nationale federatie van agrarische producenten, dat op het ogenblik nabij Stockholm wordt gehouden, hebben gisteren een gemeenschappelij ke verklaring ondertekend, waarin wordt aangedrongen op een „plan- Schuman" voor de landbouw. j In de verklaring wordt het volgen gezegd: „De afgevaardigden zijn van mening ,dat er geen wezenlijke hin derpalen bestaan voor de samen werking tussen Franse en Duitse boeren op een gemeenschappelijke markt. Moeilijkheden kunnen met wederzijdse goede wil worden opge lost door overeenkomsten voor pro ducten en door seizoens-besprekin- gen, die het mogelijk zullen maken de gerechtvaardigde belangen der producenten in beide landen te be schermen. De afgevaardigden zijn er van overtuigd, dat het economische leven van elk der landen in beider belang elkaar kan aanvullen en zij betreuren de onvoldoende uitwisse ling op alle gebieden. Het belang van de Duitse consumentenmarkt inzien de, constateren zij, dat de jongste verdrageri tussen de beide landen geen voldoende resultaten hebben opgeleverd en dat er administratieve moeilijkheden zijn ontstaan, die het terrein der practische toepassing van de verdragen hebben beperkt. De afgevaardigden hebben besloten er bij hun regeringen op aan te dringen, dat een permanente goederenstroom op alle gebieden in hun gemeen schappelijk belang tussen beide lan den tot stand komt. De afgevaardig den hebben besloten een commissie uit de door 1 :n vertegenwoordigde organisaties te vormen met het oog op een blijvende samenwerking* die enerzijds moet leiden tot een vermin dering van de kleinhandelprijzen van landbouwproducten en ander zijds tot de totstandkoming van een markt voor alle producten der beide landen met normale prijzen voor hun boeren". In een protocol, dat de verklaring vergezelt, wordt de eerste bijeen komst van de commissie vastgesteld op 3 Juli te Parijs. Intussen zullen de Franse en Duitse afgevaardigden Acheson ziet er geen heil in De Amerikaane minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, verklaarde tijdens een persconfe rentie, dat de secretaris-generaal van de Uno, Trygve Lie weinig kans van slagen heeft met zijn plan voor een 20-jarige vrede. Acheson was het niet eens met Lie, dat moeilijkheden tussen Oost en V/est kunnen worden opgelost door nieu we besprekingen in de Veiligheids raad én de Algemene Vergadering, „omdat de Russen de U. N. O. mis bruiken voor hun politieke intriges en geen openhartig overleg wensen met de andere volken." „Wij kunnen ons niet veroorlo ven te wachten in de hoop, dat er verandering zal k'omen in de Rus sische tactiek. Wij moeten daarom voortgaan oip de eenmaaii ingesla gen weg en een sterke macht scheppen om de vrije wereld te kunnen verdedigen. Dit is de enige basis, waarop met Rusland accoor- den kunnen worden gesloten. Ik ben echter altijd bereid tot pra ten," zei Acheson. Hij voegde hier aan onmiddellijk toe: „Maar dan op de juiste plaats." 8 INZITTENDEN VERMIST Gisteravond om half zeven is op 18 mijl N.N.O. van het Smiths Knoll lichtschip onder de Engelse kust een vliegtuig van het type B 29, No. 4294081 in de Noordzee gestort. Een Britse trawler heeft twee overleven den opgepikt en een lijk geborgen. Acht inzittenden worden vermist. De, geredde gezagvoerder van het vliegtuig heeft verklaard, dat de acht vermiste vliegers in het water zijn gesprongen en waarschijnlijk rond drijven in May West-reddingsgor dels, voorzien van lampjes. Enkele schepen in de omtrek nemen deel aan de reddingspogingen. VLIEGRAMP BIJ FLORIDA EISTE 28 DODEN De ramp van het Amerikaanse C 46-toestel, dat bij Florida in zee is gedaald, heeft 28 doden geëist. Gis teren zijn nog vijf lijken opgevist, zodat de stoffelijke resten van tien inzittenden zijn geborgen. Van de 18 overige vermisten ontbreekt ieder spoor. De redidngspogingen zijn op gegeven. Een der overlevenden werd enkele ogenblikken nadat hij door een haai was aangevallen door een reddingsvaartuig waargenomen en opgepikt. Hij overleed enkele minu ten later. Het eerste complex reeds geopend Op Vrijdag 16 Juni a.s. zal door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het moderne com plex bejaardenbehuizing te Raalte worden opengesteld. Dit complex is het eerste van een reeks, welke volgens de principiële opvattingen van de Landelijke Ka tholieke Stichting voor Behuizing van Bejaarden in de komende jaren door ons gehele land gebouwd zullen worden. Het principe van deze bouw is, dat voor vitale bejaarden, woningen be schikbaar komen, die geheel op het gerief van die bejaarden zijn inge steld en waarin zij geheel zelfstandig en met normale zelfwerkzaamheid hun eigen leven leiden. Deze zelfstandige woningen wor den gecompleteerd door een verzor- gingsaccomodatie ten dienste van de zelfstandige bejaarden, zo die we gens ziekte e.d. hulp en verzorging behoeven; vervolgens voor de be jaarden, wier vitaliteit dusdanig is verminderd, dat van gehele zelfstan digheid geen sprake meer zal kun nen zijn. Dezen vinden dan in de verzorgingsaccomodatie een eigen woonelement met volledige verzor ging. Voorts biedt deze accomodatie ook de gelegenheid voor recratie, tijdsbesteding enz. Kort samengevat is het principe derhalve: zolang mogelijke zelfstan digheid en zelfwerkzaamheid het bieden van aanvullende hulp het verschaffen van volledige verzorging. Het realiseren van deze opvatting vond tot dusverre in binnen en bui tenland nog geen enkel voorbeeld; Raalte zal derhalve het eerste zijn. Om deze reden zal de genoemde Minister met zijn staf van technici daar d'an ook aanwezig zijn, terwijl ook Zijne Eminentie Kardinaal de Jong van Zijn hoge belangstelling blijk zal geven. REM VAN SNELTREIN LIEP WARM De reizigers in de sneltrein Arn hemRotterdam1, die om 19.52 uit Arnhem vertrok, zagen ongeveer 10 km voorbij Ede rookwolken hun coupé binnendringen. Een der rei zigers trok aan de noodrem. Het treinpersoneel stelde een onderzoek in en het bleek, dat een rem was vastgelopen, waardoor het onderstel van de wagen was gaan branden. Met een brandblusapparaat heeft men het vuur kunnen doven en met een kwartier vertraging kon de trein de reis voortzetten. Reeds op het traject Nijmegen Arnhem had men met dit euvel te kampen gehad. De trein was dan ook 10 minuten te laat uit Arnhem vertrokken. BABY GESTIKT. Gisteren trof de moeder van een halfjaar oud jongetje haar kindje aan in zijn bedje met het hoofdje ge klemd tussen het houten schot en de matras. Het ventje had zich van het hoofd- naar het voeteneinde gewerkt en is zodoende w&arschijnlijk be klemd geraakt en toen gestikt. 15.000 PASSAGIERS UIT INDONESIë IN AANTOCHT. In een periode van ruim vijf we ken, nl. van 9 Juni tot 16 Juli a.s. zullen aan de kade van de Kon. Rot terdamse Lloyd bijna 15.000 passa giers uit Indonesië aankomen. Bij hen zijn ongeveer 6.000 bur gers, voor een groot deel K.N.I.L.- gezinnen, alsmede een kleine 9.000 militairen. „WATERMAN" ONTSCHEEPT VRIJDAGOCHTEND Het troepenschip „Waterman" zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, Vrijdagochtend omstreeks zes uur de Nieuwe Waterweg bin nenlopen. De ontscheping te Rotter dam zal 's ochtends on? 9 uur begin- Ka'iA.e.ttj.e... Uw kennis is een lamp, waaraan velen hun kaarsen zullen opsteken.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1