Kersen worden goedkoper Een boot op benen WOENSDAG 7 JUNI 1950 ÖE LEIDSI! COURANT EERSTE BLAD PAGINA 5 Laatste Roemeense bisschop in arrest Het Vaticaan heeft bekend ge maakt ,dat de laatste bisschoppelijke hoogwaardigheidsbekleder van de Katholieke Kerk in Roemenië door de regering is gearresteerd. Het is mgr. Luigi Boga, vicaris-generaal van het diocees Alba Julia. Het orgaan van het Vaticaan, de ..Osservatore Romano", wijst er op, dat door deze arrestatie de Katho- ke Kerk in Roemenië zonder dioce sane leiders is. Na de opheffing van alle diocesen van de Grieks-Katholieke Kerk, met de arrestatie van alle bisschoppen, eiste de regering, dat de diocesen van de Latijnse ritus tot twee Alba Julia en Jassi gereduceerd zou den worden. Daarna werden de bisschoppen van deze twee diocesen in Juni van het vorig jaar gearresteerd. De vicaris- generaal van het diocees Jassi over leed onlangs, waardoor mgr. Boga als laatste diocesane prelaat over bleef. Actie tegen Hongaars Episcopaat De Hongaarse minister van onder wijs Josef Revai, heeft in de afge lopen week een toespraak gehouden tot het centrale comité van de Hon gaarse arbeiderspartij. Uit de thans gepubliceerde tekst blijkt, dat mi nister Revai, een grote propagandis tische actie tegen het Hongaarse Episcopaat en tegen andere „reacti onaire cleric^ elementen" heeft aangekondigd. Revai verklaarde, dat de taak van de Hongaarse ar beiderspartij hierin vierledig is. 1. De „clericale reactie en het Episcopaat in Hongarije moeten als vijanden van de vre^e, aan de kaak worden gesteld." 2. „Priesters en andere kerkelij ke bedienaren, die het volk getrouw zijn en die, niettegenstaande het verzet van 'hun bisschoppen, de zaak van de vrede en der volksde mocratie steunen," moeten worden geholpen. 3. Er moet een politieke opvoe dingsactie worden ingezet. 4. De Hongaarse arbeiderspartij moet het initiatief nemen tot een actie, welke ten doel heeft de staat te helpen bij het nemen van „af boende maatregelen tegen clericale reactie.*' 5. De opvoeding moet er op ge richt zijn een stand vanzaken te doen onstaan, waarbij functionaris sen van de Hongaarse communisti sche partij en zoveel mogelijk par tijleden besluiten hun kinderen geen godsdienstig onderwijs meer te doen geven, (dit onderwijs is in Hongarije thans facultatief gesteld). Minister Revai gaf duidelijk te kennen dat een groot aantal kloos ters in de nabije toekomst zal wor den gesloten. De nalatenschap van Victor Emmanuel Door een Romeins gerechtshof is Dinsdag bepaald,dat vier vijfden van koning Victor "Emmanuels na latenschap aan vier van zijn vijf kin deran zullen komen. Het vijfde deel komt aan de Italiaanse staat. Het 'hof veroordeelde het Italiaan se departement van financiën, te gen hetwelk de erfgenamen een proces aanhangig hadden gemaakt tot de kosten v|n het proces. Ex-koning Umberto, de enige zoon van Victor Emmanuel, zal geen deel van de nalatenschap ontvangen. Drie van Victor Emmanuels vier dochters zijn nog in leven. De vier de, prinses Mafalda Assia, stierf in een Duits krijgsgevangenschap. Haar deel zal aan haar vier kinde ren komen. „Incident" aan boord De Britse admiraliteit heeft beves tigd, dat zich aan boord van het 23.000 ton metende vliegdekschip „Il lustrious" een „incident" heeft voor gedaan. Enige dagbladen hadden ge wag gemaakt van een „sabotagepo- ging". In een verklaring van de Admirali teit wordt gezegd, dat 1 Mei in het ketelruim drie magnesiumfakkels zijn gevonden. Een explosie deed zich niet voor. Het onderzoek is nog aan de gang. De fakkels, die bij de toenemende hitte tot ontbranding zouden zijn ge komen. werden aangetroffen, toen de ..Illustrious" met de minister van Marine en andere hoge autoriteiten aan boord op weg was naar Birken head, waar de nieuwe „Ark Royal" te water werd gelaten. DE VASTENDE FAKIR. Fakir Burmah, die te Rijssel een recordpoging in het vasten doet, is Maandag in zijn glazen doodkist ge beten door een van de zwarte Afri kaanse adders, die hem sedert Zon dag gezelschap houden. Hij was de slang aan het strelen toen hij hem plotseling in de duim van zijn rech terhand beet. De tanden drongen diep in het vlees en braken af. Twee uur later was de onderarm van de fakir zeer gezwollen; de fa kir klappertandde van de koorts. Zijn helpers smeekten hem ,zich naar het ziekenhuis te laten brengen, doch hij weigerde. Hij liet zich door de gleuf, waar door men zijn brieven in de kist laat glijden, een klein verband aangeven, dat hij om zijn gewonde vinger deed. Door de buis. waardoor hij water krijgt, ontving hij een beetje alcohol, waarmee hij het verband bevochtig de. Dinsdagochtend was de arm min der sterk gezwollen, maar de fakir had nog steeds koorts. Hij vast al 33 dagen. Meisjes die naar het buitenland willen De Voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Sociale Zaken schrijft ons: Ondanks de vorig jaar gepubli ceerde waarschuwing gaan nog steeds Nederlandse meisjes als toe rist of voor studie naar het buiten land in de hoop aldaar een werk kring te vinden om in haar dagelijks levensonderhoud te voorzien. De waarschuwing van verleden jaar is echter nog altijd van kracht. Spoedig ervaren velen van deze meisjes dan ook, dat haar hoop ij del is geweest met alle teleurstellingen van ai en, om van de morele geva ren aan een en ander verbonden maar niet te spreken. De meeste landen eisen evenals Nederland voor vreemde arbeids krachten een werkvergunning. Deze vergunning wordt niet verstrekt aan een als student of toerist binnen- gekomene, maar moet afgegeven zijn vóór dat men de reis aanvaardt. Daarenboven worden deze werkver gunningen in hoofdzaak gegeven voor huishoudelijk werk en aan huishou delijk onderlegde krachten. En niet voor 2 of 3 maanden, zoals deze meis jes vaak willen, maar voor minstens een jaar. Dat het „op uitnodiging" naar het buitenland gaan met de belofte zak geld te ontvangen in ruil voor huis houdelijke hulp vaak tot teleurstel lingen lijdt, is helaas niet algemeen bekend, omdat de slachtoffers niet gaarne met haar bittere ervaringen te koop lopen. Waakzaamheid is uiteraard ook geboden, indien men via relaties of door een advertentie een werkkring op het oog heeft. Men verzuime niet inlichtingen over deze werkkring en over het gezin in te winnen. Daar enboven is het van belang zich op de hoogte te stellen van de arbeidsvoor waarden in het desbetreffende land, de regelingen omtrent ziekte-verze kering e.d. Dit kan geschieden o.a. bij het Cen traal Bureu der R.K. Ver. ter Be scherming van Meisjes, Maasstraat 136, Amsterdam-Z., tel. 93104. Deze vereniging verschaft ook be trouwbare adressen in het buiten land, waartoe men zich kan wenden wanneer men aldaar raad nodig heeft of in moeilijkheden komt te verkeren. Het Rijk helpt K. L. M. Grote verliezen over '49 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Verkeer en Water staat voor 1949 (tegemoetkoming aan K.L.M. voor geleden verliezen). Aan de Memorie van Toelichting van de minister van Verkeer en Wa terstaat is het volgende ontleend: Het is begrijpelijk, dat een lucht vaartbedrijf, dat nog niet over vol doende reserves beschikt en zich in verband met zijn opbouw en snelle ontwikkeling voor grote investerin gen en hoge aanloopkosten gesteld ziet, onmiddellijk en ernstig getrof fen wordt door invloeden, welke een onverwachte vermindering van de inkomsten tengevolge hebben. Zo danige invloeden hebben zich bij de K.L.M gedurende 1949 in belang rijke mate doen gelden, zodat, in te genstelling tot de resultaten van voorgaande jaren, in 1949 een ver hes van ca. f 39.5 millioen werd ge leden. Het grootste gedeelte van het ver lies moet worden toegeschreven aan de bijzondere omstandigheden op de AmsterdamDjakarta route (men denke aan de noodverbinding via Mauritius Red.) waarvan de na delige gevolgen in 1949 op 28,2 millioen kunnen worden gesteld; het resterende verlies van f 11,3 mil lioen is te wijten aan de ongunstige ontwikkeling van het kostenniveau, de invloed van twee vliegtuigonge vallen op het vervoer in de zomer maanden en aan de gevolgen van de devaluatie. De K.L.M. is reeds van begin 1949 af overgegaan tot toepassing van een aantal versoberingen, zoals het inkrimpen van de eigen organisatie, vermindering van personeel enz., terwijl het toezicht op investeringen v.erd verscherpt. De minister stelt voor, aan de K.L.M. ter tegemoetkoming in de in 1949 geleden verliezen op de Am- sterdam-Djakartaverbindinc. gezien de bijzondere aard van dit verlies, een subsidie toe te kennen ten be drage van 27,5 millioen. Een voorziening ten aanzien van de overige bedrijfsverliezen over 1949 wordt mede dringend gewenst geacht. Overwegende, dat de K.L.M zelve in staat is pl.m. 2 millioen voor haar rekening te nemen, wordt voor gesteld om voor het niet gedekte verlies een bijdrage van 10 mil lioen aan de K.L.M. toe te kennen. Gezien echter de mate, waarin het Rijk de K.L.M, reeds is tegemoetge komen, zal de K.L.M. voor een be drag van 10 millioen aan het Rijk n iet-ren tdragen de amortisatiebewij- zen uitreiken, welke uit de winst van de eerstvolgende vijftien jaren moeten worden afgelost. Gisteren is de eerste grote kersen veiling gehouden. De belangstelling was zeer groot, maar de prijzen wa ren lager dan we na de oorlog ge wend waren. Voor de Duits? kersen werd 2.25 tot 3.en voor de Meikersen 1.50 tot 2.per 10 kg op het hout besteed. Daarbij komen dan nog de pluk- en veilingkosten en de sociale lasten 23 per 10 Ijg. zodat de winkelprijs niet al te veel boven de 50 ct. per kg. behoeft te liggen. JUBILEUM VAN RECTOR VAN SPANJE. Gisteren was het 25 jaar geleden dat rebtor H. M. van Spanje te Den Haag, diocesaan directeur van de Katholieke Actie voor de mannelij ke jeugd, de H. Priesterwijding ont ving. Gistermorgen om half elf droeg de jubilaris in de kapel van de eerwaarde zusters aan de Brou wersgracht te Den Haag een plech tige H. Mis van dankbaarheid op met assistentie van de pastoors P. Buys en Th. v. d. Lugt. Aanwezig waren behalve familieleden ook rec tor H. Sondaal en directeur A. Leen? ders van het vrouwelijk jeugdwerk. Het feest werd verder in intieme kring gevierd Zondag a.s. zal rector Van Spanje, zoals gemeld, door de mannelijke jeugd te Bloemendaal worden gehuldigd. De Hollandse nieuwe Fancy-prijzen verdwijnen De prijs van de Hollandse nieuwe is sinds de eerste aanvoer aan het einde van de vórige week flink ge daald. Bedroeg de prijs in het week einde nog ongeveer vijftig cent, nu kon men reeds een harinkje ver schalken voor ongeveer twintig sent per stuk. De fancyprijzen van de eer ste dag de haring is dan immers nog een primeur zijn snel verdwe nen. Bij een normaal verloop van het spel van vraag en aanbod zal de prijs bij de afslag om de vijftig gul den per kantje moeten gaan draaien, hetgeen dus altijd nog een veel la gere prijs voor de consument bete kent dan de huidige. De aanvoer is nog niet geheel be vredigend. Zou echter bij de hitte van deze dagen de vangst plotseling overvloedig worden, dan zou de ha ring, die niet direct de consument kan bereiken, in koelhuizen moeten worden opgeslagen, hetgeen een kostbare geschiedenis is. Om ook België en de daar woon achtige Nederlanders iets te laten proeven van onze haring, welker kwaliteit volgens het eensgezinde oordeel van deskundigen bijzonder goed is, zijn er> direct na de eerste aanvoer ongeveer drie kantjes naar het buurland verzonden. Deze vrien delijke geste is niet de voorloper van een geregelde export, want ook Bel gië stuurt zijn schepen uitc ter ha ringvangst. HOLLAND FESTIVAL TE GOUDA In het kader van het Holland Festival zal op Zaterdag 24 Juni a. s. in de Goudse Sint Janskerk beroemd om haar gebrandschilder de glazen van de Gebrs. Crabeth, een opvoering worden gegeven van Joh. Seb. Bach's „Jdhannes Passion" Het is de bedoeling om van deze opvoering een jaarlijks terugkeren de traditie te maken, evenals dat het geval is met de „Matthaus Pas sion" in de kerk te Naarden. De St. Janskerk zal plaats bieden aan 22.00 personen, terwijl dit aan tal zo nodig tot 3500 kan worden uitgebreid. De opvoering* begint te 3 uur n. m. Geïnterneerde per ongeluk doodgeschoten Zeldzame toevalligheid Op 19 Juli 1947 hadden enkele be wakers uit het interneringskamp te Delft opdracht gekregen om een par tij wapens en enige geïnterneerden over te brengen naar de cellenba rakken te Scheveningen. Eerst werden de wapens in de vruchtauto geladen .terwijl de ge- interneerden in de nabijheid stonden. Op een gegeven moment liet de bewaker T. J. W een revolver val len, dat geladen bleek te zijn. Want een schot ging af en de kogel trof de gedetineerde J. v .d. P. uit Sche veningen in het hart, zodat de man onmiddellijk dood was. Het heeft heel lang geduurd al vorens deze zaak berecht kon wor den; gistermiddag had een drietal bewakers zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden o.a. wegens veroorzaken van dood door schuld. Het was W. die de geladen wapens vervoerde, hetgeen verboden is; P. die als wachtcommandant binnen dienst de opdracht tot het vervoer had gegeven en B., die commandant buiten dienst was en bij het vervoer tegenwoordig. Wat B. betreft moest de Officier tot vrijspraak requireren, omdat hij zo ver verwijderd was van de auto, dat hij geen enkele invloed op het ge beurde had kunnen uitoefenen. De verdachten verklaarden niet te hebben geweten dat de revolvers ge laden waren. Een meester-geweermaker der Haagse politie deelde mede in zijn 30-jarige practijk het slechts twee maal te hebben meegemaakt dat iemand werd gewond doordat bij vallen van een wapen het schot af ging. Dit moet dus wel een bijzon dere samenloop van omstandigheden zijn geweest. De Officier was van mening, dat verdachten P. en W. niet de nodige voorzichtigheid hebben betracht bij het vervoer van de wapens, en eiste tegen elk van hen twee maanden ge vangenisstraf. De raadslieden vestigden de aan dacht op de tragische samenloop van omstandigheden, waardoor het onge val werd veroorzaakt en meenden dat hier niet van dood door schuld kan worden gesproken, zodat zij tot vrijspraak, subs, clementie conclu deerden. Uitspraken op 20 Juni. Goedkope kolen vlogen weg VRAAG OVERTREFT PRODUCTIE De enorme vraag van het publiek naar kolen tegen de lage voorjaars- en zomerprijzen heeft de zomerpro- ductie van de Limburgse mijnen ver overtroffen. Hierdoor is het de han del onmogelijk een belangrijk deel van de bestellingen tegen deze pry- zen te leveren. Degenen die pas in de laatste weken de kolen bestel den, zullen, wanneer de regering al thans niet zou besluiten de bestel- termijn voor de goekope kolen te verlengen, achter het net moeten vissen. De oorzaak van deze moeilijkhe den is te vinden in de in vergelijking met de vraag betrekkelijke geringe hoeveelheid beschikbare kolen, die in totaal één derde van de gehele jaarproductie uitmaken. Bovendien is de vraag naar de goedkope brand stof hoger geworden dan eigenlijk werd verwacht omdat tal van be drijven en de Overheid voorschot ten hebben verstrekt om deze kolen te kunnen kopen. In enkele plaatsen hebben de kolenhandelaren op eigen initiatief een distributieregeling voor de goedkope kolen ingesteld, opdat ieder van het buitenkansje, zij het dan op wat bescheiden wijzen, kan profiteren. GOBELIN MET BEELTENIS VAN KONINGIN. In de handweverij „De Knip- scheer" te Laren is zojuist een gobe lin gereed gekomen, voorstellende de beeltenis van H.M. koningin Ju liana op het ogenblik, dat zij tijdens haar inhuldiging de eed aflegt. Dit gobelin, dat een afmeting heeft van 3 x 1.80 meter, werd naar ontwerp van de kunstenaar Jaap Bouhuys in opdracht van de gemeente Laren vervaardigd en zal een plaats krij gen in de raadzaal aldaar. Alvorens dit geschiedt zal het wandkleed nog worden geëxposeerd in New York, gelijk met andere werken van „De Knipscheer". Ook van de zijde van het bestuur van de tentoonstel ling „Ahoy" te Rotterdam en uit Hilversum zijn verzoeken tot expo seren ontvangen. Beslissingen hier omtrent werden echter nog niet ge nomen. Bij de totstandkoming van dit gobelin werd de volledige mede werking van de koningin verkregen, tot lid van het Steunfonds. De heren den uit Amsterdam, werden herko zen. Hij kan zo aardig praten Enkele winkeliers in Amsterdam- Zuid zijn het slachtoffer geworden van een 32-jarige werkloze, die zich aan oplichting heeft schuldig ge maakt. De man kwam herhaaldelijk bij de winkeliers en gaf zich uit voor zakenman, bij de een als grossier in textiel, bij de ander als grossier in rookartikelen. Hij wist op vertrou welijke voet te komen met de win keliers en na verloop van tijd wer den wel zaken besproken. De „gros sier" beschikte over goede relaties, o.m. bij scheepvaartbedrijven en de K.L.M. Het bezwaar bij het zaken doen met zulke grote lichamen was, zo vertelde hij, dat men maar steeds over voldoende kasmiddelen moest beschikken om de grote orders, die worden geplaatst, te kunnen inko pen. Als vrienden onder elkaar werd wat hulp verleend. Aanvankelijk leende de „grossier" slechts kleine bedragen, die ook prompt werden terugbetaald en nadat zodoende het vertrouwen was ontstaan, werden de leningen groter en groter. Me# valse verkooporders werden even tuele bezwaren weggewuifd. Ten slotte ging het terugbetalen' niet meer zo vlot en een der crediteuren won informaties in. Deze vielen niet mee en toen was Leiden in last, want de „grossier", die lont had geroken, kwam niet meer opdagen. Na ver loop van tijd was het geld echter op en toen restte hem weinig anders dan zich bij de politie te melden. Alles wat van de vrij belangrijke bedragen, die hij geleend had over was, bleek een oude auto te zijn Een overblijfsel uit zijn „goede tijd" toen hij zelfs op kosten van anderen een chauffeur had. De man is opgesloten; het geld is weg. BAKKERS GAAN PROTESTEREN. Het ligt in het voornemen de om zetbelasting op koekjes, gebak en biscuit te verhogen van 3 tot 8 y2 pet. Dit heeft onder de bakkers en banketbakkers veel ontstemming doen ontstaan. Op Woensdag 28 Juni a.s. wordt te Utrecht in Tivoli een protestvergadering georganiseerd, in samenwerking met de organisatie van de Nederlandse bakkerij en ban ketbakkerij. EEN HACHELIJKE NOODLANDING Gistermiddag heeft een sportvlieg- tuig, de PTUCE van de Luchtvaart- school N.VJL. te Hilversum, een noolancing gemaakt achter de Kerkhoeve bij de R.K. kerk te Veen- huizen. Het toestel ramde een elec- trische weideafrastering en kwam terecht in een ondiepe greppel. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, onder meer liep het hoogteroer veel schade op. De beide inzittenden, de piloot J. Gorter en de passagier J. Peet. beiden uit Hilversum, kwamen met de schrik vrij. Zij waren op weg van Hilversum naar Eelde voor een zakenreis. De piloot kon Eelde niet vinden, hij dacht dit ergens ten Noorden van het Sneekermeer te moeten zoeken. Daar hij benzinege brek kreeg, was hij noodzaakt een noodlanding te maken. HET LOKKENDE WATER. Gisteravond om half elf werd op het strand te Vlissingen een bewus teloze jongeman aangetroffen, die gekleed was in een zwembroek. Ge durende tweè uren heeft men ge tracht de levensgeesten op te wek ken, doch tevergeefs. De betrokke ne bleek te zijn de 28-jarige L., woonachtig te Vlissingen, die om 19.30 uur was gaan zwemmen. Hij was de zwemkunst niet machtig. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes is de 16-jarige N. Kievith in de Lek nabij Culemborg verdron ken. Het meisje, dat de zwemkunst niet volledig machtig was, kwam in een dieper gedeelte van de Lek terecht en verdween in de diepte. Tever geefs is ruim twee uur lang getracht met kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken. Drie boerderijen afgebrand BRANDSPUIT WAS ONBRUIKBAAR Vannacht brak brand uit in de boerderij van P. A. van de Werken te Gameren bij Zaltbommel, welke boerderij in een minimum van tijd in lichter laaie stond. Omdat de dorpsbrandspuit niet bruikbaar was, werd de vrijwillige brandweer uit Zaltbommel opgebeld die spoedig aanwezig was. Toch had de brand in die tijd ook reeds de boerderij van H. van den Heuvel aangetast en ook dit perceel was in een oogwenk een grote vuurzee. Beide boerderijen brandden tot de grond toe af. Maar nog was .de ramp niet ten einde, want een boerderij van G. B. van de Werken had eveneens vlam ge vat, hoewel deze eerst dank zij het pannedak was gespaard. De brand in de twee met riet gedakte panden ter weerszijden van deze boerderij was zo hevig en de hitte zo verzen gend,, dat ook dit derde perceel een prooi der vlammen werd. Enige varkens en kalveren kwamen in de vlammen om. Van de inventaris van de drie vrij grote boerderijen werd zo goed als niets gered. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kort sluiting. NOG EEN BOERDERIJBRAND. Terwijl de ouders op een bruiloft waren, ontstond gisterenavond brand in de boerderij van de heer Vogels te Deurne', waar zes kleine kinderen alleen thuis waren. De boerderij brandde geheel uit. -De kinderen konden allen gered wor den. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Van het meubilair kon slechts een klein gedeelte worden gered. De aangrenzende boerderijen kon den door de brandweer worden be houden. DE DJAKARTA LLOYD. Naar aanleiding van de mededelin gen van de heer Darwis Djamin, di recteur van de Djacarta Lloyd, op de door hem te Den Haag gehouden persconferentie, hebben wij te be- voegder plaatse nadere gegevens ingewonnen. Men deelde ons het volgende mede. De beer Djamin heeft hier te lan de wel besprekingen over de finan ciering gevoerd, doch van enige toe zegging van Nederlandse zijde en dus ook van enige toezegging door een groep Nederlandse banken van een crediet van 50 millioen gulden is zeker nog geen sprake. Voorts zeide men ons, dat geruch ten als zou de Nederlandse .regering haar volledige steun aan de plannen der Djacarta Lloyd hebben toege zegd, of dat de financiering in Unie- verband zou worden geregeld, on juist zijn. De Djacarta Lloyd is een geheel particuliere onderneming. STILLE, DOCH GOED PRIJS HOUDENDE BEURS. Gisteren was de affaire ter beurze zeer gering, hetgeen in tegenstelling was met beide vorige beursdagen, toen de affaire iets groter was door een licht verhoogde belangstelling van het publiek. Noch beroepshan- dei noch particulieren gingen tot grote orders over. Dat het koerspeil echter goed gehandhaafd bleef, stemde niet alleen tot voldoening, maar was ook een aanwijzing, dat de technische positie van de markt stUKken beter is dan enkele weken geleden. Toen zou een dergelijke or der loze dag zeer zeker tot verliezen hebben geleid. Ondanks een lagere opening voor Kon. Olie waren de andere hoeken bij opening goed prijshoudend. Cul tures waren zelfs licht gevraagd en een tot twee punten hoger. De voor genomen vergroting der productie van synthetische rubber in Amerika was zonder invloed. In de Oliehoek, waar het hoofd fonds gisteren enkele tapes verstek liet gaan, bestond enig aanbod, waar door de koers op 281^ kwam tegen eergisteren 283 Yj. De industriële sec tor was goed prijshoudend, zonder opmerkelijke wijzigingen. De Scheepvaartmarkt, die Maan dag niet reageerde op het crediet aan de Djakarta Lloyd, bleef giste ren eveneens ongevoelig voor 't be licht, waarin gemeld wordt, dat van een toezegging door een groep Ne derlandse banken om dit crediet van 50 millioen gulden te verstrekken, zeker nog geen sprake is. De meeste soorten waren onveranderd, Stoom- voart Maatschappij „Nederland" een punt lager. Van de beleggingsmarkt valt niets opmerkelijks te rapporte ren. Nu Wallstreet iets lager was, waren ook de verkooporders op de Amerikaanse sector belangrijk min der, hetgeen een uiterst stille markt tengevolge had. Agio onveranderd op 2 procent. Prolongatie 2 K pro cent. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opge maakt te 10 uur). Weinig verandering. Droog en overwegend zonnig weer met aan de kust 'smid dag een koele zeewind en in het binnenland weinig wind. Voor namelijk in het Noorden van het land iets minder warm. Eigenaardig experiment De Engelsman Christopher Hook (uit Cowes op het eiland Wight) legt te Roosendaal de laatste hand aan een twee-persoons „hydrofin", een nieuw type boot van grote snelheid, waarvan de romp geheel boven het water ligt, schrijft de „Volkskrant". Deze zonderlinge boot, door Hook „Flying Dutchman" (Vliegende Hol lander) genoemd, gaat slechts op enige kleine vleugeltjes (hydrofoils) door het water, terwijl twee „jockeys" (beweeglijke armen) iede re willekeurige golfslag moeten bre ken. De boot is zeewaardig en kan, ge zien het feit, dat haar romp boven water iigt, niet worden" getorpe deerd. De .twoseater" te Roosendaal is een hydrofin van klein formaat, uit gerust met een 45 P.K. Zündapp vliegtuigmotor. Deze eenvoudige boot bereikt een snelheid van ongeveer 60 k.m. per uur. Van 10 tot 19 Juni wordt de „Flying Dutchman" geëx poseerd op de „Waroubi Il-tentoon- stelling te Roosendaal. Hierna zal deze „bpot met benen" het Kanaal oversteken. Vóór de laatste wereldoorlog na men üe Engelsen reeds proeven met waterviéugelboten. Deze hadden echter geen beweeglijke „foils" waar door te traag geieageerd werd op hoge gojfslag Mr Hook maakte ech ter zowel de „voeten" als de „be nen" van de boot beweeglijk. Het ef fect was verrassend. Tot op heden ontving mr. Hook echter nog geen antwoord vun de Engelse marine op een voorstel tot demonstratie. In het begin van dit jaar stak Hook daar om over naar Frankrijk waar hij de monstreerde voor de Franse marine op de Seine en aan de Rivièra. Uit voerige rapporten hierover bevinden zich thans bij de Franse autoriteiten. CONGRES EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD. Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft aan de gemeente Den Haag verzocht om een subsidie van 3000 ter dekking van het tekort van het eerste lustrumcongres, dat zij op 19, 20 en 21 Juli a.s. in die gemeente zal houden. B. en W. delen de raad nu mee, dat zij, hoewel zij bijzondere waardering koesteren voor deze ver eniging, wier leden het vaderland op niet te onderschatten wijze heb ben gediend welke waardering tot uitdrukking zal worden gebracht in een van gemeentewege aan te bie den officiële ontvangst menen dat het niet gebruikelijk is om ten behoeve van congressen subsidie te verlenen en dat daartoe ook in dit geval geen aanleiding kan bestaan. B. en W. delen 'verder nog mee, dat het congres in de zalen van de voormalige Dierentuin zal worden gehouden en dat ongeveer 500 per sonen eraan zullen deelnemen. VOGELPEST IN MARKELO. De inspecteur van de Vee-artsenij kundige dienst te Epe heeft pseu- do-vogelpest geconstateerd op een bedrijf met 180 hennen in de ge meente Markelo. Naar aanleiding hiervan heeft de burgemeester van Markelo gelast in zijn gemeente alle pluimvee en honden en katten op te sluiten. PSEUDO-VOGELPEST OOK IN VELP. Enkele dagen geleden werd vo gelpest geconstateerd bij de land bouwer van A. in het Velpse Broek. Thans hebben zich ook gevallen te Velp voorgedaan, nl. bij de land bouwer H. aan de Overhagenseweg en bij de landbouwer M. aan de Wa terstraat. De gerbuikelijke maatre gelen om uitbreiding te voorkomen zijn genomen. DE WATERMAN KOMT IN ZICHT. Met het troepschip „Waterman", dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Vrijdag 9 Juni te Rot terdam wordt verwacht, repatriëren de verbindingsafdeling van de 3e di visie en 58 R.I. De dienstplichtigen, bestemd voor 58 R.I. kwamen op 2 Juli 1947 te Amersfoort onder de wapenen. Zij waren in hoofdzaak afkomstig uit de provincies Noord- en Zuid-Holland en trecht. Op 27 Februari 1948 vertrok het naar Indonesië, waar het te Palem- bang werd ontscheept. Na een kort verblijf te Palembang vertrok het naar Baturadja, waar het een uitge strekt gebied kreeg toegewezen. Zonder aan grotere acties te hebben deelgenomen, heeft het bataljon zorggedragen, door een onafgebro ken patrouillegang, dat orde en rust in het uitgestrekte gebied gehand haafd bleven. Aan de soldaat H. Pa- pe van het bataljon werd posthuum de „bronzen leeuw" toegekend.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 2