S)e ftridaeSoti/fcont Twee Fireflies in zee gestort bij oefeningen Wapenhulp van Amerika Groot-Brittannië en het Schuman-plan Jeruzalem wordt 'n dode stad Opleiding van rode clerus de Auriol naar V.S. Beide bestuurders kwamen om het leven Truman over de wereldvrede Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" VRIJDAG 2 JUNI 1950 41ste JAARGANG No. 11993 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.35 p. w., f 1.50 p. mnd., f 4.50 p. kwart. Franco p. p. f 5.25. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nota-uitwisseling tussen Londen en Parijs C*EN ZEKERE ONTSTELTENIS heerste gisteren te Parijs na het ant- woord, dat Engeland gistermorgen had gegeven op de Franse uit-# eenzetting van Schuman's staal- en kolenplan. Niet zozeer vanwege de diplomatieke taal der schriftelijke no ta, doch door de begeleidende monde linge commentaar, die de Franse ambassadeur te Londen op het Foreign office te horen kreeg. De toon van deze commentaar zou, naar Reuter verneemt, in scherp contrast hebben gestaan met die van de nota. In de nota werd opnieuw tot uitdrukking gebracht, dat Engeland gaarne aan de besprekingen wilde deelnemen, maar dat het zich niet van tevoren wilde binden. Engeland wil, dat zijn speciale positie door de andere lan den wordt erkend. Onmiddellijk na de ontvangst van de Britse nota hebben te Parijs be sprekingen plaats gevonden, waarvan het resultaat was, dat een nieuwe Franse nota naar Londen werd ge zonden. Deze Franse nota is onmid dellijk door de Britse regering be sproken. Men meent dat de Franse regering heeft vast gehouden aan de door haar gestelde voorwaarden voor deelneming aan de besprekingen. De Franse regering zou voornemens zijn vandaag, tezamen met de rege ringen der Benelux-landen, Italië en West-Duitsland een verklaring uit te geven, waarin zij gezamenlijk ver klaren in te stemmen met bedoelde voorwaarden. Hiermede zou de weg geopend zijn voor de besprekingen, die men midden Juni te Parijs over Schuman's voorstel zou willen hou den. Het verluidt, dat de Franse re gering voornemens is deze verkla ring ook uit te geven, indien zij niet door Groot-Brittannië zou worden onderschreven. De door de Franse regering ge stelde voorwaarden zijn: 1. De betrokken regeringen ver klaren voornemens te zijn de steen kool- en staalbedrijven hunner lan den onder één gemeenschappelijk be heer te brengen. 2. Deze regeringen verplichten zich de in te stellen internationale auto riteit het hoogste gezag toe te ken nen op het gebied van beheer en ex ploitatie dezer bedrijven. VERJAARDAGSREDE VAN GENE RAAL SMUTS. De Zuid-Afri kaanse generaal J. C. Smuts heeft op zijn tachtigste verjaardag te Johan nesburg een menigte van 30.000 kop pen toegesproken van een podium af, dat de vorm had van.een enor me verjaardagstaart met 80 kaarsen. Waarschijnlijk heeft dit toch te veel van zijn krachten gevergd, want onmiddellijk hierna moest hij het bed houden. Zijn voorgenomen bezoek aan Engeland moest worden afgezegd. Het Christendom dreigt er uit te sterven De Kerk in de Sovjet Sedert de toetreding van het Krem lin tot het Atlantic-charter geduren de de oorlog heeft de Orthodoxe Kerk in de Sowjet-Unie formeel haar vrij heid herkregen, zij het dan ook ten koste van een algehele verknocht heid aan het bolsjewisme. De pa triarch der Orthodoxe Kerk te Mos kou, mgr. Alexej, publiceert thans voor het eerst enige gegevens over de opleiding der nieuwe geestelijken en over de stand der seminaries, waar uit belangrijke conclusies over de verhouding tussen Kerk en Staat in de U.S.S.R. kunnen worden getrok ken. Het Groot-Seminarie te Moskou herbergt thans 141 theologanten, waarvan 117 het Philosophicum en 24 het Theologicum bezoeken. Voor de toelating tot dit seminarie is ver eist, dat de candidaat gedurende ze ven jaar met succes het onderwijs aan een middelbare school der Sov jet-Unie heeft gevolgd. De candidaat moet de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en die van 40 jaar niet heb ben overschreden. Bovendien wordt de kennis van 23 liturgische gebe den alsmede een behoorlijke ver trouwdheid met het oud-Slavisch, de liturgische taal der Russisch-Ortho- doxe Kerk, vereist. Het lesrooster omvat de studie van het Oude en Nieuwe Testament, de katechismus, het canonieke recht, de geschiedenis der Russisch-Orthodoxe Kerk, de stu die van het Russisch en het Oud-Sla visch, de grondwet der Sovjet-Unie en tenslotte de beoefening van ker kelijke muziek. Het Theologicum, dat officieel de naam draagt „Geestelijke Academie der Sovjet-Unie", telt, zoals gezegd, op het ogenblik 24 seminaristen. Op merkelijk is, dat de professoren van deze academie, evenals trouwens die van het Pholosophicum, niet allen tot de geestelijke stand behoren, maar dat er ook leken als hoogleraar werkzaam zijn, die door de Sovjet- Russische regering ,,in overleg met de kerkelijke autoriteiten" worden aangewezen. Het grote belang, dat aan de bestu dering der Sovjet-Russische grond wet wordt gehecht, is kenmerkend voor de situatie der Russisch-Ortho doxe Kerk, die thans als integrerend deel van het bolsjewistische regiem wordt behandeld. Of, zoals een der geestelijke hoogwaardigheidsbekle ders van de Orthodoxe Kerk het on langs formuleerde: „Zoals de Russi sche Kerk het volk tijdens de ver schrikkingen der vijandelijke invasie terzijde heeft gestaan, zo zal zij het volk op basis van de onovertroffen grondwet van Stalin behulpzaam zijn bij de heropbouw van een nieuw en beter leven". Dezelfde politiek blijkt ook telkens weer uit het optreden van de patriarch, met name uit de ondersteuning, die genoemde pre laat in deze dagen aan de commu nistische „vredesbeweging" geeft. MOSKOU IS TE DUUR. De ambassadeur van Australië te Moskou, Att, die thans te Canberra vertoeft, zal niet naar de Sowj et- hoofdstad terugkeren, zo heeft de Australische minister van buiten landse zaken, Spender, in het parle ment meegedeeld. Hij voegde er aan toe, dat de uitgaven voor deze am bassade zeer groot zijn en dat de Een deskundige op het gebied van de problemen van het Midden Oos ten, die al jaren lang in Jeruzalem woont, heeft tijdens zijn bezoek aan Rome in een interview aan de Ro meinse correspondent van het KNP een beeld gegeven van de treurige situatie, waarin de stad Jeruzalem zich bevindt. „Jeruzalem", zo zeide hij, „biedt op het ogenblik een tragisch beeld, vooral wat betreft de Katholieke en Christelijke instellingen. In het nieuwe gedeelte van de stad, dat onder Joods bestuur staat, en drie kwart van Jeruzalem omvat, is in deze eens zo bloeiende instellingen zo goed als iedere activiteit lamge legd. Zo hebben zowel het Franse als het Italiaanse ziekenhuis, waar vroeger het aantal bedden te klein was, geen patiënten meer, daar er geen Arabieren meer in deze wijk verblijven, terwijl de Joden over eigen klinieken en ziekenhuizen be schikken. De zusters van deze zeer modem ingerichte ziekenhuizen zijn daardoor tot werkloosheid gedoemd" „In de „oude stad", die onder be stuur staat van Koning Abdullah van Transjordanië, liggen de arbeid en het handelsverkeer stil. Immers, Amman, de hoofdstad van Transjor- dani ligt in het centrum van dit koninkrijk en heeft alle handel en nijverheid tot zich getrokken, ter wijl Jeruzalem een grensplaats is geworden en de scheidingslijn vornvt tussen het Arabische Transjordanië en het Joodse Israël". „Ofschoon de Katholieken der ge hele wereld veel op charitatief ge bied-voor de Palestijnse vluchtelin gen hebben gedaan, en nog doen, heerst bij de bewoners van de oude stad het gevoel, dat het politieke vraagstuk van Jeruzalem zo veel mogelijk door de Katholieken ver meden wordt. Jeruzalem is nu reeds een dode stad en de bewoners van de oude stad voelen zich verlaten door het overige deel der Christelij ke wereld. Zij hebben alle hoop op gegeven, dat er spoedig een verbe tering zal komen in hun situatie. De eens zo talrijke bedevaarten, die naar de H. Plaatsen trokken, zijn Staatsie bezoek Maart a.s. President Vincent Auriol van Frankrijk en zijn echtgenote worden in Maart a.s. in de Verenigde Staten verwacht voor een staatsiebezoek. Het Witte Huis maakte te Wash ington bekend, dat het bezoek van de heer en mevrouw Auriol in <de tweede helft van Maart 1951 zou val len. Woordvoerders van de Canadese ambassade te Washington zeiden het mogelijk te achten, dat Auriol tege lijkertijd een staatsiebezoek aan Ca nada zou brengen. BELGlë ZET INVOER VROEGE AARDAPPELEN STOP Daar de binnenlandse productie van vroege aardappelen zeer groot is hebben de Belgische ministers van landbouw en economische zaken be sloten de invoer van vroege aardap pelen met terugwerkende kracht van 31 Mei stop te zetten. Men is uitge gaan van de overweging, dat ver dere invoer zeer nadelige gevolgen kosten nog verhoogd zijn door de zou hebbben voor de Belgische land- herwaardering van de roebeL l bouwers. verdwenen. De bevolking is ervan overtuigd, dat mettertijd ook de be devaartsplaatsen in het oude gedeel te van Jeruzalem in Joodse handen zullen komen, wanneer de openbare mening zich niet sterker voor de toestand in Jeruzalem gaat interes seren. Zij is van mening, dat alleen een internationalisatie van Jerusa lem, zoals deze door Paus Pius XII reeds bij het begin van het conflict is bepleit, de oplossing kan brengen. Doch niemand in het Midden Oos ten gelooft nog, dat de Verenigde Naties haar besluit in daden zullen omzetten. Het langzame afsterven van het Christel. Jeruzalem zal daar omvoortduren. Daarbij zullen zo wel de Joodse als de Transjordaanse autoriteiten uiterlijk een zeer tege moetkomende houding tegenover de vertegenwoordigers der Kerken aan" nemen. Het is voor hen imm'ers niet nodig zich voor anti-Christelijke maatregelen te compromitteren, om" dat zij weten, dat bij een dergelijke houding van het Westen de tijd toch wel voor hen zal werken." Koninklijk bezoek aan Drenthe Het uitbundigst was, de eerste dag, de ontvangst in Meppel, dat aan de grens der provincie ligt. Om kwart over drie reden Koningin en Prins hier in een gesloten auto voor de Werkhorstbrug, waar honderden mensen stonden, onder wie vele vrouwen en meisjes in de typische klederdracht van Staphorst en Rou- veen. H.M. was gekleed in een lichtblau we japon en droeg daarbij een hoed je in dezelfde kleur en een bruin vossenbont, de Prins was in civiel. Koningin en Prins reden eerst naar het Rosarium, waar zij aan de voet van het monument voor de ge vallenen een grote krans van witte Aaronskelken legden. Aan de grens van Meppel bood burgemeester mr. A. Kleyn de Ko ningin een handgeweven Staphorster kleed aan, vervaardigd in een zeer oud Meppels bedrijf. Voor de prin sesjes ontvingen Koningin en Prins een model van een bissekist, een oude Drentse klerenkist, gevuld met zes soorten drop. Daarna reed de stoet met vrij gro te snelheid langs de Drentse hoofd vaart naar Assen. Op twaalf plaatsen langs deze vaart werd langzaam gereden; daar stonden dan honderden mensen op gesteld, daar waren erebogen ge spannen en zwaaide de jeugd met vlaggetjes. Precies om 6 uur was de stoet in Assen. Voor het provinciehuis stonden de kapel en honderd man van het 6de infanteriedepot opgesteld. Na het défilé inspecteerde de Koningin, be geleid door kolonel E. Lindeboom, de garnizoenscommandant, de ere wacht en terwijl de duizenden men sen, die op dit plein waren samen gestroomd juichten, betraden Ko ningin en Prins het provinciehuis. In de Statenzaal sprak, mr. dr. ba ron de Vos van Steenwijk een korte rede uit. De hoge gasten hebben de nacht doorgebracht in de woning van de commissaris der Koningin en zijn hedenmorgen reeds om 9 uur ver trokken voor een tocht door de pro vincie, die hen van Assen over Bei- len en Borger naar Emmen, Schoon beek en Hoogeveen zal voeren. Ka'iïettj.e... Een vriend is een tweede ik en een derde oog. Twee Fireflies van de Marineluchtvaartdienst, de K 80 en de K. 84, zijn gistermiddag omstreeks half vier, enige honderden meters buiten de Scheveningse kust, voor de boulevard dicht bij de haven, in zee gestort. De bestuur ders van beide vliegtuigen, twee leerling-vliegers, zijn bij deze ramp om het leven gekomen. De bestuurder van de K-80 is de korporaal-vlieger Jack Harold Verveer uit Utrecht die op 22 Mei 1927 te Semarang is geboren. De tweede verongelukte piloot is de korporaal-vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid-Scharwoude, die daar op 17 Januari 1928 werd geboren. Beiden kwamen op 3 Mei 1948 als leerling onderofficiervlieger in dienst van de Marineluchtvaart. Zij ont vingen hun opleiding op Woens- drecht en Gilze-Rijen. Op 1 April 1950 werden zij tot korporaal bevor derd. Ze zijn ongehuwd. Zowel de moeder van Verveer als die van Van Kleef is weduwe. In het begin van de middag was een formatie van vier Fireflies, de zelfde die gisteren ook hadaen mee gedaan aan een grote oefening in verband met de operatie Activity, opgestegen van het vliegveld Val kenburg VGor een oefening in 't for- matievliegen. Herhaalde malen had den de vliegtuigen over Schevenin- gen gevlogen, waar zij de aandacht .trokken van de vele bezoekers, die door het prachtige zomerweer naar het strand en boulevard waren ge trokken Plotseling zagen velen van hen een der vliegtuigen loodrecht omlaag storten in zee. In de buurt van de haven zag men duidelijk hoe uit een klein stukje van de staart, dat nog even te zien was, een grote rook pluim schoot, gevolgd door een vlam, waarna het vliegtuig geheel ver dween. Een explosie schijnt dus nog te hebben plaats gehad. Een ander toestel dat- nog even landinwaarts langs de vuurtoren vloog, scheerde vervolgens over zee om een minuut of twee, drie later onder een hoek van ongeveer vijftien graden eveneens onder het water oppervlak te verdwijnen. Een ooggetuige, die op het punt van een golfbreker had gestaan, had het gehele drama zich zien voltrek ken. len er stukken naar omlaag, onder ander een van de kleine vleugeltjes aan de staart. Daarna hoorde ik een paar ploffen, zag de ene Firefly in in zee storten, de andere nog land waarts zwenken en zich optrekken, toen de neus naar zee richten en eni ge honderden meters noordelijker, eveneens omlaag vallen. De baggermolen Blanka, die in de buurt van de plaats van de ramp aan het werk was, stoomde direct op en kon uit zee een stuk van een zwemvest en een kleine tank opvis sen. Uit de Scheveningse haven voer als eerste de motorlogger, de Sch. 63 uit die juist van plan was met een groepje schoolkinderen een tochtje te gaan maken. Tijd om de kinderen weer aan de wal te zetten was er niet en zij moesten op deze onverwachte zo tragische tocht mee. Toen de logger ter plaatse aan kwam was er niets anders dan een olievlek en wat opborrelend water, Het enige, dat er op weès, wat zich zo korte tijd tevoren had afge- Slechts een kleine tank werd door de baggermolen „Banka" die op de plaats van het ongeval opereerde, opgevist. speeld. Een ronddrijvende kaart van de omgeving van Valkenburg werd nog opgevisoht, doch dit was dan ook alles wat de logger kon doen. Ook de direct uitgevaren redding boot Arthur, de politieboot en het pleiziervaartuigje Madeline moesten zonder iets te hebben kunnen doen terugvaren. De andere twee vliegtuigen hadden niets van de ramp bemerkt tot op het ogenblik, dat zij onder zich een vlam uit het water zagen opstijgen. Radiografisch werd direct het vlieg veld Valkenburg van het gebeurde op de hoogte gesteld. Een Mitchell steeg op om met de twee resterende vliegtuigen de zee af te zoeken, doch ook zij moesten onverrichterzake te rugkeren. Het onderzoek zal worden voortgezet en getracht zal worden de wrakken te lichten. Het water is daar ongeveer tien meter diep. Wapen hulp aangevraagd voor 1.222.500.000 dollar J>RESEDENT TRUMAN heeft het Amerikaanse Congres verzocht 1.222.500.000 dollar beschikbaar te stellen voor het financieren van de wapenleveranties aan meer dan een dozijn landen voor de tweede jaar periode van het wapenhulpprogram. Ze raakten elkaar. Ik zag, zo vertelde hij, hoe de vleugeltoppen van twee vliegtuigen elkaar raakten. Onmiddellijk vie- HELIGVERKLARING KONINGIN JEANNE VAN VALOIS. In te genwoordigheid van Paus Pius Xn, vele kardinalen en bisschoppen en 25.000 Franse pelgrims is de Franse koningin Jeanne, stichtster van de „Ordinelle del Annunziata" (Orde van Aankondiging) in de St. Pieters Basiliek heilig verklaard. De wereld is op het ogenblik dich ter bij de vrede dan ooit in de af gelopen vijf jaar, verklaarde de pre sident later op zijn wekelijkse pers conferentie, toen een verslaggever hem vertelde, dat volgens een opinie onderzoek het merendeel van de Amerikanen in de komende vijf jaar een oorlog verwacht. De president zeide het met deze opvatting in ge nen dele eens te zijn. Vertraging, aldus Truman in zijn eerste halfjaarlijkse rapport aan het congres over het in de afgelopen herfst begonnen militaire hulp-pro gram, zou onze pogingen om die vre de te scheppen, welke de vrije we reld zoekt, een onherstelbare slag kunnen toebrengen. De Sowj et-Unie heeft zich tot taak gesteld de demo cratie te vernietigen. Wat reeds be reikt is, mag onder geen voorwaarde verloren gaan, omdat het twijfelach tig is of het verlorene ooit, met wel ke opofferingen dan ook, herwonnen kan worden. Geen enkel land zal neutraal kunnen blijven, als een ern stig conflict uitbreekt. Een milliard dollar zal worden uit getrokken voor de landen van het Atlantisch Pact Engeland, Frank rijk, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Noorwegen en Portugal voor wapens een opleidingspro gram, alsmede grondstoffen en ma chinerieën benodigd om de West- Europese militaire productie op te voeren.

Leidse Courant | 1950 | | pagina 1